'rijs aardgas sterker gestegen dan prijsindex Fopman VFW-Fokker eemt ontslag Unilever actiever in voeding derde wereld W®£ Gevaar van koude sanering landbouw Geen akkoord over sanering Vmf-Stork Verto verwacht verdere inkrimping cent per kubieke meter 'extra' omhoog Mengvoerbedrijf werkte gunstig Hypotheekrente per 16 mei bevat acetosal Beyen: betere informatie nodig voor exporteurs Akkoord laat problemen liggen V.d. Hoven: Meewerken regeringen voorwaarde Ook FNV-leden KSH achter Publiek heeft bijna tien miljard schuld :RDAG 18 MEI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 21 - RHS 23 in een onzer verslaggevers PELDOORN De prijzen die kleinverbruikers (particulieren) voor aardgas moeten betalen, iigen sinds 1975 vèr uit boven het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie (de kosten van pensonderhoud). Dit blijkt uit het jaarverslag-1977 van de Vereniging van Exploitanten van asbedrijven in Nederland, de VEGIN. 1975 bleef de prijsstijging van aardgas beduidend achter bij de jsindexstijging. Thans is de prijs iter zes cent per kubieke meter itegen boven de prijs die zou gel- i, wanneer het prijsindexcijfer als gangspunt had gediend. tegenstelling met andere jaren, jkt vorig jaar het gemiddeld ver- ilk van aardgas per gezin en bij leinzakelijke" verbruikers te zijn daald. Na correctie van de gunsti- temperatuurs-invloed, is er nog 1 sprake van een geringe groei. Die in 1977 evenwel sterk achtergeble- n bij die van 1976. nergiebewust oorzaken noemt de VEGIN het ■uglopen van de activiteiten in het einbedrijf. Daarnaast meent de ÏGIN de daling toe te kunnen hrijven aan een toenemend ener- ebewustzijn bij de kleinverbrui- Intussen wordt het betreurd, dat er tussen het ministerie van Economi sche Zaken, de Gasunie en de VE GIN geen overeenstemming kon worden bereikt over een meerjaren plan voor de tarieven voor huishou delijk en kleinzakelijk verbruik. Hierdoor kan geen duidelijkheid worden verschaft over de ontwikke ling van de aardgastarieven in de komende jaren. De VEGIN wijst overigens in het overleg over een meerjaren-prijsbe- leid een koppeling van de aargasta- rieven aan de prijs van huisbrando lie af. De reden is, dat het stoken van huisbrandolie geen reèeel alternatief wordt geacht voor aardgas. Ruimteverwarming De VEGIN bepleit een betere „aan sluiting" van de kleinverbruikersta rieven voor ruimteverwarming bij de grootverbruikerstarieven. De mati gende invloed van de overheid op de grootverbruikerstarieven, zou dan ook effect hebben op de kleinver bruikerstarieven. Een geringere stijging van de gasta- rieven, zo meent de VEGIN, werkt bovendien via een lagere prijscom pensatie door in de loonkosten en heeft daardoor een gunstige invloed op de werkgelegenheid. Nogmaals wordt bevestigd, dat stadsverwarming tot een aanzienlij ke energiebesparing kan lelden. Toch worden enkele bedenkingen geopperd. Een bezwaar is, dat stads verwarming een groot en langdurig beslag legt op de beschikbare inves teringskapitalen. Bovendien levert elke in isolatie geïnvesteerde gulden in het algemeen een hogere energie besparing op dan bij stadsverwar ming. Ontwikkeling van de kosten van aardgas incl. BTW. milieuheffing en vastrecht. Ontwikkeling van de kosten van aardgas indien de tarieven van 1969 gekoppeld zouden zijn aan de ontwikkeling van het prijsindexcijfer voc de gezinsconsumptie van werknemersgezinnen (1969 100). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De mengvoederindu strie heeft vorig jaar in tegenstel ling tot vele andere bedrijfstakken de produktiecapaciteit vrijwel volledig kunnen gebruiken. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaarverslag. Hierdoor steeg de mengvoederpro- duktie van alle bedrijven gezamen lijk met 7.6 procent. Dit stijgingsper centage steekt (ook) gunstig af bij het stijgingspercentage van de hele Europese Gemeenschap, dat op 2 uitkwam. Hierbij wordt overigens aangete kend. dat het mengvoederverbruik verhoudingsgewijs in ons land het hoogst ligt. i een onzer verslaggevers tïSSELDORF Mr. Gerrit Klapwijk is op eigen verzoek ontslag verleend uit zijn functie van orzitter van de raad van bestuur van de ZentralgeseUschaft VFW-Fokker. Het ontslag gaat op 1 l a.s. in. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.0 7.75 8.0 7.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 8.0 7.75 8.0 7.75 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.3 7.7 7.5 8.3 7.7 7.5 Centraal Beheer 5 jaar - 7.9 7.9 Ennia 10 jaar - 7.9 7.9 Nat. Nederl. 10 jaar - 7.9 7.9 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.0 '8.0 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.0 8.0 RPS 5 jaar 1.- '7.75 7.75 Spaarbank R'dam 5/3 jaar il jaar 1 2 7.75 6.75 7.75 6.75 Stad A'dam 5 jaar 1- 7.75 7.75 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2- 2- 7.7 8.1 7.9 7.9 83 7.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die Ud zijn v NVBL. Op een enkele aanpassing na, zijn er deze week geen wijzigingen te melden. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) olgens de raad van bestuur van de iëntralgesellschaft, die dit mee- eelt. heeft de heer Klapwijk ontslag fenomen, „aangezien hij van mening I, dat hij onder de huidige omstan- igheden deze functie in Duitsland let optimaal kan vervullen". Een (oordvoerder van VFW-Fokker wil- e de motieven voor het ontslag niet ader toelichten. Wel wees hij erop, ft de heer Klapwijk van Duitse de meerdere malen is bekritiseerd verband met de mislukking van jet tweemotorige straalvliegtuig, de W-614, waarvan in de afgelopen jo maanden geen enkel toestel meer verkocht. In totaal zijn sinds begin )74 zestien toestellen verkocht erder houdt het ontslag van de heer lapwijk verband met de steun van 10 miljoen mark, die de regering in onn eind vorig jaar heeft beloofd, leze steun, verleend om de conse- uenties van de beëindiging van de roduktie van de VFW-614 op te van en, is gegeven onder voorwaarde, at VFW-Fokker fusie-onderhande ngen zal beginnen met het Duitse liegtuigconcern Messerschmitt- ölkow-Blohm (MBB). Deze onder- andelingen zijn al enkele maanden aande. De tweede voorwaarde van >nn was, dat VFW-Fokker persone- veranderingen in de top van het oncern verlangde en het moet deze is zijn geweest, die, gevoegd bij ruk van Duitse leden in de raad van «stuur van VFW-Fokker, de reden roor de ontslagaanvrage van de heer tlapwijk is. )e woordvoerder van VFW-Fokker «nadrukte, dat het ontslag van de eer Klapwijk geen verband houdt iet het verloop van de fusie-onder- andelingen met MBB. Zaterdag j.l. laakte de Industriebond NVV be- end, dat in deze onderhandelingen Heen gesproken wordt over een fu- lie tussen VFW in Bremen en MBB, (aarbij Fokker uit de boot zou val- :n. De bond acht deze ontwikkeling ïvensgevaarlijk voor Fokker (7.000 3ELFELD Staatssecretaris Beyen fan economische zaken vindt terug- Iringing van de kostenstijging van iet grootste belang voor de verbete- ing van onze concurrentiepositie, daar „daarenboven zullen wij door >eter voorlichting en het snel doen doorstromen van informatie het be- Irijfsleven van de mogelijkheden op luitenlandse markten tijdig op de loogte dienen te stellen. Om van die nogelijkheden een goed gebruik te cunnen maken zal dat bedrijfsleven Joor de overheid dienen te worden indersteund bij de noodzakelijke verdere bestudering van en penetra tie op buitenlandse markten." Aldus de speciale staatssecretaris voor de ixport die ook vond dat het bedrijfs- even in staat moet zijn om op zoveel hogelijk vergelijkbare condities of-- ertes in het buitenland te kunnen uitbrengen. 