Leiden: titel na slopend seizoen Hinault wint Yuelta HCKZ strandt weer op Duitse kampioen sO'i Sprookje van Punch is uit VC Tilburg Nog weinig bijval voor Los Angeles Weg bezaaid met spijkers en planken IJshockeytitel toch voor Sovjet-Unie Turnnederlaag Europa Cup voor Southgate v ♦a- in Dames: voor vierde keer Amsterdam SPORT Trouw/Kwartet Van een basketbalmedewerker ROTTERDAM Leiden is via een 118-98 zege op Punch de nieuwe basketbalkampioen van Nederland geworden En gezien die uitslag eindigde na een slopende competitie het „sprookje" van het Delftse Punch toch nog vrij abrupt. De geschiedenis is bekend. Met een achterstand van 20 punten op lijstaanvoerder EBBC uit Den Bosch slaagde de Delftse ploeg er op de laatste „gewone" competitiedag ten koste van BOB in de zogenaamde play-offs te bereiken. In die play-offs kwam Punch uit tegen Den Bosch en verraste vriend en vijand door de als favoriete getipte ploeg van Bill Sheridan in drie wedstrijden te wippen voor het in Den Bosch zo fel begeerde landskampioen schap. In de finale tegen Leiden leek de „overval" van Punch in de play-offs naar een climax te groeien. Donderdag was men in Leiden weliswaar nog kansloos tegen het „bredere" Lelden, maar evenals tegen Den Bosch waren de rollen zaterdag in Delft precies omgekeerd. Met stormachtig en vooral in de tweede helft oogstrelend basketball werd het kansloze Leiden met een 109-97 nederlaag opgehapt. Omdat de ploeg van coach Henny Blom slechts anderhalve dag tijd had om de wonden te likken lag een daverende verrassing bij het aller laatste eindsignaal van deze compe titie in het verschiet. Want gisteren stonden de twee ploegen opnieuw tegen elkaar om in de derde beslis sende wedstrijd uit te maken wie de kampioenstitel van het geliquideer de Amstelveen mocht overnemen. Die titel ging uiteindelijk naar Lei den. Een kampioenschap, dat niet is ontdaan van rechtvaardigheid. Im mers: de door sponsor Parker kwis tig van pecunia voorziene (vorig jaar armlastige) Leidse ploeg beschikte AMSTERDAM Bondscoach Tom Qulnn heeft vijftien apetera uitgenodigd voor de trainingen van het nationale herenteam. De trainingen zullen worden gehouden ter voorbereiding op het toernooi om de Declo Scurt-Cup. waarin Nederland speelt tegen Israel. Turkije. Frank rijk en ItaLie De trainingen zullen worden voort gezet in de periode dat de ploeg zijn wedstrijden Uitgenodigd zijn: EmlU Hagens. Cees Ummen. Cock van de Lagemaat iFlamingo's). Toon van Helfteren en Jimmy Woudstra (Punch). Bert Kragtwijk (Landlusti. Harry Kip (Lelden). Jan Dekker. Kees Akerboom. Al Faber en Herman Pluim iEBBCi. Hugo Harrewijn (Mulhouse). Renso Zwier» en Everett Fopma (Donar) en Oernt van Buuren Rotterdam-Zuid i De Nederlandse dames basketbal ploeg heeft tn haar voorlaatste oefenwedstrijd voor het toer nooi om het Europees kampioenschap in Polen begint, zondag in Wychen Spanje met 04S verslagen. Nederland had bij rust vijftien pun ten voorsprong. 