Studenten fel tegen plannen Pais Alcoholcontrole-apparatuur in cafés 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Steun voor Lance ROSA Met deze kleine lettertjes hebt uYi betere autoverzekering. ubbers pleit voor Irenco-overeenkomst de enige medium sherry die echt thuishoort inzo'n klassiek scoonerglas Zorgdatu minstens 6scoonerglazen krijgt! Royal Nederland (ota over hoger onderwijs pas na zomer in Tweede Kamer 'V itvoer dekt tvoer voor 9 procent 'Bijna geen geld meer voor nieuwe politiebureaus 'Op lange termijn weer perspectieven voor zeevisserij' Van Agt niet blij met voorspeld verlies voor WD Gonzalez Byass a Politie-commissaris Van Ooijen uit Middelburg suggereert: Steeds meer vrouwen rijden onder invloed Maastrichts gezin vermist Commissie gaat kindertehuizen voor jongens begeleiden Politie schiet man tweemaal in benen IDERDAG 25 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE per ctheurietm ten hnogktc kcl voor hel motorrijtuig - met inbegrip van *ijn «landaariluimutmg - vctickcrde beting, vermeerderd met; -dr waarde van denkt tol de ttandurduitRnlias behorende verrekerde accessoire», - dc noodzakelijke kotten voor bewaking, voorlopige ■tailing, vervoer van het motorrijiulgiuardedidiui- bijrijnde geschikte hcntelinrichting co ter bepaling vandtichi* rhadc verchte demontage, - dc verptiditc bijdrage jaaverij-groue 1 gelijk te stellen kotten, - de verschuldigde invoerrechten, indien het a rijtuig in bet buitenland moet achterblijven. aa Natuurlijk wordt er uit üw auto nooit iets gestolen. Maar 't zal die éne keer maar zijn. En dat zult u nu altijd zien, het gebeurt nét nadat u die prachtige stereo radio hebt laten inbouwen. Met stereo cassette recorder erbij. Dus nu is alle apparatuur foetsie. En kost u dat geld? Het is Royal Nederland die betaalt Dat betekenen die kleine lettertjes. Ingewikkelde juridische termen? Ze zijn er niet om het u lastig te maken, maar om u te helpea Om uw verzekering meer inhoud te geven. Want Royal Nederland verzorgt ook de onwaarschijnlijke dingen. Royal Nederland zorgt ervoor dat er bij uw autoverzekering aan alle kanten muziek inzit Op maat Bij voorbaat In uw belang. De kleine lettertjes van Royal Nederland geven ook u grotere zekerheid. Vraag maar aan uw verzekeringsadviseur. verzekering maatschappij nv onze parlementsredactie HAAG De vice-vooreitter t. de CDA-fractie Lubbers heeft er teren In Maassluis de nadruk op egd dat Nederland moet blijven thouden aan het tot stand bren- rk) van een bijzondere overeen- nst tussen Nederland, de Urenco- tners Engeland en West-Duits- en de verrijkt uranium-afne- Brazilië. Dbers, als ex-minister van econo- iche zaken destijds nauw betrok- A1 bij de Urenco-kwestie, vindt dat regeling tot stand moet komen verkrijging van verdere waarbor-' I van Brazilië dat het te leveren rijk te uranium niet voor militaire Jen zal worden gebruikt. De ad- regeling moet er komen, aldus J; jbers, maar tegelijkertijd moet 'kabinet blijven werken aan een a.r mene overeenkomst die tot een iu!eldwijde regeling van het pro- e- em van de plutoniumopslag leidt. kabinet staat naar verluidt op punt om genoegen te nemen met en van de partnerlanden .eland en West-Duitsland te zul- streven naar wereldwijde over komsten. Van verdere ad-hoc- den aan Brazilië zoals Lub- i die gisteren noemde zou geen ke meer zijn. De ex-minister zei dat Nederland de technologische voorsprong op het gebied van de uraniumverrijking moet uitbuiten om stap voor stap te komen tot een bevredigende rege ling van de splijtstofcyclus. IN HAAG In maart heeft Neder- d voor 9.558 miljoen gulden inge- rd en voor 9.423 miljoen gulden fevoerd. Daardoor is in maart 99 cent van de invoer door de uit- r gedekt, een percentage dat in art vorig jaar 95 bedroeg. Dit ft het centraal bureau voor de tistiek meegedeeld. De invoer in eerste kwartaal van dit jaar be- eg 27,8 miljard gulden terwijl er r 27,4 miljard gulden werd uitge- rd. Ten opzichte van hetzelfde artaal 1977 vertoonde de invoer- irde een stijging van 6 procent wijl de uitvoerwaarde met 4 pro lt steeg. