Vier jaar reageren op vrouwen discriminatie ouwfonds- lypotheken F,5%|7,7% 8,3% Kassa voor toerist: reis bureaus ruimen Water sport in kaart niït9fiïant verzekert 1 ?n uw reis maar ook uw ^unigarant Vier jaar cel geëist op verdenking van doodslag Els en Anneke van de 'meld- en regelkamer' 'Soms zijn we echt wel eens moedeloos' WORDT HETGEEN TIJD DAT VROUWEN HET WARE GELUK WEERVINDEN IN DE KEUKEN! ;rï: in Bouwfonds Stakingsdreiging Costa del Sol ZATERDAG 13 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet i ADVERTENTIE AMIAID -ANWB VERZEKERINGEN or Cisca Dresselhuys 1ENGELO Els Wolters en Anneke Luijerink zijn twee mis vrouwen, die al vier jaar ang een intensieve strijd voe- en voor de emancipatie van de touw. Zij doen dit door met irgusogen zoveel mogelijk [ranten, tijdschriften, vrou wenbladen, reclame-uitingen, dvertentiecampagnes en ra- lio- en televisieprogramma's te olgen. fanneer zij daarin weer eens een rtikel. illustratie of uitlating tegen- omen, die zij beledigend voor vrou- ien vinden of totaal niet in overeen- temming met hoe vrouwen werke- jk zijn, klimmen zij in de pen en eageren onmiddellijk op de discri- linerende publikatie. Dat doen ze óf de hoofdredactie van de krant larin een bepaald artikel stond, óf ij de leiding van de omroep die een fout" programma heeft uitgezon- en. óf bij het reclamebureau dat epaalde advertenties heeft opge teld. In de meeste gevallen horen .w,ls en Anneke niets meer op hun rieven. maar af en toe boeken ze S Tich ook wel eens een succes, wat ze v?! el nodig hebben om hun gevecht arij oor te zetten. m tpet is wel erg verdrietig werk. want ziet zo vreselijk veel discrimine- >ecl al^nde artikelen of reclamespots, dat soms gewoon niet weet. waar je h oet beginnen. We selecteren ook ectpl- We reageren altijd op zaken die ilgens ons veel gelezen of bekeken irden. Kijk, wanneer de plaatselij- drogist bij mij een foldertje in de is duwt met een walgelijke tekst, is it natuurlijk wel vervelend, maar lar reageren we niet officieel op, fcrnt dat gaat tenslotte maar om een ablikatie met een heel klein bereik. aar wanneer er in een grote krant tijnj via de televisie iets vervelends ;relrer vrouwen wordt gezegd of ge- die ihreven. reageren we wél. want valiets heeft veel meer invloed dan i bait plaatselijke foldertje. Neem bij- Friaorbeeld die advertentie van C. en .mei, waarin de vrouw wordt voorge bood als een onmondige trut. die /V)leen maar de in Keurklas-afdeling an in C. en A. koopt omdat haar man n m| graag wil dat ze er sjiek uitziet, wewer die advertentie hebben wij een nef geschreven, want dat zijn din- in die veel mensen lezen," vertelt Is Wolters. |VM uen vormen Els (50 jaar en moe van drie studerende kinderen) Hengelo en Anneke (39 jaar en ieder van twee jonge kinderen) uit hem de Meld- en Regelkamer i de emancipatiebeweging MVM lanVrouwMaatschappi j oen de Meld- en Regelkamer-Twen- zoals hij officieel heet, vier jaar leden werd opgezet, was het nog Miss-verkiezingen: elk jaar weer een dankbaar onderwerp voor Els en Anneke om op te reageren. Vrouwen worden hier zelden anders voorgesteld dan als een serie aantrekkelijke maten met een hoofd erop. de bedoeling, dat er over het hele land van dergelijke groepjes kwa men, die per regio de publiciteitsme dia in de gaten zouden houden. Maar dit netwerk is nooit van de grond gekomen en zo vormen Els en Anne ke dus de enige Meld- en Regelka mer voor het hele land: een enorme klus. waarbij ze gelukkig wel gehol pen worden door attente MVM-le- den, die hun stukken opsturen en door familieleden, die langzamer hand net zo'n fijne neus voor discri minerende artikelen en program ma's hebben gekregen. Brochure Na vier jaar brieven schrijven heb ben Els en Anneke de ergste gevallen uit hun „praktijk" nu gebundeld in de brochure „Merk toch hoe sterk" met als ondertitel „47 keer tegen het zere been". Want dat ze met hun berispende brieven, die maandelijks gepubliceerd worden in het blad