Sadat wil oppositie eer de mond snoeren Andere aanpak Indiase overbevolking Overgangsregering in Rhodesië gered olitieke gevangenen Comoren komen vrij aire folgende week referendum in Egypte staatsgreep zonder geweld Plechtige uitvaartdienst Oud-premier Bob Menzies van Australië overleden Ormasï Sharpi Izakreksn- I machines Zakenkabinet Libanon blijft Orlow in verzet tegen aanklacht ""tedwongen 'vrijwillige' sterilisatie afgeschaft DAG 16 MEI 1978 BUITENLA.ND Trouw/Kwartet RO, WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP) President Sadat heeft de Egyptenaren te verstaan reven dat hij de oppositie tegen zijn beleid beu is. Volgende week wordt een referendum pouden, waarbij de Egyptenaren zich kunnen uitspreken over een beperking van de mogelijkhe- i tot oppositie. aankondiging van het referen- ji schijnt bedoeld te zijn om aan [tegenstanders van Sadat in bin- j. en buitenland te laten zien, dat ;sident de situatie volledig on- l'controle heeft en dat het Egypti- t volk achter hem staat. De door lat aangekondigde beperkingen r de oppositie zijn vooral gericht communisten, pro-Moskou •nten en tegen vroegere monar- [en van voor 1952, die zich vere- j hebben in de Wafd-partij. rlement 7 afgelopen maanden hebben zo- I links als rechts president Sadat beschuldigd van een slecht beleid. Ze verdenken de president van cor ruptie en vriendjespolitiek. De poli tieke tegenstand kwam ook tijdens de parlementszittingen tot uiting, sedert Sadat in 1976 meer ruimte bood voor de oprichting van nieuwe politieke groeperingen. President Sadat beschuldigde afge lopen zondag in een meer dan twee uur durende rede voor het Egypti sche parlement vooral de kleine link se partij van zijn vroegere medestan der Chaled Modieddin en de dit jaar opgerichte Wafd-partij. Links werd door Sadat vergeleken met een huid ziekte waarvoor men moet oppassen en rechts werd betiteld als door wor men aangevreten hout. De voorstellen die aan het Egypti sche volk zullen worden voorgelegd bevatten een aantal ingrijpende maatregelen. „Allen die een tegen de religie gerichte ideologie als het marxisme aanhangen zullen geen hoge functies in de regering of in de vakbonden mogen bekleden en zij zullen niet in kranten mogen schrij ven. Degenen die zich voor of na de revolutie van 1952 aan corruptie heb ben schuldig gemaakt, zullen geen politieke activiteiten mogen ont plooien. Dit laatste verbod geldt ook voor degenen die veroordeeld zijn wegens misdaden tegen de persoon lijke vrijheid of hebben meegewerkt aan het in gevaar brengen van de nationale eenheid en de sociale rust". Sadat signaleerde verder het gebrek aan discipline bij de journa listen en hij zei de persraad te zullen vragen daar maatregelen tegen te nemen. Vliegtuigen «V (i, NANARIVE (Reuter, UPI, AP). De nieuwe machthebbers -Ide Comoren, een strategisch belangrijke eilandengroep in de ische Oceaan tussen Madagascar en het Afrikaanse vaste- d, hebben na de afgelopen vrijdag uitgevoerde staatsgreep Igekondigd alle politieke gevangenen te zullen vrijlaten. ide staatsgreep, die zonder bloed- gieten lijkt te zijn verlopen, werd 0-jarige Ali Soilih als president ié de kant gezet. Deze voerde een 6-radicale politiek, die de eilan- economisch flink achterop ht. kwam zelf ook bij een staats- aan de macht kort nadat de terefooren in 1974 onafhankelijk van mkrijk waren geworden. Het vler- ischiland van de Comoren, Mayotte, mddoot in datzelfde jaar de band spl Frankrijk te handhaven. Tij- s het bewind van Soilih beleef- i de drie overige eilanden voort end grote politieke spanningen, ar ^derden vluchtelingen namen de twoö wijk naar Mayotte. Soilihs politiek werd wel getypeerd als maoïstisch en was sterk anti-religieus. De nieuwe machthebbers, van wie Atthoemani de sterke man lijkt te zijn, hebben aangekondigd dat alle vrijheden in het land zullen worden hersteld. Het ambtenarenapparaat zal worden gerehabiliteerd en de ei landen zullen, evenals vroeger, een klassiek bestuurssysteem krijgen. De godsdienstvrijheid wordt her steld en ook zal het weer mogelijk zijn op de traditionele manier in het huwelijk te treden. Men verwacht dat de nieuwe machthebbers de be trekkingen met het moederland Frankrijk zullen herstellen. Jt bi :sra|C 'i4, nerv, trvolg van pagina 1. 