Nadruk in Indonesië op werk I 1' mmmmsmmi VRAAG UIT HET BEDRIJFSLEVEN: ADVIES VAN DE POSTGIRO: BELONZE ADVISEURS. Hoofdredacteur in Rome aangeklaagd KUNST Jubilerend Residentie Orkest zet platenproject op stapel Philips werkt aan driedimensionale tv Minister De Koning Doei Principe-akkoord over sociaal plan bij Hoogovens Pax Christi dringt aan op ontwapening Vrouw bij brand omgekomen Belastingregiem voor opties en aandelen aan elkaar gelijk L' postgiro en rijkspostspaarbank DINSDAG 23 MEI 1978 BINNENLAND Van een onzer verslagfevers AMSTERDAM - Hel lid rrnur ail. dat in het begin van de jaren '80 de driedimensionale televisie zijn op wachting in onze huiskamers zal ma ken. In het natuurkundig laboratori um van Philips, maar ook in de labora toria van Japanse producenten van TV-toestellen, zoals Sanyo en Hitachi, wordt tenminste hard gewerkt aan het ontwikkelen en produktierijp maken van dit nieuwe fenomeen. Bijkomende bijzonderheid van de driedimensionale televisie (om de diepte in het beeld te kunnen onder scheiden zal men geen speciale bril behoeven op te zetten) is, dat het beeld zal worden geprojecteerd op een geheel nieuw, uiterst plat gehouden beeldscherm. Een TV-buis, die men bij wijze van spreken aan de muur zal kunnen hangen als een schilderij of een spiegel. Volgens een woordvoerder van Philips is de ontwikkeling van driedimensio nale televisie een logisch gevolg op het bestaan van stereo-geluidsover dracht bij radio en televisie. Met name het eerste is al geruimte tijd gemeengoed. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een energieke en allesomvattende werkgele- genheidspolitiek waarin grotere nadruk wordt gelegd op arbeids intensieve programma's. Dat is volgens minister De Koning de belangrijkste taak die Indonesië heeft bij de ontwikkeling van zijn economie. 1 iPEffIKm li» IW fffi IrawL 5SS ""U door Adr. Hager DEN HAAG - Het Residentie Or kest heeft de goede gedachte gehad om ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan het eerste concert werd gegeven op 20 november 1904 een cassette uit te geven met zes gram mofoonplaten van 400 jaar Neder landse instrumentale muziek. Reeds in 1973 besteedde het Haagse orkest in een speciale serie (stad vol mu ziek) aandacht aan vijf eeuwen mu ziekcultuur, daarmee aantonende dat er in Nederland na Sweelinck ook nog gecomponeerd is: 113 com posities van 87 componisten. Het ligt in de bedoeling om het basis project van zes platen in de loop van de tijd verder uit te bouwen, eventu eel met kamermuziek, liederen en dergelijke. In het project domineren drie strategische punten: in het mu ziekonderwijs kunnen de platen aan de basiskennis van de Nederlandse muziek bijdragen, op de binnenland se markt dient de muziekliefhebber de beschikking te kunnen krijgen over informatie, waarnaar hij nog niet op zoek is en voor overheidsin stellingen en bedrijven kunnen de platen veelvuldig worden benut voor informatie aan binnen- en buiten landse relaties. Die mogelijkheid om de platencassette als relatiege schenk te benutten blijkt bij de gro te bedrijven uitstekend aan te slaan. Het doel van dit platenproject is niet commercieel, het Residentie Orkest wil slechts een zo breed mogelijk publiek in binnen- en buitenland in kennis stellen van de Nederlandse muziek. De prijs van de cassette heeft men laag kunnen houden, mede dankzij het feit dat de musici van hun sessie- gelden hebben afgezien en AVRO en VPRO de uitzendrechten tégen op namekosten konden verwetven. De prijs bij voorintekening bedraagt 35.40 voor de gehele cassette. Op een later tijdstip zal de cassette in de handel gebracht worden. De prijs zal dan rond de zeventig gulden komen te liggen. De realisatie is mede af hankelijk van de voorintekening van potentiële grootafnemers over heid en bedrijfsinstanties. De