MVM-nieuws, telkens weer tegen zere benen schoppen, is wel duide lijk. „Soms zijn we echt wel eens moede loos; dan denk je, waar doen we het nu allemaal voor, helpt het wel iets of kunnen we er net zo goed mee ophouden. Maar dan gaan we weer eens met z'n tweeën bij elkaar zitten en wisselen onze „aanwinsten" uit en dan gaan we toch maar door. Want als wij ermee ophouden, horen al die fabrikanten en reclamejongens niks meer op hun vreselijke advertenties, dan worden ze nooit op hun fouten gewezen. En zo gaan we dan maar weer verder." „Gelukkig merken we af en toe ook wel eens iets van een gunstig resul taat. Zo hebben we indertijd naar bisschop Bluyssen geschreven met een protest tegen het verminken van vrouwen in veel ontwikkelingslan den. de zogenaamse clitoridectomie (waarbij bij jonge meisjes de clitoris wordt verwijderd). Bisschop Bluys sen heeft deze zaak aanhangig ge maakt op een bisschoppenconferen tie en naar aanleiding daarvan heb ben de bisschoppen de Nederlandse missieraad verzocht een onderzoek Een deel van een advertentie van de firma Bruynzeel, waarop de Meld- en Regelkamer gereageerd heeft. in te stellen onder missionarissen naar de mogelijkheden om deze vorm van verminking van vrouwen te bestrijden. Die successen heb je af en toe wel nodig, anders zou je het hoofd in de moede schoot leggen," vertelt Els Wolters. Geen vrouw Dat het niet alleen In ons land treu rig gesteld is met allerlei discrimine rende uitingen over en voor vrou wen. bleek Els. toen ze onlangs op de Duitse televisie een anderhalf uur durende documentaire zag over het teruglopen van het aantal geboor ten. In de hele film kwam geen vrouw aan het woord. Er waren al leen maar mannelijke deskundigen, die over deze zaak spraken en toen er uiteindelijk twee echtparen geïnter viewd werden, deed de man des hui zes het woord en stond de vrouw, compleet met kind op de arm, in de achterhoede toe te kijken. Maar daarop reageert de Meld- en Regel kamer niet, want ze hebben hun han den al vol aan het bijhouden van de binnenlandse zaken. Zoals bekend heeft ons land een Re clameraad. die ervoor zorgt dat de reclameuitingen aan bepaalde nor men voldoen. Kunnen Els en Anneke hier geen hulp krijgen? „Nee, bij de reclameraad bereiken wij niet veel. Onze klachten vallen nooit onder hun normen. Zij zijn nog niet zo ver, dat ze ook regels hebben opgesteld over hoe vrouwen in reclamebood schappen mogen worden voorge steld. Het lijkt erop, dat ze er tot nu toe nog nooit bij hebben stilgestaan, dat vrouwen zich kunnen ergeren, wanneer ze weer eens voorgesteld worden als stompzinnige wezens, die alleen maar opgewonden raken als de eiwitvlekken er in de voorwas niet uitgaan. Zover zijn ze gewoon nog niet. denk ik," zegt Els. In de prullenbak Ook bij kranten hebben Els en Anne ke vaak weinig medewerking. „Onze ingezonden stukken verdwijnen voor de helft in de prullenbak van de hoofdredacteur, denk ik," zegt Els. „BIJ de meeste kranten hebben de hoofdredacteuren en dat zijn ei genlijk uitsluitend mannen nog de zeggenschap over de ingezonden stukken-rubriek. We hopen altijd maar. dat hij een goeie nachtrust gehad heeft wanneer hij 's ochtends een brief van ons onder ogen krijgt, want anders gooit hij hem zo, zon dermeer in de papiermand." *Wie de brochure „Merk toch hoe sterk" wil ontvangen, kan dit berei ken door 7,70 (inclusief porto) over te maken op giro 1690670 van Man- VrouwMaatschappij in Den Haag. Verdere inlichtingen over het werk van Els Wolters en Anneke Luijerink bij postbus 384 te Hengelo. AOVEPtENTIC tegdj 2 jaar vast 5jaar vast 30 jaar vast Maak een afspraak hij een Bouwfonds infocentrum Alkmaar Boterstraal 28 Tel. (072) 12 OB12 tn 12 17 98 Amersloofl Regentessolaan 34 Tel (033) 3 04 70 AmMeriiam Westemde 14 Tel J020) 26 72 32 *fieidmfo~Kanjai<.iraal 14' 16 (hoek Stationsstraat) Arnhem Koningstraat 69B Tel (OBS)42 2t62 Markt 20 Tel (059201159 5 7 Enschr-de Bnnkslraat 8 7 Tet (053|3130 90 Q'.'