'Oud en Eenzaam'.-geslaagde roman 'Noordwijk gaat nu pas goed draaien' «derfeTT" H 'fl KM Het gruwelijk geheim van Gerard Reve Verdi-opera met dramatische allure Proza-prijs WAO voor Ingeborg Oderwald Middenvelder Kees Karstens: ZATERDAG Sportopleidingen voor de regio CKKAIU) IHiVK en (hul Eetmurm Herman van Veen gaat film maken Galerie DeWteMoel „Meekijken met Antoni van Leeuwenhoek" SLAPEN ALARMCO, stedelijk waag museum enkhuizen 7XNJUIjflj schilderijen 19e en 20e eeuw LouifDijkstm Inlichtingen over deze rubriek Tel. 931662. ZATERDAG 27 MEI 1978 T rouw/Kwartet19 door T. van Deel In de Proloog van zijn nieuwe roman „Oud en Eenzaam" verzucht Gerard Reve en niet voor het eerst dat hij zelf geen ..zin en duiding" kan vinden of aanwijzen in zijn leven. „Waarom' dan beschrijf ik een leven, waarin ik geen duiding of zin kan ontdekken? Ik zou het niet kunnen zeggen, of het zou moeten zijn omdat ik hoop, dat de Genade zich door mijn pen zou kunnen openbaren". De laatste jaren is Reve er naar het oordeel van veel mensen niet al te best in geslaagd deze Genade, die voor een zinvolle samenhang zorg draagt, te laten werken in zijn ge schriften. Laboreerden de twee laat ste delen van zijn trilogie „Lieve Jongens" en „Het Lieve Leven" al aan desintegratie, bonter nog maak te hij het met „Ik had Hem Lief" en ..Een circusjongen". In deze boeken overheerst een soort Reviaans zeu ren, soms heel briljant, maar meestal een stroom van details veroorza kend, die geen contact met elkaar onderhouden. Boeken zonder Gena de. ook voor lezers. „Oud en Eenzaam" steekt bij het werk van de afgelopen tijd heel gun stig af. Het heeft een heldere compo sitie. de uitweidingen vinden plaats in een weldoordacht kader, stilis tisch lijkt Reve tot rust te zijn geko men, de vaste thema's (met uitzon dering enigszins van de religieuze component) staan in een aanneme lijk verband kortom: de lectuur van deze roman is een genoegen. In Frankrijk Het verhaal speelt in Frankrijk, waar Reve een landgoed bewoont. Op een dag ziet hij ergens een jongen staan, die hevige gevoelens bij hem losmaakt. Als jaren later die jongen hem passeert op een bromfiets in de richting van een verlaten boerenhoe ve. besluit hij hem te volgen en te bespieden. Tijdens de zoektocht naar de jongen vraagt Reve zich af: „Hoe was alles toch gekomen?". Dat levert twee grote, in het raam werk van de zoektocht opgenomen vertellingen op: de ene over Reve's jaren in Londen, de andere over een jeugdervaring. Die twee verhalen behoren de ver klaring te geven van zijn verlangens, zijn schaamte, zijn behoefte aan mannen in plaats van vrouwen, zijn lustgevoel bij martelingen. Het „gru welijk geheim" een literaire for mulering. die regelrecht uit de Ro mantiek stamt krijgt reliëf vanuit het verleden en in zo'n knap samen gestelde compositie als „Oud en Eenzaam" blijkt dan de Genade in- deraad in staat tot symbolisering van een massa details. Op zoek Die ene jongen waar Reve altijd naar op zoek is concretiseert zich een en kele maal, zoals nu in een Franse arbeidersjongen. Maar aangezien de ontmoeting met de jongen, in de verlaten boerenhoeve, wordt uitge steld door de interrumperende herin neringen, krijgt deze roman een veel beschouwelijker karakter dan ge woonlijk. Hoewel al vaker, misschien wel bijna altijd, de vraag Reve bezig hield hoe het gekomen is. geeft de opzet van dit boek een doeltreffend antwoord. Een „oud en eenzaam" man bemerkt van zichzelf dat hij weer achter een jongen aan moet en rakelt dingen op die zijn gedrag ver helderen. Ten opzichte van het Londense in termezzo is de herinnering aan een communistische bijeenkomst op het land eveneens als verklarend op te vatten. In feite speelt zich in die vroege jeugd een ervaring af die voor de rest van Reve's leven bepalend blijkt. Er komt in deze roman een tamelijk uitvoerig Reviaans essay Gerard Reve voor over wat hij noemt de „commu nistische pornografie". Heel het arse naal van kameraadschap, lijden voor een ideaal, e.d. bezorgt hem een angst en schuldgevoel, en tevens een verlangen dat hem een eenling en een buitenstaander doet zijn. Mis schien. zo gelicht uit de context, wat cryptisch, maar in elk geval heel mooi staat dat in het volgende ci taat: „Ik geloof niet, dat ik in de liefde oneerlijk of egoïstisch was zeker niet «n de mate van de gemid delde man maar ik zocht iets. wat de ander onaanvaardbaar of op zijn minst onbegrijpelijk moest voorko men. Ik miste iets, waardoor ik de ander te kort moest doen. en ik had iets te veel, waarmede ik de ander geen enkele dienst kon bewijzen. Er was iets aan mij geamputeerd, en er was iets bijgegroeid, en de som was geen volwaardigheid, maar een ver minking." schuld Reve ziet als hij de jongen bespiedt door een gat in de zolder van de boerenhoeve, hoe deze zichzelf be vredigt en dat maakt gevoelens van verrukking, pijn, verdriet en schuld in hem los. Het is een reactie die volledig begrepen kan worden uit het in dit boek herinnerde verleden, en die tot de centrale gedachte van „Oud en Eenzaam" leidt: „De jongen had een geheim, dat misschien wel alles te maken had met het mijne, maar hij zou het mij nooit te kennen geven en nooit zou hij, vrijwillig, in mijn bijzijn, zich aan mij tonen zoals hij het nu deed. Hij had mij buiten gesloten en de deur achter mij dicht- geduwd om met dat geheim alleen te zijn. Ik kende nu dat geheim, omdat ik het geschonden had. Door mijn zondige daad, die ik hem nooit zou kunnen vertellen, was ik getuige van het grootste mysterie van de schep ping Gods, maar door mijn daad was ik tevens voor immer van dat myste rie uitgesloten. Slechts enkele me ters scheidden mij van het wezen, dat ik zou willen aanbidden en waar voor ik zou willen knielen; nooit was ik zo dicht bij hem geweest, maar nooit, in alle tijd en eeuwigheid, zou het mij vergund zijn dichterbij hem te geraken dan ik nu was". Van dit besef is „Oud en Eenzaam", in zijn geheel, een geslaagde formu lering. Gerard Reve. Oud en Eenzaam. Am sterdam/Brussel, Elsevier, 1978.' 288 blz. 19,50 DELFT Voordat de 33-jarige Verdi in 1846 de dramatische opera Attila schreef had hij al acht werken waar onder Oberto. I Lombardi en Ernani op zijn naam staan. Met Attila kwam Verdi tot een traditonele schepping waarbij hij zich richtte op nationale instincten van het Italiaanse pu bliek. De première werd daardoor een nationaal succes onderbroken door kreten als „Italia a noi" en compleet met meezingers. r era vond in de n met, al was er o^take van een geladen, span ningsvolle en dramatisch sterke weergave. Dirigent René Fons en het door Adr. Hager gemengd koor „Die Delftsche San- ghers" kozen Attila uit voor hun concertuitvoering en zij slaagden er in daarvoor een groot publiek te in teresseren. Geen eenvoudige taak vpor een dergelijk koor, zeker niet als de mannen het