Marisa en Ria als huismoeders in protestants kinderdorp Weinig geld voor Molukse archipel ...waarom doen we hart en bloedvaten dan nogsteeds tekoi met te weinig linolzuur? Er zijn 5 Becel produkten voor voldoende R linolzuur. 1 becel goed voor hart en bloedvaten Voor voldoende vitaminen zorgen we wel. Weerzien met Cees Materna in Napels Verslag Indonesië-reis Zuidmolukkers Zuidmolukker gearresteerd in Djakarta te Onze gezondheid wordt bepaald door onze manier van leven. En dus ook door onze manier van eten. Nu zijn we vandaag de dag wel zover dat we vo|». doende vitaminen heel vanzelfsprekend vinden. Maar ondertussen doen we hart en bloedvaten nog steeds tekort met te weinig linolzuur in onze voeding. DINSDAG 16 MEI 1978 door Jan Roelfs NAPELS Ze wonen en wer ken in het voormalige paleisje aan de baai van Napels, waar destijds Guiseppe Garibaldi zijn brandbrieven schreef aan de koning van Italië: twee Ne derlandse meisjes. Marisa Bom (18) uit Amsterdam-Osdorp en Ria Jansen (26) uit Elburg. Twee van de internationale groep (uit de Verenigde Staten, Duitsland. Zwitserland) die er optrekken met kinderen uit het woongebied van Groot-Napels, waar de nabijgelegen zwarte Vesuvius neerkijkt op drie mil joen mensen, opeengepakt in één van de dichtstbevolkte woongebieden van Europa. Daar heerst 27 procent jeugdwerk loosheid en twaalf procent ledigheid onder volwassenen en er is geen werkloosheidsuitkering. Een ontstel lend probleemgebied met het turbu lente Napels als heksenketel, met demonstratieve explosies, als broed plaats van zwarte handal en groeien de criminaliteit. Nederlandse vrijwilligsters in een be schuttend. ommuurd gebied, aan de roerige Corso Garibaldi, de verbin dende kustweg tussen Napels en zijn voorstad Portici. Schijnbaar is die voorstad een subtropische oase. maar met de tachtig interne en vijf honderd dagscholieren van het pro testants-christelijke kinderdorp Casa Materna i Moederhuis) is zij toch een wezenlijk onderdeel van het probleemgebied. Jeugdwelzijnszorg Het centrum Casa Materna is een vorm van jeugdwelzijnszorg. dat ge stalte heeft gekregen door de familie Santi De vormgeving van dit ..fami liebedrijf is in geen enkel opzicht te vergelijken met de moderne presen taties. die het Jeugdwelzijnswerk de kinderbescherming in ons land. deskundig en georganiseerd, biedt. Afgezien van het feit. dat dit zuidelij ke deel van Italië economisch zwak is. bevindt men zich daar in een óndere wereld. Voor mij was het een herhaald weer zien met het werk der Santi's, van dr. Teofilo en ds. Emanuele, die de kin- derzorg. in het begin van deze eeuw door hun ouders begonnen, voortzet ten Dat kan alleen dank zij de niet aflatende financiële zorg van Casa- Materna-comités in het buitenland. De school met de bijbel dat is wel het principe functioneert buiten Iedere staatssubsidie om. in tegen stelling tot de rooms-katholieke staatsscholen. Marise Bom (links) en Ria Jansen. Zou men staatsschool zijn. dan was het principe van de Santi's (metho disten) volkomen ontluisterd. Voor de interne kinderen krijgt men. voor zover de ouders niet kunnen bijdra gen. drie gulden per dag. In die om geving. met onafgebroken zorgen voor de exploitatie van het centrum, voor onderhoud van gebouwen, voor vernieuwing en voor salarissen voor de Italiaanse onderwijskrachten en de huishoudelijke staf. werken de vrijwilligers, zoals Marisa en Ria. die er een soort diakonaal jaar vol brengen. Als een opdracht Marisa: „Na mijn eindexamen