tfCW: Werk is grootste probleem Invloed van overheid bij Van der Giessen niet groot )uitse bouwfraude kostte >HV zeker 50 miljoen Stevin verwacht akkoord met Heerema Investeringen door buitenland gekelderd Voorlopig geen grote overnemingen door OGEM hernieuwing en samenwerking nodig" Dit jaar beter rendement verwacht Scheepswerf rekent op marktherstel Miljardenorder Boeing-fabriek rinst dit jaar weer terug op peil 1976 Kolenboeren Rente omhoog in Ver. Staten In alle landen van de EG Voedingsbonden beschuldigen directie Heidemij Werkloosheid door kwaliteit bestrijden Tuijnman: geen fosfaten in wasmiddelen Voedselhulp door Europa RÏIDAG 12 MEI 1978' FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P23-RHS27 i onze soc.-economische redactie [STERDAM De werkgelegenheid vindt het Nederlands ristelijk Werkgeversverbond het belangrijkste probleem in de nende periode. Vooral nu het Centraal Planbureau de behoef- aan nieuwe arbeidsplaatsen in de komende tien jaar op 000 schat, zal er volgens de christelijke werkgevers een grote chtinspanning nodig zijn. t gigantische aantal nieuwe ar- lsplaatsen is alleen haalbaar, meer er ruimte voor nieuwe acti- iten wordt geschapen zowel bin- de marktsector als in andere oren van de samenleving. Dit der de fout uit het verleden te lalen, namelijk om de kosten van laatste af te wentelen op de be ven," aldus ir. J. de Wit, voorzit- van het Nederlands Christelijk kgeversverbond gisteren op de vergadering van het verbond in sterdam. de mogelijkheden, die het ver- pn van werk biedt, zullen volgens goed moeten worden benut. Hij wees daarbij naar de afspraken op dit punt in de meeste nieuwe O's zijn gemaakt. entieel voor het werkgelegen- Isbeleid in Nederland noemde de W-voorzitter het terugdrukken de groei van de collectieve uitga- de zogeheten ombuigingsopera- Het kabinet is druk bezig met de rbereiding daarvan. „Weinigen, us ir. De Wit, twijfelen aan de idzaak van forse ombuigingen in collectieve sector, maar velen aan ïaalbaarheid daarvan. Hierin ligt jens hem een tegenstelling beslo- die voor een deel haar oorzaak dt in de georganiseerde collectie- verontwaardiging, die opsteekt naar bepaalde groepen ook maar vinger wordt uitgestoken. De W-voorzitter kon zich niet aan de ruk onttrekken dat die collectie- verontwaardiging niet strookt het inzicht en de overtuiging, velen individueel hebben, „het is taak van politici, om hier een te taxatie te maken, waarbij van voren vaststaat dat geen enkele ize tot verhoging van de populari- sscores aanleiding zal geven," zei Voor Nederland wees Ir. De Wit op een viertal onevenwichtigheden in de economische ontwikkeling, die „allerminst eenvoudig zijn recht te trekken." Hij noemde de groei van de collectieve uitgaven, die volledig ten laste kwam van de bedrijfsrende- menten, de snelle groei van de con sumptie bij achterblijvende investe ringen en de achterblijvende groei van de export (9 procent) in vergelij king met de groei van de wereldhan del (21 procent). De vierde onevenwichtigheid betreft de arbeidsmarkt. Daar is sprake van een zeer ruime arbeidsreserve, ter wijl er tegelijkertijd een groot aantal arbeidsplaatsen moeilijk te vervul len is. ROTTERDAM (ANP) Het OOEM-concem wil zich in de Jaren tot en met 1980 niet verder op spectaculaire wijze uitbreiden. „We beschouwen deze periode als een van consolidatie waarin vla een betere interne organisatie aan kracht zal worden ge wonnen. Kostenpeil Het zeer hoge kostenniveau noemde hij een belangrijke oorzaak van de verzwakking van de Nederlandse concurrentiepositie. „Een beleid, ge richt op kostenbeheersing is en blijft daarom de komende jaren een abso luut vereiste", aldus ir. De Wit. Mogelijkheden voor nieuwe activi teiten liggen er volgens hem vooral op het terrein van de nieuwe schaar ste. „Naast verdere verbetering van milieutechnieken, biedt vooral de uitwerking van nieuwe systemen van energievoorziening grote uitda gingen en mogelijkheden," aldus de NCW-voorzitter. Lijnvrachtschepen, z.g. allesladers