eerste schot voor, de boeg moeten lossen. Maar zoals gezegd, men gaf de opera inhoud en overtuigingskracht. Dat is de ver dienste van de dirigent en alle leden. Een opera valt of staat uiteraard met de solisten en men kon zich gelukkig prijzen met Laurens van der Werf. Charles van Tassel, Nick Dumont, Thea Vermeulen en Henk van Oo- yen. Een vocaal kwintet, dat tegen de eisen van de partituur was opge wassen. Zonder de mannen te kort te doen mag gezegd, dat de coloratuur sopraan Thea Vermeulen aan haar partij dramatische allure verleende. i kestrale aandeel werd ver- zu ioor het Gewestelijk Orkest. Deze niet alledaagse opdracht werd niet alleen correct, doch ook stimule rend uitgevoerd. ROTTERDAM De literaire prijs vraag, die de jubilerende Nederland se Vereniging voor Vrouwen met Academische Opleiding (WAO) in verband met haar zestigjarig be staan had georganiseerd, is gewon nen door mevrouw Ingeborg Oder wald uit Amstelveen voor haar no velle „Nellie". Onderwerp van de bij dragen (zowel proza als poëzie) moest „de bewustwording van de vrouw, in de ruimste zin van het woord" zijn. mevrouw Oderwald kreeg een prijs van duizend gulden voor haar bijdrage. Een eervolle ver melding werd toegekend aan me vrouw Willy Zielhuis-Schuil voor haar schets „Een dagje uit". In de rubriek poëzie werd geen prijs toege kend. Een eervolle vermelding viel hier ten deel aan mevrouw Anneke Reltsma voor haar gedichtenreeks „In maangang vertraagd". De namen van de bekroonden zijn gisteren bekend gemaakt tijdens de lustrumviering in de Laurenskerk in Rotterdam. door Leo Hoogerwerf NOORDWIJK Voor Noordwijk is het seizoen twee maanden geleden eigenlijk pas goed begonnen. Na een lange periode, waarin wekelijks enkele namen op de blessurelijst prijkten, kon trainer John Eelman in het sluitstuk van de competitie eindelijk weer over een fitte selectie beschikken. Eelman terugblikkend: „Het gebeurde vaak dat ik pas na de warming-up het elftal kon samenstellen. En nu iedereen fit is, heb je natuurlijk de problemen dat iedereen graag mee wil spelen." Het verhaal is verder bekend. Noord- wijk werd vorige week de onver wachte kampioen van de eerste klas se A. De titelkandidaten van de eer ste helft van de competitie vielen af. Quick Boys. omdat het geen doel punten meer kon maken en op gelij ke spelen afknapte. IJsselmeervo- gels, omdat het door interne proble men geen prestaties van niveau meer kon leveren. Noordwijks middenvelder Kees Kar stens, aan de vooravond van de eer ste editie van de tweekamp met AVC om de landstitel: „Daarvan hebben wij geprofiteerd Bovendien gingen we zelf ook beter voetballen, maar dat doet Noordwijk altijd in het voorjaar Ook in uitwedstrijden ver beterden de resultaten door een af- wachtender spelconcept De ploeg begint nu eigenlijk pas goed te draai en Vooral de tweede helft in de kampioenswedstrijd tegen Spijke- nisse was weer vanouds. Daarom geef ik ons. vooral thuis, tegen AGV een goede kans." De na. een jaar Frans voetbal, begin dit seizoen weer teruggekeerde Kar stens over ACV. „We hebben onlangs in de beker al een voorproefje gehad. Wel ten gevaarlijke ploeg, maar wan neer je cie vleugelspelers goed in de gaten houdt, wordt Jan Mennega (de momenteel geblesseerde topscorer. Ih) ook niet gevaarlijk. Je moet na tuurlijk niet te optimistisch worden, maar de snit is er bij AVC op dit moment een beetje uit. Daarvan moeten wij profiteren