Ds. L. J. Geluk leidt gereformeerde bond Humanisme als levensovertuiging „De kruimels van de taart" ,ul 1r< Hannie van Leeuwen op katholiek vrouwengilde Meer geld voor Vrijgemaakte kerken geen vergeten groep meer Nood-uitga ve luthers kerkblad Voorbijgangers Een „verspieder" in Namibië (2) VANDAAG DONDERDAG 25 MEI 1978 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers NIJKERK Op de jaarvergadering van de gereformeerde bond in de Nederlandse hervormde kerk, gisteren in Nijkerk. is ds. W. L. Tukker afgetreden als voorzitter. In zijn plaats is ds. L. J. Geluk uit Zwolle voorzitter geworden. Ds. C den Boer te Wageningen wordt studie-secretaris van de bond. De nieuwe voorzitter van de gerefor meerde bond. ds Qeluk, is 41 jaar. Hij was predikant in Hoornaar en in Dirksland en staat sinds 1972 m Zwolle. Hij is ook voorzitter van de vereniging „Protestants Nederland". Ds. Tukker was voorzitter sinds 1970. Hij volgde toen ds. G. Boer op. Hij is thans 68 jaar. Bij zijn afscheid giste ren werden vooral zijn diepe liefde voor de hervormde kerk en zijn va derlijke optreden geroemd. ,.U was in ons midden als een aartsvader." zei ds. Geluk. die God haar gegeven heeft. Daar door kon ds. Tukkef geen partijman zijn. Het mag in ons optreden als gereformeerde bond nooit gaan om onze eigen zaak. alsdus ds. Geluk. Het is onze taak. de hervormde kerk er telkens weer aan te herinneren, dat zij kerk des Heeren moet zijn. Ds. Den Boer zal zich als studiesecre taris bezighouden met de kerkelijke en theologische ontwikkelingen. Ook zal hij het contact onderhouden met de theologische studenten, die financieel door de gereformeerde bond gesteund worden. Een en ander zal gecombineerd kunnen worden met een parttime-pastoraat in een kleine gemeente. Bijbelliederen door dr C. Rijnsdorp Synode Een bijzonderheid was, dat het mo- deramen van de synode deze keer gevolg had gegeven aan de uitnodi ging. om op de jaarvergadering van de gereformeerde bond te zijn. Prae- ses ds. G. Spilt, zelf ook lid van de Tr- -i 1 gereformeerde bond, zei, dat voor de K PY*K 1T"I T"IOnfl synode de bond vaak een lastige A»- AAA iivëV/tA groep in de kerk is. „Maar als synode mogen wij er dankbaar voor zijn, dat het werk van de kerk zo begeleid wordt door de gereformeerde bond, ook in diens persorganen. Dat ge beurt namelijk uit een hartelijke en diepe liefde voor de kerk," aldus ds. Spilt. KOENIGSTEIN Op 1 juni ver schijnt in zes talen het jaarverslag van Kerk in nood/Oostpriesterhuip. Het zal worden toegezonden aan de 600.000 mensen in veertien landen, die de organisatie steunen. Aan het jaarverslag van secretaris ds. R. J. van der Hoef ontlenen wij, dat de commissie van de gerefor meerde bond ter beoordeling van de bijbelliederen in het Liedboek na een lange studie nu bijna klaar is met haar werk. Een publikatie kan- op korte termijn tegemoet worden gezien. De gereformeerde bond doet mee in het zg. gereformeerd beraad in Bel gië, samen met de christelijke gere formeerde kerken (vrijgemaakt). Ook is er contact met de hervormde gemeente in Antwerpen. De drie korte referaten, die deze dag Ds. L. J. Geluk gehouden werden, stelden de hoop centraal. Ds. W. L. Tukker sprak over „de hoop van de kerk". God, Vader, Zoon en Heilige Geest, is de hoop van de kerk. Ds. J. Maasland sprak over „hoop voor de kerk". Wij hoe ven ons niets te verbeelden, de neer gang van de kerk gaat ook onze gemeente niet voorbij, aldus ds. Maasland. Maar wat er met de kerk als instituut in ons land ook zou kunnen gebeuren, toch is er hoop voor de gemeente