HAPPEL WEET VAN NIETS Klein Zwitserland staat voor moeilijke opgave Leiden vooral sterk op tactisch gebied Thurau wint tijdrit in Giro Lucien Muller volgt Rinus Michels op Vermoeidheid gaat rol spelen in Haagse ploeg Sponsor Den Bosch stapt op Ook Zaan '69 Hg VRIJDAG 12 MEI 1978 SPORT Trouw/Kwartet P17-RHS21 door Johan Woldendorp LONDEN Vanmorgen om negen uur meldt bondscoach ad interim Ernst Happel zich op het KNVB-centrum in Zeist. Op een tijdstip dus, dat het ooit voor deze week geprogrammeerde trainingskamp van de Oranje-selectie bijna op zijn eind had moeten zijn. Ruim drie weken voor de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal in Argentinië is de Oostenrijkse trainer einde- 1 lijk in de gelegenheid om zich volledig voor de voetbalbond in te zetten. „Ik had gisteren kunnen komen, maar dan pas op een uur, dat ik in Zeist niets meer te doen zou hebben," aldus Happel. Het Is de vraag in hoeverre de ver antwoordelijke kapitein van het na tionale vlaggeschip exact op de hoogte is van de exclusieve huiselij ke problemen, die zich deze week rond i e 26 overgebleven troetelkin deren van de KNVB hebben afge speeld. Feit is. dat meesterknecht Jan Zwartkruis lange tijd vergeefs heeft geprobeerd om zijn patroon telefonisch te bereiken. Feit is ook. dat Happel zich tot en met woensdag ieder uur van de dag om zijn brood heer Brugge moest bekommeren. Maar om Happel te geloven op zijn woord, dat hij vlak na de Europa Cupfinale in het Londense Wem- bleystadion uitsprak, dat zou al te naïef zijn. Happel. ook toen schuil gaand achter een facade van onver schilligheid. was zonder twijfel beter op de hoogte dan de diplomatiek gekleurde wijsheid: „Ik kan geen oordeel over het gedrag van sommi ge internationals (de spelers van An- derlecht bijvoorbeeld red.) geven, omdat ik niet weet wat er allemaal is gebeurd." Niettemin moet Happel in samen spraak met Zwartkruis zestien spe lers voor de oefenwedstrijd tegen zijn echte werkgever Club Brugge aanwijzen. Het is bekend, morgen middag kruipt de grote wijzer nog dichter naar de twaalf. De laatste fase van de meest chaotische en lachwekkende voorbereiding op een WK-toemooi aller tijden wordt om klokslag vier ingezet. Tekenend voor deze dramatische klucht is, dat er voor de aftrap op een ander vlak nog „misverstanden" uit de weg geruimd moeten worden. Enkele maanden ge leden werd afgesproken, dat de re cette van de vriendschappelijke wedstrijd tegen Brugge in de kas van de Europa Cupfinalist vloeit. Dat was namelijk het gebaar, dat de KNVB wel tegenover Club Brugge moest maken. Maar nu wil het WK- bestuur plotseling over de onkosten- nota onderhandelen Los van dat is het interessant om te weten of het gentleman agreement een wedstrijd tegen Brugge op het programma plaatsen ook nuttige aspecten kent. Natuurlijk, als kam pioen van België en reserve-titelhou der van Europa, is de Happel-équipe een volwaardige tegenstander. Het is alleen de vraag of het door blessures verzwakte elftal na een loodzwaar seizoen nog vooruit te branden valt. Niettemin is het aannemelijk, dat Happel zijn Vlaamse manschappen aanvallend voetbal laat spelen. Het zinde de Oostenrijker niet, dat hij in Londen het accent vanaf het eerste ogenblik op de verdediging moest leggen. „Ik had door het ontbreken van Courant en Lambert geen keus. Ik moest de situatie van minuut tot minuut bekijken. Ook al. omdat Krieger voor de wedstrijd een pijn stillende injectie nodig had, om toch te kunnen voetballen. Wie Club Brugge kent. weet dat dat een aan vallende ploeg is. Ik verhes liever een offensief gespeelde wedstrijd met 3-0 dan dat een nederlaag door een de fensief concept tot 1-0 blijft