Kip Grand de Luxe 470T, 510T en 530T Tegenstanders Een overdosis aan temperament Geld speelt geen rol... Regering koopt een elftal h LEERKES DAVERENDE AANBIEDING VAN DE MAAND SDAG 23 Met 1978 Voor hen die topklasse herkennen heeft Leerkes veel goeds in huis stuk voor stuk kwaliteitsmeubelen in massief eiken, met daarnaast een Deze maand: (evt. geloogd) met stoffen bekleding van 4695,- voor 2995," met lederen bekleding van 6345," voor 3995," GRAAG TOT ZIENS specialist in massief eiken meubelen MARIASTRAAT 76 - APELDOORN Tel. 055-218813 (Smaakvol interieur Met comfortabele, prak tische rondzit. Tot in de hoeken royale zitruimte KM Soepel veersysteem Voor nóg beter rijgedrag en grotere stabiliteit is gebruik gemaakt van ..Knott "-as met veerelementen \Q/ iet Veiligheid vóór alles 1 Abbenes (gem Haarlemmermeer). Caravan Centrum Abbenes. Kaag- weg 20 Alphen a/d Rijn, Han delsonderneming Habo. Gouwsluis- seweg 36. Amsterdam-noord, Caravan Centrum De Molenwi|k. Zuideinde 431. Apeldoorn, Apel- doornse Caravan Centrale. Zwolse- weg 335, Barneveld, Gelderse Ca ravan Centrale, Baron van Nagell- straat 172, Best, J Rickelman Ca ravans. Bosseweg 43. Brummen, Algemene Verkoop Centrale, Arn hemsestraat 129. Brunssum, Sport Tillemans. Rumpenerstraat25. Deersum (bij Sneek). Bocreana C V Rijksweg 3 (postbus 45). Delft, Gebr Duyndam. Rotterdamseweg 390, Doetinchem, Caravanbedri|f ..Oost-Gelderland". Grutbroek 5. Emmen, Caravanbedri|f H. van Wijk, Navigatiestraat (Industrieter rein). Etten-Leur, Fa Harry de Bruyn., Bisschop Molenstraat 40 Gouda, Caravan Centrum Gouda B V Nieuwe Gouwe o z 1 Grave, De Greeff's Recreatie Sport. Arnoud van Gelderwecj Haaksbergen, Henk Pen Caravans. Industnestraat 70 Halfweg, 1165 MK. Housecar Caravan Centrum B V Haarlem merstraatweg 69a Heerhugo- waard, Piet Mi|ts Caravanhandel Pascalstraat 12 Den Helder, Relax Mobilebouw B V Industrieweg 7. Hoogeveen, Reinders Caravans U wilt comfort op hoog niveau Dan zijn hier 3 riante mogelijkheden de caravans mét toiletruimte Ventilatie Dubbelwandige dak luiken. waarborg voor constante ventilatie. Veilig voor U en een be houd voor Uw caravan In de Kip Grand de Luxe altijd verze kerd van luchtcirculatie door de gehele caravan, door de vrijstaande banken NCARAVAN VAN KIP OOK BIJ INRUIL N BEGRIP CABBY CARAVAN A B OOK ALLE ANDERE KIP-CARAVANS STAAN BIJ ONZE DEALERS Franklinstraat 8-10. Leiden, Chns- pijn Caravanbedrijf. Rijndijk 123 Le lystad, Caravan Centrum Flevo land. Schroefstraat (Gildenhof). Marum, Caravan Centrum Marum Noorderweq 9 Naarden, Caravan Centrum Naarden. Amsterdamse straatweg 11 Nederweert, Cara van Centrum Henk Corlie, Rijksweg Zuid 17. Oude Pekela, Jopie Wes terling. Kerklaan 8 Purmerend, Wamo B VVan IJssendi|kstraat 393. Rotterdam, Gebr van Esveld. Pascalweg 113-115. Schager- brug, Caravanbedri|f ten Boekei. Schagerweg 58. Serooskerke, Camping ..Olmenveld Gapingse- weg 5. Sittard, Zuid Ned Caravan Centrum L Jongen. Dr Nolenslaan 105, Sliedrecht, Bragt Caravans. Vierlingstraat 1Soesterberg, Ca ravan Centrum M N S Amersfoort- sestraat 74. Tegelen, Fa Hou terman, Grotestraat 7 Utrecht, Ugefa Caravans. Hollantlaan 9. Veenendaal, Caravans Het Ha zenpad Buurtlaan Oost 77 (Rond weg West), Wolvega, Handelson derneming R Heida. Pieter Stuyve- santweg40. IJsselmuiden, Stok s Caravanbedrijf. Spoordwarsstraat 10 Zevenaar, Caravanbedrijf ..De Liemers Nobelstraat 2 Zwolle, Dekn