Gemeenten vragen steun Wiegel bij zigeunerprobleem Groei Amsterdam in kaart gebracht Staatssecretaris: belastingtruc wordt toegepast Werkloosheid provincie daalt met drie procent Grote opstoppingen op wegen Boosheid over terugkeer Thomaz Geen standplaatsen meer te vinden Andere Rotterdamse brug ook in onbruik Feestelijkheden in Scheveningen DE HXCYCLO' PE DI E E c e< m Drie vrouwen lager L tien weken dood infi„ Amsterdams huis 'Argentinië zal vakbondsvrijheid gr verder beperken' FAMILIEBERICHTEN NOS gaat praten met Zuidmolukkers over programma Rotterdamse brug gesloten met Pinksteren Serie historische stadsplattegronden Billiton gaat zout boren bij Veendam ZATERDAG 13 MEI 1978 Minister Van Aardenne van econo mische zaken zal de komende weken met BUliton gaan onderhandelen over de precieze voorwaarden voor de zoutwinning. Het nieuwe bedrijf zal 150 mensen direct blijvend werk gaan verschaffen. In de bouwtijd van de nieuwe fabriek, ongeveer twee jaar. zullen 300 mensen werk vinden. De mogelijkheid bestaat dat een Noors bedrijf ook nog gaat deel nemen in het nieuwe mijnbedrijf bij Veendam. LISSABON (REUTER) Verschei dene Portugese politieke partijen en groeperingen hebben gisteren zeer verontwaardigd gereageerd op het besluit van de regering Soares aan de voormalige president Americo Thomaz toestemming te geven naar Portugal terug te keren. Tot de mili taire machtsovername in april 1974 was Thomaz zestien jaar president onder dictator Salazar. In 1974 week hij uit naar Brazilië. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) acht steun van minister Wiegel van binnenlandse zaken dringend gewenst bij het zoeken naar oplossingen voor de vestigingsproblemen van de 450 buitenlandse zigeuners, die op drie illegale plaatsen in ons land verblijven. Drs. L. van de Kerkhof van de VNG. die als sinds november vorig jaar op zoek is naar de standplaatsen of woonruimte voor de zigeuners, verklaarde gisteren dat hij niet verwacht binnen afzienbare tijd meer gemeenten te vinden die een aantal van de zigeuners willen opvangen. Tot dusver hebben zich alleen Utrecht, Veendam en Ede bereid ver klaard tezamen 35 gezinnen op te nemen. Daarnaast heeft Amsterdam toegezegd tijdelijke voorzieningen, voor twee drie Jaar, te treffen voor de daar illegaal verblijvende zigeu ners. De VNG heeft begin maart al bij minister Wiegel aangedrongen op de medewerking. „De bewindsman heeft echter terughoudend gerea geerd en we verwachten niet dat hij een andere houding zal innemen," aldus drs Van de Kerkhof. Bij de VNG heeft men de indruk, dat de regering de zaken omdraait. Drs van der Kerkhof: „De verantwoorde lijkheid ligt bij het Rijk. Wij hebben ons bereid verklaard hand- en span diensten te verlenen. Nu van onze inspanningen op korte termijn geen resultaten meer zijn te verwachten, zou de regering zelf het heft in han den moeten nemen. „Maar we krij gen zo langzamerhand wel het gevoel dat we van die kant in de steek worden gelaten." ADVERTENTIE: U, lezer, vindt nu in iedere boekhandel het nieuwe boek van K. Schippers, zijn eerste roman, die over een Don Quichot van de achterdocht gaat en in nevelen van theorie, parodie en slapstick oplost. Lees Bewijsmateriaal. Koop het boek voor f32,50. U, nu. Groep in Laren Volgens drs Van der Kerkhof zou de regering vooral voorzieningen, al was het maar tijdelijk, moeten treffen voor de groep van tweehonderd zi geuners die in Laren Noord-Holland onder gebrekkige omstandigheden verblijft. Hij wijst erop, dat de door Utrecht. Veendam en Ede toegezeg de opvang niet in een handomdraai is te realiseren. ..Wij mogen al blij zijn als de voorzieningen rond de jaarwisseling zijn gerealiseerd. Dat betekent, dat die mensen in afwach- Ung daarvan blijven waar ze zijn." Querido van Singel 262 Uw boekverkoper