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM In bijna alle universiteitssteden is gistermiddag gedemonstreerd tegen de herstructureringsplannen van minister Pais van Onderwijs. Hiermee werd gehoor gegeven aan de oproep van het Landelijk Overleg Studentenvakbonden om tussen een uur en drie uur de colleges te staken. Dit uit protest tegen de nota „Hoger onderwijs voor velen", die vorige week door Pais is ingediend. EINDHOVEN (ANP) Er is nauwe lijks nog geld om nieuwe bureaus voor de gemeentepolitiekorpsen te bouwen. Dat zei mr. J. de Graaf, directeur-generaal van openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenlandse zaken gistermid dag in Eindhoven. Hij verrichtte- daar de eerste bouwhandeling voor een nieuw politiebureau. Volgens de heer De Graaf is het ministerie de afgelopen jaren over stelpt door een lawine van aanvra gen voor nieuw te bouwen bureaus en verbouwingen. „Een deel daarvan hebben we mede dankzij werkgele genheidssubsidies van het ministe rie van sociale zaken kunnen realise ren. De afgelopen drie jaar zijn er 54 projecten van start gegaan." De kosten die daarmee gemoeid zijn drukken nu echter dermate zwaar op de begroting van binnenlandse za ken dat er nauwelijks nog ruimte is voor nieuwe activiteiten. „De geld pot is leeg," aldus mr. De Graaf. Pais stelt voor het wetenschappelijk onderwijs in twee fasen te verdelen. De eerste, die vier jaar duurt, is toegankelijk voor iedereen die eind examen heeft gedaan voor het VWO. De tweede fase wil hij slechts voor veertig procent van de studenten openstellen. De postdoctorale studie zou in de visie van Pais alleen ge volgd mogen worden door een streng geselecteerde groep studenten, die capabel genoeg zijn om een beroep sopleiding of een onderzoeks opleiding te volgen. Uitstel gevraagd De minister doorkruist met zijn plannen de al meer dan tien jaar durende discussie over de herpro grammering van het wetenschappe lijk onderwijs. Deze discussie heeft uiteindelijk geleid tot een serie her- programmeringsvoorstellen die alle dichter bij de vijf dan bij de vier jaar zijn uitgekomen. Dit zeer tegen de zin van Pais, die nu met zijn nota de universiteiten alsnog tot een vierja rige cursusduur wil dwingen. Hij heeft daarvoor de Tweede Kamer een jaar uitstel van de invoering van de herprogrammering gevraagd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister Van der Stee (landbouw en visserij) is niet pessi mistisch over de iets verdere toe komst van de Nederlandse zeevisse rij. Onderzoekingen door de interna tionale groep biologen, die de EG adviseert, wijzen wel degelijk op per spectieven, na een periode van vangstbeperking. Het is zaak, dat in de Nederlandse visserij de mensen beschikbaar blijven voor „betere tij den", zei Van der Stee in overleg met Kamerleden. De bewindsman beves tigde, dat hij steunmaatregelen zal treffen als de EG-afspraken over vangstbeperking onbevredigend uit pakken voor Nederlandse vissers. Volgens Kamerleden kan er al een pakket maatregelen „op de plank liggen" als de EG-mlnisters zich op 19 en 20 juni buigen over komende vangstbeperkingen. Minister Van der Stee kon nog niets zeggen over mogelijkheden voor haringvangst in de Noordzee, na vlaggetjesdag (27 mei). Gegevens van biologen wijzen uit, dat de haringstand nog enkele honderdduizenden tonnen beneden de gewenste omvang is, liet Van der Stee weten. Over dit uitstelwetje zal door de Tweede Kamer nog voor het zomer reces worden beslist. De nota zelf komt voor de vakantie niet meer aan de orde, hoe zeer minister Pais dat ook had gewenst. De PvdA en het CDA wezen gisteren een koppeling van het uitstelwetje met de nota van de hand, omdat zij vonden dat de universitaire instellingen en de stu dentenorganisaties inspraak op de nota moeten krijgen. Van de kant van de studenten hoeft Pais niet op al te grote welwillend heid te