rlooikoortspatiënt bijna minder-valide Kamer indirect tegen Franse les op school SOCIAAL BERECHT z Lokkende geldbuidel was hem te veel Osborne sherry, om u de rest te doen vergeten. Behandelingsmethoden nog steeds verre van ideaal linister steunt inderzoek naar chone automotor 'Als het KNMI fout zit, zit ik ook fout' [aatregel tegen sluipverkeer" oor Benschop Meerderheid voorstander van wijziging mammoetwet Terpstra (CNV): prijscompensatie zegenrijke zaak Natuur en Kind Friesland wil beter gedrag watersporters BINNENLAND T rouw/Kwartet9 door Willem Schrama 42 LEIDEN Hoewel er ln Nederland naar schatting maar zo'n honderdduizend mensen aan hooikoorts UJden, moet de ernst van dit jaarlijks omstreeks hall mei terugkerende euvel aller minst onderschat worden. Tranen. Jeuk, een loopneus of hevige niesbuien kunnen de patiënt ln een toestand brengen waarin van toorts weliswaar geen sprake ls. maar waarin een groot verlies aan concentratie gemakkelijk kan lelden tot een ziek gevoel en complete arbeidsongeschiktheid, zij het dan tijdelijk. 14. Ifan onze Haagse redactie >EN HAAG Minister Ginjaar Volksgezondheid en milieuhygiëne) teunt TNO-onderzoek naar een Chonere motor voor auto's. Neder- md hoopt gegevens te krijgen, raarop een standpunt gebaseerd an worden voor verder internatlo- aal overleg. In dat overleg ls het ®g steeds een strijdpunt of er wel en combinatie denkbaar is van min er vervulling en minder verbruik an brandstof. Het onderzoek, dat ^loor het instituut voor wegtrans- ^5°rtmiddelen TNO verricht wordt, it daarover meer duidelijkheid erschaffen. Minister Ginjaar ziet in e produktie van de zogeheten „ar- ie-mengselmotor" een ontwikke- ng die voor Europa van groot be ing kan zijn. ebrulk van de motor zou kunnen iden tot minder vervuiling (50 60 rocent minder koolstofmonoxide stikstofoxide), terwijl het brand- ofgebruik met tien tot twintig pro mt zou dalen. Verwacht wordt, dat e produktie van motoren niet veel aurder zal zijn dan nu. Er zijn „ar- ie-mengsel-motoren" op proef in ;bruik bij de auto-industrie. TNO il voor het onderzoek gebruik kun- en maken van zo'n experimenteel odel. „Iemand die flink aan hooikoorts lijdt, is tijdens een aanval bijna min der-valide." zegt dr. F. T. H. M. Spleksma. als bioloog verbonden aan de afdeling allergologle van het Academisch Ziekenhuis in Lelden. Evenals vorig Jaar stelt hij tot half Juli weer dagelijks een weersvooruit zicht voor hooikoortspatiënten sa men, dat wordt uitgezonden in de mededelingenrubriek van de NOS om 17.55 uur op de zender Hilversum n Achter de ogenschijnlijk simpele gradaties „gunstig niet zo gunstig ongunstig" gaat een Ingewikkelde berekeningsformule schuil, die dr. Spleksma gedurende de afgelopen Jaren bij gebrek aan internationaal vergelijkingsmateriaal met vallen en opstaan heeft ontworpen. Die formu le is gebaseerd op de weersverwach ting van het KNMI en op tellingen van het aantal grasstulfmeelkorrels in de lucht. Stuifmeel De weersverwachting is daarbij de minst stabiele factor. Dr. Spleksma: „Het weer is nu eenmaal niet exact te voorspellen. Dus als het KNMI fout zit, zit ik ook fout." De meting van het aantal stulfmeelkorrels, ge toetst aan de algehele weerssituatie.' geeft meer zekerheid. Is dat aantal groot, dan wacht de patiënt een min der leuke dag. Want stuifmeel (pol len) van bloeiend gras is bijna altijd de oorzaak van een hoolkoort- saanval. Reageert het slijmvlies van neus en ogen allergisch op dit stuifmeel, dan komt door een ingewikkeld proces ln het lichaam de chemische stof hista mine vrij: de veroorzaker van al het leed. Voor