De majoor houdt van mensen f DICHTBIJ l rouw commentaar M Alida Bosshardt van het Leger des Heils gaat met pensioen eemoed in de regeling (1) eemoed in de regeling (2) ^eiherfst CDA-aansteker verboden voor lid stembureau pob en dora nog altijd bezig voorwereldlijk slakkenhuis =1 ISDAG 24 MEI 1978 Trouw/Kwartet «isteren in de Tweede Kamer gekeurde wet investeringsrege- (WIR) is een mager schepje orden uit de welgevulde keuken j idealen over mogelijkheden om J conomische groei overeenkom- de wensen te richten en om r winst in meer werkgelegenheid te kunnen zetten. De nu aange- len WIR biedt in feite niet meer enige aanknopingspunten voor betere regionale spreiding voor werkgelegenheid en hoe het ooit eens uitgebouwd kan worden :en instrument dat investeringen st aan hun belasting van het eu, een beslag op schaarse ."i i idstoffen, de creatie van arbeids- tsen en hun vernieuwingen op nisch gebied is vooralsnog een >t vraagteken. schril steekt dit alles af bij de ggestemde idealen zoals die zijn ™"^at in bijvoorbeeld het CDA- ;ramma. Niet bij brood alleen, rin wordt gewag gemaakt van de jdzaak van een soberder levens- nd stijl, het voeren van een goed rent meesterschap, om zuiniger om te springen met schaarser wordende grondstoffen, om het al te zwaar belaste milieu te ontzien, om een beheersing ook te bewerkstelligen van onze economische orde, waarin men zich in alle rust kan afvragen welke investeringen wel en welke niet zinvol zijn; zonder voortdurend het gevoel te hebben opgejaagd te worden door economische wetma tigheden. Zeker, het betreft hier een uiterst weerbarstige materie die zich niet in een handomdraai laat regelen. Wat dat betreft behoeven we slechts te rug te gaan tot de tijd dat het probleem veeleer was al te uitbundi ge investeringen in met name de Randstad een halt toe te roepen. Het was een liberale minister (Lang- man) die toen het vrije ondernemer schap begrensde met het instrument selectieve investeringsregeling: hef fingen voor bepaalde investeringen in daarvoor aangewezen gebieden. door Jan Roelfs AMSTERDAM „Ik was vijftig toen ik ging autorijden, de laatste jaren draaide ik 40.000 kilometer per jaar, spreekbeurten tot in de uithoeken van het land. Straks moet ik naar Bruinisse. Overnachten is er niet bij, in de nacht ga ik terug naar de Wallen. Geleidelijk kreeg ik er een nieuw publiek bij: de werkers van de nacht, de vrachtwagenchauffeurs, in de wegcafé's, in de motels, waar ik dan een glas warme melk drink. Jawel, zo'n 150 tot 200 spreekbeurten per jaar, die overdag niet meegerekend, voor de Rotary, de Lions, afdelingen van de vrouwenbonden, avonden van de kerk. Het viel me wel eens te zwaar, dan zette ik m'n Fiatje aan de kant van de weg en deed een slaapje." oliecrisis en de stagnatie van de lomische groei met het pro- m van de klimmende werkloos- maakte het instrument echter vanzelf overbodig. De vragen ;n toen veeleer: hoe zetten we r winst om in meer werk, want ■^mstateerd was dat nogal wat iteringen arbeid overbodig ikten. Tegen die achtergrond jjh de WIR ontworpen, in feite grote pot met overheidsgeld, ruit verstrekt zou worden aan ch steringen. die aan de eerder ge- j^jmde doelstellingen zouden be- voorden. j ptar zelfs met deze zak van sinter- la is (heel wat anders dus dan de der genoemde SIR) bleek het buitengewoon moeilijk investe- :n in de gewenste richting te jen. Want wie bepaald wat ge- ist is? De 'overheid? Maar op t, nd waarvan dan wel. Zal de on- is nemer het zelf niet beter weten? 