[)usbaba aat het Eifweten Betaald voetbal: ja tegen rapport p {enk van Leeuwen en Nico de Bree vallen af voor Argentinië Möhlmann vint etappe Vergadering akkoord met brief Feyenoord nu opgesplitst' Zaterdagtitel cv IDAG 23 MEI 1978 SPORT Trouw/Kwartet 23 por Matty Verkamman ÏIST Nico de Bree, Henk van Leeuwen en Johnny Dusbaba in de laatste afvallers uit de Oranje-selectie geworden, die steren tot de WK-sterkte van 22 man werd teruggebracht. Voor lelman De Bree en spits Van Leeuwen betekende het bericht luwelijks een verrassing. De keeper van Anderlecht was telefo- sch eerder door Ernst Happel meegedeeld, dat hij de reis naar ■gentinië niet zou meemaken. De Bree verscheen gisteren om e reden al niet meer op het KNVB-sportcentrum. Van Leeuwen eldde zich nog wel in Zeist, maar kreeg aan het eind van de iddag van Happel de koele mededeling: „Je hebt een blessure, ik heb al genoeg geblesseerden". LADEL De vijfde etappe van [ymnpia's ronde, een rit over 168 lometer van Hulsberg naar Bladel gewonnen door Gerrie Möhlmann lór Piet van der Kruys en Ad Wij- jnds. Het peloton, waarin Arie Has- nk, finishte met een achterstand in twee minuten en 45 seconden, bssink blijft in het bezit van de jan je trui. 3FDE ETAPPE: J. Gerrie Möhlmann 168 km 3 uur 50 min 4 sec (met bonificatie 3.49.49). 2 tl van der Kruys (met bon. 3.49.54). 3. Ad (jnands met bon 3 49.59. 4. Jan Jonkers. 5. trt Oosterbosch. 6. Jacques van Meer. allen in kelfde üjd als de winnaar. 7. Heddy Nieuw- rp op 2 min. 22 sec. 8. Bart van Est 9. Peter jnnekamp. 10. Cees Kuystermans. 11. Nico van >ft. 12 Theo Hogervorst. 13. Rene Haast. 14 lrej Timovejev (Sov). alleen in dezelfde Ujd Kieuwdorp. 15. Theo Gevers op 2 min. 45 sec. Bert Scheuneman. 17. Jos Lammcrtink. 18. ri Pokomy iTsj». 19. Jaroslav Blaha (Tsji. 20. »rend Huveneers 42 Arte Hassink. allen in peilde tijd als Gevers. ?en klassement: 1 Hassink 19 uur 19 min minutenr2. Van Meer 19.20.15; 3 Scheune- n 19 20.16; 4. Lammertink 19.21.27; 5. Schur 11.38; 6 Pirard 19.21.45; 7. Koersen 19.21.52; 8. de Broek 19.22 04 9 Van Houwelingen 12.04; 10. Oosterbosch 19.22.25; 11. Tsjoete- i (Sov) 19.23.28; 12. Wekema 19.24.36; 13. ikers 19.24.56; 14. Wijnands 19.26.36; 15. euwdorp 19.27.27. Bepaald anders verliep het met Johnny Dusbaba. Ter elfder ure wer den de coaches Happel en Zwart kruis onaangenaam verrast, toen de verdediger taal noch teken van zich liet horen. Dusbaba, die zaterdag nog reserve was tijdens de interland tegen Oostenrijk, trok door die han delwijze de lijn van zijn voortdurend getwijfel ten aanzien van het Neder lands eltal tot in het extreme door. Eerder liet hij verstek gaan in het trainingskamp om zich vervolgens pas na de eerste oefenwedstrijd te gen clubs Brugge, bij bondsarts Frits Kessel te melden. Dusbaba, die toen naar eigen zeggen werd gehinderd door een liesblessure, werd door Kes sel onderzocht, maar deze kon niets ontdekken. De technische en medische staf had den gisteren geen goed woord over voor het vreemde gedrag van Dusba ba. De perplexe Happel, die de man van Anderlecht zeker een plaats in de selectie had toebedacht, begreep niets van de hele kwestie. De Oos tenrijker zei: „Na de terugkeer uit Oostenrijk, hebben Rob Rensen- brink en ik Dusbaba nog naar huis gebracht. Tijdens die rit van negen kwartier naar Brussel heeft hij met geen woord over zijn plannen gerept. Aanvoerder Ruud Krol heeft nu met hem gebeld. Dusbaba zei hem dat hij