CDA weer in het Groningse college tekening van een lezer Trouw commentaar Ambtenaren en natiging Fractieleider mr E. G. IJspeert hoopvol gestemd: Uitsluiting bij voorbaat wekt kritiek E3 Depressiepietje betere sigarendoos 'ontdekt' apartheid de muur op olifant wil met olifant mee IINSDAG 23 MEI 1978 BINNENLAND T rouw/Kwartet5 A iet kabinet beraadt zieh deze week iver de grote bezuinigingsoperatie. A "er tafel ligt onder meer een ge- lachte van de ambtelijke commis- ie-Lamers om de komende jaren de alarisscn van ambtenaren en som- nige sociale uitkeringen minder snel laten stijgen dan de gemiddelde 'AO-loncn, waaraan ze gekoppeld ijn. )c commissie heeft geredeneerd dat imbtcnaren en trekkers van een uitkering de afgelopen jaren in hun nkomen vergoedingen hebben ont- rangen voor verhoging van sociale jremies, die wél op CAO-lonen. naar niet op uitkeringen en salaris- en van ambtenaren worden inge- ioudcn De ontvangen „overcom- >ensatie" zou nu, uitgesmeerd over nige jaren, terugbetaald moeten ivorden. _jl)eze gedachtengang opent wijdse perspectieven voor het kabinet. Er Hen inderdaad miljarden bespaard lunnen worden op deze manier. ral wanneer men bij de bereke- ilng van de ..overcompensatie" ^inaar ver genoeg in jaren teruggaat. Tincipieel zijn er echter ernstige >edenkingen tegen aan te voeren, legelingen en afspraken, waar be rokkenen staat op maken, mogen liet met terugwerkende kracht ge- Jwijzigd worden, ook al zou het ge- "r leuren via een afbetaling uit toe komstige verhogingen. Een dergelij- ;e terugwerkende kracht mag naar jnze mening niet verder gaan dan ot het moment van officiële aan- ;ondiging. eelpeze gedachte van de commissie- n8 earners komt er gewoon op neer dat imbtenarensalarissen en sociale uit keringen worden ontkoppeld van de TAO-Ionen. De bijgeleverde rede- lot tering is niet overtuigend. s Toch is er een doeltreffende manier ,aJom miljarden te besparen op ambte naren en uitkeringen. Ontkoppeling haivan de CAO-lonen is daarbij niet nodig. Als de CAO-lonen zelf min der stijgen, zal ook de koppeling aan ambtenarensalarissen minder 'ejgdd vergen. at Gelukkig heeft ook het kabinet oog ÏStvoor deze aanpak. Minister-presi- ,af lent Van Agt heeft onlangs in een 3 oespraak in Harderwijk de nóód- raak van loonmatiging beklem toond. CDA-fractieleider Aantjes heeft zaterdag jongstleden in toe spraken voor de CDA-partijcn na drukkelijk niet meer gesproken over handhaving van de koopkracht voor de midden-inkomens tot rond 60.(XX) gulden bruto, hoewel dit nog wel als streven in het regeerakkoord was opgenomen. Er zijn betere politieke condities voor loonmatiging denkbaar dan het huidige kabinet, vanwege de aard van de coalitie (CDA-VVD). kan verschaffen. Het is nu eenmaal zo dat een kabinet van de huidige sa menstelling door de vakbeweging met meer reserve en argwaan wordt benaderd dan een kabinet van een samenstelling als het vorige Vooralsnog zal het kabinet echter moeten roeien met de riemen die het ter beschikking heeft. Als wij de stemming in het land goed peilen, is inkomensmatiging wel degelijk haal baar, mits voldaan wordt aan enkele voorwaarden. De belangrijkste is wel dat iedereen meedoet en voorts dat hoger betaalden duidelijk meer ..inleveren" dan de rest. Het grootste probleem lijkt soms wie het startschot zal geven. CAO- loners zeggen te willen matigen als ook niet-CAO-loners matigen. De ambtenaren willen matigen als ook de CAO-loners matigen. De vrije beroepen (artsen bij voorbeeld) wil len matigen als ook de ambtenaren, waarmee zij zich vergelijken, matigen. Naar onze mening zou het niet onre delijk zijn wanneer het startschot zou worden geleverd door de ambte naren. De overheid is de grootste werkgever, maar in haar salarisbe- leid volgt zij volkomen passief de CAO-lonen. De overheid en dan bedoelen wij hiermee de werkgever (regering) en de werknemers (amb tenarenbonden) gezamenlijk