Het leven van een clown gaat niet over rozen Godsdiensttwist CE PROBLEEM OOK HET ONZE Cor Witschge: geen reclame maken voor zeeptroep en sigaretten DINSDAG 16 MEI 1978 VARIA Trouw/Kwartet door Fred Lammers AMSTERDAM Een somber kijkende Cor Witschge doet op mijn bellen de voordeur van zijn huis in de Kerkstraat open. Zijn vróuw staat achter hem in het halletje met roodbehuilde ogen. „U moet het ons niet kwalijk nemen, maar we zijn helemaal uit ons doen. We heb ben zojuist de droeve tijding gehad dat Dikke Deur is inge slapen," zegt de acteur met tril lende stem. Die mededeling blijkt niet te slaan op zijn taar tjes etende collega Willy Ruys, die vroeger in de Pipo-serie de hoofdrolspeler naar de kroon stak, maar op de kater in huize Witschge. „Wij hebben geen kinderen en dan gaan dieren geloof ik nog meer voor een mens betekenen. Dikke Deur was voor ons een kind. Negen jaar hebben we hem gehad," vervolgt Cor Witschge. Het is moeilijk onder deze omstan digheden in hem de vrolijk snappende Pipo te herkennen. Even later in de zon op het tweeper soons groengeschilderde bankje op het binnenplaatsje, waar uitbundige narcissen en vers geplante afrikanen voor de fleur zorgen, verzucht Cor: „Vanmorgen liep Dikke Deur daar nog. Toen leek er nog niets aan de hand. Het was zo'n aanhankelijk beest. Maar ja, hij had een gezwel, vertelde de dierenarts. Daar was geen kruid tegen gewassen. We heb ben nu alleen poes Smoeltje nog Die krijgt het weer eenzaam. Daarom hebben we destijds Dikke Deur juist in huis genomen Adêle Bloemen- daal bracht ons op dat idee. We zijn toen naar het asiel gestapt en heb ben daar de lelijkste kater uitge zocht die we konden vinden. Het komt immers ook bij dieren op het karakter aan. Laat dat dier nou toe vallig ook nog Dikke Deur heten. We hebben die naam natuurlijk zo gela ten. Ik kan het nog niet geloven dat we hem nu kwijt zijn. Gelukkig heeft de Dikke, zoals we hem meestal noemden, niet geleden. Dat is ten minste een troost." Cor rookt aan één stuk door sigaar tjes. „Ik probeer me de laatste tijd met dat roken te matigen, maar on der deze omstandigheden let ik daar maar niet op. Wat een dag! Het zit me op het ogenblik trouwens hele maal tegen. Onlangs is mijn porte feuille met duizend gulden gereld en ik heb twee aanrijdingen gehad, niet zo maar aanrijdingen, nee echte fik se. Mijn vrouw tobt met haar gezond heid en door al die narigheid heb ik last van mijn maag gekregen." ver- COR WITSCHGE droeve tijding (foto: Dirk Ketting) telt Cor Witschge. terwijl hij een sloot melk in zijn theekopje giet. Slappe thee „Slappe thee is zo'n beetje de enige drank die ik kan verdragen Het valt allemaal niet mee. Soms lijkt het wel alsof alle narigheid in het leven tege lijk komt. Maar ach. waar heb ik het over. Het zal de mensen niet interes- Ondanks al zijn huiselijke zorgen gaat het Cor Witschge in zijn creatie als Pipo de Clown voor de wind. Sinds Pipo twintig jaar geleden, in september 1958, voor het eerst op het scherm kwam. is hij een nationale figuur geworden, die zelfs bij Mada me Tussaud in de Kalverstraat is te zien. Het woord clown is in de Neder landse taal langzamerhand verdron gen door de aanduiding „een Pipo". Dat komt allemaal door de nu 52- jarige acteur, die met de op zijn wangen geschilderde zonnetjes en zijn stopwoord „Sapperdeflap" dui zenden kinderharten voor zich heeft ingenomen Toen de VARA Cor Witschge enige jaren terug, nadat er problemen waren gerezen over zijn honorarium, aan de dijk wilde zet ten. had dat zo'n storm van protes ten tot gevolg, dat de enige echte Pipo weer snel in functie kwam. „Het was een nare ervaring, maar de vele. vaak ontroerende, reacties