uzie over verkoop oningwetwoningen Voor nieuwe spaarders. Bij de Am no Bank. gl Onafhankelijkheid Aruba buiten Antillen mogelijk Leerproces nodig voor gebruik energie Politie benadert 'gevaarlijke' personen anders «éi Jitleg regeerakkoord CDA-VVD Je doet zo'n uniek boek onrecht door het alleen maar atlas te noemen. Trouw/Kwarlet erkeerscomité lanen vreest ardere acties imer voelt niets [>r kwijtschelding pasting casino's Deaktiegeldttot2juni. Minister Van der Stee geen voorstander Staking bij Ferro wordt voortgezet Prof. Dirken pleit voor invoering van metertjes Toch aanslagen van Monteneros tijdens WK voetbal KDERDAG 18 MEI 1978 BINNENLAND onze parlementsredactie SN HAAG De regeringsfracties CDA en WD gaan vandaag elkaar in de clinch over de wenselijkheid van verkoop van iiingwetwoningen aan de huurders. De fracties van de beide ïringspartners in de Tweede Kamer zijn het met elkaar tens over de uitleg van een passage in het regeerakkoord Van [t-Wiegel over de mogelijke verkoop van woningwetwoningen. jvendien betwisten zij elkaar het auteursrecht van de betrok- 'rt passage in het regeerakkoord. ADVERTENTIE partijen lijken het menings- :hU over dit veelal op lokaal n reau spelende probleem, in het enfht van de gemeenteraadsverkie- igen hoog op te willen spelen. Dat It vooral voor de WD. die in veel leentelijke verkiezingsprogram- 's nadrukkelijk heeft vermeld dat Iers van woningwetwoningen recht moeten krijgen hun wo- hg te kopen, en de uningbouwverenigingen krijgen in VVD-visie dientengevolge een rkoopplicht. De fractievoorzitters intjes (CDA) en Rietkerk (WD) bben zich gisteren ook reeds in het lende conflict gemengd. nochtend worden de beide partij- 40 met elkaar geconfronteerd in een Vc Pa een onzer verslaggevers B|anen Het door zeven van de ht politieke partijen gevormde ac- 1 z comité tegen sluipverkeer in Via- tn n en Lexmond is bang, dat de 'ht iatselijke bevolking buiten het co- té om met harde acties begint, kki sluiting van de Lekbrug bij Via- e k n, waar tweemaal per dag kilome- sei s lange files ontstaan, behoort *ar n, volgens woordvoerder Gerard is n Vliet van het comité, niet meer ionde onmogelijkheden, sin comité zal op de vandaag te eviuden hoorzitting met verkeersdes- irt ndigen van de Tweede Kamer al- 'da j proberen om de bevolking van gië t soort acties te weerhouden, al ls Van Vliet. deze zitting zal worden uitge- lakt of wordt doorgegaan met icties. Dinsdag werd de eerste je gehouden. Toen sloot het comi- 'vicr sluipwegen af. Bij Lexmond de blokkade na een half uur iddellijk opgeheven toen op de Iweg A-27 twee vrachtwagens op lar inreden. bekend, heeft het comité mi er Tuijnman van verkeer en wa- fctaat het ultimatum van 20 mei leid: als hij voor die tijd niet fczegt op korte termijn wat aan de totische verkeerssituatie te gaan zouden harde acties volgen. 1 onze soc.-econ. redactie HAAG De overgrote meer- rheid van de Tweede Kamer voelt- vo eLs vo r kwijtschelding van de be- itingschuld aan de casino's. Met a" leen de stemmen van D'66, SGP, lidi pv en Boerepartij tegen aanvaar- s de Kamer gisteren een CDA-mo- '®s waarin voorkeur wordt uitge- ltv roken voor een afbetalingsrege- ;el iaa x>r gebrek aan steun van de rege- igspartijen (CDA,, WD) verwierp i Kamer de PvdA-motie die zich lomwonden uitspreekt tegen rijtschelding en voor uitsluitend n afbetalingsregeling. De aangeno- en CDA-motie laat de regering vrij n alsnog een voorstel bij de Kamer te dienen voor een kwijtschelding. )A-woord voerder Van amelsvoort 1de niet uitsluitend dat de regering larvoor wellicht nog nieuwe be- ngrijke argumenten zal kunnen invoeren. Wel liet hij nu al door- hemeren dat een deel van de CDA- ictie ook dan nog tegen kwijtschel- ng zal blijven. motie van D'66, waarin wordt evraagd om controle van de alge- lene rekenkamer op de casino's, aaide net geen meerderheid: 67 emmen tegen en 62 voor. De PvdA as voor, maar CDA en VVD tegen. WD bepleitte wel „verdieping" an de controle door de bestaande istanties. Het CDA vond dat de iad voor de casinospelen de instan- e is die voor controle en toezicht op casino's is aangewezen. De Kamer »u eerst het uitgebrachte