Lance-raket toch atoomkoppen krijgt Voor nieuwe spaarders. Bij de Amro Bank. !§J A Plan zeevervoer Harlingen-Schotland Hervormde Diaconie gaat krakers helpen Je doetzo'n uniek boek onrecht door het alleen maar atlas te noemen. Tekenaar Jo Spier (77) nin Amerika overleden Kabinet volgt lijn andere NAVO-landen «\«v 4 De aktie loopt t/m 2 juni. Huisvestingsprobleem in Nijmegen groot Twaalfde poliogeval Archeoloog zegt zeer oude slachtplaats te hebben ontdekt Van Aardenne opende nieuwe industriehaven Friezen pleiten voor behoud spoorwegen Uw Kunstgebit ^DINSDAG 23 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE gJVan onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet Van Agt heeft besloten de Lan ce-raket met atoomkoppen uit te rusten. De pogingen van het vorige kabinet om de nucleairi sering van de Lance te voorko- neben zijn op niets uitgelopen. West-Duitsland was niet bereid eqde atoomtaak van de Lance over te nemen. Oe Nederlandse regering op haar jeurt vond het niet verantwoord een ;at te, laten ontstaan in de NAVO verdedigingsgordel wat betreft de nucleaire tactische wapens, de atoomwapens die eventueel op het TH Jagveld gebruikt zullen worden: De andere NAVO-landen hebben de lance al eerder van atoomkoppen voorzien. Minister Scholten heeft over deze te ;aak gisteren brieven gestuurd naar ïerste en Tweede Kamer. De nieuwe lance-raket zal als vervanger dienen van de verouderde Honest John-ra- eet die per 1 september van dit jaar "tal worden afgevoerd. Per 1 maart volgend jaar moeten de zes lanceer- nrichtingen van de Lance de acht ian verdwenen Honest John-batte- ijen vervangen. Discussie De uitrusting van de Lance met itoomkoppen heeft de afgelopen ja- en nogal wat discussie in politieke sn militaire kring veroorzaakt. Som mige deskundigen meenden dat de nvoering van de Lance een onnodi ge uitbreiding betekende van de nu cleaire taken van Nederland. De Lance kan met zijn dracht van, ruim honderd kilometer veel grotere afstanden overbruggen dan de Ho- nest John. Dit was een van de rede nen waarom de vorige regering met de Westduitse regering besprekin gen heeft gevoerd om te bereiken dat Westduitse Lance-systemen het Ne derlandse verdedigingsgebied op de Westduitse laagvlakte ook zouden gaan bestrijken De Bondsrepubliek heeft daarvan niet willen weten. Sinds dat feit er zo lag, leek er voor Nederland, ook al onder de vorige minister van defen sie Van der Stoel, weinig anders op te zitten akkoord te gaan met de nucleairisering van de nieuwe -aket. Deze was als zodanig al besteld, maar dan alleen met niet nucleaire koppen. Minister Stemerdink heeft nog wel geprobeerd het met veel tegenzin akkoord gaan met de atoom-Lance uit te onderhandelen -tegen de in de toekomst nog mogelijke uitrusting met atoomgranaten van een batterij 155 milimeter geschut. Voor het Nederlandse „ja" tegen de atoom-Lance zou de NAVO dan geen pogingen meer moeten doen de atoomtaak van de Nederlandse artil lerie nog verder uit te breiden tot het 155 millimeter geschut. Het Nederlandse legerkorps be schikt voor de tactisch nucleaire ver dediging behalve over de Lance ook nog over de met atoomgranaten uit geruste acht inch kanonnen. schrijft minister Scholten in zijn brief aan het parlement, „maakt dui delijk dat door Nederland niet kan worden volstaan met een nucleair potentieel ter ondersteuning van het legerkorps bestaande uit een afde ling acht-inch Houwitsers en dat der halve een nucleaire versie van de Lance niet kan worden gemist." Over de mogelijke nucleairisering van de 155 mm schrijft de minister niets. Scholten meent dat de beslissing over de Lance niet in strijd is met het streven de rol van de atoomwapens in de NAVO verdediging terug te dringen. Dat streven gaat volgens hem onverminderd door op basis van enerzijds verbetering van de niet nucleaire verdediging en anderzijds het bereiken van wederzijdse