sraël is voor dertien ni weg uit Libanon /M Noodtoestand in Peru afgekondigd .etland verre van een tweede Ulster ier doden bij anslag in Parijs Ervaring vluchtelingen liep vaak sterk uiteen Vliegveld openen op z'n Japans VS willen normale relatie met China nsen vechten e in Tsjaad Verkiezingen opgeschort rasduinen in de Russische pers AG 22 MEI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet l AVIV, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De Israëlische regering ft besloten om voor 13 juni haar gehele troepenmacht uit het ien van Libanon terug te trekken, zo heeft het kabinet eren bekend gemaakt. ster van defensie Ezer Weizman afchef Rafael Eitan zullen met Zllgenwoordigers van de Verenig- aties de bijzonderheden regelen. ens kabinetssecretaris Arieh verbindt Israël geen voorwaar- aan de beslissing zich terug te ken uit de tien kilometer brede ive in het zuiden van Libanon, zullen er „maatregelen worden jffen om de veiligheid van de tselijke bevolking te garande- Naor zei nog dat de beslissing n moet worden als blijk van denheid over het optreden van oepen van de Verenigde Naties n Palestijnse guerrilla's die pro den gebieden binnen te dringen uit de Israëli's zich hebben te- (trokken. 1 rukte het zuiden van Libanon maart binnen, nadat uit dit ;d afkomstige Palestijnse guer- s bij een aanslag op een autobus omgeving van Tel Aviv 35 Is- om het leven hadden ge- ht. Het Israëlische leger heeft -K S (Reuter) In Tsjaad heb- anse troepen een actief aan- de strijd tegen de door Libië unde opstandelingen in het Ien van het land. Dit is in Parijs leeld door de president van .pu, Felix Malloum, die in de ^rjse hoofdstad is voor de Frans- inse conferentie van 21 lan- maandag begint. Frankrijk in zijn voormalige kolonie 1.700 van het vreemdelingenlegioen, j^Jjhermtroepen en adviseurs. De w idelingen in het noorden van l behoren tot het Frolinat, het lale bevrijdingsfront. Sinds het van dit jaar maken zij vorde- in hun opmars naar het zich inmiddels geleidelijk al uit het grootste deel van het bezette Libane se gebied teruggetrokken en de con trole overgedragen aan de VN-vre- desmacht. De Libanese minister van onderwijs, Ibrahim Sheayto. heeft gisteren ge zegd dat het verbod van de VN op infiltratie van Palestijnen in Zuid- Libanon slechts van tijdelijke aard zal zijn. Het hangt van de omstan digheden af. aldus de minister, wan neer de Palestijnen weer toestem ming krijgen Zuid-Libanon binnen te trekken. Volgens het „akkoord van Cairo" mogen Palestijnen zich in Zuid-Libanon ophouden, aldus de minister. Op de kabinetsvergadering waar de beslissing tot volledige terugtrek king uit Zuid-Libanon werd geno men. is opnieuw gepraat over de Amerikaanse wapenleveranties aan Egypte en Saoedi-Arabië. Volgens secretaris Naor is de Israëlische rege ring hier zeker niet gerust over. „De militaire balans in het Midden-Oos ten wordt erdoor scheefgetrokken en waarschijnlijk zullen de Arabische landen zich politiek nog harder gaan opstellen," aldus Naor. Volgens de Egyptische presi-dent Sadat is het besluit van de Ameri kaanse regering (goedgekeurd door het Congres) om Egypte en Saoedi- Arabië geavanceerde gevechtsvlieg tuigen te leveren, een slag voor de Israëlische tactiek die de vriend schap tussen de Arabische landen en de Verenigde Staten wil dwars bomen. brengen. Een steekproef bij verschil lende stembureaus wees uit dat maar 30 procent van de stemgerech tigden was komen opdagen. Op het platteland zou de opkomst bedui dend hoger liggen. Het referendum dat vooral tegen links en rechts in Egypte bedoeld is. wordt door regeringsfunctionarissen een „hoogtepunt van democratische actie" genoemd, terwijl partijleiders van links en rechts zaterdag nog scherp protesteerden en het een „on grondwettig referendum" noemden. Vandaag als de stemmen geteld zijn. en Sadatzijn verwachte overwinning viert, kunnen ze dit soort opmerkin gen beter voor zich houden. BRUSSEL (Reuter, UPI, AP. BELGA) De eerste dagen was de behandeling