ranje belooft niet veel goeds Weinig kritiek spelers op Happels 3-5-2-systeem Schotland dicht bij gewenst WK-niveau !ege op Oostenrijk (1-0) met vol middenveld en steriel spel Bondscoach tevreden met prestige-winst Alister MacLeod blij ondanks verlies Schotland waarschuwt supporters Lijfwacht voor Duitsers FIFA-baas 'verhinderd' Irans WK 22 BANDAG 22 MEI 1978 SPORT Trouw/Kwartet 11 loor Matty Verkamman ei [ENEN Ernst Happel heeft zaterdag zijn zin gekregen. Het Nederlands elftal heeft van lostenrijk gewonnen: 0-1Winnen, dat was het voornaamste verlangen van Oranje's coach voor de rj| ledstrijd tegen zijn eigen landgenoten. Dat het om een laatste WK-test ging, was voor Happel ennelijk van minder belang dan zijn prestigewinst. 'n lappels „nieuwe" systeem met vijf middenvelders 3-5-2, een variant op 4-4-2kende eigenlijk 5' Heen maar het voordeel dat Oostenrijk niet of nauwelijks gevaarlijk werd. Omdat voor lederland, met z'n geïsoleerde aanval, het zelfde gold, werd het een interland van een kwalijk d, ehalte. Een treffen dat waarschijnlijk wel een voorproefje was voor wat de voetbalwereld de Romende maand in Argentinië staat te wachten. Het was met name in de eerste helft huilen ln Fenen en straks belooft het niet veel beter te worden. it als het spel van Club Brugge in recente Europa Cup-tinale tegen iverpool, kenmerkten de daden van ranje zich door opgedragen sterili- t. De Oostenrijkers liepen zich suf, apten af op de fuik middenvelders rntfc de hardheid van Nederland in het >u, iet elmut Senekowitsch, de bondsco- h. en Willy Kreuz zongen na afloop koor dat ze volstrekt perplex had- Jen gestaan van dit Nederland. „Vol- "Jfcdig verrast, we wisten geen raad iet dit spel", zeiden ze. Dat mocht an waar zijn, een en ander had wel en m zeerste te maken met de veelte a :huchtere opstelling van Oosten- lan jk. Voor eigen publiek zette Sene- p owitsch niet meer dan één aanval- nde pion in. Dat was dan Hans Crankl, de schutter die het afgelo- lleifcen seizoen voor Rapid Wien 41 keer __:ces had, maar nu voortdurend op d ijn achterwerk zat en in ieder geval g< ansloos was tegen de dit keer ster- ui e Wim Suurbier. PP [reuz was op papier de tweede aan- ukfeller. De weke Wener bleek echter dft o bevreesd voor de intimidatie van rdi fim Rijsbergen (zes overtredingen) >pz at hij zich meestentijds ook maar st hoogte van de middenlijn r zjphield. die zone liet Nederland het balie- je soms vaardig rollen. Maar bij ibrek aan afspeel-mogelijkheden entelde het spelvoorwerp wel onin- iressant lang. Het kan toch nooit de edoeling van het voetbalspel zijn m het spektakel tot een enkele inci- ent per wedstrijd te beperken, zoals aterdag het geval was. Momenten- oetbal is al het kenmerk van het in irincipe voorzichtige 4-4-2-systeem. laar indien goed en flitsend uitge- oerd zoals Anderlecht het bij- oorbeeld doet kan het toch aan trekkelijk zijn. Nog een man op de middenstrook al is dat dan een opge schoven verdediger, leidt tot chaos. En zeker, wanneer je daar op veer tien dagen van de WK-start mee begint. Happel verklaarde metee na de wed strijd dat hij in Mendoza tijdens de openigswedstrijd tegen Iran de voor keur geeft aan een 4-3-3 opstelling. Misschien wordt vervolgens tegen Peru ook nog met een derde aanval ler (Nanninga), gespeeld, maar dan, om te beginnen tegen Schotland, wordt het weer 4-4-2. „Er zat te weinig beweging in het middenveld", vond Happel later. Zo was het maar net. Een manco dat echter in nauw verband stond met de door hem uitgedokterde taktiek van de grote voorzichtigheid. Door de toevoeging van Jan Poortvliet, ontstond er op het midden een rem mend spitsuur. Op de vleugels kon men geen bal kwijt, omdat er geen opkomende backs waren. Na langdu rig geschuif durfde maar een enke ling de bal in de diepte te spelen, waar Rob Rensenbrink en Johnny Rep (later vervangen door René van