heeft ook Salamanders Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Alsof alle ellende met de Koningshavenbrug nog niet genoeg is kwam vrijdag ook de Spoorhavenbrug in Rotterdam door een aanvaring in onbruik. De 499-ton metende Deense kustvaarder Hen rietta ISA kwam in aanraking met de brugrailing, die over vier meter ontzet werd, toen het schip de weste lijke doorvaart passeerde, Waar schijnlijk door de wind en de eb- stroom kwam de kustvaarder aan de achterzijde stuurboord scheef te lig gen waardoor de voorzijde de brug ramde. De brug is drie kwartier (van 12.15-13.00 uur) voor alle verkeer ge sloten geweest. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het komt voor dat personen investeringsaftrek krijgen bij aankoop van bestaande bedrijfs panden, Zonder dat er iets verandert in het feitelijke economische ge bruik van die panden. Staatssecreta ris Nooteboom (Financiën) heeft dit geantwoord op vragen die het voor malige PvdA-Kamerlid De Kam al in oktober vorig jaar had gesteld. zaam bekend acht". Uit het ant woord blijkt evenmin waarom deze mogelijkheden niet zijn toegepast op de zes ontdekte gevallen. DEN HAAG Vandaag wordt in Scheveningen met de tradi tionele ren naar zee het badsei zoen geopend. De organisator van dit festijn, de onlangs op gerichte Stichting Schevenin gen Bad, heeft de sportman Anton Geesink uitgenodigd het startschot te verrichten. De prijsuitreiking vindt om 14 uur in het strandpaviljoen van het Luxe Bad plaats. De opgeknapte Pier wordt vandaag eveneens officieel opengesteld. De indeling van het wandelhoofd is veranderd en men hoopt met enige nieu we attracties meer publiek te kunnen trekken. Om 20 uur verzorgt een drietal fanfare- en majorettekorpsen op de Promenade een show, voorafgaand aan een taptoe. De tv-omroepster Viola van Emmenes presenteert 's avonds een bal in het Euro pa Hotel niet medewerking van het radio-orkest „De Ram blers" en de dixielandband van Ted Easton. De Haagse mode-ontwerper Gerard Brus- sé laat zijn mannequins de zo- mermode showen. Kaarten voor dit feest zijn verkrijgbaar bij de VW en kosten 25 gul den. De dag wordt om 22.30 uur afgesloten met een vuur werk. Op eerste en tweede Pinkster dag is de Promenade, voor het Kurhaus, toneel van de jaar lijks terugkerende flaneerpa- rade. Een ieder, die daar de behoefte toe voelt, kan zich in zijn meest sjieke, leuke, gekke of smaakvolle tenue steken om zich door de jury, bestaande uit enkele bekende Nederlan ders. te laten beoordelen. Kin deren kunnen om 14 uur voor de parade aantreden; volwas senen om 15 uur. Een uur later is de prijsuitreiking. Zondag zullen om 12 uur de modeme automobielen op de boulevard plaats moeten ma ken voor een rij vooroorlogse auto's. Dit „Concours d'Ele- gance wordt om 14.30 uur ge volgd door een badmodeshow, waarna om 15.30 uur de band van Ted Easton nogmaals aan treedt. Op tweede Pinksterdag is het programma vrijwel identiek aan dat van eerste Pinkster dag; in plaats van parade van oude auto's echter geeft het St. Joris Gilde uit Oirschot een demonstratie vendelzwaaien, volksdansen en koning- schieten. ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in iedere boekhandel het nieuwe boek van wie zich deze keer Battus noemt. U kent hem. Grijs is zijn verleden niet geheel. Met De Encyclopedie leert hij u, bij voorbeeld, op 1.512 manieren 'ja' zeggen. Ja, lezer. Lees het. Koop het voor fl7,90.U,nu. I', AT T l'S Querido van Singel 262 Uw boekverkoper heeft ook Salamanders v- 3E &n: ïui an en TO irg kra vei d\ Ho 0l[ far rtil AMSTERDAM (ANP) - In een wJ£ ning in de Overschiestraat in Anrie, sterdam-West zijn gistermiddag t )ch lijken van drie bewoonsters gevoael den. De slachtoffers, een 53-jarif OOI vrouw en haar twee dochters van 1 en 21 jaar moeten volgens de polit?