4r Beyen sprak er tijdens een bij enkomst van de Nederlandse Ex- irt Combinatie (NEC) zijn veront- nisting over uit dat de waarde van Nederlandse uitvoer tussen 1973 1976 is teruggelopen van 56 tot ca. procent van het nationaal inko- en. En dat terwijl de aardgasuit- "~t is toegenomen. Zonder gas zou e betalingsbalanspositie heel lilijk zijn: in 1977 zouden we on- 15 miljard aan deviezen moeten uitgeven als we al zouden moeten importeren. werknemers in Nederland), omdat dit bedrijf als zelfstandige eenheid niet het hoofd boven water kan hou den. Ook voor hoogwaardige Neder landse toeleveringsindustrieën zal een ontkoppeling een gevoelige klap betekenen, meent de bond. Het PvdA-kamerlid Van der Hek zal over deze kwestie kamervragen stellen. Tot opvolger van de heer Klapwijk is benoemd de heer F. Swarttouw. De heer Klapwijk blijft, ook na 1 juli, voorzitter van de raad van bestuur van de Kon. Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker (houdstermaat schappij van 50 pet van de aandelen van de VFW-Fokker-groep). Tevens blijft hij voorzitter van de.raad van commissarissen van de Nederlandse werkmaatschappijen Fokker VFW4 en Fokker-VFW International Van een onzer verlaggevers RIJSWIJK Het vorige week in Brussel bereikte akkoord over de landbouwprijzen in de Europese Gemeenschap, heeft nauwe lijks een bijdrage geleverd tot een oplossing van de fundamente le problemen van de zuivel. Het gevaar is, dat een langzame koude sanering van de landbouw als enig alternatief overblijft. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De industriebonden zijn met Vmf-Stork niet geheel tot overeenstemming kunnen komen over de reorganisa tie van het concern. Overeenstemming is nodig om in aanmer king te komen voor de steun, die de overheid in het vooruitzicht stelde in het kader van de reorganisatie van de scheeps- en zware apparatenbouw, zo verklaarde gisteren Bas Nieuwland van de Industriebond CNV na afloop van de besprekingen. Mr. G. C. Klapwijk Dit zei voorzitter drs H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel gisteren in de openbare vergadering in Rijswijk, na erop te hebben gewe- ROTTERDAM In de ontwikkelingslanden behoort de produktie van voedsel en levensmiddelen tot de doelstellingen waaraan zeer hoge voorrang moet worden gegeven. Unilever is bereid om haar beleid steeds meer af te stemmen op deze prioriteiten en om in de betrokken landen met regeringen of andere lokale deelgenoten samen te werken aan de verwezenlijking van die doelstellingen. zen dat het resultaat teleurstellend is. maar dankzij de inspanning van minister Van der Stee uitein delijk niet is tegengevallen. De drie fundamentele problemen in de zuivel (de overschotten, de te lage inkomens en de monetaire politiek) zijn naar zijn mening opnieuw voor uitgeschoven, wellicht in de vage hoop dat in de toekomst op een of andere wijze wel oplossingen zullen komen opdagen. De huidige besluit- vormings-procedure leent zich, naar zijn mening, ook niet voor funda mentele oplossingen. Dringend Vfm-Stork gaat nu in een brief aan de ministers van economische en van sociale zaken de eigen