'Boliviaans erfdeel' voor een prikje te koop Advertentie van Amerikaanse grondverkoper wekt beroering door Herman Amelink De migratie van blanken uit zuide lijk Afrika naar Bolivia begint steeds vastere vormen aan te ne men. De komst van de blanken leidt in Bolivia tot een groeiend protest van de kant van boerenor- ganisaties, instellingen die zich be zig houden met mensenrechten en de kerk. De Boliviaanse regering probeert de gemoederen te kalme ren door te verklaren dat de immi gratie eigenlijk niets om hakken heeft. Zowel in de Zuidafrikaanse als in de Boliviaanse pers zijn berichten versche nen dat de eerste vijftig Zuidafrikaanse [amilies in februari van dit jaar in Bolivia earriveerd zijn. De Boliviaanse consul in ohannesburg. dr. Romano Caput, die ;rote commerciële belangen heeft in Bo- ivia en Zuid-Afrika. is belast met de wervingscampagne in Zuid-Afrika en Na- nibië. In een gesprek met de Johannes burg Star zegt Caputi: „Bolivia heeft de deskundigheid nodig die de Zuidafri- caanse boeren zich in de loop der jaren lebben verworven. Tegelijkertijd kan de overtocht van de eerste vijftig gezinnen 1 lienen als begin voor die Zuidafrikanen lie ooit nog eens wel willen." Jvitse afkomst )e identiteit van de eerste vijftig gezin- len is om veiligheidsredenen geheim ge- jouden, zodat ze niet het slachtoffer kun- sen worden van eventuele acties in Boli- ia. Volgens berichten in de Zuidafri- ;aanse per^zou het vooral gaan om boe- en van Duitse afkomst, die tot voor kort Namibië, het voormalig Zuid-West ifrika, woonden. In Namibië leven onge- eer 30.000 blanken van Duitse afkomst, let oudste deel van hen heeft nog een terk Pruisische inslag en wil het liefst laar Duitsland terug wanneer er in Na- c ïibië een (zwarte) meerderheidsregering C^omt. Een ander deel bestaat uit voorma- ge aanhangers van Hitler, die na de rfweede Wereldoorlog naar Zuid-West frika gevlucht zijn. Onden hen bevin- en zich velen die bereid zijn tot het latst toe voor een blank Zuid-Afrika te echten. Zij zijn aanhangers van de rege- ng-Vorster. Een derde deel is eventueel el bereid samen te werken met een ematigde regering in een onafhankelijk amibië. Zij kijken momenteel nog de at uit de boom, in afwachting van de :geling die de grote westerse mogenhe- en bekokstoven, in samenwerking met e regering van Zuid-Afrika en de groot- e onafhankelijkheidsbeweging van Na- libië, SWAPO. at er in Zuid-Afrika aanzienlijk belang- elling bestaat voor eventuele emigrat ie aar Bolivia, blijkt wel uit het feit dat >nsul Caputi al driehonderd aanvragen eeft gehad. De eerste vijftig daarvan jn door de Boliviaanse autoriteiten ge- ?lecteerd en zouden zich inmiddels in eni in het noordwesten van Bolivia ge- ;stigd hebben. Volgens ooggetuigevers- gen uit Bolivia zouden deze immigran- n over Australische paspoorten be- :hikken. Denkbaar is echter ook dat een se! van de vijftig gezinnen op Duitse ispoorten Bolivia is binnen gekomen. boeren van Duitse afkomst die in amibië wonen, hebben hun Duitse nati- laiiteit namelijk behouden. aszuiver n aantal leden van de rechtse Herstig- Nasionale Partij, de rechtse tegenhan- r van de partij van premier Vorster, is langs in Bolivia geweest. Deze groep stond onder leiding van de vice-voorzit- ter van de partijafdeling in het Zuidafri kaanse Vrijheid. Jan Foley. De groep verklaarde na terugkeer uit Bolivia dat de blanke Zuidafrikanen met hun „aan geboren intelligentie" en hun „zuiverheid van ras" gemakkelijk de Boliviaanse eco nomie kunnen overnemen, wanneer zij daarheen zouden emigreren. Foley zei geen problemen te voorzien voor een ves tiging van blanken in Bolivia: „De hele economie wordt beheerst door een kleine minderheid van blanke immigranten uit Europa die de Spanjaarden en de