Cultus van vedetten in de politiek Politiemensen moeten >ok stakingsrecht krijgen' Voor nieuwe spaarders. Bij de Amro Bank. Personalia Je doet zo'n uniek boek onrecht door het alleen maar atlaste noemen. ccent van programma's naar personen verschoven Verarming van de democratie MV vindt leden bond volwaardige werknemers 'Ambtenaar geen kunstmest meer' Ambassadeur van Z. Afrika pakt petitie niet aan Gijzelhouders in Tsjechoslowakije en Moskou overmeesterd Zes ton schade door brand vleesfabriek NDI lERDAG 25 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet HS 17 r Bert de Jong politieke macht komt steeds er in handen van een enkele per- in, die gedwongen wordt op te den als een superstar. De nieuwe jerstars zijn de vedetten van de jtieke business, zoals de show siness ook altijd zijn vedetten tit gehad. De politieke superstars 1, evenals die uit de show busi- is, genoodzaakt hun rol te spelen het grote schouwtoneel. Franse radicaal Roger-Gerard iwartzenberg. die rechten en politieke lenschappen doceert in Parijs, heeft e visie niet alleen op de politieke ont- ikeling in de westelijke wereld, maar rv op die in de Oostbloklanden en de 4de Wereld. In zijn onlangs verschenen j\k „PoliUeke superstars" met als onder- 3 „Vedettencultus in de politiek"*) slg- eert hij overal de verschuiving van de cht naar de personen en de minachting i de politieke programma's. burger, de kiezer is de eenvoudige toe- ouwer van de macht, die voortdurend ir pers, radio en televisie in beeld wordt iracht. Hij heeft het gevoel, vooral door televisie, bij het politieke gebeuren be- cken te zijn. kiezer vermaakt zich als toeschouwer fiwarzenberg heeft het zelf over „als éur") met het politiek spektakel of er- t zich er ook aan. In feite echter neemt geen deel aan het gebeuren, evenmin iemand die zich verlustigt in een voet wedstrijd op de televisie zelf voetbalt iemand, die pornografie leest, met de de bezig is. geleid politieke show, die wordt opgevoerd ft niet zoveel meer te maken met de Itieke programma's en de werkelijke len van land en volk. De aandacht van. kiezer wordt vaak afgeleid. ns gebeurt dat opzettelijk door het or- liseren van grote manifestaties. In Hit- Duitsland was men hier heel sterk in. K)d en spelen zeg WK*voetballen en rmplsche Spelen verdoezelen nog eds de werkelijke problemen van een d. ontwikkeling in de richting van de soonlijke macht heeft geen geringe ge lgen. Door het nauwelijks meer mee- en van de passieve burger wordt de ^cht eenzaam. Het contact met de basis li verloren. De machthebber weet niet DEN UYL als de vertrouwenwekkende figuur meer wat er aan de hand is. De geïsoleerde macht neemt verkeerde beslissingen. Aan de andere kant en dat is nog ernstiger werkt de vervreemding van het individu verder door. Ook in politiek opzicht raakt de mens zichzelf kwijt. De kiezer en gemanipuleerde bewondert in zijn politieke idool en kunstidool alles, waarvan hij zelf beroofd is. De Franse radicaal concludeert: Zo sterft de democratie. Terloops vraagt Schwar- zenberg nog of de politieke superstar wer kelijk de macht in handen heeft. Of is het de dominerende klasse. „De nieuwe klasse, die des te beter haar doen en laten kan camoufleren omdat de schijnwerpers op de superstar gericht zijn en ze het publiek verblinden, dat niet meer in staat is de ware machthebbers, diegenen, die in wer kelijkheid de beslissingsmacht hebben, te onderschatten." Rollen Schwarzenberg beweert veel. Maar zijn voorbeelden van de superstars zijn over stelpend en ook onthutsend. Het zijn de superstars, die vaak gemaakt worden door de deskundigen van public relations en reclame. Op de eigenschappen van de star in wording, die alleen van belang zijn voor hun rol, wordt het accent gelegd. Die rollen zijn verschillend. Daar is eerst de rol van de held, omringd met goddelijke macht. Voor de