47-32 De Nederlandse punten werden gemaakt door Carla de Liefde«311. Mecky Steenmeü 13). Irene Maarschalkerweerd (8l. Oerda de Ridder (8). Joepe Oeurta U2i. Anlta Blange (4), Ellen Post humus. Ellts Bosch en Marga van der Meys (2). Lia van Rcemst en Karen Bos scoorden niet. op papier over een veel sterkere en bredere ploeg dan het Delftse Punch, dat pas op het laatste mo ment ln de gelegenheid werd gesteld met de steun van hun geldschieter eredivisiebasketbai te spelen. Juist dat late tijdstip van financiële zekerheid en de daarmee samenhan gende dubieuze seizoenvoorberei ding zorgde er voor. dat Punch in de beginfase van de competitie nogal wat punten moest laten liggen. Dit geheel ln tegenstelling tot Leiden, dat de zaken onder leiding van een professioneel management en met inschakeling van de uitstekende Amerikaanse Nederlanders Plaat en Bruinsma ruim voor de seizoenstart keurig op een rijtje had staan. Dat Punch wel over het nodige talent beschikte werd int verloop van de competitie steeds duidelijker. Onder aanvoering van routinier Jan Sik- king groeide het ploegje uit tot een hechte eenheid, waarvan met name de wispelturige Amerikaan Rudy Jackson zich wist te ontplooien tot een van de beste en schotvaardigste Amerikanen ln het Nederlandse competitie Het Amerikaanse duo Jackson-Taylor moet dan ook gezien worden als de ruggegraat voor de Delftse successen ln de staart van deze competitie. i De wedstrijd van zaterdag tegen Lei den in Delft vormde het overtuigen de bewijs van die stelling Nadat beide ploegen in de eerste helft nog redelijk gelijk op gingen (rust 53-46) pakten Kackson en Taylor in dc tweede helft uit op een manier, die waarschijnlijk nimmer in het Neder lands basketbal is vertoond. Van sys- teemspel was bij Punch in die speel- helft geen sprake. Praktisch iedere aanval werd door de Amerikanen met een bijna angstaanjagende pre cisie afgerond. Beide spelers kwa men tot een totaal van 35 punten en Leiden kon er slechts moedeloos on der worden. Want hoewel sterspeler Van onze volleybalmedewerker SINT ANTHONIS Gedegradeerd uit de eredivisie, de sponsor kwijt en dan het sterk bezette 22ste internati onale AcUvia-toemooi winnen. Zie daar de verrassing van de VC Til burg In de door 4.000 toeschouwers bijgewoonde finale werd het Doetin- chemse Orion met 2-0 via 15-8 en 15- 11 verslagen. In feite onbedreigd. Waar de Tilburgse ploeg in de nor male competitie voor de eredivisie volleybal niet aan toekwam, werd nu zeer routinematig gebracht. ADVERTENTIE Kampioenen winnen met Wilson rackets. B| uw vakman/sportshop liggen ze klaar Nu met gratis, gesignetrdr Punch-speler Jackson had tegen de uiteindelijke kampioen Leiden slechts sporadisch succes. Hier lukt het de import-Delftenaar wel om te scoren. Arthur Collins wat tegenviel en Sid Bruinsma met vijf persoonlijke fou ten al snel in de tweede helft de spelersbank moest opzoeken was er geen enkele mogelijkheid om de ont ketende Punch-Amerikanen af te stoppen. Onder die omstandigheden leek er gisteren in het Ahoy' Sport paleis van alles mogelijk bij de be slissende derde wedstrijd. Een grandioze apotheose van het basketbalseizoen '77/'78 werd dat treffen echter niet. Niet in de laatste plaats door een externe factor die topbasketbal anno 1978 met zich mee brengt. Het is al eens eerder vertoond, dat basketbal niet meer de sport is die zijn basis vindt in het middelbaar onderwijs zoals dat vroe ger wel het geval was. De play-offs hebben met volle speelzalen aange toond. dat basketbal is geëvolueerd tot een sport voor het grote publiek. Een voor de sport prettig gegeven, dat echter ook negatieve aspecten kent. Zo moest de wedstrijd in het Ahoy' Sportpaleis bijgewoond door zo'n 5500 fanatieke toeschouwers, twee keer tijdelijk onderbroken wor den omdat een forse hoeveelheid op het speelveld neergedaalde bierblik jes. rotjes en andere voorwerpen ver