„Openbaar Ministerie schuldig an omkoping politiemensen' 'Stripdossier'van de ABN voor nieuwe spaarders. ABN Bank aan gezin Bouw Wereldhandelscentrum Amsterdam begint in 1979 WjÊM tfijkp&c- erdediger in 'corruptieproces' ier hadden andere mensen moeten staan - stakingsrecht oor politie onjuist' Kosten 119 miljoen gulden Voor maar f 15-. Welke spaarrekening? oorbraak in traditionele opvattingen van de ARP: - DERDAG 18 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 ici dSTERDAM Het is aan het beleid van het Openbaar Ministerie in Amsterdam te wijten, dat tof aantal politiemannen geld heeft aangenomen van Chinese gokhuishouders. Als het Openbaar sterie niet akkoord was gegaan met de opening van bij de wet verboden gokhuizen, hadden de iemannen niet van omkoping beschuldigd kunnen worden. Leo Kleyn kei ge deze aanval begon gisteren het nd e dagen durende proces tegen zes aar sterdamse politieagenten, die corruptie worden beschuldigd, reïc. Boekhoff. één van de verdedi- >ee e, hield de Amsterdamse recht- voor, dat het OM in Amster- zich aan „flagrante rechts- impending" heeft schuldig gemaakt, ai name lagere politie-ambtena- lolj zei hij, zijn daardoor „in hoge gedesoriënteerd" geraakt. On- protest van de officier van justi- Tiei mr F. H. von Meyenfeldt, liet hij rechtbank weten: „Hier hadden i b lere mensen moeten terecht- :in an." mi en Boekhoff en zijn collega mr A. A. ele Hesseling vroegen de rechtbank officier van justitie op grond van door hen gesignaleerde rechts- var ending niet-ontvankelijk en de aai [vaarding nietig te verklaren. Vol is mr Hesseling heeft het OM het raa drijf waarvan de politiemannen ren den beschuldigd, uitgelokt, als ze acl ich al niet medeplichtig aan heb- i gemaakt, .d verdedigers voerden aan, dat het enbaar Ministerie niet met de Wet linj de kansspelen in de hand tegen ;rla Chinese gokhuizen in Amsterdam me ft willen optreden. Daarbij wezen eiii erop, dat blijkens een memoran- ner n de politie daartegen protest ■ft aangetekend. Van politiezijde d gevreesd, dat de gokhuizen gro- tntallen illegale Chinezen zou- aantrekken en stimulerend zou- werken op de handel in verdo lde middelen. en in oktober 1976, aldus de verde- ers, de illegale gokhuizen wel op van het OM gesloten moesten den, was er inderdaad een „grote dgroei" ontstaan. „De zaak was aal uit de hand gelopen." De ver liging noemde het onjuist de poli- nannen in een strafvervolging te an( rekken, „terwijl andere, veel ern- ,^^er delicten die daaraan ten liggen, niet worden ver- 1" Het Openbaar Ministerie, zei lesseling, „heeft zijn gezag mis- ikt." een onzer verslaggevers JDHOVEN De voorzitter van katholieke politiebond St Mi- lel, H. Teeuwen, vindt het princi- el onjuist om als politie stakings- ht te verlangen. Hij zei gisteren het congres van zijn bond in Eind- ven. dat als de politie van dit recht iet daar wel iets tegenover moet an. 1 denkt hierbij aan een arbi- ge-procedure. Een dergelijke pro lure moet naar zijn mening in rking treden, wanneer de overheid Overspoeld de ambtenarenorganisaties over angrijke zaken geen overeen- fiming kunnen bereiken. „Zo'n Dcedure moet natuurlijk leiden tot uitspraak waar dan ook de over- I aan gebonden is," aldus Teeu- n. die er ook bezwaren tegen heeft de politie in beginsel recht van king zou krijgen. De officier ontkende dat de Chinese gokhuizen Illegaal waren. Het waren naar zijn zeggen besloten huizen, die alleen voor Chinezen toegankelijk waren, zoals ook uit bordjes bij de ingang bleek. Op het verwijt dat het OM de corruptie heeft uitgelokt, rea geerde mr Von Meyenfeldt slechts met de constatering, dat het niet buiten zijn staatsrechtelijke be voegdheden is gegaan. Na kort beraad verwierp de recht bank het beroep op niet-ontvanke- lijkheid en het beroep op