Boeren krijgen stuk minder dan was gehoopt mentrix Wolfheze Histadroet heeft het moeilijk met Begin "DE EDERHORST" 1e subhoofd/ waarnemend hoofd Van der Stee 'niet helemaal ontevreden' FNV wil verbod 'Amicales' en 'Grijze Wolven' Raad adviseert ministers over jeugdwerkloosheid L Bejaarde omgekomen Vakbondsleider Israël in ons land: Veroordeeld voor wurgen echtgenote 6 rsti Sr ziekenhuis bethesda verpleeghuis weidesteyn hoogeveen VERPLEEGKUNDIGE EEN ANAESTHESIE- VÈRPLEEGKUNDIGE OBSERVATIEKLINIEK psychiaters diaconessenhuis arnhem operatie-verpleegkundige of assistent(e) O 1 DEHARTENBERG-EDE "LP ZATERDAG 13 MEI 1978 TROUW/KWARTET 1| v Van onze parlementsredactie DEN HAAG Hoewel het uiteindelijke resultaat over de nieuwe Europese landbouwprijzen door mij zonder enige vreugde aanvaard is, en er uiteindelijk niet bereikt is wat wij gewild hadden, ben ik toch niet helemaal ontevreden. ADVERTENTIE Dit zei minister Van der Stee (Land bouw) gisteren in Den Haag over het in Brussel door de ministers van Landbouw van de Europese Ge meenschap bereikte akkoord over de landbouwprijzen. Hoewel het er aanvankelijk, aan het einde van de eerste afgebroken ge spreksronde naar uitzag, dat de OntpvrpHon landbouwprijzen slechts met twee Viiicvrcucii procent omhoog zouden gaan. wist met name minister Van der Stee er 21/. procent uit te slepen, hetgeen naar zijn mening voor Nederland in de praktijk op 3 procent neer komt Op basis van de kostenstijgingen van het afgelopen jaar in de land bouw. hadden de Nederlandse boe ren- en tuindersorganisaties min stens vijf procent willen hebben. Van de Haagse redactie DEN HAAG - De federaUe Neder- landse Vakbeweging (FNV) wil dat de Turkse organisatie „de Grijze Wolven" en de Marokkaanse vereni ging „Amicales" in ons land worden verboden. De FNV zal daartoe bin nenkort contact opnemen met mi nister De Ruiter van justitie. Volgens FNV-hoofbestuurder Cees Commandeur klagen Turken en Ma rokkanen die lid zijn van de FNV de laatste tijd in toenemende mate over intimidatie en bedreigingen van de kant van de Grijze Wolven en de Amicales. Beide organisaties opere ren in ons land volgens Comman deur onder de dekmantel van on schuldige culturele en gezelligheids verenigingen maar in werkelijkheid zijn het verlengstukken van de regi mes in Marokko en Turkije die hier de gangen nagaan van landgenoten die lid zijn van vakbonden of zich met (linkse) politiek inlaten. Voorzitter Joris Schouten van het Landbouwschap toonde zich giste ren dan ook uiterst ontevreden over het bereikte akkoord, alhoewel hij lovend sprak over de rol van minis ter Van der Stee in het hele onder- handelingsgebeuren. „Zonder het vasthoudend optreden van de minis ter zouden we wellicht inderdaad niet verder dan twee procent geko men zijn," aldus Schouten, die overi gens sterk betwijfelde of de drie pro cent prijsverhoging wel voor alle sec toren van de landbouw zal gelden. Op zijn persconferentie gaf de minis ter dat ook toe. „De belangrijkste verbeteringen liggen op het terrein van de suiker, het zetmeel en de zuivel." aldus de bewindsman. Hij had zijn ambtenaren laten bereke nen dat Nederland uit de tweede onderhandelingsronde, in kapitaal uitgedrukt, ongeveer 100 miljoen gulden méér gesleept had. „De be sluiten die uiteindelijk zijn gevallen, zijn tot stand gekomen in een sfeer van pittig, keihard en soms onverzet telijk onderhandelen", aldus van der Stee. Hoewel de minister vond- dat. méér