Kerkhof) er maar wat verloren bij liepen. Een eindpass hield alle risico in. Om die reden speelde Wim van Hanegem een zwakke wedstrijd, of schoon hij als een der weinigen aan vankelijk wel een pass aandurfde. Nadat zoiets drie keer op rij was mislukt, zonk hij steeds dieper naar een bedenkelijk niveau. Troost Het zal voor „De Kromme" wellicht een schrale troost zijn geweest dat hij niet als enige een laag cijfer scoorde. Willy van de Kerkhof, die best wel eens de dupe van Happels voorkeur voor Van Hanegem zou kunnen worden, maakte er in de 45 minuten voor zijn haastig vertrek naar Nederland ook niet veel van. Ook hij leverde meer ballen in dan hem lief zal zijn geweest. Op de mid denstrook leverde Wim Jansen voorts wel gedegen werk af in de dekking tegen de sluwe Kurt Jar a. De kleine Feyenoorder mag dan iets van zijn scherpte hebben verloren, een nuttige kracht blijft hij voor alsnog. Dat kan in principe natuurlijk ook worden gezegd van Johan Neeskens, die desondanks de oude „Nees" nog niet is. Wel zit er bepaald vooruit gang in zijn spel. De dynamo van Barcelona deed het voor rust niet slecht tegen de Oostenrijkse spelma ker Herbert Prohaska en reikte gelet op zijn langdurige periode van non-activiteit in de tweede helft als offensieve middenvelder tot een redelijk niveau. Ook van hem kwa men veel ballen niet aan, maar hij opende tenminste de jacht op de tegenstander. Dat jagen leidde, indi rect, onder meer tot de enige goal van de wedstrijd. Invaller Arie Haan had het genoegen om dat doelpunt voor zijn rekening, te nemen. De met zo'n goede trap- techniek uitgeruste man van Ander lecht, zal zijn plaatsje nu wel veilig hebben gesteld. Haan scoorde niet alleen met een fraai schot, hij bracht als tweede aanvallende middenvel der ook meer snelheid in de pa tronen. Poortvliet Nochtans bleef het ook in die tweede helft een matige vertoning. De vijfde middenvelder, Jan Poortvliet, wist doorgaans geen raad met de ruimte die hem door Happel onverwacht Johnny Rep, tegenvallend in het duel tegen de Oostenrijkers kijkt de bal na die door Johan Neeskens (midden) gekopt is. Het werd op enkele centimeters na geen doelpunt. was toebedacht. Waar Happel de 21- jarige PSV'er eerder als „de ideale man om de spelmaker uit te schake len" aankondigde, daar kreeg Poort vliet eerst niet met Prohaska, maar op rechts met Happich te maken en werd hij na rust vervolgens „zdne- dekker" op links met veel vrijheid. Poortvliet werkte keihard, maar plaatste te veel ballen verkeerd. Het was opmerkelijk dat alle zoge naamde vedetten in het „nieuwe Oranje" een zwakke tot matige pres tatie leverden. Naast Van Hanegem haalden ook Rensenbrink en Ruud Krol bij lange na hun normale ni veau niet. Krol plaatste vaak onzorg vuldig. Enkele malen leidde dat tot gevaarlijke situaties. Krankl en Hat- tenberger profiteerden echter niet. Rob Rensenbrink soleerde maar door Matty Verkamman WENEN Ondanks het de buut van Jan Poortvliet tegen Oostenrijk, dreigt de inbreng van landskampioen PSV in het Nederlands elftal gering te worden. Nu coach Ernst Happel vooralsnog vast houdt aan een basisplaats voor Wim van Hanegem, Arie Haan langzamerhand niet meer valt te passeren, Johan Neeskens groeiende is en Wim Jansen zijn nuttige arbeid nog steeds met de ijver van een mier verricht, valt Willy van de Kerkhof straks moge lijk buiten de prijzen. Vorige week maakte de middenvel der zich al ongerust. En door de prestatie van Haan zullen zijn twijfels eerder toe- dan afgenomen zijn. Het zelfde geldt eigenlijk voor tweelingbroer René van de Kerk hof. De snelle rechterspits heeft zaterdag de voorkeur van Happel voor Johnny Rep als een klap in zijn gezicht ervaren. „Natuurlijk was het een teleurstelling voor mij toen ik hoorde dat ik er niet in stond," bekende hij na afloop in de catacomben van het Prater-stadi on. Willy en ik hebben in alle be langrijke