der spelen onmogelijk maakten. In die chaos was Leiden uiteindelijk de ploeg die het landskampioenschap '77/'78 tegen alle verwachtingen in toch vrij simpel naar zich toetrok. Bij rust had de formatie van Henny Blom al een comfortabele voor sprong van 12 punten (63-51) op zak en na rust werd die marge tegen een ontredderd Punch met alleen Billy Taylor die tot een knappe prestatie kwam, uitgebouwd tot de 118-98 eindstand goed voor het landskam pioenschap. In feite een knap herstel van de Leidse ploeg die de door Punch uit gedeelde knockout op zaterdag ge heel te boven was gekomen. Na die wedstrijd had coach Blom, overtuigd van de kracht van zijn ploeg nog geen extra maatregelen genomen. „Ik ben naar huis gegaan en heb gewoon mijn huiswerk gedaan," al dus de Leidse coach. Wel kreeg Sid Bruinsma de opdracht van Blom mee zich wat meer op het scoren toe te leggen en die opzet slaagde volle dig. Met dertig punten volgde Bruinsma zijn ploeggenoot Arthur Collins (32). die een matige eerste helft speelde, als meest produktleve man op de hielen. Een zege uiteinde lijk van homogeen Leids teambas- ketbal. waarin de weinig opvallende maar uiterst nuttige Vic Bartolome een voorname rol speelde, over op portuun en fantasierijk individualis me van Punch, dat die ploeg bijna aan de landstitel hielp. Daarmee schelden de wegen van beide ploe gen zich ook op andere wijze. Leiden zal het volgend seizoen over een ploeg beschikken, die door diverse versterkingen gelijkenis oproept met het min of meer legendarische Amstelveen, dat vorig jaar de com petitie overheerste. Punch daarente gen is zijn sponsor alweer kwijt en moet trachten via ingewikkelde rechterlijke procedures daarin ver andering te brengen, om volgend jaar toch nog eredivisiebasketbal op niveau te spelen. Scores: Zaterdag: Punch: Taylor 35, Jackson 35. Woud stra 18. Lelden: ColUns 25. Bartholome 25. Plaat 18 en Bruinsma 13. Maandag: Lelden ColUns 32. Bruinsma 30. Bart holome 26 en Plaat 19 Punch: Taylor 31. Woud stra 18. Jackson 16 en Sikklng 12. ATHENE De internationale sportbonden hebben zich in Athene geschaard achter de mening van het Internationale Olympisch Comité en doen we ten tegen de voorwaarden te zijn die door Los Angeles zijn gesteld voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1984. Woensdag wordt in Athe ne weer vergaderd. De leden van de uitvoerende raad van het IOC zijn vastbesloten, al dus is vernomen, op de voltalli ge vergadering van de sport bonden te eisen, dat Los Ange les zich zal moeten houden aan de voorwaarden die door het IOC worden gesteld, anders zullen de Spelen er niet wor den gehouden. Los Angeles is de enige stad die zich voor de Spelen van 1984 kandidaat heeft gesteld. Woensdag zal het zijn zaak ver dedigen, de volgende dag zal het IOC een uitspraak doen. Als dit gevraagd wordt zouden München, Montreal en Mexi- co-City zich bescchikbaar kun nen stellen voor de Spelen, ook België zou belangstelling heb ben getoond. Toen Los Ange les zich indertijd beschikbaar stelde ontving het van het IOC een ontwerp-contract. Ook vroeg het IOC toen om com mentaar, in plaats daarvan werd door de stad een eigen ontwerpcontract opgesteld en ingediend dat driemaal zo lang was als dat van het IOC. Geen enkele kandidaat heeft zoiets tot nu toe gedaan. Een lid van de gemeenteraad van Los An geles heeft in Athene ver klaard dat „wat de veiligheid betreft de uitgaven alleen al op