Politie slaat vrouwen bij actie tegen geweld De files groeien. Wat dóén we? Openbaar onderwijs groeit tegen de verdrukking in Stilstand is achteruitgang..^ Drie doden bij frontale botsing Ook VU-vereniging doedv niet mee aan alliantie Journalisten in geweer tegen beeldschermen 'Jilü tDatikfy Geen contact met Potchefstroom Vrijheid beperkt tot oprichters Houtblokken Manifestatie voor behoud KNSM Druk op minister Albeda Minder animo dan verwacht bij betoging Margraten Kabinet wil nu o<f°! zeventien provincifT" MAANDAG 22 MEI 1978* TROUW/KWARTE AMSTERDAM (ANP) BIJ de vrijdagavond gehouden landelij ke actie van vrouwen tegen seksueel geweld is het in Rotterdam en in Nijmegen tot ongeregeldheden gekomen. Bij het Rotter damse hoofdbureau van politie sloeg de politie met gummiknup pels op demonstrerende vrouwen in. In Nijmegen reden automo bilisten op een optocht van vrouwen ln. De Rotterdamse politie kwam ln ac tie, toen een groep van honderd vrouwen toegang verlangde tot het hoofdbureau van politie. Toen de groep niet naar binnen mocht, werd geëist dat Iemand van de zedenpoli tie naar buiten zou komen. Na daar op een half uur tevergeefs gewacht te hebben, wilde een aantal vrouwen lANI Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Ook de vereniging voor wetenschappe F onderwijs op gereformeerde grondslag, waarvan de Vrije Unl siteit uitgaat, zal niet meedoen aan een Internationale allla - van christelijke instellingen voor hoger onderwijs. De redei &r dat de Potchefstroom Universiteit vir Christelik Hoër Onder in Zuid-Afrika en andere hoge scholen in dit land, die volle gel achter de apartheidspolitiek van Vorster staan, in een dergel alliantie zullen zijn opgenomen. rd 1 OU' AMSTERDAM (ANP) Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde zeker veertien levens geëist Bij een fronta le botsing in Strijen kwamen in de nacht van zaterdag op zondag drie mensen om het leven, terwijl er twee zwaar gewond raakten. Het ongeluk kostte het leven aan de 26-Jarige C. de Wijs en C. L. de Wijs Hermans uit Rotterdam en de 27-jarige N. Mudde uit Alblasserdam. De auto waarin zij zaten, botste op een tegenligger die door onbekende oorzaak op de lin kerweghelft terecht was gekomen. In het Drentse Dalen kwam zater dagavond de 23-jarige Sonja Jansen uit Baam om het leven, toen de door haar bestuurde auto werd gegrepen door een melktankauto die plotse ling de voorrangsweg kwam op rijden. Het 1 {^jarige meisje A. Megens over leed zondagmiddag, toen ln haar woonplaats Eindhoven de auto waarin zij meereed tegen een boom botste. Drie andere inzittenden, eveneens afkomstig uit Eindhoven, werden zwaar gewond. Ook in Eindhoven botste in de nacht van zaterdag op zondag eveneens een auto tegen een boom. waarbij de 17-jarige R. Hartman uit die plaats het leven verloor. De bestuurder van de auto. een even oude Inwoner van Eindhoven, raakte ernstig gewond. De auto bleek in Eindhoven te zijn gestolen. In een ziekenhuis in Deventer over leed zaterdag de 46-Jarige J. A. de Visser uit die plaats, na in de nacht van vrijdag op zaterdag ernstig ge wond te zijn geraakt bij een botsing met zijn auto. De voetballer Dick Schneider raakte bij dat ongeluk ernstig gewond. De 49-jarige M. van Zeeland uit Liempde kwam zaterdagmiddag in zijn woonplaats om het leven, toen hij met zijn fiets de rijksweg over stak en door een auto werd ge grepen. In het Zeeuwse Oostburg overleed zaterdag de 77-Jarige P. van de Luys- ter uit het naburige Nieuwvliet, toen hij op zijn fiets de provinciale weg overstak zonder voorrang te verle nen en door een auto werd gegrepen. De 17-jarige matroos R. Smit kwam in de nacht van zaterdag op zondag op Terschelling om het leven, toen hij met zijn bromfiets frontaal tegen een auto botste. In dezelfde nacht overleed de 18- jarige H. Salari uit Epse aan inwen dig letsel, nadat hij met zijn brom fiets onder Bathmen ln een sloot terecht was gekomen. De 58-jarige J. Schepers uit het Lim burgse