wedstrijden van de laat ste tijd meegespeeld. Dan is het niet zo leuk dat je er vlak voor een wereldkampioenschap naast komt te staan." René van de Kerkhof nam bepaald geen blad voor de mond toen hij zijn ongenoegen over de huidige gang van zaken kenbaar maakte. „Het wordt tijd dat Happel ook eens met de zes PSV'ers uit de selectie gaat praten. En niet alleen met Krol en Van Hanegem. zoals tot dusverre is gebeurd. Van onze kant willen wij graag zo'n gesprek. Misschien dat het er vanavond (za terdag) nog van komt." Een dag later bleek René van de Kerkhof overigens voor zich zelf (en zijn broer?) te hebben gepraat. Want bij navraag bleken de twee andere PSV'ers, die bij de interland in Wenen waren betrokken, van niets te weten. „Ik heb geen reden om ergens over te klagen," liet Adri van Kraay weten, terwijl Jan Poortvliet ook slechts de wenk brauwen fronste toen het voorne men van zijn clubgenoot ter sprake kwam. Gisteren bleek er ook nog niet met Happel te zijn gesproken. „Maar er komen nog wel een paar dagen waarop dat alsnog kan ge beuren." aldus René van de Kerkhof. Overleg op de bank tussen coach Happel en zijn opvolger Jan Zwartkruis. De grillige aanvaller eist naar eigen zeggen geen vaste plaats op. „Die garantie kun je moeilijk van een trainer verlangen." Desondanks toonde hij zich ongelukkig met het half uur dat hij in actie mocht komen. „In een half uur kun je je toch niet waar maken." Garanties verlangt ook Arie Haan nog steeds niet van Happel. Haan neemt de zaken zoals ze op hem af komen. „Je gaat met 22 man naar zo'n toernooi. Ik voetbal, wanneer ik word opgesteld." Geen enkele speler plaatste nu al kritische kanttekeningen bij het 3- 5-2 systeem van Happel. Haan: „Het was misschien niet goed. maar toch had het ook 3-0 kunnen worden. De veldbezetting is totaal anders. Vier jaar geleden stónd er een systeem, nu nog niet." Aanvoerder Ruud Krol hield het voor de toekomst op een 4-4-2 sys teem. „Want daar gaat het wereld voetbal toch naar toe. Met midden velders die over de aanval heen komen. Zoals het bij Ajax gaat." Wim van Hanegem omschreef de „vondst" van Happel als „systeem- X", „waarbij er in de eerste helft on-economisch is gelopen. Als je die Oostenrijkers aanpakt, dan gaar. ze er aan." Johan Neeskens toonde zich ten volle tevreden over zijn vorderin gen. „Het is gebleken dat ik mijn portie kracht en mentaliteit weer aan kan. Ik heb het negentig minu ten vol gehouden, kon weer behoor lijk jagen. Qua conditie zit er een stijgende lijn in." Ernst Happel ten slotte schetste slechts het tactisch verloop van de wedstrijd zonder er zelf conclusies of een oordeel aan te verbinden. Hij was blij met zijn (prestige)winst, maar meende slechts: „Het was een te moeilijke wedstrijd voor conclu sies. Er was te weinig tempo. Na rust liep het met twee defensieve en twee offensieve middenvelders beter dan in de eerste helft. Ik wist tevoren dat Oostenrijk een sterke ploeg had. Daarom ben ik blij met deze overwinning." hoogst zelden. De linkerspits die bij Anderlecht tot zulke machtige pres taties in staat is (mede omdat hij daar als de onbetwiste uitblinker is geaccepteerd) leek weinig gelukkig met het voorzichtige systeem. Hij werd maar sporadisch aangespeeld. Toch kreeg hij twee zeer goede kan sen. Uit vrije positie mikte hij eerst de net niet goed stuitende bal tegen de lat. Vlak voor tijd probeerde hij- vervolgens via een lob te scoren, maar toen stak doelman Koncilia er weer een hand" tussen. De vermeden risico's werkten sowie so niet in het voordeel van de aanval lers. Wanneer je bent aangewezen op een doodenkele bal, dan is het haast onredelijk om van falen te spreken, indien je die ene bal verkeerd behan delt. In die context moet „het falen" van Rensenbrink, Johnny Rep (mis te vlak voor rust twee goede kansen) en René van de Kerkhof dan ook worden gezien. Het drietal