een 20 miljoen dollar komen te staan. De Spelen kunnen voor ons een groot ding zijn, maar dan niet ten koste van de be lastingbetalers. Wij kunnen voorkomen dat de Spelen een uitstervend iets worden, zoals de dinosaurus." De gemeenteraad van Los An geles heeft overigens besloten zijn kandidatuur voor de orga nisatie van de Spelen van 1984 nog tot 17 juni te ondersteu nen. Voor die tijd moet er een akkoord worden bereikt met het IOC. De gemeenteraad wil een strenge controle uitoefenen op de uitgaven in verband met het sportevenement om een fi nancieel fiasco, zoals dat in Montreal (1976) voorkwam, te vermijden. Men wil uitsluitend bestaande stadions gebruiken en de deelnemers tijdens de zomervakantie onderbrengen in studentenkamers. Voorts eist Los Angeles een derde van de ontvangsten uit de televi sierechten. De gemeenteraad wil bovendien een garantie, die Los Angeles van alle financiële verantwoordelijkheid zal be vrijden. In een contract zou moeten worden vastgelegd dat de belastingplichtige inwoners van Los Angeles niet zullen opdraaien voor eventuele ver liezen. IOC-woordvoerder Mo nique Berlioux heeft de raad inmiddels laten weten dat deze voorstellen zijn afgewezen. SAN SEBASTIAN - Bernard Hi nault, die zich vorig jaar via twee overwinningen in klassiekers (Gent- Wevelgem en Luik-Bastenaken- Luik) bij de wielergroten der aarde voegde, heeft de 33e ronde van Span je op zijn naam gebracht. De Frans man won daarmee zijn eerste grote internationale etappewedstrijd, al mocht de Vuelta van dit jaar op grond van het gedevalueerde deelne mersveld geen aanspraak op die kwalificatie maken. Voor Hinault telde dat niet. De ronde van Spanje was in zijn ogen een proefexamen voor de Tour de France, waarin hij de komende zomer debuteert. Zonder problemen verliep de laatste dag van de Vuelta niet. Het eerste deel van de slotetappe moest met 65 kilometer worden ingekort, omdat in Durango, vijftig kilometer na de start, de weg met spijkers, draadna gels en planken was bezaaid. Ver moedelijk hebben Baskische af scheidingsbewegingen dit op hun ge weten. In Durango werden zaterdag twee Basken begraven, die tijdens een schietpartij met de politie om het leven waren gekomen. Zevendui zend mensen woonden de plechtig heid bij. De koers werd geneutrali seerd tot Zarauz, 34 kilometer van San Sebastian verwijders. Domingo Pemirena won de eindsprint voor de Belg Ferdi van den Haute. De afsluitende tijdrit leverde een overwinning op voor Bernard Hi nault. 's Avonds werd de Fransman de zege zijn zesde etappeoverwin ning in de Vuelta ontnomen, om dat de jury de tijdrit ongeldig ver klaarde. De renners, Hinault incluis, kregen handen vol zand in het ge zicht gegooid. Het eindklassement: 1. Bernard Hinault (Frai 85 27 16. 2 Pesarrodona (Spai op 3 02. 3 Bernar- deau iFrai op 3 47. 4 Garcia (Spai op 4.23 5 Jos Schipper (Nedi op 4.28. 6. Van den Haute (Belt op 5.52. 7 Nazabal iSpai op 6.12. 8 Martinez Heredia (Spa) op 6.53. 9. Aja (Spa) op 10.22. 