Turkije vraagt opheffing van wapenembargo VS Paus Paulus bij staatsrouwdienst hinese leiders beducht voor militairen Spanningen in het kabinet van Begin Israël belooft vertrek uit Libanon Russen tonen spijt over grensincident Anders geen regeling Cyprus Na uitlatingen van staf-chef Eritrea bang poor offensief net Cubanen Familie Aldo Moro zal afwezig zijn Politie Curasao overmeestert kaper Omstreden Japans vliegveld mag open Stralingswerkers zouden meer kanker hebben gekregen Japan bestraft gijzelingen en kapingen strenger g) het leger wordt weer eens 'samengezworen' h 2ATERDAG 13 VEI 1976 BUITENLAND T rouw/Kwartet7 BONN (Reuter, AP, UPI) De Turkse premier Ecevit heeft gisteren in West-Duitsland verklaard dat er nooit een regeling van de kwestie Cyprus komt als de Verenigde Staten het wapenembargo tegen Turkije niet opheffen. De Turkse premier deed zijn uitla ting nadat een voorstel om het wapenembargo op te heffen in de Senaatscommissie voor buitenland se zaken met acht tegen vier stem men schipbreuk had geleden. De Amerikaanse president Carter is voorstander van opheffing van het pmbargo tegen Turkije. Het embar- o werd ingesteld na de invasie van Turkije op Cyprus in 1974, waarbij gebruik gemaakt werd van Ameri- ;aanse wapens. NAVO Scevit zei gisteren in Bonn dat het wapenembargo niet alleen Turkije ■aakt. maar zijn invloed uitoefent op Ie hele Atlantische Verdragsorgani- satie. Ecevit zei voorts dat zijn rege ring zal blijven streven naar een zo spoedige mogelijke oplossing van de kwestie Cyprus en een herstel van de vriendschappelijke betrekkingen met Griekenland, maar dat ophef fing van het wapenembargo daartoe de voornaamste voorwaarde is. Hoe Turkije op de voortzetting van het embargo zal reageren liet Ecevit niet duidelijk merken, maar hij ver klaarde wel dat zijn land andere we gen zal weten te vinden om zichzelf te verdedigen. Duitse leverantie JERUZALEM (Reuter. UPI) In Israël is hevige politieke beroering ontstaan over een verklaring van generaal Eitan. staf chef van het Israëlische leger, dat Israël de bezette gebieden militair hard nodig heeft voor de verdediging van het land. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan brengt een bezoek aan Zweden. Hij sprak onder meer met premier Thorbjörn Falldin (rechts). Generaal Eitan deed deze uitspraak in een televisie-interview ter gele genheid van het dertigjarig bestaan van de staat Israël. Militaire leiders worden in Israël geacht zich van politieke uitspraken te onthouden. De Democratische Beweging voor Verandering (DASH), een van de co alitiepartners in de regering Begin, heeft bij monde van haar leider, vice- premier Jadin, haar verbazing over de uitlatingen van generaal Eitan uitgesproken. Jadin zei gisteren dat hij de uitlatingen tijdens het kabi netsberaad van aanstaande zondag ter tafel zal brengen. Een woordvoerder van de Likoed heeft zich inmiddels achter de uitla tingen van Eitan opgesteld. Hij zei dat Eitan met zijn uitlatingen alleen militaire en geen politieke kwesties Een woordvoerder van het Westduit- DatllTTI IQ DOP* Dipt hPDSflld se ministerie van defensie deelde 10 Ilufe lUct UtJpcUlIU 1ANDEFERA (Eritrea) (Reu- er, AP) De Eritrese bevrij- lingsbeweging zijn bezig alle leschikbare mannen en vrou- ren te mobiliseren uit angst oor een door Russen en Cuba- len gesteund tegenoffensief an de Ethiopische regering. libië heeft laten weten dat het niet rerkeloos zal toekijken als er inder- aad Cubanen ingezet worden tegen Eritrese opstandelingen tegen het Ithiopische bewind. Het komende egenoffensief zou beslissend kun- en zijn in de strijd van de bevrij- ingsbewegingen voor de