Actie Gas terug: leefbaar Den Haag Haagse raad geeft miljoenen meer voor brandweercomplex WAT KIEZENW'J,31 MEI? C Gerenoveerd ,Huyse van St. Christoffel' open Nieuwe bouwplannen voor „De Paauw" Ook plannen verbetering woonomgeving Transvaalkwartier goedgekeurd GS: gasterminal op Voornedam Kritische beschouwing verkeersbeleid Uitbreiding Wassenaars raadhuis Vocaliter zong in de Dorpskerk R KORT Aanbod kantoorruimte blijft teruglopen in Den Haag DINSDAG 23 MEI 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet K6® Hel in aanbouw zijnde brandweercomplex nabij de Schenkkade, dat bijna vijftig procent duurder wordt dan was geschat. DEN HAAG De Haagse gemeenteraad is gistermiddag enigszins schoorvoetend akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet van 7,5 miljoen voor de bouw van het brandweercomplex bij de Schenkkade. Drie jaar geleden was voor dit project een bedrag van 17.5 miljoen uitgetrokken, maar de totale kosten worden nu geraamd op 25 miljoen. Deze kostenstijging moet volgens b en w in hoofdzaak worden toege schreven aan het zeer globale karak ter van de aanvankelijke schatting. Verder zijn de voorzieningen in het gebouw uitgebreid, onder andere met een oefenbassin voor duikers Prijsstijgingen spelen de gemeente in deze zaak tenslotte ook parten. De raad kon hier wel inkomen, maar merkte bij monde van PvdA en WD op in het vervolg wel eerder geïnfor meerd te willen worden over dergelij ke kapitale kostenverhogingen CDA-fractievoorzitter Du Chatinier stelde dat het college de begroting voor dit project in 1975 lang niet zo „globaal" heeft gepresenteerd als men het thans doet voorkomen. Wethouder mevrouw Klomp (open bare werken) moest toegeven dat de raad te laat van de hogere kosten op de hoogte was gebracht en beloofde namens het college beterschap. Transvaalkwartier De raad ging verder akkoord met het plan om de woonomgeving in een gedeelte van het Transvaalkwartier te verbeteren. Het gaat om het ge bied dat begrensd wordt door De La Reyweg. de Oranjerivierstraat, de Vaalrivierstraat, de Kempstraat, de Schalkburgerstraat en de Hoefkade. De straten in het gebied zullen wor den ingericht tot woonerf. Daardoor wordt het mogelijk groenvoorzienin gen aan te leggen, de snelheid van het verkeer te remmen en meer speelruimte voor kinderen te creëren. Niets dan lof had de raad voor deze plannen. Ook andere straten in het Transvaalkwartier moeten zulke voorzieningen krijgen, vond het raadslid Lampe van het CDA. Hij pleitte verder voor de aanleg van speelruimte waar de in de wijk sterk vertegenwoordigde buitenlandse werknemers hun favoriete jeu-de- bouls kunnen spelen. Wethouder Hardon van stadsont wikkeling dankte de raad glunde rend voor haar complimenten. Hij wees op de goede samenwerking met de buurtbewoners bij de voorberei ding van de plannen en stelde die ten voorbeeld voor andere of volgende projecten. DEN HAAG Gedeputeerde staten van Zuid-Holland ondersteunen het voornemen van de regering vloei baar aardgas (LNG) in te gaan voe ren, maar zijn het niet eens met haar voorkeur voor de M aasvlakte als op en overslagplaats. GS menen dat de locatie Voornedan „de minst be zwaarlijke" plaats is in de provincie. Deze locatie houdt de aanleg in van een strekdam vanaf de Maasvlakte in de Noordzee, n et aan het eind daarvan een LNG-terminal. De keuze voor de Voornedam is GS ingegeven door de zorg voor het mi lieu en de veiligheid. Zij stoelt mede op de overtuiging dat de Voornedan de mogelijkheid biedt diepte-inves teringen te doen voor de aanvoer van andere gevaarlijke stoffen. „Deze aanvoer kan dan op geruim e afstand van de bevolkingsconcentraties wor den afgehandeld. Ook kan daamee de huidige en de toekomstige aan voer van deze stoffen naar het hart van Rijnmond in goede banen wor den geleid. De aanleg van de dam geeft daarenboven een extra impuls voor de werkgelegenheid" aldus GS. Het betreft hier overigens een voor lopig standpunt. GS gaan vandaag, na een gecombineerde vergadering met een aantal provinciale commis sies. hun houding definitief bepalen waarna provinciale staten op 15 juni een besluit nem en. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het feit dat Den Haag nog steeds „onleefbaar" is, is alleen maar te wijten aan de manier waarop wij ons door de stad verplaatsen. Dit is het kernpunt van de Aktie Gas Terug, die in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag wordt gehouden en die zaterdag 27 mei uitmondt in een fietstocht door de stad en een forumdiscussie tussen politici over het verkeersvraagstuk. De Aktie Gas Terug, die gevoerd wordt door zes groepen en die bege leid wordt met affiches en een bro chure. vindt dat in het gemeente lijk beleid ten aanzien van verkeer en vervoer het leefmilieu centraal moet staan om te voorkomen dat Den Haag op den duur onleefbaar en onherkenbaar wordt. Uitgangs punten van dat beleid moeten zijn: het terugdringen van het autover keer, de verbetering van voorzie ningen van het openbaar vervoer en daadwerkelijke verbetering van het fietsklimaat. De nieuwe gemeenteraad van Den Haag. die op 31 mei gekozen wordt, zal in de komende vier jaren veel beslissingen over het verkeer in Den Haag moeten nemen. „Bij de meeste maatregelen die het gemeentebestuur in de afgelopen vier jaar nam, lag de nadruk op het autoverkeer: de auto kreeg in de stad steeds meer ruimte, het straat beeld werd nog meer ontsierd en de onveiligheid voor fietser en voet ganger is toegenomen." De zes groepen (de ENWB, de werkgroep Dooievaar, het Stedelijk Verkeers- comité, de Stichting Reizigers Openbaar Vervoer, de Haagse afde ling van de Vereniging Milieudefen sie en de Wereldwinkel Den Haag), willen de Haagse bevolking ervan overtuigen dat er na de verkiezin gen veel moet veranderen op ver keersgebied. In de brochure, die voor één gulden verkrijgbaar is bij de Wereldwinkel Den Haag (Eland straat 192), wordt de verkeerssitua tie in de residentie benaderd, „van een andere kant dan het gemeente bestuur gewoonlijk doet," aldus de actiegroepen. Vrijheid voor individu Het gemeentebestuur gaat uit van de centrale gedachte dat mensen vrijgelaten moeten worden in de keuze van een vervoermiddel, al dus Aktie Gas Terug. Een begrijpe lijk uitgangspunt, vinden de groe pen, maar het is voor hen de vraag of de gedachte van „vrijheid voor het individu" ook toepasbaar is op het verkeers- en vervoerssysteem. Zij constateren dat de doelstellin gen van de verschillende partijen ten aanzien van het verkeer „niets waard" gebleken zijn en dat het gemeentelijk beleid zich slechts kenmerkt door tweeslachtigheid en onzekerheid. De ontwikkelingen uit de jaren zestig hebben zich voortgezet en het karakteristieke aangezicht van Den Haag werd steeds verder geschonden. De Utrechtsebaan kwam gereed, het Prins Bernhardviaduct werd ge bouwd, woonwijken in de binnen stad werden verwaarloosd met het oog op plannen voor nieuwe ver- keersdoorbraken en in het centrum verrezen steeds meer kantoorko lossen. Diverse aspecten van de verkeers- en vervoersproblematiek in Den Haag worden in de brochure be licht. Zo stelt de Aktie Gas Terug dat de positie van de fietser in de afgelopen vier jaar verslechterd is ondanks het voornemen van het gemeentebestuur in 1974 het fiets- verkeer te bevorderen. Fietsen wordt namelijk steeds onaantrek kelijker, omdat het gepaard gaat met veel overlast aan lawaai en stank, omdat de fietser nog meer in verdrukking