aan de christelijke scholengemeenschap Pascal in Amsterdam-West, heb ik twee maanden als „blauwe engel" gewerkt op het oecumenische stu die- en conferentiecentrum Bossey. in Zwitserland (gebied Genève). Na enkele weken vroeg ik mij serieus af of dit het nu wel wés? Kon ik mij in die toch wel luxe omgeving wéar maken? Via het Algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken in Nederland kwam ik in contact met Casa Materna. De eerste maan den waren er bijzonder zwaar, ik had veel heimwee. Maar de opvang in de internationale groep en de geleide lijk groeiende kennis van de Ita liaanse taal hebben mij daar over heen geholpen." Ze verzorgt er negen jongetjes van vijf tot negen jaar. in de functie van huismoeder. Ook Ria. met meer er varing (diploma kinderbescher ming), ze werkte na een diensttijd in een kinderhuls van het Nederlandse leger des Heils een Jaar op een kost school in Schotland), verzorgt een dergelijk groepje. .Als de kinderen met op school zijn. zijn ze bij ons; dat is het geval bij het opstaan, het wassen, het ontbijt (gezamenlijk met DEN HAAG (ANP) In vergelijking met de toestand in 1950 is in Indonesië op alle terreinen grote vooruitgang geboekt. Maar dat geldt zeker niet voor de Molukse archipel. Djakarta rekent de Molukken tot de zogenaamde „minus-gebieden", die maar weinig geld toebedeeld krijgen. Dat staat in het verslag van de oriëntatiereis naar Indonesië, die vijf Molukse voormannen in februari van dit jaar hebben gemaakt. Het verslag moet nog officieel verschijnen. de reisgroep. Er zijn veel scholen gebouwd en er bestaat aanvullend onderwijs voor hen die geen school hebben gevolgd of hun studie heb ben afgebroken. Hoewel het Maleis omgangstaal is op de Molukken. wordt het niet officieel onderwezen. Leer- en leesboeken in het Maleis zijn er dan ook niet. 8tudenten wor den ingeschakeld om het analfabe tisme te bestrijden. De Molukkers uit Nederland hoorden overigens klachten over „een vlucht van intel lectuelen" van de eilanden. Over de vrijheid van meningsuiting schrijven de vijf dat de manier waar op men zich op de Molukken uit- drukt „soms angstig is" en in aanwe zigheid van een overheidsfunctiona ris „geremd", vooral wanneer de RMS ter sprake komt. Sterk verlangen In het officieuze verslag staat niet hoe op de Molukken (1.2 miljoen inwoners) en in de rest van Indonesië (waar nog eens 1.8 miljoen Zuidmo lukkers wonen) over de RMS wordt gedacht Maar Metekohy. lid van het reisgezelschap, zegt dat er wel dege lijk een sterk verlangen naar vrijheid en zelfstandigheid bestaat. Hij doet deze uitspraak in „Zelfbeschikking", het blad van de stichting „Door de eeuwen trouw". Metekohy: „Verhalen als zou de RMS gedachte in de Zuld-Molukken vrijwel dood zijn. berusten op opper vlakkige waarneming." Volgens Me tekohy komt het RMS-ldeaal pas naar boven „als Je het vertrouwen van de mensen weet te winnen en wat dieper doorpraat". De Molukse voormannen willen doorgaan met de reizen. „Uit de ge sprekken bleek dat gunstig wordt gedacht over reizen met als doel tot een dialoog tussen Molukkers in Ne derland en Indonesië te komen." Volgens de groep (Kuhuwael, Man- touw. Metekohy. Manuhutu en Ro- tumalessy) moeten vooral de econo mische omstandigheden op de Mo lukken worden verbeterd. Vrijwel ie dereen moet naast zijn werk een bijbaan zoeken om te kunnen rond komen. Daar komt bij dat op de eilanden onvoldoende werk is voor het grote aantal schoolverlaters. De bevolking neemt ondanks een voorlichtingscampagne