voorbeelden hoef je geen VAN AGT als de gewone graag fietsende man eeuwen terug te gaan. Tot 1966 was Kwa- me Nkroemah president van Ghana. Voor zijn volk hulde hij zich in een geheimzinni ge goddelijke sfeer. In de gezangen, die men zong, werd de naam van Christus vervangen door de naam van Nkroemah. Moboetoe, de president van Zaïre, doet niet voor hem onder. Op de scholen in het voormalige Kongo wordt geen les meer gegeven in het christendom, maar wel in het moboetisme. De president is de nieuwe messlas en Christus wordt de „weerzin wekkende Joodse profeet" genoemd. De helden, die zich een goddelijke macht aanmeten, kunnen ook erg wreed zijn. Ze vermoorden alles wat hun macht bedreigt Dan wordt de macht waanzinnig. Stalin en Amin zijn voorbeelden. De laatste is niet de enige in de Derde Wereld. Er zijn totaal andere superstars. Zij, die de rol spelen van de gewone man en zeggen eigenlijk niets te maken willen hebben met die gemene politiek. Een voorbeeld is de Amerikaanse president Carter. Hij presen teerde zich in de verkiezingscampagne niet alléén als de gewone man als „één van ons", maar ook als een zeer goed christen. Op de vraag of het waar is, dat hij wel 25 CARTER als een goed christen keer per dag bad, antwoordde hij, dat dat best het geval zou kunnen zijn. De politieke superstars kunnen nog meer rollen spelen. De vertrouwde vader-figuur als politieke leider is immers ook geliefd. Vooral wanneer het land het moeilijk heeft en er behoefte is aan gezag. Voorbeelden: De Gaulle en president Roosevelt met zijn praatjes bij de haard. Ook mogen de char mante leiders niet vergeten worden: Ken nedy, Trudeau en Giscard d'Estaing. Wat en wie ze ook zijn, de rollen moeten gespeeld worden. Nixon deed voor de tele visie een bekentenis over het ontvreemden van verkiezingsgeld. De „spontaniteit" van de bekentenis deed menige Ameri kaanse huisvrouw een traan wegpinken. Nixon had het één-mans-toneel met be hulp van een videorecorder niet voor niets acht dagen lang gerepeteerd. Ook hier In „politieke superstars" komt Nederland niet aan de orde. Het boeiende van het boek is, dat de vergelijking met de Neder landse politiek zich onweerstaanbaar op dringt. Naar de vader-figuur hoeft niet lang gezocht te worden: Drees. Premier Biesheuvel werd „mooie Barend" ge noemd en viel, evenals later Lubbers, goed in de smaak van de vrouwen. Biesheuvel kan fungeren als de „charmante leider". Kijkend naar de ontwikkeling van de laat ste jaren kan niet ontkend worden, dat ook GISCARD als de charmante leider in Nederland duidelijk het accent van de programma's naar de personen is verlegd. Het enthousiasme, waarmee zo'n tien jaar geleden de verkiezingsprogramma's wer den opgesteld en op de partij vergaderin gen geamendeerd heeft zich niet meer voorgedaan. De smalle marges van de democratie wa ren in de verkiezingsslag niet zo goed te verkopen. Voor de laatste verkiezingen, van de Tweede Kamer werd over de hoof den van de kiezers het (politieke) driestro menland uitgeroepen. De lijsttrekkers Den Uyl, Van Agt en Wiegel moesten het maar maken. Het was ondenkbaar dat, zoals in het verleden, dat voor de grote partijen voor verschillende delen van het land ver schillende lijsttrekkers optraden. Zelf het pas samengesmolten CDA dacht niet aan meer dan één lijsttrekker. Het trio van het driestromenland speelde de kleine partijen voor een deel weg en noemde dat winst voor de democratie. Den Uyl werd gepresenteerd als vertrou wenwekkende figuur. Van Agt kwam er meer uit als de gewone, graag fietsende, man, die, evenals Carter, het wel moeilijk had met de politiek. In deze rol werd bovendien een slachtofferig element opge nomen. De familie bleef niet achterwege op het Nederlandse politieke toneel. Het „vrouw tje" van Van Agt kwam achter de coulis sen vandaan en in de strijd om de gunst van de kiezers