van 21.500 ton, die Van der Giessen-De Noord bouwde in opdracht van Kon. Nedlloyd. Links de „Nedlloyd Bahrain", die in het nieuws kwam in verband met een aanvaring met de brug over de Koningshaven in Rotterdam. De reparatie aan de „Bahrain" zal overigens eind volgende maand voltooid zijn. rmeuwmg nieuwing en samenwerking zijn elementen, die nodig zijn om de blemen met kans op succes aan pakken, zei ir. De Wit. Als ant- ord op de economische, techni- e en sociale uitdagingen moeten ondernemers „nieuwe combina- i" vinden, die nieuwe mogelijkhe- openen voor het vervullen van atschappelijke wensen en noden deze tijd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Singapore Airlines heeft bij de Amerikaanse Boeing- vliegtuigfabriek negentien vliegtui gen besteld, dertien B-747's (jum bo's) en zes B-727's. Met deze op dracht is (onderdelen en extra moto ren inbegrepen) een bedrag van twee miljard gulden gemoeid. Van de dertien bestelde 747's zijn er tien definitief gekocht, terwijl op drie een optie is genomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De feitelijke invloed, die de overheid krijgt in Van der Giessen-De Noord in het kader van de steun aan de scheepsbouw, gaat niet verder dan die van een commerciële financier of grootaandeelhouder, verklaarde de heer P. J. van der Giessen, voorzitter van de raad van bestuur van de scheeps- bouwonderneming, tijdens de toelichting op het jaarverslag. „Wij hebben de overtuiging, dat deze invloed ook in de toekomst niet ver der zal gaan". De heer Van der Gies sen vervolgde: „Heel duidelijk wens te de overheid een beslissende, maar geen overheersende stem te hebben in het 'machtsevenwicht' bij de werf". Immers, 30 procent van de aandelen wordt via de beurs verhan deld, 25 pet. is in handen van de Stichting familie-aandeelhouders, 23 pet. bevindt zich bij RSV en de over heid heeft een belang van 22 pet. De invloed van de overheid in Van der Giessen-De Noord is drieledig, aldus de heer Van der Giessen. In het bestuur van de werf wordt een rege ringswaarnemer en een commissaris li een onzer verslaggevers TRECHT Vorig jaar aan het licht gekomen onregelmatigheden bij het Westduitse dochterbe- ijf Kaspar Bau hebben SHV Holdings voor belastingcompensaties een verlies opgeleverd n in ieder geval meer dan 50 miljoen gulden. Oorzaak was een combinatie van onbetrouwbaar anagement en financieel wanbeheer door de Duitse directeur, die dit enkele jaren verborgen eft weten te houden. it vertelde de voorzitter van de ad van bestuur, ir F. H. Fentener n Vlissingen tijdens een toelich- ig op het jaarverslag. De verlizen n volledig in het resultaat over 17 verwerkt. Dit jaar zal ook nog iade opleveren, die uit de Duitse ip voortvloeit maar deze zal, al ls de heer Van Vlissingen, in een el kleinere orde van grootte liggen n in 1977. Voor het bouwschan- al is afgewikkeld, gaan wel enkele en heen. zo meent het bestuur. Er n nog vele processen gaande, on- rmeer tegen de accountant, een renommeerd Duits kantoor, dat stukken van de bouwonderne- ng steeds heeft goedgekeurd. De IV eist van de accountant 10 ljoen. gang van zaken rond het Duitse ichterbedrijf is voor de SHV mede nleiding zich terug te trekken uit bouw, een proces dat men in 1979 opt te voltooien. Als onderdeel n deze politiek is deze week de elchior Groep aan Wilma verkocht, et geld dat vrijkomt uit de verkoop bouwbelangen zal SHV investe- n in de traditionele concernsecto- n handel en dienstverlening. Indu- riële activiteiten vindt men minder led in het concept passen. Vandaar SHV dit jaar actief wil zoeken iar een koper of in ieder geval een rtner voor Hamido, het levensmid- lenproduktiebedrijf in Den Bosch vroeger onderdeel van De ruyter. een belangrijk deel door de uitse strop is de nettowinst vorig ar teruggelopen van 93 tot 67 mil- en. Zonder dit incident zou, zo zegt t bestuur iets meer verdiend zijn in in 1976. In 1978 hoopt men op enp nettowinst van 95 miljoen uit komen. SHV Holdings