Viegel van plan vijf provincies te splitsen Speciale opvang voor gedetineerde verslaafden Slachtvarkens niet altijd goed bedwelmd Geen puntenstelsel verkeersovertreders Vakbonden verdeeld als Vacature ziekenfondsraad Klacht Vondeling tegen accountant van casino's itbreiding bij provinciale herindeling: "NV wil geen nieuw CNV-lid )CÏ Dodelijk ongeval met landbouwtrekker 'Meer aandacht nodig voor alleenstaande' "NU IN NEDERLAND" BLINDE MACHT L.J.VEEN-WAGENINGEN. 'Jaarverslag onterecht goedgekeurd' Ruime meerderheid voor VVD-motie ""hanciering van ulgondheidscentra <ht fondsen AWBZ Deel van de gebruikte apparatuur schiet nog tekort Dodelijke steek blijft soms te lang uit Voorlopige raad verkeersveiligheid: G 26 ME; 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet tap den onze parlementsredaktie 11N HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken wil de provincies Noord- en Zuid-Holland, jMerland en Overijssel in tweeënsplitsen en Noord-Brabant in drieën. In de uiterst voorlopige let van de provinciale herindeling, die hij gisteren aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd, iniergaat Utrecht een kleine uitbreiding en blijven Groningen, Friesland, Drente, Zeeland en Bburg in hun huidige vorm gehandhaafd. ig De reorganisatie van het binnen- lands bestuur zal in fasen geschie den. Dan kan het proces, aldus de minister, een rustig en minder ge compliceerd verloop hebben en kun nen de kosten over een langere perio de worden gespreid. Als nadeel ziet hij dat de periode van ondoorzichtig heid van het openbaar bestuur wordt verlengd. Mede om het risico van „verzanding" tegen te gaan heeft de minister de termijn van tien jaar als voorwaarde opgevoerd. ngminister komt met deze opzet op a daantal van zeventien provincies. plan van het vorige kabinet ie izag in 24 provincies nieuwe stijl, eró bewindsman heeft geen gevolg 'u%ven aan de wens van de Zuidelij- Usselmeerpolders om samen met k Roord-Oost Polder een zelfstandi- vincie te worden. In zijn plan de polder bij Overijssel, komt ilijk-Flevoland bij de nieuwe acie Veluwe en wordt Zuidelijk faland toegevoegd aan de rond terdam Btelland. te creëren provincie lalve Amstelland en Veluwe wor- ,at als nieuwe provincies voorge el Twente, Rijnmond, West-Bra- t, Noord-Brabant en Kempen- Z1J|. Aan Utrecht wordt een gedeel- an,an de Betuwe toegevoegd, an eiPces gens minister Wiegel zou de her- eling binnen circa tien jaar na ilikatie van de wetsontwerpen in lapstaatsblad voltooid moeten zijn. De argumenten die minister Wiegel aanvoert voor de uitbreiding van het aantal provincies hebben betrekking op het inwonerstal en de bestuurlij ke doelmatigheid. Hij zegt, dat de ervaring heeft geleerd dat provincies met ten minste 300.000 400.000 be vredigend kunnen werken. Om deze reden voelt hij niet voor een zelfstan dige provincie Flevoland. Dit gebied zal pas in het jaar 2000 circa 340.000 inwoners tellen, verspreid over slechts vier gemeenten. Dit lijkt on voldoende om de instelling van een .eigen provincie te rechtvaardigen, aldus de bewindsman. Volgens de minister zal de positie van de provincies tegenover het rijk krachtiger zijn bij een geringer aan tal. Dit is nodig naar zijn oordeel om de sluipende centralisatie terug te dringen. De minister verwacht bij een beperkt aantal provincies ook een gunstige invoed op de onderlin ge verhoudingen en de relaties tus sen de provincie en de gemeenten. Minister Wiegel is afgestapt van het vorige plan om de bevoegdheid van gemeenten om bestemmingsplan nen op te stellen over te hevelen naar de provincies. Hij vindt het verzet van de gemeenten hiertegen terecht. De bewindsman wil voor de herinde ling van gemeenten geen keiharde voorwaarden stellen. De vraag of kleine gemeenten moeten opgaan in grotere moet van geval tot geval worden onderzocht, vindt hij. Een harde grens voor het inwonertal van een gemeente kan volgens de minis ter niet worden gesteld. Hij sugge reerde een minimum van 10.000 in woners als grove aanwijzing aan te houden. m ïeilSTELVEEN (ANP) Er dreigen moeilijkheden over de irolging van Lou de Graaf als lid van het presidium van de J^kenfondsraad. De Graaf bezette die plaats