Boodschap waarvan weinig overbleef PPj t kjt' *ïM verder Trouw commentaar A Nederlandse Antillen Van Agts schoktherapie en de ontknoping Officier eist tot zes maanden cel tegen Molukkers Bombardements wolken ft luilak: een lawaaiige traditie stuur een brief driemaal douche 4 ZATERDAG 13 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet I Volgende week spreek! de Tweede |j Kamer met minister Van der Stee r| over de Nederlandse Antillen een debat dat wel eens richting bepalend zou kunnen zijn voor de onderlinge I verhouding van de twee overgeble- ven rijksdelen uit het Koninkrijk. Er hebben zich in korte tijd heel wat ontwikkelingen voorgedaan, die met elkaar voor een politieke stroom versnelling hebben gezorgd. Op Aruba wordt bij elke verkiezing het verlangen van de Arubanen beves tigd om zich staatkundig en econo misch geheel los te maken van Cura- gao: er is een rapport van het Haag se Instituut of Sociale Studies ver schenen, waarin de onafhankelijk heid van een zo klein land als Aruba niet zonder meer als een hersen schim wordt afgewezen (als men het perse wil, dan is het mogelijk zou zo de principiële conclusie van het rapport kunnen worden samenge vat) en van de weeromstauit vragen nu Curagao en de drie kleine Boven windse Eilanden (St. Maarten, St. Eustatius, Saba) los van elkaar om een dergelijk rapport. De desintegratie van de administra tieve eenheid (De Nederlandse An tillen) is ingezet en het proces lijkt niet meer te keren. Afgezien van de praktische vraag of Nederland in staat zal zijn nog veel invloed te laten gelden in de onderlinge ver- houding tussen de eilanden; het is ook principieel de vraag of Neder land zich nog moet inzetten om dat desintegratieproces te stuiten. Cura- gao en Aruba zijn op elkaar uitgeke ken. De eilanden zijn bijna 350 jaar geleden alleen maar door een won derlijke samenloop in één verband samengebracht. En zelfs de gemeen schappelijke taal van het Papia- ments is niet voldoende gebleken om tot natievorming te komen. Het is niet realistisch te vertrouwen, dat dat proces van eenwording opeens binnen 10 of 20 jaar zal de baanbreken. Nederland moet wel voor een ge sprek begint, laten blijken dat het bereid is de problemen van de kleine eilanden (St. Maarten, St. Eustati us, Saba en misschien ook Bonaire) af te scheiden van de problemen van Curagao en Aruba. dat cht Er is geen schijn van kans op, dat Aruba en Curasao, als ze eenmaal eigen wegen gaan, zich ook maar een ogenblik zouden bekreunen om het lot van de bewoners van die kleine stukjes rots, zo'n 800 kilome ter noordoostelijk in de Caraibische Zee. Zij kennen die mensen niet eens, maar zij zullen dan waarempel ook wel andere zorgen aan het hoofd hebben. Er is voor deze gebieden waarschijn lijk geen andere oplossing dan dat Nederland uitspreekt, dat het op zeer lange termijn zich verantwoor delijk zal blijven voelen. Theore tisch zijn er misschien mogelijkhe den om de Bovenwindse eilanden in nieuw te vormen federaties samen te voegen met de in de nabijheid gele gen laatste snippers van het Engelse en Franse koloniale rijk. Gezien echter de slechte ervaringen, die met name de Engelsen hebben on dervonden met hun federatie-expe rimenten, is het realistisch uit te spreken dat er voor de Bovenwindse eilanden geen oplossing bestaat en dat Nederland bereid is daarvan de consequenties te aanvaarden. Minister Van der Stee heeft bij zijn oriëntatiebezoek aan de Antillen vo rige maand een mooi succes behaald door het politieke isolement van de Arubaanse leider Betico Kroes te doorbreken en hem met premier Rozendal van de centrale