de patiënt valt hieraan nauwelijks te ontkomen, want het stuifmeel ls gedurende de bloeitijd van het gras veelvuldig ln de lucht aanwezig en heeft slechts zeer weinig wind nodig om met het overgevoeli ge slijmvlies in contact te komen. Alleen een regenbul kan vaak enkele uren opluchting brengen, en het spreekt vanzelf dat ln steden minder last van hooikoorts aanvallen wordt ondervonden dan op het platteland. Hoe nu zo'n aanval van hooikoorts te voorkomen? Dat is geen gemakkelij ke opgave, want ondanks grote we tenschappelijke vorderingen op het gebied van de allergologle (onder an dere veel verworven kennis over de rol van anti-stoffen), is de behande ling van hooikoorts niet essentieel verbeterd. Dr. 8pleksma: „Dat is geen schande, maar wel Jammer. Be paalde ontsporingen van de normale lichaamsfuncties zijn nu eenmaal moeilijk aan te pakken, en waar schijnlijk zelfs nooit geheel uit te bannen." Niet ideaal Daarom is de patiënt wil hij de aanvallen onderdrukken aange wezen op een aantal verre van ideale behandelingsmethoden. Voor het korte-baan-werk kan men gebruik maken van zogenaamde symptoom- se injecties plus één injectie voor de aanvang van het „hoolkoortssel- zoen" ook wel eens te voldoen. In ieder geval worden met deze kuur verreweg de beste resultaten ge boekt, hoewel totale genezing ook bestrijdende middelen, zoals de al Jaren bestaande anti-histamlneta- bletten en het de laatste tijd in op gang zijnde natrium-cromogllcaat ln de vorm van een neusverstulver. Los van een zeker niet altijd perfecte werking, veroorzaken de tabletten niet zelden slaperigheid. Optimisti scher geluiden zijn te horen over de neusverstulver, maar over werking en bijwerking van dit preventieve middel ls nog vrijwel niets bekend. Meer verantwoord, maar ook zeer langdurig, is een lnjectiekuur waar mee getracht wordt de patiënt onge voelig te maken voor het stuifmeel. In steeds grotere hoeveelheden wordt de patiënt ingespoten met een extract van het stuifmeel, met de bedoeling het lichaam aan te zetten tot het maken van de benodigde anti-stoffen die tot minder gevoelig heid moeten leiden. Vroeger werd op deze manier maan denlang elke week een prik gegeven; de laatste Jaren blijken driewekelijk- hierbij niet gegarandeerd kan worden. Kwetsbaar Dr. Spleksma: „Dat maakt dit vak zo kwetsbaar. Als een chirurg een suc cesvolle operatie achter de rug heeft, wordt dat terecht gezien als een soort kunstwerk, maar dit ligt heel anders. Daarbij komt dat mensen ln tegenstelling tot sommige andere kwalen nogal gemakkelijk over hooikoorts praten en het leidt ertoe dat ledereen er zo zijn mening over heeft. Je ziet dan ook dat men vaak van de ene arts naar de andere loopt. En als dat allemaal maar niet wil helpen, zoekt men zijn toevlucht tot de alternatieve geneeswijzen. Daar ben ik principieel niet op tegen, maar mijn bezwaar ls dat het bijna altijd een negatieve keus is: men moet altijd eerst zijn neus gestoten hebben. Je hoort zelden dat iemand zich direct tot een homeopaat of acupuncturist wendt. Blijkt men op die manier werkelijk te genezen, dan ls het natuurlijk prachtig. Wat mij betreft behoeft daar niet altijd een wetenschappelijk bewijs voor op ta fel te komen. Beter ls beter. Dat betekent alleen niet dat wetenschap pelijk is vastgesteld dat die behan delingswijze ook de Juiste is. Ook als nlet-medlsch-wetenschapsmens houd ik het erop dat hooikoorts on der de huidige omstandigheden goed te behandelen is. maar niet voor hon derd procent te genezen." Dr. Spleksma: „Niet voor honderd procent te genezen." rRECHT (ANP) Het provinciaal stuur van