Beek overleed zaterdagavond in een ziekenhuis in Oeleen, nadat hij met zijn paard was aangereden door een vrachtauto. Het paard was gaan steigeren, toen het door de auto werd ingehaald. In Soest kostte een botsing met een trein zaterdagavond het leven aan de 22-jarige C. J. Kooyman uit het Noordbrabantse Bavel. Het slachtof fer reed op een met automatische knipperlichten beveiligde spoorweg overgang met zijn bromfiets tegen de trein. De 4-jarige Jongen H. van Tilburg uit Helmond kwam zondagavond om het leven, toen hij in zijn woonplaats tussen twee geparkeerde auto's plot seling de rijweg op liep en door een voorbijkomende auto werd ge grepen. stoep en zetten zij het vrouwenteken op een politieauto. Daarop greep de politie in. Tien vrouwen werden met gummi knuppels geraakt en twee vrouwen werden aangehouden. Een van de gearresteerde vrouwen werd na ver hoor vrijgelaten. Het Rotterdamse actiecomité heeft aangekondigd een aanklacht tegen de politie wegens mishandeling in te dienen. Bij een optocht in Nijmegen, waar aan werd deelgenomen door 1500 vrouwen, uitgerust met spandoeken en fakkels, reed een automobilist achter op de groep in. Ook werden verscheidene vrouwen die in de ach terhoede liepen, lastig gevallen en met een mes bedreigd. Nadat de demonstratie qntbonden was. reed een automobilist twee keer in op een groep vrouwen die om een vuur zat, terwijl een tweede automo bilist eveneens met flinke vaart op |de groep inreed. De eerste auto liep schade op, toen woedende vrouwen op het chassis sloegen. Een inzittende van de auto gooide houtblokken naar de vrou wen, waardoor een van hen gewond raakte. De politie heeft degene die met houtblokken gooide, aangehou den. De vrouwen overwegen een aan klacht wegens doodslag in te dienen. Ook elders in het land werd gede monstreerd, zoals in Amsterdam, Utrecht, Groningen, Breda, Leiden, Den Haag en Maastricht. In Amster dam, waar ongeveer 1000 vrouwen deelnamen, richtte de actie zich vól gens een woordvoerster tegen „sek suele misdaden tegen de vrouw, van nafluiten tot verkrachting en moord". In Maastricht werd onder seksueel geweld ook „betasten" en „uitkleden met de ogen" verstaan. Van onze onderwijsredactie ROTTERDAM De vrijheid van onderwijs beperkt zich tegen woordig tot de vrijheid van de oprichters en stichters van de scholen en schoolbesturen. De ouders, leerkrachten en andere direct betrokkenen komen er echter nauwelijks aan te pas. Dit zei zaterdag de heer C. J. de Ronde, vooreitter van de vereniging voor openbaar onderwijs bij de opening van het congres van zijn organisatie. Het is, aldus de voorzitter van het VOO wel irritant dat van bepaalde zijde zo steeds de nadruk wordt ge legd op de vrijheid van onderwijs. Niettemin groeit het openbaar on derwijs tegen de verdrukking in. De heer De Ronde signaleerde dat minister Pais van onderwijs evenals zijn voorganger in het kabinet vecht voor een maximaal bedrag op de rijksbegroting voor het onderwijs. Maar de bewindsman zit vast aan de uitgangspunten van deze regering. Niet alleen de financiële en sociale omstandigheden van het gezin zijn doorslaggevend voor de ontplooiing van het kind, aldus de heer De Ron de. Er bestaan ook belemmeringen in de school. De nieuwe basisschool voor vier- tot twaalf-jarigen is het begin om zoveel mogelijk ongelijk heden recht te trekken. De heer De Ronde drong er daarom bij de minis ter op aan haast te maken met de totstandkoming van deze school. Bij de NDSM is zaterdag het op één na laatste schip te water gelaten. Van de gelegenheid is door actiecomité's van KNSM-werknemers en de vak bonden gebruik gemaakt met het or ganiseren van een manifestatie voor het behoud van de werkgelegenheid. Ondanks protesten van vakbonden, provincie en gemeentelijke overheden in Noord-Holland ziet het er nog steeds naar uit, dat de nieuwbouwac- tiviteiten bij de NDSM zullen worden gestaakt, waardoor voor ongeveer 6.000 man geen arbeidsplaats meer is. Sluiting van de