erkopen van Jnilever drie rocent hoger Consument vaak te kopschuw om te procederen Wegvervoer ziet chtpuntjes Een Spaarpandbiljet groeit van f695,- naar f1.000,-. 'Juridische Kojak' nodig Phs. van Ommeren kijkt naar derde wereld st eerste kwartaal 12 pet lager iger personeel iter regeling 2 PEBE-KSH Samenwerking met scheepvaartbedrijven Als u over vijf jaar een Spaarpand biljet aan toonder, op de balie van de Westland/Utrecht Hypotheekbank legt, dan ontvangt uf 1.000,--. Dat is het vaste bedrag wat een Spaarpandbiljet waard is. Wat u voor het biljet betaalt, is afhankelijk van de rente stand. Doordat het renteper centage varieert met 0,2% en uw aankoop bedrag wordt afgerond op eenheden van f 5,-- in uw voordeel, boekt u altijd een zo hoog mogelijk rendement. Zo hoog, dat uw spaargeld na vijf jaar met ongeveer de helft is toegenomen. Wilt u meer informatie? Dan kunt u het beste uw financieel |V> Westland Utrecht adviseur raadplegen. Hypotheekbank Onze nieuwste spaarvorm geeft de volle rente Lange duur en kosten maken drempel te hoog Consumentenrecht Mening over reclame DAG 17 MEI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 15 een onzer verslaggevers STERDAM De verkopen van Unilever hebben ln de eerste maanden van het lopende jaar (in geldswaarde gemeten en pieken met dezelfde maanden van 1977) een stijging van drie J tent te zien gegeven van 9 686 miljoen gulden tot 9.980 oen gulden. Naar hoeveelheden waren zij echter ongeveer i! e procent lager dan in het eerste kwartaal van vorig jaar, zo 1 |t de raad van bestuur mede. rinst, toekomend aan de houden a het gewone kapitaal, nam even* ial en wel met 12 procent van 217 oen gulden tot 190 miljoen gul- n Per aandeel van 20 betekende 1 ten achteruitgang van 3.89 tot ™1. □tag zwak toelichting op de gang van bij het concern in de eerste ,3- J^XHOL (ANP) Leden van de, 2i# e BLHP en Vereniging Hoger per- ^<eel-KSH. werkzaam bij de Zet- 370 Igroep Noord-Nederland Schol ia Honigresearch en het Centrum eneering, staan positief tegeno- de voorstellen van AVEBE over Inkomensgarantie aan K8H- knemers tot 1 juli 1980. Dit ver- '9® irde ir. T. R. Hanssens namens J| Ie bonden naar aanleiding van ii irekken tussen de vakorganisa- en AVEBE over herstructurering overname van KSH. drie maanden zegt de raad van be stuur, dat in Europa de vraag naar artikelen voor huishoudelijk gebruik en naar industriële artikelen zwak bleef. De bedrijven op het gebied van eetbare vetten en wasmiddelen behaalden betere winstmarges en in totaal hogere winsten. De resultaten van de overige bedrijven op het ge bied van produkten voor huishoude lijk gebruik waren lager dan in het overeenkomstige kwartaal van 1977, evenals die van de industriële pro- duktgroepen, zoals chemische pro dukten en papier, kunststoffen en verpakkingsmateriaal. In Noord-Amerika waren de totale resultaten ongeveer gelijk aan die van het eerste kwartaal van 1977. De bedrijven in de overige landen bui ten Europa behaalden hetzelfde goe de winstniveau als in het voorgaande jaar. De resultaten van de maat schappijen van UAC International waren wederom goed. Verkopen en winsten van geassocieerde maat schappijen, met name die van UAC International, waren belangrijk ho ger dan over 1977. De nadelige in vloed van veranderingen in wissel koersen op de door Unilever gerap porteerde winst heeft in het eerste kwartaal 1978 10 miljoen gulden be dragen. De gespecialiseerde bulkcarrier „Barendrecht" (33.000 ton) van Van Ommeren in volle zee. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Phs. van Ommeren wil ln de ontwikkeling van de derde wereld deelnemen door middel van samenwerkingsvor men met scheepvaartbedrijven in deze landen. „Onze scheep vaartkennis kan voor beide partijen aantrekkelijke mogelijkhe den bieden", zo zei ir. W. H. Brouwer, lid van de raad van bestuur van Van Ommeren bij de presentatie van het jaarverslag 1977. N HAAG Het vorige jaar is voor het internationale wegver- r geen goed jaar geweest, maar voor 1978 zijn er enkele itpuntjes. Voor een verdere achteruitgang behoeft niet te tien gevreesd, want er ls thans een toestand van stabiliteit ttreden. eru voorzitter van de Stichting Ne- landsche Internationale Wegver- Organisatie (NIWO), de heer H. >ykaas, zei dit tijdens een pers- ferentie naar aanleiding van de daag in Utrecht te houden Jaar- 9 (adering van vergunningenhou- van de NIWO. internationale wegvervoer heeft 1977 over het algemeen zonder 'I iement gewerkt. Het rendement wpercentage van de omzet) heeft i r dit vervoer gemiddeld 0,2 pro- ,51 bedragen. Aan het internatio- e wegvervoec nemen 1.500 tran- j rtbedrijven in Nederland deel. heer Hooykaas bepleitte een aan- verbeteringen, opdat het wegver- r weer op adem kan komen. Hij ),e! mde een doeltreffende controle ISjbuitenlandse vervoerders. Verder ook het zwart vervoer beter in iten worden gehouden. Het aan- van dit vervoer in het totale J frnationale vervoer zou ongeveer procent bedragen. Vijf tot acht ;nt zou worden vervoerd door vergunningenhouders, die hun toe gestane laadvermogen daarmee overschrijden, en enige procenten door vervoerders, die helemaal geen vergunningen hebben, aldus de heer Hooykaas. „Als die tien procent eruit zijn, dan zijn we al een heel eind op weg tot beperking van de bestaande vervoersovercapaciteit," zo zei hij. De moeilijkheden van het internati onale wegvervoer zijn ontstaan door het stagneren vun de ln- en uitvoer, de harde gulden, de kostenstijgingen en door maatregelen van buiten landse overheden. In dit verband noemde hij Turkije, waar anderhalf jaar geleden een heffing op het tran- sitowegvervoer ls ingesteld en „dit systeem begint zich als een olievlek uit te breiden, onder meer in Zweden en Joegoslavië." Verder is er Oosten rijk, dat op het vervoer naar, van en door het land een zware heffing heeft gelegd. Als lichtpuntjes zag de NI- WO-voorcitter onder meer de uitbrei ding van het zg. communautair con tingent met 20 procent, dat vrij ver voer tussen alle EO-lidstaten moge lijk maakt. Daarnaast wil de vennootschap in haar handelsdivisie activiteiten ont wikkelen los van de energiemarkt. In dit kader wordt thans de mogelijk heid onderzocht van een handelstak in tropisch hardhout. Iets, dat bo vendien in een redelijke relatie staat tot de bestaande activiteiten van Van Ommeren (zeevaart, expeditie, projectbehandeling en stuwadoors- werkzaamheden). Met de Indonesi sche regering en met in Indonesië in hout geïnteresseerden wordt ge tracht een dergelijke handelsactivi teit in hardhout op te Zëtten. Wel licht, dat hiermede volgend Jaar dan kan worden gestart. „Diversificatie (streven naar ver scheidenheid) en verantwoorde groei is bij voortduring onze beleidslijn", aldus de heer Brouwer. Hij wees erop, dat Van Ommeren in de inter nationale handel in een aantal basis- produkten en halffabrikaten duide lijk perspectieven ziet. Bij deze han delsontwikkeling ligt overigens dui delijk het accent op het vermijden van avonturen. Toekomst Wat de toekomst betreft wordt ver wacht, dat de vennootschap binnen een beperkt aantal jaren weer in staat zal zijn een aanvaardbaar ren dement te behalen op het eigen ver mogen (10-12 procent na belastin gen). Weliswaar zijn de overcapaci- teitsproblemen in de scheepvaart en in de tankopslag nog niet verdwenen velen zijn nog steeds pessimis tisch toch zijn er tekenen die heel bescheiden wijzen in de richting van een herstel. Dit jaar wordt evenwel nog geen wezenlijke verbetering van de be