als de vergadering van gelovigen. Die zal blijven, omdat Christus het Hoofd van de kerk is. Ds. C. den Boer refereerde ten slotte over „de kerk teken van hoop!" Hij zei. dat het moderamen van de synode onder de indruk is van de gaven, die de hervormde kerk in ds. Tukker geschonken zijn. Hij dacht daarbij met name aan het werk, dat ds. Tukker verricht heeft als lid van het college van visitatoren-generaal. Dit college komt eraan te pas. als er ergens in een plaatselijke gemeente problemen zijn. die plaatselijk of re gionaal niet op te lossen zijn. „U hebt hartelijk meegeleefd en meegewerkt aan de hervormde kerk vanuit de liefde. Ik hoop, dat de gereformeerde bond in uw spoor verder zal gaan," aldus de synodepraeses. Belofte Ds. Geluk zei. dat ds. Tukkers liefde voor de kerk niet bepaald werd door wat de kerk is. maar wat ze mag zijn Krachtens Gods belofte, vanwege het Woord, de sacramenten, de ambten. Behalve het traditionele overzicht van de acties van Kerk in nood bevat het een aantal citaten uit de brieven, die pater Werenfried van Straaten, moderator-generaal van de organisa tie. sinds jaren schrijft aan zijn „goe de vrienden". Het jaarverslag brengt op de voorpagina zijn portret in het teken van zijn 65ste verjaardag en het 30-jarig bestaan van het door hem opgerichte en geleide werk. De middelen, die Kerk in nood wer den toevertrouwd, stegen in 1977 ten opzichte van 1976 met 32,2 procent, aldus het verslag. „Spekpater" We renfried van Straaten heeft voor 1978 al bijna 70 miljoen gulden toe gezegd voor de kerk in nood in Oost-, Centraal-, en West-Europa, in Afrika, Azië, en Latijns-Amerika. DEN HAAG De gereformeerde kerken vrijgemaakt staan positief tegenover het voorstel om een gereformeerde Internatio nale synode te beleggen. Zij hebben positief gereageerd op een suggestie van de „Free Reformed Churches of Australia". Aan haar deputaten gaf de synode opdracht om met voorstellen daarover te komen. De synode veranderde ook de regels aan gaande de contacten met buitenladse kerken. In 1952 had de synode van Berkel bepaald dat men geen corresponden tie kan onderhouden met kerken, die lid zijn van de gereformeerde oecu menische synode of kerken in Ier land en de vrije kerken in Schotland, die geen contact meer onderhouden met de gereformeerde kerken in Ne derland, maar nog wel lid zijn van de gereformeerde oecumenische syno de. Dat geldt ook voor de orthodoxe presbyteriaanse kerk in Canada. De synode was naihelijk van mening, dat deze kerken toch te erkennen zijn als „ware kerken". Voorzitter ds. D. Lok merkte op, dat de gereformeerde kerken vrijge maakt 25 jaar na de synode van Berkel dankbaar moesten zijn, dat zij veranderingen in de regels kon den aanbrengen. In 1952 waren de gereformeerde kerken vrijgemaakt amper in tel, zij waren een vergeten groep. Nu hebben ze overal in de wereld hun contacten, aldus ds. Lok. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het lutherse veertiendaagse kerkblad ELK Is deze week verschenen met een gestencild nummer van vier pagina's, dat aan oorlogs tijd doet denken. Op de voor kant staat met grote letters Nood-uitga ve". Oorzaak is het onverwachte faillissement van de drukkerij in Groningen. „We wachten al enige tijd op het nummer van 12 mei," aldus eindredacteur ds. J. Blase uit Utrecht. „De drukker had gezegd, dat het wel wat later zou verschijnen, omdat het gemaakt moest worden in de eerste week van mei, waarin zowel Koninginne dag als Hemelvaartsdag viel. Wij waren dus niet ongerust, toen het nummer niet op tijd