Minder voorstanders boycot Hassink winnaar Olympiad Ronde cv® 'Arrestatie Sofia is onbegrijpelijk' Enquête wijst uit: 14 procent voor actie Neerlands Hoop Drie jaar cel voor voetbalfan Spanning door val in slotrit aoes latin! <i"V IJDAG 26 MEI 1978 SPORT TROUW/KWARTET P 17 RH 21 S 19 De actie voor de boycot van het WK- voetbal begon in februari onder aan voering van het cabaretduo Neer lands Hoop (Bram Vermeulen-Freek de Jonge). Kort daarna hield het NIPO een onderzoek naar de mening van de ..Nederlander" over de actie doelen Daarbij bleek dat 19 procent vóór de boycot was. Inmiddels blijkt dat in de afgelopen maanden dat cijfer is teruggelopen tot 14 procent (7 procent geen mening - 79 procent tegen). 'e bekendheid met de situatie in Argentinië is aanzienlijk gegroeid. AMSTERDAM De acties tegen het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië hebben in ieder geval tot gevolg gehad dat de kennis in Nederland van de situaite in Argentinië aanzienlijk is toegenomen. Dat is een van de uitkomsten van een onderzoek dat het bureau Intomart in opdracht van het Novib heeft gehouden. De resultaten staan gepubliceerd in het maandblad „Onze Wereld". Op de vraag „Bent u meer te weten gekomen over Argentijnse toestan den en het land Argentinië ant woordde 44 procent met ja (51 pro cent nee - 4 procent geen mening). Er bestaat echter nogal wat twijfel als het erop aan komt of die kennisver- Oproep meerdering ook een bijdrage levert aan de oplossing. 43 procent denkt dat die oplossing zo niet naderbij komt (38 procent ja -18 procent weet het niet). voorgelegd. Denkt u dat een boycot van het Nederlands elftal nut heeft voor de gevangenen? In totaal 84 procent vond dat de boycot voor de gevangenen geen nut had. Acht pro cent vond van wel en een even groot percentage wist het niet. Een grote meerderheid .vond ook dat de spelers van het Nederlands elftal geen blijk moesten geven van hun ongerust heid door bijvoorbeeld rouwbanden te dragen: 76 procent. 17 procent dacht van wel. de rest had geen mening. Er was echter wel een meerderheid te vinden die vond dat de actie te recht was: 58 procent. In de drie grote politieke partijen lag dat als volgt: CDA 51 procent; PvdA 64 pro cent en WD 53 procent. Dick Schoenaker die op het laatse moment Willem van Hanegem is komen vervangen in de selectie voor Argentinië werd gisteren in Zeist uitvoerig onderzocht door dokter Iklaar. De steekproef werd gehouden onder 1200 mensen, en levert een represen tatief beeld op voor de Nederlandse bevolking van 15 jaar en ouder. Dat panel kreeg (in april) ook de vraag In de hoofdstad van Tanzania. Dar es Salaam heeft Adolfo Gonzalez een oproep gedaan aan de Monteneros om het wereldkampioenschap voet bal niet te verstoren. Gonzalez is vertegenwoordiger in Afrika en het Midden-Oosten voor de MPM (Movi- miento Peronista Montenero). Tij dens een persconferentie zei hij dat de guerrilla's de stadions niet zullen raken uit angst om daarbij mogelijk onschuldige burgers die de wedstrij den bezoeken te treffen. Wel kondigde Gonzalez aan dat de Monteneros buiten de streken waar het WK voetbal wordt gehouden zul len blijven opereren in hun strijd tegen de militaire junta in Argen tinië. Demonstraties In Frankrijk hebben zich op de dag van het vertrek naar Argentinië van de nationale voetbalploeg ongere geldheden voorgedaan. In Dijon kwam het daarbij tot botsingen tus sen de politie en demonstranten die wensen dat Frankrijk het WK boy cot Bij de ongeregeldheden gebruik te de politie traangas. De betogers wierpen met stenen. Er vielen vijf gewonden; twee politiemannen en