nietigheid van de dagvaarding. De president, mr. J. A. Schroder, zei dat daartoe niet kon worden besloten, voordat de zaak zelf was onderzocht. Alvorens daartoe over te gaan merk te hij op, dat de rechtbank het als „schokkend" had ervaren, belast te worden met de berechting van poli tiemannen op wier werk de straf rechter voor een groot deel is aange wezen. Hij sprak van een, ook voor de verdachten en de politie in het algemeen, „afschuwelijke zaak". Taakverzwaring De als eersten gehoorde hoofdagen-. ten Henk S. en Johan B., beiden verbonden aan de vreemdelingen dienst, merkten in navolging van de verdediging op dat de opening van Chinese gokhuizen in de Amster damse binnenstad tot een taakver zwaring had geleid. Er was, zeiden ze, een toevloed van illegale Chinezen gekomen en de handel in heroïne was toegenomen, als gevolg waarvan ze „overspoeld" waren door werk. De beide hoofdagenten ontkenden niet, enkele malen geld te hebben aangenomen, maar naar hun mening waren ze daarmee niet tekort ge schoten in hun taakuitoefening als politieman. De giften, zei S., hadden ze altijd gezien als „hoogstens blijk van waardering". Beiden legden er de nadruk op dat zij het geld wel hadden moeten ac cepteren om een goede relatie met de invloedrijke Chinese gokhuishou ders op te bouwen en te bewaren. Zij hadden, verklaarden zij, elk een en veloppe met een bedrag van duizend gulden ontvangen. Het geld werd hun bij een bezoek aan een huis in hun zak gestopt. B. zei, dat hij op dat moment onpasselijk was geworden en de enveloppe met de hem onbe kende inhoud door het toilet had gespoeld. Op vragen van de president, of ze geen reden hadden gehad wantrou wen te koesteren en of zij zich niet bewust waren geweest van het risico, dat uit de aanvaarding van het geld verplichtingen konden voortvloeien, anwoordden ze ontkennend. Zij ver klaarden te begrijpen, dat het niet in de haak was wat zij hadden gedaan, maar ontkenden dat zij zich hadden laten omkopen. geval waarin beide hoofdagenten zich aan omkoping schuldig ge maakt zouden kunnen hebben. Ook de vier andere verdachten zei den, dat van omkoping geen sprake was geweest. Brigadier Anne B., de vroegere chef van de zogeheten bur gerpot van het bureau Warmoes straat, vond wel dat het „ontzettend dom" van hem was geweest, geld aan te pakken, maar hij verzekerde, dat hij de gever niet had bevoordeeld. Hij zei vier tot vijf keer een bedrag van 75 gulden te hebben ontvangen van de gokhuishouder Charley, met wie hij ook buiten die tijd een vriendschappelijke relatie onder hield, met wie hij zelfs een keer naar Parijs was geweest. Ook hoofdagent Teun V. was daarbij van de partij geweest. V. zei zich wel eens te heb ben afgevraagd waarom Charley hem dat geld gaf. Ook in zijn geval zal het om een betrekkelijk klein bedrag zijn gegaan. Hoofdagent Arte B. verklaarde in het geheel geen giften te hebben ontvan gen. Wel had hij in het gokhuis van Charley een enkele keer een handvol guldens gekregen om op een gokau tomaat te spelen. Hij schatte dat het hooguit om vijftig gulden was ge gaan. Omdat het geld in de auto maat was verdwenen, was hij ernaar zijn zeggen geen cent rijker van ge worden. Hij zei er nu nog van over tuigd te zijn dat Charley niet de bedoeling had gehad hem om te kopen. Aan hoofdagent Willem van O. was omkoping en ook illegaal vuurwa penbezit ten laste gelegd. Naar zijn zeggen was hij niet de enige bij het Amsterdamse politiekorps die er een wapencollectie op nahield. De in zijn huis gevonden wapens zou hij heb ben gekregen van collega's wier na men hij niet wilde noemen. Omkoping ontkende ook hij. De gif ten, in totaal zeshonderd gulden, had hij „gewoon als cadeautjes" be schouwd. Bij zijn verhoor door de president zei hij zich gegriefd te voe len over het feit dat hij wel als ver dachte was gedagvaard en veel ande ren, wier namen ook in de stukken voorkomen, niet. Naar zijn mening was het politie-onderzoek niet onaf hankelijk geweest. Maquette van het Wereldhandelscentrum. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na vele jaren van onderhandelingen krijgt de hoofdstad dan toch een Wereldhandelscentrum. Drie financiële instellingen zijn bereid gevonden een dergelijk complex te laten bouwen op een reeds eerder gereserveerd terrein aan de Prinses Irenestraat-Beethoven- straat, nabij het Schipholstation Amsterdam-Zuid. De stichtingskosten worden geraamd op 119 miljoen gulden. Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, de Friesch-Groningse Hypotheek- Er zijn drie financiële partners, die elk voor een derde deelnemen: het De als getuige gehoorde commissaris F. W. Perrels, chef van de vreemde lingendienst in Amsterdam, beves tigde, dat enkele jaren geleden de stad overspoeld werd door illegale Chinezen, die door S. en B. moesten worden opgespoord. Hij zei niet in aanraking te zijn gekomen met een Stripdossier kunt u voor f 15,- kopen, als u een spaar rekening opent bij de ABN. Uw eerste inleg moet dan wel ten minste f 50,- zijn. De ABN legt daar f 7,50 premie bij. Let wel: u hebt f7,50 gekregen en u betaalt f 15,-. Waarom is Strip dossier echt uniek? Stripdossier is een uniek naslag werk, speciaal gemaakt voor de ABN. Het telt in totaal 320 pagina's, voor jong en oud van 8 tot 80 jaar: historie, bibliografie e.d. en tientallen verhalen van beroemde stripfiguren. Nog nooit verschenen er zoveel verschillende striphelden in één boek PWYÏ®l«;«Kf S ntVHUHl'll nHYOITRAMl"SIH AMICAVFHYmnwciiovs Het ABN-kantoor in uw buurt helpt u graag kiezen uit de vele spaarmogelijkheden, zoals Zilvervlootsparen, Spaarboekje of -rekening, Spaar-Extra- rekening, Girospaarrekening. Het aanbod om Strip dossier te bemachtigen voor f 15,-geldt voor elke spaarvorm van de ABN. Maar wacht u niet te lang, want de voor raad is beperkt bank N.V. en Blauwhoed B V. (doch teronderneming van Pakhoed Hol ding N.V.). Het Amsterdamse archi tectenbureau O. de Klerk heeft de eerste ontwerpen ter tafel gelegd. De gemeente Amsterdam heeft ver klaard de totstandkoming van dit Wereldhandelscentrum, dat 3.000 ar beidsplaatsen zal bieden, te steunen. De bruikbare vloerenoppervlak in het centrum wordt op 50.000 vier kante meter geraamd. Geschat wordt dat de voorlopige huur prijs 400 gulden per vierkante meter zal zijn. Doelstelling Het centrum, zoals dat de stichting „Wereldhandelscentrum Amster dam" voor ogen staat, is een zeer functioneel en flexibel modern kan toorgebouw met bijzondere facilitei ten op het punt van informatie en administratieve dienstverlening. Daardoor én door de ligging nabij Schiphol zal van het centrum vooral aantrekkingskracht uitgaan op in ternationaal georiënteerde onderne mingen en instellingen. De totstandkoming van het WHCzal een belangrijke versterking beteke nen van het vestigingsklimaat van Amsterdam. (Volgens gegevens van de Kamer van Koophandel zijn er nu 1.000 buitenlandse ondernemingen in Amsterdam gevestigd. Er is een groei van 25 30 bedrijven per Jaar). Uitgangspunt is, dat financiering en exploitatie van het centrum, alsme de de bijbehorende voorzieningen, geheel voor rekening en risico van de financiële partners komen. Daarin past, dat aan de gemeente een erf pachtcanon zal worden betaald. Naast een aantal parkeerplaatsen ten behoeve van het gebouw zelf, worden in het bouwplan ongeveer 350 openbare parkeerplaatsen opge nomen. onder andere nabij het NS- station in Amsterdam-Zuid. alsmede 600 plaatsen in de omgeving van het g?