ver mindering van troepensterkte, zon der dat dit tot aantasting van de veiligheid mag leiden. De minister wijst er voorts met na druk op dat Nederland in bondge nootschappelijk verband het uit gangspunt van de gemeenschappe lijke verdediging, inclusief een bij drage aan de nucleaire defensie heeft aanvaard. „Eenzijdige onttrekking door Neder land hieraan zou neerkomen op af wenteling van deze last op de bond genoten, hetgeen door de regering wordt afgewezen. Een dergelijke po litiek zou de verminderde afhanke lijkheid van kernwapens ook niet naderbij brengen," zo besluit Schol ten zijn brief. Een atlas inderdaad, en wel van de makers van de befaamde Bos atlas. 176 Overzichtelijke pagina's, 91 gedetail leerde kaarteenheden. Maar daarnaast: 118 schitterende kleuren foto's over natuur- en cultuurlandschappen. Speciale pagina's over de munten van de wereld. Uitgebreide landen documentatie met informatie over grootte, inwoners, taal, landbouw, industrie en handel. Een overzicht van ons planetenstelsel. Hoe komt u aan deze atlas? Als u in de aktie- periode t/m 2 juni een spaarrekening opent (minimale inleg f 15,-) kunt u deze atlas kopen voor slechts f 19,50. Bover.Jien ontvangt u van de Amro Bank ook nog f 7,50 spaarpremie (die u één maand moet laten staan). Tot en met 2 juni hebt u nog de tijd om van dit unieke aanbod te profiteren. Wees er snel bij, want voor de atlas geldt: zolang de voorraad strekt Royaal formaat 24J5 x 34J cm Veiligheid ADVERTENTIE „Een NAVO-studie naar de behoefte aan atoomwapens tot 1983," zo DEN HAAG De tekenaar en aquarrellist Jo Spier is zondag op 77-jarige leeftijd in de Vere nigde Staten overleden. Joseph Eduard Adolf Spier werd op 26 juni 1900 in Zutphen geboren. Hij bezocht de rijksakademie van beel dende kunsten in Amsterdam en het atelier „Cormon" in Parijs. Van 1924 tot 1940 tekende hij voor De Tele graaf Na de oorlog was hij verbon den aan Elseviers Weekblad. Hij heeft diverse boeken gepubliceerd. lrfIn 1939 illustreerde hij de jubileum uitgave (40e druk) van de „Camera Obscura". 1951 emigreerde Jo Spier naar de 'erenigde Staten. Hij woonde in 'landome, op Long Island bij New ork. Jo Spier heeft zijn'volledige werk geschonken aan het gemeente museum van Zutphen, waar ter gele genheid van zijn 75e verjaardag een ere-tentoonstelling is gehouden. Spier was ridder in de figde van (Oranje Nassau. memoriam i ANaar aanleiding van het beriiht van het overlijden van de heer schreef ome kunstredactie J kort in memoriam: 3ei be|Jo Spier is 77 jaar geworden. enzestig jaar geleden publiceert ïai zijn eerste tekeningen. Dat wa: foiwel in een onaanzienlijk sport polblaadje van zijn geboortestad 5 :hl sche tekeningenreeksen die een combinatie waren van cartoon en strip, tussendoor hield hij zich bezig met heel wat andere zaken. De be langrijkste en de mooiste daarvan vond ik de schetsen die hij maakte oo zijn reizen die hij meestal met Piet Bakker voor Elsevier maakte. Tekeningen uit West-Indië, Indone sië, de Nederlandse Antillen maar ook verstilde Nederlandse land schapjes, rondborstig en sympathiek werk van een kunstenaar die met beide benen op de grond stond, die wat hij nuchter waarnam zeer poë tisch wist weer te geven. Spier was niet snel tevreden over zichzelf. Aan ieder uitgewerkt idee ging volgens hem vele volle prullen bakken vooraf. Hij stelde ook veel bundels samen. De bundel die hij in 1973 het licht deed zien droeg al een beetje triest de titel „Zwanenzang". Die van 1975 „Bij het scheiden van de markt". Enkele dagen voor zijn dood lag het boekje „Dat alles heeft mijn oog gezien" herinneringen aan het concentratiekamp Theresiën- stadt (Elsevier, Amsterdam: 120 pa gina's met 30 tekeningen; prijs: 14,90) op mijn bureau. Geen me moires, schrijft hij in het voorwoord. Zomaar een paar dingen die ik heb meegemaakt.Jk loop naar de 80 en ik prijs mij gelkukkig dat ik er voor lopig