'Om met den Apostel te redenkavelen' i Uit brieven van lezers Confessionelen willen kerk wakker schudden Kritiek op raad van kerken inzake Israël Toon Italië de macht van het Woord VANDAAG Voorbijgangers! Restauratie kerk te Windesheim DINSDAG 23 MEI 1978 Trouw/Kwartet =^DIN! door dr C. Rijnsdorp Anna .Maria \an Schuurman Op 12 mei heeft onze krant, mooi op tijd. aandacht besteed aan Anna Maria van Schuurman, die op 14 mei 1678 overleed. Ton Hydra besprak de televisie-documen taire ..Het beste deel' en Jan Sloothaak schreef een verhaal naar aanleiding van de tentoonstelling te Franeker. onder vermel ding van dne boeken, die bij deze gelegen heid zijn verschenen Aan mij de taak over die drie publikaties iets naders te zeggen Ik kan hierbij profiteren van de reeds verstrek te informatie in de beide genoemde, interes sante artikelen, zodat ik mij strikt tot de drie geschriften kan beperken De fraai uit gegeven en geïllustreerde levensschets door Dieuwke Winsemius (uitg. T Wever. Frane ker. 68 blz.. 12,50; bijgaande afbeelding is uit dit boekje overgenomen) in eenvoudig Fries geschreven, laat zich voor wie een beetje Fries kent. prettig lezen. Bij Kok te Kampen verscheen van de hand van me vrouw Winsemius de roman Het grote ge heim van Anna Maria van Schuurman, waar over straks De hoofdmoot wordt natuurlijk gevormd door de facsimile-uitgave van de oorspron kelijke druk te Amsterdam bij Jacob vande Velde in 1684 van Eucleria. of uitkiezing van het beste deel, met een inleiding van prof. dr- S. van der Linden De uitgeverij De Tille BV te Leeuwarden brengt dit zeventiende- eeuwse werk gebonden in imitatie-perka menten band met goudstempel en rug schild. in een formaat van 13.2 x 15 cm en tot de prijs na 20 mei van 39,50. Het boek van .juffrouw Schuurmans" komt op 343 blz afgezien van acht pagina's, gericht tot de Bt-scheiden Leser. waarin een (onizekere N.N. bij voorbaat enkele mogelijke misver standen opheldert. De geestelijke ontwikkeling van Anna Ma ria liep van Voetius naar De Labadie. van de geïnstitueerde kerk naar conventikel en commune Zij brak met haar hele verleden en sloot zich aan bij de Labadisten als de enige openbaring van de echte kerk van Christus, zegt prof. Van der Linde ..De La badisten hebben zelden zo n aanwinst ver worven, de Voetianen hebben nooit en zo gevoelig verlies geleden." Hij wijst erop hoe ongenuanceerd Anna Maria schrijft, zodat de oude kerk enkel zwart, de nieuwe kring enkel wit wordt afgeschilderd. De kerken bestaan ..ten meesten deel uit wereltlingen. gierigaarts, hovaardige, quaat-sprekende, en uit andere onderzaten van het Antekristi- ge Rijk t'zamen geflanst welke, zo zy tegen Christum niet redekavelen, tegen Christum evenwel leven, gelijk een der va deren gezegt heeft" (blz. 154). De Labadisten daarentegen vormen volgens Anna Maria ..een ware weder levendig wordende Evan gelische Kerke, na het voorbeelt van de eerste tot Jeruzalem" (200). In de kerk van Utrecht, hoewel op het minste bedroven. heeft ze geen tien echte gelovigen kunnen ontdekken (205). Prof. Van der Linde vergelijkt de Eucleria met de Belijdenissen van Augustinus. For meel is er natuurlijk overeenkomst tussen beider breken met wereldse eer en glorie en het zich wenden tot de ascese. Ook verraadt het geschrift van Anna Maria een grondige bijbelkennis, versterkt door haar ver trouwdheid met de beide grondtalen. Maar men kan de Eucleria toch moeilijk tot de wereldliteratuur rekenen. Uit de titel blijkt, dat het boek oorspronkelijk in het Latijn is geschreven en door een ander in het Neder lands is vertaald. Wat men leest is dan ook geen Nederlands. Ingewikkeld De volzinnen strekken zich over bijna een gehele