£« heer E. G. Stijkel, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Am sterdam, die het plan tijdens een persconferentie introduceerde, wees op de grote betekenis van zo'n com plex. Bij de verdere economische ontwikkeling van de regio zijn vooral in de dienstverlenende sector nog groeimogelijkheden aanwezig. Door de nabijheid van Schiphol, de gun stige ligging in Europa de lage taai drempel, de sterke traditie van de internationale handel, is Amsterdam bij uitstek geschikt als vestigings plaats. )r Hans Goslinga EN HAAG Binnen de Anti-Revolutionaire Partij, een van de ie pijlers van het Christen-Democratisch Appel, bestaat grote ivrede met de visie van het CDA op het gezin en de alternatieve menlevingsvormen. De door socialisten en liberalen al veel nger verkondigde opvatting, dat duurzame relaties zonder iwelijksband naar rechten en plichten gelijkgesteld moeten Drden aan het gezin, heeft in de A.R.-kring sterk veld ge- mnen. t blijkt uit de verslagen van zes rkgroepen, die de discussie over vraagstuk op de AR-partijraads- rgadering van komende zaterdag Hoogeveen hebben voorbereid. In* ?n de meningen van de werkgroe- n representatief zijn voor het den- n in de partij gezien de samen ging en de geografische spreiding kt dat geen roekeloze veronder- Hing kan hier gesproken wor- n van een doorbraak, waaraan de ee andere CDA-partijen, KVP en flJ. nog niet toe zijn. 'nder uitzondering komen de werk- Depen uit Leiden, Middelburg, tn Helder, Tiel, Drente en de •ord-Oost Polder tot de conclu- dat zowel geestelijk als in de aktijk ruimte moet worden gege ven aan alternatieve relaties. Over de mate waarin en de voorwaarden waarop lopen de meningen enigszins uiteen. Een aantal groepen bepleit volledige gelijkwaardigheid, ande ren willen althans in terminologie niet verder gaan dan bescher ming. Vrij algemeen wordt de in het CDA-verkiezingsprogram neergeleg de opvatting, dat „het gezin een on misbare pijler is van onze samenle ving en het meest passende opvoe dingsklimaat schept voor kinderen", als discriminerend jegens andere duurzame samenlevingsverbanden ervaren. Minderheid Veelzeggend voor de wijziging in het confessionele denken over dit soort ethisch-maatschappelijke zaken is het uitgangspunt van een van de werkgroepen, dat de christelijke mo- raai een minderheidsmoraal is en dus niet het recht kan opeisen op alle mensen van toepassing te zijn, alleen al om het simpele feit, dat een moraal uitsluitend geldig is voor de genen die deze aanvaarden. „Juist als christelijke partij zullen we daar om een grote mate van verdraag zaamheid moeten betrachten. .Wan neer wij aanvaard willen worden zo als we zijn, moeten we ook anderen aanvaarden zoals ze zijn," aldus de werkgroep, die eraan toevoegt: „To lerantie is in het verleden vaak niet onze sterkste troef geweest". Vooroordelen Dit geluid klinkt ook door in de andere verslagen, waarin overigens de visie op het gezin als de „meest volledige" of „meest fundamentele" samenlevingsvorm recht overeind wordt gehouden. Bestrijding onder vindt de opvatting, dat alleen het gezin het meest geschikte klimaat biedt voor de opvoeding. Belangrij ker dan de vorm van de relatie vindt men, voor het grootbrengen van kin deren. de aanwezigheid van liefde, geborgenheid, trouw en openheid naar de maatschappij. Ergens wordt opgemerkt, dat juist in dit verband vooroordelen jegens homofielen moeten worden weggenomen. Eén werkgroep bepleit zelfs, dat bij het opheffen van wettelijke discrimi natie van alternatieve samenlevings vormen voorrang wordt gegeven aan homofiele paren. Ter toelichting wordt gezegd, dat voor de heterofiele alternatieve samenlevingsvorm wordt gekozen op grond van financi eel voordeel, vrijblijvendheid of ver meende of werkelijk principiële mo tieven, terwijl de homofiel niet kan kiezen maar krachtens zijn geaard heid is aangewezen op een partner van hetzelfde geslacht. Deze