jaarver- ag van deze raad moeten bestude- ?n, en kan dan altijd nog tot de onclusie komen dat toch ook de ^enkamer bij de controle moet orden ingeschakeld, aldus het DA-standpunt. OCHEM (ANP) Twee jongens 13 en 16 jaar uit een gezin in khem zijn gisteren bij een botsing et een zandauto om het leven ge- toien. Het ongeluk gebeurde toen jongens samen op een bromfiets een flauwe bocht frontaal in bot- Ag kwamen met de vrachtauto. De Jachtwagen kwam tegen een boom K stilstand. vergadering van de Tweede Kamer commissie voor volkshuisvesting, die met staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting een brief van deze bewindsman bespreekt over de pro blematiek van de woningwetwo ningen-verkoop. Brief In die brief zet staatssecretaris Brokx nogmaals zijn lijnrecht tegen de VVD ingaande standpunt uiteen, een standpunt dat door de CDA- fractie wordt gedeeld. Volgens Brokx en de CDA-fractie kunnen onder bepaalde omstandig heden wel woningwetwoningen aan huurders worden verkocht, maar uit sluitend indien het plaatselijke volkshuisvestingsbelang daarmee niet wordt geschaad. Brokx schrijft in zijn vertrouwelijke brief aan de Tweede Kamer niet ver der te willen gaan dan de gemeenten en woningbouwverenigingen te vra gen om aanvragen van huurders voor aankoop van hun woning heel serieus te nemen, als tenminste aan een hele reeks voorwaaden is vol daan. Zo moet de woning in goede staat zijn, en het inkomen van de huurder mag een bepaalde grens niet te boven gaan. Tot zover veran dert er niet veel aan de bestaande regeling. Wat wel anders wordt is dat staatsse cretaris Brokx wil bewerkstelligen dat de gemeentebesturen zich een goed inzicht verwerven in de plaatse lijke woningbehoefte, en daardoor ook gemotiveerd aanvragen voor aankoop van huurwoningen kunnen toestaan of afwijzen. Het door de VVD gewenste kooprecht van de huurders wijst Brokx echter op zo wel principiële als praktische gron den af. Het past volgens Brokx niet om woningbouwverenigingen „te be schouwen als een soort volkshuisves tingsfilialen van het rijk". Steun Het laat zich aanzien dat Brokx met dit beleid in meerdere of mindere mate de steun krijgt van de meerder heid van de Tweede Kamer, te weten van de oppositionele PvdA en van het CDA. Daardoor komt de VVD met zijn uitleg van het regeerak koord CDA-VVD alleen te staan. Toch heeft WD-Kamerlid De Beer nog hoop dat de VVD-visie door de, staatssecretaris tot werkelijkheid wordt gemaakt. De Beer ontdekt in de brief van de staatssecretaris nog „slagen om de arm", maar hij wilde gisteren niet aangeven waaruit die aarzelingen van de staatssecretaris blijken. Verder zegt hij „te vertrou wen op de loyaliteit van het CDA bij de uitvoering van het regeerak koord." In het regeerakkoord staat dat „huurders van woningwetwoningen, onder bepaalde voorwaarden, het recht wordt gegeven hun woning te kopen." Aan die zinsnede, en met name aan het genoemde recht tot kopen, ontleent de WD-fractie nu haar uitleg van het regeerakkoord. Claim Het CDA legt de passage echter heel anders uit. CDA-Kamerlid Cornelis- sen: „Het CDA is voor toeneming van het eigen woningbezit, maar het volkshuisvestingsbelang blijft voor op staan." Het CDA wil niet verder gaan dan het openhouden van de mogelijkheid woningen te verkopen. Volgens Cornelissen staat er ook niet meer in het regeerakkoord, temeer omdat er de clausule „onder bepaal de voorwaarden" aan is toegevoegd. Zowel De Beer als Cornelissen clai men de betrokken passage in het regeerakkoord te hebben gebracht. In de eerste versie van het regeerak koord van november vorig jaar, dat door de CDA-fractie verworpen werd, stond geen regel over de ver koop van woningwetwoningen. Daarna kwam een nieuwe versie van het akkoord-Van Agt-Wiegel tot stand, nadat het CDA honderd en de WD rond veertig wijzigingsvoorstel len had ingebracht. Cornelissen wijst op een boekje met CDA-docu- mentatie over de formatie, waarin wordt vermeld dat het woningver koop-amendement van de CDA-frac tie afkomstig was. De Beer heeft geen papieren meer uit die tijd. Cornelissen wijst er verder op dat de VVD-fractie november vorig jaar aanvankelijk akkoord was gegaan met het eerste regeerakkoord-Van Agt-Wiegel, waarin geen letter over de verkoop stond. Pas nadat het CDA indertijd met honderd wijzi gingsvoorstellen kwam, besloot de VVD om ook maar te gaan amen deren. Een atlas inderdaad, en wel van de makers van de befaamde Bos atlas. 