over geboor- tenbeperking nog steeds toe. Vooral op de eilanden rond Ambon moeten wegennet, transport, handel en industrie en bos-, land- en tuin bouw worden verbeterd, aldus het reisverslag Onderwijs, kerk en verenigingswerk staan er beter voor, is de indruk van Het rijke onvermogen DEN BOSCH - „Het rijke onvermo gen". een bijzondere tentoonstelling, die tot 12 juni in Het Kruithuis. Citadcllaan te Den Bosch gehouden wordt De afgelopen jaren bezocht fotograaf Oscar van Alphen Duits land om de ontwikkelingen te volgen op het terrein van de burgerrechten en waar mogelijk fotografisch vast te leggen Van Alphen. die de Tweede Wereldoorlog bewust meemaakte, is uiterst bezorgd over de gebeurtenis sen in het Duitsland van na 1965 Zaken als o m „Notstandsgesetzge- bung". „Radikalenrerlass" en „Be- rufsverbote" volgde en fotografeerde hij met door wantrouwen gevoede belangstelling Uit deze beelden en ander documen tair materiaal stelde hij deze exposi tie samen over het sociale en politie ke klimaat in ons buurland De tentoonstelling is bedoeld als waarschuwing tegen gebeurtenissen in landen waar technocratische ont wikkelingen een normaal democra ts functioneren uitsluiten. de hele gemeenschap), tussen de schooltijden in en in de avonduren." Godsdienst Ria: „Iedere week leren we ze bijbel versjes en andere godsdienstige lied jes. De meeste - "rooms-katholieke kinderen kennen grote gedeelten van de bijbel uit het hoofd, zoals vroeger bij ons het geval was. Vlak voor de maaltijden wordt er geza menlijk gezongen. Daarnaast hou den we de buitenlanders een bijbelles. Op de zondag de samen leving is hier doortrokken van een ouderwetse evangelisatie DRIE bijeenkomsten: de zondagsschool, de ochtendkerkdienst en de middag- dienst. Noordeuropeanen en Ameri kanen vinden dat wel erg veel van het goede. Maar zo is het nu al tien tallen jaren. Je wordt hier erg veel vrijgelaten. Het voornaamste is. dat Je ervoor moet zorgen dat de kinde ren er netjes bijlopen, goed eten en slapen en zich niet vervelen. De taal blijft, maar steeds minder, een pro bleem De buitenlanders krijgen tweemaal per week Italiaanse les. Als de jongetjes naar school zijn, maken we hun bedden op. doen ver stelwerk. strijken en bereiden kleur en plakwerk voor. dat in de vrije uren gedaan wordt. Maar het over wegend gunstige voorjaars- en zo merweer geeft veel mogelijkheden tot buitenspel." De buitenlandse jongeren krijgen driehonderd gulden per maand, met kost en inwoning. De Santi's zeggen: „We mogen geen specialisatie vragen, wél grote toe wijding." Zwaar werk De leidsters en leiders één vrije dag per week vinden het zwaar werk. Ze strijken de was en schrob ben de vloeren en staan voor verras singen. Marise: „Laatst kwam er een jonge tje terug van verlof. We hadden te laat in de gaten, dat het hoofdluis meebracht. We werden er ook door besmet. Waar de kinderen vandaan komen? Uit gebroken gezinnen, uit milieus waarin veel alcohol wordt gebruikt, gezinnen waarvan de moe der werkt of de vader, elders in ons werelddeel, gastarbeider is. Het komt ook voor dat vader en moeder samen in het buitenland werken. De grote werkloosheid leidt ook tot op neming van kinderen, met de factor, dat ze een hele dag onderdak zijn. in tegenstelling tot de staatsscholen, waar slechts halve dagen les wordt gegeven. Handenarbeid en recreatie worden niet op school gegeven, daar om wordt er veel creativiteit van de leiding gevergd." Hartverwarmend, dat was óók de w WIK» DEN