reorgani satieplannen uiteenzetten met daar in vervat de opvattingen van de in dustriebonden. De industriebonden zullen een gesprek met de bewinds lieden vragen, aldus Nieuwland. Nieuwland verklaarde, dat een aan tal standpunten van Vmf en de indu striebonden niet meer ver uit elkaar liggen, maar op andere punten zijn de meningsverschillen nog groot. Dat is met name het geval ten aan zien van Conrad Stork en Bronswerk KAB. De Industriebond CNV verzet zich hier tegen de omvang van de reorganisaties, waarbij, aldus Nieuw land. Vmf bepaalde afdelingen van Conrad Stork zodanig wil inkrim pen, dat het bestaan van het hele bedrijf onzeker wordt. De Industriebond CNV verzet zich niet tegen het losmaken van Stork Werkspoor Diesel uit Vmf-verband. mits de reorganisatie in fasen wordt uitgevoerd. Daarbij zal, aldus Nieuw- Dit zei de heer H. F. van den Hoven, voorzitter van de raad van bestuur, in een rede tijdens de jaarvergade ring. Unilever moet er dan wel op kunnen rekenen dat de regeringen van de ontwikkelingslanden een zo danig economisch en politiek kli maat scheppen, dat het voor Unile ver commercieel verantwoord is in dergelijke activiteiten te investeren, aldus de heer Van den Hoven. Zijns inziens kan Unilever door haar kennis van en ervaring met het be heer van plantages, het kweken en verzorgen van gewassen, de produk tie en het gebruik van veevoer, met diepzeevisserij en visteelt, en met de produktie. verkoop en distributie van levensmiddelen een bijdrage le veren tot de oplossing van het voed selgebrek. Grotere opbrengst Meer voedselproduktie moet volgens de topman van Unilever vooral wor den verkregen door vergroting van de opbrengst per hectare. Daarbij is volgens hem overdracht of aanpas sing van technologie minstens zo be langrijk als introductie van nieuwe gewasvariëteiten. Unilever heeft ruime ervaring met de ontwikkeling van teeltmethoden voor groenten en deze basiskennis kan ongetwijfeld benut worden voor toepassing bij andere gewassen in andere landen. Met traditionele methoden van plan tenteelt kan nog veel worden be reikt. Niettemin houden enkele nieu we technieken nu al de belofte in van een betere en ruimere toepassing van die methoden. Zo houdt Unile ver zich onder meer bezig met de mogelijkheid door verandering van de genetische structuur de teelt van gewassen te verbeteren en de groei- tijd te bekorten. In de meeste ontwikkelingslanden gaat na de oogst nog 20 tot 40 pet van het gewas verloren. Iedere be perking van dit verlies, hoe gering ook, verhoogt de produktiviteit van de landbouw. Unilever bezit ruime kennis van opslag-, droog-, verwer- kings- en distributiemethoden, die een waardevolle bijdrage kunnen le veren tot het behoud van voedsel- grondstoffen. Bovendien zal meer graan voor men selijke consumptie beschikbaar ko men als stro, gras en andere gewas sen, die voor de mens ongeschikt zijn, tot verwerking in veevoer kun nen worden benut. Unilever ontwik kelde en werkt aan procédés hiertoe en zoekt naar mogelijkheden ze in de Derde Wereld toe te passen. Redelijke prijs Om de kleine boer in de ontwikke lingslanden te brengen tot verhoging van de produktiviteit van zijn grond heeft hij aanmoediging nodig zoals een redelijke prijs voor zijn produk- ten, doeltreffende afzetsystemen, voldoende zaden, kunstmest en technisch advies. Om de nieuwe technologie in elk land en iedere omgeving aan de omstandigheden aan te passen kan juist een multina tionale onderneming als Unilever een belangrijke bijdrage leveren, zo zei de heer Van den Hoven. Het zal veel tijd en inspanning