Hr mos- weg 23 Achthuizen (ZH), Caravanbedrijf J v Kouteren, Galathesedijk 80 TROUW/KWARTET 19 In tegenstelling tot Neder land verloor Schotland op de WK van 1974 geen enkele wedstrijd. Nu beide landen voor de titelstrijd in Argenti nië in één groep zijn onder gebracht, wordt daar nog al eens op gewezen in het noor delijkste deel van het Britse rijk. Waarmee dan tevens de teleurstelling over het ver loop van het toernooi in West-Duitsland weer eens naar boven komt; in de groep met Brazilië, Joegosla vië en Zaïre moest Schot land de eerste twee landen louter op basis van een beter doelsaldo voor laten gaan. De Schotten waren daar destijds begrijpelijk nogal bedroefd om. In de bikkelharde voetbalgevech ten tegen Brazilië (onder leiding van Arie van Gemert liep die par tij volstrekt uit de hand) en Joe goslavië, domineerde het team van de toenmalige captain Billy Bremner voortdurend. Als enig land, zo bleek later, eindigde Schotland het toernooi zonder ne derlaag, maar wel vroegtijdig. In Argentinië is Schotland dan ook op fortuinlijker prestaties uit. En dat men daarbij optimistisch gestemd is, dat laat men blijken in Glasgow, 's lands voetbalhart. Direct nadat bekend werd dat de loting Nederland, Peru en Iran als tegenstanders had opgeleverd, stond voor elke Schot een plaats in de tweede ronde al vast. Bonds coach Ally McLeod, een nieuw komer op het internationale podi um, maar allesbehalve gehinderd door plankenkoorts, slingerde van meet af aan de meest optimis tische teksten in de wereld. „Ne derland en Schotland plaatsen zich gewoon voor de tweede ron de. Als ons dat niet lukt, dan verdienen we het ook niet om op een WK-toernooi uit te komen." In de eigen Britse pers maakte McLeod het de afgelopen maan den bepaald bont, door zelfverze kerd van een goede kans op de wereldtitel uit te gaan. De man die twee jaar geleden de arbeid van de ingetogen Willy Ormond overnam, na als manager bij de Schotse clubs Ayr United en Aberdeen succesvol werkzaam te zijn geweest, zal die grootspraak ongetwijfeld ook als stekelige op merkingen aan het adres van het gekrenkte Engelse voetbal heb ben bedoeld. Engeland Het Schotse nationale team be staat grotendeels uit spelers die in de Engelse league hun brood verdienen. Bij die clubs blijken de Schotten er een oneindig genoe gen in te scheppen om hun omge ving op „hun" kwalificatie te wij zen. Vier jaar geleden, toen Enge land ook thuis moest blijven, was dat eveneens het geval. Toen lie pen Dennis Law en Bremner nog voorop in de plagerijen. Het is een feit dat elke Schot dolgraag deel uitmaakt van de nationale selectie. De factor geld speelt daar geen alles-overheer- sende rol in. Door de verplichtin gen van de meesten in Engeland moet McLeod het in de oefendu els weliswaar vaak met een vere deld B-team doen. maar zelfs dan blijkt Schotland een sterke een heid. Schotland op z'n sterkst is mogelijk inderdaad een favoriet voor de ereplaatsen, zoals McLe od voorspelt. De kwaliteit van de ploeg kwam in het kwalificatie toernooi al naar voren. Niet voor niets werd Europees kampioen Tsjechoslowakije uitgeschakeld. De ploeg telt sterspelers in elke linie. Dat zijn dan voorstopper Gordon McQueen (de man die voor het oog van de tv-camera zijn eigen doelman David Harvey onlangs een draai om zijn oren gaf toen die hem de schuld van een doel punt gaf) en rechtsback Sandy Jardine in de verdediging. Voorts