10 Lopez Caml (Spat op 12.57. VREDESKOERS GERA De Nederlandse inbreng in de Vredeskoers, een etappewedstrijd waarin in vroeger jaren vaak succes sen werden geboekt, is in de tweede rit al tot het absolute minimum gere duceerd. Tijdens een valpartij staak ten Bas van Lamoen. Johan Kuiken. Jan van Tilborg, Mari van de Velden en Piet Kuys de strijd. De voor de ereplaatsen kansloze Frans Francis- sen fietste als enige Nederlander door en werd voor die daad onder scheiden met de fair playbeker. De Oostduitser Siegbert Schmeisser. de aanvoerder van het algemeen klasse ment. won de derde etappe. De Rus Joeri Sakarov was in de vierde rit succesvol. ITALIË RAVELLO Dietrich Thurau. de grote verliezer in de klassiekers, kan het in de ronde van Italië ook verge ten. In de zevende etappe spande het peloton zich samen tegen de Duitser, waardoor hij tijdens de beklimm van de Col de Macerone ruim minuten op de leider van het a! k* meen klassement, de Belg Johan Muynck. moest prijs geven. De vende rit. evenals de achtste gew nen door de veelbelovende Italü Guiseppe Saronni. was slechts voorproefje van de komende bei tappes. De Muynck wordt in de taaistand het ergst bedreigd Francesco Moser. De wereldkan oen heeft een achterstand slechts vijftien seconden. ROOSENDAAL - Gerrie Knfl mann heeft de jubileumronde van KNWU voor proefessionals gew nen. De winnaar van Parijs-Nice kroonde een solo met de eei plaats. hc Ni KLOOSTERZANDE - Jan Ri heeft op vertrouwde grond ti overwinningen geboekt. Zaten was hij in het Zeeuwse Kloosterz de in de eindsprint sterker dan Belgische kampioen Michel Poll tier en gisteren verwees hij in Ha weert Michel Jacobs naar het twi plan. VELDHOVEN - De onbekende P Bosch verbaasde in de amateurr de Omloop van de Kempen vrie en vijand door de 183 kilometer t sen start- en finishplaats Veldhoi het snelst af te leggen. Peter van Knoop (Haarlem) duwde zijn vo wiel in de ronde van de Haarlemm meer het eerst over de witte stn I PRAAG De Sovjet-Unie is voor de vijftiende keer wereldkampioen ijs hockey geworden. Voor ruim 14.000 toeschouwers werd titelverdediger Tsjechoslowakije met 3-1 verslagen. De periodestanden waren 1-0, 1-0 en 1-1. Balderis. Petrov en Golikov scoorden voor de Sovjet-Unie. Hlin- ka maakte de Tsjechische tegen treffer. Tsjechoslowakije miste hiermee een unieke kans om voor de derde achtereenvolgende keer wereldkam pioen te worden. Bij een gelijkspel of een nederlaag met één doelpunt ver schil zouden de Tsjechen, en dat voor eigen publiek, opnieuw de we reldtitel hebben bemachtigd. Canada won met 3-2 van Zweden en behaalde daarmee de bronzen me daille. De periodestanden waren 1-1, 1-1 en 1-0. Het was de eerste keer in tien jaar dat Canada een medaille veroverde in een toernooi om het wereldkampioenschap. De laatste keer dat de Canadezen daarin slaag den was tijdens de Olympische Win terspelen van Grenoble in 1968. Oost-Duitsland speelt volgend jaar weer in de B-groep. De Oostduitsers verloren met 7-2 van Finland, waar door de degradatie uit de A-groep definitief werd. PAPENDRECHT - Roemenië heeft de tweedaagse turninterland tegen Nederland met 373,20 tegen 364,05 punten gewonnen. In het persoonlijk klassement eindigde de Roemeense Grigoras op de eerste plaats met 76,10 punten. De beste Nederlandse was Monique Bolleboom, die vierde werd met 74.35 punten. d< door Onno Zeisman NC Jo ïo re ril tfo iel m er al BARCELONA Na het tijdperk Frankfurt 1880, dat vijf kef achtereen de Europa Cup voor hockeykampioenen won, lijkt de periode-Southgate te zijn aangebroken. Net als in 1976 en 1 won de Engelse topploeg het toernooi met vooral in de finale imponerend overwicht aan macht en vastberadenheid, degelijke stickvoering en een kundige mandekking zijn voornaamste kenmerken van de titelhouders, die daarmee papier sterkere teams, met ook veel meer internationals, moeil