Van der Klaauw wil sanctiewet intrekken Versterking van leger en politie 'Pensioengerechtigde leeftijd niet hoger' Ook vloei baar biedt Pokon de meest ideale planten voeding! POKON ennia Konstant Krediet Grote bezwaren in Eerste Kamer Botsing bij verkeersblokkade Twee sportduikers met caissonziekte overleven avontuur Meer financiële armslag.. Voor die kleurentelevisie, bijvoorbeeld. Snel geld zodra u 't nodig hebt. Babydolfijn tijdens show geboren Van Agt bepleit: Nieuwe wet regelt voorkeur huurder bij verkoop woning 'Kaapverdiaanse moet snel land uit' Van der Klaauw naar Israël Zes ton buit bij overval Ria Beckers uit kritiek op PvdA Vakorganisaties tegen later afzwaaien beroepsmilitairen: NSDAG 17 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie DEN HAAG Rondom de politiek gevoelige sanctiewet dreigen opnieuw problemen te ontstaan. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) overweegt deze wet, die vorig jaar door de Tweede Kamer na langdurige beraadslagingen werd goedgekeurd, in te trekken. Dit in verband met de grote bezwaren waarop het wetsontwerp in de Eerste Kamer, met name bij CDA en WD, is gestuit. „Voorop staat dat een sanctiewet nodig is. De kans is momenteel ech ter groot dat het huidige wetsvoor stel wordt verworpen. Wijzigingen zijn bij een wetsonterp dat al in de Eerste Kamer behandeld wordt, niet meer mogelijk. We kunnen dus twee dingen doen. Het wetsontwerp in trekken en het door een nieuw ont werp vervangen, ofwel afwachten wat de Eertste Kamer uiteindelijk gaat doen. Ik overleg nog met mijn collega-ministers wat ons te doen staat", zei minister Van der Klaauw gisteren desgevraagd. In het debat over buitenlandse za ken gisteren in de Eerste Kamer had Van der Klaauw gezegd ook zelf de bezwaren die vanuit CDA en VVD naar voren zijn gebracht, te kunnen delen. Hij weigerde in te gaan op de PvdA-eis (per motie gesteld), dat de regering haar oordeel over de proble men die in de Eerste Kamer zijn gerezen, voor 15 juni geeft. Mevrouw •til Van een onzer verslaggevers VIANEN Een botsing tussen drie vrachtwagens en een personenauto nabij het beruchte verkeersknoop punt Vianen heeft gisterochtend vroeg al na tien minuten een einde gemaakt aan een wegblokkade bij het dorp Lexmond. De blokkade was opgeworpen door een vorige week opgericht actiecomité dat strijd voor een versnelde aanleg van de nieuwe rijksweg A-27 over het traject tussen Lexmond en Vianen, ter ontlasting van het vele sluipverkeer door de woonwijken. Twee blokkades elders in de omgeving vonden gewoon door gang. Bij het ongeval werd niemand ern stig gewond. De vrachtwagenchauf feur, die het ongeluk veroorzaakte heeft verklaard te zijn afgeleid door de blokkade op de parallelweg naast de bestaande (tweebaansweg) A-27. Woordvoerder Gerard van Vliet van het actiecomité zei het ongeval te betreuren, maar zocht de oorzaak eerder in de dikke mist ter plaatse. Gevraagd naar het waarom van een blokkade bij dichte mist zei hij: „We moesten iets doen. De mensen zijn hier niet meer te houden. Als we dit niet hadden gecoördineerd, zouden we ongetwijfeld wilde acties hebben gekregen. Iedereen is het beu". Of de actiegroep nieuwe blokkades wil gaan uitvoeren, is nog niet be kend. Eerst zal morgen in Vianen een hearing worden georganiseerd waar bij enkele Tweede-Kamerleden aan wezig zullen zijn. Zoals eerder ge meld, heeft de WD in Vianen zich aan het actiecomité onttrokken aan gezien men het niet eens was met het' voeren van prikacties alvorens een ultimatum aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat op 20 mei zou zijn verlopen. Op