platen zullen in november 1979 verschijnen. De opnamen zijn ge maakt in de Nieuwe Kerk aan het Spui en het is verheugend te kunnen vermelden, dat deze ruimte uita kend geschikt blijkt te zijn grammofoonplatenopnamen. j dit project waarvan enkele ojl men reeds zijn gerealiseerd i ken de volgende dirigenten n itë Ernest Boer, Antal Dorati, Nikol Harnoncourt, Ferdinand Leit m Alain Lombard en Hans Vonk. Bij de opzet heeft men de volge indeling aangehouden: plaat 11 rok en klassiek) met werken Conradus, Lentz, Hellendaal, Ro en Fodor. Plaat n (klassiek en mantiek) met werken van Buns.len der, Van Bree, Jan en Henry Bran10U Buys. Plaat m (romantiek) meten derde symphonie van Zweers. Pl -te IV (laat romantiek) met werken m Wagenaar, Verhey, Hendrik Andii sen en Diepenbrock. Plaat V (t* [t tigste-eeuws) met werken van der Horst, Escher, Ruyneman 1 Vermeulen (derde symphonie). Pl na' VI (twintigste-eeuws) met weig^r van Van Vlijmen, Loevendie, Baaren en Guus Janssen. Bij deze keuze hebben drie crifejer een rol gespeeld: volledigheid het beeld der instrumentale muafis een werk moet een duidelijk s, men zijn voor een bepaalde perAe( en het niveau van het wer^. De Koning deed zijn uitspraak tij dens de opening van de conferentie van de Intergouvernementele groep inzake Indonesië (IGGI) in het Am sterdamse Amstel-hotel. Op deze tweedaagse bijeenkomst wordt de omvang van de buitenlandse hulp geschat, die Indonesië in het onlangs begonnen begrotingsjaar nodig heeft. „Het uiteindelijke succes van Indo- nesiës ontwikkelingsinspanningen is uiteraard niet alleen een zaak van buitenlandse hulp," aldus de minis ter. Zijns inziens is het in de eerste plaats een zaak van beslissingen van de Indonesische regering, die dan. zoals gezegd aan arbeidsintensieve programma's prioriteit zou moeten verlenen. Een andere zaak. die in de visie van De Koning voorrang moeten hebben is een nationale levensmiddelenstra tegie. Het land moet meer nadruk leggen op de produktie en consump tie van andere voedingsmiddelen dan rijst. Dat is vooral belangrijk omdat de recente landbouwopbreng- sten tegenvallen. Daardoor heeft In donesië het afgelopen jaar 2.6 mil joen ton rijst moeten importeren. Een ander probleem waar de rege ring in Jakarta speciale aandacht aan moet wijden is het achterblijven van de olie-inkomsten bij de aanvan kelijke verwachtingen. Waarschijnlijk zullen de olie-inkom sten nog maar langzaam groeien, meent de Koning. Daarom moet de regering arbeidsintensieve industrie bevorderen,, die voor de export werkt. Bij al deze beleidsbeslissin gen moet Indonesië er voor waken dat het hogere opbrengsten op korte termijn kiest boven voordelen op lange termijn. Wereldbank positief De minister citeerde met instem ming een rapport van de Wereld bank over de economische ontwik keling in Indonesië, een rapport trouwens dat mede de gespreksstof vormt 'voor de conferentie. Volgens Voor de duur van de IGGI-conferentie in het Amsterdamse Amstel-hotel is de buitenkant van het gebouw zwaar door de politie bewaakt. Buiten de hekken demonstreerden leden van het Indonesië-Komité tegen financië le hulp aan het Soeharto-bewind. de Wereldbank heeft Indonesië goed gebruik gemaakt van zijn buiten landse hulp. Het ontwikkelingspro gramma van het land. zo zei de be windsman aan de hand van het rap port. heeft snelle economische groei en vooruitgang over een breed front in de hand gewerkt. In de komende jaren zal het ontwikkelingsbeleid steeds meer nadruk leggen op econo mische gelijkheid en sociale recht vaardigheid. Met deze visie van de Wereldbank is het Indonesië Komité het volstrekt niet eens. Het Komité betoogt dat slechts een kleine bovenlaag van de bevolking en de buitenlandse inves teerders zijde spinnen bij de huidige ontwikkeling. Voor het zwaar