'ordt onder meer gesteund door ïft Comité Zaïre, een organisatie amf" Bel&en en in BelPë wonende r^riangezen die de oppositie tegen loetoe proberen te bundelen, rdvoerders van dit comité en het 0l0Itc zelf ontkenden gisteren dat de id in de provincie Sjaba het zou zijn van buitenlandse in- ïg. Volgens hen is het een binnenlandse aangelegenheid i 5 er geen sprake van een invasie- ®'r. De opstandelingen zouden binnen Zaïre hebben georgani- ?Did" isiegveld het verloop van de strijd was eravond weinig met zekerheid te n n*en. Vast staat wel dat de opstan- eg ,/igen op twee plaatsen in het p n] -ste zuiden hebben toegeslagen uit loetsjatsja en Kolwezi. De laat st tad is een belangrijk centrum in ven gebied dat rijk is aan koper. ltj n ens de supporters van de op- j dU delingen in Europa hebben de- j gi beide steden veroverd. Dit is jwa( de ambassades van Zaïre tegen ^Qgproken. Wel is toegegeven dat een ^jatsja tenminste één dag in hem den is geweest van de opstande nooi sn. Zij zouden de stad zaterdag pel hebben geplunderd, rkbi ens diplomaten in de Zaïrese aar dstad Kinsjassa, die zeggen over lagen van ooggetuigen te be hfcken, is het vliegveld van Kolwe- 3t vi| sinds zaterdag in handen van de evoltandelingen. Zij hebben bij de urei|vering verscheidene toestellen geld de Zaïrese luchtmacht vernie- het tigd. Het FLNC kwam gisteravond zelf met een verklaring dat dertien militaire vliegtuigen en helikopters waren uitgeschakeld. In dezelfde verklaring werd ook ge zegd dat het FLNC-leger in Kolwezi zeven Franse militairen gevangen had genomen. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren dat er vijf Franse adviseurs in Kol wezi zijn, maar die zouden niet deel nemen aan gevechten. Het Comité Zaïre wees er gisteren op dat de Franse gevangenen ook huurlingen kunnen zijn. De Zaïrese strijdkrach ten tellen vele honderden huurlin gen, voornamelijk Belgen en Fransen. De hernieuwde strijd in Sjaba (het vroegere Katanga) wordt door de re gering van de Verenigde Staten met grote nauwgezetheid gevolgd. Er is op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington gedurende het weekeinde een speciale eenheid ge vormd. die de ontwikkelingen in Zaïre moet volgen, en analyseren. President Sadat heeft gisteren op een indirecte wijze kritiek geoefend op de voorgenomen leverantie van twintig militaire vliegtuigen extra aan Israël door de Verenigde Staten. In een interview in de Chicago Tribu ne zegt Sadat dat Israël huurlingen zal moeten aantrekken om alle door de VS te leveren toëstellen te beman nen. Sadat drong aan op volledige deelname van de Verenigde Staten in een vredesregeling en hij bena drukte het belang van de aanvaar ding door de Amerikaanse Senaat van de voorgenomen levering van militaire vliegtuigen aan Israël, Egypte en Saoedi-Arabië. Het zag er gisteren overigens naar uit dat de Amerikaanse Senaat Car ters voorstellen voor de levering van militaire vliegtuigen aan de drie lan den zou aanvaarden. Zowel de Repu blikeinse fractieleider' Howard Ba ker als zijn Democratische collega Robert Byrd voorspelde bij de aan vang van het debat dat de Senaat de voorstellen zou goedkeuren. Baker voegde daar wel aan toe dat Carter er goed aan zou doen Israël het dub bele van het aantal toegezegde F-16 toestellen te leveren, om de verbon denheid tussen Israël en de VS tot uitdrukking te brengen. In Carters voorstellen krijgt Israël er 75. andere senatoren, als Clifford Case én Jacob Javits oordeelden dat de leveranties het wapenevenwicht in het Midden- Oosten zouden verstoren ten gunste van de Arabieren. Nederzettingen Een woordvoerder van de Israëlische regering heeft gisteren tegengespro ken dat zij bezig is met de voorberei ding voor plannen voor de bouw van een nieuwe stad ten zuiden ban Be thlehem op de bezette westelijke