is op het ogenblik ei gendom van ongeveer 400 personen, vrijwel allen nazaten van de acht ko lenboeren die in 1896 de Steenkolen Handelsvereniging (SHV) hebben opgericht. Nog slechts 40 procent van de aandeelhouders woont in Neder land, vertelde topman ir F. H. Fente ner van Vlissingen (lid van een van de acht families). kro zelfbedieningsgroothandel. De omzet van de Nederlandse SHV-be- drijven nam iets af, omdat de win kels van De Gruyter niet langer meer meetellen In de cijfers. SHV heeft in deze winkelketen via de Verenigde Distributiebedrijven overigens nog een belang van 45 procent. Van de totale SHV-omzet slechts 37 (in 1976 40) procent uit Nederland. Het perso neel is voor 41 procent in Nederland werkzaam. De SHV stelt zich momenteel voor zichtig op in de kolenhandel, een sector die het door de staalslapte en scherpe concurrentie niet zo goed deed in 1977. Voorzichtig is men ook omdat de omschakeling van elektri citeitscentrales op steenkool langza mer gaat dan aanvankelijk werd ver wacht. De uitbreiding van de capaci teit van de steenkolenterminal op de Maasvlakte van 7 miljoen tot 10 k 15 miljoen ton komt er zeker maar we weten nog niet wanneer, zei ir Van Vlissingen. benoemd, verder ontleent de over heid invloed als een 22 pet. aandeel houder en tenslotte als financier van een vermogenslening van 60 miljoen, vermogenssubsidies van 20 miljoen, een investeringslening van 70 mil joen en een investeringssubsidie van 30 miljoen gulden. Marktherstel Van der Giessen-De Noord (GN) ver wacht in de wat verder gelegen toe komst een zeker marktherstel voor schepen, die de werf kan bouwen, zo staat in het jaarverslag. Of het her stel al in 1981 een feit zal zijn, is niet zeker, maar Van der Giessen-De Noord (GN) is ervan overtuigd „In die omstandigheden, zeker na uit voering van ons investeringsplan, te kunnen concurreren zonder over heidssteun". „Het tot die periode in stand houden van onze onderneming en de daarvan afhankelijke werkge legenheid met inbegrip van het daar in geïnvesteerde vermogen, zullen dan gerechtvaardigd blijken", aldus Van der Giessen-De Noord. Een concrete uitspraak over het in het lopende boekjaar te behalen be drijfsresultaat wordt in het verslag niet gedaan. Van der Giessen-De Noord wijst er echter wel op, dat. gezien de in de huidige markt te boeken orders, het resultaat over het lopende jaar negatief zal zijn. GN is tot half 1979 voorzien van nieuwbouworders. Dit Inclusief de order voor de bouw van een contai nerschip en twee „allesladers" voor rekening van Nedlloyd. Daarnaast heeft ON nog in portefeuille de twee mljnenbestrijdlngsvaartulgen voor de Kon. Marine. Met de bouw daar van wordt in 1979 begonnen. ON heeft problemen bij het aantrekken van ongeschoold personeel, dat men wil opleiden tot polyesterbewerker voor deze schepen. Naast de order voor genoemde twee schepen, be staat de optie op nog eens dertien mijnenbestrijdingsvaartuigen. waar voor ook in het buitenland belang stelling bestaat. Tenslotte is er de eergisteren bekendgemaakte KNSM-order voor de bouw van een containerschip, welk bedrag met deze order, die verliesgevend zal zijn, is gemoeid, wilde ON niet meedelen. Kostendekkend De uitvoering ven <le merlne-op- dracht zal, in tegenstelling tot de andere scheepsbouwopdrachten in portefeuille, kostendekkend zijn. Bij de oplevering van het eerste schip in 1981 mag een bescheiden positieve bijdrage in het resultaat worden ver wacht Het totale verlies voor GN bedroeg vorig Jaar 14,6 miljoen tegen 0,8 mil joen gulden in 1976. Ten gunste van het resultaat kwam o.m. een bedrag van 6,8 miljoen wegens een omzet ting van de door de overheid ver strekte buitengewone achtergestel de leningen in bijzondere achterge stelde leningsbewijzen. Het bedrag aan achtergestelde leningen van de overheid kwam eind 1977 uit op bij na 30 miljoen. Deze leningen zijn rentevrij tot 1981 en moeten daarna in veertien halfjaarlijkse termijnen worden terugbetaald. Inclusief de hierboven