Westeuropese chemie beleeft sombere tijden Tóch grote Philips- computer in Europa Alaska oorzaak olie overschot in wereld Noordzee nog lang niet leeg gevist Lederwarenindustrie kon zich stabiliseren WbÊÊSSÈmêhHH financiën en economie e Keer ten goede lijkt nog erg ver weg lederland koopt ïel reischeques Hagemeyer komt met nieuwe concernstructuur CAO-conflict bij Grontmij dreigt In textiel geen gedwongen ontslag Onderhandelingen Shell-CAO weer afgebroken VNT wil ook betere werktijden technici Haring en makreel beschermen Na jarenlange achteruitgang ^TERDAG 13 MEI 1978- Trouw/Kwartet 37 joor J. G. Wolters MSTERDAM De Westeuropese chemische industrie maakt sombere tijden door en het ziet er p dit moment niet naar uit dat hierin spoedig verandering zal komen. Integendeel, wie zijn oor te listeren legt bij de giganten in deze bedrijfstak kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het og wel eens lang zal kunnen duren, vooraat in de chemie in West-Europa de zon weer doorbreekt. e door de grote chemische indus- ieën in de eerste drie maanden van it jaar behaalde resultaten laten inminste duidelijk zien, dat van een eer ten goede nog allerminst kan orden gesproken. Uitdrukkingen „nog geen enkel lichtpuntje" en literst teleurstellend" komen dan ok bij herhaling over de lippen van „bazen" van de vooraanstaande ïemische concerns. p de achtergrond van dit alles leelt de omstandigheid dat de che- ische industrie, als een belangrijke leleverancier van tal van andere fdrijfstakken, in volle omvang de •volgen ondervindt van de nog al- jd aarzelende economie. Zolang er duidelijke impulsen uitblijven, oet niet worden verwacht dat de ïemie weer de wind in de zeilen zal ijgen. Een uiteraard weinig opwek- ende situatie, temeer waar de che- lische industrie in West-Europa ook in 1977 de nodige klappen te incas- iren heeft gekregen. Hoog kostenpeil aast de achterblijvende conjunc- lur spreken nog enkele andere fac- >ren een flink woordje mee, zoals et bestaan van overcapaciteiten in chemie en het hoge kostenpeil. p basis van de destijds bestaande e optimistische) groeiverwachtin- ;n heeft de chemie in de jaren ze- intig aanzienlijke investeringen ïrricht. Gevolg: het produktiepo- tntieel is voor een aantal chemische ■odukten op dit moment veel te oot, wat naast onderbezetting van istallaties heeft geleid tot een rachtige druk op de prijzen. Indien laarbij dan ook nog de sterk geste- pn kosten in aanmerking worden pnomen, dan ligt het voor de hand lat tal van chemische industrieën :t vandaag de dag qua rendement lesbehalve gemakkelijk hebben, afgezien van het feit, dat zich daardoor qok problemen gaan voor doen op het stuk van de financiering van de bedrijven in kwestie. Als we even stilstaan bij de kosten ontwikkeling, dan moet worden ge constateerd dat door het almaar ge stegen kostenpeil (met name de per soneels- en milieukosten bereiden vele bedrijven in de bedrijfstak grote zorgen) de chemie in West-Europa er de laatste jaren in concurrentiever mogen niet bepaald op is vooruitge gaan. Thans is het zelfs al zo. dat West-Europa een bijzonder aantrek kelijke markt is geworden voor pro ducenten uit andere delen van de wereld, die goedkoper kunnen werken. Maar ook uit West-Europa zelf drei gen gevaren voor de chemische indu strie en wel van de kant van de staatsbedrijven, die dikwijls anders calculeren dan de particuliere che mische industrie. Vooral tegen deze industrieën met hun dumping-prij zen er zijn er diverse bij uit de Comecon-landen, die werken met de meest modeme in het Westen ge kochte chemische installaties is het zwaar opboksen voor de Westeu ropese chemie. Staatsbedrijven Het was prof. Matthias Seefelder, voorzitter van de raad van bestuur van het Duitse chemische concern BASF, die onlangs in dit verband sprak van „een echte prijscrisis ont staan door de activiteiten van bui