j)e betrekkelijke vrijheid van de oppositie in Polen *PPf Cï Elke hartluchtbrug is eigenlijk 'een brug te ver' edward Lipinski, oudste dissident: 'Er is een kleine marge voor veranderingen, die wordt onvoldoende gebruikt' 4og dit jaar bouw van Europese kliniek in België Wachttijden nog steeds te lang iANDAG 22 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Ui ai derjof Hanneke Wijgh der - Zulq eel IBSCHAU - Prof. dr. Ed- ird Lipinski is 89 jaar Hij is oudste dissident in Polen, te j^ar nog steeds actief. Hij irijft brieven aan prominen- leden van de communlsti- partij, ondertekent pro- hrtjlten, werkt voor het Comité ia) or Sociale Weerbaarheid en »aa ds een paar maanden geeft ze colleges in het kader van de ,1°" legende universiteit", de on- rgrondse universiteit van len. i is niet de enige dissident in het en. Er zijn er meer. Met de veel an igere Adam Michnik en Jacek Ku- len vormt hij echter een trio, dat mjjel naar buiten treedt. Lipinski bij- g. >rbeeld schreef in mei'76 een open ef aan partijleider Edward Gie- oah Jacek Kuron schreef in juli '76, de veroordeling van de stakers in idom en Ursus tot gevangenls- pidJaffen van drie tot tien jaar, een ^en brief aan Berlinguer, secreta- generaal van de Italiaanse Com- inistische Partij. Adam Michnik islotte deed in dezelfde maand Otyt twaalf anderen een dringend roep op onder andere Sartre en ICl ii Een bijeenkomst van het Comité voor Sociale Weerbaarheid. Links Jacek Kuron, rechts Edward Lipinski. Foto's Rolt Orthel jaar later hebben de Poolse identen hun activiteiten verlegd de universiteit. Met vijftig an- wetenschapsmensen richtten econoom Lipinski en de histori- 6 Michnik begin februari het Ge- bi«.— •jdtschap voor Wetenschappelijke r l33QStOtGf1 r™ irsussen op, de officiële paraplu ook grijpt de politie eerder in. Op het moment dat de docenten van de „vliegende universiteit" in Warschau op de trein stappen om in Krakau, Gdansk, Wroclaw of Poznan colleges te geven worden ze gearresteerd en voor 48 uur in de cel gezet. Adam Michnik bijvoorbeeld heeft de laat ste maanden al menige nacht op het politiebureau doorgebracht. ^"Jor de „vliegende universiteit." Li jf iski: „De wetenschap wordt gema- "r' rnleerd op de Poolse universitei- ,vin Zeker bij vakken als economie, >chiedenis en sociologie is er spra- l van directe censuur door de rtij." talinisme taboe orbeelden kent hij genoeg. Lipins- „Het Molotow-Ribbentrop Pact 1939, waarin Duitsland en Rus- ïd overeenkwamen dat Polen van aardbodem moest verdwijnen, >rdt niet gedoceerd. En de Stalinis- Bche periode van na de oorlog, toen lizenden mensen in de gevangenis ten en anderen werden gemarteld, helemaal taboe. Bij economie mag er de Poolse plan-economie niet >rden gediscussieerd. Terwijl het ird nodig is dat er instituten be- aan waarin in grote vrijheid over le nationale problemen kan wor- n gesproken." e colleges van de „vliegende uni- rsiteit" worden in particuliere hui- n gegeven. Het is niet zonder risi- i. De politie heeft al verschillende iren een inval gedaan. De studen- twintig tot honderd in aantal, erden genoteerd. De gastheer eeg een boete van 5000 zloty opge- gd (plusminus 350 gulden). Soms Met de instelling van de „vliegende universiteit" heeft de dissidentenbe weging in Polen aan gewicht gewon nen. Dat blijkt wel uit de houding van de politie, die met de dag hard nekkiger wordt. Toch lijkt ze een openlijke confrontatie uit de weg te gaan. De politie en de douane beper ken zich tot plaagstoten en peste rijen. Een oudere dissidente: „Bij mijn ver trek naar Amerika, waar ik na een uitreisverbod van negen jaar naar toe mocht omdat mijn broer er op sterven lag, moest ik me op het vlieg veld van Warschau geheel ontkle den. Tot in de kleinste openingen werd er gekeken. Het was bijna zoals in Auschwitz." De oppositie, hoewel