zou een voorbeeld kunnen stellen aan het bedrijfsleven. Er zijn verschillende argumenten denkbaar om de ambtenaren deze voortrekkersrol toe te dichten. Er is het betoog van de commissie-La- mers over opgelopen overcompen saties. Een ambtenaar is in het alge meen zeker van behoud van werk. De pensioenvoorziening is aanzien lijk beter dan vooralsnog voor het gros van de werknemers haalbaar is. De regering zou op het overheids personeel een beroep kunnen doen om tegen deze achtergronden de voortrekkersrol op zich te nemen. door Jan Sloothaak GRONINGEN Dankzij het kabinet Van Agt-Wiegel zal er mogelijk weer een stadsbestuur in Groningen komen waarin ook het CDA zitting heeft. Dit verwacht CDA-fractieleider mr E. G. IJspeert. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat gezien de huidige samenstelling van de landsregering, waarin de lihkse partijen niet zijn vertegenwoordigd, de Partij van de Arbeid toch pogingen zal ondernemen om ons in het college te halen om de deuren voor het Groningse college in Den Haag volledig open te houden." Of de verwachting van de heer IJs peert moet worden beschouwd als de wens die de vader van de gedachte is, zal pas blijken na de komende gemeenteraadsverkiezingen. Er is ook nog iets anders dat de CDA- fractieleider hoopvol stemt. Het ver trek van PvdA-wethouder Max van den Berg zal zolgens hem „depolari- serend" (tegenstellingen afbrekend) werken. Bovendien zijn bijna alle program punten van het huidige college gerealiseerd. De socialisten hebben met hun binnenstadsbeleid, het ver keerscirculatieplan en dergelijk het gezicht van de stad, zoals zij dat wensen, kunnen bepalen. „Als je de hoofddoelstellingen hebt uitge voerd, is de oorlog afgelopen." IJs peert heeft deze ontboezemingen toevertrouwd aan de schrijvers van een boekje: „Het Groninger pro gramcollege." Nu is het met die programcolleges een ingewikkelde zaak. Je hebt ze in allerlei soorten. Soms worden alle partijen het eens over een program en dan is zo'n program tevens een afspiegelingscollege (waarin de gehe le raad dus afgespiegeld wordt). In andere gevallen staan er twee blok ken tegenover elkaar. Het blok met de meeste raadsleden kan zelfstan dig een program opstellen met uit sluiting van de anderen. Dat is in Groningen gebeurd. Vier jaar gele den besloten PvdA, PPR en CPN samen een program op te stellen en wethouders uit eigen gelederen aan te wijzen om dat uit te voeren. Betrokkenheid Het is altijd meegenomen als er met de verkiezingen in zicht een boekje verschijnt waarin de (voorge schiedenis nog eens op een rijtje wordt gezet. Hoewel, je moet er wat mee oppassen. Vooral als één van de schrijvers zelf nauw bij de politiek betrokken is, zoals in dit geval de Groninger PPR-voorzitter Klaas Wybo van der Hoek. De andere schrijver is de socioloog Douwe Jan Elzlnga. Die politieke betrokkenheid maakt wantrouwend. Vooral als je dan ook nog alleen maar lofuitingen leest over de politieke vrienden van de schrijver. Zoals: „Max. weg. jammer voor Groningen. Ondanks zijn fou ten die misschien niet zo talrijk zul len blijken te zijn, één van de groot ste wethouders die Groningen ken de." Over PvdA-wethouder Jacques Wallage: „Een briljant politicus met veel visie". PvdA-wethouder Bert Barmentloo: „Een van de knapste linkse rekenaars." Geen wonder dat een ex-raadslid van het CDA zich enigszins verbaasd afvroeg of het boekje wellicht een beschrijving was van de „heiligenlevens van de PvdA". Burgemeester H. J. Ruiter naar DS'70 itoch wel een hiaat dat dit in het hele boekje niet terug te vinden is). Crisis In 1972 kwam de Groninger wethou derscrisis. PvdA-wethouder W. Hen driks. de christelijke wethouders F. H. von Meyenfeldt en P. G. van Del den en VVD-wethouder mej. A. C. Nijhoff traden af, toen een GPV- motie van wantrouwen tegen wet houder Max van den Berg het niet haalde. De motie haalde het