Hoessein en Fachd nemen afstand van Palestijnse staat Sadat vrije hand De periodieke hoofdpijnen van de Sjah Afrikanen moeten zelf vrede bewaren Zaïre Uit 1971 daterend plan opgehaald Franse president op topconferentie Bij beteugeling links en rechts Ruim honderd doden bij schietpartij in Rhodesië Drie doden bij rellen in Peru Religieuze leiders bedreigen Iraans regime BUITENLAND T rouw/Kwartet7 'achd J an een onzer redacteuren AMSTERDAM Jordanië en Saoedi-Arabië hebben het uit 1971 daterende plan voor een terenigd Arabisch Koninkrijk weer uit de la gehaald. Dit plan. destijds door vrijwel alle partijen n het Midden-Oosten verworpen, voorziet in de stichting van een Verenigd Arabisch Koninkrijk lestaande uit de oostelijke en westelijke Jordaanoever met koning Hoessein aan het hoofd, liermee lijken Jordanië en Saoedi-Arabië enige afstand te nemen tot de door de Arabieren geëiste tichting van een onafhankelijke Palestijnse staat. olgens goedingelichte kringen in de ibanese hoofdstad Beiroet zijn Sa- edi-Arabië en Jordanië het over het oor de Jordaanse koning in 1971 elanceerde plan eens geworden tij- ens besprekingen tussen Hoessein n de Saoeaische kroonprins Fachd. ie gisteren zijn geëindigd. Het door oessein gelanceerde plan werd des- jds als een poging van Jordanië ezien om haar claim op de door iraël bezette westelijke Jordaanoe- er tegenover de Palestijnse Bevrij- ingsbeweging (PLO) staande te ouden. Met name Egypte en de LO keerden zich toentertijd fel te en het plan. Iet de erkenning van de PLO als de nige wettige vertegenwoordiger van et Palestijnse volk op de Arabische >pconferentie van Rabat in oktober 974 leek het Hoesseinplan een stille ood te zijn gestorven. Sindsdien eeft de Egyptische president Sadat erhaaldelijk erop aangedrongen at de PLO en Jordanië een of ande- vorm van staatkundig verband ouden aangaan nog voor de stich- ing van de Palestijnse staat. In Pa- ?stijnse kringen wordt deze gedach- ic bij voorbaat van de hand gewezen, 'unctionarissen van de PLO willen en toekomstige band tussen een 'alestijnse staat en Jordanië niet efinitief verwerpen. Zij menen ech- er dat een dergelijke band alleen in iverweging kan worden genomen als le Palestijnse staat al in het leven is eroepen. 'ederale ladats jongste voorstellen voor een loorbreking van de impasse in de lesprekingen met Israël lijken in het rerlengde van het Hoessein-plan te iggen. Sadat stelde voor om de wes- elijke Jordaanoever tijdelijk aan Fordanië en de Gazastrook tijdelijk ian Egypte terug te geven. Dit voor stel werd zowel door de PLO als !sraël verworpen. In privébesprekin- ;en tussen Palestijnse en Egypti sche functionarissen heeft de PLO jechter in het verleden voorgesteld iom in de toekomst een federatie te stichten tussen Palestina, Jordanië en Egypte. Tijdens Hoesseins besprekingen in Saoedi-Arabië zou verder de moge lijkheid zijn besproken om op korte termijn een kleine Arabische top conferentie in Riad te houden. Aan deze bijeenkomst zouden naast Ko ning Khaled van Saoedi Arabië en de Jordaanse vorst, ook president Assad van Syrië, president Sadat en PLO-leider Jasser Arafat moeten deelnemen. Zowel Syrië als de PLO hebben een bijeenkomst met Sadat tot nu toe afgewezen zolang de Egyp tische president aan zijn in novem ber verleden jaar gelanceerde vredesinitiatief blijft vasthouden. Ondertussen onderzoeken de Israëli sche autoriteiten mogelijkheden om nog meer Arabisch grondgebied in de bezette gebieden te onteigenen. Dit is gisteren in Jeruzalem door regeringsfunctionarissen meege deeld. In de afgelopen weken is stukje bij beetje een Israëlisch plan bekendge- worden dat voorziet in