nam Den Uyl zijn dochter mee naar de show van Sonja voor de VAR A-televisie. Zo werd ook in Nederland de aandacht van de werkelijke politiek en partijprogram ma's afgeleid. De programma's van PvdA en CDA, die het dichtst bij elkaar lagen, hebben boven dien niet de doorslag gegeven bij de kabi netsformatie. Dit wijst op personallsering van de macht. De uitslag van de verkiezin gen wees duidelijk in de richting van een coalitie tussen PvdA en CDA. De persoon lijke (machts)problemen maakten deze sa menwerking onmogelijk. BIJ de op gang gekomen campagnes van de raadsverkiezingen is dezelfde tendens te bespeuren: meer aandacht voor perso nen en minder voor de programma's, die niet al te concreet zijn. In een willekeurig PvdA-programma van een willekeurige ge meente lees ik vage algemeenheden als meer verkeersveiligheid en betere onder wijsvoorzieningen. maar er wordt niet dui delijk gemaakt hoe de verlangens verwe zenlijkt moeten worden. Wel zie je in de zelfde gemeente op een affiche de vrolijke, schrandere en lieve gezichten van jonge socialisten, die ook aan politiek doen. Zeer persoonlijk alles. Onderwijs Schwaraenberg is pessimistisch in zijn conclusie. Hij zegt, dat de democratie ster vende is. Het klinkt overdreven. Maar de verschuiving van het accent naar de perse nen en de versimpeling van de pfóblemen in die mate, dat elke kiezer er het zijne in vindt, betekenen wel een verarming van de democratie. De problemen worden in deze samenleving steeds ingewikkelder en technischer. Het algemeen kiesrecht, dat de superstars blij ven hanteren, dreigt een schijn te worden. Omdat de echte keus elders ligt: bij de economische groepen en het technisch- bureaucratisch apparaat. De Franse radicaal geeft een middel aan om de democratie te redden: vorming en onderwijs. Zijn advies kan zo uit de Jaren zestig zijn overgewaaid. Iedereen moet een gewaarschuwd burger worden, die met kennis van zaken stemt en een oordeel heeft over de problemen. De politiek moet weer van allen worden. De kiezers mogen geen toeschouwer blijven. Dan krijgtn de superstars minder kans. Schwaraenberg wil bij het onderwijs beginneb. Het is geen geringe opgave. Maar in deze richting moet worden gekoerst. Anders blijft het tobben met de democratie en blijft de valse mensverheerlijking de monsterlijke kop opsteken. Uitgave Standaard Uitgeverij Antwerpen/ Amsterdam. Prija 26,50. n een onzer verslaggevers tEDA Er is geen enkele reden politiemensen het stakingsrecht te onthouden. Het artikel in t wetboek van strafrecht dat stakingsacties van onder anderen politie-ambtenaren strafbaar ilt, dient zo spoedig mogelijk te verdwijnen. ;zei Wlm Spit, vice-voorzitter van Federatie Nederlandse Vakbewe- g (FNV), gisteren bij de opening een tweedaagse congres van de derlandse Politiebond in Breda, bijna 16.000 leden tellende bond tangesloten bij de FNV. It zei het een „volslagen raadsel" Vinden waarom de voorzitter van Algemene Christelijke Polltiefe- ratie (ACP), Herman Teeuwen tt stakingsrecht uit handen wenst geven". Vorige week zei Teeuwen het congres van zijn bond het fccipieel onjuist te vinden om als litie stakingsrecht te verlangen, e FNV." hield Spit gisteren zijn koor voor, „wenst u wel als vol- ardige werknemers te behandelen claimt met u het recht op sta- Ig." voorzitter van de NPB, Leen van r Linden, zei in zijn openingsrede t onverkort aan het stakingsrecht »et worden vastgehouden, „ook al )dat nog nimmer een geluid is ver men dat andere, vervangende ddelen in geval van een belangen- ftflict in het vooruitzicht stelt." Hij lüch er wel bewust van te zijn dat t „grote risico's voor de democra- r met zich meebrengt als de poli- die een essentiële functie in de menleving vervult, het korter of Iger laat afweten. het congres zal vandaag ook ge roken woprden over deelneming h het weerstandsfonds van het