Laat ons vakantie verzorgen f Haal nu bij de Rabobank het spaarvarken De Nieuwe C\ Diesel Rabobank /JS Nieuwe boeken II III Malta (Sliema) 8dagenv.a. 554 Portugal (Algarve) 8 dagenv.a. 648 k Griekenland (Mykonos) 8 dagen v.a. 852 Mallorca (Magaluf) 8 dagenv.a. 456 En nog tientallen andere zonbestemmingen. Bon Citroën CX 2500D. maar r ATTENTIE: deze speciale aanbieding geldt uitsluitend zolang de voorraad strekt! 'U-L Het Rabobank spaarvarken met ingebouwde radio: DONDERDAG 25 MEI 1978 TROUW/KWARTET P 12 Over Multatuli. 1/1978. Redactie: Eep Francken. Em. Kummcr. P. Spigt. Amsterdam.) Huis aan de Drie Grach ten. O.Z. Voorburgwal 249, postgiro 369327). 1978. Jaarabonnement (2 de len) 15.-, losse delen 10,- Dit nieuwe tijdschrift aan Mutatuli gewijd rekent zoals Stuiveling in zijn woordje vooraf meedeelt op een ruimere lezerskring dan .echte' Multatulianen alleen. Aan de inhoud van het eerste nummer te zien. lijkt hier niet buiten de waard gerekend. Willem Frederik Hermans opent met een zeer deskundige analyse van de portretten die er van Dekker be staan. Hij gaat in finesses na hoe authentiek ze zijn en komt tot ver rassende conclusies. Paul van 't Veer. een van onze leesbaarste Mul- tatulifans, schrijft de geschiedenis van Dekkers verlof in 1853. J. Kor- tenhorst openbaart veel nieuw mate riaal omtrent Dekkers vriend, de ad vocaat Ferdinand Schook. H. H. J. de Leeuwe belicht Multatuli als denker. Het nummer besluit met een be paald opzienbarende aanval op Söte- mans befaamde proefschrift over „De structuur van de Max Have- laar". Willem J. van der Paardt ana lyseert de door Sötemann gevolgde evaluatie-methode en komt tot har de conclusies ten aanzien van de structurele literatuuranalyse ener zijds en het literaire waarde-oordeel anderzijds. Een artikel dat op princi piële gronden een classic in de Mul- tatuli-studie van ernstige vraagte kens voorziet. Naast het verschijnen van deel 11 van Multatuli's 'Volledige Werken' 17 jaar na deel 10!! is dit nieuwe tijdschrift een verheugende gebeur tenis. Menno ter Braak; een verzameling artikelen; onder red. van Sjoerd van Faassen. (Bzzletin 54, maart 1978). 's- Gravcnhage. Bzztóh. 1978. 184 blz. 19.90. Menno ter Braak. De Propria Cures- artikelen 1923-1925. met een inleiding door Carel Peeters. Idem, 1978. 411 blz. 15.- Het Ter Braak-nummer van Bzzletin is een zorgvuldig samengestelde, be langrijke special, waarin veel nieuws te lezen valt. Speciaal de studie van Schmitz over Ter Braaks dissertatie in relatie tot zijn latere essayistische werk en het artikel van Goudsblom over het probleem van de hiërarchie bij Ter Braak verdienen lof. Even eens de moeite waard zijn de herin neringen van Henrik Scholte aan Ter Braaks studenten en Filmliga-jaren. Verder biedt het nummer o.m. be schouwingen over de relatie tussen Ter Braak en Carry van Bruggen, tussen Ter Braak en Marsman, enke le essays over Ter Braak en de lite raire kritiek, benevens artikelen over Ter Braak en de politiek-sociale tijd somstandigheden. Enkele documen- tatieve studies (met briefmateriaal) besluiten het rijkgeillustreerde num mer. Weggelaten uit Ter Braaks Ver zameld Werk zijn de stukken die hij schreef in het Amsterdamse studen tenblad PC. Om een vollediger beeld te kunnen krijgen van zijn ontwikke ling heeft Carel Peeters dit jeugd werk nu bijeengebracht en van een heldere en stimulerende inleiding voorzien. Bzztóh zorgde voor talloze zetfouten» Maurits. „Nummer Elf". Amsterdam, De Engelbewaarder, 1978. 155 blz. (De Engelbewaarder, jrg. 3, nr. 10) 7,50. Het werk van Maurits pseudoniem van P A Daum (1850-1898) staat de laatste tijd weer sterk in de be langstelling. Het is nu niet alleen het destijds door Du Perron zo enthousi ast ingeleide „Gocna goena" ook het andere werk van deze nauwgezette waarnemer van het Indische leven van Nederlanders is plotseling weer verkrijgbaar: „Uit de suiker in de tabak". „Ups en downs in het Indi sche leven". In 1976 gaf De Engelbe waarder al een herdruk van Daums feuilleton-roman „H. van Brakel. Ing. B. O. W In de korte inleiding vond Rob Nieuwenhuys dat Daum „past in deze tijd door zijn nuchtere manier van schrijven en zijn licht-ironische toon". Aan de herdrukken te zien is deze voorspel ling uitgekomen. In „Nummer Elf" (1893) concentreert Daum zich vooral op het gedrag van het inheemse bijzit, die jarenlang de eenzaamheid van een Nederlander