de stichting van zes nieuwe Joodse nederzettin gen, waarin uiteindelijk 160.000 men sen moeten komen wonen. Binnen drie jaar moeten er vooreerst tien duizend Joden de zes nieuwe neder zettingen bevolken. Het plan is deze week voorgelegd aan het ministerië le comité voor nederzettingen, waar van de minister van landbouw Arrik Sjaron voorzitter is. Nadat het plan ook in de Knesseth, het Israëlische parlement, is besproken zal het aan het ministeriële veiligheidscomité worden voorgelegd waarvan de be raadslagingen geheim dienen te wor den gehouden. Vijf van de zes nieuwe nederzettin gen moeten voortkomen uit reeds door de extreem-nationalistische Goesj-Emoeniem beweging gestich te kernen op de westelijke Jordaan oever. In kringen van het Israëlische ministerie van defensie lijkt men er toe te neigen een aantal zich zelf bedruipende grotere Joodse bevol kingscentra in het bezette gebied te willen stichten in plaats van een kleine nederzetting op elke plaats die in de Bijbel wordt genoemd. Verzet Onder de Palestijnse bevolking groeit echter het verzet tegen de nederzettingspolitiek van de Israëli sche regering. Inwoners van het plaatsje Nebi Salach hebben tegen de onteigening en omheining van delen van hun landerijen een klacht ingediend bij de Israëlische Hoge Raad. Deze klacht is inmiddels ont vankelijk verklaard. Inwoners van Nebi Salach hebben de afgelopen weken zich erover beklaagd dat zij 's nachts door Israëlische legereenhe den worden geïntimideerd. PARIJS (UPI, DPAl De Franse president Giscard d'Estaing heeft de Afrikaanse landen gisteren opgeroepen de conflicten binnen Afrika zoveel mogelijk zelf op te lossen. Hij zei dit in een rede, waarmee hij de Frans-Afrikaanse topconferentie in Parijs opende. Aan die conferentie doen behalve Frnkrijk twintig Afrikaanse landen mee. Blanken wachten op het vlieg veld van Kolwezi op vervoer naar Europa Vervolg van pagina 1 dag reisde president Moboetoe naar Kolwezi om de wereld te laten zien dat zijn troepen het vliegveld had den heroverd. De Franse para's die hiervoor gezorgd zouden hebben, wa ren afkomstig uit Djiboeti waar Frankrijk nog een garnizoen in stand houdt. President Giscard waarschuwde dat „buitenlandse krachten" die hij niet nader omschreef proberen het CAIRO (UPI, Reuter) De Egyptische kiezers hebben pre sident Sadat de vrije hand ge geven om maatregelen te tref fen tegen zijn linkse en rechtse tegenstanders. Dit is gisteren in Cairo door de regering be kendgemaakt. Bij een opkomst van 85,4 procent zouden 98,29 procent van de kiezers zich zondag in een referendum heb ben uitgesproken voor een door Sa dat op 14 mei voorgestelde serie maatregelen. Deze maatregelen moeten de basis vormen voor een wetgeving die linkse en rechtse criti ci van het Egyptische bewind aan banden legt. Volgens regeringskrin gen in Cairo gaat het Sadat in eerste instantie om het wegzuiveren van een aantal vooraanstaande politici aan beide vleugels van het politieke spectrum. Van een rechtstreekse ontbinding van de rechtse Nieuwe Wafd-partij en de linkse Nationale Verenigde Progressieve beweging (NUPR). Zowel de Egyptische regering als Sa dat hebben deze twee partijen ervan beschuldigd een lastercampagne te gen de regering te zijn begonnen om het bewind in Cairo te ondermijnen. Sadat beschuldigt de linkse partij Anwar Sadat ervan door communisten te worden overheerst terwijl de Nieuwe Wafd vooral uit feodalen zou bestaan, die het politieke leven in Egypte gecor rumpeerd hadden in de periode voor de staatsgreep van de Vrije Officie ren in 1952. De door Sadat voorgestelde maatre gelen moeten communisten uit alle belangrijke.posten in de