bladzijde uit en zitten zo ingewikkeld in elkaar, dat men aan het eind niet meer weet wat er aan het begin is gezegd. De schaarse autobiografische gegevens ver dwijnen totaal achter het theologisch ..re denkavelen", waarbij alles uit de Schrift gehaald wordt, wat met het eigen standpunt strookt. Het komt erop neer, dat het geloof tot op grote hoogte het gewone leven moet vervangen en dat de christelijke commune als geestelijk-elitaire kring de aandacht naar binnen en boven keert en wat buiten is tot het rijk van Satan rekent. Maar men kan natuurlijk niet zonder contact met de we reld er moet worden gereisd, gelogeerd, gehuurd, gekocht en verkocht. Zonder de geldmiddelen en de geleerdheid op de ach tergrond zou de sekte geen been hebben om op te staan Wat de ware kerk heet parasi teert ten diepste op de cultuur en vindt dit nog mooi ook. Men vindt hier dus een po ging de heiligheid te isoleren en te organise ren. in plaats van z ich in dienst te stellen van de samenleving Het heilige leven wordt doel in zichzelf en dat strijdt met het abc van het evangelie. Augustinus was later geen sectariër en bovendien een man van geweldig formaat. Anna Maria was een won der van geleerdheid, kunstzinnigheid en handvaardigheid, consequent in haar over tuiging. een geniale vrouw die bovendien over organisatietalent beschikte. Maar het is al een groot compliment als men zegt. dat zij in Augustinus' schaduw kan staan. Prof Van der Linde overschat de Eucleria dan ook niet. Roman En nu iets over de roman, die 317 blz. telt, gevolgd door een zestal historische bijlagen. Het boek kost 27.50. Men kent de moeilijk heden van een historische roman. Een mas sa geschiedkundige informatie moet in ver haalvorm worden gespuid. Men wil daarbij de ouderwetse langdradige beschrijvingen vermijden; veel informatie moet dus via gesprekjes worden verstrekt. De personages zien precies dié dingen en praten uitgere kend over dié zaken, welke voor de tijdge noot meestal vanzelfsprekend waren, maar die voor de zo anders levende en zo anders geaarde twintigste-eeuwer interessant zijn. Men ontkomt zodoende nooit aan een ten dieptste anachronistische belichting. De schrijfster is in haar stof en wat daar omheen ligt, grondig thuis en heeft ervan gemaakt wat ervan te maken was. Er zijn hier en daar trekjes, zoals b.v. die voorbijra- telende koets op bl. 44. en vooral ook de verwerking van Anna Maria's belofte aan haar vader om nooit te zullen trouwen, waarin naar een hoger niveau wordt gereikt Wie het niet om een verhaaltje te doen is. maar in de hoofdfiguur en haar leven, inclu sief de hele entourage, echt belangstelt, vindt hier een boek van zijn gading. Grote romanschrijvers hebben meestal een eenzijdige, vaak tendentieuze kijk op hun historische hoofdfiguur, maar profiteren van het voordeel dat ze creatief veel meer ruimte hebben dan de zo consciëntieuze mevrouw Winsemius zich heeft gegund. Ze heeft zich van haar moeilijke en in mijn oog ondankbare taak (al die belangrijke figuren om Anna Maria heen!) knap handig ge kweten. Korte duideii|k geschreven liefst aan eén Kant getypte, bneven Kunnen worden gestuurd nan Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859 Amsterdam Bi| publikatie wordl de naam van de schrijver vermetd Samenlevingsvormen (1) Met grote bezorgdheid hebben wij in Trouw van 18 mei gelezen over de eoncubtnaatsproblemen in de gele deren van het CDA Zes werkgroe pen houden de AR-partijraadsverga- derlng alvast voor gelijke rechten en plichten voor het gezin en andere duurzame" relaties Kwalijk lijkt mij de suggestie dat de meningen van de werkgroepen wel eens repre sentatiel /ouden kunnen zijn voor net denken binnen de partij Verder op in hei artikel is nog sprake van een onwillige verzuehting ..we heb ben het te aanvaarden als een reali teitVanwaar toch deze berusting0 Als het gaat om een rechtvaardiger inkomensverdeling is men er als de kippen bij om zich te beroepen op de bijbelse gerechtigheid Laat men zich nu slechts motiveren door ..tole rantie of door de frustratie om een vroeger gebrek daaraan0 AR CDA laat /ten dat je niet alleen bl) brood leeft Veelbetekenend is in dezelfde krant vooste nuai hut «uiu men'.