teleurgesteld was dat hij tegen Oos- Het einde van een WK-droom. Duidelijk teleurgesteld wordt FC Den Haag-spits Henk van Leeuwen door bondscoach Ernst Happel weggeleid na een laatste ('beslissende') training in Zeist. tenrijk niet was opgesteld. Tevens heeft hij gezegd dat ik hem iets be loofd zou hebben. Maar dat heb ik nooit gedaan". Maandagmorgen ondernam clubge noot Rob Rensenbrink in Brussel nog een poging om Dusbaba van gedachten te doen veranderen. Zon der succes. De persoon in kwestie was gisteren voor enig commentaar niet bereikbaar, maar zijn echtgeno te meende: „Misschien heeft de re servebank en de duur van het toer nooi er mee te maken. Johnny twij felde allang. De ene dag wilde hij wel mee, de andere dag weer niet." Hoewel er geen sprake was van een onverwachte ontwikkeling, waren de druiven toch zuur voor Henk van Leeuwen, toen deze na de laatste training, nog op het veld, van zijn uitsluiting op de hoogte werd ge bracht. Van Leeuwen leek tot voor kort een zekere keus voor Argenti nië. Toen hij zich in het facultatief trainingskamp aan de linkerknie blesseerde keerden zijn kansen even wel. Van Leeuwen: „Ik voel me niet helemaal fit, maar dokter Kessel keurde me 's morgens toch goed. Als ik dit van tevoren had geweten dan was ik nu liever niet meer naar Zeist gekomen." Happel over Van Leeu wen: „Ik heb voor zoveel mogelijk gezonde spelers gekozen. Langer wachten kon niet meer, omdat de lijst met 22 namen naar de FIFA moest." Eén niet geheel fitte speler behoort toch nog tot de selectie: Hugo Ho- venkamp. De linksback van AZ'67, die door Happel een zekere basisspe ler werd genoemd, speelde vlot in een trainingspartijtje mee. Dokter Kessel twijfelt of Hovenkamp fit zal zijn voor de openingswedstrijd tegen Iran, maar geeft hem voorde volgen de wedstrijden een goede kans. Naast selectie was het gisteren ook weer praatdag in Zeist. Happel onderhield zich met Johnny Rep en Wim van Hanegem over het aan staande wereldtoernooi. Vooral het gesprek met Van Hanegem was van belang. Eindelijk werd de 51-voudige international te verstaan gegeven dat hij niet bij voorbaat zeker is van een basisplaats in Argentinië. Hap pel: „Ik heb Willem gezegd dat hij net als alle anderen niet op een vaste plaats hoeft te rekenen. Ik wil met het systeem 3-5-2 doorgaan, maar met Willem, dat heeft iedereen kun nen zien, ben je niet offensief genoeg. Van Hanegem heeft zulke grote ver diensten voor het Nederlandse voet- bal, dat ik me verplicht voelde om hem nu al in te lichten, zodat ik straks niet het verwijt krijg te horen dat ik er pas in Argentinië mee ben aangekomen. Kijk. ik kan niemand iets beloven. Willem had daar begrip voor." Volgens Van Hanegem duurde het gesprek maar „drie seconden". Het gesprek dat Rene van de Kerkhof over zijn positie met Happel wil, heeft nog steeds niet plaatsgevon den, „maar dat komt nog wel," zei de rechterspits desgevraagd. door Peter Onvlee AMERSFOORT In de herkansing heeft het betaalde voetbal zoals ver wacht toch integraal „ja" gezegd te gen het rapport Gezonder Betaald Voetbal. De nood, die een aantal clubs tot aan de lippen is gestegen, de dreiging van het uitblijven en zelfs inperken van financiële steun alsmede de extra druk die er op het betaalde voetbal is komen te liggen nu er vanuit de amateurhoek een onafhankelijk advies is opgesteld om tot scheiding van de KNVB (mét één miljoen leden) en het betaalde voetbal (in een Liga) te