regering, de vakbeweging en de pers weren. Bo vendien moet het al degenen die eraan schuldig worden bevonden het politieke leven in het land voor of na de revolutie van 1952 te hebben ge corrumpeerd worden verboden om politieke activiteiten te ontvouwen. Vooral onder intellectuelen in Egyp te bestaat er enige ongerustheid over de door Sadat voorgestelde maatre gelen. Er wordt met name gevreesd dat Sadat van plan is de door hem ingevoerde liberalisatie van het poli tieke leven in Egypte terug te schroeven. Dit werd gisteren door de Egyptische minister van informatie. Abdel Moneim el Sawi, ontkend. In het Egyptische parlement zitten twaalf afgevaardigden van de Nieu we Wafd. terwijl de NUPR over drie zetels beschikt. Ruim driehonderd van de 360 parlementszetels zijn in handen van Sadats Centrumpartij. Voor politieke waarnemers stond de uitslag van het referendum al bij voorbaat vast. Bij eerdere referenda kreeg Sadat altijd ruim negentig procent van de stemmen. De linkse oppositie, die opgeroepen had tot een boycot van het zondag gehouden referendum, kreeg deze keer nauwe lijks de kans om haar standpunt bekend te maken. De laatste uitgave van haar weekblad Al-Ahali werd door de regering in beslag genomen nog voor het aan de man kon worden gebracht. machtsevenwicht in Afrika te wijzi gen. „Wij hebben lang gemeend dat economische en sociale ontwikke ling, waaraan wij een belangrijke bij drage hebben geleverd, dè manier was om de vrede te verzekeren," al dus Giscard. „Nu moeten wij onder ogen zien dat deze vrede in toene mende mate wordt bedreigd. Daar om is vrede zelf pu de eerste voor waarde voor vooruitgang in Afrika." De president zei dat hij later op de conferentie verder wil praten over de veiligheid in Afrika. Waarschijnlijk zal dan het plan voor de vorming van een gezamenlijke troepenmacht worden besproken. Deze troepenmacht zou steeds moe ten worden ingezet als één van de deelnemende Afrikaanse landen met een gewapend conflict te kampen krijgt. Op dit moment vervult Frankrijk voor verscheidene Afri kaanse landen deze functie. Zo zijn de Fransen momenteel daadwerke lijk betrokken bij de strijd in Tsjaad, de westelijke Sahara en sinds vorige week in Zaïre. In Tsjaad helpen ze de zittende regering tegen een bevrij dingsbeweging (het Frolinat), in de Sahara steunen ze met name Maure- tanië tegen de onafhankelijkheids beweging Polisario en in Zaïre zijn ze Moboetoe te hulp gekomen om een gewapende opstand neer te slaan. Gisteren hield Giscard zijn Afri kaanse toehoorders voor: „Wij gelo ven dat het de taak van de Afrika nen, en van de Afrikanen alleen, en van de in ter-Afrikaanse organisaties, is om de conflicten op het continent op te lossen." Hij voegde daaraan toe dat Frankrijk alleen tijdelijk militai re hulp aan bevriende landen in Afri ka had verstrekt. De Afrikaans-Franse conferentie die gisteren in Parijs begon is de vijfde in haar soort. Het is de Franse tegen hanger van de Brits Gemenebest. 'Imperialisme' In Frankrijk is gisteren van linkse zijde geprotesteerd tegen de inter ventie in Zaïre. Communistische en socialistische groeperingen beschul digden de Franse regering ervan dat zij in Afrika regiems in stand hield die niet de steun van de plaatselijke bevolking hadden. Frankrijk werd verder verweten uit te zijn op de behartiging van eigen economische belangen, wat vogens de oppositie „een imperialistische politiek" is. De Belgische premier Tindemans heeft gisteren in het parlement een verklaring afgelegd over het beleid van zijn regering inzake de opstand in Zaïre. Hij wees het verwijt dat de Belgen veel te laat tot actie waren overgegaan van de hand. De premier