het complete middenveld, waar voor zo n riant aanbod is dat McLeod nog niet precies weet welke vedetten hij zal laten val len. De kalende terrier Archie Gemmill van Nottingham Forrest en de bekwame spelverdeler Don Masson zijn zeker van hun plaats. Voor de derde positie wordt het een gevecht tussen Lou Macari. Bruce Rioch en Asa Hartford. De aanvalslinie zal waarschijnlijk be staan uit Kenny Dalglish, Joe Jor dan en Willy Johnstone. Ook die drie gelden in Engeland als abso lute uitblinkers. Temperament De Schotse ploeg is van alle markten thuis. De typisch Britse mentaliteit is uiteraard ingebak ken. het vermogen om tot vecht- voetbal over te schakelen toch alleszins te verwachten In Argen tinië eveneens, technische vaardigheid is er volop en daar naast brengt de ploeg meer tacti sche discipline op dan bijvoor beeld het Engelse nationale elftal. Eén facet kan de Schotten moge lijk opbreken: een overdosis aan temperament. De Schotten zijn doorgaans niet al te zeer bestand tegen gemeen spel, In die zin dat men dan zich zelf gauw in wraakacties verliest. De piepkleine linksbuiten Willy Johnston kan daarover meepra ten. Deze 31-jarige balkunste naar. die tot zijn 24ste jaar tien interlands speelde en pas sinds kort weer in de nationale ploeg is opgenomen, werd tot dusverre niet minder dan tien keer van het veld gestuurd. De laatste keer gebeurde dat vo rlg jaar in een oefenwedstrijd te gen Brazilië. Johnston: „Ik pro beer mijn leven te beteren, tel nu eerst tot tien eer ik reageer." Naast Johnston is libero Danny McGrain van Celtic de tweede speler die bepaald geen faam ge niet vanwege zijn zelfbeheersing. Op hem kan McLeod voor de WK echter geen beroep meer doen. omdat hij voor een half jaar door een voetblessure is uitgeschakeld. Andere gifkikkers, die net als Schotse supporters maar moeilijk in toom zijn te houden, zijn McQueen. Hartford, Macari en Rioch. Furieus Maar. de verwachting blijft dat Schotland eerst na de elfde juni. na de wedstrijd tegen Nederland dus. furieus aan de slag zal moe ten. Peru telt amper mee en Iran helemaal niet. Over dat laatste land weet Ally McLeod genoeg. In de Zuidengelse badplaats Tor quay werd hij ruimschoots ge ïnformeerd over de kracht van de nog onderontwikkelde Iranese voetballers. De Ier Frank O'Far- rell, die nu de vierde divisieclub Torquay traint en tot voor kort bondscoach was in Iran. stelde McLeod ook in dat opzicht gerust. „Ronduit een nadeel" noemt Ernst Happel het, dat Iran op 3 juni de eerste WK-te- genstander van het Neder lands elftal is. Onbekend maakt onbemind, en dat is zeker in het voetbal een hachelijke zaak, vindt Hap pel. De Oostenrijker was lie ver in een later stadium op de Iranezen gestuit; na een eerste nederlaag van de Aziatische afgezant. Niet zo'n gekke gedachte trou wens van Happel, want na een openingsnederlaag willen de exo tische WK-deelnemers nog wel eens in elkaar klappen. Vier jaar terug werd Schotland daar het feitelijke slachtoffer van. De Schotten begonnen in West- Duitsland met een 2-0 overwin ning op Zaïre, dat daarna op rui mer uitvallende scores van Joe goslavië en Brazilië werd getrac- teerd. Een minder goed doelsaldo sloot uiteindelijk de poort naar de tweede ronde voor de Britten. Voor de aanvang van een wereld kampioenschap worden de onbe kende deelnemers in de internati onale sportpers doorgaans meer kwaliteit toegeschreven dan waar ze