HAAG (ANP) De 59-jarig( Zuidmolukker Joop Hatumena uit Deventer is onlangs in Djakarta ge arresteerd. Dit hebben familieleden gisteren bekendgemaakt. Zijn arres tatie was op het vliegveld van Dja karta, bij terugkeer van een bezoek aan Ambon. De familie van Hatume na vermoedt dat hij „bezwarend ma teriaal" bij zich had over de RMS. de vrije republiek der Zuidmolukken. Hatumena heeft de Nederlandse na tionaliteit Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken bevestig de in grote lijnen het verhaal van Hatumena's familie. Hij zei ook dat de ambassade in Djakarta er nog niet in geslaagd Is om contact te krijgen met de gearresteerde Zuid molukker. Wel probeert de ambassa de op alle mogelijke manieren bij stand te verlenen aan Hatumena. Volgens de woordvoerder is het nog niet duidelijk of de autoriteiten een aanklacht zullen Indienen tegen de Molukker uit Deventer. Volgens secretaris G. Knot van de pro-Molukse stichting „Door de eeu- jven trouw" houden de autoriteiten in Djakarta Zuidmolukkers met een Nederlands paspoort nauwlettend in het oog bij bezoeken aan Indonesië. Deze groep betaalt ook veel meer voor een visum. 72 gulden in plaats van de 22 gulden die andere Neder landers betalen. De Indonesiërs ma ken daarbij volgens Knot een „raci aal onderscheid" Molukkers met een zogenaamd faciliteitenpaspoort (dat duidelijk maakt dat ze staten- loos zijn. maar In Nederland wonen) krijgen helemaal geen visum, aldus Je heer Knot. indruk van de Nederlandse groep. In wier gezelschap ik enige dagen in Casa Materna en Groot-Napels ben rondgegaan. Mensen van Nederland se organisaties uit kerkelijke en se- mi-kerkelijke kring, die Jaarlijks daadwerkelijk willen ijveren voor dit Casa Materna, dat wel „het wonder van Napels" wordt genoemd. Waar komende zomer weer een oecumeni sche werkgroep uit Nederland heen gaat om opknapwerk te doen. en Berend Moriaantje Botje Een roerige kindervoorstelling in het hoofdgebouw, waarin met buiten landse hulp. de zeer verouderde en niet-eigentijdse slaapzalen worden verbouwd, waar het sanitair is ver nieuwd. De groep van Marise treedt op. De drie turven hoge zwartogige Aldo's, Loulsjes, Francisco's en Pië- tro's spelen en zingen in de Neder landse taal „Moriaantje, zo zwart als roet". „Berend Botje" en „Alle eendjes zwemmen in het water". Een „toneelproduktie" van eindeloos ge duld. De muziekband speelt, begint attent met het Wilhelmus. Dan volgen marsen, waarbij horen en zien je bijna vergaat en tot besluit volgt het romantisch-melancholieke „O sole mio". Een deinende zaal. Andre as, een roodgebaarde jonge Zwitser, treedt met zijn jongensgroep op: Zwitserse volksliedjes. Dr. Teofilo wordt niet moe almaar handenklap pend „Bravo" te roepen. De Neder landse gasten, die iedere avond bij het naar bed gaan van de kinderen met nachtkussen worden overladen, zien en horen getroffen toe. De kardinaal Casa Materna heeft een geschiedenis van bijna 75 jaar in Portici. De tijd. dat de katholieken demonstreerden voor de poort voor de vernietiging van deze protestantse infiltratie in een eeuwenoud patroon, is voorbij. Treffend voorbeeld van toenadering: we bezoeken Ponticelli. vrijwel de armste, zeer communistische woon wijk van Napels, waar de Santi's een buurthuis hebben van een onvoor stelbare eenvoud, maar geënt op een blijmoedigheid en een geestdrift, die Nederlanders beschaamd maakt. Het is het godsvertrouwen, dat ook deze activiteit van speelleerklas- sen tot informatie over drugs toe