ver gen om de talloze kleine boeren met nieuwe werkmethoden vertrouwd te maken, tenzij dit in de verschillende streken centraal georganiseerd en gecoördineerd wordt. Technisch lijkt het de heer Van den Hoven wel mogelijk rond 2000 de graanproduk- tie in de ontwikkelingslanden te heb ben verdubbeld. „Te veel wordt tegenwoordig de na druk gelegd op invloed en macht van multinationale ondernemingen, ter wijl maar al te vaak wordt voorbijge gaan aan hun feitelijke en potentiële bijdrage tot de economische ontwik keling", zo merkte de heer Van den Hoven op. De groei van de welvaart in landen waar Unilever werkzaam is, vergroot in principe de markt voor Unilever- produkten voor dagelijks gebruik en komt aan de onderneming ten goe de. Aan de andere kant kan Unilever haar betekenis voor de Derde Wereld versterken door een groter aandeel te nemen in de opvoering van de voedselproduktie. aldus de heer Van den Hoven. Het terugdringen van de zuivelover- schotten op sociaal verantwoorde wijze blijft een urgente opgave van de Europese landbouwpolitiek. In de beginjaren van de Europese Ge meenschap was er nog geloof in gro te oplossingen en was er nog visie op het landbouwprobleem. In de inlei ding op het befaamde plan-Mansholt qWodtH lYlPt" A vfiho in 1968 werd een vijftal doeleinden in dAhUUiU II1CL AVCUC „grote stijl" beschreven. Van een onMr ver5laggevers GRONINGEN De werknemers van KSH-Noord Nederland zijn ak koord gegaan met overname door de aardappelmeelcoöpera tie AVEBE. Dit betekent tevens dat ze terug gang in loon accepteren. Ook bij het FNV aangesloten leden hebben de AVEBE voorstellen geaccepteerd. Zoals we eerder berichtten waren de FNV-bestuurders het niet met de voorstellen eens. CNV. de Unie BHLP en het hoger personeel waren al wel akkoord gegaan. Bij de stemmingen bleek een meer derheid van het KSH-personeel zich bij de voorstellen neer te leggen. Dit gebeurde min of meer noodgedwon gen omdat de loongaranties van het ministerie van landbouw vannacht afliepen en de AVEBE weigerde nog verder te praten. Het KSH-personeel krijgt in de komende Jaren drie loon- compensaties minder om op hetzelf de loonpeil te komen als het AVEBE- personeeL Naar de situatie van nu „vertaald", zouden ze, aldus de heer Schelhaas, als volgt kunnen worden be schreven: de landbouw te helpen uit de ach tergebleven positie in inkomen te geraken; evenwicht brengen tussen vraag en aanbod, rekening houdend met de wenselijkheid van voedselhulp en reserve voorraden; In de landbouw tot bedrijfsvor men te komen, waarin de investerin gen rendabel zijn en arbeidsomstan digheden en sociale voorzieningen vergelijkbaar zijn met die in de rest van de samenleving; de mogelijkheid te scheppen voor boeren, voor wie geen emplooi meer is in de landbouw, gelijkwaardig werk buiten de landbouw te vinden. ROTTERDAM Verto (staalkabels, touw, netten, oogstgarens) verwacht ook voor 1978 weer een verlies. Er is geen aanleiding te verwachten, dat de factoren, die in 1977 de oorzaak waren van een verlies van 9,96 miljoen gulden (1976: 5,8 miljoen) dit jaar drastisch zullen veranderen, aldus Verto In het Jaarverslag. Daarenboven zullen de omzetten dit jaar aanmerkelijk dalen doordat dc oogstgarenverkopen grotendeels zul len vervallen. De hoogte van het verlies wordt in belangrijke mate bepaald door het tempo waarmee Verto kan reorganiseren. Dochter Anza (visserij-uitrusting, netten) leed vorig jaar weer een fors verlies, zij het geringer dan in 1976. Het voortbestaan van de onderne ming is afhankelijk van financiële steun van de overheid. BIJ Anza wer ken ongeveer 300 man. Vorig jaar kon Verto de positie op de oogstgarenmarkt niet handhaven. Hierdoor werd de produktie van oogstgarens en andere touwproduk- ten drastisch verminderd. Het be drijf in Frankrijk is gesloten en dat in België sterk ingekrompen. Het personeelsbestand van Verto daalde daardoor van 1.636 tot 1.234 en voor dit jaar wordt een verdere daling voorzien. Dochteronderneming Touwfabriek „De Volharding" in Oude Pekela wordt dit jaar gesloten. Dit bedrijf lijdt onder Invoer uit ontwikkelings landen. Een reddingspoging om De Volharding (50 man) te behouden is mislukt. SCHUITEMA in Amersfoort (groot- en detailhandel in levensmid delen) acht de kans op een lager concernresultaat over 1978 aanwe zig. Thans bestaat niet de Indruk dat daardoor het dividendniveau voor 1978 verlaagd zou moeten worden Voor CINDU-KEY EN KRAMER (bouw, chemie) wordt 1978 een dui delijk beter Jaar dan 1977, toen een netto verlies werd geleden van 2.5 min tegen een winst van 3,5 min in 1976. In de eerste plaats wordt daar bij gedacht aan een terugkeer tot een wlnstposiUe, zo blijkt uit het jaarverslag land, eerst de top en het kader moe ten worden gereorganiseerd „en dan verder afzakken naar beneden". Vmf wil de reorganisatie in één pakket uitvoeren. De industriebond gaat ook akkoord met de sluiting van International Handling in Amster dam-Noord, mits de produktieve ac tiviteiten in een ander bedrijf van Vmf worden voortgezet. Vmf meent dat deze activiteiten onrendabel zijn en wil geen overplaatsing. Ten aanzien van Stork Bepak is geen akkoord bereikt over de verdeling van de produktie over de vestigingen in Utrecht en Eist. Vmf meent, aldus Nieuwland, dat Eist over enige tijd dicht moet. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Nederlandse con sumenten hadden eind maart voor 9.7 miljard schulden uitstaan bij banken, vanwege aankopen op afbe taling en andere vormen van 'con sumptief krediet'. Dit meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het schuldbedrag komt neer op bijna ƒ700 gemiddeld per Nederlander, groot en klein bij elkaar. In de eerste drie maanden van dit jaar werd voor 1,6 miljard aan schulden van consumptief krediet afgelost. Er werd echter voor ƒ2,2 miljard aan nieuwe schulden aange gaan. Vergeleken met een jaar geleden be tekent dit een groei van het con- j sumptief krediet met 19 procent Tóch is deze groei minder dan vorig jaar, toen deze kredietvorm in het eerste kwartaal was gegroeid met liefst 34 procent in vergelijking met 1976. De explosieve kanten zijn der halve nu verdwenen uit de groei, zo constateert het CBS. Intussen is het marktaandeel van de spaarbanken (waaronder de Rijks postspaarbank) ln het consumptief krediet verdubbeld tot 7,7 procent. Het overgrote deel van deze kredie ten wordt echter nog steeds ver strekt door de financieringsmaat schappijen en particuliere voor schotbanken, die 57 procent van de markt bestrijken. MCINTOSH: Dit confectiebedrijf heeft voor het eerst sinds jaren weer een omzetsUJging van 15 pet. kun nen boeken. De omzet ging omhoog van 377,5 min naar 432.2 min De nettowinst steeg van ƒ4,8 min tot 5,0 min. Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 3 60. Gelet op de ontwikkelingen in de eerstè maanden van 1978 wordteen omzet stijging van 10 pet verwacht. On danks de onzekerheid door het feit dat het eindresultaat sterk wordt beïnvloed door de gang van zaken in de laatste maanden van het Jaar. vertrouwt het bestuur erop een wat hogere nettowinst te kunnen behalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23