zelfs dan bij vorige keren, de wil om toch tot een Europees landbouwbe leid te komen bij de meeste landen, ook bij Engeland wel aanwezig was. vond hij het toch hard noodzakelijk dat de besluitvormingsprocedure bij dit soort bijeenkomsten veranderd wordt. „Nu kunnen de ministers slechts bij unanimiteit beslissen. Maar ik zie het liever bij meerder heid van stemmen gebeuren, omdat anders dwarsliggers de anderen al tijd wel bepaalde dingen weten af te dwingen." Consument Voor de Nederlandse consument be tekenen de verhoogde landbouwprij zen een stijging van de kosten van levensonderhoud van 0,3 pet. het prijsindexcijfer zal er in de loop van het jaar met 0,1 pet door stijgen. De consumentenorganisaties en de vak bonden toonden zich hierover giste ren zeer tevreden. De Voedingsbonden FNV merkten op. dat de 27. procent die uit de bus is gekomen, „aardig in de lijn" ligt van wat de voedingsbonden voor ogen stond. De stijging van de kos ten van levensonderhoud daardoor met 0.2 a 0.3 procent vinden de voe dingsbonden aanvaardbaar. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De raad voor de jeugdvorming heeft de ministers van sociale zaken, CRM en onderwijs een aantal aanbevelingen gedaan over de jeugdwerkloosheid. De raad advi seert onder meer dat mensen van de arbeidsbureaus contact zoeken met de jeugdigen zonder werk op plaat sen waar deze komen. Ook wil de raad laten onderzoeken wat werk voor jongeren betekent, en hoe zij werkloosheid ondergaan. Voorts zouden schooldecanen in contact moeten blijven met school verlaters als die zonder werk blijven. De raad vindt verder dat er meer tijdelijke arbeidsplaatsen voor jon geren moeten komen. De stoere stofzuiger uit Denemarken NilUsk b.v. - Diemen.Tel. 020 - 99 43 01. toestel 113 Eén experiment met middenschool op zacht pitje gezet Van onze onderwijsredactie ZEIST Van de vijf volledige mid denschool-experimenten wordt ver moedelijk één op een zacht pitje gezet. De Anna Maria von Schur- man-school in Franeker ziet geen kans in de oorspronkelijke opzet door te gaan. De voornaamste moeilijkheid in Fra neker is het werken met groepen leerlingen van uiteenlopende be gaafdheid. Voor de commissie-mid denschool vormen zulke „heteroge ne" groepen echter een wezenlijk be standdeel van het experiment. In Franeker heeft men besloten wel te blijven experimenteren, maar dan in een rustiger tempo. Voorlopig wil de school zich beperken tot kleine stapjes. De Van Schurmanschool heeft in het verleden vrij veel moeilijkheden on dervonden. Verschillende malen hebben leraren hun twijfel uitge sproken aan de uitvoerbaarheid van de doelstellingen. Scholen voor voortgezet onderwijs voelden er niet veel voor te garanderen, dat zij leer lingen na de middenschool zouden opnemen. Sommige lagere scholen waren huiverig hun leerlingen naar een middenschool te sturen. Tenslot te was er een groep ouders die de voorkeur gaf aan andere vormen van onderwijs. Volgens een der leden van de com missie-middenschool zijn de andere vier volledige experimenteerscholen nog wel van plan op de oude voet door te gaan. Verder heeft de com missie goede hoop dat minister Pais binnenkort toestemming zal geven voor de start van twee nieuwe expe rimenten. namelijk in Drachten en in Alphen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De verhouding tussen de regering van Israël en de machtige vakbond Histadroet is sedert de komst van deior regering Begin aanzienlijk moeizamer