beperkt. Tegen Liverpool kon van een derge lijke strijdwijze geen sprake zijn, aangezien ik geen echte aanvallers had. Lajos Ku kreeg een plaats, om- 1 at hij een technisch begaafde voet baller is, die in zo'n geval enige lijn in het spel kan brengen." Happel ls een voorstander van het principe spelen en laten spelen. In de Belgische eerste klasse was Brugge met 73 doelpunten overigens niet overdreven veel voor een kampioen de produktlefste ploeg. In verdedi gend opzicht zijn de cijfers evenwel schrikbarend. De zeventien overige clubs scoorden in totaal 48 treffers tegen de toch IJzersterke doelman Birger Jensen. Degene die de achtergronden kent, zal zich daarover niet verbazen. De Deen begon het seizoen allerminst overtuigend. Tijdens het toernooi in Utrecht, de afgelopen zomer, werd hij na een Incident met Happel ge passeerd door Leen Barth. De Neder lander voldeed goed, maar had een weinig alerte verdediging voor zich. Er zou, zo leerden de geruchten, door Eddy Krieger doorgedrongen tot de Oostenrijkse WK-selectie van 22 een complot tegen Barth zijn ge smeed. Happel probeerde daar ach ter te komen door Jensen een keer Van onze sportredactie ZEIST Johan Neeskens is gisteravond in Nederland gear riveerd om zich te kunnen voe gen bij de selectie van het Ne derlands voetbalelftal in Zeist. De komst van de Nederlander die voor het Spaanse Barcelona speelt was lang nogal dubieus omdat hij geplaagd werd door een kniekwetsuur. Uiteindelijk is hij door de artsen speelfit verklaard. Vanmorgen zal hij in Zeist worden onderzocht door bondsarts Frits Kessel. Moeilijker ligt het met PSV'er Adrie van Kraay. Hij heeft aan de laatste wedstrijd tegen Bas- tia een fikse bloeduitstorting in de enkel over gehouden. Het ziet er niet naar uit dat zater dagmiddag voor de wedstrijd te gen Club Brugge een beroep op hem gedaan zal kunnen worden. op te stellen, maar moest die ver meende constatering naar het rijk der fabelen verwijzen. Barth vierde zijn come-back en deed dat goed. totdat een blessure hem tot rust maande. Op dat ogenblik was Jen sen wel in staat om zijn kans te grijpen. Morgenmiddag zal waar schijnlijk blijken, dat het Liverpool niet voor niets moeite kostte om de Brugge-muur te slechten. Ondanks anderhalve tegengoal per competi tiewedstrijd. door ONNO ZELSMAN BARCELONA De opmars naar een nieuwe landstitel, die voor Klein Zwitserland moeiteloos leek te verlopen, is de laatste week wat hortend gegaan. Kampioen zullen de Hagenaars ongetwij feld worden, maar de concentratie leek wat zoek. Gevolg van het feit dat tevens moest worden gedacht aan een ander succes: de Europa Cup voor landskampioenen. In 1977 veroverde Klein Zwitserland voor de eerste keer de nationale titel. Wegens de opzet van de strijd om de Europese beker geeft dat feit recht op deelneming nü. Omdat hockeyclubs doorgaans niet draagkrach tig genoeg zijn voor talrijke reizen, wordt alles in een vierdaags toernooi gespeeld. Dat wil zeggen: er nemen twaalf landskam pioenen deel, maar aangezien het aantal gegadigden veel groter is, worden een reeks voorselecties gespeeld; voor de lager ge plaatsten van het jaar tevoren en voor nieuwkomers. Want al wordt dit al het tiende toernooi, nog steeds stijgt het aantal kandidaten, nu al tot 21. Dat Klein Zwitserland automatisch werd geplaatst, dankt het aan het feit dat de vorige landskampioen Kampong verleden jaar vijfde werd. Voor de Utrechters, die op veel hoger hadden gemikt, een teleurstelling, voor Klein Zwitserland voldoende. Toch niet helemaal. Door die vijfde plaats zijn de huidige representan ten van Nederland niet bepaald gun stig ingedeeld. De kampioenen van België en Wales, Ucle Sport en