kleine krant Nu bii VanderMeef! van der meer Trouw de Wie stopt de wapenwedloop? X DE DR ESWR [pi Wubbo Ockels in de ruimte T Decibels Fietspaden O O KLEDING de krant helpt u op weg hyper-modieuze zitelementen met lekker-dikke, rijk-geplooide, overbloezende kussens in super-zacht velours voor prijzen die alleen mogelijk zijn omdat VanderMeer 't zélf maakt! Zitelement 'n Nieuwe trend hoeft nietduurte zijn! PRIJSGARANTIE: Fijne meubelen! Scherpe prijzen! DINSDAG 23 MEI 1978 TROUW/KWARTET 23 MEI 1978 NEW YORK Presidenten en ministers uit bijna alle landen van de hele wereld kon en vandaag in de Amerikaanse stad New York bij elkaar om te praten over de wapens in de wereld. San en willen ze uitzoeken of er in de toekomst niet wat minder geld aan bewapening kan worden besteed. De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wiigh Herman Amelmk Rob Foppema Willem Schrama Gilles Stoop Brieven naar Trouw De kleine krant Postbus 859. Amsterdam The Bee Gees De van oorsprong Australi sche popgroep The Bee Gees, die in 1967 de wereld begon te veroveren met songs als „Words" en „Spicks and Specks", is na een terugval van enkele ja ren nu populairder dan ooit. Op de internationale hit lijsten staan ze nog steeds hoog genoteerd met niet minder dan drie platen en de lp „Sathurday Night Fe ver" haalde inmiddels een miljoenen verkoop. Over niet al te lange tijd zullen The Bee Gees samen met popzanger Peter Frampton te zien zijn in een film die gebaseerd is op het legen darische Beatle-album „Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band". •Grammofoon Over een paar jaar hoef je geen nieuwe naald meer te kopen voor je grammofoon. Philips in Eindhoven komt dan met een heel nieuw type grammofoon op de markt. In plaats van een naald zit er een „laser" in de arm van de grammo foon. een soort gevoelige straal die de muziek afleest van de plaat. Dat zijn niet de gewone platen, zoals nu maar het zijn speciale pla ten met kuiltjes en vlakke stukjes. In Zweden heeft een aantal mensen uitgerekend dat er in de wereld meer geld wordt uitgegeven aan het kopen en m aken van wapens dan aan onderwijs. En het geld dat aan wapens wordt besteed is veertien keer zoveel als het geld dat besteed wordt voor hulp aan arme landen. De vele miljarden guldens die voor bewapening besteed worden zouden natuurlijk veel beter aan andere dingen besteed kunnen worden. Je zou er scholen nee kunnen bouwen voor kinderen die nu niet naar school kunnen .om dat er geen gebouwen en on derwijzers zijn. \4 et het geld kun je ook ziekenhuizen bou wen en de salarissen van dok ters betalen. En er zijn nog veel neer dingen te beden ken om het geld aan te be steden. Onder de voet Toch gebeurt dat niet omdat landen en volken elkaar niet vertrouwen. Regeringen zijn bang dat hun land door het leger van een ander land on der de voet zal worden gelo pen. Daarom schaffen ze steeds n eer en steeds n oder- nere wapens aan. Het andere land schrikt daar dan van en gaat daardoor ook nieuwe en betere wapens naken. Aun die bewapeningswedloop wil len ze in New York nu probe ren een einde te maken. Erg groot zijn de kansen voor een stopzetting van de wa penwedloop niet. Veel landen blijven elkaar wantrouwen. Vanaf de Tweede Wereldoor log zijn er al veertig afspra ken gemaakt voor de beper king van een deel van de be wapening. maar die akkoor den hebben helemaal niets uitgehaald. Toch is het ge lukkig dat alle landen blijven praten over de wapens. Want zolang je praat, vecht je ten minste niet De Groningse natuurkundige Wubbo Ockels weet nu zeker dat hij is uitgekozen om bin nen enkele jaren een ruimte- vlucht te gaan maken. Hij hoort bij de drie Westeurope anen die uit vele tientallen zijn aangewezen als beman ningslid voor het ruimtelabo ratorium. Dat moet door een Ameri kaans ruimtevliegtuig in een baan om de aarde worden gebracht. Terwijl die combi natie rondjes om de wereld draait, kunnen er sterrekun- dige waarnemingen worden gedaan die op aarde niet mo gelijk zijn. omdat sommige soorten licht en straling door de lucht worden tegengehou den. Het ruimtevliegtuig is eigenlijk een kunstm aan. die ver boven de atmosfeer rond blijft draaien onder invloed van de aantrekkingskracht van de aarde. Een „gewoon" vliegtuig wordt het pas weer als het terugkomt: door af te remmen komt het