«ar van W F''Ötarteu op deVal van net Romeinse Rijk het was met de macht van de Germaanse stam men maar de vermolming van het Romeinse Rijk zelf die de Romeinen deed zwichten lliltrrvuni C. N H. Ziel Samenlevingsvormen (2) Met stijgende verontwaardiging las ik het artikel ..Andere samenlevings vormen gelijkwaardig aan gezin" in Trouw van 18 mei 1978 Ik wist al. dat het CDA van christelijk stand punt bezien er gammel uitziet tb v .rgallMU&v abortus') maar dat een van ae rfnp poten, waar het op steunt nl de ARP zo vermolmd is. had ik nooit gedacht Ik lees „veel zeggend voor de wijziging in het con fessionele denken over dit soort et- hisch-maatschappelijke zaken is het uitgangspunt van een van de werk groepen, dat de christelijke moraal -••■n minderheidsmoraal is en dus met het recht kan opeisen op alle mensen van toepassing te zijn. alleen al om het simpele feit. dat een mo- PPjB-/' AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel 010-115588 Red i Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv DEN HAAG LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwollè Tel 05200 17030. raai uitsluitend geldig is voor dege nen. die deze aanvaarden t.Is weerzinwekkend te zien. dat een zich christelijk noemende werk groep schaamteloosm aanbidding neerlegt voor de afgod ..democratie De christelijke moraal voorsprui (end uit Gods Tien Geboden, geldt voor alle mensen zonder uitzonde ring, dus ook voor mensen, die zich met christen noemen en die moraal niet aanvaarden Ik ben 't wel met die werkgroep eens. dat wij ver draagzaam moeten zijn en anderen moeten aanvaarden, zoals zij zijn. maar dit neemt, niet weg. dat wij. christenen, in onze (democratische') wetgeving en de uitvoering daarvan die moraal zoveel mogelijk moeten handhaven en bevorderen Dit heeft toch niets met intolerantie te ma ken' Dit is toch gewoon het idemo cratische' i recht en de plicht van elke christen' l.eidschcndam J. H. Maas L.T.S. Af en boeduUten er in de nieuwsbla den berichten op om gebrek aan vakbekwaam personeel Vóaöover mij hekend. is men in 1948 begwaen met vergaderingen over het venrteu- wen van de lagere technische school. In de loop der jaren ging de mening postvatten (gesteund door progres sieven en pedagochelaars) dat het beroepsvoorbereidend onderwijs moest verschuiven naar latere leef tijd om het algemeen vormend on derwijs meer prioriteit te geven. Het paste ook goed in het straatje van de vorige minister van onderwijs o.a.. Gelijke kansen voor iedereen. Van uit deze gedachte is men nu aan het ..rotzooien" geslagen waarbij zelfs de aktebevoegdheden het moeten ont gelden. Verder heeft de voriee minis ter Boersma de jeugdlonen oog eens extra opgetrokken. Gevolg De be drijven die deze leerlingen in dienst hebben, klagen terecht dat de aller eerste beginselen van het vak nog aangeleerd moeten worden. Veel be drijven kunnen dit ook niet meer betalen, dus sluiting van de leerop- leiding. Men zal dus een stap terug moeten en dit zal wel heel wat ..ge- kok" geven Wat is er nu eigenlijk verbeterd sinds 1950° Ik merk er maar bitter weinig van en hoeveel veitadertijd heeft het allemaal ge kost? Veel enthousiasme van het le rarenkorps. waar