'Planologische visie bij bouw tolbrug over Waal ontbrak' Adjunct-secretaris Philips stofzuigers. Eindeloos wendbaar, reusachtig zuigkrachtig. mk Rapport kraakt autoriteiten Geen gevolgen voor Born door Noorse deelneming in Volvo Japan bereid tot groei economie met zeven procent Kamerleden willen meer tijd voor KSH-laboratorium WOENSDAG 24 MEI 1978 Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Waalbrug bij Hel. waarvoor het verkeer een tamelijk forse tol moet betalen terwijl er desondanks jaarlijks een exploitatietekort van enige miljoenen is, is gebouwd zonder dat er een duidelijke planologische visie op het Rivierengebied was. Gedeputeerde staten hebben In zo verre onzorgvuldig gehandeld dat zij niet alle belangen, die zij moesten behartigen, een rol hebben laten mee spelen. Maar niet alleen gedeputeer de staten kan in dit opzicht enig verwijt gemaakt worden. Dat geldt ook voor Rijkswaterstaat, die de brug bij Tiel „beleidsmatig" heeft genegeerd doordat zij geen pogingen heeft gedaan om analyses uit te voe ren met betrekking tot een aantal alternatieve vaste oeververbin dingen. Dit staat in een gisteren In Arnhem aan gedeputeerde mr S. J. Wijnperle aangeboden rapport, waarin de re sultaten van een onderzoek naar het besluitvormingsproces rond de con troversiële tolbrug over de Waal bij Tiel zijn neergelegd. Het stuk werd gepresenteerd door prof. mr 8. F. L. baron van Wijnbergen, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de ka tholieke universiteit te Nijmegen, onder wiens supervisie drie studen ten een doctoraalscripUe over dit onderwerp hebben geschreven. De opdracht tot de studie werd des tijds door gedeputeerde staten van Gelderland verstrekt nadat met name het statenlid W. van Dam (PPR) had aangedrongen op een der gelijk onderzoek. De tolbrug over de Waal bij Tiel. die zo n zestig miljoen gulden heeft ge kost terwijl de aannemer er ook nog eens zes miljoen gulden bij ingescho ten heeft, ligt er sinds "74 nog altijd wat verloren bij. Zij maakt geen deel uit van een netwerk van hoofdwe gen. De Prins Willem Alexanderbrug werd nodig geacht om het wat ach tergebleven Land van Maas en Waal uit zijn isolement te halen. Vanuit de streek zelf werd destijds het initia- Uef genomen. Voorkeurstemmen In het rapport wordt eraan herin nerd dat er zich destijds een merk waardig voorval afspeelde in het be trokken gebied. Tijdens de vergade ringen van provinciale staten was de heer W. W. J. Hol (KVP) meermalen een vurig pleiter voor een brug bij Tiel Dat sloeg bij de bevolking ken nelijk erg aan. Voor de statenverkie zingen in 1966 stond de heer Hol op een niet verkiesbare zestiende plaats op de KVP-liJst. Met niet minder dan elfduizend voorkeurstemmen werd hij toch gekozen. Door het gebeuren HELMOND - Het feit, dat het Zweedse automobielconcem Volvo met ingang van 1 januari a.s. waar schijnlijk voor veertig procent in handen zal komen van een Noorse houdstermaatschappij, zal voor Vol vo in Born geen consequenties heb ben. Een woordvoerder van Volvo Car In Helmond verklaarde desge vraagd. dat er heel duidelijk garan ties zijn ingebouwd voor het behoud van dit bedrijf in het Limburgse Born. ..Volvo Car is beschermd door dat de Nederlandse regering begin dit jaar een miljoenensubsidie heeft verstrekt", aldus de woordvoerder. Het ligt In de bedoeling dat Volvo in Born ook in de toekomst bezig blijft met produktie, ontwikkeling en be proeving van kleinere personen auto's van dit automerk. De produk tie van de typen 66 en 343 zal dit Jaar ruim 17 procent hoger liggen dan in het afgelopen jaar. Maar ook in de duurdere klassen zal de Zweedse producent dit Jaar meer fabriceren. Het totale concern verwacht de tota le produktie in 1978 met 13 procent te kunnen opvoeren tot ongeveer 