nog heen „loop" en er niet in een rolstoel heen wordt gereden. Er zijn zo weinig overlevenden. En als ik het opschrijven uitstel komt het er niet meer van." Hij was nog maar net op tijd. elke avond f; platter dinner" fietsen l -e_ Van een onzer verslaggevers NIJMEGENDe diaconie van de kleine hervormde gemeente in Nijmegen gaat krakers metterdaad helpen bij de oplossing van hun huisvestingsproblemen. Een tiental krakers heeft inmiddels reeds in overleg de beschikking gekregen over woonruimte. wensen u graag 4.999 fietsenmaker» UTRECHT (ANP) De zestienjari ge jongen uit Vriezenveen, die afge lopen week met verschijnselen van kinderverlamming in een Almelo's ziekenhuis werd opgenomen, heeft- inderdaad polio. Er zijn nu twaalf „zekere" en drie vermoedelijke ge vallen. Nijmegen is een van de steden in Nederland waar op grote schaal ge kraakt wordt. Dat wordt veroorzaakt door dat deze universiteitsstad rela tief enorm veel geregistreerde wo ningzoekenden telt; namelijk zo'n elfduizend op een bevolking van cir ca 150 duizend zielen. Eind vorig jaar kocht de hervormde diaconie aan de Oranjesingel van de eigen kerkvoogdij een pand dat per 1 januari van dit Jaar verhuurd zou worden aan het Medisch Opvoed kundig Bureau (MOB). Doordat de vergunningen voor het aanpassen van het gebouw aan zijn nieuwe be stemming vertraagd binnenkwa men, bleef het langer leegstaan dan de bedoeling was. Begin dit jaar trokken er achttien krakers in. Rapport De diaconie, die tot dan toe niet eerder met dit vraagstuk was gecon fronteerd, was enerzijds verrast. Aan de andere kant werd zij aan het denken gezet door het kersverse rap port van de Raad van Kerken „Kra ken in Nederland" Hierin wordt kra ken niet zonder meer en bij voorbaat veroordeeld. Er wordt zelfs in gesteld dat de Tweede Kamer op grond van foutieve gegevens tot aanvaarding van de anti-kraakwet was gekomen. En t wordt mogelijk geacht dat de Eerste Kamer het ontwerp zelfs zal verwerpen, aldus het rapport. hen. maar de stroom die volgde! hem een algemene bekendheid eigenlijk maar weinig kunsten: ten deel viel. Kunstenaar is een g( den begrip. Iemand die zijn hele ven alleen maar plaatjes voor «e krant tekent, is dat een kunstenaar? Illustrators immers worden in de ?rdmeeste gevallen toch niet tot de kun stenaars gerekend. Jo Spier ook niet. Maar dat was hem kennelijk een zorg. Want zei hij eens, in 1975, toefc hij al zijn werk aan het stedelijk museum te Zutphen schonk: JK acht mezelf een van de weinige ge-1, liqlukkigen, die met zijn liefhebberij ne zijn brood kan verdienen." Liefheb- pr berij, dat is iets luchtigs, plezierigs. ?zijDat heeft alweer weinig met kunst te og maken. En ook uit een andere uit- spraak bij diezelfde gelegenheid s meende ik te mogen opmaken dat Jo b Spier dat wat hij deed niet als grote Een verbinding over water •w kunst zag, ft ga er mee door." zei tussen Noord-Nederland en 1 hi), .zolang ik kan. En als mijn hand het n00rden van Engeland is jjop een gegeven moment begint te aantrekkelijk omdat het oe beven zal ft misschien nog eens de wegvervoer erdoor kan wor- niigevoehge lijn krijgen. Een soort - Van een onzer verslaggevers ASSEN Een am ateurarcheoloog zegt een slachtplaats van mammoet jagers van zo'n 70 tot 90 duizend jaar geleden te hebben gevonden. De nan wenst in eerste instantie ano niem te blijven en hij meldt zijn vondst voorlopig niet uit wantrou wen tegen het biologisch-archeolo- gisch instituut (BAD te Groningen. Als zijn woordvoerder treedt op Jan Evert Musch, een van de mensen rond de wegens vervalsing van ar cheologische vondsten veroordeelde Tjerk Vermaning. Diens zaak dient de kon ende herfst in hoger beroep voor het gerechtshof in Leeuwarden en volgens Musch is het de bedoeling dat de nieuwe vondst door de verde diging van Vermaning zal worden gebruikt. De heer Musch zegt dat het om een „ongerepte" vondst gaat, dat wil zeg