onafhan- elijkheid van hun provincie. inds de Somaliërs, ook met hulp an Cubanen, door het Ethiopische ewind uit de Ogaden-woestijn ver- reven zijn, concentreert het Ethio- ische leger zich op de afgescheiden incie Eritrea in het noorden. Eri- Li v.vid 16 jaar geleden door de rimuiige keizer Haile Selassie ge tint.: Sindsdien is er een voort ure nu- strijd om het gebied lanco. oiu" no Said Salcch. regionaal be- elhebber var. het Eritrese bevrij- ingsiron in Mandefera, zijn 5.OOG Ethiop en 4000 Cubaanse litairen sanurokken even ten ïiden van de grci. .iet Eritrea voor et tegenoffensiei. cze aanval zou an samenvallen :.--t een poging an 25.000 tot 40.000 Etliiopiscne mi- tairen om de belegering van de oofdstad van Eritrea. Asmara, die een half jaar duurt op te heffen, srrara is de enige belangrijke stad Eritrea die nóg in handen is van thiopiërs. Verder beheersen Ethio- ische strijdkrachten nog enkele de in van twee havensteden, te weten lassav.-., vil A: b. grootste deel van de ongeveer >Cu0 soldaten van het ELF zijn gele erd ir. een strook van de Ethiopi- che grens tot Asmara en zijn ingezet ij de gevechten om de stad Baren- e. in het westen van Eritrea. Waar- een even groot aantal sol van het Eritrese bcvrijdings- Hofont van het volk (EPLF), verbon- ,ulfen met het ELF. zijn geconcen- eerd rond de stad Asmara. Volgens leiders van de bevrijdingsbewe- beeft de Libische leider Khad- iffi hen de verzekering gegeven dat nk*j hen zal steunen als Cubanen mee- fchten in Eritrea. Ook andere Ara- sche landen zouden steun hebben v&egezegd. ministerie van defensie deelde mee dat Turkse functionarissen uit het gevolg van Ecevit met Westduit- se autoriteiten hadden gesproken over militaire hulp. De woordvoerder verklaarde dat de Bondsrepubliek van plan is de drie Turkse krijgs machtonderdelen bij te staan, maar voegde eraan toe dat de Bondsrepu bliek nooit de plaats als wapenleve rancier van de Verenigde Staten zal kunnen innemen. Deze opmerkingen maken wel duidelijk dat West-Duits land het Amerikaanse embargo niet zullen volgen. De Cyprische regering heeft inmid dels geprotesteerd tegen het West- duitse voornemen om Turkije wa pens te leveren. Cyprus heeft zijn instemming betuigd met het besluit van de Amerikaanse Senaatscom missie. Ook in het behoudende deel van de Griekse pers is het besluit van de commissie toegejuicht. BEIROET. TEL AVIV (Reuter. UPI) Israël zal zich houden aan een Veiligheidsraadsreso lutie 425. waarin wordt aange drongen op terugtrekking van het Israëlische leger uit het zui den van Libanon. Maar wan neer Israël zich terugtrekt is nog steeds niet bekend. Dit standpunt van Israël werd giste ren bekendgemaakt door de com mandant van de vredesmacht van de Verenigde Naties in het Midden Oos ten, de Finse generaal Siilasvuo. na afloop van besprekingen met de Is raëlische staf-chef, generaal Eitan. Israël bezet momenteel nog een strook van tien kilometer in het zui den van Libanon Wapens aangevuld In de Libanese havenstad Tyrus zijn gisteren 260 Nigeriaanse militairen aangekomen ter versterking van de VN-vredesmacht. De Nigeriaanse militairen brengen de sterkte van de strijdmacht op 4.140 man. Binnen kort komen er nog meer soldaten uit Ierland, Iran en de Fiji-eilanden. De Fiji-eilanden sturen vrijwel alle mili tairen die het land heeft naar Libanon. De hoogste militaire commandant van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO. Chliel Wazier. heeft gis teren gezegd, dat de Palestijnen de wapens die zij hebben verloren in de strijd tegen Israël weer volledig aan gevuld hebben. Waar de wapens van daan komen, wilde hij niet met zo veel woorden zeggen, maar