lokale Indianenbevolking goed op hun plaats houden. Het enige verschil is. dat zij het daar in stilte doen, zonder de situatie wereldwijde bekendheid te geven. Zo be zien zullen de Zuidafrikanen zich er best thuis voelen." In het hier geciteerde in terview met Foley in de South African Sunday Times zei hij verder dat de India nen in Bolivia een ontwikkelingsniveau hebben dat vergelijkbaar is met dat van de zwarte Zuidafrikanen en dat men hen gemakkelijk handenarbeid kan aanleren. Foley: „Zij zijn nu niet bepaald de meest produktieve mensen die ik ontmoet heb. Ze hebben wel een beetje meer zelfres pect dan onze zwarten, en ze lopen er vrij zindelijk bij." Foley zei dat veel boeren uit de omgeving van Vrijheid belangstelling tonen voor emigratie naar Bolivia. De belangstelling voor vertrek naar Zuid-Amerika zou aan zienlijk toegenomen zijn sedert de rege ring van premier Vorster serieus lijkt mee te werken aan de vestiging van zwarte meerderheidsregeringen in Rhodesië en Namibië. Vele Zuidafrik&nen hebben het gevoel dat hun dagen in vrijheid geteld zijn. Bevolkingsgroei De Boliviaanse regering ziet de Zuidafri kaanse blanken graag komen. De Bolivi aanse staatssecretaris voor immigratie, dr. Guido Strauss Iwanowic. zelf van Duitse afkomst, heeft herhaaldelijk ver klaard dat zijn land graag bereid is „die mensen te ontvangen die er door andere landen uitgegooid worden". Een van de redenen die door de regering wordt opge geven is de vertraging in de bevolkings groei. De vorig jaar gehouden volkstel ling heeft aan het licht gebracht dat Bolivia maar 4.7 miljoen inwoners telt in plaats van de 6,5 miljoen mensen die er naar schatting van de regering hadden moeten wonen. Veel hoog opgeleide Boli- vianen trekken bovendien naar het bui tenland. waardoor het aan kader ont breekt. Er is ie Boliviaanse regering veel aan gelegen dat er in het land geen hysteri sche toestanden ontstaan door de berich ten over immigratie van blanken Berich ten dat Bolivia van plan zou zijn 150.000 blanken te herbergen heeft zij steeds tegengesproken. Bolivia zou maximaal 5000 gezinnen kunnen absorberen gezien -s-—- V. <"*'•- J' WJlA co.iTARica 4'—vEWlsrn* vjniw*j>i De folder waarmee de Amerikaanse grondverkoper Europeanen en Amerika nen probeert te verleiden naar Bolivia te trekken. Het opschrift boven het fraaie plaatwerk luidt: „Bolivia, een eiland van politieke stabiliteit", wat overdreven is voor een land dat in zijn geschiedenis gemiddeld één staats greep per jaar meemaakte. het lage ontwikkelingsniveau van het land. En dat zou dan alleen heel geleide lijk kunnen. Bovendien zouden andere landen de komst van blanke Zuid afrikanen mogelijk moeten maken door het geld te leveren voor de aankoop van grond en voor de infrastructuur: aanleg van wegen, elektriciteit, waterleiding en meer van lergelijke voorzieningen Het verbaast niet dat in dit verband steeds West-Duitsland wordt genoemd. Het gaat vooral om boeren van Duitse afkomst. West-Duitsland heeft er geen enkel belang bij dat deze boeren uit Namibië naar de Heimat terugkeren. Bonn zou daarom in principe bereid zijn hun terugkeer af te kopen door gelden ter beschikking te stellen voor hun migratie naar Zuid-Amerika. De regering in Bonn heeft overigens berichten tegengespro ken dat zij van plan was dergelijke steun te geven, maar de stroom geruchten is na die ontkenning niet tot stilstand gekomen. Apartheid Het overgrote deel van de bevolking van Bolivia moet niets van blanke immigra tie hebben. Zij zijn bang dat de blanken ook hun apartheidsideologie laten mee emigreren naar Bolivia. Verder wordt er op gewezen dat er onder de uit Namibië afkomstige blanken zich veel Duitsers bevinden met nazistische sympathieën. De uitlatingen van de leden van de Her- stigte