regering (en met de andere politieke partij en) in gesprek te brengen. Dat is inderdaad een winstpunt, maar dan moet wel zonneklaar zijn dat dit gesprek niet een zoveelste poging wordt om een beslissing te ont wijken. Nederland moet tegelijk van meet af aan duidelijk maken dat het om een interne Antilliaanse aangelegenheid gaat en als zodanig handelen. Ne derland kan hoogstens wat techni sche hand- en spandiensten verle nen. Voor politieke bemiddeling tussen Curasao en Aruba is Neder land waarschijnlijk niet (meer) de eerst geroepene. Als er bemiddeling nodig is, dan lijkt het verstandiger die eerder te verwachten en te vragen van een orgaan als de dekolonisatie-commis sie van de Verenigde Naties of een soortgelijk orgaan van de Organisa tie van Amerikaanse Staten. Het gaat om een lastig probleem en het is niet toevallig dat in de geschiede nis van de dekolonisatie de Antillen pas zo laat aan de orde komen. door Willem Breedveld DEN HAAG Een ontspan nen minister Van Agt kon twee jaar geleden voor de VARA- televisie nog heerlijk nagenie ten van het optreden van een premier die voor de VPRO-mi- crofoon „op een van die stille dagen rondom de jaarwisseling met de benen op tafel hoorbaar nadacht" over de problemen waarvoor zijn kabinet zich ge plaatst zag. „Heel Nederland" liep toen te hoop tegen premier Den Uyl, omdat hij de nood zaak aankondigde van drasti sche bezuinigingen in de socia le sector. Als mogelijkheden noemde hij af schaffing van de kinderbijslag voor jaarinkomens boven de vierentwin tigduizend gulden, afschaffing van de aftrekbaarheid van de AOW-pre- mie voor de inkomstenbealsting, af schaffing van de automatische kop peling van de sociale uitkeringen aan het vroeger verdiende salaris en bezuinigingen in de gezondheids zorg. Inmiddels heeft ook de huidige pre mier „hoorbaar nagedacht", zij het dat het decor aanzienlijk verschilde. Ex-premier Den Uyl sprak inder daad letterlijk met de benen op tafel. Van Agt verkoos het begin deze week voor zijn boodschap de preek stoel te bestijgen van de ruime gere formeerde kerk in Harderwijk (wel een bewijs overigens dat de CDA- gedachte is aangeslagen). De pers luisterde in de stampvolle kerk mee vanuit de speciaal voor haar gereser veerde ouderllngenbankjes. Zijn boodschap zou net zo'n schokgolf teweeg brengen als die van zijn voor ganger. Ons land staat voor de groot ste naoorlogse operatie sinds Lief- tinck. Ambtenaren zullen een „aan merkelijke" bijdrage moeten leve ren, omdat zij nu eenmaal niet ont slagen kunnen worden en zij boven dien een welvaartsvast pensioen hebben. Het accent van de bezuini- gings-operatie zal bij de sociale voor zieningen komen te liggen en werk nemers zouden met minder loon ge noegen moeten nemen. In Engeland kon het toch ook? Niet opzienbarend Geen plezierig verhaal dus voor mensen die gewend zijn te denken in termen van meer inplaats van min der. Maar echt opzienbarend nieuws was het niet. We wisten allang dat dit kabinet een aanzienlijke bezuini- gings-operatie op stapel heeft staan. De ambtenaren verkeren al bijna een jaar in onzekerheid of zij al dan niet „extra gepakt" zullen worden en dat er in de sociale voorzieningen gesneden gaat worden en een loon matiging wenselijk is, was ook al bekend. De mededelingen van de premier hebben aan dit beeld niets toege voegd of afgedaan. Het schokeffect kan dus daaruit onmogelijk worden verklaard. Veeleer zal de verklaring gezocht moeten worden in het tijd stip waarop de premier sprak, de suggestie die er vanuit ging en dei aanwezigheid van een immer paraat', groepje spraakmakers dat altijd weer