260.000 automobielen. TOKIO Japan ls bereid alle nood zakelijke maatregelen te nemen om te bereiken dat zijn economie in het op 1 april J.l. begonnen begrotings jaar met zeven procent groeit, zoals de Japanse regering zich voor ogen heeft gesteld. Dit heeft de Japanse minister van handel en Industrie. Tosjio Komoto. meegedeeld op een persconferentie ter gelegenheid van net bezoek van de secretaris-gene raal van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO). Emile van Lennep. aan Japan. Hij zei Van Lennep de verzekering te hebben gegeven, dat voor een econo mische groei van zeven procent zal worden gezorgd. Komoto verklaarde dat hij en Van Lennep het er over eens waren, dat Japan en andere Industrielanden voor een toeneming van de economische bedrijvigheid in de wereld moeten zorgen ten bate van de werkgelegenheid. Ze waren het er ook over eens dat de strijd tegen het protectionisme (bescher ming van de eigen industrie door invoerbeperking) moet worden voortgezet rondom de heer Hol. die zeventig procent van alle KVP-stemmen in het Land van Maas en Waal kreeg, kwamen de staten onder grote poli tieke druk te staan. Er waren ook andere argumenten dan het doorbreken van het isole ment. De gemeente Tiel meende zo beter als streekcentrum te kunnen fungeren. Het gebied zou meer in de welvaart kunnen delen. En verder was er de toenemende onveiligheid voor de veren met het oog op de steeds drukker bevaren Waal. In al lerlei opzichten ervoer men de rivier als een „groeiende barrière" ook om dat op het land het verkeer intensie ver werd. De particuliere stichting Waalbrug bij Tiel zorgde er voor dat er geen gras over groeide. Via een „haast- procedure" werden de zaken afge wikkeld. Volgens het rapport kan men zich „niet aan de indruk ont trekken dat GS. eenmaal onder druk van de stichting, neuzen hebben ge teld." Onzorgvuldigheid werd zo doende onvermijdelijk. De pro gnoses. waarmee werd gewerkt, wa ren nauwelijks vergelijkbaar. Men was zo overtuigd van de rentabiliteit dat de exploitatie als minder belang rijk werd gezien. In die tijd zo rond 1966. dacht iedereen nog dat aan de toename van welvaart, economische groei, verkeer en bevolkingsgroei geen einde zou komen. Op de kop In het rapport wordt opgemerkt dat ten onrechte vergelijkingen zijn ge maakt met tolwegen als de Zeeland- brug. de Haringvüetbrug. en de Be- neluxtunnel. Ook deze waren van regionaal belang, maar niet uitslui tend. De brug bij Tiel is uitsluitend van regionaal belang zo lang er geen sprake is van het zogenoemde drie- bruggen-tracé. Bovendien ls de regio Maas en Waal aanzienlijk kleinscha liger dan de regio zuidwest-Neder land. waardoor het aantal verkeers bewegingen er aanzienlijk kleiner is. Volgens de samenstellers van het rapport hebben gedeputeerde staten van Gelderland de zaken als het ware op hun kop gezet door de vraag aan te passen aan het aanbod. Niet bekeken is welke brug in het rivie rengebied een zo groot mogelijk aan tal klanten kon dienen. Er was ook geen actiegroep voor een brug el ders. Het bestaan ervan zou de bouw van de brug bij Tiel minder vanzelf sprekend hebben gemaakt. „Gedeputeerde Staten hebben de rol van advocaat voor méér dan deelbe langen alleen, die zij hadden kunnen spelen, laten liggen." Ook Rijkswa terstaat. hoewel zij later uitermate hulpvaardig technische assistentie verleende, heeft niet gedaan wat van haar mocht worden verwacht. Alle partijen hebben rationeel, maar niet altijd zorgvuldig, gehandeld. De Gelderse gedeputeerde mr Wijn perle („De brug bij Tiel heeft mij acht jaar achtervolgd") zei bij het in ontvangst nemen van het rapport er van overtuigd te zijn dat de brug toch heeft bijgedragen tot verbete ring van de infrastructuur in het Rivierengebied. Tweede