„AR-partijraad tegen productie van N-bom 'Hulp is bevestiging militaire dictatuur' Van Agt: meer invloed CHU Klaagliederen van VVD niet terecht Zit uw geld voorjaren vast inspaarbewijzen aantoonder? ^Meerderheid stemt voor resolutie iPvdA stuurt aan op meer Jbezinning De Koning: Ook gemeente bij derde wereld betrekken Alleen bij de Femis-Bank zijn spaarbewijzen contant geld. 5) FEmiS-BRHK 'Geestelijk erfgoed' belangrijk voor CDA ^Lubbers op KVP-partijraad Sanctiewet niet vervangen door ander Student verdacht van moord op vader Professor Wertheim op Indonesië-congres: AANDAG 22 MEI 1970' BINNENLAND ikc 'rg DRIEBERGEN De PvdA moet in zich serieus gaan bezinnen omtrent het negatieve beeld, dat deze partij blijkbaar onder veel kerkelijke en gelovige mensen heeft. Dit was één van de conclusies op een conferentie van christenen in de PvdA, die zater dag in Driebergen gehouden werd. Aan de conferentie namen onderan deren PvdA-voorzitter Ien van den Heuvel en de secretaris-generaal van de Hervormde Synode dr. A. van den Heuvel deel. Ook PvdA-fractieleider Den Uyl was aanwezig. Deze laatste wees er op, dat de PvdA geen geslo ten wereldbeeld biedt. „Het socialis me is een politieke beweging, die niet mag pretenderen een levensbe schouwing te zijn." Dr.* A. van den Heuvel zei, dat chris tenen vanuit de bijbelse inspiratie een bijdrage kunnen leveren aan het politieke handelen. Hij achtte het echter onjuist om te spreken over exclusief christelijke waarden, die door christenen in de politiek zou den moeten worden ingebracht. .te Van onze parlementsredactie HOOGEVEEN De neutronengranaat mag niet in produktie worden genomen, ook niet als de inbreng van dit wapen in de ontwapeningsonderhandelingen tussen NAVO en Warschau- pakt geen positieve resultaten zou opleveren. Dat is de kern van de resolutie over vrede en veiligheid, die de AR-partijraad zaterdag in Hoogeveen met 91 tegen 31 stemmen heeft aange nomen. De uitspraak van de anti-revolutio nairen gaat verder dan de verklaring van de CDA-fractie, waarin de voor waarde lag opgesloten dat het afzien van de neutronengranaat door het oostblok dient te worden beant woord met tegenconcessies. Het CDA-kamerlid Van Dam bepleitte tevergeefs „deze terughoudendheid" ook in de resolutie tot uitdrukking te brengea Een door hem verdedigd voorstel om uit te spreken dat het wapen voorlopig niet mag worden geproduceerd, werd met grote meer derheid (84-27) verworpen. Oud-staatssecretaris Kooijmans van buitenlandse zaken, één van de op stellers van de resolutie, hield zijn politieke geestverwanten met succes voor, dat een uitspraak met een voorwaardelijk karakter een stimu lerend effect zou hebben op de wa penwedloop, met name in kwalita- Lubbers riep daar zijn partijgenoten op om niet af te gaan op „klaagliede ren van mensen die bij het sluiten van het regeerakkoord kennelijk niet aan hun trekken kwamen". Vol gens Lubbers proberen die mensen nu alsnog op dat regeerakkoord af te dingen door zich in het publiek kla gelijk te uiten. Aantjes beschermd Lubbers nam hiermee fractievoorzit ter Aantjes in bescherming, die even tevoren in de rede die hij ook bij de AR en de CHU hield, enkele opmer kingen aan het adres van de rege ringspartner had gericht. Enige kri tiek daarop vanuit de KVP-partij- raad werd door Lubbers van de hand gewezen: „Het gaat om de inhoude- Van een onzer verslaggevers dij HOOGEVEEN - Minister De Ko ning van ontwikkelingssamenwer king staat positief tegenover de ge- ;el$ dachte om iemand uit de derde we reld op de loonlijst van een gemeen te te zette. De minister zei dit, nadat hij hierover benaderd was door het a<f Amstelveense gemeenteraadslid Boomgaard tijdens de partijraad van de ARP afgelopen zaterdag in Hoogeveen. Tijdens de begin dit Jaar gehouden algemene beschouwingen over de ge meentelijke begroting in Amstel- ADVERTENTIE Even naar de Femis-Bank, want daar kunt u tussentijds alle spaarbewijzen aan toonder van alle nederlandse banken verzilveren, ongeacht de