tenlandse producenten in het alge meen en van aanbieders, die hun verliezen uit de staatskassen kunnen dekken in het bijzonder". Zich uit sprekende tegen een deelneming van het concern aan welke vorm van kartels ook, meende hij wel dat het hoog tijd is dat er vanuit „Brussel" de EG een krachtiger en doel treffender anti-dumpingpolitiek wordt gevoerd. Op het stuk van de produktie van kunststoffen (plastics) waar even als bij kunstvezels voor de textiel industrie de nood hoog is, zij het ook dat prof. Seefelder hier nog niet van een crisistoestand wilde spre ken, verklaarde hij zich voorstander van een oplossing van de door over capaciteit ontstane problemen door andere dan dirigistische maatrege len (vanuit „Brussel"). Naar zijn me ning, zou interne analyse van ver bruik een produktie binnen de che mische bedrijfstak tot de nodige zelfbeperking en zo tot terugkeer van de rust op de markt moeten leiden. Daarbij moest hij overigens wel toegeven, dat er ook thans nog steeds chemische industrieën in Eu ropa zijn, die met plannen rondlopen voor een uitbreiding van hun pro- duktiecapaciteit. Inhakende op de bestaande proble matiek door de overproduktie van kunstvezels constateert zijn collega prof. dr. Rolf Sammet, voorzitter van de raad van bestuur van de Duitse chemiegigant Hoechst, in het dezer dagen gepubliceerde jaarverslag, dat „het steeds duidelijker wordt, dat de crisis in de vezelindustrie in West- Europa met normale marktmetho- den niet tot een oplossing is te bren gen, zolang staten of afzonderlijke ondernemingen met steun van de staat en met veronachtzaming van de situatie op de markt doorgaan met investeren en produceren. Een vrije concurrentie," aldus prof. Sam met, „functioneert slechts dan als allen zich houden aan dezelfde eco nomische spelregels." Ook hij spreekt zich met grote zorg uit over de huidige situatie in de Westeuropese chemie. Meer speciaal wat de bedrijfstak in de Bondsrepu bliek aangaat, stelt hij vast dat de aanhoudende stijging van de koers van de Duitse mark het de Duitse chemie bijzonder lastig maakt op de markt mee te komen. Voordelen, die uit de duurdee mark kunnen worden geput in de vorm van het goedkoper kunnen verkrijgen van grondstoffen, worden aan de andere kant door de veel moeilijker geworden export meer dan teniet gedaan. Oplossingen, zo zegt prof. Sammet, zijn er op korte termijn voor alle problemen nauwelijks te verwach ten. Daarbij wijst hij op het toene mende gevaar van een versterking van de protectionistische tendensen (het beschermen van de eigen markt door importbeperkende maatrege len e.d.). „Egoïstische nationale maatregelen kunnen echter," zo meent hij, „de oorzaken van de pro blemen niet wegnemen. Zij bereiken alleen maar dat de wereldhandel en daarmede een zinvolle internationa le arbeidsverdeling gevoelig worden getroffen." Voor alles acht zowel prof. Sammet als zijn collega prof. Seefelder het zaak, dat er een verbetering tot stand komt van de huidige prijs structuur. De prijzen van die chemi sche produkten die thans zwaar on der druk staan, zullen omhoog moe ten. Omdat het succes van de in spanningen op dit gebied in belang rijke mate wordt bepaald door de ontwikkelingen op de afzetmarkten en de houding van de concurrentie, noemen zij intern te nemen maatre gelen ook van groot belang. In dit kader zijn zowel Hoechst als BASF constant bezig hun kosten te druk ken. Rationalisatie is in dit verband een veelgehoord woord. Daarnaast wordt er echter ook meer en meer aandacht gegeven aan de produktie van specialiteiten. Vooral nu er buiten de traditionele produk- tielanden ook chemische produktie- centra zijn verrezen in landen, die voor kort nog belangrijke importge- bieden waren voor bulk-chemicaliën (massa-produkten) en die nu zelf al exporteren, bestaat er in West-Euro pa in toenemende mate een tendens in de chemie zich te gaan richten