legde uit dat er twee redenen waren geweest voor een afwachtende hou ding. Ten eerste zag het er aanvan kelijk niet naar uit. dat de blanken bijzonder gevaar van de opstandelin gen hadden te duchten. Ten tweede had een grootscheepse operatie eni ge tijd van voorbereiding nodig, om dat er in Kolwezi onvoldoende voed sel, geneesmiddelen en brandstof waren. Die moesten eerst worden aangevoerd, aldus Tindemans. De premier liet niets merken van Belgische ontevredenheid over het Franse optreden, maar uit zijn relaas bleek duidelijk dat zijn regering vrij dag verrast was door de Fransen. Tindemans legde uit dat het coördi natie-overleg tussen België. Frank rijk. de Verenigde Staten en Groot- Bnttannië nog gaande was toen hij vrijdagmorgen van de Franse presi dent te horen had gekregen dat diens parachutisten over enkele uren zouden landen in Kolwezi. De premier zei dat de Belgische operatie niet langer dan 72 uur zou duren. Later kondigde hij Inderdaad aan SALISBURY (AFP) - Bij de schiet partij op 13 mei in het Rhodesische Goetoe zijn 105 burgers om het leven gekomen. De verantwoordelijken voor deze slachting zijn de Rhodesi sche veiligheidstroepen. Dit ver klaarde de zwarte Rhodesische lei der bisschop Moezorewa. lid van het overgangsbewind dat momenteel Rhodesië regeert. Volgens eerdere officiële berichten was het dodental 52. maar volgens bisschop Moezore wa is dat veel te laag. De schietpartij vond plaats in een gebied dat door de Rhodesische vei ligheidstroepen wordt beheerst. Guerrillastrijders hadden echter kans gezien een bijeenkomst te be leggen voor de bevolking Tijdens de bijeenkomst doken veiligheidstroe pen op en openden het vuur. Moezo rewa heeft vorige week het gebied bezocht Uit zijn relaas kan worden opgemaakt dat er in het wilde weg is geschoten. dat de Belgische troepen uit Kolwezi werden terug getrokken, maar dat er in het noordelijker geleen Kamina voorlopig een bataljon parachutis ten gelegerd zal blijven. De Franse onderminister van bui tenlandse zaken Olivier Stirn heeft gisteren het sturen van troepen nog eens verdedigd als een operatie die absoluut noodzakelijk was om het leven van de blanken te redden. Hij prees de Franse para's voor hun be heerst optreden Bij de actie zijn. volgens officiële opgave twee Franse militairen ge dood en een dozijn verwond. Over het totaal aantal slachtoffers bij de strijd in Sjaba is nog geen zuiver beeld te krijgen. Vast staat wel dat het totaal aantal gedode blanken ver boven de honderd ligt en waarschijn lijk zelfs de 200 overschrijdt. Maar vast slaat ook dat het aantal gedode zwarten veel hoger ligt. Volgens de opgave van de Fransen zijn er alleen al ruim 250 opstandelingen gedood Getuigen, die gisteren in Brussel aankwamen, bevestigden dat het aantal zwarte slachtoffers dat van de blanken verre overtrof, afgaande op de lijken die overal lagen. Spora disch stuitten de Franse militairen gisteren in de omgeving van Kolwezi nog op verzet. Dat duidt er op dat de opstandelingen nog niet geheel zijn uitgeschakeld en ln staat moeten worden geacht terug te keren zodra de Fransen hun hielen hébben gelicht. LIMA (Reuter) Al bij het begin van een 48 uur durende algemene staking in Peru tegen de verhoging van de voedselprijzen is het gisteren tot gewelddadige botsingen geko men tussen demonstranten en de politie Volgens nog onbevestigde berichten werden drie mensen ge dood toen de politie het vuur opende op stenen gooiende demonstranten De algemene staking leek gisteren voor de volle honderd procent te worden opgevolgd Ze volgt op een week van rellen ln verschillende Pe ruaanse steden waarbij twaalf men sen gedood werden Eerst