NDSM vindt plaats in het kader van de sanering van de hele. Nederlandse scheepsbouw (en appa ratenbouw) waarvoor de regering in maart bijna een miljard gulden ter beschikking heeft gesteld. Reeds eerder besloot de universi teitsraad van de VU, het vertegen woordigende lichaam van de univer sitaire gemeenschap, niet mee te werken aan de alliantie. Zoals be kend heeft de Vrije Universiteit alle banden verbroken met de Potchef- stroom-universiteit wegens de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek. Zaterdag hebben het bestuur en de ledenraad van de vereniging van de Vrije Universiteit uitvoerig gespro ken over de kwestie van de christelij ke alliantie, die deze zomer op een conferentie van christelijke instellin gen voor hoger onderwijs in het Amerikaanse Grand Rapids zou wor den opgericht. De ledenraad ging er na een lange discussie mee akkoord, dat ook de vereniging van de VU zich afzijdig zou houden. Wel zullen enke le bestuursleden individueel de con ferentie bezoeken. Ook docenten van de VU zullen naar Grand Rapids gaan. Prof. H. Linne- mann, die als gastspreker was uitge nodigd, heeft deze uitnodiging ge weigerd, juist wegens de deelname van de Zuldafrikaanse universitei ten. Voor hem telt de solidariteit met de onderdrukte Zuidafrikaanse be volking het zwaarst. Contacten Bestuursleden van de VU-vereniging zien daarentegen wel heil in het be zoeken van de conferentie, omdat zij daar veel afgevaardigden van onder wijsinstellingen uit de derde wereld zullen ontmoeten. Het is de bedoe ling de behoeften en verlangens van Van onze sociaal-economische redactie DEN BOSCH De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) wil dat minister Albeda (sociale za ken) de verdere invoering van beeld schermen tijdelijk stopzet. De vere nigingsraad van de NVJ heeft dit zaterdag in Den Bosch met overgro te meerderheid uitgesproken. Het bestuur van de NVJ, die is aangeslo ten bij de FNV, gaat nu overleggen met andere FNV-bonden om te zien of men gezamenlijk aandrang kan gaan uitoefenen op de minister om maatregelen te treffen en eventueel de ontwikkeling rond de beeldscher men te bevriezen. Beeldschermen raken steeds meer in gebruik bij administratieve bedrij ven en ook bij uitgeverijen. De on rust onder de journalisten was ont staan doordat de laatste tijd steeds meer berichten uit medische kring in het nieuws kwamen dat het gebruik van beeldschermen schade aan de ogen kan veroorzaken, met name als niet is voldaan aan stringente eisen voor de werkomstandigheden. In de CAO voor grafici is dit jaar al de bepaling opgenomen dat niet lan ger dan twee uur achtereen intens met een beeldscherm mag worden gewerkt. Minister Albeda heeft on langs in antwoord op schriftelijke Kamervragen laten weten dat bij TNO een stuurgroep is ingesteld om 'te bezien welk nader onderzoek no dig is rond de beeldschermen. Ook overweegt de minister richtlijnen en aanbevelingen te doen uitgaan voor het werken met beeldschermen. De arbeidsinspectie van het ministerie van sociale zaken hanteert thans hiervoor nog geen richtlijnen. NVJ-voorzitter Aad van Cortenber- ghe kondigde aan dat de vereniging morgen met minister Gardeniers (CRM) zal spreken over haar uitla tingen dat er verband zou bestaan tussen politieke opvattingen van journalisten en de betrouwbaarheid van hun berichtgeving. Tijdens een verkiezlngstoumee ter gelegenheid van de statenverkiezingen heeft zij daarover volgens de NVJ „onduide lijke cijfers gespuid". Volgens Van Cortenberghe is de minister niet in gegaan op een schriftelijk verzoek van de NVJ om opheldering over haar uitlatingen. Ravage na een frontale botsing bij Strijen, die drie mensen het leven kostte. CADIER-EN-KEER (ANP) De za terdag bij het gemeentehuis van het Zuidlimburgse plaatsje Cadier-en- Keer gehouden betoging tegen de afgraving van het mergelplateau in Margraten, heeft minder demon stranten op de been gebracht dan was verwacht. Een daarop gevolgde protestwandelmars