^ al circa tien weken geleden zijn ove zii leden. De vrouwen, die de Iraakindl nationaliteit hadden, zijn vermoed s0 lijk door voedselvergiftiging om h(oet leven gekomen. Vandaag zal sectp^ worden verricht. ibli UTRECHT (ANP) De Argentijn! vi regering is van plan om na de werelfer kampioenschappen voetballen die fhre dat land worden gehouden de valiet bondsvrijheden nog verder aan bait p den te leggen. Dit zegt Enzo Fri^rt hoofd van de afdeling Latijns-Amei, u ka van het Internationaal Verboneld van Vrije Vakverenigingen (IVW) leei de Vakbondkrant, het orgaan van in FNV. Door nog even te wachten m gr deze maatregelen, waarvoor de weker ontwerpen al klaar liggen, wil Hef junta moeilijkheden voorkomen de komende conferentie van de Js V ternationale Arbeidsorganisai (ILO) in Geneve. |y| Vraag naar jeugdig personeel in Gewest Den Ha DEN HAAG (ANP) De werkloosheid in Zuid-Holland is in api met circa drie procent gedaald. De daling komt vooral door ei grotere vraag over de hele linie, met uitzondering van de sect ren landbouw en scheepvaart. een stuk lager zal liggen dan nu geval is. Jeugdig personeel De vraag naar jeugdig personeel het Gewest Den Haag is in ap wederom toegenomen. Opvalle groot was de belangstelling vc hulp-monteurs, montage-medew kers en mannelijke administratie krachten in de sectoren metaal kantoor. In totaal hadden zich april 9.757 mensen bij het Gewei lijk Arbeidsbureau in Den Haag werkzoekende ingeschreven, tegenover stond een vraag van 3, met name in de sectoren ham kantoor/onderwijs, horeca en soci en geneeskundig personeel. In de cijfers zijn de schoolverlai niet opgenomen. Om deze cate|_ toch aan het werk te helpen zullei de tweede helft van mei een brief het ministerie van sociale zaken vangen, waarin wordt verzocht met het arbeidsbureau in verbim te stellen. Het is voor de eerste 1 dat op deze manier de scholii met het arbeidsbureau in k» worden gebracht Aldus de heer W. van Loon, adjunct hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, die er aan toevoegde dat ook de enquêtes die de GAB's hebben ge houden naar de vacatures in het bedrijfsleven op die forse stijging van de vraag van invloed zijn ge weest. De belangstelling van het be drijfsleven voor zowel mannelijke als vrouwelijke volwassen arbeids krachten was het grootst: driekwart van de aanvragen had op deze cate gorie betrekking. Ondanks de vermindering van de werkloosheid was de heer Van Loon niet direct optimistisch over de cij fers. De afneming van de werkloos heid in april bleef duidelijk achter ten opzichte van vorig jaar diezefde periode. Hij had liever gezien dat het aantal niet met ruim duizend maar met circa 2700 was teruggelopen. Overigens moeten de ontwikkelin gen steeds worden toegeschreven aan de invloed van het seizoen. Er worden thans weer meer arbeids krachten in onder meer de horeca gevraagd. De verwachting is dat de vraag in de komende maanden weer Daar het ons wegens het grote aantal ontvangen blijken van deelneming na het overlijden van Ina van den Berg niet mogelijk is ieder persoonlijk te bedanken, zeggen wij u langs deze weg hartelijk dank. Uw medeleven en warme belangstelling hebben ons diep getroffen. F. S. van den Berg-Joziasse Ko van den Berg Jan Krol Middelburg, mei 1978 Noordsingel 104 Van een onzer verslaggevers De omstreden belastingtruc bestaat hieruit dat een eigenaar van een be drijfspand zijn pand verkoopt aan een ander en tegelijk het pand huurt van die ander. In het economisch gebruik van het pand verandert er dan niets. De betrokken andere per soon krijgt echter wel recht op inves teringsaftrek vanwege de aankoop van het pand. Deze aftrek is bedoeld om de economische bedrijvigheid te stimuleren en aldus nieuwe arbeids plaatsen te scheppen. Deze truc is, volgens een publikatie in het