drie demonstranten. Er waren zo'n 300 demonstranten op de been. Ook in Toulouse en Grenoble wer den anti-Argentijnse demonstraties gehouden. Tot ongeregeldheden kwam het daar echter niet. Verzoek De Argentijnse regering heeft in een boodschap aan de internationale persbureaus in Buenos Aires ge vraagd Argentiniëzo voor te stellen zoals het is. en alle gebeurtenissen, die buiten het sportieve vlak liggen zo objectief mogelijk te willen af schilderen". Voorts wees de minister van Binnenlandse Zaken, generaal Albano Harguindeguy, de vertegen woordigers van de persbureaus en enkele plaatselijke correspondenten op een document dat twee maanden geleden bij aanhangers van de Mon- tonero's is gevonden. Daarin waren de in Argentinië aanwezige agent schappen genoemd als „doorgeef luik" van illegale berichten naar het buitenland. Telefoonnummers en namen van betreffende redacteuren stonden op een lijst vermeld De minister waarschuwde journalisten zich niet te laten gebruiken als pro- pagandakanalen voor subsversieve misdadigers. De Zwitserse journalistenfederatie verzocht zijn aangesloten leden „niet alleen het voetbalgebeuren te willen verslaan, maar ook aandacht te schenken aan de omstandigheden, waarin het Argentijnse volk moet leven." Ook de internationale jour nalistenorganisatie, die in Praag is gevestigd, deed een beroep op repor ters informaties te verstrekken over de toestand in Argentinië. LONDEN De 19-jarige Carroll Pennant, supporter van het naar de tweede divisie gedegradeerde West Ham United, hoorde in een Londen- se rechtbank een gevangenis straf van drie jaar tegen zich eisen. Penant werd ervan be schuldigd na een wedstrijd te gen Charlton in Oost Londen als een van de aanvoerders van een bende belhamels te zijn opgetreden. De jongeman was al tweemaal eerder voor wandaden veroor deeld. Hij werd echter vrijge sproken van de beschuldiging een 22-jarige fan van Charlton zwaar toegetakeld te hebben. De rechter verklaarde een voorbeeld te willen stellen. Sporttoto Arie Hassink met beker, bloemen en rondemiss na zijn overwinning in Olympiad Ronde door Nederland. Van onze sportredactie AMSTERDAM Arie Hassink is opnieuw winnaar geworden van Olympia's Ronde door Ne derland. Zoals hij zelf al aan kondigde kon Bert Wekema die woensdag op verrassende wijze de leiderstrui greep op de laat ste dag geen stand houden. Al in de ochtendtijdrit raakte We kema de trui weer kwijt aan Hassink die tenslotte in Am sterdam noord ook de eindo verwinning greep. In de ochtenduren was er rond Nib- bixwoud een tijdrit over 23,4 kilome ter. Een te zware opgave voor Weke ma. dat stond tevoren al vast. Maar Arie Hassink kwam toch minder do minant naar voren dan gedacht was. De overwinning ging naar Bert Oos terbosch die voor de ruim 23 kilome ter een tijd van 31 minuten en 31 seconden liet noteren. Arie Hassink werd tiende. 1 minuut en 22 secon den achter Oosterbosch. De afsluitende rit naar Amsterdam bracht toch nog enge spanning. Hoe wel er gedurende 75 kilometer niets aan de hand was. Toen echter deed zich op acht kilometer van de finish een valpartij voor waarbij leider Arie Hassink was betrokken. Het gevolg was dat zich onmiddellijk een kop groep vormde in een poging de laat ste kans ook te benutten. Zeven renners waren weg met daar bij concurrenten voor Hassink als Jan van houwelingen. Bert Ooster bosch en Jos Lammertink. Zij slaag den er echter niet in om de weer opgekrabbelde Hassink zoveel ach terstand te bezorgen dat hij uit de leiderstrui werd gereden. Van Hou welingen moest zich in het algemeen klassement neerleggen bij een ach terstand van 36 seconden op de winnaar. Itjtfrtt: I Bert Oosterbosch 23 2 km in 31 minu ten en 31 seconden (met tijdsvergoeding. 