de foto één van de versperde kruis punten. „Ik ga met de andere Indianen de regendans uitvoeren." VLISSINGEN (ANP) Twee Belgi sche sportduikers die na een duik in de Oosterschelde met caissonziekte opgenomen moesten worden in een druktank, hebben het avontuur overleefd: ze konden gezónd en wel naar huis terug. De twee mannen. Alfons Vermeulen uit Geels en Ivo Verhoeven uit Blauwberg, waren na een diepduik in de Oosterschelde te snel naar boven gekomen, waardoor ze getroffen werden door de zo ge vreesde caissonziekte, waarbij snelle opname in een decompressietank noodzakelijk is. In de Zeeuwse zie kenhuizen ontbreekt een dergelijke voorziening nog steeds, ondanks het feit dat in de zomer vele duizenden sportduikers de Zeeuwse wateren opzoeken. De twee Belgen hebben in gezel schap van hulpverleners en echtge noten een race tegen de klok moeten houden om op tijd een druktank te vinden ergens in Zeeland. De eerste waar ze terecht konden, de decom pressietank aan boord van het rijks- waterstaatvaartuig De Zuidvliet in de Sofiahaven op Noord-Beveland, bleek niet op druk te komen. Na veel heen en weer gerij werd de tweede gevonden aan boord vanhetrijkswa- terstaatvaartuig Katseveer in de werkhaven Schelphoek op Schou- wen-Duiveland. Daar zijn de man nen, aanvankelijk met een plaatse lijke arts, die zichzelf niet bevoegd achtte tot de specialistische hande lingen die nodig zijn bij behandeling van patiënten in een druktank, opge nomen. Later kreeg de arts hulp van twee gespecialiseerde artsen op het gebied van de caissonziekte, die van uit het marinehospitaal met een heli kopter uit Den Helder werden aange voerd. Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrnstellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling' u niet gelegen komt. Vraag uw verzekeringsadviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. Van den Heuvel (PvdA) had erop gewezen dat premier Van Agt in de regeringsverklaring de uitvoering heeft beloofd van alle al genomen of aangekondigde maatregelen door de vorige regering ten aanzien van zui delijk Afrika. Zij meende dat de re-' gering met die belofte in strijd zou komen als de sanctiewet niet onge wijzigd zou worden verdedigd. Verder dan VN Het wetsontwerp is bedoeld om sanctiemaatregelen tegen andere landen, zoals bijvoorbeeld een eco nomische boycot tegen Rhodesië, een wettelijke basis te geven, is niet met name op zuidelijk Afrika toege- schreven.Het ontwerp is opgesteld •door de voormalige staatssecretaris van buitenlandse zaken,prof. Kooi- jmans (CDA). Tweede onderteke naar van het ontwerp was de heer Van Agt,toen minister van jusitie. Het ontwerp voorzag in een wettelij ke basis die verder strekte, dan uit sluitend de sancties die uitgevaar digd worden door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Deze sanc ties moeten door de lidstaten dwin gend worden opgevolgd. Volgens het wetsontwerp zou het echter ook mógelijk worden sancties af te kondigen indien daartoe door andere organen dan de Veiligheids raad een aanbeveling was gedaan. Dat sloeg ondermeer op de Algeme ne Vergadering van de VN, maar ook op de Europese Gemeenschap of Ne derland zelf. Als Nederland alleen tot actie zou willen overgaan zou daaraan wel overleg met de bondge noten aan vooraf dienen te gaan. De Tweede Kamer kan volgens het wetsontwep binnen veertien dagén bezwaar tegen een sanctiebesluit aantekenen om de zaak dan even tueel bij meerderheid af te gelasten. Het wetsontwerp werd in de Tweede Kamer aangenomen met de unanie me steun van PvdA en CDA, alhoe wel in de CDA-fractie nogal wat re serves