komt en omdat nieu we verkeersmaatregelen als de aan leg van de Utrechtsebaan fietsers steeds meer tot afstappen dwingen. De fiestroute Waldeck-Mariahoeve is meer een initiatief van de rijkso verheid dan van de gemeente Den Haag» De actie wil een fiestroute, die voor fietsers veilig en aantrek kelijk is. Koekamplus Aktie G as-Terug, die meent dat het gemeentebestuur moet ijveren voor een beter openbaar vervoer (meer comfort, hogere snelheden) kaart ook de besluitvorming rond de Koekamplus aan. Niet de actie groepen, maar de gemeentelijke diensten werken vertragend, aldus de brochure, omdat die stelselma tig geweigerd hebben daadwerke lijk mee te werken aan het zoeken naar oplossingen vanuit een genu anceerd denken over de stad in zijn totaliteit. Het parkeerprobleem neemt in de brochure een belangrijke plaats in. Het gemeentelijk beleid wordt sterk bekritiseerd. Aktie Gas Terug beveelt ter oplossing van de proble matiek onder meer aan het woon werkverkeer in het centrum per auto terug te dringen (onder andere door gratis parkeren af te schaffen, hogere parkeertarieven), een par keersysteem voor bezoekers aan de randen van het centrum te creëren, een parkeervergunningenstelsel voor binnenstadsbewoners in te stellen en experimenten te han teren. De Dwarsweg een hevig discussie punt voor de huidige raad. is nog steeds niet van de baan, stellen de actiegroepen. Zeker is in elk geval wel dat b. en w. hun doelstelling (vermindering van het autoverkeer en verhoging van het aandeel van openbaar vervoer en fiets in het vervoerspakket) bij lange na niet heeft kunnen realiseren. De bewo ners van de binnenstadswijken dreigen steeds meer de dupe te worden van het grootschalig den ken, aldus de actie. Ook wordt ge wezen op de gevaren van het aan leggen van rijksweg 14, omdat de autoverkeersdruk zal toenemen. Aktie Gas Terug hoopt het stemge drag van de Haagse kiezer te be ïnvloeden en heeft daarbij onder meer de standpunten van de poli tieke partijen op het gebied van verkeer en vervoer weergegeven, zoals die in de afgelopen vier jaar zijn ingenomen. 'Strijdliederen' voor Haagse EVP DEN HAAG Sinds de creatie van het CDA-lied door oud-politicus Norbert Schmelzer enige jaren ge leden, blijkt het „schrijven" van politiek „proza" hoge vlucht te ne men. Bij de verkiezingen voor Pro vinciale Staten in maart van dit jaar zong de Leidse PvdA-lijsttrek ker Marietje van der Molen haar verkiezingsteksten. De nieuwste „songs" slaan echter alles: die van Wim Kicken, een 62- jarige Hagenaar en lijsttrekker van de Europese Volkspartij. Zijn club gaat met een stel „strijdliederen" de raadsverkiezingen in: teksten op bier- en studentenliederen. „Bentu ziek van de politiek, stemt dan lijst 14, Europese Volkspartij, een nieu we aanpak, voor een nieuwe, tijd." Met die nieuwe aanpak moet heel Den Haag een Kicken-stad worden, vindt de EVP, die zich als eerste taak stelt Den Haag een grote schoonmaak te geven. „Liever 'ont wikkelingshulp' voor Den Haag dan aan Cuba" is een volgende leuze van de partij, die eraan mee wil werken dat er een krachtig Eu ropa komt, gebaseerd op christelij ke tradities maar waarin „ons nati onaal gezicht bewaard blijft." Den Haag moet in Europa de spits afbij ten, vindt de EVP. die tenslotte haar lijsttrekkers aanprijst: „Geen politicus, maar een man die met beide benen op de grond staat." Het EVP-kantoor is gevestigd in De Carpentierstraat 10, tel. 837760. Verkiezingsagenda CDA ZOETERMEER In Theater De Graanschuur aan de DORPS STRAAT 76a in Zoetermeer is van avond om 8.15 uur een bijeenkomst van het CDA. Als sprekers zullen optreden drs. F. A. C. Beelaerts van Blokland, minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, en