31.161; 2 Jan van Houwelingen 31 34 imet tijdsvergoe ding 31.241, 3 Bart van Est 32.21 (met Ujdsver- goeding 32 16». 4 Bert Scheuneman 32 23. 5^ Rene Koe 32 25. 6 Jos Lammertink 32 30; 7 Igor Bcliakov (Sovi 32 43i; 8 Heddy Nieuwdorp 32 48. 9 Vlutor Tsjoetenen (Sov) 32.48; 10 Arte Has sink 32 53. 11 Fnts Plrard 32 53. 12 FT1U Schür 32 56. 13 Henk de Jong 33 04. 14 Laurt Petrov ^Sov» 33.13; 15 Wies van Dongen 33.15 Laatste ril: 1. Jos Lammertink 83 km in 1.45.59 (met bonillcatie 1.45.44); 2. Martin Visser 1.45.59 (met bonificatie 1.45.49; 3. Rene van den Broek 1.45.59 (met bonllicaUe 1.45.54 4 Ton Huijzen z.t; 5 Ad van Peer z.t.; 6 Bert Oosterbosch z.t.; 7. Jan van Houwelingen z.t.; 8. Jaroslav Blaha (TsJ) op 13 sec.; 9. Martin Taveme z.t.; 10. Plet van der Kruys z.t.; 11. Bert Scheuneman z.t.; 12. Barend Huveneers z.t.; 13. Peer Maas z.t.; 14. Plet van Leeuwen z.t.; 15 Wlm Gomes z.t.; 16. Roland Welssinger z.t.; 17. Ruud van der Rakt z.t.18. Frits Schür z.t.19. Oerrie Möhlman z.t 20. Peter Panen z.t.; 24. Arie Hassink z.t. EINDKLASSEMENT 1 Arie Hassink 30.18.24; 2 Jan van Houwelingen op 36 sec.; 3. Bert Oosterbosch op 49 sec.; 4 JosLammerUnk op54 sec.; 5. Jan Jonkers z.t.; 6 Bert Scheuneman op 55 sec 7 Bert Wekema op 1.28; 8. Frits Schür op 1.50; 9. Frlts Plrard op 1.59; 10 Egbert Koersen op 3.02; 11. Viktor Tsjoetcnen (Sov op 3.37; 12. Rene van de Broek op 4.08; 13. Jacques van Meer op 6.41; 14 Jac Verbruggen op 6.42; 15. Peter Damen op 7.36;" 16. Wies van Dongen op 8.22; 17. Lauri Petrov (Sov.) op 9.21; 18. Ton Huijzen op 10.15; 19. Ad Polak op 10.35; 20. Ad Wijnands op 10.54. Het algemene puntenklassement I Scheune man 140 punten; 2. Lammertink 132; 3. Ooster bosch 107. De uitslagen van de voetvalwedstrijden, die voorkomen op het formulier van sporttoto num mer 20. zijn: Lierse SK - Volendam 2-2, Sochaux- NEC niet gespeeld (vervangende uitslag 1) La- vallols Utrecht 1-1. Nancy Vitesse niet ge speeld (vervangende uitslag 1) Werder Bremen - Roda JC 2 0. Foggla FC VW 3-0, Lazio Roma Sparta 3-2, Braunschweig FC Den Haag 4-1. FC VW -Olympique Lyon 1-0, Molenbeek - Vitesse 5-0, Sparta - Beerschot 1-3. Volendam - Saar- briicken 3-3. MSV Duisburg - NEC 6-0. Een Juiste kolom ziet er als volgt uit 3-1-3-1-1-1-1-1-1- 1-2-3-1. BASKETBAL - BIJ het EK In Poznan ver loor het Nederlands damesteam de eerste wedstrijd ln het troosttoernool met 61-79 (42-41) van Italië ROEIEN - De 100 km Ringvaartregatta is gewonnen door de acht van Aesopos/de Vliet ln 7 uur, 8 min. en 1 seconden. VOETBAL —De Schotse beker Is gewonnen door Rijeka dat Trepca ln de finale na verlenging met 1-0 versloeg. TENNIS In de eerste ronde van een Inter nationaal toernooi ln München zijn Tom Okker (5-7, 1-8 tegen Franulovlc) en Louk Sanders (3-6, 6-4. 5-7 tegen Taroczy) uitge schakeld. VOETBAL In een wedstrijd uit de voor ronde van het Europees kampioenschap 1980 won Finland met 3-0 van Oriekenland (doelpunten At! Ismail (2) en Jyrkl NicmJ- nen). Voor hetzelfde toernooi speelden De nemarken en Noor Ierland ln Kopenhagen gelijk: 3-3 (doelpunten Den: Jensen. Nielsen en Lerby; Nrd Ierl.; Stapleton, Oreallsh en Dale). DAMMEN Na vier ronden ln de strijd om het Europees landenkamploenschap leidt Nederland met 8 punten en de maximale 24 bordpunten. Rusland is tweede met 6 pun ten uit 3 ronden en 16 bordpunten. VOETBAL Slavko Loestlca Is benoemd tot coach van het Joegoslavlsch elftal Loes tlca is oud-internaUonale en was eerder trai ner bij Hajduk 8pllt en Olympla. twee