verscheen." Paniek kwam er pas, toen Gro ningse lutheranen in de plaat selijke pers lazen, dat de druk kerij failliet was. „Bij het be drijf zelf was alles stil gevallen, zelfs geen bericht kon meer aan ons verstuurd worden. Bo vendien is de kopij van twee nummers weg. Die ligt nog in de niet meer geleegde postbus ui Groningen." aldus ds. Blase. Overigens vindt hij het faillis sement veel erger voor de werknemers van de drukkerij, die van de ene dag op de ande re op straat stonden. De nooduitgave Is gedrukt op de kleine pers van het kerke lijk bureau van de lutherse ge meente te Amsterdam. DEN BOSCH Het katholiek vrouwengilde telt in ons land 33.000 leden en meer dan duizend daarvan waren naar de bijeenkomst van het gilde in Den Bosch gekomen, waarop het nieuwe thema: „Hoe kies ik, wat deel ik?" aan de orde werd gesteld. Speciale gast op de vergadering was het vroegere CDA- kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen, die sprak over: werken om te leven of leven om te werken? Mevrouw Van Leeuwen pleitte voor herwaardering van onbetaalde ar beid. Er is al te veel nadruk gelegd op de betaalde arbeid, arbeid als middel om inkomen te verwerven, terwijl bijvoorbeeld kerkewerk en vakbondswerk als een soort tweede- rangsarbeld werden gezien. Hannie van Leeuwen wees in dit verband ook op de tegenstelling huisvrouw- werkende vrouw. Volgens haar is een herwaardering van arbeid in het al gemeen nodig om de arbeid in deze tijd te vermenselijken, en ook omdat de werkloosheid toeneemt. Mensen, die buiten de beroepsarbeid komen te staan, hebben het gevoel niet voor vol te worden aangezien, door de nog altijd zo hoge waardering van de beroepsarbeid, aldus mevrouw Van Leeuwen, die in haar betoog wel con sequent uitging van gelijke kansen voor mannen en vrouwen. Nieuw thema Het vorige thema dat bij het katho liek vrouwengilde centraal stond, was: gerechtigheid. Dit thema stond ook nog centraal in de eucharistie viering in de St. Jan, waarmee de vergaderdag 's morgens door bis schop Bluyssen was geopend. Ver scheidene groepen hadden aan dit onderwerp uitdrukking gegeven in schilderijen, tekeningen en hand werken, welke nu te zien waren in het Bossche Casino. Voorzitster mevrouw A. Kreutz- kamp-Scholten leidde het nieuwe thema in. Zij zei: Bewust kiezen Mevrouw Hannie van Leeuwen. maakt ons in staat bewust te delen met hen die minder hebben dan wij. Delen betekent aanwezig zijn voor alle anderen in onze internationale maatschappij, die het erg moeilijk hebben. Het uitgangspunt van het katholiek vrouwengilde zal altijd moeten zijn, christen-zijn in hart en nieren en vanuit dit christen-zijn uit delen van al die dingen waarvan wij bewust weten dat wij ze eerder heb ben gekozen, aldus mevrouw Kreutz- kamp. Prof. J. P. van Praag (geb. 1911), In zijn boek Grondslagen van humanisme (Uitg. Boom, Meppel/Amsterdam, 264 blz., ƒ34.50), denkt in termen van ontwikkeling. De grote rijken in Egypte, India en China, zo'n vijfduizend jaar geleden, had den veel en kenden van alles. Maar één ding hadden ze nog niet ontdekt: de mens, zegt de auteur. „Dan slaat als een bliksem deze ont dekking in: tussen 700 en 400 voor het begin van onze jaartelling ont dekt de mens de mens, op verschil lende plaatsen van de wereld" (blz. 240). Ongekende mogelijkheden doe men op, maar ook ongekende drei gingen. Maar we zijn nog jong; de geschiedenis begint pas, als we ten minste geen zelfmoord plegen, schrijft Van Praag. Het moderne humanisme laat zich niet goed denken zonder het ontwa ken in Athene, de cultuur van de