Awacs-systeem kost defensie 140 miljoen Polio breidt zich uit tot de Gelderse Vallei ..Ruzie in actiegroep ..over knoop Vianen Als uw haar u lief is... Drukte v VD boos over blokkade van vandaag Flamingo's op Voorne-Putten 'Manuela vrij' bezet Haagse Gevangenpoort Overvallers vangen bot Vroegtijdige waarschuwing tegen vijandelijke luchtaanvallen Scholten neemt positief besluit Geen akkoord over chemisch bedrijf Ferro Ook volwassene met verlammingsverschijnselen BINNENLAND e<j Van een onzer verslaggevers da APELDOORN De polio die in de afgelopen dagen is geconstateerd bij een aantal kinderen op de Veluwe, heeft zich uitgebreid tot de Gelderse Vallei. Met tot nu toe één verdacht geval in Hooglanderveen, noordelijk van Amersfoort, is de Utrechtse grens overschreden. Uit Scherpenzeel en werden twee kinderen in het ziekenhuis opgenomen. „Bijzonder naar," noemde dokter A. C. van n der Gugten, toegevoegd aan de Inspectie voor de volksgezondheid in Gelderland, het dat gisteren iseiyoor het eerst verlammingsverschijnselen bij een volwassene werden waargenomen, een 22-jarige f'^gehuwde vrouw uit Kootwijkerbroek (gemeente Bameveld). Over de opkomstresultaten in El speet en Uddel, waar personen van 26 jaar en jonger een suikerklontje net een druppel anti-polio-vaccin m tonden komen halen, is de heer Van Ier Gugten niet erg tevreden. „Juist jj ie groepen, waarom het gaat, de >n nensen met niet-ingeënte kinderen, ui| ijn weggebleven. Om principiële re- 'denen. Dat zijn voornamelijk leden ,n ran de gereformeerde gemeenten in en|ilederland." !fn n Elspeet en Uddel zijn nu acht pefinitieve poliogevallen bekend; ndfinde vorige week waren het er vijf. De leeftijd van de kinderen varieert jUjfan anderhalf tot tien jaar. Het be- jreft slechts in één geval een meisje, de anderen zijn jongetjes. Een af doende verklaring is hiervoor niet. folio is in enkele gevallen nog niet rirologisch vastgesteld door de Rijksdienst voor de volksgezondheid te Bilthoven. Wel traden steeds lich te verlammingsverschijnselen op. Niet bekend is waar de ziekte precies is begonnen. Wel is duidelijk dat het rondom Koninginnedag moet zijn geweest. Eén van de zieken uit Scherpenzeel is al op 1 mei in het ziekenhuis opgenomen, maar aan vankelijk werd aan iets anders ge dacht. Gevraagd naar eventuele con tacten tussen patiënten, antwordde dokter Van der Gugten: „Het zijn mensen die in enclaves leven. Vriendjes, dezelfde school, moeders die zusters van elkaar zijn, enzo voorts." Geen van de personen bij wie tot nu toe polio werd geconstateerd, werd destijds gevaccineerd. Of de komen de dagen ook gelegenheid wordt ge geven om een „suikerklontje" te ha len in de Gelderse Vallei, was giste- Als u graag 't haar dat u hebt, wilt behouden. Als u roos en haaruit val wilt voorkomen en de oorzaken van vet haar bestrijden; Gebruik dan Pétrole Hahn. Daarmee reinigt u de hoofdhuid, voedt u de haarwortels en akti- veert u de bloedsomloop. Fris van geur. Antiseptische werking. Voor mannen èn vrouwen. Wedden dat Pétrole Hahn ook voor uw haar 't beste verzorginsmiddel is? Probeer 't eens! hou het haar dat u hebt: ff F' Elk* morgen 1 minuutje ren nog niet bekend. Men wil eerst zien. hoe groot het inentingspercen tage in het betreffende dorp is. Bij een percentage van 75 wordt de be scherming in het algemeen voldoen de geacht, maar blijft het daaronder, dan zijn maatregelen nodig. In Elspeet en Uddel was het percen tage. zoals gemeld, slechts 43, terwijl het landelijk gemiddelde 93 is. De ouders, die zich daar meldden, had den in het algemeen kinderen bij zich, die al eerder waren gevacci neerd. Herhaling biedt overigens wel enige extra beveiliging. Er is nog entstof voorhanden, maar deze moet nog wel ontdooien. 