Macintosh Kleding [50 banen op de tocht de Kapitaalrente-rekening. Rente: hoog. Opzegtermijn: geen. Revolutie in distributie financiële diensten Noren kopen groot belang in Volvo Meer exportorders Voor 10.000 man in Overijssel geen werk i'inst van Bols met ijna de helft omhoog De Kapitaalrente-rekening BankMees Hope nv reiging vooral in economisch zwakke gebieden De unieke vondst van Mees Hope: een profijtelijke, individuele spaarvorm. fouw in hoogste iding Centrale ink in V.S. Goedkoper en gemakkelijker verkrijgbaar JAG 23 MEI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 13 ADVERTENTIE i een onzer verslaggevers EIN Bij Macintosh Confectie, de grootste kledingindustrie van Nederland, worden 150 lidsplaatsen bedreigd. Oorzaak is een stagnatie in de afzet. Het bestuur zou aanvankelijk van L"Jn geweest zijn produktie-onderdelen in Emmen, Tilburg. Susteren en Stein per 1 oktober te i i iten maar die datum zou naar verluid weer op losse schroeven staan, ikd n T] :oi eil ndi imoet veel gebeuren, willen we in t sluitingen toestemmen, zei dis tsbestuurder C. Bel van de Indu- dgjlfbond CNV in een reactie. Hij X |t de sociale gevolgen van ontsla- (n te groot omdat deze nu net ro itsvinden in streken van het land ^toch al zwaar zijn getroffen, te ns jen Zuid-oost Drente en Zuid- ,ra^ burg. Ook Tilburg heeft de afge bet en jaren al de nodige klappen Pi »ten incasseren op het gebied van en werkgelegenheid. vakbonden zijn onlangs door lacintoshbestuur ingelicht. We en ons beleid baseren op die in- p'Jnatie en op gegevens die we uit achterban krijgen, aldus de Bel. Op 16 juni gaat men weer Macintosh praten. ntierheid i lU2 is met pessimistisch over de hou- Sp i van de overheid in deze zaak. ieric teerste is Macintosh min of meer „kleindochter" van de staat. M is eigenaresse van de meerder- in het aandelenkapitaal van het itectieconcern en DSM op haar irt is weer volledig eigendom van Rijk. In de tweede plaats wijst de heer Bel op het tijdelijk karakter van de pro blemen. De ervaring is dat de over heid bij tijdelijke moeilijkheden eer der geneigd is tot steun dan wanneer een bedrijf blijvend met verliezen werkt. Macintosh heeft eigen afzet kanalen geschapen door de opbouw van een net van confectiewinkels in het buitenland. Uitbreiding van dit net zou de kansen van de produktie- bedrijven vergroten maar op eigen kracht ziet Macintosh daar geen kans toe. Het bedrijf heeft voor deze uitbreiding steun gevraagd aan de overheid maar daar is tot op heden negatief op gereageerd. In feite gaat het dus om het dichten van een gat tot het winkelapparaat groot genoeg is voor de bedreigde produktie-een- heden. Bij de met sluiting bedreigde vesti gingen worden costuums vervaar digd. Macintosh moet hier opboksen tegen concurrenten die de produktie voor een belangrijk deel uitbesteden in Oost-Europese landen, waar de loonkosten aanzienlijk lager zijn dan in Nederland. Niet betrokken bij eventuele sluitin gen zijn de vestigingen van Bendien- Smits in Twenthe. eveneens een on derdeel van Macintosh. Bendien- Smits maakt kwaliteitscostuums, die winstgevend worden verkocht. SCHOKBETON (52 pet belang OGEM) heeft vorig jaar een ge- isolideerde winst behaald van 5 min tegen 0.3 min in 1976. De let daalde van 89.3 tot 80,3 Voorgesteld wordt de winst toe voegen aan de algemene reserve, daarna 6,4 min zal bedragen. In ■ember kwam de produktie op s voor het gigantische OGEM- ;ect in Saoedi-Arabië. Hierdoor len de nadelige gevolgen van de itie op de thuismarkt ingeperkt. VAN LANSCHOT, bankiers in Bosch en Skol Brouwerijen in da hebben opgericht de exploita- naatschappij d' Oranjeboom met voornaamste doel het financieren de aankoop van horecabedrijven panden. Partijen nemen elk voor pet deel in het aandelenkapitaal. STOCKHOLM (UPI, AP. Reuter) Van