mevrouw Hannie van Leeuwen lijsttrekker voor het CDA-Zoeter- meer. De avond wordt gehouden onder het motto: „Samen verant woordelijk voor Zoetermeer." FORUM DEN HAAG In het wijk en dienstencetrum „Moerwijk" aan de Erasmusweg 230 in Den Haag is vanavond om acht uur een politiek forum, georganiseerd door de inwo ners van Moerwijk. Aan het forum werken mee vertegenwoordigers van PvdA, CDA, VVD, PPR, CPN. D'66, DS'70 en PSP. Met name de specifieke Moerwijkproblemen zul len aan de orde worden gesteld. - VVD DEN HAAG In het café Klein Thorbecke, Laan van Eik en Duinen 157 in Den Haag is van avond om acht uur een verkiezings bijeenkomst van de WD. Een fo rum, bestaande uit de VVD'ers Piet Ressenaar en Siegfried Brener en de PvdA'ers ir. G. F. van Otterloo en mr. C. V. Martini, zullen van gedachten wisselen over „De toe komst van Den Haag als leefge meenschap". De leiding is in han den van het WD-kandidaatsraads- lid Rob van de Laar. HEARING 's-GRAVEZANDE In de Nieuwe Keem in 's-Gravcnzande is vanavond om 7.45 uur een poli tieke hearing, uaaraan vier van de vijf politieke partijen deelnemen. Aanwezig zijn J. Ruiter (CDA), C. Verbeek (PvdA). P. Vijverberg (WD) en J. van Garderen (D'66). De leiding is in handen van N. Treurniet. FORUM NAALDWIJK In de kantine van de bloemenveiling CCWS in Honselersdijk is van avond om acht uur een forum-dis- cussie-avond, georganiseerd door de Jeugdraad Naaldwijk. Tijdens deze avond kunnen de aanwezige jongeren vragen stellen aan lijst trekkers van diverse politieke par tijen. Discussieleider is ds. H. B. van 't Hof. ONDERWIJS FORUM In de foy er van theater De Graanschuur is vanavond om acht uur een politie ke forumavond, waarop de Zoeter- meerse politieke partijen nader in gaan op het onderdeel „onderwijs" zoals dat in de verkiezingsprogram ma's staat omschreven. Op deze door de Algemene Bond voor On derwijzend Personeel georgani seerd avond zijn aanwezig: PvdA, WD, CDA. D'66. GPV. RPF, PPR. CPN en PSP. FORUM VOORBURG— In de Ko- ningskerk, Br. Ingenhoeslaan le Voorburg is vanochtend om tien uur een bijeenkomst, georgani seerd door de Nederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelangen, Den Haag en Omstreken. In een forum nemen plaats de dames mr. Jans- sen-Van Zuijlen (WD), drs. Wolte- rink-Oremus (CDA), Vellekoop- Weijtses (PvdA), Oosterveen. Hooi- jmans (onafhankelijken) en nog een vertegenwoordiger van de Li beralen Voorbrug. CDA VOORBURG - In de Ko ningskerk Br Ingenhoeslaan in Voorburg is vanavond om acht uur een verkiezingsvergadering van het CDA-Voorburg. Er is een forum on der leiding van wethouder T. Spaan en alle CDA-kandidaten zul len aanwezig zijn. Mededelingen over bijeenkomsten of gebeurtenissen in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen op 31 mei kunnen gezonden worden naar Dagblad Trouw, regio-redactie, post bus 101 in Den Haag ter attentie van „Kiezen voor de raad". DELFT De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr M Vrolijk, heeft zaterdag de officiële heropening verricht van het gere noveerde bejaardentehuis „Huy- se van St. Christoffel" aan de Pa penstraat in het centrum van Delft Het vanaf 1411 rond de St. Mar thakapel gebouwde huls ontleenl zijn naam aan het in vroeger tij den aan de Voldersgracht gelegen St. Christoffelgasthuis. Het colle ge van regenten en regentessen besloot in 1970 tot renovatie om het huis aan te passen aan de tegenwoordige normen. Het centrum heeft nu 10 tweeper soons-appartementen en 34 één persoonshuishoudens. Zeven tweepersoons- en drie éénper- soonwoningen zijn gelegen aan de Papenstraat; de overige liggen ronde de binnen- en achtertuin. In de St. Mathakapel is een recre atieruimte ingericht; op de eerste