bestonden. De WD stemde in haar geheel tegen. Woordvoerder van de CDA-fractie was indertijd de heer Van der Mei, nu staatssecretaris van buitenlandse zaken. Hij zei gis teren: „Ik had indertijd ook al mijn reserves, maar gelukkig behoort de zaak nu niet meer tot mijn terrein". HARDERWIJK Ruim tweedui zend bezoekers van het Dolfinari um in Harderwijk zijn getuige ge weest van de geboorte van een ba bydolfijntje. Tijdens de normale show zonderde moederdolfijn Skin ny zich onverwacht af om even later spartelend boven te komen met in haar kielzog de kleine dol fijn. (foto). Moederdolfijn Skinny kwam zelf ooK in het Dolfinarium ter wereld. Het Jonge dolfijntje is het derde in het Dolfinarium geboren levende exemplaar. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Premier Van Agt vindt dat niet op delensle en politie bezuinigd moet worden. In een verkiezingstoespraak ln Groningen zei de premier dat defensie versterkt moet worden en dat het huidige politieapparaat niet opgewassen ls tegen de harde en georganiseerde misdaad. Daarom moet er meer politie komen. Bezwaren De bezwaren van CDA en WD be treffen om te beginnen de ruime wer king van de wet die de besluiten van de Veiligheidsraad te buiten gaat. Vervolgens menen deze fracties dat er schadevergoeding mogelijk moet zijn voor bedrijven die schade lijden door een boycot, indien de boycot niet door de Veiligheidsraad is opglegd. PvdA en CDA in de Tweede Kamer hadden een overeenkomstig WD- voorstel indertijd verworpen. Zij meenden dat dit soort schade onder- het normale ondernemingsrisico be hoort te vallen. Tenslotte hebben CDA en WD in de Eerste Kamer ernstige kritiek op de strafrechtelij ke kant van de zaak. Het wetsont werp maakt het mogelijk Nederlan ders die zich in het buitenland schul dig maken aan schending van een boycot te vervolgen, ook indien die schending ln het betreffende land niet strafbaar is. Dit strafrechtelijke bezwaar wordt met name ook door minister Van der Klaauw gedeeld. Hij kon gisteren niet zeggen wanneer de regering met een nader standpunt over de zaak zal komen. De CDA-fractieleider Van Hulst benadrukte dat hij de regering alle tijd wil geven om met een betere sanctiewet te komen. Ook in vloeibare vorm heeft Pokon de hoogste voedingswaarde. Wie een garantie wil voor gezonde, sterke kamerplanten kiest daarom altijd Pokon. Al bijna 50 jaar het merk met de meeste groeikracht - nog nóóit overtroffen! DOET MEER VOOR UW PLANTEN Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Van Agt zal nog dit jaar een wetsontwerp bij de Tweede Kamer deponeren ter re geling van het voorkeursrecht voor huurders bij de verkoop van hun woning. Volgens dat wetsontwerp zullen de huurders van een woning op een bepaalde wijze als eerste in aanmer king komen om te kopen, indien de woningeigenaar de woning wil ver kopen. De premier wees op de toenemende onveiligheid in Nederland. Deze be perkt zich niet meer tot de grote steden maar verbreidt zich volgens Van Agt hier en daar ook over de dorpen. Het versterken van de defensie kost geld, maar het zal toch moeten, on danks de els tot bezuiniging. Die bezuiniging kan niet bij het bedrijfs leven worden gehaald, want dat ver keert in ademnood door ondermeer de hoogste loonkosten ln Nederland van geheel Europa. De bezuinigin gen zullen uit de inkomens (niet ai- leen de lonen) moeten komen. Dat dient te geschieden „naar mate van rechtvaardigheid", aldus premier Van Agt. Kritiek op FNV De premier zei, dat de FNV-kritiek op de kabinetsvoorstellen over de vermogensaanwasdeling (VAD)- ten koste van de werkgelegenheid gaat. Het