rv, naar aanleiding van daartoe lekkende voorstellen van de afde- Igen Leeuwarden en Assen. Het iofdbestuur heeft al laten blijken positief tegenover te staan. eiligheid tn kwestie die ook de aandacht van [congresgangers zal opeisen, is de lligheld van de politieman. Bonds- •orzitter Van der Linden legde er de Idruk op dat het illegale wapenbe- 1 krachtig dient te worden bestre- tn, waarbij hij erop wees dat in tnmige Europese landen „wapens I broodjes over de toonbank Ij zei In dat verband het volstrekt *is te zijn „met diegenen die zeg- tn dat premier Van Agt er beter aan W gedaan zijn Belgische collega Mer druk te zetten, teneinde de «breidelde wapenverkopen in kt land tot staan te brengen, dan Van een onzer verslaggevers BREDA Behalve bij politionele aangelegenheden werden de leden van de Nederlandse Politiebond gis teren ook bepaald bij de, zoals voor zitter Leen van der Linden zei. „drei gende aanslag op de positie van de ambtenaren". Van der Linden liet weten dat Van Agt en Wiegel de NPB tegenover zich zullen vinden als zij de ambtenaren „extra willen pakken". Deze waarschuwing werd onder streept door het applaus dat veelvul dig opklonk bij de toespraak van Theo Sonneveld, secretaris van het Algemeen comité ter behartiging van de belangen van het overheids personeel (ACOP). Sonneveld merk te bitter op dat de ambtenaar, als zo vaak in het verleden, redding moet brengen als de regering in het nauw komt. „Je kunt", stelde hij daarte genover, „ambtenaren niet blijven gebruiken als kunstmest teneinde daarmee de economische groei te bevorderen." obligaat te verklaren dat hij zo graag in dat land zou willen wonen". Mr. J. M. de Graaf, directeur-gene raal voor openbare orde en veilig heid van het ministerie van binnen landse zaken, hield de congresgan gers voor dat hun „mentaliteit en Instelling" dient te veranderen. De politieman, zei hij, kan het zich niet meer veroorloven laconiek en goed moedig op te treden. Naar zijn mening wordt de politie man er door de omstandigheden toe gedwongen zijn „gemoedelijke hou ding" te laten varen. „Verhoogde waakzaamheid is nodig," zei hij. „De eigen veiligheid en het eigen leven kunnen ermee gemoeid zijn. Er blijft ons geen andere keuze." Van der Linden constateerde dat niet alleen de politieman, maar ook de burgers zich in toenemende mate onveilig voelt. Hij signaleerde gevoe lens van machteloosheid over het „onzinnige, blinde terrorisme" dat niet bij de landsgrenzen stilstaat, en waartegen „we ons nooit afdoende zullen kunnen bewapenen en verwe ren, zonder daarbij onze Nederland se samenleying te maken tot een totalitaire staat." Van der Linden liet zich positief uit over het vorige week ook door ACP- voorzitter Teeuwen ter sprake ge brachte instructie-programma voor benadering van gevaarlijke perso nen. Anders dan Teeuwen, repte hij niet over de noodzaak de burgers over dat programma te informeren. De bondsvoorzitter zei ook in te stemmen met het plan speuracties naar illegaal wapenbezit te intensi veren, ook als daaromtrent niet meer dan (sterke) aanwijzingen bestaan. In linkse kring wordt de vrees geuit dat de politie daarmee te veel vrij spel krijgt, maar Van der Linden zei niet bang te zijn voor 'razzia-achtige toestanden'. Uitbreiding AMSTERDAM - De ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland heeft geweigerd een petitie van Neder landse journalisten in ontvangst te nemen, waarin zij vragen om vrijla ting van hun in Zuid-Afrika gevan gen zittende collega's. De duizend ondertekenaars, Nederlandse en in Nederland werkende buitenlandse journalisten, leden van Amnesty In ternational, hebben daarom de peti tie per post naar de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag gestuurd. MOSKOU, MüNCHEN (AP, UPI, Reuter) Een onbekende man. die verklaarde lid te zijn van het „Russi sche bevrijdingsleger" heeft