het aandelenkapitaal van Volvo de grootste particuliere onderneming in Zweden zal veertig procent worden verkocht aan beleggers in Noorwe gen. De Noorse staat heeft zich garant verklaard de aandelen te kopen, die eventueel niet worden opgenomen. Volvo vroeg de Zweedse regering vo rig jaar om overheidshulp tot een bedrag van een miljard kroon voor de ontwikkeling van een nieuwe per sonenauto voor de jaren tachtig. De regering zag er niets in. Volvo bood vervolgens de Noorse regering sa menwerking aan en daarover is sindsdien onderhandeld. Volgens de zegslieden in Oslo blijft de vliegtuigenmotorenfabriek van Volvo buiten de samenwerking. Vol vo Penta, die motoren maakt voor pleziervaartuigen, zal haar hoofd kantoor naar Noorwegen overbren gen. De nieuwe maatschappij, die Volvo samen met de Noorse regering gaat oprichten, zal ook actief worden op het terrein van de olie-industrie. De mogelijkheid bestaat dat zij con cessies zal krijgen voor opsporing en een onzer verslaggevers 1STERDAM De winst van Bols is het afgelopen jaar met na de helft gestegen. Hieraan heeft met name de Zwitsers iiaanse Cynar-groep die midden vorig jaar werd gekocht gedragen. Voor het lopende jaar wordt een verdere groei wacht. omzet steeg vorig jaar tot 624 01) min. en in samenhang daar- liep de winst naar 24.6 16.7) Voor de aandeelhouders leidt tot een dividend van 3.60 .02. na correctie op basis van de pet. agiobonus). ewe! de resultaten gunstig waren, en er toch ook enkele negatieve rikkelingen. De hoge aankoop zen van gerst en de lage verkoop- zen van mout een ontwikke- die zich vorig jaar verslechterde waarin zelfs op de langere termijn verbetering wordt verwacht 5de tot het besluit het mouterij- Irijf te beëindigen. Voor de twin- werknemers wordt nog ander k gezocht. Voorts waren de om- idigheden in Argentinië en Brazi- verre van gemakkelijk". De in de van 400 tot 500 procent in entinië. bracht voor de bedrijven grote problemen. Een van de olgen was bij voorbeeld een sterk gende rentelast, omdat voorra- en debiteuren met geleend geld den gefinancierd. concern blijft attent op het ver ven van (goed lopende) bedrij- Na de overneming van de Cy- ■Groep voor 75 min. en de So- In Schotland ligt voor een periode van tien jaar whisky opgeslagen, zo deelde het bestuur van Bols gisteren in een persconferentie mee. Op grond hier van wordt rekening gehouden met een (verdere) druk op de prijzen van whis ky, omdat de fabrikanten „vroeg of laat" hun voorraden zullen moeten verminderen. De inmiddels al sterk verlaagde consumentenprijzen zijn voornamelijk het gevolg geweest van de daling van het Engelse pond. cieta Industrie Liquoristiche SILi voor 25 min. in het afgelopen jaar, zijn op korte termijn echter geen nieuwe overnemingen te ver wachten. Wat Zuid-Afrika betreft werd in de persconferentie opgemerkt, dat Bols in dat land geen rechtstreekse belan gen heeft. „Wij hebben daar geen werknemers; de produkten worden daar door anderen geproduceerd op basis van royalties (vergoedingen)." aldus het bestuur. mensen die verwach- j >r langere tijd Ie (ï^a n.maarhetlochte ITj ikh;i:»r willen hnnrlen m I loge renlel Deze is gelijk aan hel maandelijks berekende rendemenl van 3 langlopende staatsleningen; dus zeer hoog. De rente kan derhalve elke maand variëren. Voor de maand juni bedraagt hij 7'/4%opjaarbasis. Geen opzegtermijn! Op elk gewenst moment kunt u elk gewenst bedrag opnemen, waarover terstond 3% rentekorting wordt ingehouden. Voor wie? De kapitaalrente- rekening is een hoogst individuele spaarvorm. Door de wijze waarop u de Kupilaalrente-rekening gebruikt, bepaalt u zeil'het uiteindelijke rendement. Ideaal voor mensen die verwach ten hun geld voor lai kunnen uitzetten, allen tijde beschikbaar willen houden "voor het geval dat...". Voor inlichtingen of