einddatum. de Femis-Banktóch even anders EERSTE EUROPESE SPAAR-HYPOTHEKEN C V ANTWOORDNUMMER 3000 ROTTERDAM Rotterdam Westblaak 141. tel 010-333310 Zeist Montaubanstraat 21 tel 03404-24100 Baarte-Nassau Hoog braak 1 tel 04257-9518/0167 •mttrnwrnirdiid door n»d h co'* inlcraalHinale registered tnisl c<»mpan> n.v. booghruk 6. baartc-hertog tieve zin. Hij wees onder meer op de mogelijke ontwikkeling van een nu cleair wapen met een verhoogde schokwerking. De neutronengranaat kenmerkt zich door een verhoogde straling en een beperkte schokwer king. Spanning Van onze parlementsredactie BREDA De WD heeft geen enkele reden om te klagen over een te geringe herkenbaarheid van de regeringspartij in het ".-fractie in Volgens Kooijmans is er ook geen sprake van een spanning tussen de resolutie en de opstelling van de CDA-fractie, omdat deze zich twee maanden geleden heeft geschaard achter de motie Terlouw, waarin de produktie van de neutronengra naat onvoorwaardelijk wordt afge wezen. Dat er in de ARP sprake zou zijn van een „infiltrerend pacifisme, omdat er in resolutie niets wordt gezegd over de Russische lange-af- standsraket SS-20, wees hij van de hand. Volgens hem ls dit wapen, dat hij veel gemener noemde dan de N- granaat omdat het hele steden ver woest, niet vergelijkbaar met het tactische neutronenwapen. De partijraad sprak tevens uit, dat als een eventuele vervanging van de bestaande kernwapens in de conven tionele sfeer duurder zou zijn dan de introductie van het N-wapen, hier voor de nodige financiële middelen beschikbaar moeten worden gesteld. Van onze parlementsredactie ARNHEM Premier Van Agt hoopt dat het geestelijk erf goed van de CHU zal worden ingebracht in het CDA. De pre mier zei dit zaterdag op het zeventig-jarig jubileum van de CHU, dat werd gevierd in Mu sis Sacrum in Arnhem. Dat geestelijk erfgoed houdt in, dat het de Unie niet gaat om de majori teit. Niet de meerderheid der stem men, maar wel de autoriteit van het beginsel, het gezag van Gods woord en de doorwerking daarvan in het gehele maatschappelijke leven, zoals Unievoorzitter dr. L. M. van Leeuwen eerder die dag vaststelde. Premier Van Agt speelde op die op merking in met de woorden dat voor het kabinet de majoriteit nog altijd geldt, maar dat onze autoriteit groeit met genoegen constateerde de premier verder dat bij de Unie de mensen naar elkaar luisteren. „De Unieleden zijn ontvankelijk voor op vattingen van anderen en zij willen in harmonie samenleven met anderen. Versobering De premier herhaalde voor het Unie- gehoor de noodzaak van een verdere versobering. „Dramatisch" zal dat overigens niet zijn," aldus Van Agt, omdat het slechts gaat om minder welvaartsverhoging dan aanvanke lijk was gedacht. Het was hem trou wens opgevallen dat de mensen best bereid zijn zijn versoberingsverhaal aan te horen. Op de Jubileumbijeenkomst werd verder een reeks herdenkingstoe spraken gehouden, onder meer door de oud-Unlevoorzitters mr. H. K. J. Beernink, drs. A. D. W. Tilanus, de heer C. J. van Maastricht, dr. J. W. van Hulst en mr O. W. A. van Ver- schuer en vertegenwoordigers van een aantal christelijk-historische or- kabinetsbeleid. De vice-vooizitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer Lubbers zei dat zaterdag op de KVP-partijraad in Breda. lijke politiek, en niet om het aan elkaar voortdurend uitreiken van bloemen of getuigschriften. Men moet kijken naar de praktijk van het regeringsbeleid, en de opstelling van onze Kamerfractie daar tegenover". De voorzitter van de KVP, Vergeer, nam nog eens krachtig afstand van de pogingen tot oprichting van een anti-socialistisch politiek blok in Eu ropa, de Europese Democratische Unie. Doel van dit vorige maand in Salzburg opgericht samenwerkings verband is het bundelen van chris tendemocratische, conservatieve en gematigde centrumpartijen in Euro pa. Vergeer betreurde ten zeerste dat de Westduitse christendemocrati sche partijen CDU en CSU tot die unie zijn toegetreden. veen, deed de CDA-fractie