'W torn de overheid werd gedwon- objectieve criteria te formuleren ldi r vraagstukken als welke investe ren wel en welke niet bijdragen de creatie van arbeidsplaatsen, innovatie van de industrie, de Ün lasting van het milieu, enzo- rts. Het is tekenend voor de huidige situatie dat men het tot nu toe niet verder heeft gebracht, dan een extra premietoeslag voor investeringen in zwakke regio's. En zelfs daarvoor heeft de Tweede Kamer de afgelo pen weken hard moeten vechten, omdat minister Van Aardenne (eco nomische zaken) al te snel geimpo- neerd bleek te zijn door de argu menten van Brussel dat hiermee het beginsel van de vrije concurrentie geweld werd aangedaan. Mede dank zij het parlement is de eerste stap echter toch gezet en heeft de rege ring inmiddels ook aangekondigd de volgende stappen te zullen zetten. Wie het taaie gevecht echter nog eens vergelijkt met de welhaast on bevangen idealen van weleer kan een gevoel van weemoed nauwelijks onderdrukken. Kennelijk zijn we zo verstrikt geraakt in economische wetmatigheden, dat we bijna ge neigd zijn het hoofd er maar bij neer te leggen. Het taaie gevecht van de afgelopen weken zou daarvan een illustratie kunnen zijn. Tegelijker tijd is het echter hoopgevend dat men het gevecht heeft willen voe ren. Wellicht komt er toch een echte WIR. Alida Margarethe Bosshardt Ne derland kent haar als „de majoor" hoewel zij officieel luitenant-kolonel is gaat afremmen, haar pensioen gerechtigde leeftijd nadert. Zij treedt terug, maar niet helemaal, uit „het leger zonder wapenen", het Le ger des Heils, dat zij bijna een halve eeuw op haar zo eigen wijze heeft gediend. Blijmoedig, nuchter en vooral nog immer energiek, zo komt ze over tijdens ons gesprek in haar rommeli ge kamer papieren, rapporten, boeken op éénhoog boven het Goodwill Centrum aan de Oude Zijds Voorburgwal, met vensters op die heel eigen buurt van het oude Amsterdam. Zij gaat verhuizen naar een flatje aan de overkant; zij blijft in de wijk, waarmee ze is vergroeid, waar men haar als geen ander kent en waardeert. Bloemen „Ik krijg soms bloemen mee na af loop van 'een spreekbeurt, gisteren nog. Ik geef die dan, als ik naar huis loop, aan een van de meisjes achter de ramen. Ik had er een op het oog, maar ze zat er niet, ze had „werk". Komt nog wel eens. De „Goodwill" is er met haar tachtig mensen in vaste dienst „het is een héél bedrijf, hoor" voor de buurt in wijde omgeving. „We zijn 24 uur beschikbaar, in dit opzicht zijn we in de buurt de enige dienstverlenende instantie, met onze 42 gezinsvereorg- sters en onze vijftien maatschappe lijk werkenden, stagiairs inbe grepen." De problemen: alcohol, drugs, pros titutie, bejaarden, eenzamen, daklo zen. Gemiddels bellen er 's nachts drie tot acht mensen aan, met ver zoek om onderdak, om hulp. Je vraagt naar achtergronden, naar oor zaken. „Kijk eens, vroeger hoefde je niet voor negen uur 's avonds met De Strijdkreet op pad te gaan. Maar vandaag de dag is het rosse leven niet meer aan de donkere uren de sfeer van geheimzinnigheid ge bonden. Alles is veel opener ge worden." Welvaart Kolonel Bosshardt vindt dat de wel vaart mogelijk stimulerend heeft ge werkt op de groei van de problemen. In dit verband meent ze dat de agres siviteit en de vereenzaming belang rijker zijn dan bij voorbeeld de pros titutie en de porno. Ten aanzien van beide laatste terreinen heeft zij de indruk, dat er een zekere „verzadi ging" is ontstaan, dat men op de porno grotendeels raakt uitgekeken. Hoewel de prostitutie niet afneemt, draagt die toch niet een uitgespro ken „exploderend" karakter. „De welvaart, het vele dat mogelijk is geworden, blijkt groepen mensen niet te kunnen bevredigen, men wil steeds meer. Bij dit alles is de een zaamheid echt niet alleen in de sector van de bejaarden beslist verontrustend. Onze middelen en mogelijkheden zijn natuurlijk be perkt. We beschikken bij voor beeld niet over een opvang