Utrecht heeft besloten dwars door de gemeente Be- chop lopende verkeersweg op een •oot aantal plaatsen te vernauwen, ermee wil men het dagelijks toe- mende sluipverkeer door de ge- leente een halt toeroepen. De ver- luwingen van elk honderd meter illen afwisselend rechts en links prden aangebracht, waardoor pas- ren onmogelijk wordt en de auto- pbilisten bij tegemoetkomend ver ier om beurten zullen moeten pppen. mdat filevorming op de rijkswegen tl Benschop aan de orde van de dag verkiezen automobilisten die van- Gouda en Woerden naar Den Dsch willen steeds meer de weg ■lor de gemeente. Wie Spanje kent, kent Osborne sherry. Van onze onderwljsredactie DEN HAAG Nog altijd lijkt een meerderheid in de Tweede Kamer voorstander van wijziging van de mammoetwet, waardoor het Frans niet meer verplicht is in de brugklas van mavo-havo- vwo. De kwestie van het Frans ln de brug klas speelt al sinds 1973, toen minis ter Van Veen het zogenaamde har monisatiewetsontwerp indiende. Doel van dit ontwerp was de lessen- tabel van de brugklas van het lager beroepsonderwijs en die van de brugklas mavo-havo-vwo dichter bij elkaar te brengen. Daardoor zou de doorstroming van de ene soort on derwijs naar de andefe makkelijker worden. Ook zou de stichting van scholengemeenschappen voor be roepsonderwijs en mavo vlotter kun nen verlopen. Het vorige kabinet nam het wetsont werp over. Maar toen bleek dat lera ren Frans heftig protesteerden, be sloot staatssecretaris Veerman het ontwerp in de ijskast te zetten. Eerst zou er meer onderzoek moeten wor den gedaan naar de behoefte aan vreemde talen. Goedschiks of kwaadschiks, zei de directeur tegen zijn manager. Wanneer jij de functie van bedrijfsleider te min vindt, dan ga je eruit. Je hebt het maar voor het zeggen. Of wij dwingen we Je tot ontslag of Je houdt de eer aan jezelf en Je gaat akkoord met je vertrek. In dat geval krijg je vijftig mille mee. Dan stem ik liever in met dat ontslag, zei de in ongenade gevallen manager. Geef me die vijftigduizend gulden maar. Zo ging het. De manager incasseerde zijn afvloeiingsregeling van vijftigduizend gulden en nam zich voor het bedrijfsleven voorgoed de rug toe te keren. Hij was in zijn vrije tijd al twee jaar leraar aan een talenpracticum en wat lette hem om van zijn bijverdienste zijn hoofdberoep te maken? De manager sloeg onmiddellijk aan het solli citeren, maar met één ding had hij onvoldoen de rekening gehouden, toen hij zijn ontslag accepteerde. Dat ontslag ging namelijk eind februari in, maar het leraarschap zo bleek uit zijn sollicitaties kon hij op zijn vroegst met ingang van het nieuwe schooljaar gaan uitoefenen. Zo gebeurde het dat de manager sdaj zich een maand na zijn ontslag bij de loketten van het gewestelijk arbeidsbureau meldde om zich als werkzoekende te laten Inschrij ven. Zijn verzoek om een WW-uitkering aan de bedrijfsvereniging ging dezelfde dag de deur uit. De bedrijfsvereniging toonde zich in het ge heel niet gecharmeerd. Aleen de overtreding van de voorschriften een werkloze moet zich op de eeiste dag van zijn werkloosheid bij het gewestelijk arbeidsbureau melden was al voldoende om een uitkering te weige ren, maar de bedrijfsvereniging vond het ver zoek om een uitkering ook om andere redenen niet in de haak. De manager was dertien Jaar in dienst geweest van het bedrijf, toen hij wegens een reorganisatie werd ontslagen. „U had niet werkloos behoeven te zijn. Indien u het aanbod als bedrijfsleider in dienst te blijven had aanvaard. Dit aanbod moet voor u gezien het aangeboden loon en de werkzaamheden als alleszins passend wor