kreeg nauwelijks gelegenheid om zich met de gang van zaken te bemoeien. „Toch hadden we ook met 3-0 kun nen winnen", stelde Arie Haan toen hij de wedstrijd analyseerde. Dat klopte, maar het wa$ voor Happels naaste assistent Jan Zwartkruis nog geen reden om de speelwijze niet ter discussie te stellen. Zwartkruis, onomwonden: „We moe ten van onze eigen mogelijkheden uitgaan. Ik vind dat Je geen taktiek moet opleggen, die de spelers niet kunnen vertalen. Happel zoekt de balans, en het is in hem te prijzen dat hij de moed heeft om iets uit te proberen. Maar het is wel gebleken dat het evenwicht er zo niet is. Er zijn te veel en verkeerde accenten op het middenveld gelegd." Zwartkruis raakte een teer punt toen de voorbereiding op de wedstrijd ter sprake kwam. Hoe voorcichtig Hap pel in zijn prestigestrijd wel te werk is gegaan, bleek uit zijn woorden: „Ernst is uitgegaan van de opstelling van Oostenrijk. Ik vind dat tamelijk ongewoon voor Happel. Of hij door gaat met dit systeem? Nee, dat denk ik niet." Het is te hopen dat de aanstaande bondscoach gelijk krijgt. Oostenrijk-Nederland O-l «Ml). 52. Haan 0-1. Scheidsrechter: Vaucck (Tsjechoslowaklje). Toeschouwera: 01.000. Oostenrijk: Koncllin; Sara. Breltenberger; Hattenberger i Happich (Baumelster), Jura. .'er, Peaey. •ber), Prohaska. Krankl. Nederland: Jongbloed; Suurbier. Krol, Rijsber gen; Poortvliet, Jansen, Neeskens. Willy van de Kerkhof (Haan), Van Hanegem; Rep (René van de Kerkhof), Rensenbrink. GLASGOW Alister MacLeod, als voetballer begonnen bij St. Mirren in Paisley, als coach gevorderd tot de nationale ploeg, was een van de weinige Schotten, die zaterdag om kwart voor vijf niet ontevreden was. Nadat hij na de ontmoetingen tegen Noord- Ierland en Wales had doen weten dat er nog het een en ander moest veranderen voor Argentinië concludeerde hij zaterdag: „Ik ben niet ontEvreden over de manier waarop wij hebben gespeeld. Het lijkt erop alsof wij naar het ideaal van iedere coach gaan, namelijk de top in de prestaties bereiken op het moment dat het werkelijk moet." Blijft natuurlijk dat een niet over weldigend Engels elftal in Hampden- park met 1-0 won. „Zo gek is voetbal nu eenmaal," vond MacLeod. „De ene keer speelt de hele ploeg als een dweil en dan win je met 4-1, een andere keer speel je geweldig en als je dan kijkt wat Je hebt overgehou den, zie je dat Je handen helemaal leeg zijn. Er is dan misschien niets concreets, maar er was natuurlijk wel wat. Wij hebben kansen gehad, wij waren op de plaatsen waar de mogelijkheden kwamen, de doelpun ten zullen er de volgende keer zijn." MacLeod verving een kwartier voor tijd twee van zijn drie middenvel ders. Ontevreden? „Nee. Er zijn vijf man beschikbaar voor het midden veld. De drie die zaterdag begonnen had ik lang 'genoeg aan het werk gezien. Mijn streven in deze serie van drie wedstrijden is er steeds op ge richt geweest te oefenen met het beschikbare materiaal. Dat is ge beurd en bovendien is de ploeg gelei delijk beter gaan spelen. Mag ik dan ontevreden zijn?" Acht minuten voor het einde van de klassieker Schotland-Engeland maakte Steve Coppeli het kampi oenschap van de home-countries tot een sportieve flop voor de Schotten, die als enigen Groot Brittannië in Argentinië zullen vertegenwoordi gen. Ten minste als op de uitslagen wordt afgegaan. Drie keer speelde Schotland thuis, twee winstpunten waren de schrale oogst, 1-1 tegen zowel Noord-Ierland als Wales. De bijna 90.000 toeschouwers van Hampden-park waren een paar mi nuten stil. Doodstil. De erfvijand had gewonnen van Hampden en dat was in de laatste tien jaar maar één keer gebeurd, in 1972, ook met 1-0. Toen maakten de gelukkigen die een kaart hadden veroverd voor de laat ste show van Alistair MacLeods army op indrukwekkende wijze een eind aan de stilte. „We are going to Argentina" schalde het uit tiendui zend kelen. De Engelsen