rekenen. Asva-voorzitter Fred Crone verklaarde gistermid dag, tijdens een druk bezette demon stratie in de Mozes en Aaronkerk, dat de minister op oorlog kon reke nen. „Als Pais zijn plannen wil door zetten, ligt straks de hele universi teit plat. Niet voor een paar uur, maar voor weken. Een algehele cha os dreigt." Resoluties Ook op de Vrije Universiteit is giste ren gedemonstreerd. De vergadering nam een resolutie aan waarin de intrekking van de nota van Pais wordt geëist en tevens de onmiddel lijke invoering van de klaarliggende o herprogrammeringsvoorstellen. Mo- sproken, dat' onderzoeken momen en onderzoek, verlies van weten schappelijk niveau voor de eerste fase en elitevorming. Ir. P. van der Schans, de toekomstige voorzitter van het college van be stuur van de Landbouwhogeschool in Wageningen, heeft zich achter de nota van Pais geschaard. Hij zegt in een interview met het Hogeschool- blad dat verkorting van de studie duur noodzakelijk is. Ook vindt hij het niet nodig dat alle studenten wetenschappelijk onderzoek doen. „Dat is een stukje verspilling, zeker als je nuchter moet vaststellen dat het parlement niet bereid is meer middelen voor universiteiten en ho gescholen beschikbaar te stellen." Van onze parlementsredactie WASSENAAR Premier Van Agt heeft er gisteren op een verkiezings bijeenkomst van CDA-vrouwen in Wassenaar zijn vreugde over uitge- ties van gelijke strekking zijn ook aangenomen door de universiteitsra den van Utrecht en Amsterdam. Studenten van de Erasmus-universi teit van Rotterdam hebben in een telegram aan de vaste Kamercom missie voor onderwijs en weten schappen hun verontrusting uitge sproken over de plannen van Pais. In Groningen werd een protestmars door de stad gehouden. In Leiden werd slechts door een kleine groep studenten de colleges gestaakt. Op de technische hogeschool Twente kwamen ongeveer 170 studenten en 30 leden van de wetenschappelijke, staf bijeen voor een protestdemon stratie. Rustiger was de situatie aan de Ka tholieke Hogeschool in Tilburg. Daar werd in het geheel niet ge staakt. Op de Technische Hoge school in Eindhoven was tussen de middag een kleine bijeenkomst in de hal. Elitevorming Het Landelijk Overleg Studenten vakbonden heeft in een brief aan de minister en aan de onderwijscom missie van de Tweede Kamer uitvoe rig de bezwaren tegen de nota van Pais uiteengezet. Het LOG vreest een verdere splitsing van onderwijs teel wijzen in de richting van nieuwe verkiezingswinst voor het CDA. Toch hoopte hij dat ook de WD niet zal verliezen, zoals de enquêtes wel uitwijzen. „We zitten kennelijk nog steeds in de lift," aldus de premier, die een goede verkiezingsuitslag voor het CDA ook als steun voor het kabinetsbeleid zei te zullen ervaren. „De eerlijkste uit slag zou echter zijn, wanneer beide partijen die de grote lasten van van daag dragen straks goed uit de bus komen. Naast de geheel eigen plaat selijke betekenis van de uitslag zou den de kiezers dan toch iets tot uit drukking brengen van hun respect voor deze twee groeperingen, CDA en WD." De premier noemde het een uitda ging voor het kabinet, te bewijzen dat Nederland ook zonder de PvdA bestuurd kan worden op een verant woorde en sociaal aanvaardbare wijze. Ten aanzien van de collegevorming na de statenverkiezingen van eind maart en de komende gemeente raadsverkiezingen, zei Van Agt, de voorkeur te geven aan de vorming van zogenoemde afspiegelingscolle ges, waarin iedere groepering zoveel mogelijk naar evenredigheid verte genwoordigd is. „Dit zal dan wel moeten gebeuren op basis van een beleidsprogramma." Vervolg van pagina 1 zou moeten vervullen. De socialist Stemerdink drong er op aan, de lan- ge-termijnstudie van de Navo af te wachten. De minister stelde daar te genover. dat die studie er van uit gaat dat de bestaande tekortkomin gen worden opgeheven. Uit de studie naar de behoeften op korte termijn is gebleken, aldus de bewindsman, dat de taak van de Honest John niet onvervuld kan