176 Overzichtelijke pagina's, 91 gedetail leerde kaarteenheden. Maar daarnaast: 118 schitterende kleuren foto's over natuur- en cultuurlandschappea Speciale pagina's over de munten van de wereld. Uitgebreide landen documentatie met informatie over grootte, inwoners, taal, landbouw, industrie en handel. Een overzicht van ons planetenstelsel. Hoe komt u aan deze atlas? Als u in de aktie- periode t/m 2 juni een spaarrekening opent (minimale inleg f15,-) kunt u deze atlas kopen voor slechts f 19,50. Bovendien ontvangt u van de Amro Bank ook nog f 7,50 spaarpremic (die u één maand moet laten staan). Tot en met juni hebt u nog de tijd om van dit unieke aanbod te profiteren. Wees er snel bij, want voor de atlas geldt: zolang de voorraad strekt Royaal formaat: 24,5 x 34J cm Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - De politie heeft een paar uur nadat er op de Nutsmavo in Eindhoven een bom ontplofte de da der gearresteerd. Het is de 18-jarige M. L. J. C. uit Nuenen, leerling uit de hoogste klas van dezelfde school. De scholier die dit jaar eindexamen doet, heeft later verklaard de bom uit verveling te hebben gemaakt." Hij wilde op school wel eens wat sensationeels meemaken", aldus een woordvoerder van de politie. De bom bestond uit een metalen buis, die gevuld was met een explosief meng- Scholier in arrest na plaatsen van bom 'sel. De ontsteking wed geregeld met een uurwerk. De knaap heeft bekend de bom zelf te hebben gemaakt en hem ook zelf in de school te hebben geplaatst. In zijn ouderlijke woning trof de politie onderdelen aan, die gebruikt kunnen worden bij het maken van bommen. Bij de explosie is een 16-jarige leer linge licht gewond geraakt. De bom was geplaatst in een portaaltje voor het damestoilet op de eerste etage van de school. In deze ruimte en in het aangrenzende biologielokaal is grote schade aangericht. In het bio logielokaal waren op het moment van de explosie zes leerlingen aan wezig. Een deel van de bom is dwars door het lokaal gevlogen en door een ruit buiten terechtgekomen. Kort voor de ontploffing was een telefoontje binnengekomen, maar voordat de assistente, die het tele foontje aannam, alarm kon slaan ex plodeerde de bom. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stee (Antilliaanse-zaken) sluit een onafhankelijkheid van Aruba buiten Antilliaans verband niet bij voorbaat uit. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De politie gaat gevaarlijk geachte personen benaderen volgens nieuwe methoden die sterk afwijken van de tot dusver gebruikelijke. Dit onthulde gisteren voorzitter H. Teeuwen van de katholieke politiebond St. Michael. „Ik ben daar zelf geen voorstander van, maar wanneer gemeenschappe lijk overleg daartoe leidt dan zal ik me daarbij neerleggen," aldus de mi nister gisteren tijdens het debat over de Antillen* in de Tweede Kamer. „Ook in het door mij tijdens mijn reis naar de Antillen bewerkstelligde protocol ligt in principe een volledi ge Arubaanse onafhankelijkheid besloten," aldus de heer Van der Stee. „Er wordt daar immers gespro ken over mogelijke oplossingen en daarbij komen dus alle modellen van de toekomstige structuur van de An tillen aan de orde." Ten aanzien van de datum van de onafhankelijkheid van de Antillen zei minister Van der Stee dat deze door beide landen (Nederland en de Antillen) zal worden bepaald, maar dat erg veel van de Antillen zelf zal afhangen. Over de ontwikkelingshulp voor de Antillen, nadat de onafhankelijk heid eenmaal een feit zal zijn, stelde de minister, dat deze per definitie tijdelijk zal zijn.