niet slecht maar na verloop van tijd gin gen groepen opstandelingen en met hen rondtrekkende jonge ren onder invloed van alcohol vaak willekeurig aan het moor den. Ook soldaten van het Zaï rese leger zouden gemoord en geplunderd hebben. Dat is zo in het algemeen het relaas van de vluchtelingen uit de Zuid- za"rese provincie Sjaba. De eerste tweehonderd kwamen gis teren aan het begin van de middag op het Brusselse vliegveld Zaventem aan. Moeders met kleine kinderen, ouderen, kinderen alleen, vrouwen alleen. De ontmoeting met familiele den of de opvang door verpleegsters van het Rode Kruis deed bij velen de weerstand breken. Sommige braken in snikken uit, anderen maakten ver ontwaardigd verwijten aan het adres van de Europese regeringen. Voor de één kwam de actie van de Fransen en Belgische para's veel te laat maar een ander meende dat de ellende pas goed was losgebroken toen de op standelingen hoorden van de actie en dat het nooit had mogen ge beuren. Vooral Fransen werden als slachtof fer uitgekozen maar ook Marokka nen. Grieken de helft van de kolo nie zou zijn omgebracht en Liba- nezen. De blanken, bij wie wapens of uniformen werden aangetroffen, werden als huurling beschouwd en ter plaatse doodgeschoten. De mees te vluchtelingen hadden de afgelo pen dagen zonder eten en drinken op de zolders van hun woningen doorge bracht. Zoals bij soortgelijke gebeurtenissen in het verleden verschilden de erva ringen nogal eens. Bij sommige fami lies hadden de indringers slechts waardevolle voorwerpen als juwelen, horloges en geld meegenomen. Maar er waren ook verhalen over gruwelij ke gebeurtenissen: ouders, die voor de ogen van hun kinderen werden vermoord, verkrachtingen, executies door enige aanleiding. Ook verschilde men nogal eens over de identiteit van de daders. Veel vluchtelingen halen de massamoord aan in een villa in de buitenwijken van Kolwezi. Zaïrese militairen had den er een kwartier gevestigd en er een grote groep Europeanen samen gebracht. Toen moest het geregeld leger tijdens de strijd het huis aan de opstandelingen prijsgeven. De Euro peanen werden bij elkaar gedreven en met machinegeweren onder vuur genomen tot er geen leven meer in de groep zat. Anderen vertellen dat de opstandelingen handgranaten naar tinnen gooiden bij de verschillende woningen. Maar ook Zaïrese soldaten worden aangewezen als daders. £o meldde een Belgische ingenieur dat dronken soldaten willekeurig aan het moor den sloegen „Ik zag ze een moeder met baby op straat doodschieten" en de vrouw van een Belgische on derwijzer verklaarde dat ze banger was geweest voor de Zalrezen dan voor de opstandelingen. Volgens haar hadden soldaten van Moboetoe in een huis ruim dertig Europeanen omgebracht en wisten slechts twee Belgen het daar te overleven door zich verborgen te houden. Enkele groepen opstandelingen hadden bij een inval in de woning van de onder wijzer het gezin geen haar gekrenkt. Een directeur van de kopermijn Ge- camines memoreerde dat de opstan delingen niets hebben vernield aan de installaties maar anderen vertel den dat veel mijnen onder water waren gezet. Er zijn vluchtelingen, die op het nippertje aan de dood zijn ontsnapt, zoals de onderwijzers, die al geknield lagen voor de executie en door een commandant werden ge red. Een deel van de vluchtelingen bezwoor gisteren dat ze nooit meer terug wilden naar Za're maar velen waren al zover opgeknapt dat ze hun terugkeer konden aankondigen. Egypte In Egypte is gisteren het referendum gehouden waarin het volk zijn me ning moet geven over maatregelen die president Sadat wil nemen ter „correctie van de weg naar democra tie". Met andere woorden de maatre gelen die Sadat wil nemen om de kritiek tegen zijn bewind aan ban den te leggen. Waarnemers verwach ten dat het een grote zege voor Sadat zal worden. In de hoofdstad Cairo bleek gisteren echter niet zo veel animo te bestaan om een stem uit te nen van Zuid-Libanon" beschieten EL AL passagiers BIJS (AFP, Reuter) Een commando van vermoedelijk