Trainer Eelman is een andere me ning toegedaan. „ACV is het ritme echt niet kwijt Doordat ze al zo vroeg kampioen werden, hebben ze het in de competitie rustig aange- AMSTERDA.M Srhoriiiigen en blessures zijn de reden dal Neordwijk en ADV neg in onieker- Hrid verkeren over de opstellingen, waarin ai) om drie uur in Noordwijk aantreden voor de eerste wedstrijd om hel landskampioenschap laterdag- soetbal. Bij Noordwijk is Ruud Broring voor twee duels geschorst, terwijl ACV Anne Bullslra voor één duel moet missen. Bovendien weet ACV- trainer Peter Koetsier, die de routine van Noord wijk vreest, pms bij de warming-up of hij kan rekenen op de aan de knie gebleiieerde Jnn Schipper en Jan Mennega. Als vervangers worden achter de hand gehouden: bij Noordwijk Suttorp en bij ACV Huisman. Bolman en Dijkstra. daan, terwijl ze met die doordeweek se bekerwedstrijden de vorm vast konden houden. Het is een ploeg met individueel sterke, maar ook zwakke spelers. De kracht van ACV is dat het op beslissende momenten kan toeslaan Dat zag je ook in de beker strijd. Wij kregen de kansen, maarzij scoorden na rust." Kansen die het gevolg zijn van het aanvallende concept dat Noordwijk. erop nahoudt. Karstens „We willen het publiek graag wat laten zien. Wat is er leuker dan mooi voetbal en doelpunten. Dat wij de aanvallend- ste ploeg uit de afdeling waren, blijkt ook wel uit het doelsaldo." Noordwijk zoekt het liefst via de vleugels zijn weg naar het doel. waar bij opkomende middenvelders en centrumspits Ruud Broring voor de produktie moeten zorgen. Vooral in de laatste wedstrijden leverde dat veel rendement op. Zestien punten uit negen wedstrijden bewijst hoe sterk de eindsprint van Noordwijk was. Eelman analyserend „Dat is het grootste verschil met de afgelopen jaren. Ook in seizoenen dat we geen kampioen werden, draaide het elftal toch constant. We haalden toen ook meer punten dan waarmee we nu kampioen geworden zijn. Wedstrij den die destijds goed waren voor een punt. werden dit jaar verloren Speurend naar oorzaken merkt de Haarlemse oefenmeester op: „Zo'n seizoen begint altijd al met het in passen van nieuwe spelers. Wanneer enkele oudere spelers dan nog met vormverlies krijgen te kampen, krijg je helemaal een labiel elftal. En dan nog die blessures, vooral halverwege de competitie." Noordwijk kon dus pas laat losbran den dit seizoen. Het plafond lijkt dan ook nog niet bereikt Eelman. „Wat heet plafond. Dat hangt grotendeels van je tegenstander af Kijk, de ploeg gaat wel steeds gedurfder en met meer lef spelen. Een simpele combinatie, waarover in het begin te veel werd nagedacht, wordt nu di rect opgezet. Het gaat allemaal wat gemakkelijker. Maar de vraag is of je dat nog verder kunt uitbreiden. In kampioenswedstrijden treden de mentale kwaliteiten toch altijd meer op de voorgrond dan de voetbalkwa liteiten.'' Kees Karstens, hier aan de bal in de dit seizoen gespeelde bekerwedstrijd tegen Unicum: „Noordwijk gaat in het voorjaar altijd beter voetballen. (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE Dit najaar zal het weer mogelijk zijn om verschillende sportopleidingen te volgen. Deze op leidingen worden georganiseerd on der auspiciën van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie. De orga nisatie is in handen van de commis sie sporttechniiche opleidingen Voorne-Putten en Rozenburg Deze commissie bestaat uit sportambte naren van de