veel scholen trots op waren, zal wel gebroken zijn Is het echt wel juist het beroepsbege leidend onderwijs te verschuiven naar latere leeftijd? Ondanks de komst van de M T S en het feit dat het gehele L B O. past in het schema van vervolgonderwijs zal de L.T.S. toch de taak moeten behouden voor een aantal ambachtelijke beroepen die wij voor de toekomst beslist niet kunnen missen Alleen al het feit dat bij veel ambachten gelukkig de be roepstrots nog in sterke mate aanwe zig is. rechtvaardigt dat men hieraan weer meer aandacht moet schenken Amsterdam A. S. Schuller Frans Met belangstelling heb ik uw artikel Kamer indirect tegen Franse les op school" gelezen Gedurende meer dan zeven jaar maakte ik deel uit van het bestuur van de sectie Frans van de Vereniging van Leraren in Levende Talen Nog immer ben ik ervan overtuigd dat de strijd die we indertijd voerden (en indien nodig x-illen de docenten Frans, mét steun van hun collega's van de andere mo derne vreemde talen de strijdbijl op nieuw opgraven) een terechte is geweest Een aantal saillante punten doorstromen kan heel goed zonder het Frans te wippen de lbo-leerling die doorstroomt naar een mavo-afde ling wordt voor de rest van het jaar, meestal dus vanaf Kerst vrijgesteld van Frans, hij volgt in plaats daar van ..inhaalen of „verrijkingsles- sen" die voor hem haar de overstap naar deze wat theoretischer onder wijsvorm kan vergemakkelijken. Via deze oplossing kan het Frans ge handhaafd blijven Niet.steeds meer leerlingen" zoals u schrijft laten het Frans vallen; ra'ad- pleeg de cijfers van Cito en C B S. en u zult zien dat het aantal leerlingen dat Frans kiest en er examen in doet behoorlijk stijgt. Als, zoals blijkt uit het rapport van het ITS toch 30 a 70 procent van de mensen in hun beroepsuitoefening te maken krij gen met deze taal. en deze blijkt de meeste moeilijkheden (frustraties!) op te leveren, dan is er toch alle reden toe om juist dlè taal te hand haven en zodanig te onderwijzen dat men zich er inderdaad mee kan „redden". Ik ben er heilig van overtuigd dat de onderwijsfilosofen, uiteraard zelf met een puike opleiding, bezig zijn van onze kinderen de paupers van de toekomst te maken. De docenten Frans zullen daartegen vechten, tot de laatste snik! Heerde drs. Joop van Schaik Bedankt De heer Aantjes moet het binnen het CDA moeilijk hebben Ondanks de (geringe) AR-inbreng in het CDA- kamp. is de nieuwe club in uiterst conservatief vaarwater terecht geko men. Als de plannen van het kabinet Van Agt bekend worden (een paar weken na de verkiezingen!?) zal blij ken dat het snel bergafwaarts ge gaan is met de heer Aantjes en zijn toch zo mooie filosofie. Een andere AR-CDA-voorman. De Boer. heeft oppositieleider Den Uyl onder vuur genomen. ..De oppositie slaap", al dus de heer De Boer. Het valt steeds meer op hoe de ..progressieven" bin nen dat vermaledijde CDA vervallen tot banaliteiten en de deur naar PvdA en D'66 dichtklappen. De rege ring-Van Agt is tot nog geen enkele echte beleidsmaatregel gekomen. Half juni (nogmaals na de verkiezin gen!?) komen die maatregelen. De Boer. Aantjes en al die gedogers zul len dan ervaren, wat voor een kabi net zij steunen en zij zullen dan ondervinden dat de oppositie aller minst slaapt. Dan is het wel te laat. Aantjes c.s worden bedankt. Amsterdam B. Bastiaans Chloortrein Vrijwel geen enkele krant heeft mel ding gemaakt van de ramp waar Tilburg op het nippertje aan is ont komen door de botsing van twee goederentreinen in de nacht van 12 op 13 mei. Een van de daarbij be trokken treinen was de beruchte en gevreesde chloortrein, met 24 wa gons op weg van het Botlekgebied naar het Noorden. Deze chloortran- sporten