voor drugverslaafden, we hebben ook een doorverwijzende functie. Er zijn op vangplaatsen, hier, in ons centrum, voor de eerste hulp. daarnaast heb ben we dan onze onderkomens, bij voorbeeld voor thuisloze mannen en vrouwen elders in de stad." Eén van haar zorgen is voorts de bezuiniging vanwege CRM op het maatschappelijk werk. Terug naar de prostitutie, wat be reikt het Leger op dit terrein? „We mogen stellen dat er jaarlijks veertig tot vijftig prostituees, via bemidde ling van ons dit arbeidsveld ver laten." Temidden van de „jongens" van het haar vertrouwde tankstation. Een volle lank past bij haar ..volle" energie en haar crossen door stad en land. Haar omgeving slaakt telkens een zucht van verlichting als ze veilig thuiskomt, want die vindt dat ze wel eens onstuimig rijdt. De dagen, waarop ze in het Goodwill- centrum is. zijn extra bruisend. Haar medewerkenden zeggen: „ze is een dominerende figuur, zo is nu eenmaal haar persoonlijkheid. Maar voor ons is het allerminst een opgave om daarmee te leven en te werken." Terugblik De geboren Utrechtse was van haar 43 Amsterdamse jaren er dertig ET WEER door Hans de Jong Weerrapporten m f ik zij druiloor Noordzee zit de 'tl] 1 in het weer. Gisteren leek het die laagdrijvende wolken, die Jide wind eerder een herfst- dan v vrolijke meidag. Mei speelt het ijaar wel „over de kouwe". Met die 3laJhoudend hoge winden uit noord- t tot noordwest. De kikkers, die "dag met volle blaas kwaakten in ,nhboeresloten voelden het goed aan. gens overlevering zit er dan trou- fis geen zomer in de bus maar een v v longering van de bestaande on- an( redigende toestand. Overigens de warme lucht uit oost tot h( loost wel dichtbij. Maandagmid- is het in Noordwest-Duitsland 23 graden geworden en bracht .Arrenberg het zelfs tot 25 graden, ^weerkaarten van gisteren gaven dat langs de noordzijde van een ressiekern boven noordwest- tsland warme en vochtige lucht he*de hogere niveaus vorderingen i ikte in de richting van oost- en ral noordoost-Nederland. Als ge- daarvan kan het gisteravond en nacht ook binnen onze grenzen een onweersbui zijn gekomen, itselijk natuurlijk. 24 uur daar- kwam het in de DDR op veel IS lts itsen tot zo'n show. uurlijk brandt de vraag op uw j en wanneer we weer uit de put omhoog zullen krabbelen. De com- puterkaarten uit Londen lokaliseren de Duitse depressie donderdag nog over Duitsland maar daags daarna is hij naar de Alpen teruggeduwd door een hogedrukgebied van 1025 milli bar boven Finland. Dit verklaart zich tegendraads (is van noordoost naar zuidwest: teken van aanhou dende stabilisering) naar het zeege bied ten noorden van Schotland. Tussen beide systemen komt dan een noordoostelijke tot oostelijke circulatie op gang in de trant van die welke een dag eerder al door „Wash ington" voor zaterdag was weerge geven. Op het weer in ons land zal dit een gunstig effect hebben, ten minste wanneer de papieren prognoses rea liteit zullen worden. Niet dat het dan op slag veel wanner wordt (hou het eerst maar op maxima van 17 tot 19 graden), maar de zon zal in de droge re luchtsoort betere kansen krijgen. Van de Azoren (1030 millibar) strekt zich een uitloper in opbouw uit naar IJsland. Daardoor blijft West-Euro pa onbereikbaar voor oceaandepres sies. We zien dan ook juist een noord oostelijke stroming langzaam nog terrein winnen in de richting van de Noordzee. Op de zon is het aantal vlekken afgenomen tot 105 (maandag 140). Weerrapporten van gisteren Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VUsslngen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. terwijl de tien-centimeter-straling toenam van 130 tot 135. Nu, na zoveel jaren stoppen ze daar in De Bilt de grond temperatuur nog niet in de computer, omdat die te veel variabel is, afhankelijk van bij voorbeeld de bodemgesteldheid zo als begroeiing, is er zee of is er land. Die grondtemperatuur is niet zo re presentatief. Veel beter bruikbaar zijn de temperaturen van de 1500 meter, 5000 meter en 9000 meter- lagen. Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürich Casablanca Tunis geheel bew. geheel bew. hall bew. regenbul zwaar bew geheel bew. regen geheel bew. onbewolkt regenbul half bew geheel bew. regenbul zwaar bew. licht bew zwaar bew geheel bew half bew half bew regenbul zwaar bew licht bew Ucht bew onbewolkt zwaar bew regen zwaar bew zwaar bew HOOGWATER, donderdag 25 mei Vllssingen i 33-16.55. Haringvlietsluizcn 4.56-17.26. Rotter dam 6.49-19.13. Schevcnlngcn 5.46-18.14, IJmul- den 6.23-18.51. Den Helder 10.42-22.59. Harlingen 0 38-12.54. Delfzijl 2.43-15.00. werkzaam in het Goodwill-Centrum op de Wallen, met evenveel vermaar de kerstfeesten, eindeloos veel ac ties, ook in financieel opzicht, tel kens, rusteloos. „Ik wilde, als tiener verpleegster worden, maar het Utrechtse zieken huis, waar ik mij meldde, keurde mij lichamelijk af. Ze vindt dat nog een „lachertje", deze werkende vrouw, die ook gewend is geweest van de nacht een dag te maken, die niet alleen heeft gewerkt zo lang het dag licht scheen. Haar tien minder bekende Amster» damse jaren, die zijn voorafgegaan aan haar arbeid in de binnenstad, liggen in het nu verdwenen kinder huis, de „Zonnehoek" op Rapen burg, destijds een hartkamer van de oude Jodenbuurt, op de plaats waar nu het nieuwe gecombineerde com plex van brandweer en politie staat. Bij de Anne Frankstraat, waar deze heilsoldate een onderdeel van haar levenswerk, met de hulp van velen, concreet zag worden: het bejaarden- verzorgingscentrum van haar Leger. Joodse kinderen Tot aan het tijdstip, waarop de Duit sers ons legerwerk verboden ver klaarden. brachten Joodse ouders er hun kinderen, ze stonden ze gewoon af. We hebben ze bij ons laten onder duiken, ze gingen mee naar onze illegale vestigingen elders in het land, onder meer in Bussum. Geen van de kinderen is verloren gegaan. We hebben in de Rapenburgbuurt de razzia's meegemaakt, we zagen er onze Joodse schoenmaker, onze Joodse apotheker zelfmoord verdwijnen. Tussen de bedrijven door namen we ook nog ongehuwde moeders op. Man, man, je kreeg soms geheimzinnige boodschappen. Ik ben een keer naar Laren, in het Gooi gereisd meteen Joods kind, dat ik op een aangegeven adres op de stoep moest leggen. Niet aanbellen, geen contact. Ik heb dat gedaan, in vertrouwen op God. De Duitsers hebben me ook een keer opgepakt, toen ben ik gevlucht. Ik ben onder gedoken geweest in Beverwijk." In haar relatie van 46 jaar met het Leger des Heils is die episode summier door haar aangestipt een bijzonder hoofdstuk. De vrouw, die als meisje van acht tien jaar tijdens een Legerbijeen- komst in haar geboortestad aan de zondaarsbank knielde haar grote verbintenis zegt dan abrupt: „Wil je wat drinken, fris of zo?" Ze was niet afkomstig uit een kerke lijk milieu, dit winkelmeisje in de manufacturen, toen ze haar keuze bepaalde. Ze heeft zichzelf ontwik keld. maar in de eerste plaats heeft het turbulente leven dat gedaan. De bejaardenzorg ligt haar zeer aan het hart. Heel triest, dat er zo'n tèkort is aan bejaardenhelpsters. Mensen Zij kent veel mensen, maar nog veel meer kennen haar. Zij en dat geldt voor het Leger des Heils in het alge meen heeft vrijwel overal entree, het staat boven partijen, boven ran gen en standen „Ik verheug me er nu al op om op de avond van de verkiezingen in het uitslagencentrum Krasnapolsky rond te gaan met Dc Strijdkreet. Zo in de trant van „Zouden jullie er