Jordaanoever. Overigens noemde hij de plannen tot uitbreiding van be staande Joodse nedercettingen in dat gebied volledig in overeenstem ming met de besluiten die de rege ring-Begin in november nam. Hij deelde mee dat er alleen plannen waren voor de bouw van een winkel centrum voor de twaalf kibboetzlm die al in dit gebied gevestigd zijn. Er was, aldus de woordvoerder, geen sprake van nieuwe nederzettingen. De Israëlische regering heeft beslo ten geen berisping uit te delen aan het adres van staf-chef generaal Ei- tan, die vorige week zei dat Israël de Westbank, de Gazastrook en de Go- lan-hoogte nodig heeft voor zijn ver dediging. Vooral vice-premler Jadin, leider van de Democratische Bewe ging voor Verandering (DASH) had zich bijzonder aan de uitlatingen van de staf-chef gestoten. Na afloop van het kabinetsberaad zei Jadin het niet met het kabinetsbesluit eens te zijn, maar dat hij zich er toch bij neer zou leggen. Moezorewa gaat door ondanks kritiek SALISBURY (UPI, Reuter) De wankele overgangsregering van Rhodesië heeft haar eerste ernstige crisis overleefd. De belangrijkste zwarte deelnemer aan deze regering, bisschop Abel Moezorewa, zal voorlopig zijn steun blijven geven. Moezorewa kreeg daarvoor zondag toestemming van het bestuur van zijn beweging, de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC). Wel bleek het UANC-bestuur grote moeite te hebben met de manier waarop de overgangsregering totnutoe functioneert. De ontevredenheid van de UANC is vooral gewekt door het ontslag van minister Byron Hove van justitie. Deze aanhanger van Moezorewa kreeg ontslag omdat hij ernstige kri tiek had geuit op de Rhodesische politie en justitie, die nog geheel door blanken wordt beheerst. Byron pleitte ook voor een snelle uitbrei ding van de invloed van zwarten bij de politie door dezen bewust voor te trekken bij benoemingen en promo ties. De zogenaamde uitvoerende raad, waarin de blanke leider Ian Smith samenwerkt met drie zwarte leiders, besloot daarop dat Byron niet kon worden gehandhaafd. Bisschop Moezorewa, ook lid van die uitvoerende raad, had het er moei lijk mee zijn minister van Justitie te laten vallen. Veel van zijn aanhan gers wilden nog verder gaan en de hele samenwerking met Smith op zeggen. Moezorewa is er afgelopen weekeinde kennelijk in geslaagd de radicale stroming binnen zijn UANC te overtuigen. Maar in de verklaring die het partijbestuur zondag uitgaf worden Ian Smith wel enkele scho ten voor de boeg gegeven. Wantrouwen Het partijbestuur merkt op dat te rugtrekking van de UANC het defini tieve .inde van de overgangregering zou betekenen. Dat nu wordt niet „in het belang van het land en het volk" genoemd. Voor het overige heeft het UANC-bestuur alleen maar kritiek op de overgangsregering. Er wordt in de verklaring gesproken over „een samenzwering tegen de UANC". „De partij blijft ontstemd, ongelukkig en achterdochtig aangaande de motie ven van sommige leden van de over gangsregering. Er zijn onwettige be sluiten genomen. Er is in ernstige mate afgeweken van het principe van eenstemmigheid. De opheffing van de rassendiscriminatie wordt opzettelijk vertraagd," aldus enkele grieven van het UANC-bestuur. Het ontslag van minister Hove heeft vol gens dit bestuur „een kwalijke poli tieke reuk" achtergelaten. Om de kritiek van de partij te onderstrepen zal bisschop Moezorewa voorlopig niet deelnemen aan openbare bijeen komsten waar het hoe en waarom van de overgangsregering aan de Rhodesiërs wordt uitgelegd. Byron Hove zelf heeft verklaard dat hij instemt met het besluit van de UANC voorlopig niet uit de over gangsregering te stappen. Hij zei dat de beslissing democratisch is geno men en dat hij zich daaraan wil houden. Hove, die voordat hij minis ter werd als advocaat in Londen werkte, is teruggekeerd naar de Brit se hoofdstad. Hij heeft nog niet be slist of hij zijn gewone werk weer zal opvatten. Hove is onder de Rhodesi sche nationalisten erg populair ge worden. Met een plechtige uitvaart dienst in de basiliek van Sint Jan van