op elkaar reageert. Wat dat betreft verging het Van Agt preciess als zijn voorganger die al evenzeer weinig echt nieuws te melden had, hooguit slechts enkele mogelijkhe den nader onder de loep nam. gebeuren mag, moet grondig dood verklaard worden. Twee jaar terug bracht Herman Bode, algemeen secretaris van de FNV, dit zeer kernachtig onder woor den. Toen hem gevraagd werd waar om de vakbeweging zo fel reageerde op de boodschap van Den Uyl zei hij: „Het is vreten of gevreten worden. Zo zit onze maatschappij nu een maal in elkaar. Voor de rest zijn de uitspraken van de minister-presi dent als zou de economie het niet kunnen lijden, ook maar die van een profeet die brood eet." eens nadrukkelijk via zijn voorlich tingsdienst liet ontkennen maakte het alleen nog maar gekker. „Onzinnig" Tijdstip Zoals toen was ook nu echter het tijdstip erg belangrijk. Het kabinet stond toen en staat nu weer op het punt te bevallen van een aantal in grijpende maatregelen. Politici, be langengroepen en dergelijke houden zich in zulke gevallen gereed om zich snel op het resultaat te werpen. Want ook in de meningsvorming is de eerste klap vaak een daalder waard. Dit ongeduld schept bijna vanzelf een klimaat waarin hard, bij na cynisch, wordt gereageerd op be paalde suggesties, de veronderstelde boodschap achter de boodschap. Dat waarvan men vindt dat het niet Kritiek Deze week werd Van Agt al evenzeer geconfronteerd met welhaast cy nisch aandoende preekjes in de ei gen parochie. De fungerend voorzit ter van de vijf ambtenaren-centra les, de heer Wieringa, hing de andere morgen vroeg al boos bij minister Wiegel (die over de ambtenaren-za ken gaat) aan de telefoon! Wat of dit allemaal wel te betekenen had. En jawel, Wiegel was vanuit zijn positie gewiekst genoeg in dat gesprek een aantal schoten voor open doel te doen. Het kabinet had op nog geen enkele manier een standpunt be paald over de ambtenaren-salaris sen. De gemaakte afspraken over open overleg stonden nog recht over eind. Wieringa kon gerust zijn. Maar ondertussen was wel heel dui delijk de suggestie gewekt dat minis ter Wiegel zich van zijn premier had gedistantieerd. Dat hij dit later nog De grootste vakcentrale de FNV, spande wel zo ongeveer de kroon. De federatie noemde het betoog van de premier „onzinnig" en sprak zelfs haar twijfel uit over „de verstandelij ke vermogens" van de heer Van Agt. Later deze week onderhield de heer Du Chatlnier, de lijsttrekker van het CDA in Den Haag, de stad dus met de meeste ambtenaren, Van Agt nog eens ernstig over diens suggesties dat de ambtenaren best wat meer zouden kunnen doen voor de goede zaak. Tot zover de beschrijving van het fenomeen van een schokeffect. Rest ten slotte de vraag naar het eventue le nuttige effect van zo'n therapie. Meestal wordt de mening daarover vervat in termen als: de premier heeft een ballonnetje willen oplaten om eens te kijken hoe bepaalde maatregelen over zouden komen. Of de premier heeft de geesten rijp wil len maken voor pijnlijke maatrege len. Dan wel: hij heeft zich op voor hand in willen dekken tegen te ver wachten kritiek. Vaagheden Op zich zijn al die argumenten zo gek nog niet, maar doorslaggevend blijft toch het bezwaar, zoals des tijds ook bij Den Uyl, dat het alle maal gebeurt op basis van zulke enorme vaagheden. Dat maakt een leider van een kabinet uitermate zwak in zijn verweer tegen vroegtij dige en zelf uitgelokte kritiek. Den Uyl moest twee jaar geleden ontken nen dat de suggesties die men in zijn boodschap beluisterde onjuist en ook niet zo bedoeld waren. Van Agt heeft deze week in de Tweede Kamer