op de produktie van deze specialiteiten. Het ziet er echter wel naar uit, dat de bedrijfstak het vooralsnog van de De Westeuropese chemiereuzen leggen een groeiende belangstelling aan de dag voor de produktie in de Verenigde Staten. De foto toont een onderdeel van het Amerikaanse bedrijf van BASF. bulk-chemicaliën zal moeten hebben. Aan de andere kant, wil de Westeu ropese chemie de voorsprong die zij thans bezit ook in de toekomst be houden dan zal om een heden ten dage veel gebruikt woord te gebrui ken innovatie (vernieuwing van het produktenpakket) hoog in het vaandel van de chemie in WestrEuro- pa moeten worden geschreven. De chemische industrie in WestrEuropa bezit in ruime mate de kennis voor het ontwikkelen van deze nieuwe produkten, die het verlies van ter rein bij de bulkchemicaliën kunnen opvangen. In dit licht ligt het voor de hand, dat research en ontwikkeling in de toekomst nog sterker zullen moeten bijdragen aan het behoud van de concurrentiepositie van de Westeuropese chemische industrie. Maar tevens zal het nodig zijn ir L. Kretzers, vice-vooreitter van de raad van bestuur van DSM, zei het on langs in een toespraak dat, wil de positie van de chemische industrie in West-Europa verbeteren, vóór al les wordt vermeden, dat Europa te rugkeert tot een economisch natio nalisme. Niet in de laatste plaats tenslotte zal in de basischemie van West-Europa het overleg weer op gang moeten komen om tot een ge zonde situatie vooral wat betreft de produktiecapaciteiten te kun nen terugkeren. In de praktijk zal dit ertoe leiden, dat de grote chemische bedrijven op het stuk van hun investeringen in produktie-installaties vrijwillig de adem wat zullen moeten inhouden. (Afgezien van de juridische vormge ving, waarbij rekening moet worden gehouden met de nationale wetge vingen in de desbetreffende Europe se landen, ziet het ernaar uit dat er binnen afzienbare tijd tussen de Eu ropese kunstvezelfabrikanten af spraken zullen bestaan met betrek king tot hun produkties). Ook aan de kant van de concurren- tievoorwaarden zal echter het nodi ge moeten gebeuren. Prof. Seefelder van de BASF noemde in dit verband een uniforme energiepolitiek, stabie le valutaverhoudingen, vaste spelre gels voor de internationale handel, het afbreken van beschermende hef fingen aan de grenzen en een harmo nisatie van de bepalingen in de di verse landen op het gebied van de bescherming van het milieu. Een hele lijst, waarvan de verwezenlij king nog wel enige tijd zal vergen als het ooit al zo ver komt. Mogelijk omdat de chemische industrie dien aangaande zelf de nodige twijfels heeft en zeker in aanmerking geno men de voordelen van de nog steeds goedkope dollar laten bedrijven als BASF, Bayer en Hoechst bij voort during het oog vallen op het verwer ven van nieuwe produktiefaciliteiten in de Ver. Staten. Daarnaast oefent Brazilië een steeds grotere aantrek kingskracht uit op deze groten in wereld van de Europese chemie. een onzer verslaggevers STERDAM Two Pi Company in de Ver. Staten, een ledige dochteronderneming van de US Philips Company, ft een grote computer ontwikkeld en deze op de Amerikaanse rkt geïntroduceerd. ADVERTENTIE m nogal opmerkelijk iets. omdat feele jaren geleden Philips besloot I produktie van middelgrote en bte computers, die in het kader p „Data Systems" in Apeldoorn fiatsvond, stop te zetten. flgens Philips is het niet de bedoe- ig met de nieuwe computer op de Iropese markt te komen. Toch lijkt t wèl te zullen gebeuren. Eén van [kopers van de nieuwe Philips- inputer, het Amerikaanse bedrijf Itional CSS. is nl. van plan de toputer in Engeland te gaan uit ingen. n zal zich dus de. situatie voor- n, dat via een omweg Philips tóch t een grote computer op de Euro- se markt verschijnt. Volgens Phi- s zal een en ander er niet toe den dat zich veranderingen zullen ardoen in het beleid met betrek- ig.tot „Data Systems". TOOMSP. TWENTHE: Bij een t vier procent gestegen omzet, is verlies het afgelopen jaar aan- crkelijk gedaald en wel tot 25.000 (ƒ3.1 min). Het dividend rdt opnieuw gepasseerd. Voor het ïtst werd een dividend uitgekeerd ff 1974 van 11 pet. Het jaarverslag nt 1 juni. n een onzer verslaggevers ISTERDAM De aankoop van scheques per hoofd van de bevol- ig is in Nederland groter dan in lk land ook, dit zei de heer J. D. •binson III, voorzitter van de raad n bestuur van American Express mpany tijdens een persbijeen- mst in verband met de introductie n de aandelen aan de Amsterdam- beurs. Een besluit, dat volgens de er Robinson een belangrijke stap tekent op weg naar een groter emationaal bezit van aandelen nencan Express. !n nerican Express, die in 1904 in •tterdam al haar eerste kantoor stigde en 1850 werd opgericht, le- rt reis-, bank- en verzekeringsdien- 'n aan het publiek. Voor het lopen- jaar rekent de onderneming enals in 1977 op een voortzet- ni van de groei. Pallen bestaat de 9f ttiviteiten verder uit te bouwen. In te plannen speelt Nederland, al- s de heer Robinson, een belangrij- rol. mede gelet de op uitvoer fichve economie van ons land Mulder; na een aantal verliesge vende jaren is Mulder's Fabriek van Rollend Materieel vorig jaar uit de rode cijfers gerold. Er werd een „ge ring positief resultaat" behaald, na dat over 1976 een verlies van ruim ƒ952.000 werd geleden. Dit bedrijf betaalde voor het laatst een divi dend over 1972. Dat was toen 5 pet in agio-aandelen. METAVERPA: Hoewel het bedrijf (verpakkingsmachines en -materia len) de slechte economische toe stand voelde, was het toch mogelijk de omzet te vergroten tot 18.1 13.3) min. De exploitatiewinst daalde echter tot 1.27 1.58) min en de beschikbare winst tot 311.012 (ƒ331.841). Eerder werd al voorge steld het dividend op 18 (15) procent te brengen. De indruk bestaat, dat in het binnenland het dieptepunt van de economische teruggang is bereikt. AMSTERDAM Hagemeyer heeft besloten een nieuwe concernstruc tuur in te voeren. Naast een indeling van de activiteiten in geografisch georiënteerde divisies is er een inde ling gekomen op basis van produkt- groepen. De Hagemeyer-leiding meent dat met de invoering van deze nieuwe structuur een goed uitgangs punt is geschapen voor de toekom stige groei van het concern. Met het oog op de verliesgevende situatie in de industriële sector in Nederland en in België zijn bespre kingen gevoerd met de vakbonden. Besloten is daarbij dat men geduren de de eerstkomende drie jaar zal trachten het beleid zodanig om te buigen, dat in deze sector geen ont slagen behoeven te vallen. Na deze drie jaar zal er weer met de bonden worden gepraat. Overigens heeft het bestuur al contacten met de Nehem (Nederlandse Herstructurerings Maatschappij) gelegd om in aanmer king te kunnen komen voor subsi dies om de betrokken bedrijven te kunnen voortzetten. De concemomzet steeg in 1977 met 17% tot 1586 miljoen. De netto winst nam toe van 17,5 tot 18,5 miljoen. Uitgekeerd wordt wederom 6.-. per aandeel. Verwacht wordt, dat de winst over 1978 niet belang rijk zal afwijken van die over 1977. ROTTERDAM Volgens het Britse vakblad Petroleum Econo mist is het niet alleen de olie uit de Noordzee, maar ook en vooral die uit Alaska, die het huidige overschot in de wereld veroor zaakt. Alaska levert nu al ongeveer 1,2 mil joen vaten (vat is 159 liter) per dag, terwijl de raffinaderijen aan de Ame rikaanse westkust, waarvoor deze olie in de eerste plaats bestemd was, slechts ongeveer de helft kunnen afnemen. Dat betekent dat ruim 500.000 vaten per dag elders afgezet moeten wor den. Het zijn vooral de Afrikaanse leden van de OPEC, die van deze situatie de gevolgen ondervinden. Libië, Algerije en Nigeria produceren een soort (lichte) ruwe olie, die wat kwaliteit betreft ongeveer gelijk is aan die uit Alaska