voor het aanvragen van onze uitgebreide folder kunt u telefonisch contact met ons opnemen. Wilt u langs komen dan bent u vanzelfsprekend van harte welkom. Kantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-5 27 91 11; Rotterdam,Coolsingel 93, tel. 010-63 29 11; \-G ravenhage. K neuterdijk 13, tel. 070-92 40 31 Voorts te; Alblasserdam. Arnhem, Delft. Kindhoven.Groningen, Haarlem, Heerlen,Schiedam, Utrecht, Vlaardingen en Zallbommel. ontsluiting van oliereserves in de bo dem van de Noordzee, aldus de zegs lieden in Oslo. Het kapitaal van Volvo bedroeg eind vorig jaar 883 miljoen Zweedse kroon <428 miljoen gulden). De maat schappij verkocht in het afgelopen jaar voor 16,2 miljoen kroon (786 miljoen gulden». De winst voor belas tingen en toewijzingen bedroeg 351 miljoen kroon (170 miljoen gulden). Directie Oranje Nassaugroep ontkent wanbesteding geld UTRECHT (ANP) - De Oranje Nas saugroep heeft in de jaren 1969 tot en met 1974 210 miljoen gulden steun ontvangen, gebaseerd op de loonwijzigingen. opgetreden boven het niveau 1964. Het geld is aan het personeel uitgekeerd. De 210 miljoen gulden is ontvangen op een totale loonsom van 531 miljoen gulden. De directie van de Oranje Nassau Mijnen zegt dit naar aanleiding van een publikatie in het weekblad ..Ac tie" van de Industriebonden NVV en NKV. Daarin staat dat de Oranje Nassaugroep in de jaren zestig en zeventig honderden miljoenen gul dens steun heeft ontvangen van de Nederlandse overheid en de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal. Dat geld werd ter beschikking gesteld om de mijnen geleidelijk te kunnen sluiten en nieuwe industriële projecten te kunnen starten. Vol gens de Industriebonden is het geld door de Oranje Nassaugroep „over de balk gesmeten". De bonden wü- len een diepgaand onderzoek naar de besteding van de miljoenen gul dens. Een verantwoording van de besteding van dat geld ontbreekt, aldus de bonden. Volgens de directie van de Oranje Nassaugroep zijn de exploitatiere sultaten van de koolwinning gedu rende de sluitingsperiode opgeno men in de over die periode versche nen en van een accountantsverkla ring voorziene jaarverslagen. De in „Actie" genoemde bedragen zijn vol gens de directie verder vermoedelijk gebaseerd op de uitkeringen die het personeel rechtstreeks heeft ontvan gen (en gedeeltelijk nog ontvangt) op grond van een EGKS-regeling Deze uitkeringen komen volgens de Oranje Nassau Mijnen niet in de gevangenis van de onderneming voor. DEN HAAG In april is de orderontvangst van de Nederlandse industrie toegenomen, zo blijkt uit de maandelijkse conjunc tuurtest van het* Centraal Bureau voor de statistiek. Vooral de exportorders Vertoonden een toeneming. Hand in hand met de toeneming van de exportorders ging in april een toeneming van de bédrijvigheid bij de in het onderzoek betrokken on dernemingen, die te zamen ruim 80 procent van de industrie, exclusief de voedings- en genotmiddelenfa- brieken. vertegenwoordigen. Voorde maanden mei tot en met juli wordt overigens nauwelijks enige wijziging in de bedrijvigheid verwacht. Het oordeel van de orderontvangst vertoonde ten opzichte van de vorige maand nauwelijks wijziging. 59 pro cent (v.m. 61 procent) der onderne mingen noemde de orderontvangst normaal, 34 procent (v.m. 33 procent) sprak van klein en 7 procent (v.m. 6 procent) van groot. Het indexcijfer van de orderpositie in maanden werk (basis ultimo) januari 1977 100) nam af van 104 naar 103. Ultimo april 1976 en 1977 was dat cijfer resp. 105 en 106 KLM: "8 juni zal worden beslist over een mogelijke dividenduitke ring van de KLM over het op 31 maart geëindigde boekjaar 1977-1978. Dit is bekendgemaakt bij de introduktie van het luchtvaart aandeel op de European Options Ex- hange (EOEi. De introduktie. die plaats vindt in een tijd