feitelijk over beschikken. Dat is de laatste drie WK-toernooien wel duidelijk geworden. Alleen in 1966 is Noord-Korea er in ge slaagd om voor een verrassing te zorgen (kwartfinale). Later was het voor B-landen als Marokko. Israël (ondanks verdienstelijke remises tegen Zweden en Italië) en El Salvador (in 1970) en Haïti, Zaïre en Australië (in 1974) alle maal snel afgelopen. Tunesië en Iran zullen de geves tigde machten straks waarschijn lijk evenmin de stuipen op het lijf kunnen jagen. Ofschoon men in het rijk van de Sjah zelf daar nog totaal anders over denkt. Een feit is dat het voetbal zich snel ont wikkelt in Iran. De Ierse trainer Frank O'Farrell legde binnen en kele jaren vooral in organisato risch opzicht een hecht funda ment. Hij gaf de aanzet tot een reorganisatie van de competitie en coördineerde de zaken rond de nationale ploeg bekwaam. Twee jaar geleden werd hij als bondsco ach opgevolgd door zijn assistent Hesjmat Mohadjerani. Deze Mo- hadjerani staat ook nu nog open voor adviezen uit Europa. Robby Herbin, de trainer van St. Etienne vertoefde onlangs als docent in Teheran en Dettmar Cramer, die al in zo veel ontwikkelingslanden werkzaam was, verleende laatst ook weer hand- en spandiensten. De leiding rond het nationale elf tal is evenwel in Iranese handen. Mohadjerani is in zijn land razend populair. De kalende veertiger werd in de tijd van O'Farrell met de nationale jeugdploeg al eens Aziatisch kampioen. De WK-kwa- llficatie betekende feitelijk ook het kampioenschap van dat we relddeel. Iran moest in zijn aanloop naar Argentinië niet minder dan elf wedstrijden afwerken. De superi oriteit werd uitgedrukt in negen overwinningen en twee gelijke spelen, beide keren tegen Zuid- Korea. Van Australië, namens Azië/Oceanië in West-Duitsland vertegenwoordigd op het wereld podium. werd twee maal gewon nen De Aussi's werden aan het eind van het kwalificatietoernooi door Iran overigens in een onver kwikkelijke rel betrokken Toen Iran's laatste concurrent. Koe weit, in de slotseconden van Australië won, werd alom gesug gereerd dat de emir van Koeweit een stapel olie-dollars in de kleed kamer van de gasten had achter gelaten. De Australische bonds coach Jimmy Shoulder werd kort voor de partij in het Arya Mehr- stadion van Teheran (100.000 toe schouwers) naar aanleiding van die kwestie voor de buis gesleept, maar ontkende ten stelligste elk vorm van omkoping. Alle betrokkenen waren het er trouwens over eens dat Iran de juiste winnaar was van het toer nooi. De Braziliaan Mario Zagal- lo, vier jaar geleden nog bonds coach in eigen land en tegenwoor dig keuzeheer in Koeweit, bena drukte dat Iran ook in Argentinië gevaarlijk uit de hoek kan komen. „Iran is collectief erg sterk, daar ben ik stellig van onder de indruk gekomen. Dat land zal het menig een nog moeilijk maken tijdens de eindronde." Zagallo is niet de enige voetbal- kenner die Iran lof toe zwaait. Ook ex-Ajax-coach Stefan Ko- vacs waarschuwt Nederland voor deze stugge tegenstander. Kovacs weet waar hij over praat want met zijn Roemeense nationale ploeg kwam hij vorig jaar tegen Iran niet verder dan 0-0. Kovacs: „Het zou niet slim zijn om dit land te onderschatten." Op internationaal niveau heeft Iran de laatste jaren inderdaad enkele aardige resultaten ge boekt. Zo werd tijdens het recen te jubileumtoernooi van Real Ma drid, Argentinië op 1-1 gehouden. Minstens zo sprekend