die ik in die maanden ontving, hebben me enorm goed gedaan. Ik heb die brie ven allemaal bewaard, bij alle ande re schriftelijke reacties in een grote koffer gestopt. Een poosje geleden ben ik aan het selecteren gegaan. Je zou er een leuk boekje mee kunnen vullen. Misschien doe ik dat nog wel eens. Er zitten zulke prachtige brie ven bij." Spanje Op het ogenblik zit Cor Witschge in Spanje in het filmdorp Almeria bij Malaga om een serie nieuwe avontu ren te verfilmen, die volgend najaar op de buis zullen worden gebracht. „Het thema is dat we Klukkluk te rug gaan brengen naar zijn moeder, die in een Indianendorpje woont." De Pipo-uitzendingen worden de laatste jaren, op de studio-opnamen na. allemaal ver over de grenzen op genomen. „Je bent daar over het algemeen minder afhankelijk van het weer. Dat gaf vooral in de tijd dat we nog van die dagelijkse vijf-minu ten-uitzendingen hadden wel eens moeilijkheden. Eens is het gebeurd, in een regenperiode, dat we nog, maar drie afleveringen in het voren hadden. Dat was erg spannend. Het was in die tijd veel meer improvise ren Soms was er maar voor twee minuten tekst, de rest moest ik er dan bij fantaseren. Het zweet stond me soms in de handen, maar het was toch een mooie tijd. als Ik eerlijk ben: leuker dan nu." „Voor mij hoeven ze niet zo'n eind uit de buurt te filmen. Het mag wat mij betreft net zo goed in het Vondel park of op de Nieuwendijk. Voor opnamen naar het buitenland gaan is echt geen vakantiereis, zoals velen denken. Neem nou Spanje. We moe ten daar om half zes opstaan Eer je dan geschminkt bent. wat een uur duurt, op lokatie zit en aan het werk kunt gaan, is het half negen. Tussen de middag lekker in de zon zitten of een frisse duik nemen is er voor mij niet bij. In de zon smelt mijn schmink. Daarom is zwemmen hele maal taboe." Weinig mensen begrijpen wat er alle maal voor komt kijken eer Cor Witschge in Pipo de Clown is veran derd. „Er zijn vaak moeders die me bellen om te vragen of ik bij hun zieke kind wil komen. Al is het maar vijf minuten, smeken ze dan. Het spijt me werkelijk, maar ik kan daar echt niet aan beginnen. Sommigen begrijpen het wel als ik ze uitleg wat er aan vooraf gaat om vijf minuten Pipo te kunnen spelen, maar er zijn er ook bij die woedend de hoorn op de haak gooien na eerst sarcastisch tegen me te hebben gezegd: „Nou. u bent me wel een mooie kinder vriend." Zulke ervaringen zijn erg vervelend." Principes Het leven van een clown gaat niet altijd over rozen. Cor Witschge on dervindt. dat naarmate Pipo popu lairder wordt, de problemen ook gro ter worden. „Veel fabrikanten zien in een televisie-clown brood voor recla medoeleinden. Het vervelende is dat Wim Meuldijk. die de Pipo-serie schrijft, en ik. die Pipo gestalte geef. nogal verschillend over reclame den ken. Mijn naam wordt wel eens ge bruikt voor doeleinden waar ik hele maal niet achter sta. Zolang het om een prentbriefkaart of een shirtje gaat. kan me dat weinig schelen, maar ik wil geen reclame maken voor soep die ik niet te vreten vind of door Mink van Rijsdijk Schelden doet geen zeer. slaan veel meer. Dat gilden wij vroeger als wc uitgescholden werden. Wij schol den in mijn jeugd in drie groepen, die op natuurlijke wijze via de scholen bij elkaar hoorden. Het uitge scholden worden ervoer ik niet eens zo als pijnlijk, wel het pak slaag waar de ruzies vaak mee eindigden. Maar mijn bedoeling was heel zeker om al scheldende diep te kwetsen. ..Roomse papen", gilde ik in het joelende koor mee en reken maar. dat de beelden storm vaardig over me werd. Sterker nog. dat Johan nes Huss om het geloof was verbrand, nam ik de kinderen van de r.k. Sint