Lateranen in Rome heeft de Italiaanse regering za terdag de laatste eer bewezen aan de vermoorde oud-premier Aldo Moro. De dienst werd bij gewoond door honderden Itali aanse politici en vele tientallen hoge vertegenwoordigers uit het buitenland. Voor Nederland wa ren aanwezig oud-premier Piet de Jong en oud-minister Max van der Stoel. De meest opval lende aanwezige was wel paus Paulus de Zesde. Het was de eerste keer dat de katholieke leider een uitvaartdienst voor een leek bijwoonde. Op de foto schudt de heilige vader de hand van Rosario Moro, een zuster van Aldo Moro. zij was één van de weinige lieden van de familie Moro die de dienst meemaak ten. Aldo Moro's vrouw en kin deren waren er tegen dat de regering zo'n plechtigheid voor de vermoorde politicus organi seerde. De politieke terreur, waarvan Moro slachtoffer werd, ging het afgelopen weekeinde gewoon door: in Bologna werd een industrieel ernstig gewond bij een aanslag. Hij werd op weg naar zijn werk onder vuur genomen. MELBOURNE (UPI, Reuter) Sir Robert Menzies, die in totaal bijna twintig jaar premier van Australië is geweest, is maandag in zijn woning in Melbourne overleden. Hij is 83 jaar geworden. Bob Menzies was één van de mar kantste politici die Australië heeft gekend. Vooral na de Tweede We reldoorlog beheerste hij het politieke leven in dit land. Van 1949 tot 1966 was hij onafgebroken regeringslei der. Menzies kreeg in die tijd ook internationale bekendheid door ver schillende diplomatieke missies. Zo reisde hij in 1956 naar het Midden- Oosten om te bemiddelen bij de cri sis rondom het Suez-kanaal. De po ging had overigens weinig succes. Menzies was als Australisch premier een krachtig voorstander van het Britse Gemenebest. Daarnaast had hij een persoonlijke passie voor de Britse monarchie. Maar hij was poli ticus genoeg om te zorgen dat de banden van zijn land met de Vere nigde Staten werden verstevigd na dat Groot-Brittannië als wereld macht had afgedaan. Zijn bondge nootschap met Amerika bracht hem er in de jaren zestig toe Australische troepen beschikbaar te stellen voor de oorlog in Vietnam. Het werd één van de meest omstreden besluiten van Menzies. Robert Gordon Menzies werd in 1894 geboren in de deelstaat Victoria. Hij studeerde rechten aan de universi teit van Melbourne. Op zijn 24-ste begon hij als advocaat waarna hij geleidelijk bij de politiek betrokken raakte. Nadat hij enkele posten in de regering van Victoria had bekleed werd hij in 1935 minister van justitie in de federale regering van Australië. Weer wat later werd hij de leider van de Partij voor een Verenigde Austra lië. wat hem in 1939 voor het eerst het premierschap opleverde. In 1941 nam de Labour-party het roer over en Menzies werd leider van de oppo sitie. ADVERTENTIE #\ORMAS BV ftnhoven R«mty4n<Jliajn 9 (030178 7644- t«*. 40130 BEIROET (DPA, AFP. Reu ter) De Libanese regering van premier Salim al-Hoss blijft. Vorige maand trad het uit technocraten bestaande ka binet af. maar de verschillen van mening tussen de rivalise rende politieke groeperingen bleken zo groot, dat er geen kabinet van de politici te vor men was. Premier al-Hoss deelde gisteren na afloop van het kabinetsberaad mee. dat zijn ploeg besloten had het inge diende ontslag in te trekken. Deze beslissing kreeg de goedkeuring van president Sarkis. De voornaamste hindernis voor de vorming van een nieuw kabinet was de weigering van de rechtse groeperingen onder lei ding van Camille Chamoen, om in een kabinet samen te werken met linkse en pro-Syrische elementen. Volgens bepaalde berichten zouden de aanhangers van Chamoen in die houding gesteund zijn door Saoedi- Arabië. In Beiroet werd wel meegedeeld dat men voort zal gaan met pogingen een regering van nationale eenheid te vormen, maar dat in afwachting daarvan het kabinet Al-Hos blijft regeren, omdat het land niet perma nent zonder leiding kan. Enige we ken geleden nam het Libanese parle ment nog een principe-verklaring aan, waarin werd aangedrongen op de vorming van een nationaal kabinet. Zuiden