'Kleine epidemie' Hoewel de verlammingsverschijnse len tot nog toe door elkaar van lich tere aard zijn, kan er nu zeker van „een kleine epidemie" gesproken worden. „Dit jaar in deze tijd." aldus dokter Van der Gugten. „loopt men het risico op iets dergelijks." De laat ste explosie was in 1971 (Staphorst). Plaatsen waar de inentingsgraad be hoorlijk hoog is, lopen weinig geVaar. Wat Staphorst betreft, daar vielen de slachtoffers met name binnen de hervormde gemeente. Het waren er ruim 35. Vele ouders zijn destijds in Staphorst in gewetensnood geko men. Na de polio-uitbarsting was het inentingspercentage er bij kinderen tussen nul en achttien jaar 82. Een niet onbelangrijk aantal inwoners meende overigens ook in die omstan digheden niet naar het middel van het Sabln-vaccin te mogen grijpen. Zowel in Staphorst als in andere dorpen waar men om godsdienstige redenen tegen vaccinatie is, staan velen op het standpunt, dat wie er aan meedoet, probeert in te grijpen in de wil van God en een gebrek aan Godsvertrouwen toont. othi rort twi tan een onzer verslaggevers FIANEN Nog voor het door acht politieke partijen gevormde aag ctiecomité in Vianen daadwerkelijk in het geweer kon komen kerjegen de verkeersknoop bij de Lekbrug, heeft men al ruzie in eeu igen boezem gekregen. Zaterdag kondigde de VVD boos aan uit ie vet comité te stappen, omdat dit al in actie komt voor het si. flopen van het ultimatum aan minister Tuijnman van verkeer n waterstaat op 20 mei. olj! eze actie zou vanmorgen in alle tan plaats hebben. Leden en [eni inhangers van het comité zouden en jen blokkade uitvoeren op de sluip- l0st egen. die veel automobilisten vol- pr sn om de lange files op de snelwe- rtg, en te vermijden. 1 b{ i een brief aan de minister had het ost omité gezegd pas met acties te be tonen als hij niet voor 20 mei had joeeezegd op korte termijn iets aan chaotische verkeerstoestanden tot 20 mei. Wat we nu doen is het voeren van prikactles; daar steekt geen kwaad in" Van onze correspondent ZUIDLAND Ten zuiden van Rotterdam op het eiland Voor ne-Putten zijn afgelopen vrij dag een elftal flamingo's ge land. Zij bivakkeren in het in aanleg zijnde Bernisse-recrea- tieplan. Volgens vogelkenners komt het zeer zelden voor dat flamingo's boven Nederland terecht komen. De dieren kun nen afkomstig zijn uit Noord- Afrika of de Camargue, de del ta van de Rhone in Zuid- Frankrijk. De flamingo's die waarschijnlijk vanwege een hagelbui naar beneden zijn ge komen, zijn al diverse keren de lucht in gegaan, maar tot nu toe steeds teruggekeerd naar het ondiepe en modderrijke water bij Zuidland. Het staat vast dat het geen ontsnapte dieren uit een dier gaarde zijn. Slechts enkele meters van een huisje kwam gisterochtend bij Heeze deze ontspoorde trein te recht. De dreun was zo hard dat een deel van de gevel scheurde. De oorzaak van de ontsporing, waarbij niemand ernstig werd gewond, is nog niet bekend. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse Gevan genpoort is van zaterdag tot zondag middag bezet door leden van de werkgroep 'Manuela vrij'. Met de 24- uursbezetting wilde de werkgroep demonstreren tegen het 'midde leeuwse' beleid van het ministerie van justitie in de zaak van het Kaap- verdiaanse meisje Manuela Correia Cabral. Dit zestienjarige meisje zit nu gevangen in de Bijlmerbasjes in Amsterdam. De Gevangenpoort was zaterdag bezet door een groep van dertig men sen. Zij hadden een afspraak ge maakt voor een rondleiding door het museum. Na de rondleiding werd de gids verzocht het gebouw te ver laten. De eisen van de werkgroep 'Manuela vrij' blijven ook nu na de bezetting nog steeds hetzelfde. Manuela moet worden vrijgelaten om alsnog een goede opvang en begeleiding moge lijk te maken. Ook moet er volgens de werkgroep een onderzoek komen naar de handelwijze van politie en Justitie rond de