gisteren twee personen gegijzeld in het kan toor van de Finse luchtvaartmaat schappij Finn air in het centrum van Moskou. De man eiste een ongehin derd vertrek naar het buitenland. Nadat de man acht geweerschoten had gelost wist de Russische politie 1'/» uur na begin van de gijzeling de man te overmeesteren. Op het mo ment dat de man het kantoor van Finn air binnenstapte was een vrouw van de afdelingen boekingen en een chauffeur aanwezig. Het üjkt on waarschijnlijk dat de man banden onderhoud met het Russische bevrij dingsleger. De meeste leden van dit leger, dat tijdens de tweede wereld oorlog aan de kant van de Duitsers vocht, zijn na de oorlog terechtge steld of veroordeeld tot langdurige gevangenisstraffen. In de nacht van dinsdag op woens dag is een poging van drie Tsjecho- slowaken, die zich meester hadden gemaakt van een bus met dertig scholieren om naar de Bondsrepu bliek te vluchten, mislukt Tsjecho- slowaakse grenswachten openden het vuur en verwondden het drietal. Door het Beierse ministerie van bin nenlandse zaken is meegedeeld dat de kinderen in veligheid zijn. De vluchtpoging werd gedaan bij de grensovergang Mühlbach. DEVENTER (ANP) Bij Wagemans Vleesunie b.v. op het Deventer indu strieterrein is bij een brand het ver pakkingsmagazijn verwoest. De schade wordt geschat op ongeveer 600.000 gulden. De overige bedrijfs gebouwen bleven gespaard. Rechterlijke macht Bij het ge rechtshof te Amsterdam zijn be noemd tot advocaat-generaal: mr. H. W. P. Remmerts de Vries, thans offi cier van Justitie in het arrondisse ment Haarlem, en mr. A. N. A. M. Josephus Jitta, thans officier van Justitie in het arrondissement Alkmaar. Van der Linden zei het nog steeds noodzakelijk te vinden dat de politie wordt uitgebreid, hoewel in het ge ruchtmakende rapport „Politie in verandering" een fundamenteler be nadering van het politie vraagstuk wordt bepleit. De NPB-vooraitter liet zich lovend over dat rapport uit, maar hij vond niet dat met uitbrei ding van de politie gewacht moet worden, totdat de daarin opgewor pen vragen beantwoord zijn. Volgens Van der Linden „mankeren op dit moment altijd nog zo'n slordi ge 2200 politiemannen en -vrouwen", waardoor de maatschappelijke dienstverlening in het gedrang komt en de werkdruk op het politieperso neel toeneemt. „Uitbreiding is on middellijk noodzakelijk", aldus de NPB-vooraitter. „en behoeft de dis cussie over de doelstelling van de politie niet in het minst te frus treren." Onaanvaardbaar Van der Linden zei het ook onaan vaardbaar te vinden dat met de ver* betering van de politieopleiding wordt gewacht totdat de personeels tekorten zijn weggewerkt. HIJ be pleitte een proefneming met een ver beterde en verlengde opleiding, bij voorbeeld in Rotterdam, waar het tekort al is Ingelopien. Zo'n expert- ment. waarbij ervaring wordt opge daan met een meer maatschappelijk gerichte opleiding, kan naar zijn me ning vrtj snel worden verwezenlijkt. Een atlas inderdaad, en wel van de makers van de befaamde Bos atlas. 176 Overzichtelijke pagina's, 91 gedetail leerde kaarteenheden. Maar daarnaast: 118 schinerende kleuren foto's over natuur- en cultuurlandschappen. Speciale pagina's over de munten van de wereld. Uitgebreide landen documentatie met informatie over grootte, inwoners, taal, landbouw, industrie en handel. Een overzicht van ons planetenstelsel. Hoe komt u aan deze atlas? Als u in de aktie- periode t/m 2 juni een 'spaarrekening opent (minimale inleg f15,-) kunt u deze atlas kopen voor slechts f 19,50. Bovendien ontvangt u van de Amro Bank ook nog f 7,50 spaarpremie (die u één maand moet laten staan). Tot en met juni hebt u nog de tijd om van dit unieke aanbod te profiteren. Wees er snel bij, want voor de atlas geldt: zolang de voorraad strekL Royaal formaat 24J5 x 34J cm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17