illegaal, treedt sinds twee jaar in de openbaarheid. Dat gebeurt, door middel van comi tés, door open brieven, door geza menlijk ondertekende verklaringen. De directe aanleiding vormden de massale stakingen in Radom en Ur sus op 24 juni 1976 uit protest tegen de forse verhogingen van de voedsel prijzen. Hoewel premier Jaroszetisj nog dezelfde avond de prijsverhogin gen introk, waarmee hij min of meer de stakende arbeiders in het gelijk stelde, werden de stakers toch een maand later tot lange gevangenis straffen veroordeeld. De rooms-katholieke kerk, traditio neel een opponent waar de partij rekening mee dient te houden, pro testeerde heftig, Jacek Kuron schreef een open brief aan Berlingu er. De secretaris-generaal van de Ita liaanse communisten pleitte daags erna voor verzachting van de gevan genisstraffen. Adam Michnik en twaalf anderen riepen de hulp in van een westerse schrijver. En als klap op de vuurpijl werd in september '76 door veertien kunstenaars en weten schapsmensen het Comité ter Verde diging van de Arbeiders opgericht. Onder de initiatiefnemers Jerzy Andtzejewski, de schrijver van „As en Diamant", Jacek Kuron, Edward Lipsinski en de priester Jan Zieja. Volledige amnestie Hun belangrijkste streven was de vrijlating van alle gevangen arbei ders. Daarnaast zette het comité zich in voor de ondersteuning van de getroffen gezinnen. De sympathie onder de Poolse bevolking voor het werk van het comité was groot. In een paar maanden tijd werd twee miljoen zloty opgehaald (honderd zestig duizend gulden). Een handte keningenactie, opgezet door de par tij waarin men de beëindiging eiste van het comité werd openlijk gesa boteerd. Een bijna volledige overwinning boekte het Comité ter Verdediging van de Arbeiders op 23 juli '77. Die dag werden de laatste stakers vrijge laten. Ook de negen comité-leden, die medio mei gevangen waren ge zet, onder anderen Michnik en Ku ron, kregen algehele amnestie ter gelegenheid van de 33-ste verjaardag van de Poolse Volksrepubliek. Al leen twee eisen waren toen nog niet vervuld: volledig eerherstel voor de ontslagen arbeiders en een minu tieus onderzoek van het politie-op- treden bij de juni-rellen. Traditie Het comité veranderde in september '77 van naam. Sindsdien heet het officieel het Comité voor Sociale Weerbaarheid. Het heeft min of meer dezelfde oogmerken als de in maart '77 opgerichte Beweging voor de Ver dediging van de Rechten van de Mens. Met de solidariteitscomités, die in diverse universiteitssteden een bloeiend leven leiden, zijn aldus de dissidenten in kaart gebracht, ook al zijn er vele sympathisanten, die uit veiligheidsoverwegingen zich niet bij een dissidente organisatie hebben aangemeld. Hoewel de oppositie sinds twee jaar openlijk aan de weg timmert, de veertien ondergrondse tijdschriften zijn min of meer bekend, steunt zij in de praktijk op een zekere traditie. Al in de jaren zestig en de beginjaren van zeventig werd geprotesteerd te gen de beknotting van de burgerlijke vrijheden. Het protest geschiedde, en dat is haast ook een traditie, in de vorm van een „open brief". De ondertekenaars van de „open brieven" hebben het nimmer gemak kelijk gehad. De filosoof Leszek Ko- lakowski werd uit de partij gezet en later ontslagen op de universiteit. Jacek Kuron en Karol Modzelewski, die zich in 1965 tot de partij richtten met een gedegen marxistische ana lyse van de problemen van hun land, werden er tweemaal voor in de ge vangenis gezet. Eerst in '65 en nog eens-in '68, omdat aldus de rechter hun „open brief" mede de studenten rellen van '68 had veroorzaakt. De situatie is in zoverre verbeterd dat de dissidenten niet meer achter de tralies worden geplaatst. Ze wor den nog wel opgepakt, maar meestal ook weer na de voorgeschreven 48 uur ontslagen. Werken is echter on mogelijk. Wie