hadden ge wonnen, akkoord, maar als goed pu bliek laat je je spelers die voor de tweede keer achter elkaar de eind ronde van een wereldkampioen- schapstoernooi hebben bereikt, niet vallen. Je geeft nog een keer blijk vah je geweldige waardering. Het was een geweldig slot na die verschrikkelijke slag in de 82e mi nuut. ingeleid door Trevor Brooking, mogelijk gemaakt door een blunder van Alan Rough en uitgedeeld door de kleine Steve Coppeli. Het indruk wekkende bewijs van vertrouwen vormde de apotheose van een voet balhappening, die binnen de lijnen weinig, veel te weinig, bracht. GLASGOW Dc Schotse rege ring heeft supporters die naar het wereldkampioenschap voet bal gaan, ernstig gewaar schuwd. De verwachting is dat enkele honderden Schotten naar Argentinië reizen twee van hen zijn reeds maanden lang onderweg per fiets en heb ben inmiddels Lima in Peru bereikt. De regering raadt de Schotten aan wanneer zij in moeilijkhe den raken onmiddellijk contact op te nemen met de dichtsbij- zijnde Brits consul. Belangrijk ste punten uit de gepubliceerde waarschuwing is vooral de com mando's van gewapende wacht posten niet te negeren. Dit om dat de militairen opdracht heb ben bij het niet opvolgen van instructies direct van hun wa pens gebruik te maken. Ook wordt afgeraden foto's van ge wapende militairen te maken tenzij eerst toestemming is ge vraagd. Ook wordt de Schotse voetbalfans ontraden alcoholi sche dranken mee te nemen naar de stadions. Overigens is men er in Schot land van overtuigd dat de Ar gentijnse autoriteiten zich tole rant zullen opstellen ten opzich te van voetballiefhebbers, die de overwinning van hun team op uitbundige wijze willen Inmiddels gaan in Schotland de voorbereidingen om de selectie donderdng op uitbundige wijze uit tc wuiven voort. Dc Schot ten vertrekken donderdag met een chartertocstel, dat aan een zijde beschilderd is met „Ar gentina here we come" in witte letters op een blauwe achter grond, de kleuren van Schot land. Voordat de 22 geselecteerden in het vliegtuig stappen, zal elke speler worden voorgesteld. Op het vliegveld zullen tientallen doedelzak-bands in nationale klederdracht spelen. BUENOS AIRES Het Wekt- duitse voetbalelftal zal tijdens het wereldkampioenschap voet bal in Argentinië begeleid wor den door eigen veiligheidsagen ten. Dit heeft Horst Schmidt, delegatieleider van de Westduit sers bij aankomst in Buenos Aires verklaard. Schmidt, die in het gezelschap was van acht le den van de Westduitse veilig heidspolitic, verklaarde dat een tegenbericht van de Argentijn-, se regering hem nooit had bereikt. De militaire regering van presi dent Videla heeft zich gekeerd tegen de plannen van de West duitsers cn de Fransen om ei gen veiligheidsagenten mee te SANTIAGO Dr. Juan Goni. de Chileense vice-voorzitter van de FIFA, zal niet naar het we- reldkampioenschap voetbal in Argentinië kunnen. Goni, direc teur van een firma die autobus sen en taxi's importeert, zal zich voor de rechtbank in Santiago moeten verantwoorden omdat hij door driehonderd mensen is aangeklaagd wegens het leve ren van materiaal van inferieu re kwaliteit. TEHERAN Hesjmat Mohare- rani, de coach van Iran, helt de 22 spelers aangewezen, die don derdag met een speciaal toestel naar Argentinië zullen vliegen. Iran speelt op 3 juni zijn eerste wedstrijd te Mendoza tegen Ne derland. De geselecteerden zijn: doel: Hejazi en Mavedat, verdedi ging: Karbandi, Nazari, Ghasjg- haian, Eskandarian, Kazerani, Abdoellahi, Sjojai en Nayebag- ha, middenveld en aanval: Par- vikn, Allahverdi, Danaifar, Ghasempoer, Fariba. Sadeghi, Rowsjan. Faralü. Jahani. Bc- Sjkar, Nocrai n Majid-Tai- ADVERTENTIE ...al vanaf 50 stuks L bel. 04490 11222 voor t shirts.sweaters. tassen en jacks bedrukt niet uw eigen ontwerp printing international bv postbus 190 srltard

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11