Estijnse afkomst, dat zich „de zonen van Zuid-Libanon" mt heeft zaterdagmiddag op de Franse luchthaven Orly bij ijs. een vuurgevecht geleverd met Franse politiemannen en lische veiligheidsfunctionarissen. Bij de schietpartij wer- de drie overvallers gedood. Ook een Franse politieman n om het leven. Drie andere agenten en drie passagiers Ien gewond. Een opening van een vliegveld op zijn Japans. Binnen de zwaarbewaakte en volstrekt van de buitenwereld afge grendelde gebouwen de serene rust van Japanse Shinto-priesters, die hun religieuze handelingen uitvoeren om hel nieuwe vliegveld te zuiveren van ongerechtigheden (foto boven) en bui ten het harde geweld van de radicale anti-luchthaven alliantie, die met benzinebommen de strijd aanbindt met de 14000 Japanse politiemannen. Binnen buigt Shigeru Otsuka, presi dent-directeur van het nieuwe inter nationale vliegveld van Tokio deemoe dig het hoofd, terwijl buiten Japanse radicalen hun molotow-cocktails uit gereedstaande bierkratten ophalen. Uiteindelijk ging het vliegveld bij Na- rita na twaalf jaar gewelddadige con frontaties, zaterdag dan toch open. Gisteren landde er het eerste Japanse vliegtuig. Veiligheidsadviseur Brzezinski: door Wim Jansen LIMA-AREQUIPA president-generaal Morales van Peru heeft het afgelopen weekeinde de noodtoestand voor het hele land afgekondigd. De verkiezingen, aanvankelijk gepland op de vier de juni, zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. Pantserwagens en met lichte machinegeweren gewapende militaire patrouilles be heersten zaterdag en zondag het beeld in de grote steden van Peru. n werd de verantwoordelij k- van de aanslag opgeëist door groep die zich „de zonen van Libanon" noemt en die eerder ikken zou zijn geweest bij moei- len tussen Palestijnse guerril- eenheden van het vredesleger de Verenigde Naties in Zuid- lon. In een verklaring zegt de dat de aanval was gericht te- Israëlische officieren die veron- ld werden met een EL AL iuig naar Israël te vertrekken, nval werd „de eerste van een represailles na de Israëlische op Zuid-Libanon" genoemd. ictie die op de Franse luchtha- grote beroering wekte verliep als t: In het begin van de middag men drie guerrilla's per vliegtuig runesië op Orly. De mannen ver- n het luchthavengebouw, maar men even later terug en meng- zich onder passagiers die op een ht naar Israël per EL AL vlieg- wachtten. Plotseling haalden zij pistolen te voorschijn en begonnen te schieten op ongeveer dertig men sen die in de gang voor het EL AL toestel wachten. Ooggetuigen van de aanslag zeiden dat Israëlische veiligheidsmensen onmiddellijk terugschoten, daarbij bijgestaan door Franse politieman nen. Het Israëlische vliegtuig ,r- trok met aanzienlijke vertraging. Voor de vlucht hadden onder meer 150 werknemers van een Franse ver zekeringsmaatschappij. die op va kantie naar Israël zouden gaan ge boekt. Zij waren zo zeer geschokt dat ze besloten thuis te blijven. In de Israëlische pers werd de Franse politie geprezen om haar snelle op treden. Maar tevens werd de vraag gesteld of het niet tijd werd dat de Franse regering betere veiligheids maatregelen nam om dit soort aan slagen te voorkomen. Ook werd de Franse regering opgeroepen haar po sitieve houding ten opzicht van de Arabische landen te laten varen. PEKING, TOKIO (Reuter, AP) De Verenigde Staten zijn vastbesloten om alle obstakels uit de weg te ruimen die een normalisering van de betrekkingen met de Chinese Volksrepu bliek in de weg staan. Dit heeft Zbigniew Brcezinski, adviseur van de Amerikaanse president Jimmy Carter voor veiligheidsza ken, zaterdag in Peking gezegd op een banket dat hem werd aangeboden door de Chinese minister van buitenlandse zaken Hwang Hwa. Hier in Arequipa, de tweede stad van Peru, waren de straten zaterdag ver laten. na hevige gevechten tussen demonstranten en militaire politie. De winkeliers hielden hun zaken dicht uit protest tegen de noodtoe stand. Alle verkeer lag stil, met uit zondering van de aan- en afvoer van