steden in de renaissance, en de ste delijke cultuur van de moderne we reld (127). Het vertegenwoordigt een geestelijk emancipatieproces, dat zich door de eeuwen heen en onder wisselende culturele omstandighe den heeft voltrokken (62). Het merk waardige van het humanisme als his torische stroming is, dat het steeds op de voorgrond treedt op de kente ring van de tijden (19). De humanist in de voorstelling van Van Praag weet zich drager te zijn van de natuurlijke evolutie, erfge naam als het ware van een eindeloze ontwikkeling. Hij voelt zich verbon den met de medemensen, in samen hang met de hele wereld. In het avontuur van de vrijheid ligt een uitdaging besloten, waarop hij ant woordt met de aanvaarding van het experiment van het menselijk be staan (116). „Eerst na de Tweede Wereldoorlog krijgt de term huma nistisch vooral onder Nederlandse invloed weer vrij algemeen zijn omvattende betekenis als aandui ding van een ongodsdienstige, in tra ditie gewortelde en door wetenschap gevoede, filosofisch breed gefundeer de, overtuiging" (68). Eenmaal Erasmus wordt maar éénmaal In het boek genoemd. Zijn betekenis wordt voluit erkend, maar de auteur wil geen christelijk humanisme. „De hu manist is niet een christen, ontdaan van zijn christelijke verwachtingen en houdingen; hij denkt eenvoudig in andere termen dan die van zonde en verlossing, lijden en heil. Natuur lijk kan de humanist het bestaan van kwaad, leed en dood niet ont kennen, maar hij ervaart ze als de natuurlijke keerzijde van het be- staan"(13). „Waarheid is niet, zij wordt" (112). De mensen moeten gebruik maken van hun mogelijkheden; zelfs in de kleine dingen kan een herstellende kracht schuilen. Wil men van religie spreken, dan van het woord melige re" in de betekenis van ontzien, ont zag hebben. Maar de humanistische activiteiten: raadswerk, vormingson derwijs, zijn bedoeld als tegenhan ger van godsdienstige verzorging en onderwijs. De humanistische psy chologie speelt een grote rol in de hulpverlening, vooral in het groeps werk (204). Opvoeding en vorming zijn voor het humanisme heel be langrijk. Het is een levensovertui ging, die leven en wereld probeert te verstaan en er in te handelen met een uitsluitend beroep op menselijke vermogens en gericht op ieders zelf bestemming in een gezamenlijk menszijn (78). Van nature goed? Gaan humanisten ervan uit dat de mens van nature goed is? Daarop is geen ondubbelzinnig antwoord te ge ven (124). Het menselijk bestaan is niet geheel te doorgronden (232); het humanisme verschaft geen zekerhe den en mag niet stollen tot een on aantastbare leer (16). Tussen hoop en twijfel in wil het weerbaar blijven (238). „Humanisme is fundamenteel niet een denkwijze maar een wijze van zijn" (203). Het gaat meer om bezinning dan om bezieling (86). Genoeg geciteerd. Voor de goede verstaander is Van Praags bedoeling nu in grote lijnen wel duidelijk. Hij is oud-voorzitter van het Humanis tisch Verbond en van de Internatio nale Humanistische en Ethische Unie. Sinds 1965 ls hij bijzonder hoogleraar in de humanistiek aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Van Praag is een bekende figuur en neemt in het Nederlandse geestesle ven een eigen plaats in. Enkele dingen die mij bij het lezen getroffen hebben. De auteur presen teert het humanisme als tegenhan ger van de christelijke en andere! godsdiensten. Het zet zich tegen de godsdienst af. Spreekt hieruit niet een zekere afhankelijkheid van dat gene waartegen men zich afzet? Van Praag legt sterk de nadruk op Grie kenland en de Renaissance, maar