den beschouwd. U liet een zekere broodwin ning ln deze tijd van grote werkloosheid verloren gaan, waardoor het vinden van een gelijke-niveau-baan zeer veel moeilijkheden zou oplëveren. U had het aangeboden werk '«2 kunnen accepteren en van daaruit kunnen uitzien naar ander werk. Uw werkloosheid mist dan ook het onvrijwillig karakter op -dei welke grond u geen uitkering toekomt." schreef de bedrijfsvereniging bars. Zelf ontslag nemen, berusten in ontslag, in onvoldoende mate proberen Je werk te hou den. te laat melden; het zijn allemaal manie ren om je recht op uitkering te verspelen. En dat geldt ook voor een manager. De bedrijfs vereniging liet hem nog weten dat het hem uiteraard vrij stond een voorkeur voor be paald werk te hebben, maar als hierdoor een direct beschikbare mogelijkheid om aan het werk te blijven verloren gaat, kunnen de gevolgen van zo'n voorkeur niet op het Wachtgeldfonds worden afgewenteld. Ondanks de sterke argumenten van de be drijfsvereniging pakte de zaak toch anders uit. De manager nam de weigering niet en stapte naar de Raad van Beroep, die hem in het gelijk stelde. De rechter vond dat de manager door zijn werkgever zodanig was behandeld hij was twee keer gedegradeerd dat hij de aangeboden baan als bedrijfslei der mocht weigeren. Zijn functie was al zo uitgehold, dat hij op het moment van zijn ontslag eind februari eigenlijk al gedeel- telljk werkloos was. In zo'n geval doet zich de vraag voor of zo iemand kan worden verweten dat hij onvrijwillig werkloos is. De bedrijfsvereniging voelde niets voor deze redenering en ging nu zelf ln hoger beroep. Zo kwam de zaak voor het Centrale Raad van Beroep. Dit rechtscollege liep eerst de gebeur tenissen nog eens na. De manager was in dertien jaar opgeklommen tot marketing ma nager. Na die dertien Jaar kwam deze functie door een reorganisatie binnen het bedrijf te vervallen. Maar een andere baan was gauw gevonden. De manager mocht zich nu „sales promotion coördinator" noemen; de bevorde ring van de verkoop was nu zijn taak. Die functie oefende hij twee weken uit, toen het hoofdkantoor liet weten dat zijn benoeming was ingetrokken. Het was half december en tot februari behartigde de man hij was in feite de tweede man ln het bedrijf de zaken van de directeur Nederland. Toen werd hem het aanbod gedaan om met behoud van sala ris bedrijfsleider te worden; de coördinatie .tussen een aantal Nederlandse vestigingen van het bedrijf zou zijn taak worden. De manager vond dat een onaanvaardbare de gradatie en de rest van het verhaal is bekend: hij mocht kiezen tussen gedwongen ontslag of vrijwillig ontslag plus vijftig mille. Toen hij voor het laatste koos, verspeelde hij zijn werkloosheidsuitkering. Althans dat vond de bedrijfsvereniging. Voor de Raad van Beroep speelde de vraag of de manager eigenlijk al niet in december onvrij willig werkloos was. Toen werd immers zijn benoeming tot sales-promotor ingetrokken. Gelet op deze voorgeschiedenis vond de Raad van Beroep het aanbod om bedrijfsleider te worden voor de toepassing van de werkloos heid „niet passend". De man mocht dus wei geren. De bedrijfsvereniging bracht daar te gen in, dat de manager van december tot februari als tweede man in het bedrijf bleef functioneren en dat hij daar ook naar werd betaald. Niet de manier waarop hij de laatste maanden was behandeld, maar zijn positie als tweede man moest daarom als uitgangs punt dienen bij de beantwoording van de vraag of hij nu wel of niet passende arbeid had geweigerd. De centrale raad was het daarmee eens. De positie van de manager was weliswaar na december