Jozefschool nog persoonlijk kwalijk. En dan die aflaten en dat aanbidden van heiligen, daar deugde allemaal niets van. onze mees ter had ons daar alles over verteld. Ik had daarom voldoende reden voor heilige verontwaardiging en die klonk goed door in mijn geroep. Róómse papen. De woorden lagen zogezegd goed in de mond. wat veel minder het geval was met „openbare kikkers". Dat schold niet zo soepel, net of er een lettergreep te veel in zat. Maar de minachting die je voor dat slag koesterde, was even hovaardig als voor de anderen. Roomsen geloofden en deden te veel. We kenden de hele leer op een prikje, de goede werken en de biecht incluis. Maar openbare kikkers deden helemaal ner gens aan, die leefden er maar wat op los. Dat was in wezen natuurlijk erg zielig, een rooms kind kwam heel misschien wel. maar een openbare kikker abso luut niet in aanmerking voor de hemel. Daar wist ik niet zo goed weg mee. maar aan de andere kant: ze maakten er wel een potje van. Dat fietste maar op zondag en bidden voor het eten was er ook niet bij Soms betrapte ik mezelf op een vreselijk zondige gedachte, dan leek het leven van openbare kikkers me toch wel gerieflijk toe. Dat durfde ik natuurlijk aan niemand te zeggen, stel je de schande voor. De kinderen van de hervormde dominee waren ook openbare kikkers. I het Daar is dan ook veel over te doen geweest, hoewc memand verbaasde. Als je vader uitsluitend over vogeltjes en bloemen preekte, nietwaar On/e mees ter had ons goed uitgelegd dat wij wel boze hartjes hadden, maar dat verder slechts een school deugde en dat was de school met de bijbel. Wij. de braafsten dus van allemaal, met de vader des vaderlands als dekking in de rug. werden uitgescholden voor „fijnen. Ik voel nog de spijt om de kracht en het venijn waarmee het woord uitgespogen kon worden. Het schold vlot en sarrend, wat in ons nadeel was. Fijnen. Fijnen. Je was geen gewoon kind meer als je zo achterna gezeten werd. maar een geus. een verdrukte onschuld, een martelares. Ondertussen draafde je voor je leven, want als die sterke knullen van de Sint Jozef er de beuk inzetten, was je niet best af. Die trokken zelfs klompen en schoenen uit om je af te rammelen Gelukkig gaan kinderen van nu vreedzamer met elkaar om. Sinds Huub Oosterhuis op protestantse kansels wordt geciteerd, sinds dominee en priester allebei gewoon een pulli dragen, zijn er op de scholen geen godsdiensttwisten meer Als roomsen en protes tanten zelfs in één politieke partij zitten, hoeven kinderen elkaar niet meer zo nodig uit te schelden over hun komaf. De vrede en aangename rust zou compleet zijn. als de openbare kikkers nou ook maar een duidelijke zwenking hadden gemaakt, maar niks hoor. die zijn even ongrijpbaar gebeleven als ze in mijn jeugd waren. Het vervagen van de grenzen heeft veel goeds gebracht, maar er kan ook nu nog ineens ruzie oplaaien. Het meisje dat ik tegenkwam, huilde erbarmelijk. Op mijn vraag, waarom ze zo'n verdriet had. zei ze: ..Ze schelden me uit voor christelijk en dat ben ik hele maal niet. Wij gaan nooit naar de kèèérk. „haalde ze lang uit. „maar wc wonen zo lekker dicht bij de Beatrixschool en zodoende Kijk. dit soort verdriet kenden wij vroeger niet. Je werd tenminste terecht om je geloof verketterd voor zeeptroep die vuiligheid is. On langs nog heb ik grote narigheid gehad met een sigarettenfabrikant. die met Pipo reclame wilde maken voor zijn produkten. Ik weet wel. ik rook zelf ook. maar dat wil nog niet zeggen dat ik van de populariteit van Pipo misbruik wil maken om het roken te bevorderen. Daaraan wil ik niet meewerken, want ieder mens weet dat roken slecht is. Razend was die fabrikant toen