een brief ondertekent, weet dat hij binnen de kortst moge lijke keren wordt ontslagen. Schrij vers worden niet meer uitgegeven. Zbigniew Herbert bij voorbeeld, een groot Pools dichter en toneelschrij ver, tevens frequent ondertekenaar, woont al twee jaar in West-Berlijn, omdat hij in zijn eigen land niet meer kan publiceren. Als er een en kele maal een toneelstuk van Her- bert in een van de Warschause thea ters wordt opgevoerd, ontbreekt zijn naam op de affiche. Toch beter Toch de dissidenten zijn de eer sten om het te beamen verschilt de situatie in Polen hemelsbreed van die in de andere Oostbloklanden. Joeri Orlow, een Rus die zich voor dezelfde vrijheid inzet als zijn Poolse collega's, wordt voor zeven jaar naar een werkkamp verwezen. In Oost- Duitsland verliest de dissident zijn staatsburgerschap en in Tsjechoslo- wakije wordt hij direct gearresteerd. Juist dit verschil, dat in het voordeel van Polen uitvalt, geeft de dissiden ten hoop. Lipinski: „Er is een kleine marge voor veranderingen, die nog onvoldoende wordt gebruikt." Een medewerkster van de Warschause universiteit: „Binnen de kring van dissidenten wordt heel verschillend over de toekomst gedacht. Er zijn linker en rechter vleugels, met elk een andere optiek op wat mogelijk is. Ikzelf geloof niet meer in radicale veranderingen. Als we de vrijheden die we nu verworven hebben zoals het lezen van buitenlandse boeken en tijdschriften kunnen behouden, is dat al meer dan ik voor mogelijk houd." Extreem-radicale veranderingen worden ook door andere dissidenten niet voor wenselijk gehouden. Adam Michnik bepleit in zijn studie „De nieuwe evolutie" een langzame ont wikkeling van de democratische krachten. „Voor mij is de enig denk bare politiek voor dissidenten een voortdurende strijd voor veranderin gen, gebaseerd op een evolutie die de burgerlijke vrijheden zal vergroten en het respect voor de mensenrech ten zal garanderen." 'Luxe problemen' Sommige dissidenten zien meer in economische veranderingen. Een bijna afgestudeerde filosoof: „Onze problemen zijn luxe problemen in vergelijking met die waar de Poolse arbeider mee te kampen heeft. Hij verdient wel een redelijk salaris, maar er zijn geen welvaartsproduk- ten om te kopen, behalve in de dure dollarwinkels. Zijn vrouw staat na een even lange werkdag nog eens uren in de rij voor vlees en ander voedsel." Lipinski, econoom van huis uit, be aamt dat economische hervormin gen een noodzaak zijn. „De bureau- In de grondwet komt het woord „par tij" niet voor. Niemand kan ons ver bieden onafhankelijk te denken. Het is heel goed als er verschillende meningen bestaan. Stefan Myzkiewietsj-Niesiolowski veroordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf cratisering smoort elk particulier ini tiatief in de kiem. Er is geen creatie ve activiteit, noch bij de arbeiders, noch bij de door de staat geleide ondernemingen. Daarnaast gedra gen zich de grote industrieën uiterst monopolistisch. Het lijkt welhaast een contradictie maar in Polen zijn de staatsondernemingen nog mono- polistischer dan de grote onderne mingen in de kapitalistische landen, omdat daar de concurrentie een rem mende werking kan hebben." Toch gelooft Lipinski niet dat de evolutie door de arbeiders zal wor den ingezet. „Ze hebben geen leiders, geen eigen pers, geen informatie. Ze beschikken niet over een politieke visie. Arbeiders komen alleen in op stand als er aan de prijzen wordt getornd, maar ze zijn niet geïnteres seerd in een vrije pers en in een vrije cultuur. Het zullen de intellectuelen zijn, die dit soort zaken bevechten." Veertien prominenten Hoe vreemd het ook klinkt, ook bin nen de communistische partij wor den meningen geventileerd, die dik wijls niet voor die van de dissidenten onderdoen. In Januari van dit jaar, aan de vooravond van het partijcon