als CNV-bestuur- 'Jh tot hij staatssecretaris van sociale zaken werd, voor de aele werknemersgroepering in de ziekenfondsraad. .z' groep moet nu een nieuwe kandi- t voordragen, maar FNV-be- jirder Herman Bode deelde giste- in de raad mee, dat FNV en CNV daarover niet eens kunnen wor- gullen nu in juni elk een eigen endidaat voordragen, iets wat vol- r s de nieuwe vooizitter van de 3, de uit de FNV afkomstige Hen- Berends, nog niet eerder is voor- omen. Bij het ontbreken van een faieme voordracht moet elke kan- atuur door vijf leden van de zie- fondsraad worden gesteund. sn de drie vakcentrales nog in een ïtlegorgaan samenwerkten, ver- Uden ze onderling de posten in de schillende organen van de sociale ekering. Op het ogenblik heeft FNV volgens een woordvoerder het CNV de neiging om elke Romende plaats te claimen onder notto „wij zijn de grootste". vrouw Mr V. Domela Nieuwenhuis. Herman Bode zei desgevraagd, dat de post in het ziekenfondsraad-presi dium voor 1962 door een NVV'er is bekleed. Vorig jaar, toen de herbe noeming van CNV'er De Graaf aan de orde kwam, heeft de FNV daar mee ingestemd. Maar nu De Graaf weg is, vindt de FNV het als grootste werknemersgroepering wat moeilijk, zich door een CNV'er te laten verte genwoordigen in het presidium. Vroeger lag dat anders, omdat de vertegenwoordigers van de vakbewe ging in de verschillende organen van de sociale verzekering verantwoor ding aflegden in de commissie volks gezondheid en sociale verzekering van het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV. enredigheid Jtoolendijk, die De Graaf op 1 juni gehet CNV opvolgt, en die de onder afdelingen met de FNV over de ïr &ture in het presidium van de tenfondsraad heeft gevoerd, zei lle^evraagd, de gang van zaken erg r: tetreuren. Het CNV heeft al sinds I de werknemersvooizitter van Jiekenfondsraad geleverd en het 'o«dat zo houden omdat het een ^bfcre evenredigheid binnen de or- 1 en van de sociale verzekering wil jdhaven. Het CNV zal bestuurder Hogenes kandidaat stellen voor rlepresidium. 3Pjkandidaat van de FNV is me- Goedkeuring bonden CAO groot-metaal DEN HAAG (ANP) De beleidsin- stanties van de industriebonden CNV, NKV en NW en van de unie BLHP hebben het principe-akkoord goedgekeurd dat partijen in de raad van overleg in de metaalindustrie onlangs hebben bereikt over de CAO Grootmetaal. De vereniging voor de metaal- en de electrotechnische in dustrie FME en de vereniging hoger personeel in de metaal- en electro technische industrie VHMPE heb ben nog een vergadering nodig om daarover uitsluitsel te krijgen. GENDT (ANP) - Bij het weghalen van de melkmachine uit het weiland 'aan de rivier de Waal onder Doorne burg, nodig in verband met het was sende rivierwater, is de 47-jarige landbouwer J. Peters uit het Betuw- se Gendt met zijn trekker omgesla gen. Hij is daarbij om het leven gekomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Alleenstaanden die nen meer aandacht van de overheid te krijgen dan tot nog toe. Dit vindt de in 1970 ingestelde interdeparte mentale werkgroep alleenstaanden (IWA) die gisteren rapport heeft uit gebracht aan staatssecretaris Wallis de Vries (CRM). Ten opzichte van degenen die in gezinsverband leven hebben de al leenstaanden tal van achterstanden, aldus het IWA. Genoemd worden een lagere belastingvrije voet, lagere sociale uitkeringen en een in feite niet op hen afgestemd aanbod van hulp en dienstverlening. „The Washington novel o> the Year") WILLIAM SAFIRE De Amerikaanse president wordt gewond bij een laffe aanslag. De onbetrouwbare vice-president en zijn corrupte medestanders dreigen de macht te grijpen. Deze ambitieuze politici is geen middel te erg om hun doel te venwezenlijken. Worden zij hierbij geholpen door de verleidelijke minnares van de president? William Satire kent Washington en de wereld rond het Witte Huis als geen ander. Jarenlang schreef hij Nixon's redevoeringen. Zijn boek bevat daarom veel informatie, die alleen bij insiders bekend is. In Amerika is dit boek als FULL DISCLOSURE een gigantische bestseller. 