1 VOGELVRIJ IN ARGENTINIË Fussball macht VERDWIJNINGEN iMARTELINGEN TROUW/KWARTET 15 Vermist! Adriana Gatti de Rey jaar geleden niet meer. Ook met dit materiaal zijn er mo gelijkheden genoeg. Probe ren om er het maximale uit te halen. Dat soort voetbal op de WK? Het wordt schoppen, dat denk ik wel ja. Nieuwe ontwikkelingen zie ik niet, In '74 trouwens ook niet. Polen heette toen de grote verras sing. maar Nederland speelde al vier jaar eerder het spel van de Polen. Het meest ver rassende tot dusverre is Bra zilië. Dat land speelt Euro pees. dat is in feite verba zend." sportjournalisten, bij Hap- pel. Er wordt ingespeeld op een gerucht dat een redac teur van het weekblad Voet bal International nog diezelf de week het „opmerkelijke" levensverhaal van hem zal publiceren. Opmerkelijk, wat heet. In het bewuste artikel blijken Happel's sociale ach tergronden doorgelicht ta melijk liefdeloos opgevoed, op tweejarige leeftijd door zijn ouders bij een oma ge dropt, sterk op zich zelf aan gewezen wordt maar wei nig verzwegen over zijn privé- leven zijn stuk gelopen hu welijk, zijn vriendinnen, zijn goklust en bevestigt Hap- pel zelf als klap op de vuur pijl dat hij tijdens de oorlogs jaren lid was van de Hitlerju- gend. Happel (53) weet dus dat „zijn" verhaal gaat verschij nen. Wellicht om die reden voelt hij zich tegenover ons ook niet meer geremd om over de oorlogsjaren te pra ten. Het is een verhaal, dat hij nooit eerder vertelde, maar waar hij nu. onge vraagd, over uitwijdt. Over zijn lidmaatschap van de Hitlerjugend zegt hij in V.I.: „Wilde ik voor Rapid Wien spelen, dan moest ik lid worden van de Hitlerjugend. Nou, dat heb ik gedaan, ik was er lid van, zonder overi gens te beseffen, waar je dan aan mee werkte. Concentra tiekampen? Kom nou. daar wisten we tóen (1941-mv) toch niets van." door Matty Verkamman Het valt die dinsdag in april niet mee om Ernst Happel te pakken te krij gen. Een uur of vier later dan was overeengeko men, kunnen er pas han den worden geschud. Dat gebeurt dan aan het eind van een training bij Club Brugge. Vóór die begroeting volgde de kouwe, vorsende kop van het voetbaldier alle, door hem voorgeschreven bewe gingen. Hoe hij daar stond op dat veld: onaantastbaar de armen op de rug, blaffend in half-Duits wanneer er maar even iets niet naar zijn zin ging. En man om bang van te worden. een oordeel hebben over wat er nu in Argentinië gebeurt. Happel beeft wat dat betreft echter altijd de boot afgehou den. „Das interessiert mich nicht" en „het gaat om de poen en de punkte", die kre ten van hem moeten zelfs bij de KNVB een ongemakkelijk gevoel hebben veroorzaakt. Nu zegt hij iets genuanceer der. maar toch nog altijd recht voor zijn raap: „Ik heb geen verstand van politiek en dat wil ik ook niet hebben, want het is mijn vak niet." Een weekje eerder had Brug ge zich geplaatst voor de Eu ropa Cup-finale. Een succes. De zondag daarop verloor „Club" voor de competitie echter met 3-0 van Beringen. Daarom zegt Happel meteen maar dat hij „de pest-poe- ken" in heeft. Die kreet slaakt hij nog al eens, zoals ook „scheisse" en „das inte- ressiert mich nicht" op zijn lippen bestorven. Op weg naar de douches scheldt hij nog wat op z'n spelers, maar legt inmiddels ook uit waarom hij die och tend verstek liet gaan. De jonge Ernst, het evenbeeld van zijn vader, was onver wacht uit Wenen overgeko men. En dat ging voor. Zo veel mens is hij ook weer wel. Later, in zijn fraaie optrekje te Oostkamp, krijgt de ont moeting een opmerkelijk ka- ïakter In principe praat de Wener het liefst over voetbal dat gebeurt ook voor een groot deel aangezien dat zijn leven is. Maar het uren durende gesprek beperkt zich niet tot Brugge, het Ne derlands elftal waar hij straks mee naar Argentinië reist en andere voetbalzaken alleen. Natuurlijk was hij liever met een completer Oranje op slap gegaan. Maar bij elk afmel- dingsberlcht riep hij steeds weer: „Ik zie nog mogelijkhe den genoeg." Over de instel ling van degenen die vakan tie boven WK-voetbal prefe reren. zegt hij: „Misschien wel typisch Nederlands. Toen we met Feyenoord de Europa Cup wonnen, kregen we een aanbieding om vijf wedstrij den in Brazilië te komen spe len. Ik had het daar met Mou- lijn en nog een paar anderen over. Maar niemand had daai eigenlijk zin in Kijk eens. het elftal van 74 was natuurlijk ideaal Hel was volstrekt nor maal dal Nederland toen d( finale haalde. Zoals het ook normaal was geweest, wan neer Nederland die finale had gewonnen Met dat materiaal zou ik ook in Argentinië ze ker bij de eerste vier