kabinet wil een deel van de VAD-gelden gebruiken voor ver vroegde pensionering. Dat kan werk opleveren voor Jongeren. Door het collectieve deel van de VAD-gelden anders te willen besteden, werkt de FNV deze mogelijkheid om de wer kloosheid te bestrijden tegen. Verder ontkende de premier de ruzie -die er zou zijn geweest tussen minis ter Albeda en de rest van het kabinet met betrekking tot de onderne mingsraden. „Sterker nog, er is tot nu toe geen enkel meningsverschil geweest dat uitmondde in een poli tieke breuklijn, waarbij CDA en WD-ministers tegenover elkaar kwamen te staan. Zo is 't niet en zo zal 't niet worden". Gewetensbezwaren Sprekend over de herziening van 'de wet gewetensbezwaarden, zei pre mier Van Agt dat geen enkele zich zelf respecterend staat kan toelaten dat militaire dienst wordt geweigerd omdat sommigen de Nederlandse sa menleving niet waard vinden verde digd te worden. „Die mensen moeten emigreren en ook af zien van de voordelen die deze samenleving hen biedt". Wat de vorming van meerderheids colleges van burgemeester en wet houders betreft zei Van Agt dat het CDA hiermee ln het verleden zelf ook fouten heeft gemaakt. En het „niet al te fraai" heeft gedaan. „Dan dienen we dat te verbeteren". DENHAAG (ANP) Landsadvocaat mr E. Drooglever Fortijn vindt, dat het zestienjarige Kaapverdiaanse meisje Manuela Correia Cabrai zo snel mogelijk moet worden uitgewe zen. Hij betreurt het dat dit nog niet eerder kon gebeuren, doordat het meisje, dat illegaal in Nederland ver blijft, een kort geding heeft aange spannen tegen de Staat. Dat diende gisteren voor de president van de rechtbank in Den Haag. De advocate van Manuela. mevrouw mr V. M. Weskl eist van de Staat, dat Manuela toestemming krijgt in Ne derland te blijven om de beroepspro cedure af te wachten die zij heeft aangespannen tegen de weigering haar een verblijfsvergunning te ver lenen. In tweede instantie eist Manuela een redelijke termijn voor haar vertrek, in welke periode zij psychisch bege leid zou moeten worden. Het meisje hééft bij de Rotterdamse politie ver klaard dat zij door de ex-vriend van haar zuster en diens neef is ver kracht. Mr. Drooglever Fortuijn meende tij dens de behandeling van het geding dat de dagvaarding nietig veklaard zou moeten worden, omdat Manuela als minderjarige geen vordering ln zou kunnen stellen. Bovendien be streed hij dat Manuela zou zijn ver kracht. Volgens de landsadvocaat is uit de processen-verbaal van de poll- tie en uit brieven van Manuela's va der gebleken, dat het meisje vrijwil lig met de ex-vriend van haar zus is meegegaan en dat zij een verhou ding met diens neef had. met wie zij zou willen trouwen. Het verzoek dat de landsadvocaat, mede namens staatssecretaris Haars deed, om vervroegd uitspraak te doen, werd door de president inge willigd. Dit zal morgen gebeuren. Van onze parlementsredactie DEN HAAO Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gaat binnen afzienbare tijd officieel op bezoek ln Israël. HIJ deelde gisteren ln het debat over buitenlandse zaken ln de Eerste Kamer mee, een uitnodi ging hiertoe recent van zijn Israëli sche ambtgenoot Dajan te hebben aangenomen. In het debat sprak de minister zich uit tegen een motie van de PvdA en PPR over Almelo. De motie vroeg de regering voortaan eerst met het par lement te overleggen alvorens te be sluiten tot uitbreiding van de pro* duktlecapaciteit van de ultracentri- fugefabriek in Almelo. Dit, zo zei de Indiener van de motie, de voormalige minister van wetenschapszaken Trip (PPR), om te voorkomen dat de Ka mer weer zo verrast wordt door de