loos achter zich laten. Dit keer waren het de sterke Dui' kampioenen van Rüsselsheim op hun beurt meesters o Klein-Zwitserland die in de finale ten onder gingen (5-2). ;al Het had kunnen gaan over het Ne derlands elftal en de pers. Er blijven namelijk mensen te zijn die denken dat de hele Nederlandse sportpers en de KNVB onder één hoedje spelen. Dat alle berichten over de onaanvaardbaar chaoti sche voorbereiding van het eerste elftal van een bond met meer dan een miljoen leden, in feite voortko men uit chauvinisme en mededo gen. Vanwege het geld en de we reldtitel krijg je in Nederland voet ballers niet meer aan de slag. maar als je ze gaat prikkelen dan ont staat er plotseling een verbeten ge voel bij de spelers waaruit heel mooie dingen kunnen komen, bij voorbeeld een tweede plaats in Ar gentinië. net kan niet ontkend worden, nog al wat journalisten zijn meer dan beroepsmatig betrokken bij Oran je. maar om nu te zeggen dat ze zich dagelijks aanbieden om door de KNVB met genoegen voor open doel te worden gezet om zo organi- satiefouten af te straffen, dat gaat te ver. Toch blijkt men bijvoorbeeld ln West-Duitsland openlijk te ver moeden dat er in Nederland door de voerbalbond èn de pers een groot toneelstuk wordt opgevoerd met als doel straks 22 voetballers „optimaal gemotiveerd", zoals dat in het jargon heet. aan de start te krijgen voor het wereldkampioen schap. Een gedachte die nog ge voed wordt door het feit dat er helemaal geen koppen rollen maar topbestuurders ondanks openlijk falen rustig op hun post blijven zitten en met het volste vertrouwen voor een zaal sceptische journalis ten vooruitblikken naar nieuwe heldendaden. Dat komplot bestaat niet. Het effect wel. if if if Het had kunnen gaan over Jan Zwartkruis. Vorige week slaagde hij erin om het belang van het Nederlands elftal vrijwel op één rij te zetten met de belangen van de regering. Want hij is nu eenmaal een emotioneel mens. zo vindt hij. en dan mag hij af en toe best wel eens laten merken. Af en toe wel. Maar steeds? Het had kunnen gaan over de wei gering van de spelers van het Ne derlands elftal, onder aanvoering van Ruud Krol. om met Amnesty International te spreken over de toestand in Argentinië. Want daar hadden de spelers in Zeist geen tijd meer voor. Niet treffender had aangetoond kunnen worden dat de KNVB (want daar ligt ook in dit geval de eindverantwoordelijkheid) geen enkele belangstelling heeft voor wat er in Argentinië aan de hand is buiten de voetbalstadions. IV Het had kunnen gaan over het boek „De Kromme". Want de spelers mochten dan geen tijd hebben voor Amnesty Interna tional, er was wel tijd voor een feestje rond een boek over Wim van Hanegem. Een uitgave van het och tendblad De T. Zó worden er belan gen afgewogen. Overigens kwam op dat feestje maar een fractie van de 250 genodigde (voornamelijk be kende) Nederlanders opdraven. Kunst dat Henk Molenberg weer vooraan stond. De T. had de volgende morgen zelfs aardige woorden voor medewer kers van de VARA. Een schier bo venmenselijke prestatie, maar al tijd mogelijk als het over de com mercie gaat. Wil van der Smagt, adjunct-hoofdredacteur van de VARA Gids is een van de drie schrijvers van het boek. Koos Pos- tema heeft een bijdragen geleverd, zonder overigens te weten dat De T. het zou uitgeven, want oorspron kelijk zou Wastora met de paper back („om van tc smullen") gaan leuren. Soms Is de keuze tussen