genoemde overheidssteun acht GN de financiering van het con cern tot en met 1981 redelijk verze kerd. Daarbij is rekening gehouden met nog zeer aanzienlijke verliezen op de in de komende jaren aan te trekken orders. Aldus het bestuur in een toelichting op het jaarverslag. Een en ander wil niet zeggen dat binnen de bestaande activiteiten geen verdere uitbreiding te verwachten is. OGEM verwacht dat er in het Midden-Oosten nog meer orders zullen loskomen. Het bedrijf voert nog verschillende be sprekingen over orders uit dat ge bied. Het grote woningbouwproject in Saoedi-Arabiê verloopt volgens schema, zei drs. B. J. Udink, voorzit ter van de raad van bestuur. Verder herstel OGEM rekent het lopende jaar op een verder herstel van het rende ment en de vermogensverhoudin gen. Vorig Jaar werd op het eigen vermogen 9,7 procent verdiend, nu hoopt men in ieder geval boven de 10 procent te komen. De omzet nam vorig jaar toe van ƒ3271,1 'min tot 3504,9 min. Het nettoresultaat steeg van 20,6 min tot 27,3 min. Het aantal medewerkers ging om hoog van 21.095 tot 22.081, waarvan 17.326 in Nederland (v.J. 16.714). BIJ de stijging speelde vooral de consoli datie van Schokbeton een belangrij ke rol. De OGEM-actlvlteiten over 1977 zouden een nog aanzienlijk beter re sultaat hebben opgeleverd als de si tuatie op de binnenlandse markt op bepaalde onderdelen niet tot verlie zen had geleld. Zo heeft de OGEM- bouwdivisie in Nederland opnieuw ernstige tegenslag ondervonden. De overeenkomst met de staat over de overdracht van de Nederhorst- WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse Federal Reserve Board (de centrale bank) heeft het bankdiscon- to (de officiële rente) verhoogd van 6,5 tot 7 procent. Dat is het hoogste peil sedert begin 1975. De verhoging van het disconto de rente, die de banken moeten betalen indien zij geld van de centrale bank lenen had tot gevolg dat de dollar op de valutamarkt in New York een sterke stijging te zien gaf, hoewel een ver hoging van het disconto werd ver wacht. Volgens de Federal Reserve Board is het disconto verhoogd om dit meer in overeenstemming te brengen met de reeds door de banken gehanteer de rente. Deze bedraagt bijvoorbeeld voor leningen aan grote cliënten mo menteel 8,25 procent. DEN HAAG (ANP) In alle landen van de Europese Gemeen schap zijn de buitenlandse investeringen sinds 1975 aanzienlijk teruggelopen. De meeste buitenlandse investerin gen komen nog steeds uit de Vere nigde Staten, maar het Amerikaanse aandeel in het totaal van buiten landse investeringen in de negen lan den van de Europese Gemeenschap is verminderd van 48,74 pet in 1972 tot 41,27 pet in 1975. Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Euro pese gemeenschap, meegedeeld in antwoord op vragen van een socialis tisch lid van het Europees Parle ment, de Engelse mevrouw Gwyneth Dunwoody. In 1972 beliepen de directe buiten landse Investeringen in Nederland 539 miljoen Europese Reken-Eenhe den (een rekeneenheid is ongeveer 2,80 gulden); in 1976 was dit cijfer teruggelopen tot 246 miljoen, an 1973 bedroeg het 689 miljoen, in 1974 AMSTERDAM „Hoewel het nog wel enkele maanden kan duren hebben wij goede hoop met de heer Heerema een sluitende regeling te kunnen treffen in verband met zijn belang ln Stevin, wat inmiddels 42 k 43 pet. bedraagt," zo heeft de Raad van Bestuur van Stevin Groep gisteren op een persconferentie verklaard. inzet i.concernomzet nam vorig jaar toe ƒ8,1 tot 8,3 miljard in welke dragen de groep groot- en detail- uidel in consumptiegoederen met 4.9 (was 4,5) miljard omzet het ootste aandeel had. In laatstge- imde groep zit ondermeer de Ma- Stevin heeft bij de heer Heerema veel begrip ontmoet. Belangrijk noemt de raad van bestuur het ver krijgen van rust rondom het aandeel Stevin. „Ook moet worden afgespro ken dat Heerema niet ineens een groot pakket aandelen afstoot aan een partij (b.v. Arabieren) die wij ongewenst achten. Voorts moeten er regels komen betreffende de uitoefe ning van