ontwikkelingen op dit terrein als ten aanzien van de huidige uitbreiding van de ultracentrifugefabriek. De WD verweet Trip botweg boter op zijn hoofd te hebben omdat volgens de WD Juist het vorige kabinet van de Urenco-zaak zo'n troep heeft gemaakt. Minister Van der Klaauw weigerde in te gaan op het PvdA-verzoek de Grieken onder druk te zetten om de regeling voor Griekse gewetensbe zwaarden tegen de militaire dienst te humaniseren. Nu moeten Griekse dienstweigeraars soms Jarenlang de gevangenis ln. Van der Klaauw zei over „de vlek op blazoen van Grie kenland", wel te hebben gesproken met de Griekse premier Karamanlis tijdens diens recente bezoek aan Ne derland. Karamanlis heeft mij verzekerd dat er naar wetswijziging gestreefd wordt, zei Van der Klaauw. Hij vond de zaak ernstig, maar toch niet zoda nig dat Nederland zijn steun voor de toetreding van Griekenland in de Europese gemeenschap daarom zou moeten intrekken. ORONINOEN - Bij een overval op een geldtransport ln Groningen is gistermorgen ongeveer zes ton buit gemaakt. De overvaller sloeg zijn slag in het kantoor- en horecage- bouw dat bij de Veemarkt staat. Op de eerste verdieping van dit gebouw is een bijkantoor van de Rabobank. Een man, die een koffer met geld droeg; is dichtbij dit kantoor be dreigd en overvallen. Direct nadat de overvaller het geld te pakken had, sprong hij door een ruit naar buiten. Hij wist op een plat te komen en vandaar in een gereed staande auto waarin een handlanger zat. De wagen reed daarna met hoge- snelheid weg. De wagen was vermoe delijk een ln Groningen gestolen grijze Fiat. Van onze parlementsredactie WEESP Fractieleider Ria Beckers van de PPR heeft de PvdA gister avond op een verkiezingsbijeen komst in Wcesp een gevaarlijk machtsstreven verweten. „De opvatting van Den Uyl dat de PvdA de oppositieperiode moet ge bruiken om haar eigen invloed uit te breiden in alle organisaties en instel lingen waar macht wordt gevormd, is gevaarlijk," aldus Beckers. In plaats van dat versterken van de eigen macht, hoopte de PPR-fractie- leidster dat de PvdA zai kiezen voor een veelvormige progressieve sa menwerking, waarin ook voor de PPR plaats zal zijn. Nog voor de volgende Kamerverkie zingen wil zij daarom een brede dis cussie opzetten over de voor- en na delen van een driepartijenstelsel in ons land. Van onze sociaal-economische redactie LUNTEREN De vakorganisaties van (beroeps)militairen voelen niets voor een verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd bij de krijgsmacht. Nu gaat men bij land- en luchtmacht op 55-jarige leeftijd met pensioen en bij de zeemacht op 50-jarige leeftijd. Staatssecretaris Van Lent van defensie bekijkt of het mogelijk is de beroepsmilitairen op latere leeftijd al te laten zwaaien. Maar plannen in die richting zijn niet aanvaardbaar. Dat zei voorzitter J. Quartel van de Christelijke Vereni ging van Militairen (CVM) gisteren in Lunteren, waar de CVM haar ledenvergadering hield. Een speciale stuur groep heeft in een vertrouwe lijk rapport aan Van Lent een balletje opgegooid in de rich ting van verhoging van de pensioenleeftijd, maar Quar tel ziet dat niet zitten. Te zwaar Hij wees er gisteren op dat zo'n tien jaar geleden die pensioengerechtigde leeftijd juist omlaag is gegaan naar 50 en 55 jaar, omdat van de oudere beroepsmilitair fysiek erg veel wordt gevergd. „Voor veel militairen die ouder zijn dan 50 a 55 jaar is het deelne men aan zware oefeningen en dergelijke vaak nauwelijks meer op te brengen. Vandaar dat die pensioenleeftijd tien Jaar geleden omlaag ging. Die zaak nu weer terug draai en is