hetzelfde moeten doen. Een zodanige ontknoping van een schoktherapie is weinig bevredi gend. Voor de betrokken premiers lijkt het bovendien alleen maar een negatief saldo op te leveren. Van de bedoelde boodschap is in ieder geval weinig overgebleven. Wellicht wil premier Van Agt zijn eigen commen taar van twee jaar geleden er nog eens op na lezen: „Oom Joop is zo berispend toegesproken als onder vrienden past". ZUTPHEN (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Zutphen, mr. P. H. A. J. Cremers, heeft giste ren gevangenisstraffen van twee we ken tot zes maanden geëist tegen elf Zuidmolukkers, die terechtstonden wegens verboden wapenbezit. Van de elf Zuidmolukkers waren er negen afkomstig uit Vaassen. waar in okto ber 1976 bij de eerste fase van de ontruiming van het Zuidmolukse woonoord veel gewapend verzet was tegen de politie. Het merendeel van de beklaagden voerde aan dat zij zich een wapen hadden aangeschaft omdat zij zich bedreigd voelden door een andere groep Zuidmolukkers. geformeerd rond de familie P. in het Zuidmoluk se woonoord in Vaassen. die zich met hand en tand blijft verzetten tegen verdere ontruiming. De officier van Justitie heeft hiermee rekening ge houden in zijn eisen. Een doorn in het oog van de verschil lende verdedigers is dat de politie niet is opgetreden tegen de familie P.. die, naar men aanvoerde, meerde re keren openlijk haar wapens had den getoond. De officier van justitie bestreed niet dat er bedreigingen tegen verschillende verdachten wa ren geuit, maar hij vroeg zich af of die angst een excuus Votf fcfet illegale wapenbezit, tt'ij eiste zwaar dere straffen v-otfr het in het bezit hebben van zogenaamde zwaardere wapens (zoals machinegeweren) dan tegen* verdachten met een geweer of een revolver. i°nZ.-Afrika wijst verwijt over inval Angola af KAAPSTAD (Reuter, UPI) - De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, Roelof (pik) Botha heeft gisteren scherp gereageerd op de Amerikaanse waarschuwing te gen een hernieuwde aanval op bases van de SWAPO in Angola. Vijf wes terse landen die besprekingen voe ren om in Namibië een zwart meer derheidsbewind te krijgen, hebben de Zuidafrikaanse regering van hun ongerustheid op de hoogte gesteld. info jïJ.-s Zuid-Afrika had ingestemd met de «westerse voorstellen. De SWAPO, de bevrijdingsbeweging van Namibië, wilde er over praten, maar SWAPO- 1Cleider Sam Noejoma heeft de bespre- oièi kingen afgezegd nadat Zuid-Afrika ndu vorige week ver in Angola een hoofd- hl kwartier van de SWAPO met de P"on(1 gelijk maakte. Botha vond gis- teren dat het tijdstip van de raid in 22Angola zeker niet ongelukkig was Bo?„omdat de SWAPO onschuldige bur- "oCgers doodt". HET WEER door Hans de Jong V'" Weerrapporten 14 mei 1940. De Duitsers bombarde ren Rotterdam op een verschrikke lijke wijze. Op de Sterrewacht in Leiden (op 26 kilometer afstand) zijn de atmosferische effecten van de enorme branden duidelijk te zien. J. Wesselink pakt z'n fototoestel en legt de grote stapel wolken boven brandend Rotterdam vast, waarvan dr. H. ten Kate getuige was. En zo ziet u op deze plaats nog eens uit een zeer ongewoon perspectief hoe erg het allemaal was destijds. Door de grote hitte van de branden geraakte de lucht in sterk opstijgende bewe ging, waarbij op hoger niveau een zogenaamde cumulonimbus conges- tus ontstond: een opgeblazen stapel wolk, nu eens niet door broeiende zonnewarmte ontstaan, maar door (on)menselijk ingrijpen. Ik heb niet kunnen vaststellen of er uit die bewuste wol(en) regen is ge vallen. Als het al zo geweest is, zeker niet erg veel, want de