geraken, lie ten de afgevaardigden gisteren tij dens de bijzondere vergadering in Amersfoort weinig keus. Unanimiteit vroeg mr. Jacques Ho- gewoning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. En geen discussie meer. Het eerste kwam er uiteindelijk toch uit. maar voordat de afgevaardigden het sec- tiebestuur machtigden de brief naar staatssecretaris Wallis de Vries te versturen met daarin de mededeling „dat de algemene vergadering be taald voetbal alsmede het bondsbe- stuur van de KNVB het rapport Ge zonder Betaald Voetbal alsmede de verdere voorwaarden zoals door hem gesteld in een schrijven van 3 april integraal hebben aanvaard" werd er een voor de democratie binnen het voetbalgebeuren toch wel blame rend rollenspel opgevoerd. Centraal in dat alles: een nieuw inge diende motie van spelerszijde die de oude motie Van Rijn zou moeten vervangen. Principieel niet eens zo heel veel verschillend, maar duide lijk zwakker gesteld om „er in ieder geval voor te zorgen dat de steun maatregelen voor het betaalde voet bal er zo spoedig mogelijk zouden komen". Kritiek op het soms haasti ge karakter van het rapport werd ingeslikt, de eigen verantwoordelijk heid en de kennis die de algemene vergadering zou bezitten werd naar de achtergrond geschoven en het dwingende „moeten" waar het de aanpassingen van het rapport betrof (meer dan de nu gemelde twintig contractspelers, discussie over de speeldag en het financieringssys teem) werd afgezwakt tot „zal trachten". Het was een motie die behalve onge woon (een unaniem aanvaarde motie zou ervoor moeten worden ingeslikt) ook onnodig was. Want, zoals deze krant de afgelopen week al meldde, was de nu ter discussie staande brief van de KNVB aan staatssecretaris Wallis de Vries een tot in details uitgewerkt middel om de voortgang van het rapport weer op gang te brengen. Zondagmiddag nog werden daarvoor in een drieënhalf uur du rend gesprek met de staatssecretaris de laatste plooien weggestreken. Die exacte opening van zaken werd de spelersafvaardiging in eerste instan tie niet gegeven. Pas toen een geïrri teerde Van Rijn wél het een en ander duidelijk stelde, werd de nieuw-inge- diende motie ingetrokken en volgde het unanieme ja. Hypocriet bij de toch nog lange dis cussie over het rapport Gezonder Betaald Voetbal was het buiten be schouwing laten van een ander, vori ge week toch bekend geworden (voorlopig) rapport van de Struk- tuurkommissie Amateurvoetbal, waarin zoals gemeld het onderbren gen van het betaald voetbal, in een Prof Liga wordt aanbevolen. Voorzit ter Hogewoning ging op dit door hem omstreden werkstuk slechts in zijn openingswoord kort in. Memo reerde het feit. dat dit rapport bin nen het bondsbestuur van de KNVB tot verschil van mening heeft geleid. Een door hem als tweede vice voor zitter van de bond gevraagde princi pe-uitspraak, zaterdag in het bonds bestuur, dat „één onverdeelde KNVB het uitgangspunt moest zijn", werd door de „amateurs" in het be stuur verworpen. Tot slot: het rapport Gezonder Be taald Voetbal gaat ervan uit dat met ingang van de komende competitie al een aantal maatregelen wordt doorgevoerd om de gewenste ge zondmaking te bewerkstelligen. Het zal nog het nodige praat- (CRM-sec- tie-bestuur) en regelwerk vergen. Met definitieve uitspraken van het in te stellen BBI (budget bewakings instituut) omtrent de „bespreek baar" gehouden zaken als speeldag, contractspelers. financieringssys teem en, indien