24,90 In elke boekhandel Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Kamervoorzitter Vondeling heeft een klacht ingediend tegen de accountant van de stichting casinospelen. Deze stichting „runt" de twee casino's (Zandvoort en Valken burg). De accountant heeft het jaarverslag van deze stichting goedgekeurd. Dat had hij volgens Vondeling niet mogen doen op de manier zoals hij het heeft gedaan. sproken voor afbetaling van de de belastingschuld, en dus niet voor kwijtschelding. Dr Vondeling heeft zijn klacht niet ingediend als Kamervoorzitter, maar als gewoon PvdA-Kamerlid. De be trokken accountant is L. Haverkate van het accountantskantoor De Tombe/Melse en co. De klacht is ingediend bij de raad van tucht van het NIVRA (Nederlands instituut van registeraccountants), de lande lijke vereniging van accountants. Het kantoor De Tombe/Melse wilde gisteren nog geen commentaar ge ven op de klacht. Ontwerp-tekst Overtreding Accountant Haverkate heeft volgens Vondeling artikel 14 en misschien ook artikel 16 van de „gedrags- en beroepsregels registeraccountants" overtreden. Hij had het jaarverslag van de casino's alleen „onder voorbe houd" mogen goedkeuren, want er was nog een enorme belasting schuld. De accountant heeft in zijn verklaring van goedkeuring wel ge zegd, dat er nog een wetswijziging moest komen om die belasting schuld kwijt te schelden. Maar hij heeft, volgens Vondeling, de beden kingen en onzekerheden niet duide lijk genoeg omschreven, en dat zijn accountants wel verplicht op grond van de „gedragsregels". De belastingschuld van de casino's is ongeveer 140 miljoen. Dat stond niet in het jaarverslag of in de verklaring van de accountant, maar dat is na dien in de Tweede Kamer meege deeld door staatssecretaris Noote- boom van financiën. De Tweede Ka mer heeft inmiddels voorkeur uitge- Volgens Vondeling had de accoun tant in zijn verklaring moeten zetten hoe hoog de belastingschuld was. en wat daarvan zou overblijven als de wetswijziging zou doorgaan. Staats secretaris Nooteboom heeft in de Kamer laten doorschemeren dat er een ontwerp-tekst voor de verklaring van de accountant is geweest, waar in iets anders stond dan in de uitein delijke tekst. Vondeling wil nu ook uitgezocht zien wat er in dat ontwerp stond. „De Tweede Kamer moet blinde lings kunnen vertrouwen op verkla ringen van accountants", aldus Von deling in een toelichting op zijn ac tie. Dat is, vindt hij, in het onderha vige geval niet mogelijk geweest. „De belangen van de Kamer worden door onvoldragen werk van accoun tants ernstig geschaad. Het ver zwaart onze controlerende taak." Vondeling voegt eraan toe dat zijn klacht ook kritiek inhoudt op staats secretaris Hazekamp van economi sche zaken en op staatssecretaris Nooteboom. Die hadden de verkla ring van de accountant ook niet zo maar mogen aanvaarden. Dat geldt vooral voor Hazekamp. Die moet als staatssecretaris van economische za ken ook zorgen voor een nauwkeuri ge uitvoering van de wet op de regis teraccountants. aldus Vondeling. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Ka mer vindt* dat er binnen het gevangeniswezen met spoed speciale opvangmogelijkheden moeten komen voor gedeti neerden die aan drugs zijn ver slaafd. Met ruime meerderheid werd een WD-motie met deze inhoud aangenomen. PvdA, D'66 en PSP stemden tegen, omdat zij menen dat drugverslaaf den zoveel mogelijk buiten de straf inrichtingen moeten worden opge vangen. Staatssecretaris Haars van justitie zal over twee weken haar plannen voor de opvang van deze groeiende groep gedetineerden be kend maken. De kamer verwierp een voorstel van de PvdA om bij wijze van proef gede tineerden de gelegenheid tot seksu eel verkeer te geven. Het voorstel kreeg steun van alle oppositiepartij en en DS'70. Volgens deze partijen wordt het verblijf van gedetineerden in de gevangenis onnodig verzwaard door hen seksuele contacten met hun vrouwen, vriendinnen of vrien den volledig te onthouden. Staatssecretaris Haars zei. dat ze de gedetineerden op dit gebied al is tegemoet gekomen door het aantal weekend-verloven uit te breiden. Unanieme steun kreeg een motie van het CDA, waarin de regering wordt gevraagd onmiddellijk te beginnen met de werving van 86 extra bewa- ADVERTÉNTIB kers. De staatssecretaris had reeds toegezegd aan deze wens