andenmerk Bovim )mt in de uitverkoop gjtfdtfij Wfelke zwaarverzilverde, klassieke koffielepeltjes kiest u bij Douwe Egberts koffie? TOMOGRAFIE Renault 4 GTL wint aan brandstof en comfort Cadillac Seville als diesel Minister wil het spoorwegnet beter beveiligen Autokeus Blokken tin van 26 mille zoek Bestelbon. Stuur mij s.v.p.: L Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. G 25 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 13RHS 15 Sicco de Jong tadenmerk Bovim, twee jaar geleden geïntroduceerd door de BOVAG, is een kort leven ren geweest. De Import- en Handelsmaatschappij BOVIM B V. heeft vorig jaar een verlies I van ruim 1.230.000 gulden, waarmee al het geld dat tientallen autodealers gezamenlijk in en bandenmerk hebLen gestoken, verloren is gegaan. De BOVIM werkte als inkoopcombi- an de dealers, onder auspiciën van hun bond, de BOVAG. IM kocht aanvankelijk ban de Engelse fabriek Avon en Je fabriek Viking, maar had it af aan het doel een eigen t te brengen met BOVAG- Hiertoe werd een contract met de Duitse fabriek Ful- tot 's werelds grootste ban- crn Goodyear behoort. Na- tveranties uit Duitsland op lomen waren bleek echter de een probleem. idenfabrikanten, de in de verenigde bandenspecialis- vaak als grossier optreden, emaatschappij Shell hebben AG voor het avontuur met IM gewaarschuwd. Aanvan- as de bedoeling na banden torolie te gaan verkopen, |rer is het niet gekomen. Vo- werden achtereenvolgens recteuren van de vennoot- jn de dijk gezet, is het kan- kpeldoom gesloten en heeft het verlies juist het eigen vermogen van de vennootschap overtroffen. Op dit moment voert de Raad van Commissarissen het bewind, wat voornamelijk neerkomt op een af bouw van de organisatie. De grote' onverkochte voorraden Bovim-ban- den zijn overgenomen door de Am sterdamse bandenhandelaar Jan van den Broek, die deze partijen tegen extreem lage prijzen wil ver- konen. De aandeelhouders, die hun geld ver speeld hebben met het BOVIM- avontuur, zijn naast de BOVAG dea ler- en garagebedrijven, waar de di recties meenden met een inkoop combinatie scherpere prijzen te kun nen bereiken. De grote leveranciers waarschuwden daarvoor indertijd vergeefs. Michelin noemde het plan „ongezond" en Vredestein zei te twij felen aan de levensvatbaarheid van de BOVIM. De BOVAG richtte zich met de ban denactie vooral tegen de specialisti sche VACO-bedrijven, die ongeveer evenveel banden aan de consument verkopen als de BOVAG-leden. Hoe wel de VACO pleitte voor samenwer king tussen de bedrijven onderling, spoorde de BOVAG de dealers aan met de BOVIM in zee te gaan. „Onze concurrenten worden al duidelijk nerveus en agressief. Koopt daarom nooit bij uw concurrent", schreef de BOVAG twee jaar geleden. Nu het initiatief met de B.V. BOVIM op een financieel debacle uitgelopen is, luidt het commentaar van de VA- CO: „Het was een experiment, dat meer op emotionele gronden dan met rationele argumenten gedaan werd. Degenen, die de aandelen en obligaties gekocht hebben, moeten het gelag betalen. Maar er zijn nu ook misschien wel zo'n honderddui zend banden in de verkoop, waar niemand goed raad mee weet. Dat is in het nadeel van alle bedrijven, die een kwaliteitsprodukt vertegen woordigen: autodealers zowel als bandenspecialisten." DEN HAAG Minister Tuljnman van verkeer en waterstaat wil de Nederlandse Spoorwegen laten on derzoeken welke bijzondere gevaar- punten in het spoorwegennet beter kunnen worden beveiligd door plaat sing van extra waarschuwingsbor den. Ook wil hij weten hoe de oriën- tatie van machinisten bij zeer slecht zicht kan worden verbeterd. De minister heeft hiertoe besloten na aanbevelingen van de Spoorweg ongevallenraad in zijn rapport over de treinbotsing bij 's Heer Arends- kerke op 27 oktober 1976, waarbij zeven mensen om het leven kwamen. Verder moet het installeren van au tomatische treinbeïnvloeding (ATB) zo veel mogelijk worden bespoedigd. Een grotere motor, die de