vinden zo n 3 maal per week plaats en passeren dichtbevolkte woongebieden, onder meer in veel grote steden. De risico's waren tij dens en na het ongeval, met name tijdens het optakelen van de ont spoorde wagons, dermate groot dat de Spoorlaan (de drukst bereden ver keersader in Tilburg) voor alle ver keer en voetgangers moest worden afgesloten. Brandweer, politie en an dere rampenbestrijders liepen met gasmaskers op terwijl de politie via een megafoon de omwonenden op riep alle ramen en deuren gesloten te houden en zich niet naar buiten te begeven Tilburg is aan een ramp ontsnapt, vanwege de gelukkige om standigheid dat geen van de betrok ken chloorketelwagons. die ieder nog met bijna 1000 liter chloorgas gevuld waren, is gescheurd. Was dit wel gebeurd dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Het is de hoogste tijd dat wij. de regering en de Nederlandse Spoorwegen ons be wust worden van de onverantwoorde risico's die deze en dergelijke tran sporten met zich meebrengen Zo lang geen waterdichte veiligheids maatregelen genomen (kunnen) wor den. dienen deze transporten in de huidige vorm stopgezet te worden. Tilburg Wilbert Wlllems PS P-gemeenteraadslid Van een onzer verslaggevers BENNEKOM In rechtse kringen in de hervormde kerk wordt momenteel overwogen of er niet weer eens een publikatie moet komen, „welke de Kerk wakker schudt". Aldus het jaarverslag van de confessionele vereniging. Dergelijke „wakkerschuddende" pu blikaties van de rechterzijde van de hervormde kerk waren het Getuige nis van Prof. Dr. G. C. van Niftrik c.s. in oktober 1971 en de Open Brief van 24 predikanten uit 1967. Nog steeds slaan de confessionelen de ontwik kelingen van de hervormde kerk en andere kerken met gemengde gevoe lens gade. Secretaris ds. C. W. Corts in zijn jaarverslag; „De geestelijke strijd, waarom het momenteel gaat. loopt dwars door de kerken heen. We wor den allen door dezelfde gevaren be dreigd. door evangelie dat geen CONFERENTIES Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vier reformatorische christenen hebben de raad van kerken in Nederland in een open brief laten weten, dat zij geschokt zijn door de twee recente verklaringen van de raad over de staat Israél. En we werken maarJonge renweekend met oud-CNV-voorzitter Jan Lanser en theoloog Kees den Heyer over waarom werken we ei genlijk. hoe gaan we met elkaar, met de dingen om 27-28 mei. Eikelkamp, Eist (Utr.). Inl en inschr. LCGJ, tel 03438-6341 Bijbelboek en bijbeltekst. Hoge schooldag Kampen igeref kerken), zaterdag 27 mei. 10-13 uur. Burgwal- kerk. Kampen. Sprekers prof. dr J. L Koole en dr C. J. den Heyer Inl. tel 05202-7811 Feminisme en christendom, open werkdag onder auspiciën van het gereformeerd secretariaat voor ont wikkelingssamenwerking. zaterdag 27 mei. Pniëlkerk, Utrecht. Inl. en opg. tel. 033-43244. Schooldag Nederlands Bijbelinsti tuut, Bosch en Duin. zaterdag 27 mei. aula chr. techn. school. Graaf Adolflaan 4. Zeist, vanaf 10.30 uur. Sprekers ds W. van Dijk (Christus is overwinnaar) en prof dr H. Berkhof (Perspectieven en weerstanden in de oecumenische beweging in Neder land). Inf. tel. 030-784064. Wij in onze relaties, voorjaarscon- ferentie remonstrants vrouwencon tact. 29-31 mei. De Hoorneboeg, Hil versum. Inf. en opg. tel. 02157-231. Zij keren zich tegen de brief van de raad van kerken aan de ambassa deur van Israël over de Israëlische anti-bekeringswet en tegen de ver klaring van de raad over de midden oosten-problematiek. De vier zijn de t heer E W. van de Poll van Near East Ministry, drs J van Barneveld van het maandblad De Oogst, ds A Groenewegen van het Israél Comité Nederland, werkgroep contact met de kerken, en