het voor stel om iemand uit de derde wereld op de gemeentelijke loonlijst te zet ten. Deze persoon zou tot taak moe ten krijgen het leggen van een relatie tussen Amstelveen en zijn werkge bied. De gedachte van de CDA-frac tie ging daarbij uit naar een land- bouwvoorllchter in Colombia. Ande re fracties uit de Amstelveense ge meenteraad stemden in met het voorstel en ook het college van bur gemeester en wethouders stond posi tief tegenover dit idee. Het college zegde toe de mogelijkheden daartoe te zullen onderzoeken. De partijraad van de ARP in Hoogeveen. Van links naar rechts CDA-fractievoorzitter Aantjes, de staatssecretarissen Kraayeveld en De Jong en de ministers Albeda en De Ruiter. ganisaties. Minister Beelaerts van Blokland sprak namens de CH-mi- nisters en staatssecretarissen. Aantjes waarschuwt: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet ris keert grote problemen met de Tweede Kamer wanneer het het huidige ontwerp-sanctie- wet zou vervangen door een ander. Mr. W. Aantjes, fractie voorzitter van het CDA, heeft dat zaterdag gezegd op partij bijeenkomsten van KVP, ARP en CHU. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) heeft de eventuele ver vanging van het huidige wetsont werp vorige week aan de orde ge steld in de Eerste Kamer. Het wets ontwerp dat beoogt vorm en Inhoud te geven aan eventuele boycotmaat regelen, was op grote moeilijkheden gestuit ln de senaat, terwijl het eer der door de Tweede Kamer was goedgekeurd. Aantjes plaatste het wetsontwerp nadrukkelijk in het raam van de Internationale verantwoordelijkheid die Nederland heeft als het gaat om de schending van de mensenrechten. „Wij behoren ons tegen die schen ding te verzetten, ongeacht het be wind waaronder deze wordt bedre ven. Juist een kabinet met christen democraten die zeggen te willen han delen vanuit het evangelie, behoort zich het lot van de slachtoffers aan te trekken", aldus Aantjes. MIDDELBURO (ANP) De politie van het Zeeuwse Aardenburg heeft zaterdag de 20-jarige Luc. C. aange houden. Hij wordt ervan verdacht op 23 februari zijn 56-jarige vader met vijf pistoolschoten te hebben ge dood. Het slachtoffer stond bekend als „smokkelkoning Tare an". Met spandoeken geven de monstranten uiting aan hun ongenoegen over de uitwijzing van Manuela. Demonstratie tegen uitwijzing Manuela ROTTERDAM (ANP) - Enke le honderden mensen hebben zaterdagmiddag in bet cen trum van Rotterdam gede monstreerd tegen de uitwij zing van het 16-jarige Kaap- verdlaanse meisje Manuela Correla Cabral. De demonstra tie verliep rustig. Het meisje is vrijdagmiddag op een vliegtuig naar haar ge boorteland gezet, nadat de pre sident van de rechtbank in Den Haag had beslist dat het voor haar het beste was naar haar ouders terug te keren. Hij vond dat staatssecretaris Haars in redelijkheid had bes loten Manuela uit te wijzen. De demonstranten Ueten za terdag blijken het niet eens te zijn met de opvattingen van de Haagse rechter en de staatsse cretaris. Zij vinden dat Manue la ten onrechte ls uitgewezen, omdat zij verkracht zou zijn en in Nederland onvoldoende hulp zou hebben gekregen. De demonstranten overhan digden op het bordes van het Rotterdamse stadhuis petities aan burgemeester Van der Louw. Koningin Juliana en prins Bemhard, die op dat tijd stip het stadhuis moesten ver laten, na een vlootschouw te hebben bijgewoond, zagen zich gedwongen de achteruitgang te nemen. „Weet u wel, dat a geen werk zou hebben als er geea kinderen zouden zijn." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Voortzetting van de hulp aan Indonesië op de manier zoals dat nu gebeurt is bevestiging van de militaire dictatuur," aldus professor W. F. Wertheim in zijn toespraak ter afsluiting van het Indonesië-congres dat het afgelopen weekeinde ln de Oude Manhuis-poort van de Universiteit van Amster dam gehouden werd. Het congres, dat als tegen hanger georganiseerd was van de IGGI-bljeenkomst, die vandaag in het Amster damse Amstelhotel begint, had als titel „Het andere In donesië". De deelnemers hadden zich tot doel gesteld de ontwikkeling en de hulp eens van de andei iere kant, na- onderaf" te be- melijk van kijken. Het andere Indonesië, aldus Wertheim roept duidelijk een heel t-.der beeld op dan de generaals ons in hun pro paganda wiilen doen geloven. „Het ls ook anders dan het merendeel van de westerse pers (de goede kranten niet te na gesproken) ons voorscho telt en anders dan uit de offi ciële statistieken en officiële beleidslijnen naar voren komt. Het andere Indonesië wordt door het regime zoveel mogelijk ontkend, hoewel ook de generaals er zich ln toenemende mate van be wust worden dat het andere Indonesië bestaat." Zorgen over verzet Wertheim zei in het bezit te zijn van enkele nota's uit hoge militaire kringen ln In donesië waaruit blijkt dat men zich zorgen maakt over het verzet van de bevolking tegen het bewind. „De generaals beseffen dat de haat en de afkeer groot zijn, dat het vereet dieper wortelt en breder is dan de studentenacties van de afge lopen maanden. De generaals beseffen dat het leger in In donesië, dat eens als populair volksleger de onafhankelijk heid bevocht, volledig ver vreemd ls van de massa van het volk en dat het volk het vertrouwen ln het leger verlo ren heeft." Profiteurs Overigens verwachtte een andere spreker op het con gres, dr J. Pluvier, directeur van het Instituut voor moder ne Aziatische geschiedenis ln Amsterdam, weinig van het studentenprotest omdat dit niet als een volksverzet ge zien kan worden. Pluvier was zeer somber over de toe komst van Indonesië en ge loofde dat het volk nog een lange nachtmerrie voor de boeg had. Van de kreten van de elkaar opvolgende ministers van ontwikkelingshulp, Pronk en De Koning, dat de Neder landse ontwikkelingshulp bij de allerarmsten terecht moet komen en dat daar ln toene mende mate verbetering in komt, liet het congres geen spaan heel. Voor zover er pro jecten zijn die direct van be lang zijn voor de armste groe pen in Indonesië zullen die volstrekt bulten de kaders van de officiële ontwikke lingshulp gehouden moeten worden. „De werkelijke profi teurs van de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Indo nesië ls een beperkt aantal Nederlandse ondernemingen, voor wie de hulp ln feite mar- ketinghulp ls en vaak ook ondersteuning van hun In vesteringsprojecten in Indo nesië," aldus Ton Dletz in een stelling bij zijn lezing over „Nederlandse ontwikkelings hulp aan Indonesië." Daarnaast wordt door de hulp een groep parasieten ge steund. waarvan de belangen vervlochten zijn met die van de buitenlandse investeer ders en die belang hebben bij een onderontwikkelde en een afhankelijke Indonesische economie. De Britse econome Ingrld Palmer, die een tiental Jaren De demonstratie tegen ontwikkelingshulp aan Indonesië onderzoek heeft verricht ln Indonesië, vond dat de over heid in feite al niet meer pro beert. de enorme sociaal-eco nomische problemen op het overbevolkte Java op te los sen. Niet meer dan vijf pro cent van alle buitenlandse In vesteringen komen op Java terecht terwijl tweederde van de Indonesische bevolking daar woont. Somber Over de ontwikkelingen op het Indonesische platteland was het congres uitermate somber. De zogenaamde poene revolutie vergroot de kloof tussen rijk en arm en leidt in toenemende mate tot werkloosheid en verpaupe ring bij de landloze boeren, de kleine deelbouwers en de vrouwen die vroeger veel vul dig ingeschakeld werden bij het oogsten van rijst. De zo genaamde wonderrijstsoor- ten, die met de groene revolu tie werden ingevoerd, bleken geen succes, hebben veel meer kunstmest nodigen zijn zeer vatbaar voor het Wering insect, dat vooral op Midden- Java enorm heeft huisgehou den. Honger op grote schaal ls het gevolg. Aan het eind van zijn rede riep professor Wertheim de congresgangeri op mee te doen aan een demonstratie voor stopzetting van de hulp aan Indonesië. Ruim twee honderd menace gaven daar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3