kon verlichten maar moest opstap pen als deze een goed huwelijk met een blanke vrouw aanging. Dit laat ste geschiedt in „Nummer Elf". De verstoten bijzit duikt dan telkens op in het leven van de (nu eerzaam en financieel-voordelig) getrouwde man en vergiftigt ten slotte, uit jaloezie en winstbejag, zijn echtgenote. (Pil „nummer elf" is de gifpil). Maar deze handelwijze levert haar in de schan de verdoezelende samenleving van Indische Nederlanders geen voor deel op. Daum geeft in deze roman een scherp en uiterst leesbaar beeld van een voorbije samenleving, hij besteedt veel aandacht aan de nor men en omgangsvormen, in de best realistische traditie, en inderdaad nuchter en licht-ironisch. G. R. Kruiswnk ZUIDERZEE Uit gave: Hollandia Baarn. Prijs: 19,75. Nadat de eerste druk van de uitgave Zuiderzee bij uitgeverij Bert Bakker- Daamen in 1961 het licht zag. is thans een tweede druk verschenen over het einde van de oude binnen zee en de ontwikkeling van het LJs- selmeer. als „nieuwe" binnenzee. Herinnerd wordt aan de sluiting van de Afsluitdijk, op 28 mei 1932 en in tal van fotobeelden aan de sociale en culturele geschiedenis van de dor pen en steden langs de voormalige Zuiderzee. Drs G R. Kruissink. die tot voor enkele jaren directeur was van het „Zuiderzeemuseum" in Enk huizen. heeft de foto's verzameld. De tekst is ditmaal mede gedrukt in drie 'i vreemde talen. Perscombinatie re Stuur mij het zomerprogramma van Perscombinatie Reizen - Naam Adres Plaats in open envelop zonder postzegel opsturen aan Pers# Reizen, antwoordnummer 2792. Amsterdam. ■m - CITROËN *CX I IMPRESSIES VAN EEN QTROÊN:! 't Was Andre Citroen die na zijn eerste successen in de automobielindustrie ook pio nierswerk verrichtte bij de toepassing van de dieselmotor. Geheel in de stijl van die traditie produ ceert de Citroen fabriek in Aulnay-sous-Bois, 15 kilometer noordoostelijk van Parijs, op dit moment zo'n 160CX Diesels per dag. Eén op de drie Citroëns CX die daar gemaakt worden |s een diesel, 't Is dan ook niet meer dan logisch dat het Citroen is die u de allernieuwste diesel introduceert. Soepeler, pittiger en zuiniger rijden dan u ooit van een diesel gewend was. Deze nieuwe 2,5 liter diesel motor van Citroën heeft een nog fdlereacccleratie en verbruikt nog minder brandstof dan zijn voorganger de 2200D. Vooral in het stadsverkeer zult u zijn zuinigheid en felheid snel weten te waarderen. Want hij is enorm soepel en levert vergeleken met andere diesels grote prestaties Ook op de grote weg. Wat dacht u van een top van 147 km/h? Wat van een 0 tot 1000 m met staande start in 38,5 seconden? En van 0 tot 100 km/h zelfs in 17,8 seconden. Het brandstofver bruik is bij 90 km/h 1 op 15,3 bij 120 km/h 1 op 11,4 en in de stad 1 op 12,1. Allemaal bijzondere prestaties van een bijzon dere motor. Daarbij het feit dat u deze 2500 motor aantreft in een Citroën CX maakt het geheel tot een volmaakte propositie. Bovendien wordt u de nieuwe Citroën CX 2500D - in verschillende uitvoeringen - geleverd met de royale Citroën Kroongarantie en tegen rij- Idaarprijs. Een reden te meer om een uitgebreide proefrit te maken met de CX 2500Diesel. U rijdt al CX2500 Diesel voorderijklaarprijs van f 30.875,-. De styling is gebaseerd op een functionele vormgeving in ervoor dat dc 4 hydropneuniaiische veerelementcn met in- combinatie met de esthetica van de evenwichtigheid. De gebouwde schokdempers de auto altijd op constante afstand wegligging is formidabel. De 2 Iwogtercgelaars zorgen van het wegdek houden. geld en goede raad Het dashboard vergroot liet comfort en de veiligheid. De belangrijkste schakelaars zijn per functie gegroepeerd. U bedient ze zonder het stuur los te laten. Alle instrumenten zijn in een oogopslag afleesbaar. De stoelen zijn diep en goed ontworpen. Uw rug wordt door het uitgekiende model en de unieke hydropneunia iische vering volledig ontzien. voor iedereen die al bij de Rabobank spaart of daar nu mee begint. Nieuwe spaarders krijgen boven dien f 7,50 spaarpremie kado! Minimum inleg f 25,- f De achterruit is groot endc zijruiten strek ken zich over dc gcliclc lengte vuil dc passagiers ruimte uit. Hierdoor zijn cr geen blinde hoeken. spaargleuf zenderkiesknop batterijvakjespaarvakje Met het radio-spaarvarken ontvangt u de midden golf. Het wordt kompleet met batterij geleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14