Nasionale Partij bevestigen die on der de Bolivianen levende vrees. De bevolking van Bolivia bestaat voor zeventig procent uit Indianen. Slechts vijf procent is zuiver blank en vijfentwin tig procent heeft gemengd bloed. Vooral de Indianen en de mestiezen vrezen dat zij door een grote golf blanke Zuidafrika nen overspoeld en geëxploiteerd zullen worden. Een departementale afdeling van de Boliviaanse boerenbond heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt dat de boeren bereid zijn hun leven te geven om de immigratie uit zuidelijk Afrika stop te zetten. Ook in de rooms-katholie- ke kerk zijn stemmen opgegaan tegen de immigratie. Het argument van de rege ring dat de immigratie nodig is in ver band met de achterblijvende groei van de bevolking wordt door priesters volstrekt onzinnig genoemd. Zij wijzen erop dat de regering tegelijkertijd onder Indianen wel grootscheepse campagnes voert ter beperking van de aantallen geboortes. Vaak worden Indianen onvrijwillig geste riliseerd wanneer ze in ziekenhuizen wor den opgenomen, soms zelfs zonder dat ze het weten. Onrust De door de kerk gesteunde Permanente Assemblee voor de rechten van de mens. die onder leiding staat van de vroegere president Siles Salinas, tekent ook regel matig protest aan tegen de voorgenomen blanke immigratie. Zij wijst erop dat de regering van Bolivia er beter aan zou doen. de levensomstandigheden van de nu in Bolivia wonende mensen te verbe teren. Hoe gevoelig de Boliviaanse regering is voor onrust in eigen land blijkt wel uit het feit, dat zij eerder door haar geventi leerde berichten dat er 50 blanke gezin nen uit Zuid-Afrika zich in het district Beni zouden vestigen, later weer heeft tegengesproken. Volgens de laatste uitla ting van dr. Guido Strauss zou het om slechts achttien gezinnen gaan. De onge rustheid onder de Boliviaanse bevolking is er niet minder om. ang geleden lag in het isten van de Verenigde ten de grens van de ichaving. Goedkoop, ichtbaar land en niet (1 mensen om die grond werken, boden gene- jes Amerikanen en ook ligranten schitterende ;elijkheden. Velen en er wel bij, velen 'den rijk door te profi- n van de ontwikkeling het land en de uitbrei- van de natie. Deze ;en zijn helaas voorbij lalve ja, behalve op plaats de uitgebrei- gematigde zone van gdelijk land in de pro- ie Santa Cruz, Bo- e wervende woorden ston- aan het begin van een ad- ntie van een kwart pagina |Je International Herald Tri van 1 april, geplaatst f de Anglo Bolovian Land I Cattle Company, de An- Boliviaanse Land- en Vee- prneming. De rest van de 'entie laat weinig misver- iden bestaan over de ideale lelijkheden die Bolivia ondernemende mensen £ft Er worden daar omvang- nieuwe landbouwgebie- i ontsloten waar katoen. «men en graan verbouwd len worden Ook zijn er enorme mogelijkheden voor industrieën in verband met de grote hoeveelheden delfstof fen. Het merendeel van deze veel belovende activiteiten vindt plaats ten oosten van de stand Santa Cruz, de tweede stand van Bolivia. Pas in 1955 kreeg Santa Cruz een goede verbinding met de rest van het land. In de jaren vijftig werd olie en gas ontdekt. Daarop volgde een explosie in de ver bouw van katoen. Vandaag is Santa Cruz een groot handels centrum van katoen, suiker, rijst, graan en vee. Brandpunt Precies in dit brandpunt van de Boliviaanse economie heeft de Anglo Bolivian Land en Cattle Company stukken grond gekocht, die door mid del van de advertentie worden aangeboden aan ondernemen de Europeanen en Amerika nen. Het gaat om dicht bebos te stukken land, niet te ver van Santa Cruz, met een redelijke regenval en een vruchtbare bo dem. die bij uitstek geschikt is voor de verbouw van katoen, sojabonen, ananas en pinda's. Pure jungle is het zeker niet. aldus