.tvngei 170 172 (Interbouw ZeHand) TÜlöllOOl 133 10 firanmoen Pei/erweg 68 6? (ingang rechts naast Adm.raal<Je Ruytertiati Tel I050|18 30 33 OwsHjki Navsauplem 13 Tal lO 70165 08 00 Anegang 29 Tel (02313138 52 .30 TH (05100)504 35 TH (0320012 74 74 TH (01180(2 7158 Rimsgca Passage Molenpoort 45. I (080123 22 80 Rotterdam Sch.edamscdi|k 73A. Tel (010) 13 6510 Terneuten. AiHsostraal 12 (Interbouw-Zoeland) TH (0)1501183 60 Utrecht. Nachtegaalstraat 72 Tel (030) 3197 44 Zutphen Stationsstraat 24 Tel (0575011 55 44 Zwolle Eekwal 2 TH (05200) 11641 nx IffMinjunds Nederlandse Gemeenten. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Tegen de 43-jarige manager W. J. O. uit Hardinxveld Giessendam is gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist omdat hij op 28 november van het vorig jaar zijn met chlorofom bedwelmde vrouw zou hebben willen verdrinken. Zijn raadsman, mr. S. Ivens uit Rotterdam, bestreed voor de Dordtse rechtbank de opvatting van de officier van justitie, mr. C. W. Baron van Haersolte, dat hier sprake zou zijn geweest van poging tot doodslag met voorbedachten rade. O. had zijn vrouw in het Zederikka- naal bij Lexmond gegooid met de bedoeling haar te laten verdrinken maar hij had haar, toen zij tot be wustzijn was gekomen en naar de kant was gezwommen, de helpende hand toegestoken. Hij had, volgens de raadsman, op de draad van moord gebalanceerd maar hij had zijn daad niet voltooid. Aan de hand van ver schillende arresten hield mr. Ivens de rechtbank voor dat in dit geval het juridische begrip „vrijwillige te rugtreding" tot vrijspraak van de verdachte zou moeten leiden. O., die met zijn vrouw in onmin leefde had haar voorgesteld in haar geboorteplaats Groningen te gaan wonen. Zij wilde echter niet dat hij i en zijn vriendin dan de woning in Hardinxveld-Giessendam zouden betrekken. Omdat de vriendin wat hun verhouding betrof een ultima tum had gesteld had hij zich tot een duistere figuur om hulp gewend. Deze had het plan beraamd de vrouw onder een voorwendsel uit haar huis te lokken, haar in een auto te overrompelen met een in chloro form gedrenkte doek en haar in be wusteloze toestand op een parkeer plaats langs de rijksweg 27 aan O. af te leveren. Doel daarvan was volgens de inmiddels terecht gestaan heb bende man en diens helper geweest dat O. haar naar Groningen had kunnen vervoeren. De verdachte ver klaarde echter dat beide mannen vdor een beloning van 4.000 gulden zijn vrouw niet alleen zouden ont voeren maar ook zouden verdrinken. Vooronderzoek Plotseling weigerden zij echter dit laatste en werd hij geïmponeerd door de twee ertoe gedwongen het zelf te doen. De president van de rechtbank, mr. E. Muller, weigerde dit verhaal te geloven omdat O. zich van het begin van het uiterst moei zaam verlopend vooronderzoek tot aan de terechtzetting toe achter rookgordijnen had verborgen en hij zich ondanks een daartoe herhaald gedaan verzoek ook nu maar nauwe lijks blootgaf. „Het ls me niet gelukt contact met u te krijgen, nog altijd weet ik niet hoe u deze verschrikkelijke gebeurtenis zelf hebt ondergaan", verzuchtte hij aan het eind van het verhoor. „Mijn cliënt verkoopt zich inderdaad zeer slecht", aldus de raadsman, „maar dat verandert niets aan het feit dat hij maar weinig had behoeven te doen om zijn vrouw werkelijk van het leven te beroven. Hij heeft dit echter niet gedaan." Kassa voor de toerist! Wie op korte termijn met vakantie wil, kan zijn voordeel doen met de enkele honderden op ruimingsaanbiedingen, die de reisorganisatoren in deze maand op de markt brengen. Het gaat hier om nog niet verkoch te reizen en om reizen waarvoor geannuleerd ls. Net als In andere branches dus, waar ieder jaar over gebleven voorraden eveneens voor lagere prijzen van de hand gaan. De kortingen die op deze arrange menten worden gegeven bedragen 15 tot 40 procent. Een reductie waaraan de reisorganisatoren zich overigens geen buil vallen. Want in de meeste gevallen betreft het hier allerlaatste