gemeenten Brielle. Geervliet. Heenvliet. Hellevoetsluis. Rozenburg. Spijkenisse en Zuidland De cursussen, die men kan volgen zijn: Algemene basisopleidlpg (ABO). bestuurskader. jeugdsport leider, Jeugdatietiekleider. jeugd handballeider, jeugdhandbaltrainer, jeugdhandbalbegeleider, jeugdjudo- leider/instructeur. jeugdtafeltennis instructeur. jeugdvoetballeider. jeugdvoetbalbegeleider, pupillenlei der-voetbal en jeugdwandelsportlei- der. De aanmeldingen moeten uiter lijk 1 juli binnen zijn bij de plaatse lljke gemeentehuizen De omslag van het boek. DEN HAAG Herman van Veen is vafn plan een film te maken. Het ziet er naar uit dat in september-oktober de opnamen kunnen beginnen in Carré in Amsterdam. De titel luidt „Statement". Harlekijn-Holland heeft dit meege deeld. Het idee voor de film is van Herman van Veen. die ook het scena rio voor zijn rekening heeft geno men Heinz Lindner zal de film regis seren. De belangrijkste rollen wor den gespeeld door Herman van Veen en Marlous Fluitsma 26 mei 24 |uni Dominique Mertm Kleuretsen Jos Verwiel Keramiek Annev.d Waerden vaste kollektie Keramiek Kerkstraat 149, telefoon 25B412 open dinsdag t/m zaterdag 12-17 uur WESTFRIES MUSEUM HOORN Rode Steen 7. tel. 02290-15597/15783 Historisch Museum Hoorn en Westfriesland In de kelder COLLECTIE „WESTFRIESE NAlEVEN" Exposities „HOORNSE SCHUTTERIJ" (tot 1 oktober) „UNIFORM AQUARELLEN UIT DE 18e EEUW (t/m 18 jurti) Open dag 10-17, zond. 12-17 uur Prinsenhof Delft alg. inl.: 015-120584 IKONEN IN RELIËF Kasteel de Wijenburgh Echteld - Betuwe tol 17 juni dl n. 11-17 II. „Naar bed, naar bed zei Duimelot'' Een tentoonstelling rond het thema is te zien in Het Catharina Gasthuis Achter de Kerk 14 Gouda tot 9 juli 1978 dagelijks 10-17 uu tr s zondags 12-17 uur Nog voor uw vakantie kunnen wij een alarmsysteem plaatsen. Vraag vrijblijvend offerte Apeldoornselaan 101 Den Haag tol 070 654435 telex 33133 Kunst- en veilingzaal makelaars-veilinghouders In roerende goederen •gelmatig veilingen van kunst antiek en möoo dels, voor onze ckenleie zoeken *i| oöjccian vocx qoed gehalte verkoopcondities op aanvraag ook ai uw larar m/ake verzekeringen, succes 46 tel. 070-244271 Nassau Oillenburgstrsat 2 Den Haag Tot 2 juli chirurgljneksmer 1636 pablo 16e eeuwee kraamkamer medlache historie PIC3SS0 02280-5540 Kaasmarkt 8 spui 235a, den haag. lel. 070 - 463242. Exp Stock van 7/5-6/6 Wim van Nuenen - Keramiek Robert Slingsby - Schilderijen MUSEUM AMSTELKRING Museum Amstelkring Ons Lieve Heer op Solder 4 juni 16.00-17.00 uur Concentus Vocum O.I.I. Jan dn Hoog o a. madrigalen v. Monteverdi en Mar enz io O Z Voorburgwal 40. A dam tel. 020-246604 Gabriel Sterk Klelnplastlek Hélène Grégolre Schild, aquarellen 26/5 t/m 24/6 Galerie Willy Schools Willemstr. 27 eindhoven 040-449705 Groleatraat 235a 5141 JS Waalwijk Tel (04160) 39354 b g g 34203 36979 r-f - 7 J 11 In onze expositieruimte bieden wij te ki|k en te koop aan mooie en belangrijke schilderijen uit de 19e en 20e eeuw met ondermeer werken van Karet Appel, Kees v Bohemen Eugene Brands. Corneüe, Kees v Dongen, Leo Gestel Anton Hcjyboer, W G F Jansen, J C K Klinkenberg. Lucebert Kees Maks. Willem Mans, Hendnk Willem Mesdag Jan Sluyters Th Steinlen. Geer van Velde, Willem W-tsen Open di t/m za van 13 00-18 00 u bovendien vrij.av lol 21 00 u en za< vanaf io 00u Mevr. J. W. te Winkel

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19