ook eens aan willen denken voor God te kiezen?" Haar evangelisatie is ontwapenend, in wezen is dat haar grote kracht. „Ik houd van mensen", zegt ze eenvou dig. „daarom heb ik mij maar in beperkte mate geleend voor beleids functies. voor lidmaatschappen van commissies en zo. Ik werkte altijd het liefst onder de mensen. Laatst, op een nacht, na een spreekbeurt in Friesland, stap ik nog even een café binnen. Daar zie ik Jaap. pas ontsla gen *rit de nor. Ik praat met hem, we zijn oude bekenden. „Nou, Japie, hou nou je roer recht, jongen", zeg ik dan. „Je komt dan" gaat ze verder „in de sfeer van de woordverkondi ging, waaraan je de dienstbaarheid onverbrekelijk dient te koppelen. Je vraagt me nu: „Wat heb je in je Legerleven bereikt? Heb je een ide aal kunnen verwezenlijken? Kijk eens. in dit leven heb ik willen staan met mijn geloof in Jezus Chris tus. om mij In Zijn Naam beschik baar te stellen, in de verkondiging van het Woord en in het uitvoeren van dc daad. met centraal in dit alles de aanzegging, de verkondiging van het heil in Christus. Dat is het. niet meer, maar zeker ook niet minder." Naar Amerika Zij gaat naar Amerika om daar gedu rende een aantal maanden een cur sus te volgen aan de universiteit van Syracuse, in het raam van een maat schappelijk werk-opleiding. toege spitst op de moderne inzichten ten aanzien van de bejaardenzorg, de geriatrie. Samen met nog twee Ne derlandse dames. die. evenals zij, daarvoor een uitnodiging hebben ontvangen. Ze zal daar in de plaatse lijke afdeling van het Leger des Hells verkeren. „Heel boeiend, heel interessant, ik krijg een soort beurs," aldus de straks gepensioneerde, die opmerkt dat het Leger geen pensioen kent. ze krijgt, aangepast aan haar omstan digheden. een aanvulling op haar AOW De luitenant-kolonel (een relatie met prinses Beatrix, er zijn wederzijdse verjaardagcontacten) blijft na haar afscheid, op de avond van de achtste juni in de Ronde Lutherse kerk van Amsterdam, actief. Hoe zou ze ón- ders kunnen? In mindere mate een spreekbeurt en liefst wat hand- en spandiensten aan bejaarden, daar naast wat meer tijd om te lezen, over oud-Amsterdam, over de historie van de stad. over de geschiedenis van koningshuizen, cn wat borduren. Driemanschap Ze zal wel vaak te vinden zijn in ..haar" bejaardenhuis De Gasten- burg. Er staat een driemanschap ge reed om haar werk over te nemen, kapitein G Barkmeijer en zijn vrouw, voor het geestelijke werk. lui tenant Lucy de Jong voor het sociale werk en Ad van Leeuwen, voor de financieel-administratieve taken. De dagtaak in het Leger is voor haar een aflopende zaak. Zij treurt er niet om; het is goed als een mens af scheid kan nemen, is haar stand punt. De media zullen haar missen. Alida Margarethe, die zo veroverend bezig is geweest, beslist met veel humor, op het arbeidsveld van het Leger des Hells. In de wachtkamer zitten mensen, er wordt gastvrij koffie aangeboden. Lentelicht valt In de historische ruimte. Telefoons rinkelen. Passagierende matrozen van oor logsbodems in de haven slenteren voorbij. Alom nieuwsgierige kijkers. Er is altijd verkeer op de wallen van Amsterdam, de buurt van „de" majoor. Van een onzer verslaggevers RAALTE In de instructie die is opgesteld voor degenen die woens dag zullen fungeren als leden van de stembureaus in Raalte Is een passa ge opgenomen waarin gevraagd wordt, in verband met de zo belang rijke onpartijdigheid', elke vorm van reclame op de stembureaus achter wege te laten. De zin is in de instructie opgenomen nadat gebleken was dat op twee stembureaus in de gemeente CDA- aanstekers gebruikt waren. In een stembureau had er een aansteker met de letters CDA op tafel gelegen en in een ander was er een