verdieping bevindt zich een bi bliotheek. Op elke woonlaag is een badkamer, voorzien van een groot ligbad. Alle woningen hebben een kleine hal met een keukentje, waarin een elektrische kookplaat, een koelkast en een hang-legkast ge plaatst zijn. De tweepersoonap partementen hebben een aparte slaapkamer. Elke woning is aan gesloten op de oproepinstallatie en er zijn aansluitpunten voor te lefoon. televisie en radio aange bracht. WASSENAAR Burgemees ter mr. K. Staab heeft vrijdag bij de opening van een exposi tie over uitbreiding van het uit de zestiende eeuw stammende raadhuis „De Paauw" drie door rijksbouwmeester W. G. Quist uit Rotterdam uitgewerkte ontwerpen gepresenteerd. Deze vormen een alternatief voor de reeds bestaande teke ningen van dezelfde architect. Hij gaat in alle plannen uit van een door de Vereniging van Nederlandse gemeenten aanbevolen concentratie laagbouw in de kwekerij naast het bestaande raadhuis, door een tunnel hiermee verbonden. Een groot aan tal gemeentelijke diensten zijn in dit plan geconcentreerd op één plaats. Het derde alternatief is een verklein de versie van het tweede. In de nieu we vleugel kunnen dan alleen de GG en GD en de secretarie gehuisvest worden. De technische diensten moeten zich dan vestigen in een ge: door Adr. Hager WASSENAAR - Muziek en toneel avonden, een jazzfestival en een pop concert zijn enkele onderdelen van de talrijke evenementen die worden georganiseerd in het kader van de Culturele Weken die tot en met 2 juni duren Gisteravond werd in de Dorpskerk een concert gegeven door Wassenaar Vocaliter. het koor met zoveel jonge stemmen dat reeds me nigmaal uitstekend voor de dag kwam Dirigent Ad de Groot koos voor dit concert de cantate ..Mein Freund ist mein" van Georg Böhm en het Te Deum van Mozart Böhm was organist voor de Bach- periode en ook in onze eeuw zo be langrijk geacht, dat zijn complete werken in 1927 werden uitgegeven Ad de Groot liet zijn koor met veel overtuiging en trefzekerheid zingen, aandacht voor de nuanceringen en voor de tekstuele inhoud kenmerk ten deze weergave. Een te waarderen aandeel leverden (de aankomende solisten) de sopraan Margret Roest, de tenor Ken Weexenstro. en de bas Frans van Royen. Mozarts Te Deum is een uitbundige lofprijzing, onge compliceerd en kleurrijk. In deze geest was ook de verklanking door Wassenaar Vocaliter. een koor dat zich geleid weet door een vakman, die zelfs het ad hoc-orkest tot aan vaardbaar resultaat wist te brengen. De klavecimbelpartij in beide wer ken werd stimulerend gespeeld. Organist Gerrit Wielenga omlijstte het vocale aandeel met Giga. een aria van Loeillet en een improvisatie op een door Ad de Groot opgegeven thema. van de gemeentelijke diensten op één plaats, in dit geval „De Paauw". De gemeenteraad heeft in augustus vorig jaar de opdracht voor het ont werpen van deze alternatieven ver strekt. In de tussentijd heeft de plaatselijke PvdA-afdeling in sa menwerking met de Delftse archi tect Wolter Nuis een plan gemaakt voor een nieuw te bouwen gemeente- kantoor op de hoek van de Havenka de en de Johan de Wittstraat. waar bij de bestuurlijke functies in het oude raadhuis bleven. Architect Quist heeft zich een aantal voorwaarden gesteld bij het vervaar digen van de alternatieven. De be stuursfunctie van „De Paauw" moet gehandhaafd blijven; nieuwbouw moet een eenheid vormen met het monumentale raadhuis; het moet maximaal benut worden, er moet voorkomen worden, dat er bomen sneuvelen; de muur rond de kwekerij mag niet afgebroken worden; het scheppen van parkeerruimte mag zo weinig mogelijk ten koste van het groen gaan. Het eerste alternatief gaat uit van volledige concentratie van de ge meentelijke diensten. Hiervoor