mogelijk, de trai nerscontracten. LENIA GORA De Italiaan Gi- _gio Casati heeft de tiende etappe an de Vredeskoers gewonnen. Hij igde de afstand van 146 kilometer and Jelenia Gora af in vier uur, egen minuten en 12 seconden. Iweede werd Michael Klasa en de jerde Aavo Pikuus. De Rus Aleksan- ër Avering behield de leiderstrui. ROTTERDAM Met ingang van et komende seizoen zullen de prof- n amateurafdeling van Feyenoord p eigen benen staan. Maandag be- oot de algemene ledenvergadering an de Rotterdamse eredivisieclub Dt deze „scheiding". Het betaalde oetbal zal worden ondergebracht in en stichting. De amateurs gaan uit- omen in de vierde klasse van de :NVB en blijven spelen onder de aam Feyenoord. >e stichting betaald voetbal Feyen- ord krijgt een vijfhoofdige leiding. )rie bestuursleden zullen worden ekozen uit de raad van commissa- issen van de NV Stadion Feyenoord. )e twee anderen worden aangewe- en door dit drietal. ATLETIEK Met een sprong van slechts 2.03 (Nederlands record 2.26) is Ruud Wielart winnaar van het hoogspringen in Milaan ;eworden. BASKETBAL De Nederlandse dames- iloeg is tot nog niet weinig succesvol tijdens iet Europees kampioenschap in Zielona Dora Van Tsjechoslowaklje werd met 45-62 verloren en tegen Joegoslavië werd het 64- BASKETBAL Voor de vanavond in Lei den beginnende wedstrijdserie om de Euro- >ese beker voor landenteams heeft interim- »ndsco3ch Tom Quinn dertien spelers ge selecteerd Het zijn: Kees Akerboom. Jan Jekker. Al Faber. Herman Pluim (EBBC). Gemt van Buuren iRZ>. Emil Hagens. Cock van de Lagemaat. Kees Limmen (Flamin- lo's». Anton van Helfteren (Punch). Harry Kip. Jimmy Woudstra (Leiden). Bert Kragt- wijk (Landlusti er. Renso Zwiers (Donar). Italië is in Lelden de eerste tegenstander. SCHAKEN - Cathy van der Mije heeft door in de laatste ronde zelf te winnen van Cora van Gent en de nederlaag van mede-kop- loopster CorTy Vreeken tegen Enka Belle beslag gelegd op de Nederlandse damesUtel. VOETBAL Een 2-0 zege op Charleroi heeft Beveren de Belgische beker opgele verd Treffer van Coningx en Stevens beslis ten in het laatste kwartier de strijd. VOETBAL Voor de zomercompetitie heeft Sparta in Rome met 3-2 van Lazlo verloren De ruststand was 1-1. Van Stave ren en Van Zoest gaven de Rotterdamse tweemaal een voorsprong. VOETBAL Drie doelpunten van Ruud Geels hebben Ajax In het Noorse Bergen een 3-0 zege bezorgd op Manchester United. Van onze sportredactie ZEIST Noordwijk speelt de eerste wedstrijd van de strijd om het zater dag-amateurkampioenschap thuis tegen ACV. Dat gebeurt zaterdag 27 mei. Een week later vindt in Assen de returnwedstrijd plaats. Beide duels beginnen om 3 uur. Een even tueel beslissingsduel tussen de kam pioenen van de eerste klassen wordt dinsdag 6 juni, mogelijk in Harder wijk. gespeeld. LATIN De Hannelore Ausputzer Show GOES LATIN (cha-cha-cha, Theo Koomen and all that stuff). Het wereldkampioenschap voetbal gaat de komende weken ook de nu nog resterende halve kolom op de sportpagina's bepalen. Dat bete kent dat ook deze rubriek in het teken van de poen en de punten zal staan. Met andere woorden: De Hannelore Ausputzer Show GOES LATIN! Osn team in Argentinië bestaat be halve uit ons Oranje ook uit onze J. C. Brak, wie het breed heeft laat het nu eenmaal breed hangen. En wat er thuis blijft is trouwens ook niet mis. Daarom de komende maand niet eens maar tweemal per week, op dinsdag en vrijdag maar wel kleiner, De