gevolg te geven. Een andere CDA-motie om gedetineerden inspraak te geven bij het bepalen van het tijdstip waarop radio en licht uit moeten, werd ook aanvaard. Alleen de SGP was hier tegen. Een meerderheid kregen twee mo ties van CDA, om in de bezoekruim- ten van gevangenissen speelfaciiitei- ten voor kinderen te creëren en reke ning te houden met de reistijden van de bezoekers. Ook ruime steun ver wierven moties van CDA en VVD om bezoek van vrijwilligers aan gevan genen mogelijk te maken en de op leiding van bewakers te verbeteren. EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt tail m«TELVEEN (ANP) De 2ieken- Ssraad is akkoord gegaan met rlopige richtlijnen voor medefi- r gciering van gezondheidscentra le fondsen van de Algemene wet rndere ziektekosten. De subsidie le jt niet alle extra kosten en wordt ^jicentrum niet langer dan vijf jaar ven. Tot nog toe dreven gezond- scentra op aparte regelingen trl] gemeenten en ziekenfondsen. *a. voor AWBZ-geld in aanmerking yomen, moeten de verschillende 'l tverleners (huisarts, wijkver- )el|gkundige, maatschappelijk wer en dergelijke) inderdaad samen bién gebouw zitten. Er kunnen D( a vergoedingen worden gegeven -praktij kkosten en voorde extra die nodig is voor teamoverleg, aatste alleen als de betrokkenen ienstverband werken. dslid S. van Randen (Landelijke artsenvereniging) vond het niet als aan een deel van de bevol- 0de geïntensiveerde hulp ont- N4den wordt omdat hun arts niet in stverband werkt. Hij ging alleen oord omdat hij de richtlijn als isï eerste aanzet zag. Kroonlid H. J. R^tler stemde als enige tegen. Hij er niet zo van overtuigd dat een i in een gezondheidscentrum illrfr tijd aan overleg kwijt is dan ;r 'collega in een solopraktijk, die [overlegpartners niet „bij de heeft. Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Op een normale werkdag worden in Nederland zo'n vijfentwintig duizend varkens geslacht. Van ongeveer zeventig procent van die dieren staat vast dat ze deugdelijk zijn bedwelmd voordat ze de dodelijke borststeek krijgen en sterven door leeg te bloeden. Andere lopen nog de kans dat ze bij vol bewustzijn hangen dood te gaan. Maar bijna wekelijks zijn er slachterijen die naar een be-, drijfszekerder methode van bedwelming omschakelen. Dierenarts R. Hoenderken, die daarvoor in hoge mate verantwoordelijk is. stelt het tevreden vast. Gisteren pro moveerde hij in Utrecht op een onderzoek, waarvoor de eerste stoot al in 1974 was gegeven. In zijn doctoraal scriptie toonde Hoenderken toen aan dat aan de bedoelin gen van de wetgever op het punt van bedwelming veelal niet werd voldaan, zelf niet kón worden voldaan met de wettelijk voorgeschreven ap paratuur. De bedoeling van de wetge ver is duidelijk genoeg. Slachtdieren moeten, na voorafgaande bedwelming, „zo snel mogelijk en in elk geval binnen één minuut" door verbloeding worden ge dood. aldus het Vleeskeu- ringsbesluit. En wat varkens betreft moet die bedwelming sinds 1954 geschieden door „het voeren van een zodanig elektrische stroom door de hersenen, dat dientengevolg- de het bewustzijn zo snel mo gelijk wordt opgeheven en bewusteloosheid van vol doend lange duur ontstaat". Uit laboratoriumonderzoek van Hoenderken blijkt dat van de drie types apparaten die hiervoor bij ministeriële beschikking zijn toegelaten, een type niet aan deze voor waarde kan voldoen en een tweede type bij te veel dieren niet voldoet. Hij kan dat de wetgever van de jaren vijftig niet kwalijk nemen: „Men be greep toen onvoldoende wat er precies gebeurde, en had ook nog niet de meettechnie ken om daar achter te komen." Aanval Wat er precies gebeurt, of in elk geval moet gebeuren, is dat bij het dier een epilepti schs aanval wordt opgewekt. Door de elektrische prikke ling gaan alle hersencellen te gelijk en ongecoördineerd signalen afgeven. Tijdens deze periode worden inko mende signalen niet ontvan gen en is dus het bewustzijn effectief opgeheven. Of een epileptisch insult wordt opgewekt is een ja-of- nee-kwestie: tussenvormen komen niet voor. Hoender ken onderzocht door directe meting van de hersenactivi- teit bij varkens de voorwaar den waaronder dit gebeurt. Voor de meettechniek