de advertentie. Het gaat hier om grond die goed bruik baar te maken is volgens het oordeel van bodemdeskundi gen. Bovendien is de grond bij zonder goedkoop: 18 dollar per acre (4047 vierkante meter). Een stuk land van 160 acre kan men al kopen voor een bedrag in 2950 dollar. Een koopje, zowel wanneer je de grond di rect wil gaan gebruiken, maar ok als je 1 e grond als geldbe legging koopt. Het bedrag van de aankoop kan eventueel in termijnen voldaan worden. Vanaf het moment van de eerste aanbe taling heeft men een jaar het recht om ter plaatse de grónd die men wil kopen in ogen schouw te nemen. Bevalt de grond dan met, dan krijgt men de eerste aanbetaling inclusief de rente terug. Het inschrijf geld bedraagt honderd dollar. Medewerking Zowel de advertentie als het informatiepakket dat men toe gestuurd krijgt wanneer men de bon van de advertentie op stuurt. geven hoog op van de economische en politieke sta biliteit van Bolivia en van de medewerking van de regering. Bolivia wordt een eiland van politieke stabiliteit genoemd, wat bij een gemiddeld aantal staatsgrepen van één per jaar een opmerkelijke mededeling is. Van de medewerking van de Boliviaanse regering kan ie dereen met een gerust hart overtuigd zijn, aldus de adver tentie: „De Boliviaanse rege ring heeft de bereidheid aan de dag gelegd Europese boeren uit Rhodesië. Namibië en Zuid- Afrika zich te laten vestigen in onbevolke gebieden en deze immigratie begint nu op gang te komen Bolivia kijkt uit naar ondernemende men sen die het land willen helpen zijn hulpbronnen te ontwikke len. Voor landbouwbedrijven zijn er in. het begin zeer ruime belastingvoordelen ter aan moediging van de activiteiten en er zijn talloze nieuwe zake lijke mogelijkheden op het ter rein van bevoorrading en dien sten voor de beginnende acti viteiten en voor de bevolking. Santa Cruz is goed voorzien van binnen- en buitenlandse banken, waaronder de First National City Bank en de Bank of America". Schiphol Het postadres van de Anglo Bolivian Company, waarvan de in Bolivia wonende Ameri kaan Alan D. Hutchinson de eigenaar is, is een postbus nummer op Schiphol-Oost. Het betreffende postbusnum mer blijkt toe te behoren aan General Airtransport B.V., een Nederlands luchtvrachtbe- drijf. waarvan de uit Nieuw- Zeeland afkomstige en tot Ne derlander genaturaliseerde H. G. Holmes directeur is. De be middeling die Holmes verleent voor de activiteiten van Hut chinson vinden plaats binnen het kader van Amsterdam Of fice Service B.V.. dat buiten landse bedrijven die Interesse hebben in de Westeuropese markt of een deel daarvan. helpt door als postadres en in formatie- en bemiddelingska naal te fungeren. Jane Holmes, de dochter van de directeur van General Air transport, verklaart dat men aanvankelijk wat huiverig was toen Alan Hutchinson begin dit jaar aan Holmes het ver zoek deed te willen bemidde len voor grondaankopen in Bo livia. Toen de informatiepak ketten die Hutchinson had toegezegd uit de Verenigde Staten arriveerden, is Holmes akkoord gegaan met de bemid deling. Hutchinson zei te reke nen op omstreeks duizend re acties op zijn advertentie in de International Herald Tribune en dat aantal heeft hij dicht benaderd, aldus Jane Holmes. Het merendeel van de reacties is afkomstig uit het Midden- Oosten. Het gaat hierbij vooral om Amerikanen met een pio niersmentaliteit, die bij Ameri kaanse bedrijven werken en die wel eens iets anders willen. Het aantal reacties uit Zuid- Afrika en uit Nederland is op één hand te tellen. Droom Jane Holmes vertelt het gevoel te hebben dat de meeste reac ties zijn gekomen van mensen die over iets moois in een heel ver land dromen. Hoeveel van de mensen die in eerste instan tie hebben gereageerd op de advertentie ook