weekblad „Vrij Nederland" onder meer gebezigd door de voor malige KVP-staatssecretarissen van financiën Grapperhaus en Hoefna gels. samen met enkele anderen. De Kamervragen waren gesteld naar aanleiding van deze publikatie. Staatssecretaris Nooteboom meldt nu, dat bij een onderzoek bij vier van de rond honderd belastinginspecties al zes van dit soort gevallen boven water zijn gekomen. Uit het ant woord van de staatssecretaris blijkt niet of er iets gedaan wordt tegen deze praktijken, en of er wel iets tegen te doen valt. Wel deelt drs Nooteboom mee dat hij „de moge lijkheden tot bestrijding van con structies als de onderhavige genoeg- HILVERSUM (ANP) Het NOS- bestuur is bereid tot een gesprek met het Landelijke Comité Zuidmoluk kers (LAC) over het op stapel staan de radioprogramma over Molukkers. Het LAC had om een gesprek ge vraagd, omdat naar de mening van het comité zo'n programma alleen zin heeft als de Molukkers zelf be trokken worden bij de samenstel ling. In een vergadering besloot het be stuur van de NOS dat het met het LAC van gedachten wil wisselen over hét programma, dat een maand is uitgesteld (tot 1 juli). Volgens het LAC wordt het „Molukse" standpunt gedeeld door programmamaker Joop Heintz. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In verband met het lichten van het bewegende deel van de Spoorwegbrug over de Ko ningshaven met drijvende bokken zal de Koningshavenbrug vanaf de Eerste Pinksterdag van 's morgens 4 uur tot Tweede Pinksterdag 8 uur 's avonds voor al het landverkeer ge sloten zijn. Eveneens zal het scheepvaartver keer via de Koningshaven tot nader orde gestremd zijn. Al het landver keer zal gebruik moeten maken van de Brienenoordbrug en de Maastun nel. Voor het voetgangersverkeer worden door de RET extra bussen ingezet, die vertrekken van het Stieltjesplein en die zonder te stop pen naar de Prins Hendrikkade rijden. Op verzoek van de Nederlandse Spoorwegen zullen op het traject Rotterdam Stadion-Rotterdam C.S. extra bussen worden ingezet. Zowel de bussen voor het voetgangersver keer als voor de NS zijn gratis. De lijnbus 49 van Station Zuid naar Rotterdam C.S. rijdt naar het stati on Rijnhaven van de Metro. Met hetzelfde kaartje kan men vervol gens op de Metro overstappen die de passagiers naar het Centraal Station zal vervoeren. Het traject van buslijn 49 op de Rechter Maasoever is ge heel komen te vervallen. Vanaf stati on Dordrecht wordt een vijftien mi nuten dienst onderhouden naar Rot terdam Stadion. DRIEBERGEN Bij het begin van het Pinksterweekeinde hebben zich gisteren aan het eind van de middag en het begin van de avond grote opstoppingen voorgedaan op de Nederlandse wegen. Rond zes uur telde de verkeersdienst van de rijkspolitie in totaal 104 kilometer file, vooral in de Randstad. De grootste opstoppingen deden zich voor bij de Lekbrug bij Vianen, waar na een ongelukje een file van veertien kilometer ontstond, en op de rijksweg Den Haag Utrecht, waar een vrachtwagen door de middenberm reed en beide rijbanen versperde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het eerste deel van de serie „Historische stadsplattegronden van Neder landse steden" is af. Het is ge heel aan Amsterdam gewijd. ..Het unieke van deze reproduktie- map is. dat uit de 1000 bestaande Amsterdamse stadsplattegronden juist die zijn gekozen die alle belang rijke stadia in de ontwikkeling van de hoofdstad het duidelijkst laten zien. Kaarten die uit meerdere bla den bestaan zyn gemonteerd, zodat ze voor het eerst in één collectie zijn ondergebracht. Nog een bijzonder heid is dat alle kaarten (met kleine afwijkingen) op ware grootte zijn ge reproduceerd." Dit zegt de heer W. Hofman, medewerker van het Am sterdamse Gemeentearchief en au teur van het boek dat de reproduk- tiemap met negentien