militaire troepen en gewapende pa trouilles. Pantserwagens met ge schut bewaakten alle vier de hoeken van Plaza de Armas, het centrale plein. Generaal Morales kondigde vrijdag nacht, terwijl de politieke campag nes voor de verkiezingen in volle gang waren, de noodtoestand af „omdat extremistische groepen de openbare orde in het hele land ver storen". Week- en maandbladen heb ben met onmiddellijke ingang een verschijningsverbod opgelegd gekre gen en de dagbladen mogen geen politieke publikaties meer geven. De verkiezingen worden opgeschort tot de rust weer is hersteld. Een dag voor het afkondigen van de noodtoe stand. had de regering de verkie zingsdatum al met twee weken ver schoven van 4 naar 18 juni. Stakingen De maatregelen volgen op een week van betogingen en stakingen na het bekend worden van een aantal prijs verhogingen die Peru uit een diepe economische put moeten halen. Zo steeg het brood van de ene op de andere dag met honderd procent in prijs, de benzine met vijf en zeventig procent en het openbaar vervoer met in hot hoiono ic «on nhinn twintig tot vijftig procent. Het laat- Amerika m het belang is van China. stf Jaar aJn de6k£sU,n van levens. rif Ha Kneliccinrr" niaamifar wr-70_ i „De Verenigde Staten hebben wat deze kwestie aangaat een beslissing genomen", aldus Brzezinski. De toe spraak van de Amerikaan werd ge publiceerd door het officiële Chinese persbureau Nieuw China. Brzezinski was zaterdag in Peking aangekomen voor drie dagen van besprekingen met de Chinese leiders. Hwang Hwa wees op de gezamenlij ke en overeenkomstige standpunten van de VS en China ondanks de fundamentele verschillen in ideolo gie en maatschappijstructuur. De Chinees kon niet nalaten de Sowjet- Unie een veeg uit de pan te geven, door te wijzen op „de strijd om de wereldhegemonie van de sociaal-im perialisten." Brzezinski antwoordde met „drie Amerikaanse fundamente le overtuigingen": dat de vriend schap tussen China en de VS van vitaal belang is voor de wereldvrede, dat een veilig en sterk China in het belang is van de VS en dat een sterk Of de „beslissing" waarover Brze zinski het had een toekomstige breuk inhoudt tussen de VS en Tai wan (nationalistisch China), hetgeen voor normale betrekkingen een Chi nese eis is, werd door waarnemers betwijfeld. In Taiwan is Tsjiang Tsjing-kwo, oudste zoon van wijlen generaal Tsji ang Kaj-sjek, zaterdag beëdigd tot president. Hij heeft zijn positie van premier opgegeven, maar zal als pre sident, naar het voorbeeld van zijn vader de teugels stevig in handen houden. In het Amerikaanse Congres vroe gen verschillende mensen zich af of het wel aardig was tegenover Tai wan, dat Brzezinksi net in Peking moest aankomen toen op Taiwan de president beëdigd werd. onderhoud al gestegen met ruim veertig procent, terwijl de lonen ge lijk bleven. De reactie op de maatregelen waren arbeidsstakingen en botsingen in heel het land. „tegen de toenemende honger en ellende", zoals de span doeken meedeelden. Wegen werden geblokkeerd en op verschillende plaatsen ontploften bommen. Hier in Arequipa wierpen betogers barricaden op van gebroken flessen en stenen waarna het tot een hard treffen met de oproerpolitie kwam. Daarbij vielen verscheidene gewon den. Volgens officiële bronnen zijn de afgelopen dagen tijdens gevech ten met militairen twaalf doden en zeven en veertig gewonden in het land gevallen. In de stad Cuzco zou den studenten in het bezit zijn van een „arsenaal wapens", aldus de po litie daar. In de plaatsen waar het rustig was. vormden zich lange rijen voor de winkels om zoveel mogelijk levensmiddelen in te slaan. De stakingen waren vrijwel alge meen. maar in een ruim één uur durende toespraak tot het Peruaan se volk hekelde Morales de ongere geldheden en het optreden van klei ne linkse en rechtse extremistische groepen. „De overgrote meerderheid van ons volk wil slechts vrede en arbeid." aldus de president. Hij be looft dat het proces na de verkiezin gen weer op gang komt. zodra de orde weer is