waren de resultaten op de Olympische Spe len in Montreal. Tegen Polen en Rusland, de respectievelijke win naars van brons en zilver, werd in de kwartfinales slechts met 2-3 en 1-2 verloren. Mohadjerani: „De re sultaten pleiten in ons voordeel. Olympische Spelen zijn tenslotte wel te vergelijken met een wereld kampioenschap. Het merendeel van onze spelers zou in elke Euro pese club mee kunnen komen." Iran telt twee uitblinkers: de klei ne middenvelder Ali Parvin en rechtsbuiten Hassan Rochan. Parvin is in zijn land de populair ste speler, ook al omdat hij in de populairste club speelt, Persepo lis. een club die door zakenmen sen uit de oude bazaar van Tehe ran wordt gesponsord. Parvin (31) heeft al 90 interlands achter de rug en is aanvoerder van de natio nale ploeg. Hij is sterk aan de bal en heeft een scherpe pass in beide benen. Hassan Rochan is een vleugelaanvaller pur sang, maar omdat hij bij de niet al te geliefde club van de overheid, TAJ, speelt, wordt hij minder gewaardeerd dan bij voorbeeld Parvin. PAS. de derde club van de politie uit Teheran die met TAJ en Persepolls de dienst uitmaakt in de competitie, beschikt over een international, Adelkhaim, die enkele jaren reserve was bij Bayern München. Adelkhaim heeft zijn Westduitse marken in middels in goed lopende bou tique's en een p.r.-bureau gestopt. Geld speelt, waar het de nationale ploeg betreft, overigens nauwe lijks een rol. De internationals worden naar Iranese maatstaven vorstelijk beloond. Tevens is er in de voorbereidingsperiode op Ar gentinië zeker niet op een (olie)dollar meer of minder geke ken. i Jr* Voetbal is een staatszaak. En de nationale ploeg hele maal, zo oordeelde de Peru aanse overheid, toen het land zich moest gaan kwali ficeren voor het WK-eind- toernooi van 1978. Met de zoete herinnering van de fraaie WK-kwartfinaleplaats in 1970 nog in het achter hoofd, verlangde de regering opnieuw naar zo'n succes. Acht jaar geleden, direct na het wereldkampioenschap in Mexico, waren de luid bejubelde internati onals echter in drommen over de hele wereld uitgezwermd. In de jacht op het geld. namen niet minder dan 15 van de 22 Mexico- gangers de wijk. Onder hen uiter aard ook de besten als Cubillas. Sotil. Leon, Baylon, Melendez. Ramirez, Chumpitaz. De la Torre en Gallardo. Na het echec van 1974, toen het „nieuwe" Peru in drie wedstrijden door Chili voor het toernooi in West-Duitsland werd uitgeschakeld, móest Argen tinië worden gehaald. In het kader van dat streven be sloot de regering om de voor naamste clubs In staat te stellen de vele (ex-)internationals uit het buitenland terug te kopen. De topclubs Alianza Lima.en Spor ting Cristal werden rijkelijk van voorschotten voorzien, waardoor onder meer Cubillas (van FC Por to), Sotil (FC Barcelona), Chumpi taz (Guadalajara-Mexico), Rami rez (Vera Cruz-Mexico), Melendez en Rojas (beiden Independiente Buenos Aires) terug konden komen. Lift Die veelal oude kern moest Peru weer in de lift zetten. Het eerste doel werd bereikt. Na Chili en Ecuador to zijn voor gebleven, werd men in de volgende kwalifi- catlegroep tweede achter Brazilië en dat was voldoende voor een plaats in het eindtoernooi. In dat laatste schiftingstoernooi hoefde Peru zich overigens niet al te zeer in te spannen. Dat toernooi vond in z'n geheel in het Columbiaanse Cali plaats. De 5-0 overwinning op Bolivia was al voldoende, het nip te 1-0 verlies