Nederlands elftC Dromen van geld en eer, in die \dgorde Elke goalgaat National centen kosten! National r DINSDAG 23 MEI 1978 TROUW/KWARTET door Matty Verkamman „Het is een beetje uit de hand gelopen. Ze dromen een hele dag van het grote geld én de eer. in die volgorde." Ton Zwikstra, voorzitter van Tel star en schatbewaarder van Oranje heeft zich allang bij dat volgens hem niet meer terug te draaien gegeven neergelegd. Zo zijn de inter nationals van heden; dromen van het geld en de eer. Het laatste telt mee. maar is se cundair. volgens Zwikstra's filosofie. ..Een beetje uit de hand gelopen", herhaalt de zwaarlijvige sectiebestuur der. Wie vraagtekens plaats achter al die verdiensten heet naïef. Wie het belang van een -optreden in de nationale ploeg benadrukt op zich zelf al een gouden podium krijgt te horen dat 1950 al lang voorbij -is. Geld verdie nen. veel geld. dat staat ook bij het Nederlands elftal voorop. Rob Rensenbrink. die als voetballer maar zelden zijn ei kwijt kon in Oranje, driegde door de onzekerheid over de Argentijnse verdiensten op een zeker moment af te ha ken. En voor Jan van Beve- ren telde het geld ook zwaar mee in zijn besluit om te be danken. Net als Rensenbrink was Lange Jan de laatste ja ren ook niet gelukkig in het Nederlands elftal: Zijn zure geluid dat hij niet meer voor zijn plezier, maar voorname lijk nog voor het geld betaald voetbal speelt, klinkt de laat ste jaren steeds vaker door. Ook voor hem moest het geld zijn ergernis kennelijk ver goeden. Reklame Maar hoeveel anderen zou den nu werkelijk weigeren wanneer de WK-pot eens minder gespekt werd? Wie zou zich de kans op mondiale bekendheid willen laten ont nemen? Misschien kan de KNVB daar eens op anticipe ren Wellicht dat de voetbal bond dan weer baas in eigen elftal wordt. Er is tenslotte al veel te veel speelruimte aan Inter-Football gegund. Zo veel zelfs dat Ton Zwik stra op dit moment alleen nog maar te maken heeft met de premies voor de spelers en de clubs die de internationals leveren, de verzekering en het zakgeld. De grote hap. de reclame, is in beheer bij IF. Het bureau dat op een gege ven moment zelf* ook de pre mieregeling in de contracten wilde opnemen. Het was lou ter aan sectiebestuurder Max Tripels te danken dat het zo ver ten slotte niet kwam. Het was nogal wat: de spelers fei telijk in dienst bij IF en niet meer bij de KNVB In tegenstelling tot Tripels, heeft Zwikstra (en sectie- voorzitter Hogewoning met hem) nooit veel moeite gehad met de bemoeienissen van buitenaf bij het Nederlands elftal. Integendeel, hij is als een kind zo blij dat hij „van die hele reclame-toestand af is". Zwikstra: „Halverwege de voorbereiding op het vori ge wereldkampioenschap (november 73) heb ik de zaak van Van Vloten overgeno men. Toen ik in die reclame contracten dook. bleken die niet zo geweldig. Er waren ook allerlei praktische pro blemen. Een voorbeeld. Een bedrijf dat reclame wilde ma ken. sprak met de internatio nals af dat er om elf uur foto's gemaakt moesten worden. Dan kwam een groot aantal pas uren later. Wij, als KNVB. hadden die spelers niet erg in de hand Kortom een bron van ellen de". (Niet in het minst overi gens door de geflopte actie van Zwikstra's vriend Maar ten van Wamelen, die het schip met geld via zijn Oran je-paspoorten dacht binnen te halen. Zwikstra daar nog eens over: „De opzet was goed. maar het is alleen slecht afgelopen".) „Toen al hebben we gezegd: met die reclame-business wil len we ons in de toekomst niet meer bemoeien". Hoe dan ook IF reageerde handig op die wetenschap, sloot in het geheim contrac ten met de kandidaat-inter nationals. Toen er genoeg hadden getekend, werd er bij de KNFB aangeklopt die van niets wist. Fatsoenlijk? Zwikstra: „Als. ik voetballer was er\ ik behoorde niet tot de sterren, dan ging ik ook naar IF." De kritische Tripels in die dagen: „De KNVB is voor een voldongen feit gesteld Het zou voor de zuivere verhou dingen trouwens ook veel be ter zijn wanneer de bonds coach niet onder contract zou staan bij IF. zoals nu met Happel het geval is. Dat kan tot ongewenste situaties lei den." Zwikstra, nu: „Max is een vriend van me. maar hij moet niet zeuren." Kortom. Zwikstra is blij en gelukkig dat het zo ter dis cussie staande bureau („Maar dan om een heel an dere reden, die zaak van de arbeidsbemiddeling staat volstrekt los van deze