In het zuiden van Libanon omsingel den eenheden van de vredesmacht van de Verenigde Naties ongeveer 50 radicale Palestijnen die waren door gedrongen op een gedeelte van door Israëlische militairen ontruimd ge bied. Franse, Senegalese en Zweedse militairen legden een kordon om een gebied waar de Palestijnen gesigna leerd waren. De afgelopen twee da gen zijn er onderhandelingen ge voerd om de Palestijnen op een vreedzame manier weg te krijgen. Het zou om aanhangers van het radi cale Volksfront gaan. In Beiroet werd gisteren meegedeeld dat tach tig procent van de bevolking van het zuiden van Libanon, die tijdens de Israëlische inval naar het noorden was gevlucht, weer naar hun huizen is teruggekeerd. MOSKOU (Reuter, DPA. AFP) - De Russische kerngeleerde Joeri Orlow heeft gisteren tijdens de eerste dag van het tegen hem aangespannen proces gezegd dat hij niet schuldig is aan tegen de Sowjet-staat gerichte agitatie en propaganda. Orlow staat terecht wegens zijn aandeel in de activiteiten van de Helsinki-groep, die de naleving door de Sowjet-Unie controleert van de verdragen van Helsinki Aanvankelijk weigerde Orlow zijn medewerking aan het proces omdat hij van de rechter geen gelegenheid kreeg om zijn optreden uit te leggen. Later verdedigde hij zich echter in een twee uur durende toespraak. Dit werd gisteren aan westerse verslag gevers verteld door de vrouw van Orlow, die met haar twee zoons in de gelegenheid was het proces bij te wonen. Hoewel het proces volgens de Sow- jet-autoriteiten openbaar is, kregen westerse Journalisten en medestan ders van Orlow, onder wie Andrej Sacharow, geen gelegenheid de rechtszaal te betreden. Het was vol. zo werd door de parketwachters meegedeeld. Als Orlow wordt schul dig bevonden aan het ten laste geleg de, kan hij zeven Jaar werkkamp krijgen en nog eens vijf Jaar verban ning naar een afgelegen oord in de Sowjet-Unie. Ook in Tiflls werd gisteren een pro ces geopend tegen twee dissidenten, Hier ging het om twee Georgiërs. de schrijver Gamzakhoerdia en de mu sicoloog Kostawa. Volgens het pers bureau Tass heeft de eerste schuld beleden en spijt betuigd over zijn misdaad. Bovendien zou hij de na men hebben verschaft van personen die hem ondermijnend materiaal hadden geleverd. Idat jt d p i een medewerker inkt van de vele problemen die India heden tendage kent is de grote ,lPv* Dlkingstoename. Pogingen de enorme werkloosheid op te heffen lopen e"e; d omdat er telkens meer werkzoekenden bijkomen dan banen worden e iei ïhapen. De steden puilen uit, het platteland is overbevolkt. Nadat de een.' nily-pianning" programma's een jaar lang zo goed als stil hebben loe^gen is het de bedoeling dat deze binnenkort weer op gang komen. Een hw programma tot geboortenbeperking is ontworpen ter vervanging ekel* het oude dat in diskrediet was geraakt. 2a'le voorgaande regeringen hecht ^de huidige regering veel waarde aan beleid gericht op afremming van de ep inf'kingsgroei. Het afgelopen jaar is er md i er weinig aandacht aan geschonken t aclens de afkeer die de bevolking hierte- stt heeft ontwikkeld gedurende het laat- ietsl£aar van het regime van mevrouw hi. Wijken werden toen door de poli- fgezet en alle fruitverkopers, taxi- ffeurs enzovoorts die zich daar bevon- icer_ werden aangewezen als „vrijwilligers" laar 'knlisatie. Zodra de bevolking hier eke °°rdeel over kon geven d.m.v. verkie- tn heeft zij dat gedaan door Indira dhi een zware nederlaag toe te bren- - gen. De Janataregering die toen aan de macht kwam heeft weinig nadruk gelegd op gezins planning. Dit ondanks het feit dat ze wel de noodzaak ervan onderstre pen. De oude gezins planning program ma's zijn zo goed als tot stilstand geko men. Een nieuw beleid is al maanden gele den uitgestippeld. Het is de bedoeling dat dit binnenkort krachtig ter hand zal wor den genomen, nu de opwinding over de sterilisatie-excessen wat bedaard is. Voorlichting In de nieuwe politiek is het accent verlegd van een beleid gericht op afname van het aantal geboorten naar een algemener be leid dat