werd het vertrek van de sjah vier dagen uitgesteld omdat hij verkouden zou r of zijn Politieke waarneners in de Iraanse hoofdstad Teheran menen dat het uitstel minder te m aken had n et de gezondheid stoestand van de sjah dan met de wens persoonlijk het bevel te willen voeren bij de onderdrukking van de demonstraties tegen zijn bewind. Kdoor James Dorsey Met de sjah van Iran valt niet te sollen. Dit wilde de alleenheerser van dit n achtige, olierijke land zijn eigen burgers en de rest van de wereld laten weten voordat hij verleden week voor bezoeken aan Bulgarije en Hongarije vertrok. De sjah is er kennelijk van overtuigd dat zijn met harde hand i h gevoerde beleid de al vier maanden durende onrust in Iran de kop zal indrukken. in een telegram gedreigd de 'jihad', de in de moslemse gedachtengang verankerde 'heilige oorlog', tegen hen te verklaren. De confrontatie tussen de wereldlijke en de religieuze macht in Iran begon in janua ri. De regering n aakte toentertijd de fout een artikel in de plaatselijke pers te inspi reren waarin een van de verbannen n os- lemse leiders omschreven werd als een soort rattenvanger van Han elen. Bedoeld werd de geestelijke leider van het land, Ajatollah Roehollah Khomeini, die naar Irak werd verbannen na de bloedige rellen in 1963 en die sindsdien het bewind van de sjah bestrijdt, omdat het door zijn mos lem se bril bezien afvallig zou zijn. De dood van Khomeini's zoon, die in religieuze kringen in Iran als mysterieus wordt om schreven, was eveneens aanleiding tot de huidige golf van onrust in het land. Het in januari gepubliceerde artikel leidde tot demonstraties van theologiestudenten in de heilige stad KomDe studenten wil den uiting geven aan hun onvrede over „pesterijen" van de kant van de regering. Officieel stierven zes studenten door door de politie afgevuurde machinegeweerko gels. Onofficieel wordt het aantal slachtof fers op tien keer zoveel geschat. Preek Op instigatie van de overlevende studen ten sprak hun geestelijke leider Ajatollah Op het eerste gezicht lijkt de rust in Iran te zijn teruggekeerd. Honderden mensen 3 werden tijdens de reilen in de tweede week van mei opgepakt. Zij zullen naar alle waarschijnlijkheid voor militaire recht banken terecht moeten staan. Maar het is zeer de vraag of deze m aatregelen de rust definitief zullen herstellen. Het protest te gen het bewind van de sjah komt in gol ven. Sinds vier maanden breekt de onrust weer uit na een periode van veertig dagen, overeenkomstig de moslemse rouwperio- de. periodes waarin de slachtoffers van het brutale onderdrukken van eerdere demon straties werden herdacht. Sjariat Madari zich tijdens een dienst in de m oskee tegen het bewind van de sjah uit. Deze prediking geeft uiting aan de meest serieuze oppositie tegen het bewind in Teheran sinds de rellen van 1963. De clan destien opgenom en band circuleert nu in moskeeën in het hele land. Midden februari kwam het opnieuw in Iran tot botsingen tussen dem onstranten en de politie. Op 18 februari, veertig dagen na de eerste dem onstraties hadden de autoritei ten zich op nieuwe rellen in het ten zuid westen van Teheran gelegen Kom voorbe reid. De bom barstte echter in de noord westelijke stad Tabriz. Aanleiding was een botsing met de politie, waarbij een jonge arbeider stierf De woedende m assa's spui den hun agressie op de kantoren van Irans enige politieke partij, de Rastakhiz en op de symbolen van de westerse samenleving: banken, bioscopen en winkels die televisie toestellen verkopen werden vernield. Op nieuw werd m et scherp op de dem onstran ten geschoten. Precies veertig dagen later, op 30 maart, uitte de