die nen twee gebouwen van drie verdie pingen te verrijzen, door een polyes ter gang met „De Paauw" ver bonden. Het tweede ontwerp gaat uit van Ook in de vier gemeenten samen is bouw op de gemeentewerf aan de Johan de Wittstraat. De architect verdedigt zijn bouw plannen in een vorige week verspreid huis-aan-huis blaadje door de nieuw bouw als een restauratie van „De Paauw" voor te stellen. Tot 1918 heeft namelijk ook een extra vleugel aan het raadhuis bestaan. De „Vereniging van Vrienden van Wassenaar" en de politieke partijen PvdA, D'66, Partij Wassenaar en Werkend Wasseriaar wijzen elke be bouwing bij of aan „De Paauw" af. Het CDA twijfelt nog aan de nood zaak hiervan. WD-lijsttrekker wet houder drs. A. W. J. Caron wil de beslissing uitstellen tot de nu gepre senteerde plannen goed zijn bekeken. 1 an MS tere n hc lest; lier iticfc olgei jban edi-." oor i elan< ens n de ie gi: oess jds ezier ■raël er te ingsl oude LO 1 en h Iet d nige et P opco 974 1 ood eeft ferha at di e vo oude ing ïstiji e bij "unc en t 'ales lefin: er d; iverv le Pi eroe Fed loort lespi erle: iggei elijk ord.' lan 1 itel israë gen ;che 'Cht< im i >tich en E Tijde Saoe lijkh term confi deze ning de J Assa PLO deeli hebt tot r tisct ber vred DEN HAAG In Den Haag stond in februari van dit jaar voor bijna veer tigduizend vierkante meter aan kan toorruimte leeg. In de jaren zeventig is het aanbod nog niet zo laag ge weest. Drie jaar geleden bijvoor beeld was het aantal beschikbare meter nuttig vloeroppervlak in kan toorpanden nog ruim tachtigdui zend. Dit getal was vorig jaar reeds gedaald tot vijfenveertigduizend. Een en ander blijkt uit de nota „leeg stand aan kantoorruimten in Den Haag. Rijswijk, Voorbrug en Leid- schendamopgesteld door de dienst stadsontwikkeling van de gemeente Den Haag. KABEL-TV In de aula van Gemeentemuseum in Den Haag vanavond om 8.15 uur een voorlic tingsbijeenkomst over kabeltelei sie, georganiseerd door het Wijkove leg Statenkwartier. De Werkgroi Centrale Antenne Inrichting sli daarmee zijn actie voor de aanli van de centrale antenne af. Aan b woord komen de directeur Wonin zaken van de gemeente Den Haagi de projectleider van Casema. RECITAL In de zaal van h Haagse Conservatorium aan de Pri segracht is vanmiddag om vijf u een Halve C-Recital door Helei Plojharovó, leerlinge van de violi Theo Olof. Ze wordt begeleid do Marjes Benoist (piano). doe Met nac wet( vert hjgevc indr de leegstand in kantoorpanden de afgelopen jaren fors gezakt. Was er in 1975 nog 128.000 vierkante meter beschikbaar, afgelopen februari was dit nog maar 58.000 vierkante meter. Met uitzondering van Rijswijk vol trok deze achteruitgang zich in alle bij het onderzoek betrokken ge meenten. Als gevolg van de sterke daling van het aanbod was de leegstand van de panden ook korter. Per februari 1976 en J977 stond respectievelijk 43 en 46 procent van het aanbod in de vier gemeenten langer dan één jaar leeg. In februari van dit jaar was dit per centage gedaald tot 33. VOORDRACHT-Ensembles v Jacques Holtman geven vanavo om acht uur een voordrachtsavoi in de zaal van het Koninklijk Cfl servatorium in Den Haag. Op programma staan werken van V Beethoven, Dvorak en Brahms. OPEN HOF - In „Het Open BI aan de Ruys de Beerenbrouckstn in Delft is woensdagavond om a uur een concert van het Del Symphonie Orkest te beluister het orkest staat onder leiding t Gerard van Weers, solist is Godfri Hoogeveen. De toegangsprijs is gulden (CJP'ers en 65+ers betal drie gulden). Eers dage zijn. hoof mine stoes pers* de o tegei Op h zijn werd van waai ban! zeer defir gen ven weer over de, p brut strat Rel Deze bewi links ders lems gens hebt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6