ik hem dat vertel de en voet bij stuk hield. Zijn hele reclamecampagne viel in duigen. Er wordt dan over mij gezegd dat ik een lastige man ben. Maar lk mag toch wel principes hebben. Die hoef ik toch niet voor een beetje geld over boord te zetten?" Toch heeft Cor Witschge er geen spijt van zijn jeugdideaal acteur te worden te hebben doorgezet. Hij moest er tal van barrières voor ne men. „Thuis was het toneel een on bekende wereld. Vader was bakker in de Anjelierstraat in de Jordaan Het was hard zwoegen. Vaak kocht moeder een blik tomatensoep voor dertien cent en daar deden we dan onze maaltijd mee Geld voor de toneelschool was er niet Ik heb het vak in de praktijk moeten leren Het is echter volkomen waar. zo heb ik gemerkt, als iets erin zit komt het er hoe dan ook wel uit. al mis ik soms een gedegen opleiding wel Ibsen De Pipo-rol is Cor Witschge twintig jaar geleden onverwacht in de schoot geworpen al is die creatie nu zijn belangrijkste bezigheid, toch speelt hij heel bewust af en toe ook andere rollen. Zo ligt er nu het ver zoek om volgend seizoen in Rotter dam te spelen in een stuk van Ibsen „Ik ben geen clown, ik ben een ac teur die voor clown speelt. Echte clowns zie je in circussen. Daar heb ben ze mij ook wel eens voor ge vraagd. maar dat lijkt me niet zo leuk Die mensen hebben het heel moeilijk. Ik wil een lieve clown zijn Pipo doet geen nare dingen. Als die in het script staan laat ik ze weg Ik zie mezelf als een praatclown, ie mand die het leven van een clown speelt, zoals de mensen denken dat een clownsleven Is. Dat doe ik nóg met even veel plezier als twintig Jaar geleden Ik vind het heerlijk Anders moet je er ook mee stoppen Als het een moeten wordt, ga je de mist in Kinderen voelen het meteen aan als het niet echt is. Maar het verbaas' me wel eens dat ze me steeds weer vragen ermee door te gaan Ik houd me doorlopend voor ogen dat er eens een dag zal komen dat ze er genoeg van krijgen. En dan is het goed als Je ook nog iets anders kunt op toneel gebied dan alleen Pipo op de plan ken zetten." Cor Witschge kijkt op zijn horloge Ons gesprek moet worden afgerond omdat hem nog een droeve taak wacht. „We moeten Dikke Deur op halen willen we voorkomen dat hij in de destructie terecht komt. We wil len hem waardig begraven in Schoorl. in de tuin van ons zomer huisje. Sorry, het is erg vervelend dat het zo is gelopen, maar dit is het laatste wat we voor de Dikke kunnen doen We zullen geen steentje op zijn graf zetten Dat vinden we overdre ven, maar er komen wel bloemen op Die groeien daar trouwens vanzelt mooie wilde bloemen VR AGEN uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 ets. 1 bijvoegen, en beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. VRAAG: Pas terug uit Israël en vol plannen voor handwerken. U heeft wel eens een borduurboek met Israë lische motieven genoemd. Wat was dat? ANTWOORD: Dat was het boek Je ruzalem van Ann Roth, maar dat bestaat al lang je zou het schilde ren in kruissteek kunnen noemen. Toen ik het naar aanleiding van uw vraag in de bibliotheek nog eens wilde opslaan was het, zoals bijna altijd, uitgeleend Dat zegt wel wat Nieuwer (75) is het Mozaïek Hand werkboek naar motieven uit het H- land Eveneens van Ann Roth (Strengholt). onlangs in ons blad be sproken. De voorbeelden hierin zijn stuk voor stuk een herinnering en een uitdaging om b.v. meteen aan zo'n wandkleed van „Boom met door een leeuw aangevallen gazellen" uit Kirbet-el Mafjar te beginnen. Patro nen staan er bij. Veel succes VRAAG. In een gesprek werd ge zegd: 100 procer.t volgens het Peter principe Wat vordt daarmee be doeld? Het zal vrel iets zijn, dat niet vriendelijk