„Ik zou dat met een zekere koelheid blijven benaderen". Ook over het garanderen van defen sie zei hij dat dit niet voor de hand ligt. De minister prees zich gelukkig dat hij bij zijn laatste bezoek aan de Antillen de communicatie tussen Curacao en Aruba had kunnen her stellen. „De wensen van Aruba ver dienen serieuze aandacht", aldus de minister. Dat de discussie op het ogenblik zo verscherpt is, is mis schien wel mede het gevolg van een verontachtzaming van Nederland van de Arubaanse wensen in het verleden". De minister gaf voorts te kennen graag naast minister van landbouw ook minister van Antilliaanse zaken te blijven. „Vooral na de teleurstel lende besprekingen over de Europe se landbouwprijzen in Brussel van vorige week is deze taak een ver kwikking voor mij," aldus de heer Van der Stee. In de Tweede Kamer was vorige week kritiek geuit over deze combi natie, nadat de minister vorige week voor de derde keer iets betreffende de Antillen moest uitstellen terwille van zijn landbouwportefeuille. Op het congres van de bond in Eind hoven zei de heer Teeuwen, dat het aanbeveling verdient de burgers Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Hoewel de onder nemingsraad van de chemische fa briek Ferro in Rotterdam gisteren de stakende werknemers heeft ge vraagd hun acties te beëindigen, om dat deze de werkgelegenheid in ge vaar zou brengen, hebben de werk nemers besloten de staking voort te zetten. Het grote knelpunt is op het ogen blik de geëiste invoering van een vijfploegendienst. Volgens de direc tie komt zo'n systeem neer op een werktijdverkorting van meer dan vier uur per week tot minder dan^6 uur. Voor het bedrijf zou dit te grote financiële gevolgen hebben en de concurrentiepositie aantasten. De afgelopen dagen is wel overeen stemming bereikt over een arbeids plaatsenovereenkomst, een veilig heidssysteem, vervroegde uittreding van oudere werknemers en een winstdelingsregeling. Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Zinnig en dus zuinig met energie omgaan, zal een langdurig leerproces vergen. De mensen moeten merken wat ze doen: ze moeten weer elke maand een gas- en elektriciteitsrekening krijgen, ze moeten op een metertje kunnen zien wat hun verwarming per uur verstookt, wat hun auto op elk moment presteert, in meters per milliliter benzine (is pas geprobeerd bleek het goed te doen). Dit betoogde prof. dr. J. M. Dirken, lid van de Algemene energieraad en voorzitter van de Consumentenbond, giste ren op een conferentie over hoe we nu echt de energiepro blemen van de toekomst moeten oplossen. Dat leer proces is nodig, aldus Dirken, omdat er een ingeslepen ge- drags- en waardenpatroon zal moeten worden veran derd. Er was altijd meer dan genoeg en je hoefde er eigen lijk niet over na te denken. Dat wordt dus anders, maar dat wil maar moeilijk tot ons bewustzijn doordringen. Prof. Dirken zag daarvoor drie oorzaken. Ten eerste moet je vreselijk ver vooruit kunnen kijken. „Bij ongewij zigd beleid komt de catastro fe toch pas over tien tot twin tig jaar en de risico's en op lossingen zijn nog niet in alle opzichten duidelijk. Deson danks is ons huidig handelen bepalend voor die toekomst." Ten tweede is het probleem allesomvattend. „Energie voorziening en -verbruik be paalt het aanzien van het to tale economische en sociale leven, ook internationaal en dat zowel in het bedrijfsleven als bij de overheid, maar ook in het alledaagse particuliere leven. We missen een hoofd slachtoffer en kunnen geen hoofdverantwoordelijke aan wijzen, die offers moet bren gen en de oplossing ter hand moet nemen. En we zijn ge neigd op elkaar te wachten." Ten derde klopt het verhaal niet met wat we om ons heen zien. „Algemeen heerst het gevoel dat welvaart vanzelf sprekend is en blijft, en de huidige omstandigheden ver sterken meestal die opinie. Een toekomstige verminde ring van welvaart wordt zo veel mogelijk ontkend. En maatregelen die offers nu be tekenen om het welvaartspeil later te beveiligen, worden slechts met moeite aan vaard." Betrokkenheid De consument als energiever bruiker moet bij de bewust wording en het beleid worden betrokken, zei prof. Dirken, vanwege zijn rol als staats burger, en omdat het beleid alleen kan werken als het ver standelijk en emotioneel aanvaard wordt. En niet in de laatste plaats, omdat de par ticuliere sector een kwart van het totale energieverbruik bestrijkt, waarin indrukwek kende besparing mogelijk is zonder aanzienlijk