gres, werd een brief bekend gemaakt van veertien prominente partijleden, die er niet om liegt. Zij vragen om vrije meningsuiting, vrijheid van dis cussie, en een eerlijke confrontatie met andere ideeën. Naast de eis van een democratische hervorming van de maatschappij, stellen zij dat een te grote bemoeienis van de partij in de vakbonden en in het parlement ongewenst is. Tenslotte, aldus de veertien, zal een verandering binnen de structuur van de partij de partij geen kwaad doen. Edward Gierek had op het partijcon gres heel wat woorden nodig om zijn straat schoon te vegen. Hij wees na drukkelijk op alles wat in Polen was bereikt. „Ons politieke systeem ga randeert aan elke Poolse arbeider alle economische, sociale rechten en de mogelijkheden om er gebruik van te maken." Hoewel Gierek toegaf dat er nog best wat verbeterd kon worden, viel hij tegelijkertijd uit naar de veertien briefschrijvers en indirect naar de dissidenten. Hij noemde hen „anti socialistische krachten, ondersteund door het buitenland". Gierek: „In ons land opereren kleine groepen tegenstanders van het socialisme, die schimpen op onze liberale demo cratie, die de sociale principes van onze maatschappij aantasten, en die proberen haat te zaaien binnen de gemeenschap." Geen socialisme Zijn oude partijgenoot, maar tege lijk tegenstander prof. Edward Ll- plnksl heeft een geheel andere kijk op de materie: „In Polen is geen sprake van socialisme. Er is geen socialisering van de produktie, geen socialisering van de vrijheid. De es sentie van het huidige systeem is dat de partij denkt dat ze alles van bo ven af kan regelen, dat de partij omnipotent is. Als de partij zich niet overal mee bemoeit, de kleine beslis singen aan de bevolking overlaat, vreest ze al kapitalistische ontwik kelingen. Maar dat is niet waar. Ik als 89-jarige marxist weet waarover ik praat." Op vrijdag 26 mei zendt de Ikon de tweede film van Rolf Orthel over Po len uit. Daarin een reportage over het Comité voor Sociale weerbaarheid. Edward Lipinski Iedere hartluchtbrug of het nu Houston, Londen of Genève is is eigenlijk een brug te ver, maar zolang de wachttijd in ederland nog altijd zo'n twaalf maanden bedraagt, blijven deze i ichtbruggen wel nodig. In een eerste gesprek met mevrouw eder-Smit, staatssecretaris van volksgezondheid, sprak ze van en noodzakelijk kwaad. Dat ben ik met haar eens, maar wel met e nadruk op noodzakelijk, totdat de wachttijd hier tot het idelijke is teruggebracht. In onze ogen is dat drie maanden." Is voorzitter van de Nederlandse artpatiëntenvereniging (NHV) weet iet van Overveld waarover hij raat. Van Overveld heeft zelf twee artinfacten gehad, moest ruim een lar wachten, voordat hij in Utrecht )n worden geopereerd en kreeg na jn laatste infarct te horen, dat hij og een jaar of vijf te leven had. „Je egrijpt dus, dat toen ik 46 werd, ik ie verjaardag wat extra uitbundig Vb gevierd. f Dor Kees de Leeuw ij is nu net zo oud als de onver- loeibare knokker Henk Fievet uit reda, die hij na diens overlijden in bruari vorig jaar opvolgde. Geen emakkelijke taak, als men weet hoe ïverzettelijk de idealist Fievet was zijn streven naar meer open hart- jeraties in Nederland. De capaci- ïit daarvan is vorig jaar nog door de eenmalige staatssecretaris Hen riks gesteld op zesduizend per jaar 1980. Dit aantal moet gehaal d- unnen worden met behulp van ope- atiemogelijkheden in de ziekenhui- en De Zonnestraal in Hilversum en >e Klokkenberg in Breda. Daarmee 'ilde Hendriks de luchtbruggen zo nel mogelijk overbodig maken. De raag is of dat reëel is, gelet op de uidige situatie, waarin hart- en aatziekten steeds meer toenemen doodsoorzaak nummer één ormen. 