is. ANTWOORD: Hoe onvriendelijk of hoe juist de oprrerking was. moet u zelf uitmaken ak u het boekje dat deze naam draigt. heeft gelezen: Laurence Peter Raymond Hull, vertaald door Wi van Gulik (Kluwer 1970i. U ziet dst het geen nieuwe uitgave is. De ondertiteling is: Waar- om altijd alles vtrkeerd gaat. Als dit boekje uitverkodit zou zijn. heeft uw bibliotheek het wel. Er staat een heleboel in over incompetentie (on vermogen om iels goed te doem van een heleboel anefcre mensen en dat is natuurlijk heel humoristisch. Dat grappige houdt echter op. als men zichzelf ergens gaat vinden. Dan „boeit het niet tot het einde". VRAAG: Waar is de plaat van de Brede en de Snalle Weg nog te be stellen? ANTWOORD: Deze plaat is te bestel len bij de firma de Groot. Zuidzijde 131 te Goudriaai. tel. 01838-2033. Wij vestigen uw aardacht op het feit, dat zowel huisnumner als telefoonnum mer zijn gewijzgd sedert de uitgave van de gids 77f8 Het door ons opge geven adres ei tel. nummer is het nieuwe De plat is in kleuren uitge voerd en kost f 6.50 VRAAG: Een oude RK vriendin ver telde dat men op de (kaas)boerderij op vastendagen en meestal ook op vrijdag „Kaasdoop" at en dat dit zo lekker was. Het was geen fondue maar het werd gegeten met groenten en aardappelen Weet u het recept? ANTWOORD: Op de kaasboerderij en. waar dit werk vooral neerkwam op de boerin en haar dochters, at men op wasdag meestal „doop". Er viel bij de kaas wel eens een stukje af en deze stukjes en restjes werden met melk opgekookt, met bloem ge bonden tot een dikke brei en gegeten met aardappelen. Wat noot, peper of mosterd er bij en sla uit de tuin en klaar was het maal. Ook gebeurde het wel dat de werkmeisjes de restjes mee naar huis namen, met de tapte melk. die niet voor het vee nodig was. Dat was dan wel het voedsel voor de arme en een gegeven paard, enz. De Hollandse Kaasdoop is ech ter een heel smakelijk gerecht. De saus: Een stukje overgebleven Goudse kaas (ongev. 150 gr.) raspt u in een molentje (weet u dat dat mo lentje zo'n leuk cadeautje is voor een bruidspaar0». wordt al roerend opge lost in een kopje melk en gebonden met wat maizena. Kruiden naar wens en smaak, peper, fijne basili cum. een klein beetje tijm en. alleen in combinatie met de groente moge lijk ook een klein beetje knoflook poeder). Op de borden liggen kleine aardappeltjes al klaar met bloem kool of een andere groente, die met kaas gecombineerd kan worden. Uit het hete pannetje, de kaassaus er over heen scheppen. Ook lekker is het de saus in een verwarmd komme tje te scheppen en gepofte aardap peltjes er in te dopen Een slaatje er bij Een van mijn lezeressen vindt mijn „recepten" wel lekker, maar vaag. Ja dat kan wel waar zijn. Wie met dit soort gerechten en met aller lei kruiderijen bezig is. werkt nu een maal vaak met snufjes, puntjes, beetjes en scheutjes. VRAAG over aardewerk: wij ontvin gen enige tijd geleden een vraag over het merk V B (Villeroy Bochi met toevoeging Franz Ant. Mehlem. Bonn. De fabriek van deze naam werd in 1919 door V B overgeno men en in 1931 als gevolg van de algemene crisis gesloten. De in uw bezit zijnde kunstvoorwepen zijn derhalve uit deze periode en origine le V B-produkten. Aanvulling voor onze Deltiofie! (Prentkaartenverzamelaar) Het blijkt dat het adres van de door ons genoemde vereniging De Verzame laar niet in de in de tegenwoordige vorm in Pyttersens Almanak voor komt (een mooi werkje voor een nieuwe secretaris om zich voor zoe kend Nederland vindbaar te maken is. zoiets voor een nieuwe jaargang van deze veel gebruikte Almanak op te geven! Dit geldt dan ook voor alle nieuwe secretarissen van andere ver enigingen. In elk