stadsplatte gronden begeleidt Gelijktijdig met het afkomen van het boek is er een tentoonstelling ingericht in het gebouw van het Ge meentearchief op de Amsteldijk 67 waar alle negentien plattegronden in hun originele vorm zijn te bewonde ren. De tentoonstelling duurt tot 31 mei. Van onze sociaal-economische re dactie DEND HAAG - Het bedrijf Billiton BV mag gaan boren naar magneslumzouten bij Veendam, in Groningen, volgens het zogenaamde indampingsproces. Het kabinet heeft hiertoe gisteren besloten, zo deelde premier Van Agt mee. Het werk van Hofman, die werd be geleid door een commissie, is een interessant geheel geworden dat ze ker van belang is voor historici, ar chitecten, stedebouwkundigen en planologen. Ook neemt bij steeds meer mensen de belangstelling voor de geschiedenis van de eigen stad sterk toe. In Rotterdam en Den Haag bijvoorbeeld is dat weer min der het geval dan in Amsterdam. De oplagecijfers zullen voor elk deel dan ook verschillen. Er zijn 1000 exem plaren van Deel I gedrukt. Stadsuitbreiding Het eerste deel over Amsterdam be vat een kunstlederen klepmap met de negentien stadsplattegronden verdeeld over zeventig kaartenbla den. In het boek staan gegevens van elke plattegrond apart: over de kaartmaker, de kartografische in houd en een hoofdstuk over de stad suitbreidingen van 1544 tot 1977. De tekst wordt onderbroken door een groot aantal illustraties. Na dit boek zullen er nog twintig delen volgen met stadsplattegron den van een aantal Nederlandse ste den. Door middel van deze reeks van kaartwerken hoopt men een histo risch en stedebouwkundig betrouw baar beeld te verkrijgen van de ont wikkeling van onze steden van de 16de tot en met de 20ste eeuw. Een aantal kaarten zullen voor het eerst in reproduktie verschijnen. De Amsterdamse map zal medio juni verkrijgbaar zijn en kost 160 gulden. De prijs wordt bij elke map weer opnieuw vastgesteld omdat ze een verschillend aantal reprodukties zul len bevatten. Het eerstvolgende deel. bestaande uit twee mappen, gaat over Zeeland. Men hoopt bin nen acht jaar de serie te voltooien. Bij een gewapende overval op het bijkantoor van de Amrobank in de Amsterdamse Jodenbreestraat hebben drie mannen vrij dagochtend voor ongeveer 80.000 gulden aan Nederlands en buitenlands geld buitgemaakt. Zij namen de vlucht in een auto en verdwenen spoorloos. Op de foto een kapotgeslagen ruit van de bank met daarvoor een aantal bankbiljetten, die de rovers in de haast op straat lieten vallen. Koningin Juliana heeft gisteren op paleis Soestdijk een groep Engelse tuiniers, de Woreshipfull Company of Gardeners, ontvan gen. Onder de tuiniers bevonden zich ook de tuiniers van de Engelse vorstin Elisabeth. De koningin maakte gebruik van een stok vanwege een enkelblessure. De drukte concentreerde zich verder op de bekende punten de Brienenoordbrug. de brug bij Keizersveer en de Coen- en de Velsertunnel. De Bijlmermeer zat vol automobilisten, die alleen met grote vertraging uit Amsterdam wegkonden De files groeiden in het algemeen aan toen aan het eind van de middag naast de vakantiegangers ook het woon werkverkeer op de wegen kwam. De toeristen zullen, zo verwacht het Nationaal bureau voor toerisme (NBT), tijdens de Pinksterdagen niet zoveel moeite hebben met het vinden van onderdak. Problemen als rond het weekeinde van 1 mei, toen vele toeristen soms honderd kilomter extra moesten rijden om een bed te vinden, zullen zich niet voordoen omdat er nu meer gebruik kan worden gemaakt van campings en bungalows. De stroom toeristen uit West-Duitsland kwam gistermiddag op gang: rond zes uur stond bij de grenspost Bergh aan de Westduitse kant van de grens een file van drie kil-meter. Aan de Nederlandse kant is het zeer rustig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 16