clubs uit de hoogste Joegoslavische divisie BASKETBAL BIJ het Europeeskampi oenschap rolstoelbasketbal ln Loeriënt ln Frankrijk leidt Nederland ln groep B voor Zweden. In groep A gaat Frankrijk voor Israël aan de leiding VOETBAL John Greig, aanvoerder van Glasgow Rangers, wordt manager van zijn club HIJ volgt Jock Wallace op die eerder deze week zijn ontslag nam. WIELRENNEN - Na 17 etappes ln de Ron de van Italië leidt de Belg De Muynck nog steeds. HIJ heeft nu 59 seconden voorsprong op de Italiaan Baronchelll en 2 minuten en 19 seconden op een andere Italiaan, Fran cesco Moser WIELRENNEN - De Vredeskoers. een ama- teuretappewedstrijd van Oost-Berlijn via Praag naar Warschau. Is gewonnen door de Rus Alexander Averine. Argentina '78 door Johan Woldendorp BUENOS AIRES Vorige week woensdag stond er. toals bekend, in de Argentijnse krant La Prensa een drie pagina's grote advertentie met daarin de namen van 2508 ver miste politieke gevangenen. Twee dagen later werd een van de op drachtgevers, Antonio Sofia, in zijn woning gearresteerd. De ge dwongen verblijfplaats van de be jaarde vice-president van de Ar gentijnse Liga voor de Rechten van de Mens is nog steeds onbe kend. Daarom is de sfeer in het kantoortje van de organisatie, slechts een paar honderd meter van het moderne WK-perscentrum verwijderd, bedrukt. Daarom ook wensen de functionaris en de pro- deo advocaat van de Liga anoniem te blijven, wanneer zij hun verhaal vertellen. Hoewel, de laatste heeft president Videla dinsdag schrifte lijk uitgenodigd om openlijk over de situatie in Argentinië te discus siëren. De arrestatie van Sofia, gisteren ook al in deze kolommen opge voerd, kwam voor de liga volstrekt onverwacht. Men weigert aan te nemen, dat de advertentie van ruim een week geleden die in totaal ruim drie miljoen gulden heeft gekost daartoe de aanlei ding betekende. Het in beslag ne men van het officiële bulletin wordt veel eerder in verband met deze wraakexpeditie gebracht. „Onbegrijpelijk", uit de zegsman zijn verbazing, „juist in dit bulle tin heeft Sofia zich uitgesproken tegen een boycot van het WK-toer- nooi in Argentinië, heeft hij zich tegen terroristen gekant en heeft hij zich ook afgezet tegen de moord op Aldo Moro. Nogmaals, het is onbegrijpelijk, dat de politie dit heeft kunnen doen. Het is boven dien voor het eerst, dat de regering zo in het leven van dc liga heeft ingegrepen. Toch werd de Liga voorde Rechten van de Mens met de arrestatie van Sofia niet voor de eerste keer in de hartstreek getroffen. In november 1976 werd de advocaat Daniel Vic tor Antokoletz ontvoerd en vier maanden later sleurden militairen zijn collega Teresa Alicia uit diens huis. Tot nu toe ontbreekt van hen ieder levensteken. „Dat is juist het beklemmende," aldus de zegsman, „de regering houdt zich stil over al deze zaken." Wat doet de veertig jaar oude Liga voor de Rechten van de Mens zo als? Ze is in feite een Argentijns filiaal van Amnesty International. De functionaris verder: „We ko men op voor de mensenrechten waar ook ter wereld. We zijn aan gesloten bij een internationale fe deratie. Soms kunnen we legaal werken, soms zijn we gedwongen om illegale activiteiten uit te voe ren. Momenteel is het erg moeilijk om in Buenos Aires dingen te kun nen doen. Globaal gesproken is de liga een organisatie, die zich soli dair verklaart met politieke gevan genen en hun familieleden. Die laatste categorie helpen we ook in economisch en financieel opzicht. Geld krijgen we door middel van donaties, terwijl een aantal arties ten af en toe de opbrengst van een optreden aan ons afstaat." De