auto wel wat duurder maakt, kan de extra kosten compenseren door een lager benzineverbruik en biedt bovendien minder geruis. Renault heeft dat al eerder met een 1,3 liter 5 GTL gedemonstreerd en heeft nu ook prompt zijn goedkoopste model, het Viertje, als 4 GTL uitgebracht. Met een 1,1 liter motor, die heel wat rustiger loopt dan de 0,85 liter en zo'n vijftien procent lagere brandstofnota oplevert. Het technisch principe is eenvoudig: de 1,1 liter motor wordt eigenlijk niet ten volle benut. Gaat de 850 cc tot 5000 toeren per minuut; bij de 1,1 liter motor wordt met 4000 t.p.m.' twintig procent minder van de zui gers in de vier cilinders gevraagd. Het totaal vermogen is in beide ge vallen gelijk: 25 kW of 34 pk. Genoeg voor een topsnelheid van 122 km. per uur, die voor het lichte wagentje van 670 kg. alleszins aanvaardbaar is. De wegligging van de aloude R 4 is nu eenmaal zeer goed. De combinatie van voorwielaandrij ving en onafhankelijk geveerde wie len rondom maakt het compacte vierkante model prettig te rijden. Geen felle trekkracht heeft dit wa- gentje, maar het stuurt gemakkelijk en nauwkeurig en het biedt een in zijn klasse nog altijd unieke ruimte. De Renault 4 stamt uit 1961 en heeft zich wel bewezen. De tweedehands waarde is relatief hoog: het is de meest aangewezen auto voor wie zich redelijk comfortabel wil ver plaatsen tegen zo gering mogelijke kosten. In wezen past het principe van de nieuw motor uitmuntend bij dit uit gangspunt. De 1,1 liter wordt immers eer onder- dan overbelast en dat moet dus in de levensduur tot uiting komen. Men behoeft trouwens ook zoals bij zovele auto's minder voor beurten naar de dealer, zodat de Renault 4 een ware modernisering heeft ondergaan. Onbegrijpelijk is daarbij alleen dat nog altijd de ach teruitkijkspiegel op het Instrumen tenpaneel vastgezet wordt, hier wordt voor het bedrag van 10.950 incl. BTW, dat de GTL kost, toch een te goedkope oplossing geboden. Na tuurlijk zit wel de versnellingspook in dit paneel, wat ook goedkoop is, maar dit systeem schakelt vlekke loos. Daartegen kan men na enige gewenning geen enkel bezwaar meer inbrengen. Wat opvalt bij het rijden van deze gemoderniseerde Renault 4 GTL is behalve het comfort van motor en veersysteem dat van de stoelen, die ook bij het hellen in bochten een goede zijdelingse steun geven. Het Viertje is duurder geworden, maar er is veel aan verbeterd. Bij de GTL, die slechts 390 gulden meer kost van de TL, heeft men behalve verbeterde stoelen en de grote motor als extra's polyester zijschilden langs de portie ren, grijze bumpers en bergvakken in de voorportieren. Met een benzineverbruik van zo rond de één op vijftien wint men per hon derd kilometer circa een liter benzi ne. Al wordt dat dan super in plaats van normaal, met 15.000 km per jaar mag op een jaarlijkse brandstofwinstje van 150 gulden ge rekend worden en komt het meer betaalde er redelijk vlot uit Dit com fort is dan niet duur. General Motors heeft in Amerika nu ook het kleinste model van zijn top merk uitgerust met een dieselmotor. Het is de Cadillac 8eville, die dezelf de achtcilinder diesel van 5,7 liter inhoud heeft gekregen als de Old- smobiles 88 en 98. Eerder dit voorjaar heeft de presi dent van GM. Elliot M. Estes, aange kondigd dat de produktie van diesel motoren door het concern verdub beld zal worden. „We hebben de vraag onderschat", zei de heer Estes, die er aan toevoegde ook in de uit laatgassen nog een probleem te zien: „Wat uit de uitlaatpijp van een die sel komt is acht tot negen keer zo slecht als wat er bij een benzinemo tor uitkomt", aldus zijn verklaring. Dit voorjaar komen dagelijks drie honderd dieselmotoren van de band bij Oldsmobile, in september zullen het er zeshonderd zijn en volgend jaar twaalfhonderd. Voorlopig zijn van de Cadillac Seville met deze motoren nog maar kleine aantallen gepland. General Motors in Rotter dam verwacht dit model pas later in 1979 voor Nederland