geval verzorgt de heer A. TJeenk Willink. Nahuysplein 5 8011 NB ZWOLLE, tel. 05200-17080. een rubriek over Prentbriefkaarten in het maandblad „De Verzamelaar" VRAAG om HULP: Gaarne willen wij een verzamelaar van wiinmerken bijstaan om die etiketten zonder be schadiging van de flessen te krijgen Als de flessen in water worden ge legd. verbleken de kostbaarste mer ken helaas het eerst. Het enige posi tieve dat wij hier kunnen zeggen is De inhoud van de fles zou er ook niet beter van geworden zijn. als daar water bij gekomen was. maar dat is een flauw grapje, waarmee onze ver zamelaar niet wordt geholpen VRAAG VAN DE AMATEURKOK: Er bestaat inderdaad een Culinair- centrum te Maasbree, Venloseweg 62. president K. J.V.M Thielen. Jan de Verwerstraat 1 te Venlo. Een van onze lezers zond ons dit adres, verge zeld van een aanlokkelijk stempel, waarop twee forellen. We houden ons te zijner tijd aanbevolen voor een uitnodiging van onze vragensteller om te komen keuren. En kritisch zijn VRAAG: Gaarne een inlichting over de uitdrukking Een erepenning ge slagen „ten wijde" van de Boeren oorlog in uw rubriek van 24 april. Van Dale geeft die uitdrukking niet. Een door mij geraadpleegde deskun dige in de Nederlandse Taal en Let teren wist het ook niet. Is het mis schien een locale zegswijze voor „ge wijd aan"? ANTWOORD: Als het drukfouten- duiveltje zich met wijdingen gaat inlaten, zijn verwarringen niet uitge sloten: Ten Tijde van de Boeren oorlog VRAAG: Een poosje geleden stond een artikeltje in de krant over: Ener gie uit eigen mest. ANTWOORD: Op 24 maart stond er een bericht in ons blad over een becijfering van dr. ir. Gatze Lettinga over dit onderwerp Een veehouder met honder koeien kan uit de „afval" van mest. rommel en spoelwater in de melktanks genoeg energie halen om zijn bedrijf te laten draalen Er zou 45 kubieke meter gas per dag uit kunnen komen. VRAAG: Een paar dagen geleden las ik in een artikel over verbreiding van venerische ziekten, dat het woord lues-ik boet betekent, met bijvoe ging „in het latijns". Nu heb ik he laas. bij het verhuizen naar een rust huis afscheid moeten nemen van mijn schoolboeken uit het grijs ver leden, jnaar een ding staat voor mij vast. als ik dit woord met een werk woordsvorm had vertaald in de eer ste persoon, dan zou mij dat In de tweede klasse van het gymnasium niet in dank afgenomen zijn ANTWOORD: U heeft gelijk de naam zou kunnen betekenen Jij zult boeten, maar waarom zou het niet gewoon vertaald kunnen worden met: besmetting, besmettelijke ziek te, pest /tur ooit £- OTCZJ2- ZX 70AH umtxvfyf MEDEDELING van de Posterijen Binnenkort zullen alleen de brieven waarop behalve het postbusnummer ook het postcodenummer van die bus voorkomt in de bus worden ge legd Onze brievenschrijvers houden zich daar keurig aan. behalve dege nen die halsstarrig de post voor deze rubriek naar Amsterdam sturen Tijdverlies en jammer van de onno dige postzegels Mijn verzoek wil u bij uw eigen adres uw eigen postcode ook niet vergeten. Voor u is het een kleinigheid, terwijl het voor ons een tijdrovende geschiedenis is HULP voor de bezitster van de oude melkbus Ruwet Saive staat er op Saive is een dorpje in de provincie Luik (Belgié) en Ruwet is de naam van de eigenaar van een kleine zui velfabriek in de plaats Saive Vol gens onze lezer, die geruime tijd dicht in de buurt van Saive heeft gewoond, is deze kleine fabriek In middels overgenomen door een gro ter concern <en wij maar zoeken in de Scandinavische hoek!'» VRAAG: Kunt u mij een adres opge ven waar de Nieuw TestamenUscho Apocriefen verkrijgbaar zijn0 ANTWOORD: Wij hebben ons ge wend tot de boekhandel, die tot de best