rood en rooie ruggen wel erg moeilijk. Het had kunnen gaan over sport- sponsors. Want afgelopen week vielen er weer twee af (die van de basketbalclub EBBC en die van de volleybalclub Zaan '69). Hoe er binnen nogal wat sportbonden grote paniek is uitge broken nu vrijwel alle media ertoe over gaan de sponsors zeer mond jesmaat of helemaal niet meer te bedienen. Hoe de Nederlandse Sport Federatie na een jarenlang falen op dit gebied, nu grote in spanningen verricht om de media toch nog tot andere gedachten te brengen. Hoe de NSF er zelfs over denkt om minister Gardeniers van CRM in te schakelen om te probe ren of zij de media niet kon dwin gen om de sport tegemoet te ko men. Hoe een deel van de sportwe reld nu met de brokken komt te zitten en naarstig pogingen aan wendt om daar anderen de schuld van te geven. Hoe achter de be- stuurrijke facade van mooie pak ken en dure woorden gebrek aan visie schuil gaat en hoe daar nog altijd mensen rondlopen die ervan overtuigd zijn dat kranten en zeker sportjournalisten geheel afhanke lijk zijn van sportprestaties. Hoe dat beroemde kort geding (laatste dreiger: Axel Hinze van het bureau Interlance; vorige week trok juist hij zich als sponsor terug) tegen dagbladen die weigerden sponsor namen te noemen er nooit kwam en hoe anderen reeds preludeerden op de uitspraak van dat kort geding en nu radeloos om zich heen kijken. VI Jij nog iets Brak? Onze J C. Brak: Ja. ik had graag nog iets gezegd over Johan Cruijff. het nieuwe topturnclubje van Ans Smulders en over minister Van der Klaauw. Maar gelukkig heb ik een vrij weekeinde Want omdat de maandag vandaag op dinsdag valt is er geen Hannelore Ausputzer Show. Het moet blijkbaar zo zijn: jaar op jaar struikelen Nederlandse top clubs, hoe goed geprepareerd ook, in hun weg naar de Cup op een Duitse tegenstander. Rüsselsheim dat twee jaar geleden Amsterdam ook uit schakelde, was nu de ploeg die HCKZ van de illusies beroofde. De Hagenaars gingen goed van start in dit toernooi (5-1 tegen Swansea), maar zij stelden hevig teleur tegen Uccle Sport, dat zij pas in de laatste seconden dank zij een strafbal ver sloegen toen de Belgische doelman was vervangen door een veldspelen In de halve finale ging HCKZ door een dal van ellende, dat de diefstal op grote schaal van sticks en ander materiaal uit de kleedkamer verre overtrof. Groye fouten in de verdedi ging zorgden voor drie Duitse doel punten in de eerste helft, waar de Nederlandse kampioen slechts een goal van Borstlok tegenover kon stellen. Toch kwam de ploeg sterk terug dank zij een gelukkige tactiek. Maarten van Grimbergen zoon van de vroegere coach scoorde op prachtige wijze 2-3 en werd meteen uit het veld gehaald om te worden vervangen door Ties Kruize. Deze met zijn blessure weinig wendbare international heeft verder weinig la ten zien. maar hij was wel indirect goed voor een gelijkmaker. Toen on middellijk na zijn entree een lange corner mocht worden genomen, con centreerde de gehele Duitse defensie zich op Kruize. Maar die liet het werk over aan Tim Steens, wiens schot doel raakte. HCKZ leek de slag te gaan winnen, doch maakte enkele kapitale fouten. Het drukte niet door een bleef vast lopen tegen de versterkte Rüssels- heimer verdedigers. Daarnaast kreeg Fritz Schmidt, de intelligente topinternational in zijn nadagen teveel vrijheid op het middenveld. Hij kon vaak Seifert aanspelen, die in zijn eentje de aanval