het substraat van de joods-christelij ke ethiek schemert zijns ondanks op vele plaatsen door het betoog heen. Verstandelijk Een tweede opmerking. Dit huma nisme is sterk verstandelijk, cere braal. Humanistiek is dan ook een vorm van wetenschap. Religie spreekt de taal van het hart, maar dat viel hier juist buiten de lijst. Het moet Van Praag grote inspanning gekost hebben het emotionele, exis tentiële en tragische buiten zijn be toog te houden. Hij zinspeelt er wel op, maar laat zich er niet door mee slepen. Het komt mij voor dat het daardoor wervingskracht mist. De profetische toon van Nietzsches „O Mensch, gieb Acht", en de accenten die Sartre en Camus weten aan te slaan, komen over als een wekroep. Daarvan ls hier geen sprake. De stijl is egaal, welbewust emotieloos, en het woord „bliksem" op bi. 240 valt bijna uit de toon. Het is een klein kunstje om b.v. in een preek het humanisme theolo gisch te verslaan. Meer in de geest van het evangelie is het, deze levens overtuiging als correctief op de christelijke praktijk op zich te laten inwerken. Hoewel dan het hart blijft roepen in de geest van de psalmist en van Augustinus. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Haren (buitengew. wijk- gem.): J. v. Beek te Enschede; te Hasselt (toez.): J. v. d. Bergh te Rot- terdam Zuid; te Hoofddorp: J. Pronk te Marken. GEREF. KERKEN Beroepen te Uithoorn: W. J. Eeltink te Wommels; te Eindhoven G. P. van Dam, wetenschappelijk medewerker a d. Vrije Universiteit te Amsterdam, wonende te Alphen a.d. Rijn; Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 lRed.l Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE ORONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 KERK EN POLITIEK Nog steeds is de discussie om kerl en politiek, weer op gang gekomei door de kwestie-Dordrecht en (eei beetje) -Hoogeveen, een levendlL zaak. Een predikantenconferentie stelde het terecht op haar programma. Een paar dingen zijn intussen duidelijk. 1. Iedere predikant of adspirant-predikant moet vrij zijn in zijn politieke keua in een democratisch bestel als het onze. Hij is daar zelf verantwoordelijk voor, zoals hij ooi verantwoordelijk is voor zijn ambtswerk. 2. Een gemeente is vrij te beroepen wie zij wenst. Voor die keuze behoeft zij ten aanzien van hen, die bij de overwegingen afvallen, geen verantwoording naa buiten af te leggen. 3. Een andere zaak is die, waarin reeds een keuze werd gemaakt, welke keuze op groj van het lidmaatschap van een i bepaalde partij van de kandidaat t later ongedaan gemaakt wordt. Da is het billijk, dat men de motieven bekend maakt. Die motieven zijn dan discussiabel. Wanneer bij dat ongedaan-gemaakt-worden bepaalde manipulaties een rol gespeeld hebben die op z'n minst gesproken niet regelmatig zijn, kunnen die manipulaties beoordeel worden. Eventueel veroordeeld. Toch mag hier nog iets aan toegevoegd worden. Vóór de oorlog was het lidmaatschap van fascistische partijen niet geoorloof En terecht. Er zijn ergens grenzen. Zulke verboden kennen wij nu niet Het heeft zich waarschijnlijk nog niet voorgedaan dat b.v. een predikant lid was van de Volksunie Wel doen zich steeds meer vragen voor bij het lidmaatschap van de Communistische partij. In 't algemeen houd ik van zo weinig mogelijk verboden en zelfs hier aarzel ik, maar ik vraag me wel af wat christenen kunnen zien in een partij die zich telkens weer solidair verklaart met Sovjet-Rusland. Vop mijn besef heeft dit niets met progressiviteit te maken. In het optreden van de Russische leiders ten opzichte van