'iet van Overveld: „Kijk, vorig jaar Jn er ruim 2200 operaties gedaan in 'ederland en via de luchtbruggen in 'et buitenland nog zo'n duizend, naar de wachttijd is met geen centi- neter teruggelopen. Het aantal 'achtenden voor u bedraagt nog keds ongeveer vierduizend en leder «ar komen er meer bij, maar opera- 'ef gezien gaan er niet veel van af. En dan moet niet uit het oog worden verloren, dat de mensen die nu naar het buitenland zijn gegaan, anders ook nog op de achtlijst zouden staan." Voorzitter Van Overveld gelooft niet, dat die zesduizend operaties in 1980 al worden gehaald. De helft van die operaties moet namelijk in de acade mische ziekenhuizen worden ge daan, maar als deze ziekenhuizen en dan valt Utrecht nog steeds af elk tot driehonderd operaties per jaar komen globaal genomen, dan mag je blij zijn. Dat is de top en goed, nu mag Nijmegen twee opera tiekamers bijbouwen, maar de aca demische ziekenhuizen zijn er ge woon niet voor om de problemen met de hartchirurgie op te lossen. De structuur ervan deugt niet. De chi rurgen daar moeten studenten oplei den, congressen aflopen en ook nog opereren. Mijn inziens is het fout om te proberen één onderdeel de hart chirurgie van heel Nederland in de academische ziekenhuizen te doen." Piet van Overveld: iedereen voelt zijn eigen pijn toch het beste. Het grootste Van Overveld zegt dat het Anthoni- us-ziekenhuis in Utrecht, waar hij zelf destijds ook is geholpen, met duizend operaties per jaar het groot ste centrum in Nederland is. „En als De Klokkenberg en Zonnestraal sla gen, komen er zo mogelijk nog dui zend operaties bij. hoop ik. Dan be gint het er een beetje op te lijken, maar het is nog niet voldoende. De kwaliteit is Nederland is gewoon goed. Het is alleen jammer, dat niet iedereen er gebruik van kan maken. Vandaar het plan voor de bouw van een Europese hartkllniek net over de grens in België. Piet van Overveld: „Dat is eigenlijk gekomen door uitlatingen van Hen driks. toen wij dramden: er moet meer hartchirurgie komen. Hij zei daarop: jullie wonen ergens in een Walhalla, want de situatie in de lan den om ons heen is veel erger. En dat is ook zo. Met onze luchtbruggen gaan Belgen en Duitsers mee, want in België staat de hartchirurgie nog in de kinderschoenen en in West- Duitsland moeten ongeveer twintig duizend operaties per Jaar worden gedaan. Het zijn er maar vijfduizend en het aantal wachtenden bedraagt 15.000. Dat is een enorm aantal. In Frankrijk is de situatie net zo. Het is ook eigenlijk te gek, dat er Nederlan ders naar Londen gaan voor een ope ratie, terwijl een Engelsman twee jaar moet wachten." Hij legt uit, dat dat komt, doordat de gezondheidszorg er genationaliseerd is. De chirurg geniet een overheids- inkomen, doet één operatie per week en zit verder in particuliere klinie ken. Daar brengen wij Nederlanders naar toe, maar een Engelsman die niet zoveel verdient dat hij in een dergelijke kliniek kan worden gehol pen, omdat hij geen particuliere ver zekering kan afsluiten, moet zijn tijd gewoon afwachten. Foto: Hans van den Bogaard. „Gelet op die situatie zijn we contac ten gaan leggen om dit probleem Europees aan te pakken. Wij zijn de enige vereniging in Europa op dit gebied en hebben van daaruit de internationale vereniging „Europese kliniek voor hart- en vaatziekten" opgericht, waarin chirurgen, artsen, een jurist en ik als leek zitten. En de burgemeester van de enclave Baarle- Hertog, waar de kliniek als het even kan nog dit jaar zal worden ge bouwd. Exact dezelfde plannen, die wij hier in Nederland hadden voor een hartkliniek, zijn nu bij de Belgi sche overheid ingediend." Piet van Overveld: „Aansluitend daarop zijn er in navolging van het vrije verkeer van artsen binnen de EG In het Europese parlement vragen gesteld over het vrije verkeer van patiënten. De gezondheidscom missie is toen tot de volgende uit spraak gekomen: als een inwoner van een lidstaat een behandeling moet ondergaan, die in het verzeke