Hannelore Ausput zer Show GOES LATIN! Tot de wereld weer gewoon om de zon draait. COR „Zo heeft ie in zijn dooie eentje met de KLM een vliegtuig geregeld, een verlengde DC-8 nog wel. Een vlieg tuig is tenslotte maar een vliegtuig, nietwaar, een trein met nauwe stoeltjes, smalle leuningen en toi letten waarop je nog geen minuut rustig kan zitten. „Moet je luiste ren", zegt Cor tegen de KLM, „die gasten van het Nederlands elftal ga je een rustig tripje aanbieden. Op weg naar Argentinië nou ja, op weg hebben de jongelui een wan delpaadje nodig en een soortement van opklapbed als je begrijpt wat ik bedoel. We kopen er natuurlijk geen bliksem voor als het gezel schap van Herr Happel doodmoe in Mendoza neerstrijkt. Ik zou zeggen, verbouw die kist een beetje en geef ook wat reductie op het vliegtarief, dan schieten we aardig in de goeie richting. Je hebt als KLM toch een naam op te houden, laten we wel zijn". De vertegenwoordigers van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij vonden het allemaal heel mooi wat Cor Coster zo rechtlijnig voor itelde. „We zullen erg ons best doen", beloofden ze, „en natuurlijk nemen we de kosten voor onze re kening". Cor Coster, in het oog van de bui tenwereld niet zó actief meer voor het bureau Inter Football, maar hou hem in de gaten, lacht smeuiig als hij aan de onderhandelingen met de KLM wordt herinnerd. „Beste mensen, moet ik je zeggen. Met die lui kun je tenminste rede lijk praten. Weet je wat ze ook nog doen? Ze verven die hele kist oran je. Ik zie de vogel al omhoog schie ten. Een vlammende DC-8 op jacht naar het wereldkampioenschap." COR 2 Tot zover een stukje uit een ver haal in de AZ-krant; Theo Koomen ri-ht een standbeeld op voor Cor Coster. Een mooi standbeeld, maar wat wil je ook in een Inter Football- blad? Daarin mag je niet verwach ten een objectief beeld van onze Cor tegen te komen, laat staat een wat kritischer benadering. \.c* J}- Maar helemaal dol wordt het als bij enige navraag blijkt dat het stand beeld voor Coster uit zelfvervaar- digd bordkarton is opgetrokken en nauwelijks bestand is tegen een regenbuitje. Wie bij de KLM vraagt hoe die onderhandelingen met Cor Coster precies zijn verlopen, krijgt een heel ander verhaal te horen. Een oranje vogel op jacht naar het we reldkampioenschap? „Over m'n lijk", zegt KLM public-relations man Van Aardenne. Er is geen sprake van een oranje geverfd vliegtuig ten behoeve van het Ne derlands elftal. Dat ze in Schotland wel een vliegtuig een speciaal kleurtje geven ten behoeve van een voetbalelftal, dat wil nog niet zeg gen dat ze in Nederland inmiddels ook helemaal door het dolle zijn geraakt. Geen oranje vogel dus. Maar wat is er wel met Cor Coster geregeld over de reis van het Nederlands elftal? Dat blijkt helemaal niets te zijn. Om de simpele reden dat de KLM in dit geval helemaal niet met Inter Football in contact mocht treden. Natuurlijk, de KNVB had de zaken doorgeschoven naar Inter Football, want om een of andere merkwaar dige reden kijken ze bij het betaal de voetbal soms helemaal niet op een cent. Zeker niet als blijkt dat ze anders zichzelf daarvoor druk zou den moeten maken. Maar bij de KLM aangekomen bleek Cor Coster geen onderhande lingspartner te kunnen zijn. Onder druk van de vakbonden en de on dernemingsraad werd deze vorm van Oranje-overleg afgewezen om dat Inter Football zich schuldig maakt aan commerciële arbeidsbe middeling. Van Aardenne: „Ik heb Coster hier ontvangen en ik heb tegen hem gezegd: ik mag niets doen. De vak bonden en de ondernemingsraad zijn ertegen. Hij heeft zich positief opgesteld. Even goede vrienden, zei hij, ik hoop dat we elkaar in de toekomst nog eens tegenkomen." Beste mensen bij de KLM dus, daar kun je nog eens mee praten. COR 3 Hoe is de reis van het Nederlands elftal naar Argentinië dan wel gere geld? Dat is in feite een apart ver haal. Een verhaal dat al op 22 maart 1976 begon. Toen kwamen KNVB en KLM in Zeist bij elkaar voor een hapje, een drankje en een goed gesprek tussen twee „Konin klijken". Van de zijde van de KNVB waren daarbij aanwezig de heren Meuleman, Van Marle, Burg wal, Wagenaar, Huibregts, Grif horst en Hamstra. Namens de KLM was onder meer de heer Van Aar denne aanwezig. Hij herinnert zich dat het een goede bijeenkomst was die herhaald zou moeten worden om wat zaken op papier te zetten. Daar is echter niets van gekomen. Toen de tegenuitnodiging kwam was de KNVB juist gewikkeld in de affaire Burgwal; daarna is er nooit meer iets van gekomen. De zaak werd pas weer actueel toen het wereldkampioenschap zich plotseling aankondigde. Bestuur der Ton Zwikstra kreeg als lid van het WK-burau onder meer de reis te verzorgen. Veel kwam daar niet van terecht. Tot Inter Football die zaak ook naar zich toetrok (procentje, pro centje). In feite had de KLM toen al moeilijkheden gekregen, want daar wordt vaker dan eens in de vier jaar een belangrijke reis voorbereid. Er waren ook al andere boekingen vastgelegd. Het heeft allemaal wat lang ge duurd, zegt de KLM, maar uitein delijk kwam er na besprekingen met toch weer bestuurders van de KNVB een overeenkomst. De reis werd geregeld via het reisbu reau van de KNVB (Maduro) en de KLM nam de kosten van het om bouwen van het toestel voor zijn rekening, al zat men daar niet om zo'n opdracht te springen. Maar ja, het vervoer van het Nederlands elf tal is nu eenmaal ook een beetje een prestige-zaak en de KLM moet van de lucht leven. Hoe zat het eigenlijk met de drei ging dat Oranje eventueel met een andere maatschappij zou gaan vlie gen? Van Aardenne. „Of die drei ging serieus was? Wij hebben ge zegd: als ze met de Air France willen vliegen, moeten ze dat maar doen. Al die ellende van het om bouwen. Van de andere kant, de FIFA wil in feite dat een elftal ook met de maatschappij uit dat land vliegt, daar komt het wel op neer". Dus vliegt Oranje vrijdag gewoon met een zilveren vogel van de KLM uit. zilverkleurig om aan te geven dat ze de vorige keer maar tweede werden. Een speciaal prijsje zat er voor de KNVB ook niet in. Van Aardenne: „Wij zijn gebonden aan de prijsafspraken in de internatio- nalie luchtvaart overeenkomst. De KNVB moet de normale prijs beta len. „Ik had", zegt Van Aardenne, „het meer op prijs gesteld als het op een wat prettiger manier tot stand was gekomen." Maar was deze overeenkomst er ook uitgekomen als de KNVB Van af het begin de vinger aan de pols had gehouden? Waarschijnlijk wel, zeker wat het ombouwen van het vliegtuig betreft. Maar de verreke ning van de prijs had ook anders kunnen lopen. Bij voorbeeld door de KLM advertentieruimte te gun nen in het KNVB-blad in oprich ting, per slot van rekening geeft de KLM toe hevig geïnteresseerd te zijn in voetbalreizen. Met name via intiatieven als de Eurosportring of gewoon amateurclubs die naar Amerika willen. Daar ligt, de KLM is zich ervan bewust, een markt