dat de KLM op de effectenbeurs nogal sterk ge vraagd wordt, werd onder meer bij gewoond door KLM's president-di recteur drs. S. Orlandini en zijn plaatsvervanger mr J F A. de Soet. O VING: De groothandel in meta len Oving-Diepeveen-Struycken heeft vorig jaar. zoals werd ver wacht. verlies geleden. De strop be droeg 544.000 tegen 2.05 min in het jaar daarvoor Het dividend wordt gepasseerd. Over 1974 werd voor het laatste een dividend uitge keerd en wel van 14 per aandeel van 100. KSH: De trustee van de 5.5 pet- obligatielening KSH heeft samen met de andere gerechtigden op de zelfde zekerheden een regeling aan vaard. waardoor de obligatiehouders ongeveer 45 pet van hun vorderingen zal worden uitgekeerd, aldus een me dedeling van het Nederlandsch Ad ministratie- en Trustkantoor. VAN NELLE: Dit bedrijf heeft in het 30 november 1977. elf maanden tellende boekjaar 1976-1977 een winst geboekt van 12,7 min tegen 12,8 min in het twaalf r^aanden tellende boekjaar 1976. De consoli datie en de waarderingsgrondslagen zijn aangepast aan die van de Ameri kaanse moeder Standard Brands De winst wordt geheel in het bedrijf gehouden. KLENE: De groei van de omzet met 2 pet in 1977 kan. gezien de spectaculaire omzetstijging in 1976, volgens het verslag gunstig worden genoemd. Temeer daar de teruggang van de uitvoer ruimschoots kon wor den gecompenseerd door hogere om zet in het binnenland. De winst van Kiene daalde van 296.798 tot 284.449 Eerder werd een onveran derd dividend van 20 per aandeel van 100 voorgesteld. Verwacht wordt dat de omzet in 1978 minstens kan worden gehandhaafd. OOM begonnen met aantrekken nieuwe bedrijven ZWOLLE In de laatste drie jaren gingen in Overijssel ruim 10.000 arbeidsplaatsen verloren, hetgeen neerkomt op gemiddeld vier procent per jaar en één procent meer dan het landelijk gemiddelde. jaar door bemiddeling van de ont wikkelingsmaatschappij een bedrag van 28,9 miljoen gulden investe ringspremie toegekend, te vergelij ken met 24,2 miljoen in 1976, een stijging van bijna 20 procent. De achteruitgang in Twente komt voor een groot deel voor rekening van de textiel- en kledingindustrie, waarbij bijna 4.500 plaatsen verloren gingen, alsmede van de machine- Industrie. Dit staat in het jaarverslag over 1977 van de Overijsselse Ont wikkeling Maatschappij. De investe ringen in bedrijven stegen in Over ijssel in 1976 van 352 tot 446 miljoen. Samen met Friesland stak Overijs sel met 27 procent uit boven het landelijk gemiddelde van één pro cent wat naar de mening van de OOM kan wijzen op invloed van de zogenaamde regionale stimulerings maatregelen. Aan het einde van 1977 waren bij de OOM in totaal 83 aanvragen om in vesteringspremie in behandeling of in voorbereiding tegenover 55 het jaar daarvoor. In totaal werd vorig wikkeling bij reeds bestaande be drijven Hoewel het nog wat vroeg is om ten aanzien van de innovatieprojecten resultaten te melden, meent de OOM-directie dat hiermee een be langrijke nieuwe activiteit voor deze ontwikkelingsmaatschappij op gang is gebracht. Met steun van de TH- Twente wordt nu een selectie van middelgrote en kleine ondernemin gen benaderd om na te gaan op welke wijze het innovatieproces ver beterd kan worden. Het ging daarbij om bijna 2.000 ge raamde nieuwe arbeidsplaatsen te gen ruim 1.750 in 1976. In 1977 werd een begin gemaakt met de explora tie van een nog tamelijk nieuw ge bied namelijk het aantrekken van nieuwe bedrijven of bedrijvigheid en het op gang brengen van produkt- en/of marktinnovatie. Een sterk ac cent valt op het opsporen en begelei den van innovatieprojecten. Het gaat daarbij, aldus het OOM-jaar- verslag, om het verbeteren van de sociaal-economische structuur in Overijssel door stimulering van nieuwe produkten en/of marktont- BRINK-MOLYN BEHEER (verf, kunststoffen) stelt