Kamer-leden vinden, dat de research-mensen van Koninklijke Scholten Honig (KSH) meer tijd moeten krijgen om het bestaans recht van een afzonderlijk onder zoeksinstituut te bewijzen. Minister Van der Stee (landbouw) wil dat de nieuwe, uit KSH voortkomende stichting voor 1 Juli de belangstel ling in het bedrijfsleven peilt. Enkele Kamercommissies hebben gisteren „een voet tussen de deur gestoken" en meer tijd gevraagd, waarin de stichting kan laten zien wat zij het bedrijfsleven te bieden heeft. Het is Van der Stee's bedoe ling in de stichting de werkgelegen heid van circa honderd man een jaar lang te garanderen. Overheidsmede- werking daarna hangt al van de toe komstmogelijkheden. die de stich ting weet te verkrijgen. Circa 40 rese- archwerknemers zullen werk vinden bij de bedrijven, die KSH-onderde- len overnemen. Voor 45 man is nog geen oplossing gevonden. Van der Stee heeft toegezegd, dat hij een financieringsregeling wil maken als aardappeltelers in nood komen door de reorganisatie van het KSH- concern. De telers moeten nieuwe leveringscontracten afsluiten. Minister Van der Stee wil de Juridi sche afwikkeling van de KSH-reor- ganlsatle begin Juni rondhebben. Hij zal de Kamer verslag uitbrengen, waarna mogelijk een debat gehou den wordt over het gevoerde rege ringsbeleid. Vereniging De Nederlandse Dagbladpers Bij de NDP. de uitgeversorganisatie waarvan nagenoeg alle Nederlandse dagbladen lid zijn, is wegens pensione ring van de huidige functionaris binnen afzienbare tijd plaats voor een sociale en technische zaken De betrokken medewerk(st)er zal met een grote mate van zelfstandigheid het bestuur en de leden dienen te advise ren ten aanzien van sociale aangelegenheden in de ruimste zin, en onder meer fungeren als secretaris van de werkgeversdelegaties, die de onderhandelingen over de cao's voor journalisten en administratief personeel in het dagbladbedrijf voeren. Daarnaast zal hij of zij het secreta riaat van de Technische Commissie op zich dienen te Voor deze veelzijdige en verantwoordelijke functie komen in aanmerking kandidaten met een academische of daar mee gelijk te stellen opleiding, die in elk geval op het sociale terrein de nodige praktische ervaring hebben. Daarnaast is enige belangstelling voor de moderne tech nieken in het dagbladbedrijf vereist. Afhankelijk van de ervaring bedraagt het salaris maximaal 4500 per maand, terwijl, indien na enige jaren benoe ming tot secretaris volgt, een maximumsalaris van 6500 per maand kan worden bereikt. Goede secundaire ar beidsvoorwaarden. Schriftelijke sollicitaties, met uitvoerig curriculum vitae, te richten aan drs. K. J. van der Zande, algemeen secretaris van de NDP. Postbus 50570, 1007 DB Amsterdam, onder vermelding: persoonlijk. Stil/Snel/ on! Komt overal bij. Daarvoor zorgen de draaitop, de universele zuig- mond, de uitgebreide set hulpstukken en de handige pistoolgreep. Volgt u op de voet Door hun fraaie slanke vorm blijven de nieuwe stofzuigers nooit eigens steken. Met hun grote wielen nemen ze moeiteloos alle drempels. En door hun draaibare neuswieltjes zijn ze zo volgzaam als wat lirulo.itlvic\prij/cn v a. I. 295.— (Afgebeelde type I IK (>2481 465.—). Twee jjjr gjrjnlie tip dc molor. Zuigt grondig schoon. Met hun grote vermogen(700-850 Watt) en de uit gekiende zuigmond leveren de nieuwe stofzuigers zuigkracht waar ieder een stil iVan wordt. Makkelijk verwisselbare stof- zakken. Die van Philips zijn overal verkrijgbaar. Passen in alle 4 typen En ze gaan net zo makkelijk in als uit uw Philips stofzuiger. Kies uit de stille vier. Eén van de vier nieuwe stofzuigers is vast de stofzuiger die u zich wenst En welke u ook neemt, allemaal zorgen ze voor meer rust in huis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14