en de concurrentie in het luchtvervoer is zwaar. Dus „Beste mensen, moet ik je zeggen. Met die lui kun je tenminste rede lijk praten". Voor de normale prijs, in normaal toestel dat op verzoek van de KNVB wordt omgebouwd. Ja, ja. Cor regelt het wel VOORBEREIDING Hoe is de voorbereiding gegaan? In het begin heb ik een beetje pech gehad. Ik heb aan tweeënveertig prijsvragen meegedaan. Maar niks. Niet gratis naar Argentinië. Pech, gewoon pech, hè? Nou, dan moet je het thuis op eigen kosten maar een beetje gezellig maken. Ik heb dus zo'n shirt gekocht met Argentina '78 van voren en HOLLAND van achteren, want dat is de nieuwe rage. En voor reserve heb ik er een met rugnummer 14, dat ik dus De Grote Afwezige persoonlijk voor de buis kan opvoeren. Dan heb ik een kratje Hup Holland Hup-pils en nog een andere dat het Nederlands elftal dus óók de eerste plaats toe wenst. Flesje Beerenburg want dan hoef je niet per se naar Argentinië om te kunnen genieten van de WK. Whisky-tje d'r bij, want daar krij gen de Schotten het moeilijk van. Drie kilo ijs, want dan heb je met een een goeie bal in -huis. Wat lunchkroketten (niet' te verwarren met de ontbijt- of dinerkroket), bit terballen en frikadellen want dan win je met een beetje mazzel het boek „Voetbal WK'78". Een nieuw' tapijtje latenleggen, want dat scoort altijd. En een paar revolutio naire voetbalschoenen d'rbij want dat is de basis van de wereldcup '78. Natuurlijk een nieuwe 25-delige encyclopedie want daar staan maar liefst 11 pagina's over Argen tinië in. Nieuwe auto ook om de jongens straks af to halen, een Amerikaan want dat is een wereld kampioen in luxe en degelijkheid. D'r komt nog een nieuwe kleuren televisie hè, want dat moet van de regering. Ik weet nog niet wat 't wordt, of eentje waarmee je niet op de tribune hoeft te zitten, of eentje die het overdag even goed doet als 's avonds (de techniek staat nu eenmaal voor niets), of eentje waaT- mee ze de wereldcup winnen. Ik denk dat het die ene wordt, dat je dus bij elk doelpunt van Nederland een nieuwe tv krijgt. En dan een video'tje d'r bij, voor dat ik dus voetbal bij het ontbijt krijg en daar gaat dan een cassette in waarmee je de héle WK nog eens terug kan zien. Wat mij betreft kunnen ze morgen beginnen. Tegen 1982 ben ik wel weer uit de kosten. BOYCOT Over het laffe argument dat de acties tegen het wereldkampioen schap voetbal te laat begonnen, is al veel gezegd. Over boycot-aspira ties voor de Olympische Spelen van 1980 in Moskou is evenveel naar voren gebracht. Het Engelse blad The Sunday Times combi neerde afgelopen zondag beide za ken tot een laatste dreigement aan het adres van de Russen. Naar aanleiding van het scherts proces vorige week tegen de dissi dent Joeri Orlow schreef The Sun day Times dat als zo'n proces nog een keer plaatsvindt, de Engelse premier James Callaghan stappen moet ondernemen om een boycot actie tegen de Olympische Spelen van 1980 aan te moedigen. Het mo ment kan komen, aldus de Engelse krant, dat het meten met twee ma ten moet worden afgeschaft. „Als Zuidafrikaanse atleten niet welkom zijn (in de Olympische be weging) vanwege de omstandighe den waaronderzij in hun eigen land optreden, dan moeten dezelfde mensen die zoveel waarde hechten aan mensenrechten zich waar schijnlijk ook afvragen of ze echt willen dat atleten uit hun land deel nemen in een land waar die rech ten, inclusief het recht om de aan dacht te richten op de