ringspakket zit en hij deze in zijn eigen land niet (of niet op tijd) kan krijgen, kan die patiënt in een ande re lidstaat worden behandeld. Het ziekenfonds of de ziektekostenver zekering zijn dan verplicht de behan deling te betalen. Dus kan een En gelsman rustig naar een Europese kliniek gaan en kan een arts er ge woon zijn werk doen. Dat is geen enkel punt meer." Voorlopig 120 Van Overveld vertelt, dat de plannen zo goed als rond zijn en dat het wachten alleen nog is op de goedkeu ring van de minister van volksge zondheid in België, die ieder mo ment kan afkomen. De kliniek krijgt voorlopig 120 bedden, terwijl er voor familieleden een hotel wordt neerge zet met omstreeks tachtig bedden. De bouwkosten worden geraamd op zestig tot zeventig miljoen gulden en het hele complex gaat werk bieden aan negenhonderd mensen. Van Overveld schat dat een operatie komt op 16.000 gulden tegen in Ne derland ongeveer 30.000 en voegt er aan toe, dat er al plannen zijn voor een tweede kliniek, die elders in Eu ropa moet komen, bijvoorbeeld in West-Dultsland of Italië. Keihard Tijdens ons gesprek valt regelmatig de naam van Henk Fievet. „Tegen die opvolging heb ik toch wel opge zien, omdat je altijd met je voorgan ger vergeleken wordt," aldus de voorzitter van de Nederlandse hart patiëntenvereniging. „Fievet was erg goed. maar de manier waarop hij het deed was ook wel onmenselijk. Zo zou ik het niet kunnen. Als vertegen woordiger in encyclopedieën wist hij, dat Je je ergens in moest vastbij ten. Dat zat er al van Jongsaf aan in. Ik ben ook vertegenwoordiger ge weest. artsen bezoeker, maar ik moest het niet van een agressieve verkoop hebben. Het was meer lan- gere-termijn-werk en dat probeer ik nu als voorzitter voort te zetten." „De strijd om de luchtbruggen is overigens wel keihard geweest. We hebben enorm moeten vechten, voordat we als gelijke gesprekspart ner werden geaccepteerd, maar nu wordt er met ons als belangenorgani satie wel degelijk rekening gehou den. Ik ga er vanuit, dat je de staats secretaris wel de tijd moet gunnen, maar aan de andere kant zijn we al zolang bezig en liggen er zoveel plan nen, dat de kwestie van de open hart-chirurgie toch wel binnen enke le jaren moet worden opgelost. Wat dat betreft ben ik gematigd optimis tisch, maar voorlopig blijven de luchtbruggen naar Londen, Genève en ook Houston nog gehandhaafd." Plet van Overveld, die zelf aan den lijve heeft onderbonden wat het is om hartpatiënt te zijn, zegt dat je in zo'n vereniging pas echt merkt, hoe groot het leed is onder patiënten en niet te vergeten familieleden. „Het gekke is, dat hier iemand na een hartoperatie in de WAO gaat. terwijl in Amerika is komen vast te staan, dat zo'n patiënt na operatie en reva lidatie best weer aan het werk kan gaan. Ik heb zelf destijds bij het rijk gesolliciteerd, maar als Je dan eer lijkheidshalve in Je brief vermeldt, dat Je een hartoperatie hebt onder gaan, word Je al afgevoerd. De lange wachttijden dragen er mede toe bij, dat iemand in de WAO terechtkomt. Je bent eigenlijk de onzichtbare in valide, want uiterlijk zie je aan een hartpatiënt niets. Aan mij ook niet, want ik zie er voor mijn leeftijd best gezond uit. maar iemand die het niet heeft meegemaakt, kan zich er geen Voorstelling van maken. Iedereen voelt zijn eigen pijn toch het beste." Onbegrip Zegt dat veel hartpatiënten ook agressief zijn, omdat ze een hoop onbegrip ontmoeten. „Ze worden toch een beetje met de nek aangeke ken. Dat komt mede door de omge ving, die een dergelijk iemand ziet autorijden en op vakantie gaan en :dan roept: die man mankeert niks. Hij belazert de zaak en ik maar voor hem werken. Dat komt hard aan. vooral als je zelf weet hoe vaak hart patiënten niet proberen om alsnog aan de slag te komen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9