kreeg hij de steun van het Medisch- fysisch instituut TNO; prof. dr W. Storm van Leeuwen (elektro-neurologie) was naast prof. or J. G. van Log- testijn (voedingsmiddelen van dierlijke herkomst) zijn promotor. Om tot zaken te komen moest Hoenderken het be grip „zo snel mogelijk" uit de wet hard maken. Hij bepaal de de stroomsterkte waarbij binnen een seconde bij negen van de tien varkens een epi leptisch insult wordt opge wekt. Door daar een redelijk stuk boven te gaan, kan be reikt worden dat in de prak tijk vrijwel alle dieren af doende worden bedwelmd. Voor het bereiken van deze stroomsterkte, ruim een am père. bleken elektrische spanningen nodig te zijn van boven de tweehonderd volt. Vervangen De speciaal voor varkens voorgeschreven apparaten werken met spanningen van respectievelijk 70 en 180 volt en bereiken dus niet, respec tievelijk lang niet altijd, het beoogde doel. Een derde toe gelaten typo, dat met 300 volt werkt, is nu bij bijna alle gro te slachterijen ingevoerd en vervangt geleidelijk ook bij de kleinere de oude appara tuur. Wat dat betreft is de situatie in Nedelrand gunsti ger dan in de Scandinavische landen, aldus Hoenderken. waar wettelijke voorschriften de maximumspanning nu nog beperken tot zestig volt. Achtergrond van die bepa ling is de bescherming van het personeel dat de elektro den moet hanteren zwaar en riskant werk. Maar ook op dit punt heeft Hoenderken verhelderend werk gedaan. Bij zijn veelomvattende praktijkonderzoek in Neder landse slachthuizen bleek dat de bestaande (voorge schreven) elektrotechnische beveiliging van de appara tuur op een aantal punten onvoldoende is. Hij geeft methoden aan om, ook bij hogere spanningen, de elek trische veiligheid wel afdoen de te maken. Belangrijk bleken verder zijn metingen van de duur van het epileptisch insult bij var kens gemiddeld 66 secon den, met een laagste gemeten waarde van 33 seconden. Op grond daarvan komt hij tot het advies om binnen een Van onze parlementsredactie DEN HAAG De voorlopige raad voor de verkeersveiligheid onder voorzitterschap van mr Pieter van Vollenhoven vindt dat er geen puntenstelsel voor verkeersovertreders moet worden ingevoerd. Dat heeft de raad geadviseerd aan minister Tuynman. nadat zijn voor ganger Westerterp de raad vorig jaar om een advies gevraagd had over de invoering van een puntenstelsel Bij dat systeem zouden de overtredin gen van automobilisten geregis treerd worden en na een bepaald aantal malen zou het rijbewijs kun nen worden ingetrokken. De raad stelt dat een dergelijk sys teem in strijd is met het rechtsgevoel en d&t ermee de beslissing over be straffing van een overtreding uit handen van de onafhankelijke rech ter zou worden gehaald. Bovendien vindt de raad dat de stelling van Westerterp. dat het aantal overtre dingen toeneemt, niet voldoende in de documentatie is na te zoeken. Wel ziet de raad iets in een systeem waarbij de verkeersovertredingen bij Justitie worden geregistreerd, zo dat de rechter bij de vooroordeling van een verdachte rekening kan hou den met zijn waslijst van vorige ver keersovertredingen. halve minuut na de bedwel ming de dodelijke steek toe te brengen. Het wettelijke „zo snel mogelijk en in elk geval binnen één minuut" lijkt niet afdoende. Grens overschreden Bovendien wordt in een aan tal slachterijen ook die grens van een minuut wel over schreden, omdat het dier tus sen bedwelmen en steken nog gewogen wordt. Hoen derken keurt die praktijk af: uit het gewicht van het ver bloede dier kan later het „le vend gewicht" met aanvaard bare nauwkeurigheid worden teruggerekend. Behalve een meer verantwoorde bedwel- mingstechniek heeft hij nog iets anders voor de slachterij en op het vuur staan. Hij ontwikkelde een paar vol gens prof. Van Logtestijn „luisterrijke" ideeën om de hele procedure te automati seren. Een prototype van de machine gaat binnenkort in een praktijk proef draaien. Het zware en weinig aantrek kelijke beroep van varkens- bedwelmer kan daardoor op den duur wellicht verdijnen. En al klinkt het paradoxaal, ook voor de varkens zou dat een verbetering zijn. „Ik ip\ alleen maar mijn zakgeld"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3