be waakte Amstel-hotel demonstreer den leden van het Komité tegen de IGGI-hulp. I UTRECHT (ANP) Hoogovens en de bonden hebben gisteren in princi pe overeenstemming bereikt over het sociaal plan. Wil Brand van de Industriebond NKV heeft dit na af loop van het overleg namens zijn bond en de Industriebond NW mee gedeeld. Over enkele uitvoeringsbe palingen moet nog verder worden gepraat, evenals over een aantal an dere onderdelen van de CAO. Eerder werden directie en de bonden het al eens over een studie naar de moge lijkheden van de arbeidsverdeling, onder meer via een vijfploegen dienst. Het sociaal plan houdt in dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen gedurende de looptijd van het plan (tot eind 1979). Verder krijgen werk nemers van 57'/» jaar bij de hersruc- turering van Hoogovens betrokken afdelingen de gelegenheid om onder bepaalde voorwaarden vrijwillig ont slag te nemen. Hun sociale uitkerin gen worden dan aangevuld tot 95 procent van hun laatste salaris. Dit percentage daalt geleidelijk tot 85 procent op 63-jarige leeftijd zodat deze regeling dan weer aansluit op de bestaande regeling voor ver vroegd uittreden van 63-jarigen die ook 85 procent krijgen. DEN HAAG (ANP) De internatio nale vredesbeweging Pax Christi wil dat er een wereldwijde samenwer king komt van organisaties die zich inzetten voor ontwapening. Met het verzoek die samenwerking te bevor deren. heeft Pax Christi zich gewend tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die vandaag haar speciale zitting over ontwapening begint. De VN wordt met name gevraagd de financiële middelen beschikbaar te stellen om een wereldwijd netwerk te kunnen oprichten, zodat met ge zamenlijke inspanning naar wapen- vermindering en ontwapening kan worden gestreefd. Kardinaal Alfrink deed deze suggestie al. toen |üj vori ge maand in Den Haag afscheid nam als internationaal president van Pax Christi Het verzoek aan de Verenigde Na ties, dat aan secretaris-generaal Waldheim is overhandigd, is verge zeld van vijf suggesties die zijn be doeld als bijdragen aan de bespre kingen in New York. De suggesties behelzen een pleidooi voor onder meer een betere communicatie tus sen de instituten voor vredesonder zoek en de groepen die aan de basis werken. Ook bepleit Pax Christi con tacten tussen oost en west, die aller lei misverstanden uit de wereld kun nen helpen, en zo de ontspanning kunnen bevorderen. De vredesbeweging vraagt in het bij zonder aandacht voor de ethische aspecten van het gebruik van en het dreigen met kernwapens. Het begin sel van de afschrikking moet volgens Pax Christi diepgaand bestudeerd en besproken worden. DROGE: Dit textielbedrijf gaat de nominale waarde van de aandelen op 400 brengen, door een contante terugbetaling van 600. De aande len zullen hierdoor uit de officiële notering vervallen, omdat het ge plaatste nominale bedrag van het aandelenkapitaal dan nog maar 287 200 is. ROME (UPI, Reuter) De openbare aanklager in Italië heeft gisteren een Romeinse krant in staat van beschuldiging gesteld. De krant zou de wet hebben overtref en door het publiceren van een communiqué, dat door de Rode Brigades werd uitgegeven. De hoofdredacteur van II Massagero zou het communiqué zondag in zijn krant hebben afgedrukt nadat hem dit eerder was verboden. Wanneer hij schuldig wordt bevonden kan hij tot drie maanden gevangenis wor den veroordeeld en tot een boete van ruim tweehonderd gulden. In het zaterdag ontvangen commu niqué zeggen de Rode Brigades dat de moord op de Italiaanse christen democraat Aldo Moro slechts het begin is van een systematische cam pagne om de Italiaanse staat te ver nietigen. De openbare aanklager had een nieuwsstop over het communi qué aangekondigd omdat het geco- deerde aanwijzingen zou bevatten j voor leden van de