en de Noordzee. Deze landen hebben nu de grootste KVT in ernstige financiële problemen DEVENTER De Koninklijke Ver- enigde Tapijtfabriek (KVT) met ves tigingen in Deventer en Moordrecht verkeert in ernstige financiële moei lijkheden. Het bedrijf heeft volgens G. Hengstman, districtsbestuurder van de Industriebond NW, een schuldenlast van vijf miljoen gulden. Wanneer uitstel van betaling en overheidssteun uitblijft, is naar de mening van de districtsbestuurder sluiting van de fabrieken in Deven ter (109 man) en Moordrecht (400 man) onafwendbaar. Komt de gevraagde rijkssteun er wel, dan zullen er niettemin toch ontslagen vallen. Volgens Hengst man zullen in ieder geval in Deven ter 45 en in Moordrecht 82 arbeids plaatsen komen te vervallen. De di rectie van de KVT wenst zich nog van commentaar te onthouden, om dat er nog gesprekken gaande zijn met de overheid, de vakbonden en de ondernemingsraad. moeite om de concurrentiestrijd vol te houden, vooral omdat hun pro dukten nogal aan de prijs zijn; beter gezegd: aan de prijs waren. Want de drie landen hebben de afgelopen maanden hun prijzen officieel ver laagd, met bedragen, die variëren van tien tot 31 dollarcent (23 tot 71 cent) per vat. Daarmee onttrekken zij zich in feite aan de afspraken, die zij in het ver band van de OPEC hebben gemaakt. Volgens de Petroleum Economist geeft Nigeria momenteel al weer kor tingen op de nieuwe prijzen. Verscheidene deskundigen verwach ten, aldus de Petroleum Economist, dat de overschotsituatie zal aanhou den tot in het begin van de jaren tachtig. UTRECHT (ANP) Bij het cultuur technisch bedrijf Grontmij, dat zijn hoofdkantoor in De Bilt heeft en vestigingen over het hele land, dreigt een CAO-conflict. De voedingsbonden FNV verwijten de onderhandelaars van het bedrijf, waarbij 1.150 mensen werken, dat zij „boodschappenjongens van de direc tie" zijn. De bonden zeggen dat bij de onderhandelingen belangrijke za ken als een arbeidsplaatsenovereen komst en vervroegde uittreding grof weg van de tafel worden geveegd. De Grontmij zou bovendien niets willen weten van integratie van de diverse beroepsgroepen in één CAO. Een an dere grief van de bonden is. dat het vakbondswerk binnen de onderne ming van directiewege wordt tegen gewerkt. UTRECHT (ANP) De werkgevers en werknemers in de textielindustrie zijn het tijdens het zesde gesprek in het CAO-overleg eens geworden over de werkgelegenheidsparagraaf. Hier in is vastgelegd, dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen, tenzij het voortbestaan van de onderne ming in gevaar dreigt te komen. In dat geval moet er eerst uitvoerig met de bonden worden overlegd. Dit heeft het bestuurslid Wil Verstraeten van de Industriebond NKV vrijdag bekendgemaakt. _Over de materiële zaken, zoals de "minimum-prijscompensatie, de ex tra compensatie voor het duurdere aardgas en een extra vakantiedag voor alle werknemers (46 000), heb ben de partijen geen overeenstem ming kunnen bereiken, evenmin als over de wachtdag bij ziekte en de integratie van alle beroepsgroepen in één CAO. ROTTERDAM (ANP) De onder handelingen tussen de industriebon den en de directies van Shell raffina derij en Shell chemie, zijn gistermid dag opnieuw afgebroken. Tijdens deze vijfde onderhandelingsronde bereikten partijen weer geen over een stemming over het door de Shell- directie in de toekomst te voeren werkgelegenheidsbeleid. Wel wordt van Shell-zijde in een commentaar geconstateerd, dat partijen op het punt van de werkgelegenheidspara graaf nader tot elkaar zijn gekomen. Dat er toch geen overeenstemming kon worden bereikt heeft te maken met het afwijzen door de Shell-direc- tie van de wensen van de industrie bonden inzake de invoering van een gefaseerde vijfploegendienst. De industriebond zullen het onder handelingsresultaat nu aan hun le den voorleggen. Dat zal komende week of de week daarop