blijven. De minister zei dat deze studie niet openbaar kan worden gemaakt. Hij weigerde in te gaan op het verzoek van de oppositie delen van de studie te pu bliceren. Minder risico Minister Scholten weersprak de op vatting, dat de nucleairisering van de Lance een kwalitatieve uitbrei ding van de atoombewapening bete kent. Hij gaf toe, dat de Lance mo derner is dan de Honest John. „Maar deze raket kan met een lading van geringer vermogen hetzelfde resul taat bereiken." De minister voerde ook aan dat door de grotere nauw keurigheid van de Lance het risico kan worden verminderd dat er slachtoffers vallen onder de burger bevolking. De Tweede Kamer stemt vandaag over de moties die de oppositiepar tijen hebben ingediend. Het meest vergaand is de motie van CPN en PSP om van de nucleairisering van de Lance af te zien. In de motie van de PvdA wordt de regering gevraagd op haar beslissing terug te komen Volgens deze motie moet de beslis sing afhankelijk worden gesteld van de uitkomsten van de studie van de Navo naar de toekomstige behoeften aan tactische nucleaire wapens. D"66 vraagt in haar motie om met de uitvoering van de beslissing te wach ten totdat de Tweede Kamer met de regering fundamenteel over de pro blematiek van de nucleaire wapens heeft gediscussieerd. Minister Schol ten heeft alle moties ontraden. ADVERTENTIE Want Rosa heeft wat geen andere heeft (behalve dan de andere sherry's van Gonzalez Byass). Voller, zonniger. Dat moetje zien, ruiken, proeven in het klassieke scoonerglas! importeur: ANDRÉ KERSTENS B.V.-TILBURG Om de hals van de fles Rosa zit een label. Spaar er 6. Stuur ze op, met een cheque van f 6,- en u krijgt ze alle zes binnen een paar weken thuis.* Zolang de voorraad strekt! ion JEREZ XÉRÈS SHERRY I BU ADVERTENTIE. na inspannend werk ontspannend fietsen! APELDOORN (ANP) Als de overheid op alle plaatsen waar alcohol verkocht wordt, apparatuur verplicht stelt waarmee onmiddellijk het bloedalcoholgehal- te kan worden gemeten, zou dat wellicht preventief kunnen werken voor de man of vrouw die van plan was te gaan rijden. Ook het aantal openbare drankgele genheden zou daardoor weieens kunnen teruglopen. Dit is de mening van dr. D. van Ooijen, commissaris van politie in Middelburg en lid van het Algemeen bestuur van Veilig Verkeer Nederland (WN). wegens alcoholgebruik in de kraag was gegrepen. Dr. Van Ooijen rekende zijn toehoorders voor hoe de alco holproducenten hun recla mebudget in één jaar met 37 procent hebben opgetrok ken. Gaven ze in 1976 nog 12,3 miljoen gulden aan re clame uit, in 1977 was dat bedrag vermeerderd tot 16.9 miljoen. „Bekend is dat alco holisme vooral onder vrou wen toeneemt Zou het iets met de hoge ethiek van de alcoholproducenten te ma ken hebben dat de hoogste toeneming van reclame in Dr. Van Ooijen sprak in Apel doorn, waar Veilig Verkeer Nederland onder het thema „alcohol, medicijnen en ver keer" een studiedag hield. Onderzoeken hebben volgens hem uitgewezen dat 75 pro cent van de automobilisten die met alcohol in hun bloed worden aangehouden, uit een café komt. Ook bleek dat er steeds meer vrouwen met een borreltje op achter het stuur kruipen. Hun aandeel is vol gens Van Ooijen sinds 1975 meer dan verdubbeld. Ook jeugdigen worden steeds va ker met alcohol op achter het stuur gesignaleerd Het onderzoek wees verder uit dat het gemiddelde alco holgehalte 1,55 promille be draagt. Van de groep auto mobilisten die door de politie wordt betrapt met een borrel achter het stuur is 33 procent recidivist, wat wil zeggen dat een derde van hen al eerder vrouwenbladen te signaleren Valt?" aldus commissaris Van Ooijen. Volgens hem werd er in 1977 vier maal zo veel geld aan alcoholreclame in deze bladen besteed als het jaar daarvoor. Van Ooijen constateerde dat op de lagere en middelbare scholen weliswaar verkeers- onderricht wordt gegeven, maar voorlichting over alco hol in het verkeer is er vol gens hem niet bij. Ditzelfde is het geval met de theoretische