uitgeruste van ons land hoort, maar kregen slechts te horen Uit verkocht en verder kon er niets zin nlgs gezegd worden Men verwacht een Engelstalig boekje over de NT Apocriefen. maar wist ook daar niets over te zeggen Vóór het Japanse geweld is NOI hadden wij in onze bibliotheek een goed boek van Ba kels. dat waarschijnlijk wel in de Koninklijke Bibliotheek of een UB te vinden zal zijn Het boekje van Quispel: Het Evangelie van Thomas kregen we nog niet terug van de eerlijke lener Een heel mooi boek kochten we verleden Jaar In de West minster boekhandel voor nog geen twee pond Christian Mythology door George Eversy ISBN o-600 31601 7 (Hamlyn Pub Or Lim Astro naut House Feltham, Middlesex En geland) met een goede literatuur op gave, index en veel mooie platen Wel Iets om te bestellen Voorlopig verwijzen we u naar de genoemde bibliotheken, waar beslist wel wat te vinden is op dit gebeid. Wij willen onze lezers even wijzen op het fiet. dat het hier niet gaat over de Oud testamentisehe Apocriefen want die zijn overal te vinden in oude en nieu we uitgaven VRAAG: Nu wij weer nu en dan op het terrasje zitten, ergeren wij ons aan de groene tegels Wat ts daar. op milieuvriendelijke manier, aan te doen0 ANTWOORD: Deze vraag keert, met de lente weer terug in onze rubriek Schrobben met zo heet mogelijk wa ter Voor uw eigen rug ls het aan te raden, dit met een stevige luiwagen te doen Wij begrijpen, dat er plan 'ten staan tussen de tegels Ervoor oppassen ze niet te verbranden' Als er geen planten zijn of mogelijkheid van het weglopen van het water naar de border, kan men een scheutje bleekwater toevoegen en schrobben met schuurpoeder VRAAG: Gaarne zou ik nadere infor rnatie ontvangen over Anna Maria Schuurman, die op een zomerpostze gel voorkomt ANTWOORD: Wij wijzen u op het AO boekje no 1712. dat geheel aan haar gewijd is (J H Kruizinga, losse nummers van deze serie I 75 uitg IVIO. postbus 37. 8200 AA Lelystad, giro 551599» Wij raden onze informa tie vragende jonge vrienden aan in de schoolbibliotheken eens na te gaan of en wat er in deze interessan te reeks van hun gading is bij het voorbereiden van scripties of andere opdrachten VRAAG: Na veel moeite ben ik er in geslaagd een irritant tikkend insect te pakken te knjgen Weet u wat het is? Ik zend het hierbij ANTWOORD: Dit soort houtworm pje wordt „doodskloppertje" c«- noemd In de paartijd probeert het door met de harde kop tegen het hout te tikken de aandacht van de aanstaande partner te trekken U zag zelf dat hot een vrij groot beestje is. Een ongewenste klant in uw meu bilair Bestrijding en behandeling op de manier die gebruikelijk is voor houtworm en reeds vele malen in onze rubriek opgenoemen VRAAG: Waar kan ik inlichtingen krijgen over schriftelijke cursussen psychologie en pedagogie0 ANTWOORD: Bij LOI. Leidsedreef 2 Leiderdorp en PBNA. Arnhem Ant woordnummer 457 VRAAG: Over honden en wat ze ach terlaten ANTWOORD; We hebben deze vraag al vaak beantwoord, tn de rubriek en talloze malen In onze antwoord brie ven: Als men gebruik maakt van een spray, moet men niet denken met eenmaal spuiten overal af te zijn Minstend drie volle dagen moet men de behandeling herhalen, als het gaat om slechts een bekende en spe ciale hond. Het dier zal. na drie da gen zich walgend afgekeerd te heb ben. een ander pleisterplaatsje ge zocht en gevonden hebben Woont men echter op een plaats die voor veel honden attractie heeft. Ja, dan is het elke dag nodig de behandeling te herhalen Heeft u echter een voor tuin of een straattegeltuintje. plant daar dan Wijnruit in en het is afgelo pen met katten- en hondenbezoek 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9