Swan sea, waarmee ze een poule vormen, kunnen de Hagenaars wel aan. al thans op papier want toernooivech ter Ucle haalde de laatste twee keer de finale. Maar de tegenslag is, dat Klein Zwitserland de eerste speel dag, vrijdag, kan toezien en de dag erna zowel 's morgens om 10 uur als 's middags om 3 uur moet aantre den. En dat het. bij goed succes, op zondag in de halve finales een der allerbesten kan verwachten, het Duitse Rüsselsheim. j Alles bij elkaar genoeg voor Klein i Zwitserland om het nogal overdadi- ge optimisme iets te temperen. Kam- I pong, Tilburg. Laren, Amsterdam en HTCC in grote dagen hebben erva ren hoezeer dit toernooi in sfeer en spel afwijkt van alles wat zich verder presenteert als hockey-evenement. j Klein Zwitserland heeft moordende weken achter de rug. Drie spelers maakten het wereldkampioenschap mee en de totale ploeg speelde liefst negen competitiewedstrijden in min der dan een maand. Zozeer moest voortdurend gedacht worden aan de volgende inspanning op weg naar een nieuwe landstitel, dat „Barcelo- Wanvertoning Duitsers PRAAG Door een gelijkspel (0-0) tegen Oost-Duitsland weet West- Duitsland zich voor een jaar langer verzekerd van een plaats in de A- poule bij het wereldkampioenschap ijshockey. De strijd tussen beide lan den was een volstrekte wanverto ning. zonder doelpunten, zonder straffen en in feite zonder ijshockey. Na acht wedstrijden ziet de stand er in de top-vier die strijden om de titel er als volgt uit: Tsjechoslowakije 8- 16 (50-18), Rusland 8-14 (51-24), Cana da 8-8 (33-31), Zweden 8-8 (36-27). Canada en Zweden zijn daardoor kansloos geworden. STRAFFEN na" erg ver weg leek. Welke gevolgen dat zal hebben, moet nu blijken. De Catalaanse hoofdstad ligt niet naast de deur. Verder in elk geval dan Londen, Brussel, Hamburg, Frankfurt, waar eerdere kampioen schappen werden gespeeld. Toch is het contingent Nederlandse suppor ters groter dan ooit, afgezien van toernooien in eigen land. Voor Nederland is dit Spaanse evenement dan ook uniek. Naast de heren van Klein Zwitserland nemen tevens twee damesteams deel: Am sterdam en Were Dl. Dat heeft twee oorzaken. De eerste is dat Real Polo, de organiserende vereniging, zowel bij de heren als bij de dames een landskampioen bezit en zodoende beide toernooien samen kan doen verspelen. De deelneming van twee Nederland se damesteams nog nooit voorge komen is te danken aan het feit dat Amsterdam de Europese beker mag verdedigen en dat Were Dl vorig jaar landskampioen werd. Twee tra ditionele sportieve rivalen, die al een aantal jaren elkaar de nationale eer betwisten ook ditmaal ziet het er weer naar uit en nu op Europees niveau tegenover elkaar komen te staan. Letterlijk: tegenover elkaar. De da mes tellen acht deelnemende kampi oenen, eveneens na enkele selectie- toernooien voor lager geplaatsten en zijn ingedeeld In twee groepen van vier. De groepswinnaars gaan automatisch over naar de finale. Maar omdat de technische leiding, zeer begrijpelijk, niet graag een eind strijd ziet van twee teams uit een en hetzelfde land, zijn Amsterdam en Were Dl meteen bij elkaar ingedeeld. De andere twee zijn het Ierse Porta- down en het voor eigen publiek spe lende Real Polo, waartegen zij vrij dagmiddag hun eerste wedstrijd moeten spelen. De andere groep: Grossflottbeker (Duitsland), Uccle Sport (België), Slavia (Tsjechoslowa kije) en Edinburgh (Schotland). Het kan best zijn dat de wedstrijd Amsterdam-Were Di zaterdag een stuk voorfinale betekent, die niet alleen de groepswinnaar maar ook de uiteindelijke bekerhouder ople vert. De dames van Amsterdam, drie keer achtereen Europees kampioen, zijn in kracht wat teruggevallen. Marjolijn