werkgroep acht het niet onmo gelijk, dat „we ons door een sterk afwijzende houding tegenover homo seksualiteit die zich ook nu nog in het CDA-program manifesteert in de ogen van velen bulten onze kring ongeloofwaardig hebben gemaakt". Opmerkelijk is dat dezelfde groep naast grote bedenkingen tegen kunstmatige inseminatie van les biennes, ernstige bezwaren heeft te gen adoptie door een lesbisch, homo fiel of alternatief samenwonend paar. De meerderheid vindt juist, dat om eerder genoemde redenen ook deze relaties in aanmerking moeten komen voor het adopteren van een kind. Unaniem is de mening, dat alterna tieve relaties aan bepaalde mini mumvoorwaarden moeten voldoen willen zij aanspraak maken op ge lijkberechtiging. In elk geval dient de relatie een duurzaam karakter te hebben. Sommige groepen menen, dat de wederzijdse verantwoorde lijkheid van de partners schriftelijk moeten worden vastgelegd, bijvoor beeld In de vorm van een overeen komst of een contract. Zonder uit zondering wordt verder gesteld, dat gelijke rechten ook betekent gelijke plichten. Voorkomen moet worden, dat burgers afwisselend van de wet telijke voordelen van het huishou den en die van het individu gebruik maken. Verdeeldheid ls er over de vraag, of de overheid eisen mag stellen aan de mate van affectie in een relatie. Vol gens een van de werkgroepen dient de relatie het karakter van duur zaamheid. lieide en trouw te hebben. ..Samenlevingsvormen die dit karak ter niet in zich hebben, zijn tezeer gericht op zichzelf en niet op de ander, zodat een bijdrage aan de samenleving als geheel niet mag worden verwacht". Een andere groep stelt daar lijnrecht tegenover, dat de overheid zich daarmee niet mag be moeien, net zomin als zij eisen mag stellen aan de mate van genegenheid tussen gezinsleden. Een opvatting die strak ln de lijn ligt van de ln confessionele kring verdedigde soe vereiniteit van het gezin. Niet alle werkgroepen hebben de stap naar erkenning van alternatie ve relaties van harte gezet, getuige opmerkingen als „we hebben het te aanvaarden als een stuk realiteit, dat anderen niet willen leven vol gens de geijkte patronen" en ..we zullen andere relatievormen moeten accepteren". Hoewel zelf geen voor stander van deze ontwikkeling, me nen deze groepen toch „dat het van weinig realiteitszin zou getuigen, wanneer de overheid zou doen alsof deze vormen niet bestaan". Suggesties De werkgroepen hebben de partij raad een groot aantal suggesties ge daan om de gelijkwaardigheid van alternatieve relaties aan het gezin in de praktijk gestalte te geven. On rechtvaardig geachte verschillen ko men op veel terreinen in de wetge ving tot uiting: woningbouw en wo ningtoewijzing, successierechten, pensioenen, adoptie sociale verzeke ringen, belastingen en Inkomens, beurzen en toelagen. Ook inconse quente praktijken worden gesigna leerd, zoals bij de toepassing van de bijstandswet. Hier wordt de steun Ingetrokken als blijkt dat de uitke ringsgerechtigde samenwoont met een kostwinner. De verandering ln het denken over vraagstukken als deze beperkt zich ln de ARP niet alleen tot de achter ban. Veel van de hierboven gesigna leerde opvattingen worden ook ver kondigd door minister De Ruiter (ARP) van Justitie. Met uitspraken als „Je kunt de eigen norm niet dwin gend aan anderen opleggen" en „de overheid dient zich op deze terreinen terughoudend op te stellen", heeft deze bewindsman direct al duidelijk willen maken, dat wat hem betreft na de periode-Van Agt de bakens worden verzet. Indien de gewijzigde opvattingen in de anti-revolutionai re gelederen ook ingang vinden in KVP en CHU. kon de hoop of de vrees dat het CDA zich in conserva tieve richting beweegt wel 'ns be hoorlijk worden gelogenstraft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9