gebruikt. Een lid van een politieke partij (niet het CDA) had er aanstoot aan geno men en zich tot de raad gewend, die een onderzoek instelde. nder redactie van Loes Smit VERSPILLING el vrouwen in de politiek in ;eland toch ook al geen zeld- verschijnsel meer zijn bijvoorbeeld maar aan Bar- Castle en Margaret Thatcher kunnen blijkbaar nog steeds niet le Britse ambassadeurs aan die lachte wennen. Voor die in de irse hoofdstad Oslo tenminste !de plaats van de vrouw tussen de rouwen, en in elk geval niet bij olitiek bedrijvende vrouwen, ook zit die vrouw zelf eveneens in de olitiek Deze bepaald nog niet ude. maar wel uiterst behoudende n mbassadeur Peter Scott heeft bijoor zijn stugge mannen-onder-el- aar-houding een dipjomatiek rhandaaltje op zijn geweten. On- rngs gaf hij een diner ter ere van Noorse minister van justitie, op Britse ambassade dus. Het eten kaferliep in een aangename stem- ling. weet de Sunday Times, maar *n het gezelschap aan de cognac a sigaren toe was begon de ambas- !ur moeilijk te doen al zal hij wel altijd volhouden dat het pro bleem juist bij een van zijn gasten lag. Want hoe gaat dat: in die krin gen is het gebruikelijk, dat de he ren zich met de sigaren en hun drankje in een herensalon terug trekken en dat hun dames zich heel bescheiden elders In het pand ver maken. Nu kwam het voor meneer Scott erg ongelukkig uit dat dc minister van justitie voor wie hij het diner gaf, een vrouw is. De weinig diplomatieke diplomaat zag daar geen been in en verzocht zijn ere-gaste mevrouw Inger Valle net als de andere dames de kamer te verlaten en haar neus maar te gaan poederen of zo. Minister Valle wei gerde in eerste instantie, maar toen de ambassadeur beledigd op zijn stuk bleef staan, wilde ze de zaak niet op de spits drijven en vertrok onder protest. Niet lang daarna hoorde ze van haar vriendin, minister van milieu zaken mevrouw Gro Bruntland. NBddOiSGNOUO Zo ziet het „Dora"-zegeltje er uit, waarmee ongewenste reclame en an der drukwerk teruggestuurd kunnen worden. Het zegeltje is in werkelijk heid maare 4'l: bij 4'/, centimeter groot, maar valt door zijn rode cirkel voldoende op. In de cirkel staat deze tekst: „geadresseerde weigert onge vraagd drukwerk". dat die ook op de ambassade was uitgenodigd Onmiddellijk waar schuwde ze haar welke beledigin gen ze kon verwachten, waarop mi nister Bruntland naar haar collega van buitenlandse zaken stapte en meedeelde de Britse uitnodiging te zullen weigeren als ze daar niet van hun voorwereldlijke after-dinner- gewoonte af zouden stappen. Er volgden langdurige onderhandelin gen met de Britse ambassade die pas op de ochtend van de dag waar op het diner zou plaatsvinden, wa ren afgelopen. Toen had ambassa deur Scott eindelijk beloofd dat hij zijn eregaste niet het vertrek uit zou sturen. En zo gebeurde. Zonder sigaar, maar met cognac raakte mevrouw Bruntland na het eten zelfs in een levendig gesprek met de Engelsman totdat ze merkte dat ze wèl de enig overgebleven vrouw in de kamer was. Later vertelde ze haar vriendin Inger Valle, dat de enige die een vreselijk glimmende neus had, toevallig ambassadeur Scott was. Ook weer bergen van dat oninteres sante drukwerk in de brievenbus gehad, waarvan een of andere on dernemer meent of stiekum hoopt dat iedereen het wel aandachtig zal lezen? Aanbiedingen voor de schoonmaak, voor moederdag, fol dertjes voor encyclopedieën, over schriftelijke cursussen, blaadjes waarin men boeken van zoge naamd 75 probeert te slijten die de „vlugge beslisser zonder enige verplichting" voor slechte 5.75 kan verwerven, advertentiekran- tjes en meer van dat moois? Je hebt van die brievenbussen voor al In flatgebouwen met een vuil nismandje er naast, en daar