drijfsresultaten verwacht. Aan de andere kant ziet het ernaar uit, dat het dieptepunt zal worden gepas seerd. Doorgegaan wordt met het aanpassen van het bedrijf aan de gewijzigde omstandigheden. Het afgelopen jaar was het voor het bedrijf moeilijk. Het nettoresultaat daalde van ƒ11,4 miljoen tot ƒ2,2 miljoen. Er wordt geen dividend uit gekeerd. Van Ommeren is alert op de mogelijkheid om orders voor nieuwe schepen in Nederland te plaatsen. Volgens het bestuur bestaat er een kans dat wellicht binnen enkele we ken een mededeling kan worden ge daan over de bestelling van een bulkcarrier in Nederland. De nettowinst van HEINEKEN heeft in het op 31 maart eindigende eerste halfjaar van het boekjaar 1977-1978 37,9 min bedragen tegen 37,1 min in dezelfde periode van 1976-1977. Beurs van Frankfurt J AEG AkïO Bas! 80,60 26.80 I 131,80 1 136,90 1 224.00 212.50 72.00 295,90 150,00 282,00 238,00 138.00 94.80 Klockn Kon 0*6 lufin ThpMn Umlev 15/5 16/5 119,70 243.00 293.50 198,50 90,10 g 120.90 109 50 "5> 146.20 116.00 O 23,30. 91,20 180,50 270.00 116.50 107.50 195.50 ADVERTENTIE Amsterdam, Rokin 74-76.020-249102. Amsterdam. Westeinde 26,020-264400. Amsterdam, Sarphatistraat 1.020-252525.1st. 41 en 42 Veel geld wordt nog tegen een afgeknabbelde rente wegge; "t. De huidige rentevoet op basis van het aankoop bedrag adf695,-is 7,4 feffektief rendement 7,55% Meestal komt de consument er bij een geschil met de leverancier niet toe, zijn of haar recht door middel van een gerechtelijke procedure waar te maken. De belangrijkste oorzaak is, dat de consument door de lange duur van het proces en de daaraan verbonden kosten wordt afgeschrikt om de kantonrechter voor de beslechting van het geschil in te schakelen. Het gaat meestal om een verhoudingsgewijs klein bedrag en het probleem bij deze kleine claims is, dat de kosten al gauw het (financieel) belang dat de consument bij de kwestie kan hebben, te boven gaan. „Het sop is op deze manier de kool niet waard." De huidige procesgang ls zodoende hoogst onbe vredigend voor de be handeling van consu mentenklachten. Tot deze conclusie komt mr. Jan Verhagen in zijn doctoraalscriptie: „Een vereenvoudigde kanton gerechtsprocedure in het kader van een betere consumentenbescher ming." HIJ laat het overi gens niet bij deze consta tering, maar dat blijkt wel uit de titel hij draagt (erg Interessante) bouwstenen aan voor een verbetering van deze situatie. Op beeldende wijze ver haalt hij zijn ervaringen in het Paleis van Justi tie. „De portier zegt vriendelijk trap op en rechts af. Meestal was ik voor tien uur binnen, be sprak de „rol" met de deurwaarder en zag de rechter en de griffier zich 'omkleden'. Er was ech ter een kantonrechter die mijn vroege aanwe zigheid wat minder op prijs srelde en mij vroeg, net als de anderen, ln de hal te wachten. Dat was al weer een ervaring op zich. Een hoog, groot, grijs, grauw lokaal met vier harde houten ban ken en met als enig an der interieur twee kolos sale asbakken. Belachelijk In rake bewoordingen vervolgt hij zijn relaas. „Het is volstrekt bela chelijk het schril con trast te zien tussen het uiterst sobere wachtlo kaal en de plechtige zit tingszaal, waar partijen opeens moeten verschij nen en op 'rituele' wijze worden ontvangen. De rechter opent de zitting. De niet-ingewijde aan wezigen hebben geen en kel benul van hetgeen zich tussen gerechts deurwaarder, rechter en deurwaarder-gemachtig de afspeelt. Ook het door hen gebezigde Jargon is een absoluut abacada- bra voor ze. Dan klinkt de naam van een aanwezige. Hij staat er wat ongemakkelijk bij. zo voor dat hekje en met zijn Jas nog aan. Dan doet hij zijn zegje. De kantonrechter maant hem tot spoed, en vaak staat hij na enkele minu ten al weer buiten." De