opleiding voor het rijbewijs. „Ook in de examenvragen van het centraal bureau voor rijvaardigheidsbewijzen staat geen enkele vraag op het gebied van alcohol in het verkeer," zei hij Drs W. J A Pannebakker, directeur van de penitentiai re inrichting Bankenbosch in Veenhuizen, zei dat het ge vangeniswezen er niet in ge slaagd Is en er binnen af zienbare tijd ook niet ir. zal slagen om aan de proble matiek van met name de al cohol in het verkeer een we zenlijke bijdrage te leveren. Dit onderstreept volgens hem de noodzaak om te blij ven streven naar de beïnvloe ding van het verkeersgedrag. Medicijnen De Utrechtse hoogleraar in de farmacotherapie, dr. F. A. Nelemans, meent dat de huis artsen in de praktijk aan pa tiënten nooit meedelen of een afgegeven medicijn al dan niet de rijvaardigheid be ïnvloedt. De patiënt moet dit volgens hem steeds aan zijn arts vragen. Ook kan de arts via het recept dat hij aan de patiënt meegeeft, de apothe ker instrueren om bepaalde stickers (zoals „bij gebruik geen voertuig besturen") op het medicijnflesje te plak ken, maar dit gebeurt vol gens prof. Nelemans evenmin. De hoogleraar meent dat vol gens de wet maar heel weinig mensen kunnen worden ver volgd als ze na het slikken van bepaalde geneesmidde len toch zijn gaan rijden. Vol gens de wet is men alleen strafbaar als de rechter kan aantonen dat de verdachte moest weten of redelijkerwijs had kunnen weten dat het medicijn de rijvaardigheid beïnvloedt. „Maar als nie mand het de patiënt mee deelt. weet deze het niet en is hij ook niet strafbaar," aldus de hoogleraar. Volgens hem moet men in ons land met. tientallen doden per jaar re kenen als gevolg van het feit dat bestuurders van voertui gen geneesmiddelen hebben gebruikt. MAASTRICHT (ANP) - De Maas- triphtse gemeentepolitie heeft giste ren een spoor proberen te vinden van een al meer dan drie dagen vermist gezin, bestaande uit de 39-jarige A. Janssen, zijn acht jaar jongere vrouw en zesjarig zoontje. Het drietal is zondagmiddag rond drie uur voor het laatst gezien, va rend in een rubberboot met buiten boordmotor op de Maas, nabij het stadscentrum van Maastricht. Langs de oever van de rivier heeft de politie alleen de auto van de heer Janssen aangetroffen. Gevreesd wordt dat het gezin een ongeluk is overkomen. Het bootje is niet gevon den. De Belgische politie is ingescha keld, maar ook zij heeft nog geen spoor van de vermiste familie ge vonden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Haars (justitie) heeft een commissie ingesteld die het behandelingsbeleid in vijf particuliere kinderbescher- mingstehuizen gaat begeleiden. Het gaat om internaten voor zeer moei lijk opvoedbare Jongeren. De commissie is het resultaat van een onderzoek naar de enige jaren geleden geuite kritiek op het peda gogisch en psychiatrisch beleid van de Heldringstichtingen in Zetten. De vier andere internaten waarmee de commissie zich zal bezighouden, zijn Nederlandsch Mettray in Eefde. de De Dreef in Wapenveld en de Rekkense inrichtingen in Rekken. In deze inrichtingen zijn inmiddels ver beteringen aangebracht in de mate riële sfeer en de personeelsbezetting. THOLEN (ANP) - De rijkspolitie In i het Zeeuwse Tholen heeft een 35- I jarige inwoner van die plaats, J. de H. tweemaal in de benen geschoten, nadat hij een politieman met een mes in de borst had gestoken. Om wonenden hadden gewaarschuwd, dat De H. dronken, scheldend en met flessen gooiend over de weg zwalkte. De man vluchtte bij aankomst van de politie een woning binnen. Toen de politie probeerde hem aan te hou den. stak hij een politieman met een knipmes in de borst. Een tweede politie agent schoot De H. daarop in een been Toen deze alsnog probeer de te ontkomen werd ook op zijn andere been geschoten. De beide ge wonden zijn naar het ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom ver voerd. De politieman kon, na ver bonden te zijn, naar huls terug

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3