komen." Zwartkruis en zijn baas Ernst Happel zo ver, naar Rusland. Als tele fonist heb ik echter altijd zo'n 500 kilometer achter het front gelegen. Echt gevochten heb ik nooit, maar wel veel last met die partizanen gehad." land alleen een paar in Ne derland. Belgen, hij is er niet wild van. Edens verwijderde hij de burgemeester van Brugge. Lucien van Maele. hoogstpersoonlijk uit de kleedkamer. En ook nu wil hij weer wel een paar katten kwijt aan het adres van die man en aan „Club". „Voor een reisje naar het buiten land vraagt Van Maele of hij met mij mag meerijden. Nou ja, waarom niet. Hoor ik later dat hij tegen het bestuur heeft gezegd, dat ik hem naast mij nodig zou hebben De omgekeerde wereld Daar kan ik niet tegen, tegen on eerlijkheid." Over Club: „Or ganisatorisch een boeren- club. Niets voor mij zo'n pa pieren oorlog. Ik weet het. want na mijn loopbaan ben ik bij Rapid Wien nog even directeur-sportief geweest De organisatie moet dus ge regeld zijn. Bij ADO en bij Feyenoord was dat prima Maar Brugge, een boeren- club." België betaalt beter dan Ne derland. Aanzienlijk beter En Happel is gesteld op veel geld. Belgische franken heb ben bovendien de neiging sneller wit te worden dan Ne derlandse guldens. Maar ol hij het ook naar zijn zin heeft in Belgen-land? „In Rotter dam kwam ik iedere dag in Het Haantje (bekend Feyenoord-café). Hier ben ik zowat iedere dag thujs. maai dat went ook. AJjax of Feyenoord, wat kunnen dir nog betalen? Dat zie ik niel gauw meer gebeuren, rond mijn 58ste wil ik het in Oos tenrijk wat rustiger aan gaan doen. AZ'67. ja daar heb ik twee jaar geleden nog goed mee gepraat. Met de Mole naars. in Rotterdam-Hilton was dat." Nieuwe Nederland se ideeën, als bijvoorbeeld een CAO voor voetballers, niets voor Happel. „Hoe meer een speler verdient, des te beter het mij is." In krijgsgevangenschap kan Happel af en toe een balletje trappen. Maar hel duurt hem allemaal veel te lang. „Stio- kum weggelaufen", zegl hij over zijn vlucht, waar hij ten langen leste toe besluit. Hij trekt van hot naar heren komt tenslotte weer in Wenen. „Via Linz. dat lag toen nog in de Amerikaanse zone. Ik heb ge zegd dat ik daar vandaan kwam. In '45 kon ik weer gaan voplhallen." De ourlog bevalt de jonge Hap pel in het geheel niet. Ook al zit hij dan verachter het front. „Als telefonist weet ik precies hoe de bewegingen van de Russen en de Amerikanen zijn. Op een zeker ogenblik krijgt ik contact niet een Weense jood die ik ken en die aan de kant van de Amerika nen vecht. Hij vertelt me dat ik krijgsgevangene van de Amerikanen kan worden, wanneer ik op een bepaalde plaats mijn wapens kom inle veren. Met een groepje van acht man besluiten we om dat te doen. We worden als krijgs gevangen goed behandeld. De langste tijd zit ik in de buurt van de Nederlandse grens, in Oost-F riesland." Het voetbaldierrln Vlaande ren geniet hij, louter op grond van zijn successen met „Club" een zekere populair- teit. Drie keer eerste vóór An- derlecht. dat spreekt aan „Natuurlijk heeft Anderlecht het beste materiaal. Brugge steunt op conditie en collecti viteit". stolt hij simpel An derlecht zal het met al zijn kapitaal niet gauw redden, meent hij. „Je kunt een titel niet kopen Wanneer je vijf spelers koopt, dan is het al heel wat. als er drie slagen Kijk maar naar Feyenoord. dat koopt in pirncipe trou wens altijd te laat en boven dien onder de druk van de omstandigheden." Vrienden, die heeft hij er in het buiten Happel: „Op 22 juni 1941 speelden Rapid Wien en Schalke '04 in Berlijn om het kampioenschap van Groot- Duitsland. Rapid won na een .1-0 achterstand met 4-1. Het was voor dat Rapid tevens de laatste wedstrijd. Op diezelfde dag brak de oorlog met Rus land uit, binnen zes maanden lagen alle spelers aan het oost front. Ik was toen zestien jaar. Door die omstandigheden werd ik in het eerste elftal van Rapid opgesteld. In die perio de mocht ik in Wenen eerst nog drie maanden arbeids dienst doen. Later moest ik echter naar een kazerne, waar ik tot telefonist werd opgeleid. Begin '42 was het voor mij ook Voor het eerst coach van een nationaal elftal Met Oranje naar de WK. „Het midden veld en de verdediging zijn geen probleem Het gaat er om in welke vorm we met de aanval gaan spelen Belang rijk is dat we geen Cruijff- complex inogen krijgen Een jaar geleden dacht ik nog dat Cruijff zou .spelen, een half De samenwerking met Jan Zwartkruis, is die goed? Hap pel: „Waarom zou die niet goed zijn?" We zitten met z'n drieën, drie

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15