hersteld. Daarmee zou den slechts enkele dagen gemoeid zijn. voorspelde hij. Maar voor vandaag en morgen heb ben de vakbonden een nationale sta king en manifestatie in het hele land aangekondigd. Het militaire bewind heeft zich gehaast deze acties ille gaal te verklaren, zodat het opnieuw tot een treffen kan komen als de staking door gaat. Amerika gaat Venus langdurig bekijken KAAP CANAVERAL (UPI. Reuter) Het eerste ruimtevaartuig dat in een baan om de planeet Venus moet gaan vliegen om de situatie daar eens rustig te bekijken, werd zater dag door de NASA met succes gelan ceerd. De Pioneer Venus 1 moet op de dag voor sinterklaas bij zijn in nevels van zwavelzuur gehulde be stemming aankomen. Amerikaanse ruimtevaartuigen wa ren tot nog toe alleen nog maar foto graferend en metend langs de pla neet gevlogen. Russische toestellen zijn al door de dichte en zeer hete atmosfeer afgedaald en hebben zelfs foto's van de stenige bodem overge seind voordat zij door de tempera tuur van bijna 500 graden werden vernield. Iets dergelijks, op de foto's na. wordt de opdracht voor Pioneer Venus 2. die in augustus gelanceerd moet worden. Die splitst zich voor aan komst bij de planeet in vijf delen die op verschillende plaatsen metend en snuffelend de dampkring in zullen zakken. Zij zijn alleen ontworpen voor atmosfeeronderzoek en zullen dus geen zachte landingen maken. br Louis Smit ^G Het Letse blad Rigas Balss besteedt uitgebreid aandacht aan de Isdienstige verdraagzaamheid" in de Sowjet-Unie. Journalist Alek- r Jemeljanow, afkomstig uit de Letse hoofdstad Riga, stond volgens h verhaal paf van de vraag van een buitenlandse bezoeker aan Riga over bestaan van de kerken in Letland: „Er zijn hier blijkbaar veel meer mgelisch-lutherse kerken dan katholieke. Herinnert u zich niet of er hier It zoiets als in Ulster aan de hand is geweest?" Jemeljanow legt uit dat er "etland nooit sprake is geweest van godsdienstige twisten dankzij de toetmacht. id, even groot als Denemarken, heeft evangelisch-lutherse gemeenten. On- de 2,5 miljoen burgers van de Letse fjet-republiek zijn vele geloofsrichtin- vertegenwoordigd. Afgezien van de *Uen. die overigens overwegen, zijn er rooms-katholieken, Russisch-ortho- (en en baptisten. Zelfs in de kleinste J;n vind je soms vijf. zes verschillende Iten Zij maken geen ruzie, omdat de Jjetmacht al zestig jaar geleden alle 1 laal-religieuze voorrechten heeft op- ïven. Zo werd ook korte metten ge it met de heerschappij van de Rus- irthodoxe religie, die in tsaristisch land als staatsgodsdienst gold. terken zijn in hun aktiviteiten volledig autonoom en gescheiden van staat en on derwijs, waardoor er geen reden tot on enigheid is. De grondwet van de Sowjet- Unie garandeert met artikel 52 de burgers het recht om er een religie op na te houden en religieuze handelingen uit te voeren; de grondwet garandeert ook het recht, géén geloof te hebben en atheïstische propagan da te voeren. Vijandschap en haat vanwe ge geloof worden strafrechterlijk vervolgd. Viktor Ozolin. plaatsvervangend hoofd van de evangelisch-lutherse kerk in Let land. doet hierover de volgende uitspraak: „Volgens mij is de raad voor religieuze aangelegenheden bij de ministerraad van de Sowjet-Unie een goede garantie voor de gewetensvrijheid in het land. Deze raad zorgt ervoor dat de gelovigen zich aan de Sowjet-wetten houden en dat de staats macht de rechten van de gelovigen respec teert. Reeds de geringste poging om ie mand wegens zijn geloof te vervolgen wordt door de raad verhinderd." Zoals gezegd: de staat hanteert ten opzich te van de kerken het principe van „gelijke monniken, gelijke kappen". Ook met fi nanciële hulp. In de Tweede Wereldoorlog werden er in Letland vele kerken vernie tigd of ernstig beschadigd. De wederop bouw was zeer duur. De meeste gemeenten konden niet genoeg geld opbrengen. Staatsorganisaties, die niets met religie te maken hadden, sprongen genereus bij. Bij het verlenen van geldelijke steun wordt niet naar het karakter van