Bianchi-Gouka: terug bij Amsterdam. Speelsters werden ouder, zijn in kracht teruggevallen, gingen drijven op routine, er kwam een minder ster ke aanvulling. Toch is juist Amsterdam een typi sche toemooivechter gebleken, die zich enorm kan opladen. De tekenen wijzen weer in deze richting. De te rugkeer van Marjolein Bianchi, met haar enorme schotvaardigheid, kan een nieuw succes mede bepalen. Voor Were Di geldt, net als voor Klein Zwitserland, een gebrek aan ervaring in dit bekertoernooi metz'n geheel eigen aspecten en eisen. De Tilburgse meisjes, met nogal wat (oud-)intematlonals, hebben zich evenwel op bijzondere wijze gepre pareerd. Dat bleek op de dag waarop Were Di zuidelijk kampioen werd. Na de beslissende wedstrijd werden feestende supporters met bloemen en al op afstand gehouden: de speel sters moesten eerst oefenen op het nemen van strafballen. Want, zo re deneerde coach Paul Andriessen, dit .benadert de situatie zoals die zich in Barcelona kan voordoen: vermoeide speelsters die voor een extra opgave komen te staan. Pas daarna begon de viering. De zuidelijke kampioen staat op 4 juni weer tegen Amsterdam in de (waar schijnlijke) beslissing om de landsti tel. Nu al wordt gezegd: de club die maandag de Europa Cup verovert moet dan de ander laten winnen. Dan kunnen ze volgend Jaar weer allebei meedoen. Flauwe supporters praat. De speelsters zelf zijn gezonde rivalen genoeg om elke keer weer om de eer te strijden. Al zullen de verlie zers van zaterdag de ander ongetwij feld bij de finale van harte aanmoe digen. DAMMEN Barbara Graas heeft na negen ronden ln de strijd om de Nederlandse titel voor dames een voorsprong van drie punten op Eefje Nleuwenhulzen en Petra Polman. TENNIS Jimmy Connors zal niet kunnen deelnemen aan Wimbledon, hij wordt op dit moment behandeld tegen een virusziekte en zal pas over twee maanden de training kun nen hervatten. KORFBAL In een wedstrijd voor de hoofdklasse won PKC met ft-7 van Ons El- bemest. VOETBAL Wegens het enkele dagen niet verschijnen op de training van de Los Ange les Aztecs Is George Best voor onbepaalde tijd geschorst DEN BOSCH De sponsor van de basketbalclub Den Bosch heeft gisteren bekend ge maakt, het contract met de club niet te willen verlengen. Een opmerkelijke ontwikkeling, ge-- zien het feit, dat sponsor Falcon nog vorig najaar in NOS-Sport bekend had laten maken, dat er een driejarig contract was gete kend. Net als bij Punch blijkt van die mededeling achteraf weinig te kloppen. In de eerste plaats was het be stuur van Den Bosch zelf niet op de hoogte van die ontwikke ling. Alsnog werd een contract ter ondertekening opgestuurd, maar dat kwam niet terug, om dat, volgens de heer Scheeren van de sponsor een éénjarige verbintenis in de plaats van een driejarige was afgesproken. Uit eindelijk wisten beide partijen tot een compromis te komen, waarbij de sponsor voor drie jaar een overeenkomt aanging en de club, buiten medeweten van de Nederlandse basketbal Bond een brief schreef, die de sponsor de vrijheid gaf de over eenkomst na twee jaar te beëin digen. Kort daarna werd de heer Scheeren ontslagen en kwam de nieuwe directie met de medede ling, dat deze nooit tot onderte kenen bevoegd was geweest en dat het bedrijf zich niet aan het contract gebonden achtte. Her nieuwde onderhandelingen leidden tenslotte tot een over eenkomst voor één jaar met een optie voor de volgende twee jaar. Van die optie blijkt de sponsor nu geen gebruik te wil len maken. ZAANDAM De eredivisievol leybalvereniging Zaan '69 is gis teren ook zijn sponsor kwijtge raakt. Directeur Axel Hinze van sponsor Interlance liet weten dat de overeenkomst op 1 juni eindigt. Axel Hinze is