over 1977 een on veranderd dividend voor van 12,5 pet, waarvan ongewijzigd 5 pet in aandelen. Het bedrijfsresultaat is vo rig jaar ten opzichte van 1976 geste gen van 750.000 tot 2,4 min. Het nettoresultaat daarentegen daalde van 1,5 min tot 852,000. Het resul taat vertoonde in het eerste kwar taal van 1978 een voortgaande stij ging. Op 26 mei kan worden ingeschre ven op een claimemissie van 3 min aandelen niet royeerbare certifica ten van aandelen en een emissie van 15 min 7,75 pet 15-jarige obligaties 1978 ten laste van BREDERO VAST GOED in Utrecht Beide emissies waren al aangekondigd. De aandelen niet royeerbare certi ficaten zullen worden uitgegeven te gen een prijs van 1000 per aandeel- niet royeerbaar certificaat van aan deel van 500. De Inschrijving staat uitsluitend open voor houders van claims van de thans uitstaande aan delen-niet royeerbare certificaten van aandelen en wel in de verhou ding van ƒ500 nieuw kapitaal op 3.000 VAN MELLE (biscuits en suiker werken) heeft over 1977 een netto winst behaald van bijna ƒ2,4 min (1976: 2,42 min) op een met 13 pet '8 pet) gestegen omzet. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 3,40 per aandeel van 20. Van een onzer verslaggevers STERDAM De Amerikaanse leral Reserve Board, te vergelij- met De Nederlandsche Bank, centrale bank, is van plan een uw in de hoogste leiding te benoe- n Er zouden, volgens het Witte k. vijf vrouwelijke kandidaten i voor de post van gouverneur van bank de benoeming doorgaat zal de tokorene de eerste vrouwelijke ^emeur zijn in de geschiedenis de Amerikaanse centrale bank. us bekend, kreeg deze na het «den van Arthur F. Burns als fcdent van de Federal Reserve ud de industrieel G. William als hoogste chef. President jer van de Verenigde Staten tijdens zijn verluezingscam- meermalen gezegd, dat hij 'vrouwen op hoge posten in «ngton wilde benoemen dan voorgangers Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het valt te verwachten, dat de revolutie in de distributie van gebruiksgoederen zal worden gevolgd door een revolutie in de distributie van financiële en economische dienst verlening aan gezinnen. De diensten zullen daarbij goedkoper en gemakkelijker verkrijgbaar worden zoals dit ook het geval is geweest met industriële gebruiksgoederen. Dit zegt de heer J. van der Have in een artikel in het weekblad Econo misch Statistische Berichten, geti teld: „Economische en maatschap pelijke aspecten van retailbanking". Volgens de heer Van der Have vol trekt zich momenteel een fascineren de ontwikkeling op het gebied van retailbanking (het verlenen van bankdiensten aan particulieren), waarbij automatisering en marke tingtechnieken nieuwe mogelijkhe den scheppen voor de massale distri butie van financiële diensten. Even als fabrieken gestandaardiseerde produkten vervaardigen en deze via uiteenlopende distribuüekanalen verkopen, kunnen thans ook banken gestandaardiseerde dienstenpakket ten „fabriceren" en deze onder ver schillende „merken" aan de man brengen. De handel in consumentenspaargel den, zc stelt de heer Van der Have vast, omvat in Nederland ongeveer 60 miljard gulden. De handel in afbe- talingskredieten, persoonlijke lenin gen en zogenaamde doorlopende kredietrekeningen bedraagt 6 mil jard gulden. Dit geweldige volume in de consumentenmarkt zou. zo stelt de heer Van der Have vast, geen detaillist onberoerd hebben gelaten, ware het niet dat de mogelijkheden om de markt mede te ontwikkelen door technische en economische om standigheden de ontbrekende scheiding van produktie en distribu tie van diensten en daardoor de gro tere kapitaalbehoefte buiten de aspiratiehorizon moest blijven. Hier in komt thans echter verandering. Grote omschakeling In de Verenigde 8taten staat het betalingswezen al aan de vooravond van een grote