de Helsinki-groep, Orlow, Gamsachoerdia en Knstaw^ om er een paar te noemen, komt vr$ zeker slechts de top van een ijsberg boven water. Wie zich onder een dermate dictatoriaal bewind en uitermate conservatief bewind krachtdadig verzet en zelfs zich nie[ beheersen kan, zoals Sjacharow tegenover de politieagenten, die moeten daarvoor zeer doorslaggevende redenen hebben r over een geweten beschikken dat N Hj hen tot grote dingen in staat stelt. Ide C (eren Iedere steun aan een bewind dat egd c deze mensen vol verachting ithou< behandelt is te veroordelen en werk var van verdwaasden. nst ti tners 11, en Bedankt voor Leeuwarden West: F Bra van Verseveld te Amsterdam. I. Dbers, iche 2 Aangenomen naar Almkerk: R. A> bij c kerman te Kampen, die bedankl regi voor Maasdijk. Verki i van GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Berkel en Rodenrijs: f T. Urban te Goes; te Vlaardingen: C A. Snip te Eemdijk; de Deventer: f J. Messelink kand. te Ede; te Hai stede in combinatie met Overschill J. v. d Wetering, kand. te Zwolle, Geref. GEMEENTEN 1 kal> Beroepen te Den Haag: L. Blok U*"1.1 Capelle a.d. IJssel rfP5*1 Rian 11 strei ;om£ 8 1 door Aart Mak Toen in 1971 het Internatio nale Hof van Justitie de be zetting van Namibië door Zuid-Afrika onwettig ver klaarde, bracht dat een hevi ge reactie in Namibië zelf op gang. In het land brak een massale staking uit om in stemming .te betonen met deze uitspraak. Een van de kerken die zich op be sliste wijze achter de stakers op stelde. was de anglicaanse kerk. Het is weliswaar een van de kleine re kerken in Namibië, maar de laat ste jaren sterk op de voorgrond tredend als spreekbuis van de zwarte bevolking. Deze houding heeft haar wel het een en ander gekost. Drie bisschoppen, Mize, Winter en Wood, werden, naast an dere medewerkers, onverbiddelijk door Zuid-Afrika het land uitgezet. Anglicaanse missieposten werden geheel of gedeeltelijk gedwongen te sluiten of belemmerd in hun werk Ook de grote, wat conserva tieve moederkerk in Engeland kan niet altijd evenveel waardering op brengen voor haar „Diocees van Damaraland". zoals Namibië in anglicaans kerkelijk jargon heet. Koers Op het ogenblik is revd. Ed Morrow als vicaris-generaal de hoogste in hiërarchie in deze kerk. Ondanks de tegenwerking van de Zuidafri- kaanse regering meent hij niet te moeten afwijken van de door zijn voorgangers ingeslagen weg. De le den van zijn kerk, die vooral in het noorden van Namibië wonen, beho ren tot de armsten van de zwarten; de verzoeken om juridische bij stand voor gearresteerden zijn tal rijk en de taak die deze kerk ook op medisch en educatief gebied ziet, drukt zwaar. Over de situatie in Namibië: „Als christen meen lk altijd hoop te moeten blijven koesteren. Daar klamp lk me aan vast, want de realiteit van Namibië spreekt op het ogenblik andere taal. Vrede in de nabije toekomst ligt niet binnen bereik; het geweld zal vermoedelijk escaleren (uitbreiden). De blanke bovenlaag van deze samenleving zal zich verzetten tegen aantasting van zijn bezit, terwijl de zwarten niet geneigd zijn water bij de wijn te doen waar het hun eisen naar een rechtvaardige samenleving be treft. Ik ben bang dat alleen de interventie van de rest van de we reld deze botsing kan voorkomen." Onderdrukten Morrow: „Het is de taak van elke christen aan de kant van de onder drukten te staan. Zich te vereenzel vigen met de lijdenden, met Chris tus. met het beeld dat God van zich in elk mens gelegd heeft Of je dan vicaris-generaal of gewoon ge meente-lid bent, maakt niet uit." „Onder