aangifte en ontvoe ring van de Kaapverdiaanse. Verder eist de groep een rectificatie van de 'lasterlijke' uitlatingen van staatsse cretaris Haars van justitie onlangs in de Tweede Kamer. Het Kaapverdiaanse meisje heeft een kort geding aangespannen tegen de Staat der Nederlanden. Het ge ding, waardoor zij toestemming wil krijgen om in afwachting van een beslissing in Nederland te mogen blijven, dient vandaag voor de Haag se rechtbank. Na de bezettingsactie toonde de Haagse politie zich tevreden. „Alles ziet er keurig uit. Zelfs het toilet hebben ze schoongemaakt." Vervolg van pagina 1. Voorlopig nog niet gerepareerd is de spoorbrug in Rotterdam. Weliswaar slaagden vijf grote drijvende bokken er in het weekeinde in het beweegba re deel van de brug naar beneden te halen, maar de reparatie daarvan zal waarschijnlijk pas zondag voltooid zlin. Tijdens het karwei moest ook de Koninginnebrug worden gesloten. Pas gistermiddag laat kon deze weer voor het verkeer worden geopend. Gisteravond was een extra grote kraan, die speciaal van de Noordzee was gehaald, nog in de Koningsha ven bezig met het ophijsen van een van de twee contragewichten van de spoorbrug. Dit gewicht was door de UTRECHT Drie mannen die in Utrecht wat wilden „bijverdienen" door gewapend met een pistool, een mes en nylonkousen op „overval- tournee" te gaan zijn door pech over vallen. Eén van hen ving bot in meubelzaak „De kleine beurs". Een bedrijf dat zijn naam eer aan deed want er was werkelijk geen cent te halen. Schoonmaaksters op wie de man bij zijn overval was gestuit wisten bo vendien een signalement te geven. Even later werd hij gepakt. Zijn twee collega-overvallers, die bij de overval op „De kleine beurs" had den staan toekijken, werden een paar uur later gearresteerd, nadat ze een postkantoor in Utrecht hadden overvallen. Toen ze gegrepen werden waren ze het geld overigens al gro tendeels kwijt Ze hadden de bult in een plastic zak gestopt maar bij het verlaten van het postkantoor scheurde de zak toen enkele klanten er aan gingen trekken. Op een paar bankbiljetten na viel al het geld nog in het kantoor er weer uit eifPdit kruispunt van wegen te dota door Ferry Ming"Ü^T Inwetend 'olgens WD-woordvoerder D. Hel- ianWg heeft zijn partij er bovendien !ldh>ezwaar tegen, dat het besluit tot de derfctie is genomen zonder dat de libe llen er iets van af wisten, net. 'erk 'oordvoerder G. van Vliet bestrijdt. at de VVD niet op de hoogte was de de actie. Volgens hem heeft de datrVD van meet af aan problemen r nJemaakt. „Dat ze er nu uitstappen. bi#ordt de VVD in Vianen bepaald iet in dank afgenomen. Het is nu orlog met de VVD", aldus Van Vliet rse Lird «n aanzien van het nog niet verlo- riki en ultimatum zei hij: „Met harde L ctles zullen we inderdaad wachten Jer go-) art< lam ?leg van aar l bi >ver bië. ?dei n J vol DEN HAAG Nederland is bereid de door de NAVO gevraagde 140 miljoen gulden bij te dragen aan de invoering van het zogenaamde Awacs-systeem voor vroegtijdige waarschuwing tegen vijandelijke luchtaanvallen. Ondanks de grote financiële problemen bij defensie en vooruitlopend op de vaststelling van zijn budget voor de komende jaren, heeft minister Scholten van defensie al positief besloten over deze extra uitgaaf, die over acht jaar gespreid zal worden. Het blijkt echter dat de NA- voorgesteld dit hoofdkwar- kingen, reservetroepen, ver tier te vestigen in het plaats je Geilenkirchen. op enkele kilometers afstand van het Afcent-NAVO-hoofdkwartier in Brunssum, Zuid-Limburg. Een definitief besluit over Awacs wordt op zijn vroegst in juli verwacht. Vooruitlo pend daarop, zo wordt aange nomen, zullen de ministers deze week wel alvast een principieel „Ja" tegen het project uitspreken. ADVERTENTIES Goldschmeding "ahuis vol muziekplezier