te ontvangen. Voor de Oldsmobile 88, die al wel in Nederland is uitgebracht, staat op het ogenblik een levertijd van vijf maanden. Dit model ondervindt nogal wat belangstelling, mede door het geringe prijsverschil met de ben- zine-uitvoering. Die kost voor de Oldsmobile 88 Sedan Royal 27.887 gulden; de dieselversie komt op 29.442 gulden. Voor het modeljaar 1978 ontving GM in Rotterdam slechts vijftig diesels, maar in oktober zal dat met de 1979- modellen aanzienlijk meer worden. Tijdens een congres van de Neder landse Vereniging van Ondernemers in het Carrosseriebedrijf FOCWA is meegedeeld, dat alle schade door aanrijdingen jaarlijks meer dan an derhalf miljard gulden kost. Hiervan nemen de verzekeringsmaatschap pijen ruim een miljard gulden voor hun rekenimr. De totale schade omvat iets minder dan een miljoen aanrijdingen, zodat gemiddeld voor een bedrag van ruim 1.500 gulden schade ontstaat. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Bij het overladen van een partij blokken tin van het zeeschip Akrltas in een lichter aan het terrein van de K.N.S.M., werden 22 blokken tin ter waarde van circa 26.000 vermist Douwe Egberts heeft een heel bijzondere aanbieding voor u.Tijdelijk zijn elk van de drie afgebeelde koffielepeltjes verkrijgbaar in een serie van 2 stuks voor slechts f 7.25 plus 2 uitgeknipte D.E.-vrouwtjes uit de voorkant van elk pak D.E.-koffie.U kunt dus ook verschillende sets bestellen. Deze klassiekelepeltjes zijn vervaardigd in de zilverstad Schoonhoven en dragen het keur van de hoge verzilvering (basis 100). U krijgt de koffielepeltjes meteen in uw bezit door ze af te halen bij één van de D.E.-geschenkencentra (zie de adressen onderaanU kunt ook het bestelformulier, dat in de winkel voor u klaarligt, opsturen. Of u gebruikt de bon hieronder. A.set(s) van twee lepeltjes model Hanekam I a f7,25 per set f I Bset(s) van twee lepeltjes model Parelrand a f7,25 per set f Cset(s) van twee lepeltjes model Stijlappel a f7,25 per set f Totaalbedrag f Bijgaand mijn ingevulde en ondertekende (t.n*. Douwe Egberts "koffielepeltjes" gironr. 79900, Utrecht): giro-betaalkaart bank-of Eurocheque giro-overschrijvingskaart (zwart maken wat van toepassing is). Het ingevulde bedrag op het betaalmiddel komt overeen met het hierboven opgetelde bedrag.Tevens heb ik bijgevoegduitgeknipte D.E.-vrouwtjes (aantal bestelde sets x 2). Indien u deze bestelbon, het betaalmiddel en de D.E.-vrouwties samen in een als brief gefrankeerde enveloppe toestuurt aan: Douwe Egberts "koffielepcltjes'postbus 2076, 3500 GB Utrecht, krijgt u na enkc(c weken de lepeltjes thuisgestuurd. Woonplaats:. (je weet dat l goed is) Astiil laat-Biedermeicr: 19e-eeuwse Hanekam. Dit sierlijke koffielepeltje - ontstaan in Schoonhoven rond 1830 herkent men aan de uitgesmede, ingegraveerde en gekartelde bovenkant, die doet denken aan een hanekam. Per setje van 2 stuks voor f 7,25 2 vrouwtjes. B Stiil Lodewiik XVlt 18e-eeuvvse Parelrand. De edelsmeedmotieven uit de tijd van Lodewijk XVI (1754-1793) stralen - als reactie op de uitbundige Rococo-stijl - rust en voornaamheid uit. De Parelrand, zoals bij dit koffielepeltje, hoort tot de meest geliefde motieven'uit die tijd. Per setje van 2 stuks voor f 7,25+ 2 D.E.-vrouwtjes. V-/ Stiil Art Nouvea^i: ^Oe-eeuusc StiilaPPcl, De Jugendstil en Art Nouveau beu egingen (rond 1900) werken met gestyleerde motieven die veelal aart de natuur worden ontleend. Zo verbeelden bij dit lepeltje de draaiingen van de steel de windingen van klimplanten en het ronde bolletje een klein appeltje. Per setje van 2 stuks voor f 7,25 2 D.E.-vrouwtjes. Gc%chcnkcncentr.i: Amsterdam - Stadionucu I6S Rotterdam Meent K5 Den Haan .Thcrciastraat Ml Utrecht - Vlcutcmevaart 5 (bij D.E.KcuUckadc) Arnhem - Stationsplein 25 Entchcdc - Lindestraat 54 Eindhoven - Hooghimttraat 51 Heerlen Het Loon (naatt ANWB)/ Joure - D-E.-ploin J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15