heer Verhagen heeft ook meegemaakt, dat een mevrouw werd wegge stuurd, omdat zij geen schriftelijke volmacht bij zich had. En dit, ter wijl een eenvoudig tele foontje elke twijfel had kunnen wegnemen. Terecht komt de heer Verhagen tot de conclu sie dat de rechter zijn Ivoren toren dient te gaan verlaten. „Hij is geen Ood, geen hoge priester en geen magiër: althans niet mëér. Hij zal met belde voeten op de grond moeten gaan staan en gaan onderken nen, zoals prof. O. Ver- paaien stelt, dat hij een dienstverlenend beroep uitoefent en deel uit maakt van een service verlenend overheidsbe drijf. Hij zal minder tor- maal en traag moeten zijn. Ook de zittingszaal zal vereenvoudigd moe ten worden, waarbij alle juridische folkloristische inboedel dient te ver dwijnen," aldus de heer Verhagen. HIJ heeft slechts éën keer een consument als eiser zien optreden en dén nog ln een notoir geval van wanprestatie. Het was een student en dus geen 'modale' consument. In de overige gevallen stond de consument steeds als gedaagde terecht. Incassobureau Zijn conclusie over de kantongerechtsprocedu re, zoals die nu verloopt, ls. dat die is verworden tot een hoofdzakelijk schriftelijk gevoerde procedure, die hoofdza kelijk (door onderne mers) wordt gebruikt als 'incassobureau' voor vor deringen. Met name be drijven als Boek en Plaat en Wehkamp maken van deze gelegenheid ge bruik om hun vorderin gen te kunnen incasse ren. De gewone consu ment ziet men er niet of nauwelijks. Kennelijk berust de consument lie ver in wat als onrecht wordt ervaren, dan zich met de nodige angst te storten in het onbekende avontuur van een lang durige en kostbare pro cedure. Om goedkoop en snel recht te spreken in een geschil tussen leveran cier en consument, zou de kantonrechter zoals destijds de vrederechter (juge de paix) moeten optreden. In deze opzet zouden beide partijen persóónlijk zo nodig met getuigen en deskun digen voor de rechter dienen te verschijnen en een mondelinge toelich ting op de zaak geven. De kantonrechter zou zo veel mogelijk moeten trachten een 'minnelijke schikking' tot stand te brengen en daarbij de zaak, als het ook maar enigszins kan, in één zit ting moeten afhandelen. In zo n opzet is het, aldus de heer Verhagen, nood zakelijk dat de kanton rechter vóór de datum van de mondelinge be handeling al het voorbe reidend werk doet. dat nodig is om de zaak in één zitting te kunnen af doen. Dit kan bijvoor beeld door een deskundi ge op de kwestie af te sturen, of zelf ais rechter een kijkje te gaan ne men, dan wel partijen te bevelen bepaalde stuk ken zoals rekeningen te overleggen. In deze gedachte zou de dagvaarding afgeschaft kunnen worden. Hier voor in de plaats zou een eenvoudig verzoek schrift kunnen komen, waarop de klager in het kort zijn grieven schrijft en vervolgens naar de griffie van de rechtbank opstuurt. De griffie zou een kopie van dat ver zoekschrift moeten zen den aan degene tegen wie de klacht is gericht, met daarbij een duidelij ke toelichting betreffen de het hoe en binnen wel ke termijn reageren en een retourenveloppe. De gedaagde (degene tegen wie de klacht is gericht) zou veertien dagen de tijd moeten krijgen om te reageren en te laten weten of hij (of zij) wel of niet naar de zitting zal komen. Tijdens de mondelinge zitting zou het minder plechtig dan nu het ge val is, moeten toegaan. De rechter zou zich ac tief minder lijdelijk dan thans meestal het geval is dienën op te stellen. Hij zou partijen diepgaand over het ge schil moeten ondervra gen en, als daartoe aan leiding is, niet aange voerd juridisch verweer moeten opsporen. De 'gewone' consument ls juridisch niet geschoold (en bij de kantonrechter is rechtskundige bij stand niet noodzakelijk). Het gaat bij