zal het ongevraagde drukwerk dus niet eens mee naar binen hoeven. Maar dan de stakkers die geen brieven bus, maar alleen een gleuf in de deur bezitten, waardoor alle post van iedere bewoner door elkaar op de mat terecht komt. Allemaal los se papieren, waaronder veel rom mel waarvoor je je dan nog diep moet bukken ook. Dat geeft pas een hoop ergernis. Maar ook onder de mensen met zo'n makkelijke brievenbus met wegwerpmaand zijn er genoeg die zich opwinden over bepaalde vor men van reclame of van drukwerk jes van steeds dezefde afzender die jaar in jaar uit in huh bus vallen. Ze weten niet hoe ze er van af kunnen, maar gelukkig zijn Bob en Dora er nog. „Bob" is de afkorting van de naam van de milieucommissie „Buigen of Barsten" van de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen, Gewest Noord-Holland, en de bijbehorende „Dora" die van de actie „Drukwerk Ongevraagd Re tour Afzender". Die milieucommis sie is drie jaar geleden begonnen met de actie tegen verspilling van papier door al dat ongevraagd gea dresseerd en ongeadresseerd recla medrukwerk. en die actie loopt nog steeds. De maatregelen die „Bob" en „Dora" tegen die toevloed van drukwerk voorstellen, helpen echt. zegt de milieucommissie. Dit zijn een paar van die tegen maatregelen: van geadresseerde re clame kan het adresbandje, de en velop of eventueel een bestelbon worden opgestuurd naar Ant woordnummer 666 van het Genoot schap voor Reclame In Amsterdam (zonder postzegel). Zulke reclames kunnen ook ongefrankeerd naar de afzender terug worden gestuurd met een door de milieucommissie uitgegeven zegel, waarop deze tekst staat: „verspilling van ener gie en grondstoffen; geadresseerde weigert ongevraagd drukwerk. Re tour afzender". Eigen naam en ad res doorstrepen en als het goed is. wordt dan uw naam en adres uit het adressenbestand verwijderd waarin u ongevraagd terecht bent gekomen. Deze Dora-zegels zijn te bestellen door overmaking van drie gulden op postgiro 2419207 ten name van E. Bouma, Amsterdam; er komen dan tien velletjes met elk acht zegels ln de bus. Tot slot is er ook nog iets te doen tegen ongea dresseerd reclamedrukwerk. De Vereniging Milieudefensie en Kon- sumenten Kontakt samen hebben een sticker voor op de brievenbus gemaakt met het duidelijke op schrift „geen reclamedrukwerk". Drie van deze stickers zijn te krij gen door storting van 1,25 op postgiro 102000 ten name van de Vereniging Milieudefensie. Am sterdam. Had Christopher Hudson beter met geld kunnen omspringen, dan had hij intussen een niet onaardig kapi taaltje gehad. Maar ln plaats daar van is Christopher (23) totaal fail liet. „Ik hoop dat mijn schuldeisers de vijftig slakken in mijn badka mer als betaling willen accepte ren." zegt de Londenaar. „want dat is echt alles wat ik nog bezit." Hugson houdt er wat Je noemt een slakkenhuis op na. Tot ver over de grenzen had hij een naam op te houden, niet alleen als handelaar ln bijzondere slakken (die verkocht hij als huisdieren), maar ook als jager van reuzeslakken, die hij bo vendien altijd heelhuids en onbe schadigd uit verre landen naar Londen wist te vervoeren. Zo kwam hij begin dit Jaar met een Afrikaan se landslak thuis, zo'n kanjer, dat Hudson er zelf van zei: „Ik moet 'm wel een monster noemen; hij Is het gewoon." Hudson liet zijn slakken aan hardloopwedstrijden meedoen, en hield lezingen voor radio en tv. Zijn handel groeide en bloeide en tot nu toe had hij er zeker al een ton aan over kunnen houden. Maar „houden", dat is voor hem juist het probleem „Ik geel nou eenmaal geld uit ais water." zegt Christop her. „Ik kan niet anders. Het ls erg leuk geweest, en dat hebben we dus gehad."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5