gebeuren. AMSTERDAM De Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen (VNT) in Amsterdam heeft zich vol ledig achter de wens van de Kunste naarsorganisatie NW geschaard om de werktijden van technici in het toneelbedrijf te verbeteren. Om de verbeterde werktijden te kunnen doorvoeren, zullen de gezelschappen extra technici moeten aantrekken, meent de VNT. Nu de gezelschappen nog steeds geen toestemming van de subsidië rende overheidsinstanties hebben gekregen om in het komende seizoen extra technici aan te trekken kan de VNT geen enkele toezegging doen omtrent de ondertekening van de CAO voor 1978-'79. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is een misverstand te menen, dat de Noordzee zou zijn leeggevist. Wél heeft de samenstelling van de visstand belangrijke wijzigingen ondergaan, als gevolg van overbevissing. Hierdoor worden bepaalde soorten vis (bijvoorbeeld haring) steeds schaarser. Dit schrijft dr N. Daan van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek (RIVO) in IJmuiden in het mei-nummer van TNO-Project. Wanneer het beleid op het vangen van meer consumptievis is ge richt, dan zal de haring- en ma kreelstand krachtig beschermd moeten worden, zegt hij. Ander zijds zijn dan geen maatregelen nodig voor de industrievisserij, behalve dan dat de bijvangst aan consumptievis moet worden te gengegaan. Sluiting van de indu strievisserij (vismeel) zou echter als kwalijk gevolg kunnen heb ben, zo waarschuwt hij, dat er veel „waardeloze" vis in zee blijft zwemmen, die door voedselcon- currentie de stand van de con sumptievis nadelig kan be ïnvloeden. Olieramp Voorts zegt de heer Daan dat olie rampen. zoals die van enkele maanden geleden met de Amoco Cadiz voor de Franse kust, welis waar zeer spectaculair zijn, maar dat de sluipende vervuiling van zeeën en oceanen minstens even belangrijk lijkt. Via rivieren, lozingen en via de atmosfeer (neerslag) komen vele door de mens in het milieu ge brachte stoffen uiteindelijk in zee terecht. Van een onzer verslaggevers TILBURG Na een jarenlange achteruitgang van de produktie in de lederwarenindustrie heeft deze bedrijfstak zich in 1977 kunnen stabiliseren. Dit meldt het Bedrijfschap lederwarenindu strie in zijn jaarverslag. Het produktieniveau in 1976 was nog slechts 60 procent van dat in 1970 maar aan deze vooral in de jaren 1973-'76 snelle afbouw is een eind gekomen. Opvallend is overigens dat de totale personeelsbezetting (3.400 mensen» vergeleken met 1970 „slechts" met 25 tot 30 procent is teruggelopen. Oorzaak is dat vele bedrijven hun geringere produktie- mogelijkheden hebben getracht te compenseren door handelsactivi teiten. De na jaren bereikte stabiliteit bete kent niet dat het de lederwarenindu strie ook financieel voor de wind gaat. De omvangrijke import uit la- ge-lonenlanden drukt de afzetprij- zen van de Nederlandse industrie zodat het merendeel van de fabri kanten met een negatieve marge werkt. De al genoemde handelsacti viteiten kunnen in een aantal geval len die negatieve marge compen seren. De invoer 206 miljoen) overtrof in 1977 de eigen produktie 203 mil joen). De EG-landen nemen met 52,2 procent meer dan de helft van de import voor hun rekening (vooral West-Duitsland en Italië) maar het verslag benadrukt de sterk stijgende import uit het Verre Oosten. Deze steeg van 10 procent van de invoer in 1970 tot 27 procent in 1977. In het bijzonder handtassen en gedeeltelijk lederen werkhandschoenen komen uit landen als Hongkong. Taiwan en Zuid-Korea. De lederwarenindustrie is nog ty pisch een bedrijfstak met vele kleine ateliers. Van de ruim 300 produktie- eenheden hebben er 200 minder dan vijf personeelsleden; slechts zeven bedrijven hebben vijftig of meer di rect bij de produktie betrokkenen in dienst. Dit beeld verandert weinig, aldus het jaarverslag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 37