relatieve voch tigheid was 's middags in De Bilt 55 procent bij een zwakke wind uit zuidwest tot noordwest. B* Weerrapporten van (Kleren pinksterweer moeten trotseren zon der windjack. Misschien herinnert u zich nog wel, dat ik dit begin deze week in een overmoedige bui inzet maakte van een weddenschap: met pinksteren zomer. Gelukkig was de eisende partij zo tolerant rekening te houden met de omstandigheid dat ik er slechts één heb. Er zijn dus nog goede mensen in de verscheurde we reld. „Verscheurend", dat is ook een geschikte term voor het komende pinksterweer. Het scheelde weinig of ik had het Er valt voor de weerman weinig goeds uit te puren nu West-Europa onder een grote depressie blijft lig gen met gedurig storing door regen of een handvol buien en temperatu ren onder de maat: hoogstens der tien tot vijftien graden (tot 8 uur gisteravond was het in Zuidhorn niet warmer dan 5 graden en Ten Post 4.7 graden) en dan moet de zon beslist ook nog schijnen. Hij belooeft dat te doen aanvanke lijk op pinksterzondag en later op pinkstermaandag. De kans op zon neschijn lijkt mij het grootst in de kustgebieden. Verder zal er flink wat wind zijn nu en dan zelfs bijna teveel voor aangenaam zeilen uit richtin gen tussen zuidwest en noordwest. Nieuwe storingen van de oceaan zul len later vanuit het westen tot noordwesten onze omgeving berei ken zodat er ook op iets langere termijn geen muziek in het weer zit. De Amerikanen zien ook voor vol gende week woensdag weinig voor uitgang, maar het kan natuurlijk zijn, dat u deze ver-vooruit-prognose niet helemaal serieus neemt. Doe het toch maar, dan kan het alleen maar meevallen HOOGWATER ZONDAG 14 MEI Vlissingen 7.26-19.57. HaringvlirUluiren 7.2". 18.56. Rotterdam 9 25-21.31. Schevrningen 8.24-21.4». Umuiden 9.07-22.38. Den Helder 0.27- 12.30. Harlingen 3.11-15.04. Delftijl 5.04-17.04. HOOGWATER MAANDAG IS MEI Vlitilngen 8.22-20.55. Harin(vlleUluiien 8.19-20.51. Rotterdam 10.18-22.28. Seheveningen 9.14-21.49. IJmuiden 10.02-22.38. Den Helder 1.08- 13.09. Harlingen 3.48-15 41. DeUiijl S.48-I7.S3. HOOGWATER DINSDAG IS MEI VIKtingen 9.27-22.02. Haringvlietvluiten 9.24-22.03. Rotterdam 11.22-23.38 Scheveningea I0.I9-22.S7. Umuiden 11.08-23.46. Den Helder 1.53- 14.09. Hartingen 4.37-1S.39. Delfzijl 6.4718.55 tlalion weer temp. Amsterdam zwaar bew 10 De Bilt zwaar bew. 10 Doelen regenbul 9 Eelde motregen 5 Eindhoven zwaar bew 11 Den Helder zwaar bew 10 Rotterdam zwaar bew 9 Twente regen 7 Vlissingen zwaar bew. 10 Zd Limburg regenbui Aberdeen regen 8 Athene zwaar bew 18 Barcelona onbewolkt 18 Berlijn zwaar bew 9 Bordeaux zwaar bew. 14 Frankfort regen 8 Genève regen 9 Helsinki geheel bew 6 Innsbruck regen 8 Klagenfurt licht bew 11 Kopenhagen half bew 7 Lissabon onbewolkt 27 Locarno zwaar bew. 16 Londen half bew 14 Luxemburg zwaar bew 10 Madrid onbewolkt 25 Malaga licht bew 22 Mallorca licht bew 20 München regen 4 Nice geheel bew 13 Oslo geheel bew Panjs zwaar bew 13 Rome zwaar bew 18 Split onbewolkt 14 Stockholm regen 2 Wenen licht bew 10 ZQnch regen 7 Ca&aBlanca onbewolkt 21 Istanbul regen Tunis onbewolkt 22 onder redactie van Loes Smit -am erst Rod Als je alle ergernis van iedereen die vanmorgen in zijn slaap is ge stoord, bij elkaar optelt, zou dat wel eens een hele berg van irritatie kunnen opleveren. Het zal je ook maar gebeuren dat je vergeten hebt de bel af te zetten en er wordt dan om half zes of daaromtrent luidruchtig aan de bel getrokken. Dat zal niet overal in het land ge beurd zijn. want luilak vieren is maar tot een deel van het land beperkt. In Limburg, Zeeland en Friesland