geworden. Bij de gebrul kelijk verschillen van mening tussen regering en vakbond zijn nu ook ideologische geschillen gekomen. El M ven door communistische en Arabi est sche krachten. Nederland handelt- zeven maal zoveel met Zuid-Afrikt -als Israël. Als Histadroet verwerpei wij de apartheid en wij staan achte® e' de door de Verenigde Naties bepleit* liet boycot van Zuid-Afrika. Maar bij all^e r informatie die over de relatie tusseatoi Israël en Zuid-Afrika gegeven wordt moet wel bedacht worden dat no 'J* EDE (ANP) De zeventigjarige W. P. Heemskerk uit Ede is in zijn woonplaats omgekomen. Hij werd op zijn bromfiets aangereden door een auto. Jeroecham Mesjel. secretaris-gene raal van de Israëlische vakbond His tadroet. die op uitnodiging van de FNV een bezoek aan ons land brengt, zegt een conflict met de rege ring Begin niet te zoeken, maar er in de dagelijkse praktijk wel mee ge confronteerd te worden. De Likoed regering probeert in Israël de theori eën van de vrije economie van Mil ton Friedman toe te passen. Die ko men erop neer dat zij de lonen wil beheersen en de prijzen vrij wil la ten. Een dergelijke politiek ziet de Histadroet volstrekt niet zitten. Inflatie Onder druk van de Histadroet heeft de regering enige dagen geleden een verdrag afgesloten, waarbij zij be looft dat ze de prijzen van elektrici teit en water niet zal verhogen, en waarbij de prijzen van de eerste le vensbehoeften bevroren blijven voor een periode van zes maanden. Op die manier willen regering en vakbewe ging proberen de Inflatie, die in 1977 maar liefst 42.5 procent beliep, in te dammen. In deze zes maanden zal de Histadroet met de regering overleg gen over concrete maatregelen ter beperking van de inflatie en herstel van het economisch evenwicht. In Nederland hebben Mesjel en de vertegenwoordiger van de Hista droet bij het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen. Aöron Barnea, besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Sociaal Economische Raad. minister Albeda en vertegenwoordigers van FNV en CNV. Besproken zijn de politisering van de Internationale Arbeidsorga nisatie ILO. de positie van de vrouw, de relatie met de derde wereld, de rol van de multinationals en de houding tegenover de apartheid. Zuid-Afrika Over de relatie tussen Israël en Zuid- Afrika zegt Barnea: „Hiermee wordt op grote schaal propaganda gedre- geen één procent van de handel vai Zuid-Afrika naar Israël gaat. terwij la1 aan de aankoop van Zuidafrikaai^nei goud door Arabieren geen enketych aandacht wordt besteed". nj( Mesjel betoonde zich verheugd ove het feit dat minister Albeda een te genstander is van gedwongen arbi >re trage in geval van arbeidsconflicten ke De Israëlische regering is daar voor stander van. Bovendien probeert d ee< regering Begin de bedrijven die handen zijn van de Histadroet U£0 nationaliseren, terwijl het de staats bedrijven wil verkopen. De manier waarop Nederland de se431 ciale problemen oplost, is een vootibe beeld in de wereld, ook voor groter landen, aldus Mesjel. Het systeen.™ van sociale zekerheid in Nederlani L voorkomt dat wie dan ook armoed lijdt en daarvan valt veel te lerer^ aldus een zeer complimenteuz 'gSl ïll< D ASSEN (ANP) - De rechtbank Assen heeft de 39-jarige leraar H. fJ? K. uit Havelte wegens moord op zij ed vrouw veroordeeld tot tweeëneer ,{i half jaar met aftrek. De officier ha hetzelfde geëist. De rechtbank achr bewezen dat hij zijn vrouw door wur ging om het leven had gebracht. Zijl beroep op noodweer, of noodweere# ces werd afgewezen. Er waren huwe lijksmoeilijkheden die K. wilde uil praten, maar zijn vrouw bedreigdf hem met een buks. De verpleegkundige dienst van het ziekenhuis Bethesda vraagt een ten behoeve van de afdeling traumatologie, die in het bezit is van het diploma ziekenverpleging A. Inlichtingen worden U gaarne verstrekt door zr. C Jonker, hoofd van genoemde afdeling, (toestel 244) Schriftelijke sollicitaties kunt U richten aan de afdeling personeelszaken. Ziekenhuis BETHESDA en verpleeghuis voor langdurige zieken WEIDESTEYN beherti- gen. op christelijke grondsleg. de intremu rate gezondheidszorg in de regio Zuid-Drenthe. zijn in heide nieuwe in stellingen werkzaam. Een medische stal. waerm alle beaiaspecie- hsmen zijn vertegen woordigd, biedt moderne medische zorg. Via regionale samen werking wordt van meer gespecialiseerde voor zieningen gebruik Hoogeveen en omstreken genieten bekendheid vanwege een goed woon- en werkklimaat. De verbindingen met het Westen en Noorden van het land zijn snel en komlortabel. Dr. G.H. Amshoffweg 1 -4 Hoogeveen 05280-65967 Hot Medisch Centrum Berg en Bosch bestaat uit een regio- naai ziekenhuis waann aHe specialismen vertegenwoordigd *ln een (k.nder) Astmacentrum en de Van Creveld Kliniek voor hemo'iiie-patienten. Bovendien fungeert Berg en Bosch als Experimenteel Diagnostisch Centrum voor de huisartsen mt de regio Op de operatie-atdeimg die bestaat uit twee klinische en één poliklinische operatiekamer, bestaat een vakature voor: ol voor een verpleegkundige d« hiervoor wil worden Saianenng volgens CAO voor het Ziekenhuiswezen Berg en Bosch is schitterend gelegen in een bosn|ke omgeving én m Midden-Nedertand Als u betangsleBmg hc gaarne verstrekt worden toestel 236 ■bt dan zulten nadere mfcchtwgen door Zr A Lekkerkerk. hootd O K Uw schriftelijke soiiotatie kunt u richten aan het Hoofd Personeelszaken van het BERG BOSCH mof BRONKHORSTIAAN O BUHOVEN TB. 030 789911 Kliniek voor onderzoek en kortdurende behandeling van kinderen met een stoornis in hun geestelijke ontwikkeling. Horalaan5 - Postbus 68 - Ede - telefoon (08380) 19118 In een van onze paviljoenen van 24 kinderen, waarin o.a. gedragsgestoorde en psychotische kinderen zijn opgenomen, variërend in leeftijd van 2-14 jaar, ontstaat op korte termijn de vacature van Voor deze (unctie gaan onze gedachten uit naar een verpleegkundige met tenminste het Z-diploma. De stafopleiding ev. HBO-IW, of de bereidheid deze te volgen, geldt als aanbeveling. Ervaring in het geven van leiding is gewenst. Van deze functionaris wordt verwacht dat hij/zij goede contactuele en organisatorische eigenschappen bezit en in een multi-disciplinair team kan werken. Minimum leeftijd 22 jaar. Een christelijke levensovertuiging is vereist. Inlichtingen worden telefonisch verstrekt door het hoofd van de verpleegdienst. Sollicitaties moeten schriftelijk, met vermelding van levensloop en referentie-adressen worden gericht aan de geneesheer-directeur. Psych Ziekenhuis Psychiatrisch Ziekenhuis "Wolfheze", 6874 BE Wolfheze Ibtj Arnhem) 08308-241 Vereniging tot christelijke ver zorging van geestes- en zenuw zieken. M45 Bij de zorg voor meer dan 800 patiënten zijn ruim 800 personeelsleden direkt of indirekt betrokken. Voor het optimaal funktioneren van de afdelingen en de patiëntenzorg zijn afdelingsteams verantwoordelijk, ieder bestaande uit een