ds Joh. Heule. gerefor meerd predikant Bezwaren De bezwaren van de raad van kerken tegen de Israëlische anti-bekerings wet noemen zij hypocriet na acht tien eeuwen ..christelijke" discrimi natie van het Joodse volk en het Joodse geloof Bovendien heeft de raad volgens hen geen rekening ge houden met de pertinente verklaring van de Israëlische minister van justi tie. dat zijn regering op geen enkele wijze de bedoeling heeft, de religieu ze vrijheid van de christelijke ge meenschap of van welke andere ge meenschap ook in Isrül te beperken. De vier verwijten de raad van ker ken. dat hij in zijn verklaring over de Midden-Oosten-problematiek „de duidelijke landbeloften van de Here God aan Israël" discutabel stelt en daardoor het bestaansrecht van Is raël ondergraaft. Politieke lichamen kunnen bijbelse uitspraken nog ais onverstandig terzijde leggen, maar christenen dienen de bijbel als richt snoer te nemen, vinden zij. Het vredesinitiatief van Sadat vraagt volgens de vier van Israël een onverantwoorde concessie Ook wij zen rij erop. dat het Begin was. die Sadat uitnodigde. GENEVE De hulpafdeling van de wereldraad van kerken heeft de aangesloten kerken gevraagd om 560.000 gulden voor hulp aan slacht offers van de overstromingen in maart in Mozambique. In de Zambe- si-vallei werden 200.000 mensen dakloos. ADVERTENTIE Alleen het zuivere Woord kan ons redden van de chaos in eigen leven en in het leven van de gemeenschap. Helaas hebben we allemaal de neiging om van alles aan dat Woord toe te voegen en er van af te doen. Steun daarom ook ons Reformatisch Centrum in Italië. Giro 901.000 Ln.v. In de Rechte Straat te Velp, met vermelding: Ref. Centrum I. EUROPABOULEVARD op het balkon door zachte hand dwongen hier m'n rust te nemen op het balkon kolkt het gegrom van dit bestaan hoog tegen mij op van ver hoor ik ze aanstormefaer in hoogste versnelling gjVan ©El Var ce-r te r eori seri om het groene licht te haler de gierend en steigerend komen ze tot stilstand in een mislukte race als dieren van het woud die met de hoeven slaan loeien de motoren om hun weg Wes Dve: De jeur ;at verd nucl Btoo indi Lam iroor Lam ran 0<, mijn God, dat noemt m$iag „weg" te vervolgen maar ook daarboven laat men zich niet onbetuigtyjnj uit dichte nevels in de vertejaak doemen met de precisie van een uurwerk de jumbo's te voorschijn een donderend geweld plooiend en achter zich een zwarte pluim zo zit ik hier op het balkon op een niveau tussen onderwereld en hemel beklemd in hun geweld maar met m'n eigen stilte waarin de vogels te horen zijn en ver weg de rivier zich slingert door het groene land 'Olg nric dan rijer Dis atoc evangelie is. door ethiek welke haaks staat op de bijbelse ethiek. Uitspra ken van leidinggevende figuren in de top geven soms wel aanleiding tot diepe verontrusting. Veel jongeren zien het niet meer. Men experimen teert erop los. Het kerkelijk denken vermindert. Vrije geloofsgroepen rij zen buiten de kerk als paddestoelen uit de grond". Eind vorige maand was er een sa- menspreking tussen de hoofdbestu ren van de gereformeerde bond en de confessionele vereniging Meer dan een bezinningsbijeenkomst werd het niet. Maar het contact zal worden voortgezet. Zuid-Af rika Betreffende Zuid-Afrika betuigde het hoofdbestuur van de confessio nele vereniging zijn solidariteit met de gehele kerk Het ging niet in op een suggestie, dat een confessionele delegatie een bezoek zou brengen aan Zuid-Afrika izoals de gerefor meerde bonden wèl deden). Donderdag en vrijdag houdt de con fessionele vereniging op Woudscho- ten te Zeist haar jaarvergadering met daarop aansluitend haar confe rentie. Ds. C. A. van Harten treedt om gezondheidsredenen af