tegen Brazilië was van geen belang meer. Ondanks die prestatie stond de aanpak van bondscoach Alexan- dro Heredia in die dagen ter dis cussie. De eigenzinnige man, die als eerste assistent van de ver maarde Braziliaan Dldi in Mexico het succes van nabij mee maakte, wilde niet alle terug gehaalde oude vedetten op voorhand een vaste plaats garanderen. Hij wil de in principe liever verder gaan met de talentvolle jeugd. In 1975 was hij tenslotte succesvol ge weest met een nieuwe lichting. Toen namelijk werd Peru kampi oen van Zuid-Amerika (een niet zo gewichtige titel, want Brazilië en Argentinië schreven voor dat toernooi met een B-ploeg in. Verrassing Heredia's handelwijze gaf zo veei spanningen, dat hij eind '77 uit eindelijk werd weggestuurd. Zijn opvolger werd Marcos Calderon, wiens positie de afgelopen maan den ook al enkele malen wankel was te noemen. In de oefencam pagne naar Argentinië heeft Cal deron het zoet van de overwin ning nog nauwelijks geproefd. Peru maakte een teleurstellende trip door de Verenigde Staten, werd verscheidene malen door andere WK-deelnemers als Ar gentinië. Mexico en Brazilië weg gespeeld. Toch gelooft Calderon nog in zijn ploeg. „Peru zou op nieuw weer wel eens de grote ver rassing kunnen worden", zegt hij optimistisch. Om er evenwel aan toe te voegen: „Dat neemt niet weg dat we een outsider zijn. West-Duitsland. Argentinië. Ne derland, Brazilië en Polen, dat zijn de favorieten. Nederland zul len we in onze poule wel voor moeten laten gaan. Met Schot land moeten wij om de tweede plaats vechten." Calderon formeert zijn ploeg om de oude meester Teofllio Cubillas Deze 30-jarige spelverdeler is er na zijn Europese avontuur bij FC Bazel en FC Porto beslist niet sneller op geworden, maar Calde ron vertrouwt nochtans op zijn klasse en spelinzicht. Hugo Sotil. die in Barcelona weliswaar popu lair was maar feitelijk nooit een vaste plaats had, zal er straks hoogstwaarschijnlijk niet bij zijn. Hij kampt al maanden met een spierscheuring in een dijbeen. De genezing verloopt niet erg voor spoedig. Van de „Mexicaanse" kern zullen voorts alleen Chumpitaz (33) en Ramirez nog aanwezig zijn. De voormalige aanvoerder, Julio Me lendez (38). Is nu toch ook uit de boot gevallen. Melendez was er in de kwalificatieduels nog wel bij, maar nu wordt zijn plaats als libe ro door de 22-jarige Leguia inge nomen. Melendez hielp zijn land onlangs nog wel op hoogst opmerkelijke wijze aan een nieuwe doelman. Toen hij Independiente verliet, nam hij de Argentijnse keeper Ramon Qulroga gelijk maar mee. Binnen 48 uur werd Quiroga in Lima genaturaliseerd, weer enke le dagen later was hij Peruaans international. Trouwens, de reser ve-doelman Humberto Balleste- ros was korte tijd geleden nog Braziliaans staatsburger Routine Pompte de regering bijna een mil joen dollar in de clubs teneinde de terugkeer van de internatio nals mogelijk te maken, de beste speler verdient zijn geld nog altijd bij het Mexicaanse Universidad: linksbuiten Juan-José Munante. Vanwege zijn snelheid wordt hij •„Jet-José" genoemd. Volgens Cal deron wordt Munante één van de nieuwe sterren van het WK-voet- bal „Enkele ouderen zorgen bij ons voor de nodige routine. Maar dankzij bekwame jongeren als Le guia, Mosquera en Munante ver schijnt Peru zeker niet met een oude ploeg ln Argentinië", stelt de bondscoach.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19