rekla- me-activiteiten") zich bij de KNVB heeft binnengewerkt. „Die hele reclame is mijn zaak niet meer. En daar ben ik blij om. Het betekent on der meer dat de KNVB zelfs in de finale maar een premie van 2000 gulden per speler hoeft te betalen. Met de rest heb ik niets meer te maken." Een premie van 2000 gulden per wedstrijd en een vergoe ding voor de clubs van 2500 gulden, heeft de voorberei ding van Oranje op Argenti nië nochtans duur gemaakt. Zwikstra rekende voor: „Als je met zestien spelers te ma ken hebt dan ben je per wed strijd al 72000 gulden kwijt. Dat bedrag gold voor de oefeninterlands tegen Israël. Tunesië en Oostenrijk, maar ook voor de onbeduidende partijtjes tegen de „buiten landse profs" en Club Brug ge. terwijl de wedstrijden in het toernooi van Paris St. Germain door de aanwezig heid van 22 man per keer 99000 gulden aan premies kostten mv.i Daar komt de verzekering bij die tussen de 25000 en 40000 gulden per wedstrijd bedraagt en het zakgeld. Gemiddeld kost een wedstrijd van het Nederlands elftal zo'n 110 duizend gul den. Het totale defecit van de voorbereiding schat ik op drie ton." Brazilië Gezien dat forse tekort lijkt de vraag gewettigd waarom er dan niet een aantrekkelij ke thuiswedstrijd tegen Bra zilië (dat best wilde) of Enge land werd georganiseerd. Zwikstra echter: „De prak tijk heeft de laatste jaren uit gewezen dat vriendschappe lijk interlandvoetbal de toe schouwers in Nederland niet meer aanspreekt. Je moet al tijd maar afwachten of het stadion goed bezet is. Daar stond dan tegenover dat Tu nesië 20.000 dollar wilde beta len en Israël 40.000 dollar. Brazilië is nog wel ter sprake geweest, maar Happel voelde daar niet veel voor." Begroting Wat valt er inmiddels van de financiële afloop van het aan staande toernooi te verwach ten en hoe was die in 1974? Zwikstra eerst over het toer nooi in West-Duitsland: „Na aftrek van alle kosten, was er vier jaar geleden een batig saldo van twee-en-een-half miljoen gulden. De verdeling was toen 70 procent voor de spelers. 24 procent voor de clubs. 2 procent voor de KNVB. 2 procent voor de FBO en 2 procent voor WCS." Terzijde: naast de 22 spelers, deelde toen nog een 23ste man mee in het totaalbedrag van 1.750.000 kwart miljoen gulden. De bewuste man. die dat deel van zo'n 70.000 gul den mocht incasseren was fy- sio-therapeut Pierre van de Acker. Zwikstra verwacht nu zeker niet zo'n rooskleurig saldo als toen. „De kosten zijn nu veel hoger dan in 1974, toen het gebeuren zich praktisch in onze voortuin afspeelde. Het is vóór het toernooi met geen mogelijkheid te zeggen wat het gaat opleveren. Net als de KNVB gaat de FIFA van de joint-venture (gespreid risi co) uit. We worden betaald naar aanleiding van contrac ten en recettes. Een begro ting kan ik onmogelijk ma ken. want het valt niet te becijferen wat ik krijg. Er is slechts één ding zeker: je krijgt meer naarmate je ver der komt. Als er een batig saldo komt dan is de verde ling: 50 procent voor de spe lers (Happel deelt dan ook mee mv) 40 procent voor de clubs, de resterende 10 procent wordt weer gedeelte lijk afgestaan aan de KNVB en de FBO en de WCS." Zwikstra Zwikstra en Hogewoning Dit is sensationeel.Nu maakt ook u 'n kans op een gratis National kleuren-TV, van Japan's grootste elektronika-specialist Matsushita Electric. Want voor elk Nederlands doelpunt in de Wereldkampioen schappen voetbal, krijgt één koper die tussen 1 april en 21 juni 197S een National kleuren-TV koopt z'n geld terug. Snel naar de winkel dus. De nieuwe National kleurenTV's staan al voor u klaar. Vraag wél even om het wedstrijd formulier. En let vooral op het Nederlandse garantiebewijs van de importeur. De nieuwe National kleuren-TV TC-272. Infrarood afstandbediening voor 26 funkties. Stltklor ioor 16 kanalen. Mono-knop om in 't betlJIe zien naar u elk kanaal u kijkt. 51 cm In-Line Quinlrix beeldbuis die zicb automatisch aanpast aan de lichtsterkte in uw kamer. Speciale lideo-aamluiting.Prijs bij uw National-specialist oneereer f189},-Leverbaar in noten en zwart, afmeting: 586 x 40)x42<tmm. technisch steeds'n stap voor Ik wil meer informatie over de National kleuren-TV. Naam: Straat; Plaats: Haagtechno bv, Rietvelden weg 60, Den Bosch, tel: 073-215265. Showroom geopend op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. •o

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 18