niet duidelijk omschreven, maar hij verrichtte arbeid, zijn loon werd doorbe taald en hij kreeg een baan aangeboden, die weliswaar van minder niveau was, maar die toch bezwaarlijk als inhoudsloos kon worden voorgesteld. Die baan was wel degelijk „pas send". De manager kon immers verwachten dat hij, indien hij geen bedrijfsleider wilde blijven, spoedig een werkkring ais leraar zou kunnen vinden, zodat de niveau-verminde ring van het werk van korte duur zou zijn. Verder kon hij verwachten dat zijn werkkring als leraar eerst met het nieuwe schooljaar zou ingaan. Door in te stemmen met het ontslag per eind februari aanvaardde de manager het risico per eind februari werkloos te zuilen bliJven+Dit risico zal hij voor eigen rekening moeten nemen, zo besliste de centrale raad. Zo heeft de manager een ervaring rijker en een illusie armer het Internationale bedrijfsle ven de rug toegekeerd. Dat het altijd gevaar lijk is in te stemmen met een ontslag weet hij nu ook. Dat hij het destijds niet wist is voor een man in zijn positie niet geheel begrijpe lijk. Maar door de combinatie van de lokken de geldbuidel enerzijds en murw makende degradaties en bedreigingen met ontslag an derzijds hebben wel meer werknemers hun hoofd en hun baan verloren. Inmiddels beschikken we over twee rapporten die helaas weinig duide lijkheid bieden. De commissie- Scheen kwam met een hoogst inge wikkeld advies, waarmee de inmid dels aangetreden staatssecretaris De Jong niet direct raad wist. Deze week kwam er een rapport van het Nijmeegse instituut voor toegepaste sociologie, waarvan je ook al niet veel wijzer werd. Het was best een rapport met veel lezenswaardige ge gevens, maar een conclusie ten aan zien van het wetsontwerp kon je er moeilijk uithalen. Terreinverlies De situatie is nu deze, dat er een vijf jaar oud wetsontwerp ligt waarvan weinigen weten wat we er precies mee aanmoeten. Duidelijk is dat de leraren Frans met hart en ziel blijven verdedigen, dat Frans wettelijk ver plicht blijft in de brugklas mavo- havo-vwo (deze verplichting bestaat voor geen enkele andere moderne vreemde taal). ZIJ zien met lede ogen aan, dat steeds meer leerlingen Frans laten vallen, zodra ze vrij zijn hun examenpakket te kiezen. En om begrijpelijke redenen zijn ze bang dat het Frans nog meer terrein zal verliezen, als het nergens meer ver plicht is. Maar oud-staatssecretaris Veerman, die nu voor het CDA in de Tweede Kamer zit, blijft voorstander van harmonisatie. Onderwijskundige principes geven voor hem de door slag. Hij acht het mogelijk de scho len een zodanige vrijheid te geven dat de ene school wel Frans in de brugklas doet en de andere niet. Veerman verklaart wel dat zijn standpunt niet onwrikbaar is. Moch ten er in de Kamer overwegende bezwaren bestaan tegen de oor spronkelijke opzet, dan moet er te praten zijn, vindt hij. fietsen verhuren ze overal Toenadering Oud-minister Van Kemenade en de heer Konings (beiden van de PvdA- fractie) willen de harmonisatie graag doorzetten. Konings vindt dat het Frans ln ieder geval niet wettelijk verplicht mag blijven. Als het een maal uit de wet is, kunnen we bezien hoe we de lessentabellen zo inrichten dat de verschillende brugklassen nleer naar elkaar toegroeien. Ko nings heeft hoop dat er met de WD- fractie over een compromis te praten zal zijn op grond van al eerder geble ken toenadering. De heer Konings ziet ook nieuwe mogelijkheden in het verschiet door dat het wetsontwerp op het basison derwijs voorstelt Engels op de basis school in te voeren. Dan wordt het makkelijker voor alle scholieren in de brugklas, dus