tegen deel van het bereikte doel: Max van den Berg zag kans zijn positie te versterken en zich in het college te omringen met wethouders van zijn eigen signatuur. Wel is nog met CDA en VVD onderhandeld, waarbij nooit helemaal duidelijk is geworden of het CDA Van den Berg uiteindelijk toch nog weer had willen afceepteren. Nikkertjes Als men die subjectieve elementen weet te elimineren, kan men deson danks toch wel een goed beeld krij gen van de ontwikkelingen die tot het Groninger program-college heb ben geleid. Achteraf gezien was het 't verhaal van de tien kleine nikker tjes. Eén voor één vielen de tegen standers weg, totdat het programcol lege zich vast in het gemeentehuis wist te nestelen. Het begon intern in de PvdA. Nieuw Links kwam op. Plaatselijke partij kopstukken die het niet eens waren met de manier waarop de jonge gar de tewerk ging, traden af. Burge meester J. J. A. Berger vertrok zowel uit de stad als uit de PvdA: hij ging De schrijvers van „Het Groninger programcollege" volgen wat al te ge makkelijk de PvdA-lezing dat het CDA alleen weer wilde zonder Van den Berg. In werkelijkheid liet het CDA de andere mogelijkheid nog wel degelijk open, mits er spelregels worden vastgesteld. IJspeert zei toen: „Dat is nu juist het punt. Ik heb het gevoel dat de PvdA steeds de boot afhoudt en in werkelijkheid de spelregels niet op tafel wil leggen. Doodgewoon omdat men eigenlijk niet meer met ons samen wil maar - liever een links meerderheidscollege A-pOMII6K ziet." drs. M. J. van den Berg van de confessionelen en de VVD niet zonder meer wegslaan" (beide citaten Trouw, 4 oktober 1972). Breuk definitief Hoe het ook zij, de breuk werd defi nitief. De rest van de rit zaten er alleen wethouders van PvdA. D'66 en PPR in het stadsbestuur. Bij de verkiezingen van 1974 won de PvdA. Er kwam weer een links college, waarbij de PPR de plaats innam van D'66. Met de VVD en het CDA werd niet eens gepraat over een program en de mogelijkheid wethouders te leveren. Met name die uitsluiting bij voorbaat zit VVD en CDA dwars. Ook deze partijen vertegenwoordi gen een groep stedelingen en door de meerderheidsstrategie van de ande re partijen krijgen die geen kans in het stadsbestuur te komen, onge acht de vraag of ze het wellicht eens konden worden met het program. IJspeert meent zelfs dat een meer derheidscollege op gespannen voet verkeert met de gemeentewet. Door een deel van de raad uit te schakelen en een sterke binding aan te gaan met het andere deel. vergroten b. en w. de eigen macht en dat onder graaft de gedachte achter de wet dat de raad het hoofd van de gemeente is. B. en w. zijn slechts uitvoerders. Dit werd min of meer bevestigd door de toenmalige D'66 wethouder drs. Staatsen: „Wij wilden het aanbod De socialisten vinden echter dat dit leidt tot a-politiek bestuur. De kie zers kunnen bij een zichtbaar maken van de politieke scheidslijnen pas een werkelijke keus doen. Wat Max Mr E G. IJspeert van den Berg betreft komt daarbij dat hij vanaf het begin een grote minachting voor het CDA heeft ge koesterd. omdat dat volgens hem geen enkel eigen beleidsidee heeft en alleen maar „tegen" (bijvoorbeeld te gen zijn Doelstellingennota voor de binnenstad: het verkeerscirculatie plan) is. Volgens Van den Berg be gint de VVD zo langzamerhand sput terend iets van een oppositierol te vervullen maar kenmerkt het CDA zich door een „permanente afwezig heid". IJspeert verweert zich onder meer door erop te wijzen dat dat B. en W. een heel ambtelijk apparaat achter zich hebben en de oppositie niet. Die kan daardoor geen eigen beleid en ook geen goed onderbouwde kritiek op de plannen van B. en W. uit werken. Opvallend is het oordeel van PvdA- burgemeester H. Buiter, die in afwij king van zijn partijgenoten zegt: „Uitsluiting van politieke partijen voor de verkiezingen moet worden vermeden. Als je principieel bent. moet je bereid zijn om in vijftig gemeenten te regeren. Maar óók om in de resterende zevenhonderd uit het college te worden gedonderd. Als men dat wil. als de PvdA dat een bijdrage vindt aan de Nederlandse politieke verhoudingen, dan moet ze dat doen. ik ben het daarmee vol strekt oneens." „Het Groninger programcollegc. vier jaar verder", door Douwe Jan Elzinga en Klaas-YVybo van der Hoek; uitge verij XENO, Groningen; prijs 15.50 in de boekhandel of 18,50 via giro 2996610. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Het gaat atmosferisch toch echt niet zo goed voor de vroege va kantiegangers. Een hogedrukge- bied van 1030 millibar ligt te ver af (Noordwest-Rusland) om bij ons de zon voortdurend in touw te houden. Daardoor is er ruimte zat voor een depressie om als zwarte piet te fungeren. Het gaat hier over een Middellandse Zee-depressie, die stevig uitdie pend naar de Alpen trok, van nacht met 991 millibar in de kern tussen Hannover en Leip zig verwacht werd en daarna vermoedelijk langs gebaande wegen naar Denemarken of de Duitse Bocht doorgaat. Dat is voor ons een beetje een vervelende zaak. Niet alleen pousseert het minimum Pluvi- us: alom bekend als de Regen maker, ook komen de beruchte noordelijke tot noord-westelijke winden van de Noordzee heel gemakkelijk onze contreien weer binnen. En als gevolg daar van hoeven we ons wat de tem peratuur betreft geen zomerse voorstellingen te maken. Dat blijft allemaal wat magertjes met geen hogere maxima dan van dertien graden tot achttien in het binnenland. Wat zijn de twintigjes in deze meimaand toch duur! Gister middag leek het er in het Noord oosten overigens nog wel wat op. Het was goed weer bij zeven tien graden en een willig zonne tje. Warmer was het bij oostzuidoostenwind in Kopen hagen (22 a 23 graden), bijna tropisch werd het in het Noord- finse Oulu, binnen de Poolcir kel, met om veertien uur maar liefst 29 graden. Een klein res- tant-lagedrukkerntje van 1005 millibar bracht maandagmor gen onweer in het noordoosten van Jutland (een mm neerslag). Meer water viel er uit een on weer in Aberdeen te weten ne gen mm. Op een satellietkaart met wol kenanalyse zag het regengebied van de wat gezapig reagerende Middellandse Zee-depressie er gistermiddag bepaald niet in drukwekkend uit. Dat hebben we met zulke zuidelijke depres sies wel eens anders beleefd. Het regengebied reikte van Zuid oost-Frankrijk naar de Alpen (daar het zwaartepunt) om ver- volgens versmallend tot over Zuidwest-Duitsland te komen. Zo op het eerste gezicht leek Berlijn het doelwit van de nat tigheid, maar aangezien de hoogtewinden boven Zuidwest- Duitsland een buiging naar noord tot noordwest maken, is de kans aanwezig dat wij en dan met name de oostelijke provin cies er wat van zullen merken. Voor de rest moet men alleen maar rekening houden met een plaatselijke regen- of onweers bui en vooral aan de west- en noordkust zal het met die regen echt wel meevallen. Ook voor de komende dagen is de kans op regen van betekenis bepaald niet groot. Een veel omvangrij ker regengebied bevindt zich bo ven Oost-Europa: het reikt van het Midden-Oosten tot de Oost zee. Aan de noordkant ervan lig gen de Randstaten in een zo merse stroming: Kaliningrad of tewel het vroegere Koningsber gen 25 graden bij een dauwpunt van maar twee graden. De Amerikanen zijn optimis tisch wat betreft de verdere af loop: zaterdag zal de depressie naar Noordwest-Frankrijk zijn weggedrukt door een fors hoge- drukgebied boven Scandinavië met noordnoordoostelijke tot oostelijke winden aan zijn zuid zijde. Ook „Londen" is juichend over het weer tot half juni: er zal vrij veel warm en zeer zonnig weer komen, hoewel enkele koe le perioden ook waarschijnlijk zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. hall bew geheel bew. onbewolkt licht bew zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. regen zwaar bew. zwaar