de kanton- rechtszaken in het alge meen veelal om de feiten als: was het gekochte ar tikel wel deugdelijk of. was de reparatie wel ge heel correct uitgevoerd. Juridisch-technische kwesties komen er nau welijks voor. Voorts zou op de zitting zelf efficiëntter) gewerkt moeten worden. Overi gens bepleit de heer Ver hagen een uitbreiding van het gerechtelijk ap paraat erop wijzende dat 102 kantonrechters voor 81.000 kantongerechts- vonnissen een 'idiote zaak' is. De suggesties om zittin gen 's avonds of op zater dagmorgen te houden, worden door hem een uitstekende gedachte ge noemd. Zo lang dat nog niet gebeurt, zou de con sument de tijd die hij (of zij) kwijt ls voor zon zaak doorbetaald moe ten krijgen, zoals ook het bezoek aan de arts. Zijn motief: „Wil men het recht om aan recht te komen als een aan eenie der toekomend grond recht zien, dan lijkt het me geheel aanvaardbaar dat het arbeidsrecht zo danig wordt aangepast, dat de tijd, die met een procedure is gemoeid, gewoon wordt doorbe taald en daartoe geen snipperdag moet worden opgenomen." Dat is overigens nog niet alles. Want de pogingen om de drempelvrees bij de consument weg te ne men zullen gefrustreerd blijven, als de proceskos ten bij verlies (en zelfs Dij winst) van de zaak hoger kunnen uitvallen dan het voordeel dat eventueel met een proce- De consument die zich in het consumentenrecht wil verdiepen, heeft een ruime keus in (studie)- boeken. De meest recen te, die ik op mijn bureau heb gekregen zijn: Consumentenrecht door mr J. A. M. P. Keij- ser (Kluwer ƒ30). Dit boek was voor mij het gemakkelijkst te lezen. Konsumentenrecht door mr E. H. Hondlus (Eveneens Kluwer en eveneens 30) Consumentenkoop door mr R. Overeem (Samson 34) Produktie naar be hoefte door Gerda Casi- mir (De Ultbuyt 8) Jaap Bongers (industrieel ontwerper): Volgens mij zijn de volgende 4 voorwaarden onontbeerlijk voor het maken van goede reclame: 1. een competent reclame bureau, 2. een redelijk budget 3. een verstandige fabrikant en 4. een sympathiek, milieu vriendelijk produkt. Helaas zijn vaak meerdere van bovengenoem de voorwaarden niet aanwezig, vandaar die eeuwige kritiek. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). dure te bereiken ls, zelfs bij zogenaamd .koste loos" procederen. De heer Verhagen noemt het in strijd met het we zen van de rechtsstaat, indien deze kosten, of de dreiging die ervan uit gaat. de consument er van zou weerhouden zijn recht te gaan halen. De beste waarborg voor de klagende consument én voor de ondernemer („niet elk bedrijf heeft het formaat van een Wehkamp of een V&D) is o.a een vereenvoudigde (kanton-)gerechtsproce- dure. Want het rechtsys teem werkt pas eerlijk, als elke burger ook feite lijk een gelijke toegang heeft tot het rechtssys teem en elke burger zelf het initiatief kan nemen zich toegang tot dit recht te verschaffen. Daar naast kan ook worden gedacht aan materiéle rechtsregels die de con sument beter bescher men en een verhoging van de .Juridische vaar digheden" van de burger. Molen? Illusies over een spoedi ge Invoering van een ver eenvoudigde procedure koestert de heer Verha gen echter ln het geheel niet. „De ambtelijke mo lens malen langzaam en er zijn (te) veel gevestig de belangen mee ge moeid." Eigenlijk, besluit hij, zou zich een beeldenstorm moeten voltrekken. De (kanton)rechter zou in een auto met mobilofoon moeten rijden en onmid dellijk naar de plek des onhells gedirigeerd kun nen worden om daar, ge lijk een „juridische Ko jak, even ter plekke de vierschaar te spannen". Utopisch? „Ach, om met Oscar Wilde te spreker., een kaart van de wereld, waarop Utopia niet voor komt, is de moeite van het bekijken niet waard."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15