psychiater, psycholoog, maatschappelijk werkendeen verpleegkundige. In verband met reorganisatie van de werk zaamheden voortvloeiend uit het spoedig gereedkomen van 2 nieuwe observatie afdelingen (welke bestaan uit 3 units van 8 personen), en in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd door een der kollegae, zoeken wij Van hen wordt verwacht: - bereidheid om in een multidisciplinair team vanuit de medische en psycho pathologische invalshoek te werken; - bereidheid om naast het toepassen van farmakotherapie mee te werken aan het toepassen en verder ontwikkelen van psychotherapeutische en socio- therapeutische behandelprogramma's, alsmede aan aktiviteitentherapieën; - bereidheid om bij te dragen aan de algemene taken van het ziekenhuis, zoals de opleiding van verpleegkundigen en arts-assistenten, en aan de beleids voorbereiding met betrekking tot funktie en organisatie van het ziekenhuis als geheel; - belangstelling voor wetenschappelijk onderzoek. Het werkterrein kan in nader overleg worden bepaald, mede in aanmerking nemend eventuele ervaring in soortgelijke funkties; dergelijke ervaring is een aanbeveling, doch niet noodzakelijk. Salarisindikatie: (afhankelijk van leeftijd en ervaring) f 7.607,-- tot f 10.113,-- bruto per maand. Voorts isdeC.A.O.- Ziekenhuiswezen van toepassing. Voor verdere inlichtingen en sollicitaties kunt u kontakt opnemen met Dr. M. Oosterlee. medisch direkteur. k Aangrenzend aan het Hoofdgebouw van ons ziekenhuis nadert de bouw van onze nieuwe Operatie-Afdeling haar voltooiing. Deze nieuwe afdeling bestaat o.a. uit zes Operatie-Kamers en zal binnenkort in gebruik worden genomen. Een ervaren nodigen wij graag uit om eens een kijkje te komen nemen in dit nieuwe werkterrein om zich hiermee te oriënteren over een plaatsingsmogelijkheid die deze nieuwe afdeling te bieden heeft. Voor het maken van een afspraak kunt u telefonisch kontakt opnemen met de heer W. Ramaker, Hoofd Personeelszaken. Diaconessenhuis Arnhem, G.A. van Nispenstraat 37 tel. 085-430800. tst. 366 CHR. CENTRUM VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTEN Apeldoornseweg 60, Ede, Telefoon (08382) 441. In ons Centrum - een inrichting voor 380 geestelijk gehandicapten ontstaat over enkele maanden de vacature Deze medewerkster heeft een belangrijke taak in de opvang en begeleiding van de ca. 130 interne medewerkenden (vnl. leerling verpleegkundigen), die wonen in de personeelsflat en de overige op het terrein van het Centrum aanwezige personeelsaccommodatie. Er moet rekening worden gehouden met onregelmatige diensten, waaronder ook weekends. De werkzaamheden worden verricht in nauwe samenwerking met de part-time mentrix Wij vragen voor deze functie iemand, die - beschikt over goede contactuele vaardigheden - een algemene ontwikkeling heeft op middelbaar niveau en belangstelling heeft voor jongeren - een christelijke levensovertuiging heeft - tenminste 30 jaar oud is. Salariëring volgens de voor deze functie algemeen geldende normen; voor de overige arbeidsvoorwaarden is de C.A.O. voor het ziekenhuiswezen van toepassing. Informaties kunnen worden ingewonnen bij de mentrices mevr. Scholing of mevr. Prooy, toestel 127. Schriftelijke sollicitatie te richten aan de Algemeen-Directeur, postbus 75, 6710 BB Ede. G dei lide is l tiet a b ur is ARI terp Ihui t a i let itï jurj D( jui jUlS sali ien" etg lede all. boel ury. te v ster

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 18