bew. regenbul zwaar bew. geheel bew regen zwaar bew. onbewolkt regenbul regen onbewolkt zijn. De gemiddelde tempera tuur en de zonneschijn zullen overal boven normaal uitvallen bij een tekort aan regenval. Wel zal het vaker onweren dan vol gens het boekje met plaatselijk zware regenval. Komt dit door Franse onweer- storingen, welke Engeland van uit het zuidoosten bereiken? Dit is eigenlijk wel te hopen, want in dat geval pikken ook wij er zo- mergraantjes van mee. Vergelij kingsjaren qua algemene circu latie op het Noordelijk halfrond waren 1918, 1933, 1940 en 1941. «uilen An sterdan De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdan Twente VUssingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oeneve Helsinki Innsbruck Klagenlurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Hadrld Malaga U allorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zünch Casa Blanca Tunis HOOGWATER woensdag 24 mei Vlitsingea 3 48-16 10, Haringvlletiluiten 4.10-1(38. Roller- dam 4.SS-1I.3I. Scheveningen 4.03-17.32. IJmui den S 37 18 06, Den Helder 10.01-22.23. Harlingen 12.11Delftijl 1.54-14.17. regen geheel il bew geheel bew geheel bew. half bew zwaar bew. had bew. onweer gehee| bew. zwaar bew. geheel bew. Trouwe Bommel-lezers kennen de Kleine Club wel: de sjiekste soos van Rommeldam, waar op zeer ge zette tijden zichzelf respecterende en welgedane heren als burgemees ter Dickerdack, commissaris Bulle Bas en A. W. S., oftewel Amos W. Steinhacker (president van de Olie handelmaatschappij) met een dure sigaar in het hoofd languit in een luie stoel zijn aan te treffen. In Amsterdam heeft zich nu een gezelschap gevormd dat op het eer ste gezicht veel van de lieden uit de Kleine Club wegheeft. Het noemt zich het Genootschap van Sigaren- rokers „Rust en Bedachtzaam heid" en vindt de sigaar „het ken merk van een rustig moment in deze jachtige, hijgende, paffende wereld. Ontspannen achterover zit ten. de sigaar in de ene hand. bin nen het bereik van de andere een goed gevuld glas Noem het over dreven. maar wij zijn van mening dat deze rustige momenten beho ren tot de hoogtepunten van onze cultuur." Beroemde pijprokers prins Bemhard hoort tot de Beken de Pijprokende Nederlanders die ooit tot pijproker van het jaar zijn uitgeroepen komen er dus niet in, want het is een uitgesproken „genootschap, gewijd aan de goede sigaar". Een rokerig gezelschap in een roke rige ruimte dus. Niet erg gezond misschien en nogal uit de tijd, zou je zeggen. Maar nee. Het is uiter aard allemaal wat ironisch be doeld. licht de Amsterdamse bar- eigenaar Den Boer een van de initiatiefnemers toe, en het ge nootschap lijkt maar weinig op de Kleine Club van Rommeldam. „Ten eerste gaat het echt niet om oude, dikke, welgestelde heren. Zo'n honderd mensen hebben in tussen belangstelling voor het lid maatschap getoond, veel jongeren en trouwens ook wat vrouwen. De gemiddelde leeftijd haalt de veer tig nog niet eens Het is een heel gemèleeerd gezelschap. Ik zie ons ook niet direct bij elkaar komen om uitsluitend sigaren te roken en alleen maar over sigaren te praten. Je moet het meer zien als een gezel ligheidsvereniging, waarvan de le den eens samen gaan eten, mis schien een sigarenfabriek bezoe ken, iets met het tabaksmuseum doen, enfin, dat moet op onze twee de vergadering nog precies uitge dokterd worden. De sigaar blijft wel centraal staan, die hoort er altijd bij." Zo zou volgens plan op die tweede bijeenkomst gisteravond een echte hand-sigarenmaker zijn eer lijk handwerk komen demonstre ren, waarna de toeschouwers het resultaat van zijn werk („een be trekkelijk vochtige sigaar") zeil zouden opsteken. Want, aldus de schriftelijke toelichting van het ge nootschap. „wij wensen ons na tuurlijk niet in te laten met de in slechte kartonnen doosjes verpak te bundeltjes toevallige tabak die, omvat door een voorgeprögde, nog net naar