hij liet doorschemeren dat ze door Syrië ge leverd zijn. Gevraagd naar de situa tie in het zuiden van Libanon, waar de afgelopen weken Palestijnen re gelmatig vuurcontact maakten met de VN-vredesmacht. zei Wazier: „Het woord wapenstilstand komt in het woordenboek van de Palestijnse re volutie niet voor. „Wel zei hij dat bevel gegeven was om het vuren in het zuiden van Libanon te staken om de vluchtelingen een kans te geven naar hun huizen terug te keren. Volgens berichten in de Libanese pers zouden de Amerikanen van plan zijn in het Midden-Oosten een aantal militaire bases in te richten, van waaruit de Verenigde Staten de westelijke belangen in het Midden- Oosten zouden kunnen verdedigen. Bovendien zou een onmiddellijke Amerikaanse aanwezigheid in het gebied Israël ertoe kunnen brengen territoriale concessies te doen aan zijn Arabische buren. De Ameri kaanse bases zouden niet alleeft wor den ingericht ter bescherming van de Israëlische veiligheid, maar ook voor de veiligheid van Saoedi-Ara- bië ROME (Reuter, AFP) Paus Paulus de zesde zal vandaag de officiële staatsrouwdienst voor de vermoorde Italiaanse oud- premier Aldo Moro bijwonen. Hoewel de familie van de overlede ne een officiële plechtigheid afwijst wil de paus toch deze ongebruikelijke stap doen om zijn vriendschap met Aldo Moro te betuigen. Intussen werd gisteren in Milaan op nieuw een hooggeplaatste Italiaan in de benen geschoten. Binnen acht dagen is hij het zevende slachtoffer WILLEMSTAD (UPI, AFP) Op het vliegveld van Willemstad op Cura cao is gisteren op gewelddadige wij ze een einde gekomen aan de kaping van een Colombiaans vliegtuig. Bij de actie van de Cura?aose politie werden de kaper en 1 politieman gewond. Het vliegtuig werd donderdag op een binnenlandse vlucht in Colombia ge kaapt. De ene kaper dwong het toes tel naar Aruba te vliegen. Op Amba zagen 24 passagiers kans het toestel aan de achterzijde te verlaten. Op Curagao bleek de kaper bereid de passagiers vrij te laten in ruil voor brandstof. Terwijl de onderhandelin gen daarover aan de gang waren, bestormde de politie het toestel, waarbij de kaper in het gezicht ge schoten werd. De 30-jarige kaper was gewapend met een revolver en een handgranaat. Hij eiste aanvankelijk van de Colombiaanse regering een losgeld van enkele tienduizenden dollars in ruil voor de passagiers. dat op de bekende wijze door linkse extremisten verminkt werd. Deze keer was het de 41-jarige Tito Berar- dini, voorzitter van de christen-de mocratische partijafdeling in Mi laan. Volgens getuigen waren de overvallers twee mannen en een vrouw. Zij wisten na hun aanslag te ontkomen. In een anoniem telefoon tje aan plaatselijke kranten werd de verantwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist door de Rode Brigades. Gisterochtend werd in Milaan een industrieel na zes maanden gevangenschap door zijn ontvoer ders vrijgelaten. Volgens familiele den is er een losgeld van ruim 1.8 miljoen gulden betaald. De familie van de vermoorde chris ten-democratische leider Aldo Moro zal vandaag niet deelnemen aan de staatsrouwdienst. Een familielid ver klaarde gisteren: „Niemand van de familie zal gaan. Aldo Moro is begra ven. De rouwplechtigheid is voor bij". Het is voor de tweede maal dit jaar dat de paus zich buiten het Vaticaan zou begeven. Hij heeft in het recente verleden een aantal per soonlijke oproepen gedaan aan de Rode Brigades om Moro vrij te laten. De vermoorde politicus was een per soonlijke vriend van de paus. Verkiezingen In regeringskringen in Rome werd TOKIO (Reuter) De internationa le luchtvaartorganisatie IATA Is gis teren akkoord gegaan met de veilig