de kerk gekeken. De alleroudste Geregeld verschijnen er in de Russische pers sensationele artikelen over mensen van boven de 100 jaar. die nog dagelijks oefeningen aan ring- en rekstok doen en zonder bril op de koeien passen. Laatst overleden er nog twee: Eiwasow van 156 en Mislimow van 167 jaar. allebei uit Azer beidzjan. De meeste mensen vinden de verhalen over dit soort bejaarden, die al leen in Rusland schijnen voor te kunnen komen, onzin en schrijven ze toe aan het verloren gaan van geboortenregisters en de seniliteit van de betrokken grijsaard. Het is natuurlijk niet onwaarschijnlijk dat zo'n hele oude op de in zijn oor getetterde vraag of hij nog met Poesjkin heeft ge knikkerd. maar ja zegt om van het gezeur af te wezen. Toch is het weieens aardig om naar een gesprek met zo'n oud baasje te kijken. Het blad „Bakinski Rabotsji" was onlangs op bezoek bij M. Aagajew met zijn 142 jaren de oudste mens in de Sowjet- Unie op het moment. Agajew woont in het bergdorp Lerik, niet ver van Bakoe (de hoofdstad van Azer beidzjan). Hij is zeer populair; zelf verwon dert hij zich over die populariteit: „Ik heb alleen maar rustig doorgeleefd". Hij is nog heel vitaal, heeft een frisse gelaatskleur en ziet en hoort nog uitstekend. Een bejaarde die het zover geschopt heeft is voor de interviewer natuurlijk altiid nog „heel kras", maar ook artsen bevestigen dat. „De gezondheid van de oude is benijdens waard. zijn polsslag bedraagt 62 per mi nuut en zijn bloeddruk is 140/70." Agajew zelf zegt dat zijn hoge leeftijd enkel en alleen is terug te voeren op zijn levenswijze. Hij drinkt nooit wijn, eet vlees en melkprodukten, fruit en groente. Maar het voornaamste is volgens hem dat hij zijn hele leven heeft gewerkt. Net als zijn vader en grootvader was hij schapenfok ker. Dit werk heeft hij pas drie jaar gele den opgegeven. Hij werkt nu nog een beet je als bewaker van de wellanden van een kolchoze. Hij was nog nooit bij een dokter en weet uit eigen ervaring dat de schone berglucht, bronwater en de zon de beste medicijnen zijn. „Tegenwoordig zijn de mensen ziek omdat ze te veel poeders en pillen slikken", meent hij. Agajew heeft een betrekkelijk jonge vrouw (83 jaar) en 151 nakomelingen. In Azerbeidsjan zijn er overigens meer langlevenden te vinden dan elders op onze planeet. Op elke 10.000 mensen zijn er daar 49 ouder dan 100 jaar. De gemiddelde leeftijd in deze 8owjet-republiek is 72. Spoorlijn ..Nog een poosje, en dan zullen er in deze gebieden door de arbeid van de mens nieu we industriecomplexen zijn geschapen De BAM helpt, de natuurlijke rijkdommen in deze streken ten volle te gebruiken. Dit programma is van grote betekenis voor de economie. Dit ligt verborgen, kameraden. in uw edele werk." Dat zei Leonid Brezn- jew volgens weekblad Literatournaja Ga- zeta onlangs tijdens een bezoek aan Sibe rië en het Verre Oosten tegen een groep BAM-arbeiders. „BAM" staat voor Balkal-Amoer-Magis- traal. de aanduiding van de tweede Trans- Siberische spoorlijn, tot de aanleg waarvan Breznjew zelf vier jaar geleden de aanzet gaf. Over enkele jaren moet deze spoorweg West-Siberië met de Stille Oceaan verbin den. Rusland wil het ertussen gelegen ge bied ontsluiten, omdat het de zich daar bevindende rijkdom aan olie en aardgas nodig heeft om mondiaal mee te kunnen blijven draalen. Er wordt al gas en kolen uit de grond gehaald, voornamelijk met behulp van Amerikaanse en Japanse des kundigheid. Op het ogenblik werken er zo'n 2000 man aan de spoorlijn. In het Oosten is het erg koud en er zijn maar weinig mensen bereid om daar te gaan werken. Er wordt van alles aan gedaan om de koude arbeid aantrekkelijk te maken. Er wordt een tweemaal zo hoog loon gebo den en er worden huizen, kroegen en scho len gebouwd. Zoals wel vaker, drukte de Literatournaja Gazeta foto's af van met aantrekkelijke salarissen geronselde ar beiders. die na gedane arbeid als echte pioniers bij een kampvuur warm zitten le worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5