over het bedreig de plateau trok meer belangstelling. De betoging, gericht tegen het verle nen van een vergunning aan de ENCI voor de afgraving, telde rond het middaguur tweeduizend deelne mers. De organiserende Stichting milieufederatie Limburg had er twintigduizend verwacht. De stich ting weet de geringere opkomst aan de weersomstandigheden en aan het feit dat bij het publiek de indruk zou bestaan dat de beslissing over de afgraafvergunning al gevallen Is. De voorzitter van de stichting wees er zaterdag op dat nog geen enkele beslissing is gevallen. Hij legde er de nadruk op dat provinciale staten van Limburg de kroon slechts heb ben geadviseerd een afgraafvergun ning aan de ENCI te verlenen. In een door de betogers aangenomen motie wordt de betrokken minister. Gin jaar. met klem verzocht de ENCI de vergunning te weigeren. deze onderwijsinstellingen te p^ar en contacten te leggen. q-ijf led In een gesprek met een delegate het Calvin College in Grand Rj ie 1 en van het Institute for Chris iten Studies in Toronto (Canada) or f afgesproken tot het leggen van ids contacten. Deze handelwijze col overeenstemming met de doo «eK, universiteitsraad aanvaarde rgrc ilen Naast de deelname door de Zui< kaanse instellingen heeft men 'ins* de VU ook bezwaren tegen het l«n- damentalistische karakter van igert liantie. Een open en oecumenlvo: universiteit als de VU zou mislna passen in deze samenwerking. A >rbe' re Nederlandse christelijke inst< ef a gen voor hoger onderwijs, zoali Ja aantal theologische hoge schole de v sociale academies, waren ook dorT de conferentie in Grand Rapidj genodigd. en gen mist DEN HAAG (ANP) Het k; Van Agt wil dat er zeventien pi cies nieuwe stijl komea Mi Wiegel (binnelandse zaken) zs de Tweede Kamer deze week weten. De ministerraad heeft WL w. vrijdag groen licht gegeven vooi ^c versturen van een brief waari minister zijn beleidsconclusies d de bestuurlijke reorganisatie 1 neergelegd. Het vorige kabinet .„i zich uitgesproken voor 24 provin x Z( schii rtij.' tali orbi „H 193 nd o Drie kilometer voor Diemen: de heer Van Lieshout uit Soest op weg naar zi|n afspraak in Midden-Beemster. Vteek in, week uit worden we geconfronteerd met groeiende files. Radio-omroepers turven droevige records. Gemeenten en burgers raken in opstand om de overlast van het toenemende sluipverkeer. En weggebruikers schikken zich - schijnbaar geduldig -<in een vrijwel onhoudbare situatie. Mensen die voor hun werk uitsluitend aangewezen zijn op verstopte wegen, vrachtwagenchauffeurs, het openbaar busvervoer, allemaal worden ze in ernstige mate gehandicapt door files en flessehaizen. Wij, van Blij dat ik Rij, staan voluit achter een beleid dat rigoureus een eind wil maken aan deze nodeloze stilstand. Een stilstand die een gevolg is van een beleid dat tè lang geaarzeld heeft. Dat van zóveel kanten bestookt is met voors en tegens, dat zélfs van het gewoon op peil houden van onze verkeersvoorzieningen, nauwelijks iets gekomen is. Vte zijn er absoluut niet op uit om van Nederland één asfaltvlakte te maken. Maar dat hoeft ook niet. Van alle ruimte in ons land - buiten de bebouwde kom - wordt momenteel 2% door wegen in beslag genomen. Voor een aanpassing van ons wegennet aan de eisen van het verkeer is hoogstens een uitbreiding nodig tot 2'^% in het jaar 2000. Die uitbreiding kan grotendeels gevonden worden in verbetering van de capaciteit van bestaande wegen. Als de overheid de kans krijgt om daar nü aan te gaan werken, is dat in het belang van iederéén. Niet alleen van de automobilist, maar ook van het vracht en busvervoer. We vinden dat er nu lang genoeg gepraat is. Nu wordt het tijd om wat te dóén! Ais u dat ook vindt kunt u dat laten merken door de BL| dat ik Ri) sticker op uw achter rut te plakken U kunt 'm krijgen btj uw BOVAGbedrijf. Of via een kaartie fopt-, aan de r-tiatief nemers, BOVAG en RAJ, postbus 2052, Amsterdam fa^

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8