beheerst. Maar het glanspunt van deze excur siedag moet nog komen. De kardi naal van Napels en Zuid-Italië be zoekt informeel het evangelische hospitaal, dat er tien jaar staat te midden van de verpaupering. Er zijn 120 bedden, de patiënten stromen er vanuit heel Calabrië toe. Als er geen plaats is. worden er bedden bijgezet. Er wordt geopereerd en er is een couveusezaal. Bisschop Corrado Ursi betreedt de zusterkamer waar direc trice Ingrid Schade, een Duitse dia- kones, ontvangt. De kardinaal in vol ornaat, met in zijn kielzog zijn secre taris en de stadspastoor van Ponti celli. Twintig jaar was hij de repre sentant van de tegenstanders van ieder protestants Initiatief Toespraken over en weer. Dr. Teofi lo. de oprichter van het ziekenhuis, trekt alle registers uit. Alle mannelij ke leden van het gezelschap ontvan gen de kus van de kardinaal, het glas wordt geheven en gitaarspel van de zusters begeleidt het gezamenlijk zingen van „Grote God. U loven wij". Ook bij de verbaasde Nederlanders wijkt even de nuchterheid. Tijdens de lunch fluistert zuster Ingrid mij toe: „Nederlandse verpleegsters, liefst met enige beginkennis van de Italiaanse taal zijn hier welkom. We willen graag uitbreiden tot 300 bed den. we zijn een streekziekenhuis, dat in een behoefte voorziet, geluk kig worden we voor 80 procent ge subsidieerd." Terug in Casa Materna, waar de spaghetti-maaltijd wacht en de onaf scheidelijke sinaasappel als toetje. De vijfjarige Mariëlle zegt het tafel gebed en de kinderen zingen de kalk van de muren. De gasten van de Nederlandse Stichting Casa Mater na zijn er vier dagen op werkbezoek geweest. Hervormd en gereformeerd Hilversum laten er 20.000 gulden achter, de opbrengst van een drie voudige actie in de etherstad in het Gooi, gehouden in het raam van het „Jaar van het Kind". Wellicht gaan Dr. Teofilo Santi: We willen kinderen begeleiden naar de toekoi Geen protestantse kinderen van hen maken, maar jongèren straks hopelijk het weerbarstige léven in hun omgeving lx zullen aankunnen. de Wilde Ganzen voor Casa Materna vliegen. „Tot weerziens", wuiven de kinderen als de schoolbus destijds een geschenk van de lezerskring van Trouw onder de poort doorrijdt, naar het vliegveld. Marise en Ria doen de groep uitgeleide. Ze hebben een paar dagen dankbaar derlandse sfeer geproefd. Stichting Casa Materna Ni land: postgiro 65 5 777 pennii meesteres Schubertlaan 6, Roll dam-13. Voor documentatie: hoevedorp telefoon 02968-5127. krijg» lorge ISOlli moe seei f30 ja: lieren e cor ube ken (t told P leh egedc inong Kbanc move ebode er go rdere Dalai, b 'dam-( Wat doet linolzuur? Door een teveel aan cholesterol in ons bloed kunnen bloedvaten nauwer worden. Linolzuur, de beste van de meer voudig onverzadigde vetzuren, helpt de vorming van overtollig cholesterol tegen te gaan. En is daarom zo onmisbaar. Hoeveel linolzuur is voldoende? Voedingsdeskundigen zeggen, dat onze dagelijkse vetconsumptie voor 1/3 deel linolzuur moet bevatten. Wat neerkomt op een verhoging tot 10 a 15 calorie-procenten. Om zeker te zijn van 'n verantwoord gehalte. 5 Becel produkten helpen daarbij. Met zoveel mogelijk linolzuur. Linolzuur alleen is niet genoeg. Voor een goede konditie van harte bloedvaten moeten we bewust eten en ook niet teveel. Maar daarnaast ook minder roken en zorgen voor voldoende beweging, i Trouwens dat spreekt vanzelf. B Ruys NA C luidt b Merg <1 dit Am Amj kiani Voor i kir Voor i M

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 18