met inbegrip van de leerlingen die nu in het beroepson derwijs alleen Engels krijgen, een tweede vreemde taal te kiezen. Konings wijst er tenslotte op dat er andere talen ln opkomst zijn, zoals Russisch en Spaans. Het is moeilijk de traditionele positie van het Frans ten koste van alles te behouden, als blijkt dat de leerlingen het vak toch na een paar jaar laten vallen, zegt hij. Wat minister Pais en staatssecreta ris De Jong nu zullen doen is nog de vraag. Begin dit jaar heeft De Jong wel ln de Kamer gezegd dat hij het gereed liggende wetsontwerp in de een of andere vorm wil afhandelen. Hij tobt voort. bij velen der 4.999 fietsenmakers Van onze redactie sociaal economische ADVERTENTIE Een opmerkelijk en praktisch boek voor opvoeders Dr. Wim ter Horst Ideeën voor een „groene" opvoeding 208. Wz geb. 27.50 De eerste gids voor de opvoeding van het kind in de relatie tot de natuur. De ervaringen en onderzoekingen van de auteur hebben hem laten zien. dat het contact tussen kind en natuur een onmisbaar element is voor de opvoeding en ontplooiing van het kind. Dit prachtige boek geeft talrijke ideeën en suggesties en is rijk geïllustreerd met o.a. 32 pagina's schitterende vierkleurenfoto's. UITGEVERIJ OMNIBOEK - DEN HAAG BESTELBON Hierbij bestel ik via boekhandel: Tr' ex. NATUUR EN KIND 27,50 Naam: Adres: Plaats: Deze bestelbon zenden aan uw boekhandel of in open envelop (zondei postzegel) aan ons besteladres: Antwoordnummer 18. 8260 VB Kampen DEN HAAG „De automatische prijscompensatie ln de CAO's ls een zegenrijke zaak voor de inflatiebe- strijding". Die conclusie trekt CNV- bestuurder dra Gerrit Terpstra uit de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de prijsstijging in de afgelopen maanden. Vorig jaar wilden de werkgevers de prijscompensatie afschaffen. Dat leidde toen tot omvangrijke stakin gen in februari. Nu blijkt, aldus Terpstra, dat de ondernemingen heel wat duurder uit zouden zijn geweest als vorig Jaar inderdaad de prijscompensatie was afgeschaft. Vorig najaar had het Centraal Plan bureau nog geraamd dat de prijs compensatie op 1 Juli 2,1 procent zou gaan bedragen. De afgelopen maan den zijn de prijzen echter zoveel min der gestegen dan verwacht, dat thans vast staat dat de automati sche julicompensatle slechts 1,1 pro cent zal bedragen. Als die automati sche compensatie niet had bestaan, dan zou er ln het najaar over de lonen zijn onderhandeld in de ge dachte, dat ln Juli minstens zo'n twee procent loonsverhoging nodig zou zijn om de koopkracht te behou den. Er zouden dan veel hogere loonsverbeteringen zijn afgedwon gen dan achteraf voor de koopkracht nodig zou zijn geweest, aldus drs Terpstra. De geringere prijsstijging dan ver wacht is vooral een gevolg van de harde guldenkoers. Daardoor zijn de prijzen voor de Import lager. De da lende invoerprijzen werken nu via het inflatiecijfer onverwacht snel door in lagere prijscompensaties. Zonder de automatische prijscom pensatie zou het veel langer hebben geduurd voordat de loonstijging de neergaande lijn van de prijsstijging gaat volgen. LEEUWARDEN (ANPl „Schipper niet met de regels". Dat ls het motto van een groot- scheepse actie, waarmee Fries land het gedrag van de water sporters op en aan de Friese wateren ln gunstige zin wil be ïnvloeden. Er komt een brochure met spelregels en een poster die de aandacht vestigt op de actie. De 15.000 brochures zullen worden uitgereikt bij sluizen en bruggen, op VW-kantoren en via watersportverenigingen en schepen van de provinciale waterstaat en de rijkspolitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9