gen, een vondst die door 700 tot 900 eeuwen hen in tact in de grond is blijven zitten. Aan deze ongerept heid ontleent de vondst zijn grootste waarde, omdat het 't bewijs is dat er niet n ee geknoeid kan zijn. De vinder zal alleen toestaan dat de vondst wordt blootgelegd door men sen van het BAI als er een hele serie deskundigen als getuige bij aanwe zig is. Hij heeft geen vertrouwen in het BAI. De medewerkers hiervan legden indertijd ook ongerepte vondsten van Vermaning bloot, er kenden die aanvankelijk als echt maar herriepen dit later toen ze Ver- maning van vervalsing beschuldig den. De anonieme vinder vreest dat ondeskundigheid tot een soortgelij ke situatie zou kunnen leiden. Vol gens de heer Musch konen op de nieuwe vondst precies dezelfde spo ren voor die als bewijs van verval sing dienden in de zaak Vermaning. Voor de diaconie van de hervormde gemeente in Nijmegen betekende het dat zij zich op de problematiek ging bezinnen. Er ontstond een werkgroep waarin behalve de diaco nie onder meer de krakers, het alge meen maatschappelijk werk en het Medisch Opvoedkundig Bureau zit ting namen. Van de zijde van de diaconie werd beloofd binnen een half jaar tien krakers te zullen helpen. De krakers zegden toe het pand ten behoeve van het Medisch Opvoedkundig Bureau te zullen vrijmaken. Dat Is gisteren gebeurd. Notarieel is vastgelegd dat de werkgroep vanuit een ander, voor dit doel geschikt pand, verder zal werken aan de op lossing van een vraagstuk dat in Nijmegen tot een grote plaag is uit gegroeid. Inmiddels heeft het Me disch Opvoedkundig Bureau de aan gevraagde vergunningen binnen, en er zal nu op de kortst mogelijke termijn met de verbouwingswerk zaamheden worden begonnen. De acht resterende krakers van het pand aan de Oranjesingel hebben inmiddels op eigen initiatief weer huisvesting gevonden. In de meeste gevallen door opnieuw iets te kraken. Pastorie Sinds begin februari is ook de pasto rie van de lutherse gemeente in Nij megen door krakers bezet. Een po ging om het vijftal krakers via een kort geding uit het gebouw te krij gen mislukte. De kerkeraad heeft de krakers van de pastorie nu uitgeno digd voor een gesprek op 30 mei. „Wij nemen de krakers kwalijk, dat Van een onzer verslaggevers HARLINGEN Het Friese havenstadje Harlingen is samen met de Schotse havenplaats Aberdeen een studie begonnen over de mogelijkheden voor goede renvervoer over zee. Er is contact met een Nederlandse vervoersonderneming om dit project uit te voeren. In Harlingen is voor dit doel een stuk grond gereserveerd bij de nieuwe industriehaven, die gisteren door minister Van Aardenne van economische zaken is geopend. zij zich niet eerst op de hoogte heb- ben gesteld van de oorzaak, waarom de pastorie leeg staat," aldus de se cretaresse van de lutherse kerke raad, mevrouw A. van Haften-Lub. „De leegstand had niets met specu latie te maken. Twee jaar geleden vertrok ds. C. F. G. E. Hallewas naar Haarlem. Sindsdien proberen wij een nieuwe predikant aan te trek ken. maar het oude herenhuis bleek jonge dominees af te stoten. Toen besloten wij de pastorie te verkopen, maar kerkelijke molens malen lang zaam en het duurde even, voordat wij de vereiste toestemming kregen van de synodale commissie." De lutheranen hebben het geld hard nodig voor hun kerkewerk. Mevrouw Van Haften heeft begrip voor de kra kers, omdat de gemeente Nijmegen onvoldoende zorgt voor huisvesting van jongeren, maar zij keurt het kra ken toch af. LEEUWARDEN (ANP) Een actie comité voor het behoud van de be staande spoorlijnen in Friesland heeft minister Tui jnman van verkeer en waterstaat gisteren in Leeuwar den tienduizend handtekeningen aangeboden. Het comité en de ondertekenaars zijn bang dat de Nederlandse Spoor wegen treinverbindingen in Fries land gaan vervangen door busver bindingen. Die angst is ingegeven door een onderzoek van de NS naar de bestaande