bijvoorbeeld komt het niet voor en waar het wél gevierd wordt vooral in de randstad Hol land en op Texel horen de gein tjes van weleer, zoals het aan el kaar binden van de deurknoppen van buitendeuren, het maken van constructies waardoor Je een bak water op je hoofd krijgt als je de deur opendoet en meer van die gevoelige grappen, allang tot het verleden. Luilak is in de streken waar de jeugd er nog graag héél vroeg in de morgen voor opstaat (vaak al om een uur of vier of nog eerder) maar een feest van zoveel mogelijk lawaai maken: met een rits blikken achter je aan door doodstille straten fietsen, belletje trekken en zo hard mogelijk zin gen. Omdat het feest vaak in balda digheid ontaardt, waarbij vooral veel auto's en fietsen beschadigd worden, worden hier en daar activi teiten voor de jeugdige vierders op touw gezet. Zo zijn er in Amster dam speciale filmvoorstelllingen op uren waarop een gewoon mens er niet over zou piekeren naar de bioscoop te gaan, maar deson danks hebben politie en brandweer toch altijd nog een hele drukke nacht en ochtend. Een typisch „luilaklied" is er ook. In Amsterdam klinkt dat volgens het onlangs opnieuw verschenen en bijgewerkte boekje „Nederlandse volksgebruiken bij hoogtijdagen" van dr. C. Catharina van de Graft zo: „Luilak, beddezak staat om negen uren op negen uren, half tien dan kan men de luilak zien", maar wij leerden het vroeger iets anders: negen uren, hallef tien is die luilak niet te zien". In de Zaanstreek, waar het huis, aldus de „Nederlandse volksgebruiken, met „looielak" helemaal moet zijn schoongemaakt, gaat het weer an ders toe: „Al een week voor Pink steren beginnen de jongens er te rijden met zogenaamde korries, ei gengemaakte lage wagentjes, waarop zij om beurten gaan zitten bij hun proefritten Voor de luilak ochtend. Dan is de korrie beladen met groene takken en vooral ook met .brandnetels. Aan de korrie hangt een lange sliert van blikken en deksels, kapotte emmers en tei len, die over de kelen een hels spek takel maken, zeer geschikt om alle slapers te wekken. Overal waar men een langslaper vermoedt, wordt aan de bel gerukt en daaraan een bos brandnetels of een dode rat gehangen onder het zingen van: de looie lak de slaperige zak vanmorgen niet vroeg opgestaan je ken wel weer naar bed toe gaan. Drente viert luilak op pinkster maandag. in Gelderland is het lui- lakgebruik aan Hemelvaartsdag verbonden, in Genemuiden aan 1 mei (de „luiemotte"), in Groningen (Loppersum) aan de Goede Vrij dag. In Roodeschool was het vroe ger gebruikelijk, dat de kinderen op Goede Vrijdag erg vroeg bij school kwamen, want de laatste moest „aaskejong" of „aaskepoes- ter" spelen en een zakje met as op ft y de rug nemen, waarna een rond gang door het dorp begon tot aan de meest afgelegen boerderijen. De kinderen sloegen met stokken op de zak, zodat de as rondstoof, als 'symbool voor de winter die feeste lijk werd verjaagd. Ondertussen werd geld opgehaald en de verover de centen waren voor de aaskejong. De rol van „aaskejong" werd vaak vervuld door een Jongen uit een arm gezin, die op deze manier wat extra's kreeg. Bijna overal verdwenen zijn die zoetige, warme luilakbolletjes, een echt verlies voor de liefhebbers. Maar wat er bij gekomen is en zich uitstekend weet te handhaven, is bijvoorbeeld de Haarlemse bloe menmarkt, die een vol etmaal open is: van achter in de middag vóór luilak tot in de middag van de volgende dag. En dat is weer een winstpunt voor andere liefhebbers. Agirdas Zypre is een 50-jarige Li touwer die gevangen gehouden wordt in de psychiatrische afdeling van het centraal hospitaal, beho