omschakeling naar elektronische systenen. Enkele de taillisten hebben hun posities al in- genom en om het consun entenbank- spel mee te kunnen spelen. In Scan dinavië ziet n en ook detaillisten om zichtig te werk gaan om de krediet verstrekking van middel tot doel te maken. In Nederland is het waren huis Vroon en Dreesnann enkele jaren geleden begonnen met het ver kopen van verzekeringsdiensten. In middels heeft V en D een kleine voorschotbank overgenon en en ver koopt men op kleine schaal via eigen verkoopplaatsen deze diensten. Ten slotte kunnen de Postcheque- en Gi rodienst en de Rijkspostspaarbank worden genoemd, die in feite voor gen van de PTT een redelijk deel van de n arkt naar zich toe zullen trekken. De gevolgen van toekomstige ont wikkelingen voor de filiaal-banken zullen van deze banken zelf afhan gen. Bij n enigeen, aldus de heer Van der Have, bestaat de veronderstel ling dat de klantenbinding bij bank filialen op de rekening-courant be rust, waarop de salarissen worden gestort en waaruit betalingen plaats vinden. Deze rekeningcourant is wel de „streng" genoemd, waarmede de consun ent aan zijn bank zou zijn verbonden. Deze vergelijking kan echter, zo n eent hij, voor een deel naar het rijk der mythen worden verwezen. Alleen wanneer de filiaal- banken de betaalrekening tot een werkelijke hoeksteen zouden n aken van een geïntegreerd dienstenpak ket zou daardoor een hechtere ver binding tot stand komen. lopig via postordertechnieken hun I Ik wpf" miljoenon r»»"iv£k1antpn hpwprk*n" tjWIInCl iljoenen privéklanten „bewerken' om kredietonzet te verkrijgen. Vol gens de heer Van der Have valt er niet aan te twijfelen, dat de instellin- De heer Van der Have merkt met betrekking tot de prijzen van finan ciële diensten op, dat de Consumen tenbond reeds Jaren erop aandringt deze prijzen in gestandaardiseerde rentetarieven uit te drukken. Tot nu toe echter vruchteloos. Hij meent dat een soort „ijkwet" zeker op zijn plaats zal zijn. Helaas, zo zegt hij, krijgt nen de indruk, dat bij de betrokken overheidsinstellingen de nodige kennis van zaken ontbreekt om de problematiek goed te onder kennen en n et een behoorlijk uitge werkt voorstel te komen. De wetge ving -n et betrekking tot het consu mentenkrediet is voorts een bont allegaartje van bepalingen en regle menten, waarbij afbetalingskrediet (huurkoop e.d.) n et een eigen wetge ving onder het ministerie van econo- nische zaken valt en persoonlijke leningen en doorlopend krediet door n iddel van de Wet op het consun p- tief krediet door CRM worden beheerd. Deze wet. zo constateert de heer Van der Have. is een opgelapte oude wet, die n et kunst en vliegwerk een insti tutioneel kader in stand houdt, dat op geen enkele wijze in overeenstem ming is met de economische en soci ale ontwikkeling. De wetten op zich. en ook gezamenlijk, lokken overtre dingen uit, zijn Juist vaak de oorza ken van misstanden en zijn niet ef fectief in de bestrijding van het euvel van overkredltering. Toekomstplanning Het consumentenkrediet, aldus de heer Van der Have, heeft betekenis bij toekomstplanning en behoort tot het instruD entarium van de gezins huishoudingen om tot een rationeel investeringsbeleid te konen. Daar om is ook de naam „Wet op het consun ptlef krediet" misleidend. Het begrip consumptief krediet duidt op een uitspraak over de be stemming van het krediet. Salarisre keningen e.d. zijn voor „consun ptle- ve doeleinden" bestemd, consumen tenkrediet daarentegen voor „gezinsinvesteringen". Het zou het wezen van de wet beter tot zijn recht doen komen door te spreken van „Wet op het consun en tenkrediet". Dat zou. zo merkt de heer Van der Have op. bovendien in overeenstemming zijn met de ge bruikelijke terminologie in het bui tenland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13