leiding van de Verenigde Naties moet hier een klimaat ge schapen worden waarin alle vol wassen leden van deze samenle ving, ongeacht hun afkomst, ras of geloof, hun politieke wil voor de toekomst van dit land kunnen uit drukken. Daarna zal het zaak zijn met elkaar de schouders te zetten onder de ontwikkeling van dit land, Namibië." „Zwart en blank zullen daarin moe ten samenwerken, maar wel onder de voorwaarden zoals die door de zwarten worden gesteld. Als blan ken hebben we wat dat betreft ons recht verspeeld. Met name op het gebied van tech nologie, economie en sociale ont wikkeling zal het zaak zijn dat zwart en blank samenwerken. Maar op het politieke vlak ligt het moei lijker. Persoonlijk zie ik in de ko mende tien jaar geen toekomst voor blanke politici. Op het ogenblik is de kloof tussen zwart en blank nog diepe Psycholo gisch: men weet weinig of niets van hoe de ander leeft en denkt. Het wantrouwen over en weer is groot. En economische belangen hebben natuurlijk van oudsher de grootste kloof gecreëerd. Hier in Namibië betekent het dat de blanken zich altijd het grootste stuk van de taart hebben toegeëigend. Voor de zwarten restten er slechts krui mels." Hoe onbekend de zwarten voor de blanke inwoners van Namibië zijn vertelde de Nederduits Gerefor meerde dominee P. D. Strauss, de zendingssecretaris van zijn kerk. Op een vergadering van de „Rap portrijers", de jeugdafdeling van de Broederbond, nam hij het op voor het zwarte zelfbewustzijn en de daaraan verwante theologie. Hij vertelde daar zijn verbaasde ge hoor dat de meeste vrijheidsstrij ders overtuigde christenen zijn en dat zij wel degelijk gegronde rede nen hebben om tegen de blanke overheersing in opstand te komen. Hij vertelt dat deze rede een storm van verontwaardiging teweeg ge bracht heeft onder de leden van zijn kerk. Andersdenkenden Strauss: „De meesten van hen wa nen zich nog dertig jaar terug te leven. Zij zien de wereld vanuit riante maatschappelijke posities en denken deze houding ongestraft te kunnen voortzetten. Voor het merendeel der blanke kerkleden is het zowel niet onmo gelijk te denken dat zwarten in God geloven dan toch wel dat zwar ten op grond van dat geloof tot een andere politieke stellingname dan de hunne komen. Binnen dat enge raam van denken, kunnen zij an dersdenkenden dan ook niet an ders zien dan als communisten." ds. P. D. Strauss Ds. Strauss zegt dat uit contacten met de veiligheidspolitie (dikwijls leden van de NG-kerk) hem geble ken is dat sommigen zich ook niet altijd kunnen verenigen met het van hogerhand gevoerde beleid. Maar niemand zal daartegen in op stand komen, uit angst zijn baan te verliezen. Het heeft tot gevolg dat de leiders dikwijls van onbetrouw bare Informatie worden voorzien en op grond daarvan het beleid wordt bepaald. Daarom misschien ver wacht deze blanke dominee het van de kerken.„In dit land heeft de kerk de taak voor de waarheid op te komen en te wijzen op wat recht is. Zo kan zij misschien een brug slaan tussen zwart en blank." Hij geeft toe dat hij wat zijn eigen kerk betreft niet zo hoopvol ge stemd is. Zo heeft, naar hij zegt, ook cfe breuk tussen de gerefor meerde kerken in Nederland en de NG-kerk in Zuid-Afrika „geen rim peling in de vijver veroorzaakt" Dit is het tweede en laatste artikel, geschreven door Aart Mak, die kort geleden terugkeerde na een reis dooi Namibië in opdracht van enkele ker kelijke jongerenorganisaties. He! eerste stond in onze krant van gis teren. naii on ti (Q j

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2