als voor zitter Op de conferentie zullen dr J Haitsma en prof. dr. R. Bijlsma refe reren over kerkelijk denken en ker kelijke prediking in deze tijd. WINDESHEIM De hervormde kerk te Windesheim bij Zwolle is dringend aan restauratie toe. Men schat dat dat tweeëneenhalf miljoen gulden zal gaan kosten. Daarvan zal de overheid weliswaar het overgrote deel betalen, maar een geldwervings actie zal toch nog een kwart miljoen op moeten brengen. De kerk is het enig overblijfsel van het befaamde klooster Windesheim. dat in 1387 werd gesticht door de volgelingen van Geert Groote, de broeders des gemenen levens. In 1580 werd het koooster verwoest. Al leen de brouwerij bleef bewaard. Sinds 1632 wordt deze als kerk ge bruikt In het begin van deze eeuw werd het gebouw ondeskundig geres taureerd. Zo werd een te grote toren aangebracht, die nu tijdens storm weer als een hefboom werkt. De mu ren vertonen daardoor diepe scheuren. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg: C. Bergh te Rotterdam-Zuid; te V4, kenswaard/Aalst-Waalre: J. J. Wal. kand. te Arum; te Haarleijf Schoten (toez.): L. J. de Leeuw te J Annaparochie; te Abbenbroek: Vogelaar, kand te Hoogeveen; Amersfoort: J. P. Smit te Barsingd1, hom; te Zegveld: J. P Nap, kand. Ede; te Leerdam: K. A Abelsma Wateringen. Bedankt voor Weesp (toez.): J. Pror te Marken; voor Middelharnis van Brummelen te Huizen (NHi. Aangenomen de benoeming tot t jaardenpastor te Hilversum: S W Vries a s. em.pred te Hilversum p. Beroepbaar: B. J Stobbelaar, Vj Inntprrtam TOï op nig Josi 26 j bez< den a tel tot P"3: den hee uitg Obj Ostadestraat 22'. Amsterdam. wer mui gen ere- GEREF. KERKEN Beroepen te Berkel en Rodenrijs: G E. Klap te Fijnaart; te HengeEL"\" (O): C. Warner te Barenrecht. Aangenomen naar Glanerbrug: Sj Zwaan te Amsterdam; de benoemii tot ziekenhuispred in het psyc centrum Rozenburg en het Zeeho pitium te Den Haag-Loosduinen: v.d Kooij te Hilvesum. GEREI.GEMEENTEN Beroepen te Krimpen a.d. IJssel: J Ha aren te Amersfoort; te Oud Bei erland A Hoogerland te Krabbe dijke Bedankt voor Boskoop R Boogai jOra In Nai het sch kor te Leiden; voor Terwolde: P Ho wel koop te Kampen; voor 's-Gravenpo der: J. W Verweij te H l. Ambachl B APT.GEM EENTEN' Beroepen te Delfzijl: G. Bosveld Muntendam. OL'D.GEREF.GEM Beroepen te Rotterdam-Zuid: M Middelkoop te Zwolle (herv gerdmee gem.). Ds S. G. Bloem ster Mat zorg hij mus ach Op 74-jarige leeftijd is vrij plotselii lukl overleden ds S G Bloem te Omme zijn Hij was vanaf 1934 gereformeerd prtberi dikant in achterenvolgens Niezi Dat Gasselternijveen, Hoogkerk. Hoog mal zand-Sappermeer, Schildwolde e sprj Goor. Na zijn emeritaat in 1968 wei mee hij geestelijk verzorger van een W jaardencentrum in Hengelo, terw kim hij ook hulpdiensten verichte in hij wijk van ds C. Mak te Hengelo, i op deze synodepraeses is. Ds Bloe bevi was, toen hij in de provincie Groni gev< gen werkte, voorzitter van de provi vrol ciale diakonale conferentie. Ook wi dat hij actief in het gereformeerde ma zich nenbondswerk. wor besl mag geld mee ES De leidende r -k. geestelijke in Cl zijn na. aartsbisschop Ignatius Pi Sh Shih van Sjengjang. is vorige wet1 overleden. Hij werd 81 jaar AartsbJ schop Pi werd in februari op h partijcongres in Peking gesignaled als een van de religieuze leiders. C het congres meemaakten pid Bisschop Simonis van Rotterdaf zal zaterdag meewerken aan e open dag van de r.k. charismatisd *n,° beweging in Den Haag. in de techi sche school Sint Paulus. Meppelw 339. De bisschop zal voorgaan in i eucharistieviering. Pi Shu-Shih DE aqt In 1 Jo enzi ijn bias hen hen eige ten den ven kraj Illu:

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2