tabaksveegsel ruikende folie, ook als sigaar aan de man wordt gebracht". Het genootschap is van plan van tijd tot tijd de wereld te verrassen met eigen ont dekkingen. Hoe je een goede sigaar vochtig houdt is daar één van: „De meeste havanna's die wij ons hier verschaffen, zijn bepaald te droog Om daarin te voorzien hebben wij gezocht naar een eenvoudige op bergdoos om vochtvragende siga ren naar behoren te bewaren Er is er nu een die wij binnenkort tegen een vriendelijke prijs aan de leden van het genootschap kunnen aan bieden." Een eenvoudige doos dus, kenmerk van het ware, en toch een ontdekking. Het komt er dus op neer dat het genootschap een al wat Grotere Club is, voorlopig gevestigd in Am sterdam. waarvan de leden zich in hun vrije tijd lekker eillen ontspan nen. Ditmaal niet met yoga of in de bioscoop, maar op hun manier, met een sigaar in een luie stoel. Een eeuw nadat in ons land voor het eerst een vrouw. Aletta Jacobs, haar artsenbul haalde, krijgt een vrouwelijke arts nog dit soort op merkingen te horen: „Ik laat me absoluut niet door een vrouw in mijn billen prikken, ook niet door u." Het was een man die dat zei tegen de arts die al tien jaar als huisdokter en raadgeefster bij pro-, blemen in het gezin van dezelfde man over de vloer kwam. De man hield voet bij stuk en nam een andere arts, de rest van het gezin hield het bij de „oude" huisarts. Een ander voorval: een huisvader schreef haar een brief, waarin hij met spijt—een eind maakte aan de jarenlange relatie. „Ik vind haar best een aardig mens. maar ze is een vrouw en ik zou me rot generen als ik ooit mijn broek zou moeten uitdoen," had zijn oudste zoon van veertien gezegd. En dus moest er naar een andere huisarts uitgeke ken worden. In „Medisch Contact" noemt deze huisarts dit soort dingen „kleine apartheid." Nederland telt nu on geveer 3800 vrouwelijke artsen (17 procent van het totaal aantal art sen) maar, constateert hoofdredac teur Bol, van die vrouwen doet een veel groter percentage lager geclas sificeerd en gewaardeerd werk les geven, keuren, assistenties dan hun mannelijke collega's. Dat ligt niet, aldus de heer Bol, aan een lagere intelligentie of mindere ge schiktheid; de vrouwen krijgen in dit beroep gewoon nog steeds geen gelijke kansen. Met het oog daarop wil de vereniging van Nederlandse vrouwelijke artsen een ondereoek instellen naar de positie van de vrouwelijke arts, met name naar de inhoud van haar werk. haar rechts positie en haar organisatorische werksituatie. Bovendien zal de VNVA de koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst vragen een werkgroep „arbeidsposltie vrouwelijke art sen" in te stellen. Zbigniew Brzesinski, veiligheidsad viseur van de Amerikaanse-presi dent Carter, is op het moment in China. Blijkbaar was hij in een Jolige bul. want bij de Chinese Muur stelde hij zijn gastheren een wedstrijdje voor, vergezeld van een Zoals Amsterdam zijn „kikker" gehad heeft, zo bezit de Zwitserse stad Zurich een oud soort tram die in de volksmond „de olifant" heet. Toen het ding dan ook voor het laatst in Zurich's stadsbeeld te zien zou zijn, op weg naar een museum van vervoermiddelen, bedacht hel gemeentebestuur dat het aardig zou wezen om er voor deze ene keer een echte olifant bij te halen. Sahib-Fridolin van circus Knie kreeg er een dagje vrij voor en zo zagen de verbaasde voorbijgangers ineens een olifant in de tram stappen. Het bleef overigens bij een poging daartoe, want verder dan één poot op de treeplank van de stalen olifant kwam het dier niet. typische Amerikaans grapje: doen wie het eerst bovenop de Muur is. waarna de verliezer het moet opne men tegen de Russen in Ethiopië. Brzezinski was het eerst boven mogelijk lieten de Chinezen hun gast in opperste beleefdheid vóór gaan en zijn leuke opmerking over de Russen vergat hij toen maar gauw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5