heidsmaatregelen die zijn getroffen rond het Japanse vliegveld Narita bij Tokio. Dat betekent dat eind volgen de week de eerste burgervliegtuigen kunnen landen op het omstreden vliegveld, dat reeds lang het doelwit is van betogers. had aangeraakt. De politieke strijd rond de uitlatingen van Eitan illu streren mede de spanningen binnen de DASH. Leden van deze partij zouden graag zien dat zij zich uit de regering van Begin terugtrekt in ver band met de onverzoenlijke houding van de premier. Wanneer dat inder daad zou gebeuren dan zou Begin met een meerderheid van twee zetels maar een wankele basis voor zijn kabinet overhouden. Ook in de Israëlische pers is zware kritiek uitgeoefend op de uitlatingen van Eitan De Jerusalem Post schrijft dat Eitan heeft duidelijk ge maakt dat hij nog aanzienlijk recht ser is dan premier Begin. LONDEN (Reuter) Met enig voor behoud heeft het medisch weten schappelijke tijdschrift The Lancet een Amerikaans rapport gepubli ceerd over verhoogde sterfte aan kanker bij stralingswerkers in een scheepswerf van de Amerikaanse marine. De mannen waren betrok ken bij het onderhoud van nucleaire onderzeeboten en zouden daarbij routinematig zijn blootgesteld aan hoeveelheden straling die ruim on der de internationale veiligneidsnor- men liggen. Volgens de Amerikaanse auteurs, dr. Thomas Najarlan en prof. Theodore Colton, werden in de groep 5.6 maal zo veel sterfgevallen aan leukemie geregistreerd als statistisch te ver wachten was. De zaak heeft in Ame rika al enige opschudding veroor zaakt door een voorpublicatie in het dagblad Boston Globe, waarvan ver slaggevers behulpzaam waren ge weest bij het opsporen van sterfge vallen onder ex-werknemers van de werf. Over betrouwbaarheid en betekenis van het onderzoek zijn de meningen verdeeld. Intussen is in Amerika een breder onderzoek op gang gekomen. The Lancet plaatste het rapport In zijn rubriek „Voorlopige mededelin gen" met de aantekening dat de door Najarlan en Colton onderzochte groep zeer klein was. Dat beperkt de stelligheid waarmee conclusies kun nen worden getrokken. Een kind heeft bloemen gelegd bij de graftombe van de vermoorde Italiaanse politicus Aldo Moro. gisteren vernomen dat premier An- dreotti tot na de plaatselijke verkie zingen van zondag zal wachten met de benoeming van een opvolger voor minister van binnenlandse zaken Francesco Cossiga. die woensdag zijn ontslag aanbood nadat het lijk van Moro gevonden werd. De plaatselijke verkiezingen staan, misschien ongewild, geheel in het teken van het terrorisme. Alle partij en pleiten voor een krachtige aan pak tegen terreurgroepen. Verwacht wordt dat de christenp-democraten goed uit de bus zullen komen omdat de dood van hun leider veel Italianen getroffen heeft. De communisten ho pen ook op stemmenwinst omdat zij bij de ontvoeringszaak een hard standpunt hebben ingenomen. „Wij zitten in hetzelfde schuitje. Als com munist kan ik iedere dag verwachten dat ik mijn leven moet offeren", zo zei Enrico Berlinguer. de leider van de Italiaanse communisten nog deze week voor de televisie. TOKIO (Reuter) Het Japanse par lement heeft gisteren zijn goedkeu ring gehecht aan een nieuwe wet, die voorziet in strengere straffen, waar onder de doodstraf, voor verschillen de vormen van kapingen en bezettin gen van diplomatieke vestigingen, zowel binnen- als buitenslands, waarbij gijzelaars worden vastge houden. De wet wordt op 5 juni van kracht. Krachtens de wet zullen per sonen die mensen in gijzeling nemen en de regering of een derde partij eisen stellen bestraft worden met tenminste vijf jaar gevangenisstraf en ten hoogste levenslang. Wanneer er gijzelaars worden gedood zullen de daders tot levenslang of ter dood veroordeeld worden. Overleg omstreden gebieden gaat door PEKING. TOKIO (Reuter, AP) - Het Kremlin heeft gisteren zijn spijt betuigd over het incident van afgelopen dinsdag aan de Chinees-Russische grens bij de rivier de Oessoeri. De besprekin gen over de omstreden grens tussen de Sowjet-Unie en China, die onlangs werden hervat, hebben gisteren gewoon doorgang ge vonden. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Peking sprak de Chi nese lezing van het incident slechts op een punt tegen, namelijk dat er gewonden gevallen zouden zijn. De Russische woordvoerder ontkende niet dat de Sowjet-Unie verantwoor delijk was voor de schermutseling. „Niemand is gewond geraakt Er was wel een incident. De Sowjet-Unie be toont diepe spijt over het incident". Ook andere Russische diplomaten spreken de Chinese lezing niet tegen, behalve op het punt van de ge wonden Gisterochtend werden de grensbe- sprekingen in Peking normaal her vat nadat de Sowjet-Unie haar excu ses had aangeboden Diplomaten melden dat het er naar uit ziet dat ook de Chinezen de zaak verder wil len laten rusten. Wat er afgelopen dinsdag aan de rivier de Oessoeri. door de Chinezen Woesoeli genaamd, precies gebeurd is. blijft onduidelijk. Volgens de Chi nese versie vloog een helikopter over de grens, gevolgd door 18 militaire boten en ongeveer dertig soldaten. De Russen zouden de grens ongeveer vier kilometer overschreden hebben en veertien Chinezen naar de rivier gebracht hebben waar zij mishan deld werden. Toen de Chinezen ble ven protesteren lieten de Russen hen tenslotte gaan. De Chinezen protes teerden donderdagmiddag officieel bij de Russische ambassade. De Russische media hebben geen mel ding gemaakt van het gebeuren s tor Victor Zorza king geelt weer eens vage signalen af over een militaire samenzwering erop uit zou zijn de macht uit de handen van de politieke leiders te "Jngen In een recente uitzending begon radio Peking weer eens over de SJtie strijdvraag wie „de geweren moet controleren". De radio bleef erbij t het leger geheel onderworpen moet zijn aan de partij. In de uitzending Ir i sprake van „samenzweerders die altijd proberen de militaire macht izich te trekken" om vervolgens „de hoogste macht van partij en staat" ïen overnemen. dat de vraag over het waarom „niet duide lijk was opgelost". Het blad verklaart wat nader, dat er een onderscheid is tussen lokale en nationale belangen. De comman danten die de bevelen niet nakomen, wor den ervan beschuldigd dat ze alle zicht op „de algemene belangen" hebben verloren. In Peking i „Dagblad voor het Bevrijdingsleger" [laatst een voorbeeld van militaire op- fitie tegen Peking. Het blad berichtte a militaire bevelhebbers die instructies de politieke leiders negeerden. Bij wrijvingen tussen de partij en de trachten probeerde Peking de macht de militairen te ondermijnen door ndanten, die lang op een bepaalde hadden gezeten, over te plaatsen, s een kameraad wordt overgeplaatst." het dagblad, „moet daarover niet tden onderhandeld." De waarschuwing had kennelijk niet zoveel effect. Een week later kwam de krant op het thema terug met de klacht dat niet nader genoemde commandanten instructies hadden gewei gerd om politieke redenen. Bevelhebbers die een bevel tot overplaatsing ontvingen, hadden brutaal weg geantwoord: „Als u me weg wilt hebben, zult u duidelijk moe ten uitleggen, wat er aan mij mankeert." Dat betekent dat zij er vanuit gingen, dat de bevelen om politieke redenen waren gegeven. Als zo'n order hun niet beviel, gehoorzaamden zij niet en deelden mee Sommige bevelhebbers buiten Peking zijn