verontacht- zaming, worden geschonden." „Mr. Callaghan en dr. David Owen (minister van buitenlandse zakent moeten in gedachten houden dat als dit soort schertsprocessen in Rusland doorgaat, er overleg met andere regeringen moet plaatsvin den met het doel om te komen tot een zo uitgebreid mogelijke boycot van de Spelen van 1980 als maar mogelijk is." Genoteerd te Den Haag? GRIEP De Argentijnse regering heeft, zo als bekend, public relations men sen in de arm genomen om een zo rooskleurig mogelijk beeld te schetsen van de toestand in het land. In eerste instantie was het de bedoeling de pers vriendelijk in te pakken met mooie verhalen en mooie vrouwen. Dat lekte uit en er volgde een korte radeloosheidsperiode waarin ge woon alles ontkend werd. Eenmaal hersteld werd een poging onderno men om tegenstanders zoveel mo gelijk in diskrediet te brengen door hen in de klasse linkse terroristen onder te brengen. Dat doet het thuis misschien wel aardig, maar daar was het niet voor bedoeld, want in Argentinië mag niemand weten dat er zoiets als een boycot actie bestaat. De laatste dagen is de tactiek weer gewijzigd. De toestand in Argenti nië wordt nu*het liefst vergeleken met de toestand in Europa. Mis schien wel op het spoor gebracht door Jan Zwartkruis die zich in Argentinië op straat veiliger voelde dan in Amersfoort, wordt nu bij alles niet nagelaten te wijzen op het feit dat heel Europa bol staat van niet onder controle te brengen terrorisme. In vergelijking daar mee, valt het in Argentinië nog mee. Kijk naar Je eigen, bedoelen de Argentijnse militairen. Hoe fraai zoiets van pas kan ko men, bleek uit de berichten over een griepepidemie die in Cordoba dreigt uit te breken. Om te begin nen werden de anti-Argentinië groepen erbij gesleept omdat de Argentijnse autoriteiten hen ervan verdenken die griep te zullen gaan gebruiken bij hun acties. Dat is. aldus de Argentijnen, onzin. Het betreft hier namelijk een onschul dige griep, die en daar is het weer eerder in Rusland, de Verenigde Staten en Europa heeft geheerst. Russische groep, linkse griep ei genlijk. Kijk naar je eigen thermo meter dus. Trouwens, aldus de Argentijnse au toriteiten, de bezoekers van het we reldkampioenschap hoeven er niet bang voor te zijn. want behalve dat het geen kwaadaardige griep is, zijn voornamelijk kinderen er vat baar voor. En kinderen, die hebben geen geld om naar het WK te gaan kijken en die zijn dus niet belang rijk. DERKS Zeg Brak, maak jij nog iets over Derks. Onze J. C. Brak: Ja, graag. Dat was ik vorige week vergeten. Derks zelf niet, gelukkig. In zijn column in Het Parool, in vergelijking daar mee is Wim van Hanegem in De T. een begenadigd filosoof, meldt hij nu dat zijn afscheid bij PEC een doorslaand succes was. Voor de te levisie had Kees Jansma gezegd dat hij het maar niks vond, maar Derks had zelf gemerkt dat het publiek in Zwolle hem ten volle begreep en hem op weg naar de kleedkamers luid bejubelde. Waar door dus ten slotte Derks zélf het bewijs leverde dat hij behalve een bord voor zijn hoofd er ook een aan de zijkanten en de achterkant heeft. Zeg, dat kan toch wel wat minder. Onze J. C. Brak: Ja, dat is waar. Zet maar: de laatste afgang van Derks was de grootste. Verder niks? Onze J. C. Brak: Nee. Dan ga ik nu gauw naar Happel om even te zeg gen dat de FIFA het niet goed vindt als er een doel op het midden veld komt te staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23