vliegtuigstoelen (en ho tel-arrangementen) die ook als zij maar één gulden zouden opbren gen al winst zouden betekenen. Doorgaans immers stelt de tour operator zijn prijzen vast op een bezettingsgraad van 80 tot 90 pro cent. Haalt hij dit percentage dan speelt hij quitte. Alle meer ver kochte reizen vormen zijn winst. Uiteraard zijn er aan deze voordeel aanbiedingen beperkingen gebon den. In de eerste plaats gaat het maar om een bepaald aantal data in het voorseizoen (vrijwel alle aan biedingen worden voor mei ge daan). In de tweede plaats moet direct worden beslist, bedenktijd wordt nauwelijks gegeven. In het buitenland kent men dit systeem al veel langer en zijn de kortingen soms nog groter. Zo krijgt men in de Scandinavische landen 50 procent reductie als men de reis op de dag van vertrek op het vliegveld boekt. Een van de organisaties, die met deze „laatste momentrvakanties" in Nederland aan de weg timmert is Sunclub in Rotterdam, die aanbie dingen van enkele touroperators heeft opgekocht en gebundeld en deze nu onder eigen naam op de markt brengt. Andere touroperators doen dat zelf. Vrijwel elke week sturen ze de reisbureaus, die de arrangementen voor hen verkopen, lijsten met voordeelaanbiedingen. Wie nog voor deze maand wil boeken doet er dus goed aan niet zomaar een reis uit de brochure te boeken, maar eerst naar de krenten te vragen. v - I Om een beter beeld te krijsen van hoe de watersporter zich gedraagt, wat hij wenst, waar en hoe en wat moet worden gedaan aan havenac commodatie gaat provinciale water staat van Friesland op 28 mei, 30 juli en 20 augustus een enquête houden onder 1200 pleziervaarders. Zij krijgen allemaal een logboek uit gereikt met het verzoek dit vijf da gen lang te willen bijhouden. In dit logboek zullen zij hun dagelijkse activiteiten moeten noteren. Daar naast wordt erin gevraagd hoe aan trekkelijk zij de gevaren route von den en wat zij vinden van de voorzie ningen in het watersportgebied. De uitreiking van het logboek zal gepaard gaan met een kort interview over de aard van het verblijf (vakan tie, weekend, dag) over het type boot en over de thuishaven. Met de resultaten van dit onderzoek hoopt waterstaat nieuwe plannen voor het varen, liggen en bergen van boten te kunnen ontwikkelen, die zijn afgestemd op de gebleken be hoefte van de verschillende typen watersporters, zodat ieder op zijn eigen wijze kan recreëren. Zo zal in het ene gebied meer het accent kun nen worden gelegd op dc rust, in het andere meer op vergroting van het aantal ligplaatsen. Vorig jaar al is een begin gemaakt met het (voor driekwart door CRM betaalde) onderzoek. Toen werd na gegaan of watersporters bereid wa ren vijf dagen lang een logboek bij te houden; de reactie daarop was over het algemeen positief. Tevens werd een groot aantal luchtfoto's gemaakt van lig- en aanlegplaatsen, oevers en vaarwegen. De vakbonden van het Spaanse hotelpersoneel hebben gedreigd opnieuw in staking te zullen gaan als hun looneisen niet op een bevre digende wijze worden ingewilligd. Op 8 en 9 mei hebben zij aan de Costa del Sol al een 48 uurs staking gehouden, wat voor de toeristen grote problemen veroorzaakte. ZIJ moesten zelf hun kamer schoon houden. terwijl in veel hotels geen maaltijden werden opgediend. De bonden hebben een verhoging van 40 procent geëist, maar de werkgevers hebben laten weten daarop niet ln te gaan „omdat dan alle hotels wel gesloten zouden kunnen worden". Partijen zitten nu opnieuw om de tafel. VERKLARING "■'«•«MBtoMHTiroufet ANWB Het kan nog net: wie nog een stukje bloesempracht wil meenemen kan vooral in en om de Betuwe nog alle kanten uit. Op bijstaande kaart worden daarvoor enkele routes aangegeven, onderverdeeld in bloesem-, kersen-, appel-, peren-, aardbei-routes. ADVERTENTIE Moederdag. Even onze neus laten zien. Ze geniet er van. En wij ook. Met ons autootje. Anders kan het toch niet? J3Ujt fÖatikShj

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17