Liga danst niet op het ragfijne koord van de politiek. Dat is ook de reden, waarom ze zich niet tegen het wereldkampi oenschap voetbal afzet. De anonie me functionaris: „We vinden het niet gepast om sport met politiek te vermengen. Wanneer wij een boy cot zouden propageren, maken wij meer kapit dan dat we er profijt van trekken. Door ons op deze ma nier op te stellen hopen we bij te dragen tot een soepele oplossing van het probleem van de mensen rechten. Zeer belangrijk was ook de publikatie van de lijst van 2500 namen. Die advertentie heeft veel krantenartikelen opgeleverd. De regering en de Argentijnse bevol king zijn daar niet ongevoelig voor." De Liga voor de Rechten van de Mens houdt dit weekend een con gres, waaraan niet alleen de pro vinciale afdelingen, maar ook de putaties uit het buitenland deelne men. Het werk van de liga heeft zijn weg over de grenzen wel dege lijk gevonden. Zo belandde er gis teren een brief van een Gronings meisje op het bureau, waarin zij de liga op de verdwijning van een 37- jarige student attendeert. Het grootste gedeelte van de Ar gentijnse bevolking lijkt zich nau welijks druk te maken over het systematisch schenden van men senrechten. Althans niet in het openbaar. Herhaaldelijk komt de selectieve verontwaardiging ten opzichte van de Olympische Spe len van Moskou boven water drij ven. Men vindt het onbegrijpelijk dat Europese landen (vooral Frankrijk is de gebeten hond) zich met Argentijnse aangelegenheden bemoeien, terwijl de „oude" we reld gezien zijn ontvoeringen, poli tieke moorden, bomaanslagen en gijzelingen als een allesverwoes tend kruitvat wordt gebrandmerkt. De gangbare stelling leert dat Eu ropa eerst zijn eigen problemen dient op te lossen, voordat het zich het recht mag toeëigenen om even tueel een oordeel over andermans daden te vellen. Een denkfout. Want wie daaraan toegeeft moet ook de liedjes van Vader Abraham het summum van genot vinden, omdat hij immers zelf niet kan zingen. Bovendien is de doorsnee Argen tijn van mening, dat de huidige president Videla er heel aardig in slaagt om de wonden te helen, die Isabel Peron in korte tijd heeft open gereten. De actuele situatie wordt als rustig ervaren en het indammen van de devaluatie van de pesos die onder Isabel Peron de omvang van een stroomversnelling kende, als een verbetering van dc economie. Aan dat laatste zouden de Argentijnen gezien de rijkdom aan grondstoffen en produkten in het land, zelf veel kunnen bijdra gen. Daartoe ontbreekt hen even wel het inzicht en de inspiratie. Een simpel voorbeeld: een admi nistratieve handeling op een bank, die in Nederland amper vijf minu ten vergt, kostte me in Buenos Aires bijna anderhalf uur. Daaren tegen hebben de meisjes van het WK-perscentrum zich keurig bij andere dan landelijke normen aan gepast. Maar het wereldkampioenschap is dan ook van exorbitant belang. BEDANKT (1) Philips bedankte voor de eer om als sponsor voor het Nederlands elftal op te treden toen bleek dat Willem van Hanegem een contract had met een concurrent. De gebroeders Molenaar namen vanwege Willem daarop de zaak over, want er was al genoeg ellende over die sponsoring geweest. Bij een juiste dosering van con sumptieijs bestaat er een mogelijk heid om van „die mooie kleurige buttonspelden" te sparen. Daar grijnst Willem ons in de adverten ties reeds tegemoet. In De T. zal „het gevecht om het wereldkampioenschap voetbal gaan leven als nooit tevoren", met Willem als vaste medewerker. Een hele mooie actie vond Willem het, als iedereen een kaart zou op sturen naar Mendoza om Oranje een hart onder de riem te