niet acceptabel. Dan krijg je een soort zig-zag be leid dat ten koste gaat van het personeel in de krijgs macht," aldus de CVM-voor- zltter. Bovendien zou een verhoging van de pensioenleeftijd vol gens hem een ongunstig ef fect hebben op de werkgele genheid. Elders in het be drijfsleven wordt alom ge praat over verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd. De CVM ziet niet in waarom de krijgsmacht op dit punt een uitzondering zou moeten zijn. Eerder richtte voorzitter Quartel in de ledenvergade ring van de CVM kritiek op het personeelsbeleid bij de fensie. „Bij het streven naar verbetering van de kwaliteit van de krijgsmacht wordt uitsluitend gedacht aan lou ter materiële zaken. Men gaat voorbij aan de belangen van de mens in de krijgs macht en dat heeft grote on rust en onzekerheid bij het personeel tot gevolg", zei hij. Personeelsbeleid De CVM-voorzitter consta teerde dat bijvoorbeeld de werk- en rusttijdenregeling waar Jaren voor geknokt is in de praktijk weinig voor stelt. Veel commandanten houden zich slechts aan de 40-urige werkweek als dat zo uitkomt en werkweken van 72 uur zijn geen uitzondering, terwijl de financiële midde len te kort schieten om dat overwerk vervolgens uit te betalen. Quartel vreest dat de drang tot bezuiniging van de afgelo pen jaren er toe zal leiden dat er in de jaren '83-'84 bij de landmacht .2300 hogere on derofficieren te weinig zullen zijn. „Voorkomen moet wor den. zei hij, dat het personeel daarvan de dupe wordt en opnieuw extra wordt belast." Hij tekende eveneens be zwaar aan tegen het over plaatsen van militairen tegen hun zin in. „Ook de militaire werknemer wil worden be trokken bij wat er gebeurt en hij mag niet voor voldongen feiten worden geplaatst," al dus Quartel. CNV-bestuurder mr DlCfc van de Kamp zei tot de CVM'ers, dat het kabinet Van Agt er goed aan zou doen eerst de bezuinigingsplannen af te werken en dan pas met mede delingen naar buiten te komen. „Minister-president Van Agt heeft het overdreven ge noemd. dat er over zijn uitla tingen over bezuinigings maatregelen onder ambtena ren onzekerheid ls ontstaan. Maar het CNV betwijfelt sterk of er Inderdaad niets aan de hand is", aldus Van de Kamp. Volgens de CNV-be stuurder is het beslist nood zakelijk dat er geen voorbari ge mededelingen worden gedaan. Hij herhaalde dat het CNV het geheel eens is met de CNV-bonden van overheids personeel: Als er gematigd moet worden zijn de ambte naren en hun organisaties be reid hun aandeel daarin te leveren. Maar van het over heidspersoneel mogen geen grotere offers worden ge vraagd dan van andere werk nemers. Als punten van actie,, die door CNV en CVM kunnen worden nagestreefd, noemde hij onder andere het wegne men van ongerechtvaardigde verschillen Ln behandeling van verschillende rangen en standen; het bevorderen van< medezeggenschap voor mili tairen en een verscherpte aandacht voor veiligheid en gezondheid Het CNV heeft zich al verzet tegen het feit, dat in het ontwerp-arbeids- omstandlghedenwet. dat nu bij de Tweede Kamer ligt. uitzonderingen voor militai ren zijn opgenomen. Per 1 Juni gaat de CVM in federatief verband samen werken met de katholieke vereniging van militairen St. Martinus. Bij de CVM ls de definitieve beslissing over die federatie al genomen, bij St. Martinus gebeurt dat van daag. De ledenvergadering van St. Martinus zal dan ook definitief kiezen voor aan sluiting bij het CNV. waarbij de CVM al is aangesloten. Door deze toetreding krijgt het CNV er straks 6500 leden bij. „De federatie telt 12 000 leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3