welvaarts- verlies, waarin die consu ment een actieve rol kan spe len, door verstandiger aan schaf en wijzer verbruik. Prof. dr J. M. Dirken Daartoe moet aan vele voor waarden worden voldaan. Er moet aanbod zijn van goede ren en diensten met een gun stige verhouding tussen ener gieverbruik en prestatie. Bij de aanschaf moet die verhou ding ook bekend zijn, zodat die bij de keus kan meewe gen. („We zouden met een zuinigheidskeur voor appara ten eens niet op de EG moe ten wachten. Een isolatie- keur voor huizen zou ook niet gek zijn. En de verplichte aanduiding van benzinever bruik bij auto's in Zweden blijkt goed te werken.") En dan die maandelijkse reke ningen en metertjes om te zien wat Je doet. Het gaat, aldus Dirken, om een breed pakket van gelijk tijdige maatregelen. Dat vergt allemaal tijd en inves tering om nieuwe dingen te ontwerpen, oude te vervan gen of te veranderen, en voor al om te organiseren en te (doen) aanvaarden. „Onze huidige hulpmiddelen, ge bruiken en organisaties kun nen immers niet ineens ver nietigd en vervangen worden. Maar uiterste spoed is wel geboden." Ernst Voor een doeltreffend leer proces acht Dirken het nodig dat de consument ook om zich heen ziet dat het ernst is, dat er een energiebewuste sfeer wordt geschapen. Be perkende wetgeving, subsi dies. tariefstelling, voorbeel den van „licht- en waterdisci pline" bij de overheid en voorlichting over onderzoe ken, campagnes en effecten (vooral betreffende huizeni solatie) „dienen hem alert te houden en zijn eigen ener giesparend gedrag ook mo reel te steunen". Duidelijk bezorgd voor dat moreel, deed Dirken een uit val naar „de propaganda dat de problematiek niet zal ont staan, omdat alternatieve energiebronnen van zon en wind op korte termijn wel oplossingen zouden brengen, of dat een energie-arme maatschappij aantrekkelijk en haalbaar zou zijn." Even weinig waardering had hij voor „de propagandisten die de angst bewust mobiliseren en kanaliseren tegen weten schap. techniek of (nucleaire) energie". Reëler vond hij het, de groei in energie te willen verminde ren en de risico's en mogelijk heden zo feitelijk mogelijk te vergelijken, om daarna in een gezamenlijke verantwoorde lijkheid rationeel én emotio neel te kiezen, „levend met een orfvermijdelijk stuk on zekerheid, maar ook met een afgewogen en aanvaard plan". over deze methoden te informeren, omdat anders het risico ontstaat dat men onverwacht wordt geconfron teerd met een geheel anders optre dende politie. „De burger begrijpt dan niet voldoende dat het gaat om maatregelen ter bescherming van de optredende politieman. Dit begrip moet van de burger ook gevraagd worden in het geval van optreden tegen een ten onrechte gevaarlijk geachte verdachte persoon. Geheim zinnigdoenerij kan alleen maar scha delijk werken in de relatie tussen publiek en politie," aldus de voor zitter. Teeuwen zei een en ander naar aan leiding van de aanbevelingen van een interdepartementale werkgroep, die vier jaar geleden werd ingesteld om naar nieuwe benaderingstechnie ken te zoeken. Deze aanbevelingen zijn niet openbaar gemaakt. Wel is van de nieuwe methoden een dia serie gemaakt om de politie te in strueren. MEXICO (DPA) De Argentijnse verzetsbeweging Monteneros dreigt met aanslagen tijdens het wereld kampioenschap voetbal dat volgen de week begint, dit is in Mexico Stad bekend gemaakt. De acties, aldus een Monteneros-woordvoerder zul len gericht zijn tegen de militaire junta van president Videla. Uitdrukkelijk wordt in een actiepro gramma van de Monteneros gezegd dat de bij het WK aanwezige spelers, journalisten, toeschouwers en offici als geen doelwit van de acties zullen vormen. Ook zegt het actieprogram ma dat de plaats van eventueel han delen niet binnen een afstand van 600 meter van de stadions waarin gespeeld wordt, mag liggen Eerder kondigden de Monteneros aan dat er tijdens het WK geen aan slagen gepleegd zouden worden, maar later bleek dat er binnen de beweging toch verschil van mening bestond over de aan te nemen houding. „Toen de clowns in het circus dit deden, vond u het erg leuk".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3