daadwerkelijk tot de aankoop van land zullen overgaan, moet nog maar wor den afgewacht. Van verschil lende boeren zijn al inlichtin gen gevraagd over de precieze samenstelling van de bodem.' peil van het grondwater etc. Al deze vragen zijn door Oeneral Airtransport doorgestuurd naar Hutchinson, die het dan verder zelf afwikkelt. Voor de bemiddeling krijgt Holmes per brief betaald. Die bemiddeling blijft beperkt tot het fungeren als postadres. Van enige verwevenheid van belangen is geen sprake, aldus Jane Holmes, die persoonlijk het aanbod van Hutchinson wel aantrekkelijk vindt en wat verbaasd reageert op de kri tiek die in Bolivia is ontstaan over de op gang komende blan ke immigratie. Bolivia lijkt me een land waar je veel kunt doen om de bevolking verder te helpen, aldus Jane Holmes. Reactie De activiteiten van Hutchin- sons Anglo Bolivian Land and Cattle Company zijn in Bolivia niet onopgemerkt gebleven. Op 12 april publiceerde de on afhankelijke krant Presencia de advertentie uit de Interna tional Herald Tribune. De Boli viaanse krant gaat er. blijkens een begeleidend artikel, van uit dat het hier om een Neder lands bedrijf gaat, dat grond koopt in Bolivia met steun van de Amerikaanse banken De regering van Bolivia rea geerde de volgende dag al op de berichten in Presencia. In een officiële verklaring staat dat de regering geen toestem ming of steun heeft gegeven aan de in de advertentie om schreven activiteiten van een Nederlands bedrijf. Noch het ministerie van landbouw noch de Nationale Raad voor de Landbouwhervorming heeft eraan meegewerkt. Het minis terie van landbouw deelde ech ter wel mee niet van plan te zijn een onderzoek in te stellen naar de verkoop van gronden, die eigendom van staatsbedrij ven zijn. Daarop hebben verschillende Boliviaanse groeperingen en instellingen protest aangete kend tegen plannen om grond aan buitenlanders te verko pen. De christen-democrati sche partij noemt de plannen in een op 14 april gepubliceer de verklaring een bedreiging van de nationale onafhanke lijkheid. De partij stelt in de verklaring die is ondertekend door de partijvoorzitter, Ben jamin Miguel, dat de voorgeno men verkoop een bewijs is van de dominerende politieke macht van transnationale on dernemingen. Protesten Vooraanstaande leden van de Nationale Federatie van boerenarbeiders van Bolivia, tekenden op 15 april protest aan tegen de verkoop van grond ten oosten van S. Cruz aan buitenlanders, j noemen in hun protest de voor genomen verkoop een aanslag op het land. De Federatie vraagt de regering om ophelde ring van de vraag, wie voor deze verkoop verantwoordelijk moet worden gesteld. Het feit dat dit soort dingen gebeuren, wordt een bewijs van de discri minatoire en racistische ten ens in de politieke ontwikke- g van het land genoemd Korte tijd na deze protesten heeft het staatsbedrijf Sldersa. onder welks jurisdictie de voor de verkoop aangeboden grond zou vallen, in een officiële ver klaring gezegd dat het een ab solute misvatting moet zijn van de Anglo Bolivian Land and Cattle Company, dat het mogelijk zou zijn delen van het nationale erfdeel van Bolivia te verkopen Volgens het staatsbedrijf zit er in het be treffende gebied veel ijzer en mangaan in de grond en daar om blijft dit gebied aan de staat toebehoren als terrein dat officieel tot „fiscale reser ve" verklaard is. Het bedrijf kondigt in dezelfde verklaring aan langs de officië le kanalen een onderzoek te zullen instellen naar de instan tie die een aanval probeert te doen op de nationale waardig heid. Voor dat onderzoek hoe ven ze dan niet ver te gaan, want Alan D. Hutchinson heeft zijn kantoor in een keurige straat in Santa Cruz. Het adres is' op Schiphol bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13