rend bij de heropvoedingswerk- kampen in Mordovië, enkele hon derden kilometers ten zuiden van Moskou. Volgens de heer Zypre en anderen is hij niet op medische gronden in de inrichting opgeno men. maar omdat hij herhaaldelijk geprotesteerd heeft tegen het feit dat hij 25 Jaar gevangenisstraf moet uitzitten. Hem zijn, zegt hij, sinds januari 1975 „verdovende middelen" toegediend die „overbo dig" waren en „zijn gezondheid ern stig schaadden"; voorts is hij vol gens zijn zeggen bij twee gelegen heden geslagen door verplegers. In 1944 hij was toen zeventien sloot de heer Zypre zich aan bij de Litouwse partizanen ln hun strijd tegen inlijving van Litouwen bij de Sowjet-Unie. Omstreeks 1952 kwam er een eind aan de gewapen de conflicten, maar enkele partiza nen, onder wie ook de heer Zypre. bleven ondergedoken. In het mid den van de jaren vijftig kwam hij tevoorschijn, naar hij zegt na een officieel amnestie-aanbod aan voormalige partizanen. Hij was ar beider in de bouw, totdat hij ln januari 1958 toch gearresteerd werd. Enkele maanden later werd hij beschuldigd van contra-revolu tionaire activiteiten, gepleegd in zijn partizanentijd. In zijn protes ten aan de Sowjet-autoriteiten heeft de heer Zypre verklaard dat hij in 1958 tot 15 jaar veroordeeld is, en du« in 1973 vrijgelaten had moeten worden. De autoriteiten hebben hem geantwoord dat het vonnis 25 Jaar luidde. De heer Zy pre stelt nu, dat het vonnis is ver valst is omhem 25 jaar te kunnen vasthouden. Het amendement dat kort na zijn vonnis aan het straf recht wdrd toegevoegd, waardoor er hoogstens vijftien jaar gevange nisstraf mag worden opgelegd, gold niet voor politieke delinquenten. Herhaaldelijk heeft de heer Zypre verzoeken ingediend voor vrijla ting op grond van het feit dat hij zijn straftijd heeft uitgezeten. Art sen, zegt hij. hebben hem verteld dat hij niet geestesziek Is, maar dat de behandeling voortgezet zou wor den totdat hij toegeeft dat hij tot 25 jaar veroordeeld 'is. In brieven in het Russisch of Engels kan uiting worden gege ven van verontrusting over het feit dat volgens de berichten de heer Zypre in de inrichting mishandeld zou zijn; er kunnen ook inlichtin gen gevraagd worden over diagno se en behandeling. Zulke brieven kunnen gericht worden aan: Dr. V. V. Kokorev head of the Psychiatrie Section of the Central Hospital of the Mordo via corrective labour colonies com plex Mordovia. USSR, bij Mr. Roman Rudenko. Procurator Ge neral tot the USSR Prokuratura SSSR Pushinskaya ul. 15a Moskva, UUS, kan aangedrongen worden op een algeheel onderzoek naar de omstandigheden waaron der de heer Zypre in de psychiatri sche inrichting gevangen gehouden wordt. Ten slotte kan ook geschre ven worden aan de ambassadeur in ons land. in het Nederlands: Z E. de heer I. Romanov. Andries Bic- kerweg 2. Den Haag Een dertienjarige Rotterdamse Jongen heeft driemaal achter el kaar een douche gehad. De eerste keer haalde de politie hem weg onder de fontein voor de schouw burg op het Lucas Bolwerk in Utrecht, waar hij al zijn kleren had uitgegooid en zich lekker afspoel de. De politie sloeg een paar dekens om de Jongen heen en nam hem mee naar het politiebureau, waar hij een warme douche mocht ne men. Op het bureau bleek, weet het Utrechts Nieuwsblad, dat de Jon gen van huls was weggelopen en dat zijn ouders al om zijn opspo ring verzocht hadden De ouders werden gewaarschuwd en zij na men de verloren zoon mee naar huls. Daar heeft hij naar alle waar schijnlijkheid voor de derde keer een douche gehad, een Ijskoude ditmaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5