zijn stemrecht," aldus het bestuur. Inmiddels heeft ir Heerema monde ling verzekerd, nu niet in de markt te zijn om nog meer aandelen Stevin te bemachtigen en schriftelijk heeft hij verklaard zijn pakket niet te zullen uitbreiden zonder eerst overleg met het bestuur te plegen. Heerema blijkt drie jaar geleden al begonnen te zijn met de aankoop van aandelen Stevin, zodat hij vóór de jongste emissie al een flink pakket in han den had. Heerema heeft niet ge vraagd om een commissarispost. Geld nodig Stevin zal voor een bedrag van 100 tot 150 min. lang vreemd vermogen moeten aantrekken (dat gebeurt on dershands). Deze kapitaalbehoefte is voor een belangrijk deel het gevolg van de begin dit Jaar bij Rijn-8chel- de-Verolme geplaatste opdracht voor een groot baggerplatform. Het concern zal dit Jaar zo'n 180 min investeren tegen ruim 60 min in het afgelopen jaar. Voorts liet de raad van bestuur we ten te verwachten, dat de omzet dit jaar stabiel zal blijven op een niveau van ƒ1.800 min. De winstvooruit zichten wijzen op een iets hoger re sultaat dan in 1977 (nettowinst 31,2 min) werd behaald. Eind 1977 was voor een totaal van 2,2 miljard aan opdrachten in por tefeuille. Het Midden-Oosten blijft van groot belang voor een groei van het concern. HAL: De Holland-Amerika Lijn verwacht dit Jaar enige verbetering van de resultaten maar als geheel mag voor het concern niet op een positief resultaat worden gerekend, zo blijkt uit het jaarverslag. Het Jaar 1977 is tegen de aanvankelijke ver wachting in teleurstellend verlopen. Het boekjaar is afgesloten met een verlies van 22.4 min waarin begre pen een boekverlies van 7,5 min. Hiervan is een aanzienlijk deel het gevolg van de zeer tegenvallende re sultaten van Ross Company en van het boekverlies dat bij verkoop van deze Ierse werf is geleden. Het nega tieve resultaat vloeit verder in hoofdzaak voort uit het cruise bedrijf en de Big Lift Groep. VAN BERKEL: De omzet steeg het afgelopen Jaar tot 458,7 430,5) min, maar de nettowinst daalde hoofdzakelijk door eenmalige kosten tot 7,1 9,3) min. Het dividend wordt verlaagd tot ƒ7 (ƒ18). Het bedrijf verwacht voor 1978 een ver betering van de resultaten. Deze ver wachting wordt ondersteund door het feit, dat in een aantal landen het laatste kwartaal van 1977 een ople ving te zien gaf, die zich begin 1978 voortzette. NUTRICIA: uit een omzet van 526,8 470,7) min. steeg de winst afgelopen Jaar tot 8,3 (jlfi) min. Het rendement tot het noodzakelijk geachte peil duurt echter langer dan Nutricla had voorzien. Uit de winst zal een onveranderd dividend van 2,80 worden betaald. Intussen is het nodig dat meer dan vorig Jaar in enkele zwakke produktgroepen toch enige volumestijging en marge- verbeteririg te boeken. bedrijven is nog steeds niet uitge voerd. Hoewel OGEM Nederhorst Bouw bestuurlijk heeft gewerkt alsof dit wel het geval was. zijn in de OGEM-cijfers alleen die van de ei gen bedrijven verwerkt. Het bestuur vindt dat de samenvoeging nu zo snel mogelijk moet worden tot stand gebracht. Niets staat dit eigenlijk meer ln de weg. Overigens is het rendement van de Nederhorst-be drijven nog onvoldoende, maar het OGEM-bestuur meent in staat te zijn, na de samenvoeging en sane ring tot een bevredigend rendement voor het geheel te kunnen komen. 813 miljoen, en in 1975 782 miljoen ERE.) Van die 539 miljoen was 264 miljoen afkomstig uit andere landen van de Europese Gemeenschap. De overige investeringen kwamen uit de Vere nigde Staten (148 miljoen), Japan (8 miljoen). Canada (27 miljoen), de an dere landen van OESO (64 miljoen), de zone van China en de SowjetrUnie (1 miljoen) en andere landen (28 mil joen). Het overgrote deel van de buiten landse investeringen in de Europese Gemeenschap ging naar West-Duits- land. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Volgens de voedings bonden FNV heeft de directie van de Heidemij tegen de wil in en zonder medeweten van werknemers en vak bonden een onderdeel van het be drijf proberen te verkopen aan een Westduitse onderneming. Doordat de voedingsbonden de zaak hebben aangekaart, zal de voorgenomen ver koop niet doorgaan en zal niet op nieuw worden geprobeerd het bedrijf te verkopen. Het betrokken bedrijf is het Tech nisch bureau Rheinland in Roer mond, waar 55 mensen werken, en dat veel zaken doet met West-Duits- land. Ondanks toezeggingen dat het bedrijf niet „verduitst" zou worden, bood de Heidemij het te koop aan aan de „Deutsche Gesellschaft für LandeskulturDe aandeelhouders vergadering van dit bedrijf ging 28 februari akkoord met de verkoop, die overigens pas over vijf of tien jaar een feit zou worden. Hoewel de verkoop zal worden teruggedraaid, zullen de bonden niettemin over deze affaire een klacht indienen bij de fusie-codecommissie van de SER (Sociaal-economische raad). ROTTERDAM Het geld dat thans uitgegeven wordt aan de werkloos heid kan veel effectiever worden be steed door het te investeren in de „kwaliteitszorg" van de Nederlandse bedrijven. Alleen op deze wijze kan de concur rentie van de Japanse industrie en de dreigende marktverovering door de Oostbloklanden het hoofd gebo den worden met als gevolg behoud van werkgelegenheid in ons land. Dit zei dr ir B. Veen, voorzitter van het bestuur van de Stichting Kwaliteits dienst Industrie gisteren tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de KDI in Rotterdam. Hij uitte kritiek op het bedrijfsleven dat, ondanks alle waarschuwingen van deskundigen op het gebied van de kwaliteitszorg, nagelaten heeft aandacht te schenken aan dit vol gens hem vitale onderdeel van het bedrijfsbeleid. Het gaat hierbij niet alleen om de kwaliteit van het totale produkt, maar ook om de kwaliteit van het functioneren van de onder neming, de eigen verantwoordelijk heid van de werknemers in het pro- duktieproces en hun inzet. Medewerkers De heer Veen memoreerde, dat de KDI het Nederlandse bedrijfsleven herhaalde malen heeft gewaar schuwd voor de concurrentie van het Japanse bedrijfsleven die de hoogste aandacht besteedt aan de kwaliteits zorg en het motiveren van de mede werkers. „De ondernemingen in Ne derland hebben er nauwelijks op ge reageerd." De voorzitter betreurde het, dat het Nederlandse marktaandeel inmid dels zo sterk is teruggelopen dat terugverovering extra moeilijk zal zijn. „In plaats van in de tijd van economische bloei naar verhouding geringe bedragen te investeren in de kwaliteitszorg, moeten we thans mil jarden besteden om Industrieën te redden en in te krimpen." DEN HAAG De belangrijkste mo gelijkheden om het fosfaatgehalte in het oppervlaktewater terug te bren gen zijn het wegnemen van fosfaten uit wasmiddelen, en de fosfaten van zuiveringsinstallaties. Dat zei minister Tuijnman van ver keer en waterstaat gisteren bij de opening van een waterzuiveringsin stallatie in Oijen, Noord-Brabant. DEN HAAG De Europese Gemeenschap heeft het afgelo pen jaar 1.155.532 ton graan, 148.121 ton melkpoeder, 53.773 ton boterolie en 6.102 ton suiker als voedselhulp naar ontwikke lingslanden gezonden. Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Eu ropese Gemeenschap, meege deeld in antwoord op vragen van bet Belgisch lid van het Euro pees Parlement, de christen-de mocraat Joris Verhaegen. Voor 1977 werd 720.500 ton graan, 105.000 ton melkpoeder, 45.000 ton boterolie en 6.102 ton suiker beschikbaar gesteld. Het programma voor de levering van graan werd voor 67,5 procent uitgevoerd, dat voor melkpoeder voor 28,7 procent, dat voor boter olie voor 38,6 procent en dat voor suiker voor 100 procent. Uit vori ge programma's werd echter nog 669.000 ton graan, 117.989 ton melkpoeder en 36.374 ton boterolie geleverd. Aan gouvernementele en niet- gouvernementele organisaties als Unicef, Unrwa, het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen en de Liga van Rode Kruis-Verenigingen werd het afgelopen jaar 165.000 ton graan, 44.780 ton melkpoeder en 19.720 ton boterolie beschikbaar gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27