weggewerkt op beschuldiging van corrup tie en misbruik van gezag. Dat was duide lijk een waarschuwing voor de militaire leiders die dichtbij de top van de gezagspy- ramide zitten. Nu wordt in één artikel uitdrukkelijk gesproken over „kamera den" die bevelen tot overplaatsing hebben geweigerd en „dienst doen in grote steden als Sjanghai en Peking" Er zijn heel wat speculaties geweest over de positie van de commandant van het militaire district Peking, generaal Tsjen Hsi-lien, een lid van het machtige Politbu ro van de partij. Hij had sterke banden met de in ongenade gevallen „Bende van vier" en wordt vaak in verband gebracht met de burgemeester van Peking, Woe Te. die er in muurkranten ook al herhaaldelijk van beschuldigd is voor die „Bende" te hebben gewerkt. Als de verwijzingen naar bevelhebbers die weigeren hun post in Peking op te geven niet rechtstreeks op generaal Tsjen slaan, dan slaan ze toch zeker op zijn directe ondergeschikten. En dan is het toch indirect deze generaal die ervan wordt beschuldigd, de instructies van de politieke leiders niet te willen of niet te kunnen uitvoeren. Eén artikel heeft het zelfs heel direct over „hogere bevelhebbers" die niet de moed hebben „de lagere eenheden onder contro le te brengen." maar ze juist „de vrije hand geeft en dat dan omschrijven als beleid dat uitgaat van vertrouwen in de massa's". Eigen mensen Generaal Tsjen heeft door de jaren heen een bevelstructuur opgebouwd door zijn eigen mensen op de sleutelposten te plaat sen. Hij beseft nu heel goed dat zijn eigen macht ernstig wordt ondermijnd als deze structuur uit elkaar begint te vallen, door dat mensen op die posten worden vervan gen. In een dictatuur is de man die militai re eenheden in en rondom de hoofdstad aanvoert doorgaans één van de sleutelfigu ren in het 'regime. Generaal Tsjen had die machtspositie toen de „Bende van vier" heerste. Het grote werk bij het onschade lijk maken van deze groep werd echter niet opgeknapt door de militairen, maar door de veiligheidsdienst van generaal Wang. Sindsdien is generaal Tsjen een getekend man, maar hij heeft in het militaire district Peking zoveel macht, dat hij niet eenvou dig aan de kant kan worden gezet. In de campagne in de pers die nu wordt gevoerd tegen „aanhangers van de Bende van vier" die nog in de strijdkrachten zitten, wordt gesuggereerd dat de militaire „samenzweerders" macht omwille van de macht willen Maar er staan wel degelijk belangrijke politieke kwesties op het spel De bevelhebbers die nu worden aangeval len. zijn zeer waarschijnlijk geen radica len. Maar het huidige Chinese regiem is zover naar recht* gezwenkt dat belangrij ke politieke groepen kritisch beginnen te staan tegenover de instructies van Peking Het Chinese leger is altijd sterk bij de politiek betrokken en daarom zal zo'n op positie in het kamp van de burgers direct een afspiegeling krijgen ln de strijdkrach ten. Doordat de strijdkrachten hun eigen organisatie, buiten de partij om, hebben. Is oppositie binnen het leger altijd een groter gevaar voor Peking Ook al trekken de militairen niet één lijn, zoals zij nooit heb ben gedaan en nu ook niet doen. Maar de militairen hoeven ook niet één lijn te trek ken om Peking tot nadenken te stemmen Oppositie onverschillig vanuit welk deel van de strijdkrachten, kan voldoende zijn om een koerswijziging in Peking teweeg te brengen Als de Chinese pers nu schrijft over militairen die de politieke macht aan zich trekken, dan bedoelt ze eigenlijk dat het militaire apparaat streeft naar zo'n koerswijziging, terug naar sommige van Mao's linkse ideeën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7