Rode Brigades Volgens de openbare aanklager zou publücatie van het communique neerkomen op de bevordering van de misdaad Volgens II Messagero had de krant de plicht om het communi que af te drukken, met uitzondering van het gecodeerde gedeelte Ondertussen zijn gisteren in Rome en Milaan vqi bomaanslagen ge pleegd. Er werd veel schade veroor zaakt maar niemand werd gedeerd. Bij het ministerie van justitie in Rome werd een pakketbom naar binnen geworpen. Twee showrooms van de autofabriek Alfa Romeo moesten het in de hoofdstad even eens ontgelden. In Milaan zijn een bar en een bakkerij tot doelwit gekozen. Sinds gisteren beschikt Italië over nieuwe geheime diensten Deze zijrr ontstaan uit een reorganisatie als gevolg van „ontsporingen" van de oude organisaties die betrokken wa ren bij politieke samenzweringen in het begin van de Jaren zeventig. De nieuwe diensten zijn de Sismi. de klassieke militaire contra-spionage- oienst. de Sisde. de algemene dienst voor de binnenlandse veiligheid en de Cesis die tot taak heeft de inlich tingen en het optreden van de eerste twee diensten te coördineren In te genstelling tot de oude geheime diensten, die buiten de controle van de regering vielen, staan de nieuwe organisaties rechtstreeks onder de premier AMSTERDAM (ANP) - Bij een brand in de Geelvincksteeg in Am sterdam is gistermorgen de 33-jarige secretaresse Elisabeth van Rijn om het leven gekomen. Zij overleed, na dat zij van de derde verdieping naar beneden was gesprongen op een ma tras. die zij eerst op straat had gegooid. De brand ontstond in een Argentijns restaurant op de begane grond. Daar hoorden omwoners een explosie. Drie bewoners zijn met verwondin gen naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Zij waren van de eer ste verdieping naar beneden ge sprongen in een vangzeil. AMSTERDAM Het ministerie van financiën heeft het standpunt inge nomen dat de vrijstelling van omzet belasting voor de overdracht van ef fecten en andere waardepapieren wordt toegepast op de uitgifte en de overdracht van opties van aandelen. Dit heeft de European Options Ex change (EOE) medegedeeld. Volgens de EOE is de bedoeling hiervan, zo als door het ministerie is bevestigd, om de opties gelijk te stellen met effecten J De consequentie is dan ook dat de provisie van bank of commissionair met betrekking tot de optiehandel onder dezelfde regeling voor de BTW valt als de provisie met betrekking tot aandelentransacties. KONINKLIJKE DRU (onderdeel van het Intematio-Muller concern) heeft een Europese order ontvangen voor de levering van zonnecollecto ren Uit technisch oogpunt is de or der voor DRU belangrijk. yy Ik beheer een groot, zogenaamd doe-het-zelf-benzinepompstation aan één van de drukste snelwegen in het midden des lands. Steeds meer automobilisten betalen met een girobetaalkaart. Hetgeen wel ze»veilig is. En efficiënt. Maar hoe kan ik nou zo snel mogelijk over het tegoed van die betaalkaarten beschikken?^ U stuurt de volledig ingevulde betaalkaarten dagelijks naar het girokantoor of u geeft ze tegen een regu af op het postkantoor. De diverse bedragen worden dan binnen enkele dagen op uw postrekening bijgeschreven. Bovendien kunt u toestemming krijgen om girobetaalkaarten tot een bepaald bedrag direkt op het postkantoor te verzilveren. Zo hebben postgiro en rijkspostspaarbank nog veel meer - vaak niet zo bekende - interessante extra's voor het bedrijfsleven. Bij de postgiro in Den Haag en in Arnhem staan professionele adviseurs tot uw beschikking. Zij kunnen u geheel vrijblijvend alles vertellen over de extra diensten van postgiro en rijkspostspaarbank voor het bedrijfsleven. Maak een afspraak voor een gesprek. Bel (070) 791040 t/m 791043 of (085) 672427 t/m 672430. i n 1 Ri

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 12