weer in de atmosfeer, waar de lucht vat krijgt op de vleugels. Het landt dan als een zweefvlieg tuig. zonder eigen motor. Behalve sterrekundige waar nemingen worden er ook fo to's van het aardoppervlak gemaakt. Dat kan gegevens opleveren voor onder meer de landbouw. Ook worden er technische processen be proefd die alleen onder ge wichtloze omstandigheden van de ruimte goed verlopen. Om als bemanningslid uitge kozen te worden, moest Oc kels laten zien dat hij onder zulke omstandigheden goed kan werken en zijn hoofd bij elkaar houden. Dat er Europeanen m ee mo gen met het Amerikaanse ruimtevliegtuig, komt omdat de Europese organisatie voor ruimtevaart het laboratori um heeft ontworpen en ge bouwd. Het vliegtuig wordt verder gebruikt om kunstma nen op hun plaats te brengen, onder andere voor het over brengen van telefoonge sprekken en televisiepro- gramm a's tussen de wereld delen. „Wroewauw! Zit je stil te ge nieten, word je door die jon gens op die brommers je eigen straatje uitgeknald." Zo luidt de tekst van een ad vertentie van de Nederlandse Stichting Geluidhinder. Wat wil die stichting? Dat we wat minder lawaai maken. Maar wat is lawaai? Een vliegtuig dat op 250 me ter hoogte passert produ ceert 105 decibel geluid, een brommer op een halve meter afstand 102 decibel. Een op gevoerde brommer natuur lijk meer. En als je in de disco de muziek lekker hard aan zet. bereik je gemakkelijk de pijngrens van 120 tot 140 dB(a). Woroewoauw! De zesde klas van de lagere school „Noorderkroon" in Delfzijl heeft ons een dikke stapel brieven gestuurd over „fietsers, de meest kwetsbare weggebruikers". Ze reageren daarin op het stukje van vori ge week over de fietsdemon- stratie in Hoofddorp, waar aan enkele duizenden scho lieren meededen. De meeste briefschrijvers vinden dat de situatie in Delfzijl beter is dan in de Haarlemmermeer of in de grote steden. Maar toch vra gen de meesten om nog meer fietspaden, betere snelheids controle voor auto's en afslui ting van binnensteden voor autoverkeer. Er staan in de brieven ook veel verhalen over ongeluk ken zoals dat van een oude man op de fiets die „ge schept" werd door een auto cf en een gat in zijn hoofd kreeg. Gerold Hoofdman is door een auto bijna in een sloot gedrukt, Hans Bosscher kreeg schaafwonden doordat een autowiel tegen zijn been schuurde. Wicher de Muinck kwam in een modderige plas terecht De Rus Joeri Orlow is vorige week tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld. Na zijn straf wordt hij nog eens vijf jaar verbannen. Hij mag dan wel in de Sow- jet-Unie blijven wonen, maar niet in zijn eigen woonplaats. Het is een zware straf. Wat heeft Orlow precies gedaan, dat de Russische rech ter hem zo hard aanpakt? Orlow is een heel knap natuurkundige, die in zijn land strijdt voor de mensenrechten. Hij wil dat iedereen in de Sowjet-Unie alle boeken mag lezen, die hij wil. Dat ieder een mag zeggen wat hij denkt. Dat iemand een andere mening mag hebben dan de regering, zonder daarvoor in de gevangenis terecht te komen. En ook wil Orlow dat de mensen in zijn land vrij mogen vergaderen en naar de kerk mogen. Al deze zaken zijn in de Sowjet-Unie verboden. De communistische partij, die de baas in de Sovjet-Unie is, wil niet dat er anders wordt gedacht dan de partij heeft bepaald. Wie toch zijn mond opendoet, wordt voor lange tijd in de gevangenis gezet of naar een werk- 1 kamp gestuurd. Zulke mensen noem je i dissidenten. Het vreemde is echter dat de Sowjet- Unie in 1975 in de hoofdstad van Fin land. in Helsinki, een verklaring heeft ondertekend. Daarin stond dat de So vjet-Unie de mensenrechten zou eerbie digen. Dat betekent dat er juist wel vrijheid zou komen voor mensen die anders denken dan de partij. Zoals Or low. of zoals Sacharow, een andere be kende dissident. In Nederland, maar ook in Engeland en in Amerika, is tegen de straf van Orlow geprotesteerd. Soms wil het wel eens helpen dat mensen in Westerse landen hun stem laten horen als er in de Sow jet-Unie een dissident wordt veroor deeld. Dan komt hij eerder vrij. SCHOLENGEMEENSCHAP OP REFORMATORISCHE GRONDSLAG OPLEIDING ONDERWIJZERS OPLEONG KLEUTERLEIDSTERS HAVO-MAVO RECEPTIE Wegens hel bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer K. Brouwer aan het einde van het lopende cursusjaar afscheid van onze scholengemeenschap