vooral aandacht schenkt aan de gezondheid van moeder en kind als onder deel van een totale gezondheidszorg ge richt op het welzijn van het gezin. De naam is om die reden veranderd van „gezins planning" in „gezins-welzijn". Naast de zorg voor moeder en kind blijven sterilisa ties een wezenlijk onderdeel van het be leid. Met kracht wordt er op gewezen dat deze hele politiek strikt op vrijwilligheid is gebaseerd. Op geen enkele manier wil men meer dwangmaatregelen toepassen. Ieder een die er vrijwillig voor kiest gesterili seerd te worden kan gratis worden gehol pen. De huwbare leeftijd is verhoogd tot 21 jaar voor jongens en 18 jaar voor meisjes. Essentieel in het nieuwe beleid is het af zweren van alle dwangmaateregelen en in plaats daarvan de nadruk op voorlichting en onderwijs. Gehoopt wordt dat de men sen, als hun vooroordelen worden wegge nomen en rationeel gaan nadenken over de voor- en nadelen van een groot gezin vrij willig voor minder kinderen zullen kiezen. Om dit beleid goed van de grond te krijgen zal nog heel wat moeten gebeuren. Op het ogenblik weet bijna niemand wat de offi ciële richtlijnen zijn. Werd men een Jaar geleden nog tegen de eigen wil in gesterili seerd. tegenwoordig is het bijna onmoge lijk deze ingreep te laten verrichten. De artsen zijn zo onzeker over de richtlijnen, dat ze zich hier liever niet mee bezighou den, om moeilijkheden te voorkomen. Aan de hand van enige cijfers is goed te begrijpen waarom India's groeiende bevol king als een probleem wordt gezien. De bevolking is 615 miljoen nu tegen 345 mil joen in 1947, dat is een toename van 270 miljoen in 30 jaar. Hoewel het land slechts 2.4 procent van het totale landoppervlak van de wereld beslaat herbergt het 15 procent van de wereldbevolking. Het aan tal mensen groeit op het ogenblik met één miljoen per maand, wat betekent dat per jaar bijna de hele Nederlandse bevolking erbij komt. Een daling in het geboortencij- fer zou als effect hebben dat over 5 6 jaar de uitgaven aan gezondheidszorg en on derwijs kunnen gaan dalen. Het geld dat daardoor vrij komt kan dan elders nuttig worden besteed. Ook de lonen kunnen, doordat er minder mensen zijn, na enige tijd positief worden beïnvloed. Traditie Duidelijk is dat het nieuwe beleid ver scheidene positieve kanten heeft, zoals de grotere nadruk op de gezondheid van moe der en kind. Dit is niet alleen een humani taire maatregel, maar kan op wat langere termijn ook een daling in de bevolkings groei teweeg brengen. De mensen hebben namelijk niet alleen kinderen omdat ze het fijn vinden of omdat ze vanzelf komen, maar ook om economische redenen. Het hebben van kinderen is vaak een economi sche noodzakelijkheid. Bij de huidige kin dersterfte zal men snel geneigd zijn een paar kinderen extra te nemen omdat de ervaring leert dat een deel sterft voordat ze volwassen zijn. Waarmee de verzorging voor de oude dag in gevaar komt. Als nu de geboren kinderen een grotere kans hebben te overleven is dat zowel een bron van vreugde als een wegnemen van de nood zaak tot extra kinderen. Ook voorlichting en onderwijs kunnen een positief effect hebben. Dit moet er toe leiden dat traditio nele normen en waarden veranderen. De heersende mening in India is dat zodra men getrouwd is er kinderen moeten ko men. Een getrouwde vrouw zonder kinde ren wordt over het algemeen als tweede rangs behandeld. Pas nadat ze een zoon heeft gebaard wordt ze volledig geaccep teerd. Op den duur kan voorlichting eraan meewerken dat deze vooroordelen ver dwijnen. Hoewel het nieuwe „gezins-planning" pro gramma dus verscheidene positieve ele menten in zich heeft, zal het toch niet dat effect hebben dat wordt gehoopt. Dat komt doordat geen aandacht is geschon ken aan de economische noodzaak die dikwijls bestaat om kinderen te krijgen. Dit is het eerste verhaal over de family- planning in India. In een volgend artikel gaat onze medewerker nader in op de econo mische noodzaak voor ouders in India om een groot gezin Ie hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5