voerde en dat tegen de veropgerukte Hage naars gevaarlijk goed deed. In de eerste verlenging sloeg Rüsselsheim snel toe met goals van Liebig en Segner: de Haagse kansen op een Europa Cup moeten nog een jaar wachten. De derde prijs, ondanks protocolair eerbetoon weinig meer dan niets, kostte nog het meeste moeite voor HCKZ. Het werd een sensationele wedstrijd in het weinig flonkerende toernooi. Met achtereenvolgens: een omstreden doelpunt van Royal Polo; een gelijkmaker van Buma; een gele kaart voor Alejandro Fabregas; een door Claushuis gestopte strafbal; in cidenten of de rust wel of niet begon nen was; een Haagse keeper en ver dediger die elkaar de bal gunnen waarna Real Polo scoort; een gelijk maker door Buma; verlenging; drie Spanjaarden die uit het veld worden gestuurd zodat er acht overblijven; HCKZ dat dan moeiteloos 5-2 maakt. Na dit alles blijkt Edo Buma. die de strafcorners overnam van Ties Kruize topscorer van het toernooi, een gewoonte bij Nederlandse ploe- tec BARCELONA Het toernooi om Europa Cup voor h ockeykampiqGr nen heeft zowel bij de h eren als de dames dezelfde winnaar als in afgelopen jaren opgeleverd. Amsl dam won zelfs voor de vierde k< achtereen, nu niet met de souplei van 1975, maar dankzij een surpl aan wedstrijdinzicht en koelbloef heid, dat tot uiting kwam in bedwingen van ook voor de viei keer een Duitse finalist, tha Grossflottbeker uit Hamburg. ah ld De eindstrijd zelf werd gekenmei door de routine. Vanaf de tribu gezien een weinig levendig du waarin de Amsterdamse meisjes n veel meer deden dan de tegenstai ster op afstand te houden en dood laten lopen. Dat gelukte zelfs uits kend; zelfs de briljante Veroni Wolff met haar wervelende soli prachtig schot kwam slechts e maal tot zo'n kans en dat was uit «f8®1 hoekslkag. Voor de rest hielden verdedigsters de eigen cirkel naéiïnj noeg vrij. Been mooie, wel een kn tx doordachte finale dus. Met vier i nuten in de tweede helft de eerfo, strafcorner voor Amsterdam, zelfs voor de rust evenmin sterk ni voren kon komen omdat beide ams de mandekking nauwgezet t< pasten. Die eerste hoekslag betekende beslissing, want Toos Bax kreeg' bal langs een aantal Duitse benen het doel. Daarna toonde Amsterdi de kunde door het spel iets ni voren te verschuiven en sterker in aanval te gaan. de mogelijkheid v een gelijkmaker aldus verkleinel Vooral Toos Bax, sterk op het m denveld, slaagde daarin, terwijl vrije verdedigster Roos van fsv Poort een uitstekende partij speel Heel het elftal viel trouwens op. n door briljant spel maar door het I mogene optreden. Were Di bleef in dit toernooi ongel gen. Het werd zelfs dankzij een mo lzammoeizame 2-1 tegen Uc Sport, eervol derde. Voor een de! tant een bevredigende verrichti Toch leed het twee morele nedei gen: tegen Portadown. dat een gel spel afdwong zonder dat dit was. en tegen Amsterdan gen die dan toch de eindzege bemachtigen. Heel rustig en onopvallend, net als 1976 en '77. speelde Soutgate zi naar de finale. In die eindstrijd Southgate, niet mooi maar degeÜ en technisch spelend, dat het vi meer imponerende Rüsselsheim de zak stak 5-2. Bliksemsnel sic gen de Engelsen toe met hun vreesde strafcorner. zodat het 6 nen tien minuten 2-0 stond en strijd was beslist. Te meer omdat' Britten in tegenstelling tot das tevoren HCKZ. Schmidt en Seifi geen centimeter vrij spel gaven. i-o. 17' Klli

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14