steken. „Straks, in Argentinië, gaat De Kromme nog een keer de show ste len". Maarten de Vos in het boek „Willem van Hanegem"; een WK-euforie uitgave. Er moeten weer nieuwe officiële KNVB-foto's worden gemaakt, het KNVB pr-brein Hamstra kan ge rust zijn. geen ellende meer met Van Hanegem en die Pierre van de Acker kan hij gewoon weer weg sturen. Dinsdag 30 mei, Nederland 2; 21.18 uur. TROS: ORANJEVROUWEN Een programma van John de Mol jr. Erik van Reyendam en Rob Scheerboon. Wat doen de vrouwen van het Nederlands elftal, nu hun mannen in het verre Argentinië vertoeven? Wel, vanavond zijn zij op visite in de boerderij van Truus van Hanegem. Een groot aantal artiesten liet zich de gelegenheid 4 niet ontgaan om de dames in deze eenzame dagen op te zoeken. Maar wie heeft het deze keer hele maal goed? Juist Accent! Op het laatste nummer staat Willem van Hanegem afgebeeld, op zijn schou der rust de arm van een blonde Hollandse. Daarnaast staat met forse letters VOETBALSTERREN MOOI TE KIJK. BEDANKT (2) „Ontroering, medelijden, maar ook bewondering vochten om voor rang",bij de GPD-bl aden,toen Wil lem van Hanegem woensdagavond in Studio Sport verscheen. Zeg, dinges eh Brak, wat ging er precies in Jou om op dat moment? Ontroering, medelijden en ook be wondering vochten bij mij om voorrang, maar mijn beide benen op de grond wonnen het. Ik bedoel, ik vond 't wel erg hoor, maar van de andere kant dacht ik ook, zo dat is dan het einde van een driestui- versopera. Daar moet je liefhebber van zijn, maar geef mij maar Swin ging Jürgen and hls Holzhacker- buben. Ik dacht dus dat 't zo zat: Willem wilde van Happel de verzekering hebben dat hij kon rekenen op een vaste plaats in het elftal. Daar ging hij over praten in het Pinkster- weekeinde. Happel hield zijn poot stijf, wat niet zo moeilijk was want hij had Willem al een brief geschre ven waarin hij hem afschreef. Goed, Willem probeert zich dan maar op het veld waar te maken, als dat zo nodig moet. Dat mislukt dus, want Arie Haan blijkt wel zo goed mee te kunnen komen. Happel is Willem ter wille en bedenkt een nieuwe voetbalva riant waar alleen maar middenvel ders aan mee mogen doen. Wat blijkt dan? Willem zit er nog niet bij. In een oefenpartijtje hoort hij bij de tweede keus die ook nog even een balletje mag trappen in de tweede helft omdat je anders twin tig man tegelijk onder de douche krijgt en daar is geen ruimte voor op Zeist. Willem kijkt het nog eens aan en vraagt zich af of hij eigenlijk als reserve nog wel aan de beurt zou kunnen komen. Hij vraagt dus weer een gesprek aan met Happel. wat op zich ten zeerste te prijzen Is want 't moet je toch wel heel hoog zitten als Je nog een uur met Hap pel wilt praten. Meestal ben ik na „kalk es hier" de draad al kwijt. Happel kan hem echter weer niks garanderen en Willem denkt: Jullie bekijken het allemaal maar, ik doe niet meer mee. En niemand smeekt hem om dan tenminste voor de grappen te blijven. BEDANKT (3) Fout, dus, helemaal fout. Aan wie lag het dat Van Hanegem bedankt had voor het Nederlands elftal? Juist: aan Cor van der Hart en aan de pers. Op zo'n moment zakt m'n pet over m'n ogen. dus ik heb dat einde gelukkig ook gemist. Wat had Cor van der Hart nu weer allemaal fout gedaan? Het schijnt dat Van der Hart achter de rug van Van Hanegem verhalen was gaan vertellen, als zou Willem opge brand zijn c.q. niet meer vooruit te branden zijn. Ik dacht altijd dat het Van Hane gem geen moeite kostte om zo'n man z'n ongelijk te bewijzen. Dan speel je even de sterren van de hemel en klaar is Kees. Maar het ging dus allemaal iets anders. Er werd een anti-Van