onvrede zich opnieuw. Ditmaal beperkten de demonstraties zich niet al leen tot de steden en op het platteland, maar sprong de vonk voor het eerst over naar de hoofdstad Teheran. Midden deze maand vonden de demonstranten, die leu zen als 'weg met de sjah' schreeuwden de markt omsingeld door tweeduizend man van de Iraanse gevechtstroepen. Niemand werd gedood, maar vijftig mensen raakten gewond. Religieus verzet Deze keer komt de oppositie tegen het bewind van de sjah niet van seculaire linkse groepen maar van de religieuze lei ders van de overwegend uit sjütische m os- lems bestaande Iraanse bevolking. Vol gens goedingelichte kringen in Teheran hebben deze geestelijken de sjah onlangs Opstand De religieuze leiders in Kom hebben de sjah laten weten dat zij een 'definitief besluit' zouden moeten nemen wanneer de sjah voortgaat met het optreden met ge weld tegen demonstranten en het 'onder druk zetten' van het volk. Deze per tele gram verstuurde boodschap en de op band gezette toespraak van Matari laten een duidelijke verandering zien in de houding van de religieuze leiders. In het verleden beperkten de Sjiah-geestelijken zich tot zaken zoals de mensenrechten en de open bare orde. Nu is er echter sprake van een op gang gekomen strijd voor een 'moslem se regering'. Het bewind van de sjah lijkt ondanks het harde optreden van politie en het leger nog niet besloten te hebben hoe het de onrust het hoofd moet bieden. Enerzijds heeft Teheran laten weten hard te zullen optre den tegen subversieve elementen en 'vast besloten anarchisten', anderzijds uitte men 'diepe spijt' voor het feit dat politie agenten op 10 mei het huis van Ajatollah Mohammed Reza GolpavegaTini waren binnengedrongen en een van diens dienst boden hadden gedood en zijn vrouw had den verwond. In officiële uitlatingen heeft de sjah zich tot nu toe onthouden van aanvallen op de geestelijke leiders. Inte gendeel. tijdens een ontmoeting met Iraanse journalisten ruim een week gele den legde hij de verantwoordelijkheid voor de in het land heersende onrust op de schouders van de aanhangers van de voor malige premier Mossadegh, wiens bewind 25 jaar geleden omver werd geworpen. Akkoord Niettemin moét de sjah zich ervan bewust zijn dat hij op de een of andere manier tot een akkoord met de geestelijke leiders zal moeten komen. Zij zijn de kern van het verzet. De door de sjah ontworpen 'witte revolutie' waardoor Iran in snel tempo een hoogontwikkeld, geïndustrialiseerd land moet worden, is de sjitische geestelijken altijd een doorn in het oog geweest. Het aan de geestelijkheid in het kader van de landhervorming onttrokken land, de vrije verkoop van alcohol, het toelaten van vrouwen tot de universiteiten en het niet In het ten zuidwesten van Teheran gelegen stadje Kom neemt een tank van het Iraanse leger in het centrum zijn positie in. meer dragen van sluiers door vrouwen ligt hun zwaar op de maag. Bij het nemen van hun 'definitief besluit' zullen de geestelijken rekening moeten houden met het feit dat zij bij een frontale botsing met de sjah tegenover een goedge- oliede gewapende macht zullen komen te staan. Op dit ogenblik kunnen zich de tegenstanders van het bewind in Teheran vinden op de noemer van het anti-sjah zijn. Het is maar de vraag echter hoe lang het gaat duren voordat onderlinge me ningsverschillen de overhand krijgen. De sjah beschouwt de onrust als 'onbe langrijk'. Niettemin dringt de tijd om een besluit te nemen over zijn houding Jegens de geestelijkheid. Want over Iets minder dan veertig dagen zal hij vrijwel zeker opnieuw door de oppositie worden uitge- daagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7