A'dam-C, Raadhuisstraat 46-50 Telefoon 020-2214 04 Haarlem - Hilversum - Den Helder VO-ministers van defensie op hun vergadering aanstaande donderdag en vrijdag in Brussel nog geen definitief besluit over Awacs kunnen nemen. Dit komt met name doordat de Westduitse rege ring dwars is gaan liggen. De Bondsrepubliek vindt, dat zij te veel aan dit, uit achttien met speciale radarschotels uitgeruste Boeing-vliegtul- gen bestaande project moet betalen. Het aandeel van de Bondsrepubliek in de totale kosten van ruim vijf miljard gulden, ligt. evenals dat van de Verenigde Staten zelf. op ruim dertig procent. Neder land draagt 3'/i procent bij. De Westduitse minister Apel van defensie benadrukte in een recent interview, dat de Bondsrepubliek meer eigen electronica voor Awacs wil leveren en ook op andere ter reinen (vrachtwagens en luchtafweergeschut) meer Amerikaanse orders ver wacht, alvorens met de aan koop van de Amerikaanse Boeing-vliegtuigen akkoord te zullen gaan. De Westduitse wens dat het Awacs hoofd kwartier in de Bondsrepu bliek gevestigd wordt, is al ingewilligd. De NAVO heeft namelijk Overtollig In NAVO-kringen in Brussel wordt de moeilijke Westduit se houding ten opzichte van Awacs mede gezien als het gevolg van de slechte plan ning binnen het bondgenoot schap. De Europese NAVO- partners zouden te plotseling met de Amerikaanse voor stellen voor Awacs gecon fronteerd zijn. Hierdoor is volgens waarnemers de in druk ontstaan dat de Vere nigde $t6t£n, Awgcs vooral hebben ontwikkeld om van overtollige Boeings af te komen. Het afgelopen jaar is er bin nen de NAVO hard aan een betere planning gewerkt met de opstelling van een lange termijn defensieplan, dat op een tiental terreinen (onder andere paraatheid, verster- bindingen. modernisering van nucleaire wapens) tot ver in de Jaren negentig maatre gelen voorstelt. Tot de op stelling van dit plan werd besloten op de NAVO top conferentie voorjaar 1977 in Londen. De ministers van de fensie zullen deze week de militair-technische details van het plan bespreken. De definitieve vaststelling ge beurt op de NAVO-topconfe- rentie eind mei in Was hington. In Londen werd wel gezegd dat dit lange termijnplan voor defensie met name door president Carter was voorge steld omdat hij, als nieuwe Amerikaanse president, graag de indruk wilde wek ken een doortastend en be sluitvaardig man te zijn. Het lange-termijnplan blijkt ech ter grote tevredenheid in de diverse NAVO-landen te be werkstelligen. Alom wordt het nu verwelkomd als een soort NAVO-revival, een zaak die de NAVO-samenwerking en inspanning nieuw leven inblaast, en dat alles, omdat zonder de voorgestelde extra maatregelen het gevaar zou ontstaan dat het conventio nele (niet-nucleaire) over wicht van het Warschau-pakt te groot zou worden. Drastische verhoging van de defensiebudgetten zal zonder meer nodig zijn om de lange termijnplannen volledig uit te voeren. Wat daar precies van terechtkomt moet nog maar worden afgewacht. De om en nabij drie procent ver hoging waartoe de NAVO- landen vorig jaar reeds beslo ten is niet voldoende om de nieuwe lange termijnplannen te realiseren. Nederland zal echter al de grootste moeite hebben die afspraak van om en nabij drie procent na te komen. De defensiebegroting voor 1978 voorziet slechts in een werke lijke verhoging van 0,8 pro cent. Met een defensiebudget van totaal ruim negen mil jard gulden per Jaar zoals Ne derland dat kent. komt een verhoging van drie procent (nog afgezien van de verho ging in verband met prijsstij gingen) neer op een bedrag van tegen de driehonderd miljoen gulden extra per jaar. En dat is niet gering, zeker niet in tijden dat de overheid aanzienlijk moet bezuinigen. In afwachting van het begrotingsoverleg binnen het kabinet-Van Agt, in Juni, zal minister Scholten (defensie) zijn defensiecolle ga's in Brussel deze week nog niet kunnen toezeggen dat de Nederlandse defensiebegro ting werkelijk met drie pro cent verhoogd zal worden Hij zal slechts zijn goede wil om in die richting te werken kunnen etaleren. Het begrotingsoverleg heeft ook zijn invloed op de maat regelen die Nederland, in het kader van het lange termijn defensieplan, zal moeten ne men ter verhoging van de pa raatheid. Daarbij gaat het om de vraag of het voor de verhoging van die paraatheid nodig is. dat Nederland een tweede brigade in West- Duitsland legert. Het NAVO- hoofdkwartier heeft recent een studie afgerond waarin, naast de legering van de tweede brigade, ook andere mogelijkheden voor de ver hoging van de paraatheid zijn onderzocht. Dat betreft de mogelijkheid om voor meer eenheden dan één bri gade het materieel alvast in de Bondsrepubliek te statio neren. dan wel voor dat mate rieel meer transporttreinen aan te kopen. De discussie hierbij gaat om de vraag ol het aantrekkelijker is een tweede brigade permanent in de Bondsrepubliek te vesti gen, dan wel zodanige maat regelen te treffen dat meerde re brigades sneller de NAVO- verdedigingsgordel kunnen bereiken in geval van een crisis. Twijfel aanvaring scheef komen te hangen. De hierdoor veroorzaakte strem ming van het scheepvaartverkeer zal waarschijnlijk tot 3 juni duren. De schepen zullen in die tijd via de Oude Maas worden omgeleid, waar door het wegverkeer er rekening mee zal moeten houden, dat de Botlek- brug en de Spijkenissebrug meer ge heven zullen moeten worden dan normaal. De verschillende mogelijkhe den worden momenteel in Den Haag bestudeerd. NA- VO-opperbevelhebber gene raal Haig heeft inmiddels zijn voorkeur voor de legering van een tweede brigade aan Den Haag bekendgemaakt Hierbij zal ongetwijfeld heb ben meegespeeld dat het stu ren van een tweede brigade politiek veel meer Indruk maakt dan de aanschaf van extra treinen voor het ver voer van materieel of het al vast verzenden van dat mate rieel naar Duitsland. Of mi nister Scholten de honderden miljoenen extra die de lege ring van een tweede brigade gaat kosten kan vrijmaken voor dit doel. is echter nog zeer twijfelachtig. Viif van Nederlands grootste drijven de bokken zij hier bezig het beweegba re deel van de vorige week aangevaren spoorbrug omlaag le halen. Op z'n vroegst zal de brug pas zaterdag weer voor het spoor in gebruik komen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De directie van de Rotterdamse vestiging van het Ame rikaanse chemische bedrijf Ferro en de industriebonden NVV en NKV hadden gisteravond laat nog steeds geen overeenstemming bereikt over het al sinds december vorig Jaar lo pend arbeidsgeschil. De bonden waren gistermiddag door de directie uitgenodigd nadat gister ochtend een staking was uitgebro ken onder het 550 man tellend perso neel. Nadat het bedrijf zoals gebrul kelijk de eerste Pinksterdag had stil gelegen. weigerde de ochtendploeg de Installaties op te starten Ook de avondploeg bleef buiten de poort Deze dag was door de bonden als ultimatum gesteld omdat onderhan delingen over een arbeidsplaatsen overeenkomst. invoering van de vijf ploegendienst en vervroegde uittre ding al sinds de eerste onderhande lingen in Januari geen resultaat had den opgeleverd. Volgens de bonden heeft Ferro, waar in volcontinudienst grondstoffen voor de cmaillndustrle worden ge produceerd, op sociaal terrein een „behoorlijke achterstand" bij de an dere chemische bedrijven De direc tie zou er misbruik van hebben ge maakt. dat tot voor kort maar een klein deel van de werknemers bi} een vakbond was aangesloten. hKudI u niet lezen? Hier staal: niet op hel gras lopen." aoiNSOA INSDAG 16 MEI 1978 T rouw/Kwartet3

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3