nemen als docenl opvoedkunde aan de Pedagogische Akademie Ter gelegenheid van drt afscheid bieden wi| de heer Brouwer een receptie aan op D V. zaterdag 17 jun 1978. van 14 30 uur tot 16 30 uur in de aula van ons schoolgebouw Voor deze receptie nodigen wij docenten oud-docenten, oud-leerlingen, vnenden en bekenden van de neer Brouwer vriendelijk uit Wij hopen veel belangstellenden te mogen verwelkomen Namens het bestuur. Os. H. Ri|ksen voorz Mr R. J Haasjes, secr In het kader van de verdere ontwikkeling van het gemeentelijk personeelsbeleid wordt b<| de afdeling Personeel en Organisa tie gevraagd een FUNCTIONARIS VORMING EN BEGELEIDING Oe betrokken medewerker zal in nauwe relatie mei de andere disciplines in de sector personeel en organisatie met een grote mate van zelfstandigheid vorm en inhoud geven aan de volgende activiteiten cursorische optewjings-, vormings- en frainingsactiviteilen begeleiding van verandenngsprocessen in de organisatie advisering en begeleiding van ontwikkelingen op het gebied van samenwerking, communicatie en leidinggeven stimuleren van medezeggenschap Veretsien een hogere beroepsopleiding (bij voorkeur sociale acade mie met v o groepswerk) of een opleiding op academisch van de kandidaat wordt verwacht dat Nj op een of meerdere van bovengenoemde werkvelden ervaring heeft opgedaan Geboden wordt een aantrekkelijke werkkring waann de eigen inbreng en creativiteit mede bepalend is voor de vormgeving van de functie Het aanvangssalaris zal. afhanfcefajk van opéeidmg en ervanng. hggen tussen 3 000 - en 4 000 - per maand Naast een gesprek met de lening van de secretarie en de aldekng behoort een gesprek met enkele medewerkers Een psychologisch onderzoek kan deel u4maken van de infcchtmgen over deze kjnctie zyn te verkregen txj de heer G Greep, chef van de afdekng Personeel en Organisatie, telefoon 033-36257 Softotahes te nchten aan het college van burgemeester en 'wethouders van Amersfoort Stadhuispfem 1 te Amersfoort mei vermelding van vacaturenummer 177 OPENBARE KENNISGEVING De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht maakt bekend, dat provinciale staten van Utrecht in vergadering bij een zullen komen op woensdag 24 mei 1978. aanvang 14.00 uur en eventueel op donderdag 25 mei 1978, aanvang 20.00 uur. in de statenzaal van het provincie huis Achter St. Pieter 20 te Utrecht. De commissaris der Koningin voornoemd. P. J. Verdam JUWELEN, GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19 Tet. 023-320481 Haarlem (tnj de Ridderstraat) - VanderMeer's- Mocht u binnen 14 dagen na aankoop van een I VanderMeer meubel ergens anders hetzelfde meubel I (onder dezelfde voorwaarden betreffende levenng I en service) voor een lagere pnjs kunnen kopen, dan I geeft VanderMeer u het pnjsverschd terug. Ziteilandzoekers, u weet't: wie veel zitelementen in eigen fabriek maakt kan véél aan z'n prijzen doen! VanderMeer bewijst dat elke keer opnieuw! Nu weer met dit eindeloos-uitgebreid ziteiland-nieuwe-stijl met lekker-dikke, rijk-geplooide, overbloezende kussens. Alles aan deze losse elementen is zacht en rond en dat maakt dit ziteiland vriendelijker en komfortabeler dan alle andere! In perzikzacht velours in de allernieuwste, allerliefste tinten zoals .asblond'en parelgrijs. Maar óók in het rustige beige, négre, blauw. (En: dit is maar eén voorbeeld! 't Kan ook anders bijvoorbeeld twee tweezitters tegenover elkaar en dan in leer. in tweed, in rib!). En, nü voor een prijs die alleen mogelijk is omdat VanderMeer't zélf maakt! Utrecht. R»|ksweg Oudenrijn-Arnhem afrit Utrecht Rotterdam: Groothandelsgebouw Weena 737 Den Haag: Spui hoek Kalvermarkt Den Haag: Winkelcentrum Waldeck'.einde Laan van Meerdervoort. Amsterdam: Stadhouderskade 74 Diemen(bij Amsterdam): Rijksweg Amsterdam-1 Gooi. afrit De Sniep. Beverwijk: Ri|ksweg Haarlem-Alkmaar. Velser-tunnel.afrit Zaandam/Heemskerk Eindhoven: Noord Brabantlaan bi| de Riiksweg Titburg-MaasinchLalnt vliegveld Etten-Leur: Rijksweg Breda-Roosendaai Heerlen: Spoorsmgel 2. Enschede: Winkelcentrum .De KlandeniAlmelo: Oranjestraat 25. Dagelijks (ook op zaterdag') geopend tot 6 uur Koopavond bij VanderMeer: donderdag in Utrecht. Den Haag. Amsterdam en Almelo, vrijdag in Rotterdam. Diemen, Eindhoven en Etten-Leur

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8