verbindingen in Fries land en Groningen. Een van de woordvoerders van het comité waarschuwde de bewinds man dat een eventuele wijziging in de bestaande verbindingen „op een grimmig verzet in Friesland zal stui ten" Minister Tuijnman verklaarde op zijn beurt nog niets van de stu dies te hebben gezien en deze eerst te zullen afwachten ADVERTENTIE Motobccane. Fietsen op zh Frans. vi vrolijke zelfspot of toch een bewijs wvdat ook deze begenadigde tekenaar na zich aan de artistieke regels onder worpen achtte. Dat begenadigde is beslist niet overdreven. Want Spier mag dan zijn grote bekendheid, al geldt dat misschien niet helemaal meer voor de jongere generatie, hoofdzakelijk te danken hebben aan Cüzijn wat strak aandoende humoristi- 3Ï ADVERTENTIE' ot de gehele dag stevig op zijn plaats! "bans is het niet meer nodig, dat Uw tgebit bij het spreken, eten. lachen of ef#*eren losschiet ot verschuilt. Een weinig jC^entolii-poedc-r op de gebitsplaat en dme ken bestaan voor U niet meer; geeft U een ongekend gevoel van Verheid en welbehagen Aangenaam en ■ygiemsch in het gebruik. Bij apotheken drogisterijen. den beperkt. Het vervoer gaat nu doorgaans over de weg en vervolgens via een zuidwestrNederlandse haven naar de zuidkust van Enge land en vervolgens daar weer over de weg naar het noorden van Engeland. Bij voldoende aanvoer is een rechtstreekse verbinding over het water re latief goedkoper. Het studieproject Is verge lijkbaar met een soortgelijke activiteit in de Eemshaven, waar dit voorjaar een zoge naamd rij-op-rij-af-vervoer op de Scandinavische landen is geopend. In de Eemshaven moest hiervoor speciaal een handelskade van dertig mil joen gulden worden ge bouwd. In Harlingen is er bij de opzet van de haven al re kening mee gehouden De ex tra kosten kunnen daar be perkt worden tot twee mil joen gulden. De haven, die minder ambi tieus is dan aanvankelijk de bedoeling was heeft, twaalf miljoen gulden gekost. Er is een open verbinding met de zee, die schepen tot driedui zend ton kan verwerken. Van de 45 hectare industrieterrein is tot nu toe bijna twee hecta re uitgegeven aan drie bedrij ven. Eén hiervan is de Neth- land b.v., een toeleveringsbe drijf voor de scheepsbouw. Eén van de activiteiten in Harlingen betreft een nieuwe methode voor de bestrijding van olierampen op zee. Euro- commerce b.v. heeft een hec tare industrieterrein gekocht voor de bouw van industrie hallen. in de verwachting dat daar wel gegadigden op zul len afkomen. Verder heeft een visverwerkend bedrijf er een stukje grond gekocht. De totale activiteiten bieden werk aan enkele tientallen mensen. „We hadden graag gezien dat er meer werkgele genheid met de vestigingen was-gemoeid, maar de econo mische omstandigheden wer ken niet mee," aldus burge meester I. de Haan. Kleine bedrijven Harlingen (vijftienduizend inwoners) gokt op kleine be drijven, die niet nadelig zijn voor het milieu van de Wad den. Men hoopt door bedrij ven met werknemers op mid delbaar niveau tevens de structuur van de Harlinger bevolkingsopbouw te verbe teren. Om de haven rendabel te maken moet de grond bin nen tien Jaar voor gemiddeld dertig gulden per vierkante meter worden verkocht. Er zijn nog contacten met enke le gegadigden. Hoewel de meer dan lokale Luchtopname van nieuwe Harlinger industriehaven betekenis door het provin ciaal bestuur wordt erkend, heeft Friesland geweigerd de kosten van het project mede te dragen. Wel heeft het mi nisterie van economische za ken 75 procent subsidie gege ven. Burgemeester De Haan zei gisteren dat de om milieu redenen omstreden aanleg van rijksweg negen (vier baans) de verbindingen met het achterland zou verbete ren en wat Harlingen betreft welkom ls. Hij betreurt ech ter dat een dergelijke weg dwars door Harlingen zelf ls geprojecteerd. „Ik kom mijn tante even goedenacht zeggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3