der Hartfront gevormd dat ervoor moest zorgen dat de trainer gewipt werd. Dat is inmiddels gelukt. Kraay verdwijnt ook en Rinus Michels kan AZ naar z'n eerste Europa Cup gaan leiden. Ik zou zeggen, zo dat hebben we toch maar mooi voor elkaar gekre gen. Nou nog even in Argentinië wereldkampioen worden en we kunnen er weer fris tegenaan. Maar nee, narigheid alom. het schijnt allemaal veel dieper te zit ten. Ik voel ook wel wat voor die uitleg. Per slot van rekening heeft bijna heel AZ het Nederlands elftal laten stikken. Kist zegt af. Arntz en Metgod komen niet opdagen voor een oefenwedstrijd, Peters heeft 't aan z'n knie (zo erg dat hij wel voor AZ kan spelen maar niet voor het Nederlands elftal waardoor hij een gebroken neus oploopt en nu echt kan afzeggen). Hovenkamp wordt tegen PSV geblesseerd en later te gen Ajax opnieuw (nu door een andere Oranje-kandidaat Simon Tahamata Hovenkamp zegt dat Tahamata dat expres deed en zegt af. Ten slotte geeft ook Van Hane gem er de brul aan, wegens Van der Hart. Verhaaltjes? Als dat de prijs ls die betaald moet worden om Ik en m'n broer ergens in de provincie met de Europa Cup op een balkon te krijgen, dan word Ik weer gewoon supporter van SC Amersfoort. BEDANKT (4) En dan de pers Zoiets van: die lui zien nu eindelijk de kans schoon om mij m'n voetbalgraf in te schrij ven. dat zullen ze dan niet nalaten ook. Of de tweede versie: de pers heeft Arie Haan ln het Nederlands elftal geschreven. Dat gebeurde dan vol gens Willem ongeveer zo: de jour nalisten die Arien Haan wensten te interviewen dienden zich voor een warming-up te melden ln het café van Haans collega Nico de Bree. Daar werden ze dan eers volgego ten met drank en enigszins vrolijk en zeer mild gestemd konden ze daarna Haan ondervragen Aan het slot keerde het gezelschap dan weer terug naar Café De Bree waar nog enkele consumpties werden aangeboden plus nog een fles of wat voor onderweg. Aldus bereikte Haan dankzij de vereniging van bekende alcoholisten het Neder lands elftal En Van Hanegem? De arme drom mel heeft hooguit wat bier ln huls en kan z'n schapen laten zien. Daar krijg Je geen enkele sportjournalist mee plat Zo moet het ln Van Hanegems le zing ongeveer gegaan zijn. De een dringt of drinkt zich het Neder lands elftal ln, de ander wordt eruit geschreven. Klaverweide te Leerbroek Drama op drama, maar ik vond de tekst niet zo sterk. En dan hebben we Truus niet eens gezien die de affai re volgens het Algemeen Dagblad voorzag van de woorden „Het is dom van Willem. Dom om al dat geld te laten lopen." ACHTERDEUR Vanavond is het dus zover. Uw. mijn en ons Oranje vertrekt naar Argentinië op weg naar nieuwe voetbalroem. Slecht nieuws echter voor de uit- zwaaiers: het Nederlands elftal zal in het geheim vertrekken Officieel heet het dat het programma in ver band met veiligheidsmaatregelen gewijzigd moest worden. Journalis ten die meereizen hebben te horen gekregen dat ze zich twee uur voor het vertrek al op Schiphol moeten melden. De spelers en begeleiders van het Nederlandse elftal verzamelen zich op een geheime plaats, het Ibis hotel in Badhoevedorp dus. worden dan in een bus geladen en via een achterdeurtje Schiphol binnenge loodst. Daar worden ze uit het zicht van de vertrekhal gehouden. Pas na de passencontrole worden Jour nalisten en Oranje samengevoegd tot het grote gezelschap op jacht naar wereldgoud. Zo worden veiligheidsmaatregelen gebruikt om de spelers buiten be reik te houden van de stille demon stratie die door Argentinié-boycot- ters is gepland. Argentina '78

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21