tot dat besluit gekomen naar aanleiding van het rapport van de commissie Sportsponsoring en Media waarin de media wordt aanbevo len de naam van de sponsors vrijwel niet meer te gebruiken. De Leidse coach Henny Blom: „Wat heeft het voor zin kampioen te worden zonder publiek?" door Bob Lieshout LEIDEN Er zitten meer toeschouwers op de tribune dan Amstelveen in een heel seizoen gehad heeft, wanneer woensdag avond de spelers van BS Leiden aan hun laatste training voor de finale van de Play-offs beginnen. Het wordt geen zware training. De spelers schieten wat. maken de spieren los, terwijl trainer- coach Henny Blom de spelers die donderdagavond wellicht in het veld zullen komen één voor één onder handen neemt. Slechts Mitchell Plaat, net hersteld van een griepaanval, wordt uitge breid getest. Er hangt een vrolijke, enigszins giechelige sfeer. Vooral Sid Bruinsma en Harry Kip hebben het erg gezellig. Bruinsma toont Kip een aantal spectaculaire dunks uit zijn arsenaal en wanneer Kip deze, ondanks zijn grotere lengte, niet weet na te doen leidt dat tot de nodige hilariteit, hetgeen Blom noopt, de enige keer die avond overigens, corrigerend op te treden. Op een basket naast het veld, in een poging er toch nog bij te horen, staat Hans van Rooden, de speler die spe ciaal voor play-offs uit de Verenig! e Staten werd teruggehaald, met de linkervoet in het loopgips, wat te schieten. Echt van harte gaat het niet. De Jonge supporters lopen rond en vragen de spelers om handteke ningen. Tijdens het partijtje waarin de verschillende spelletjes tegen man-to-man zone-verdedigingen nog eens worden doorgenomen, worden goede acties van de spelers door de toeschouwers met applaus beloond. De training eindigt met het schieten van strafworpen, waarbij Henny Blom het opneemt tegen Harry Kip, en verrassend gezien zijn reputatie als strafworpen-specialist, van Kip verliest. Nadat Blom, samen met zijn assis tent Ben van Cleef, de ballen en de baskets heeft opgeruimd, is er tijd voor een gesprek in de kantine van de sporthal over de kansen van BS Leiden in de finale van de play-offs. Hoe opmerkelijk ook de uitschake ling van Donar in twee wedstrijden door Leiden de grootste verrassing van de eerste ronde van de play-offs was natuurlijk de overwinning van Punch op Den Bosch, of had Henny Blom dat wel verwacht? „Ik had het niet verwacht, maar er natuurlijk wel rekening mee gehou den. Ik ben er niet rouwig om. want het spel van Punch ligt ons wel. We hebben in de competitie vier keer makkelijk van ze gewonnen. Beide ploegen spelen hetzelfde basketbal. Tempo is voor beiden het sterkste wapen en tot nu toe hebben wij altijd het tempo kunnen overnemen en het spel kunnen dicteren. Boven dien is Lelden de laatste weken, tij dens de voorbereiding op de play offs tactisch sterk gegroeid." ZEIST Door de korte arbeidsperi- ode van vorige week (Koninginnedag en Hemelvaart) heeft de tuchtcom- missie van de KNVB recht gespro ken over twee speeldagen. De straf fen zijn: kpelrn: Met Ingang van 7 mei W Meyers te&sei een duel onvoorwaardelijk plus een koele van 100.- J Seegers (Heerenveeni een duel onvoorwaardelijk plus een boete van 75.-. A Roosenburg <Cambuuri twee duels onvoor- »«ardelijk plus een boete van ƒ75.- W Tem ming tCambuuri een duel voorwaardelijk met wn woeftijd van een Jaar plus een boete van 100,- Met ingang van 14 mei: J BaudewIJn (FC Vlaardlngem twee du-U onvoorwaarvleUja plus (en boete van 100.- BARCELONA Nicl Helenio Herrera, de vroegere slavendrijver van AC Milan, maar de Franse ex-international Lucien Muller, speler van Reims, wordt de nieuwe trainer van Barcelona, de Spaanse bekerwinnaar. Muller wordt daarmee de opvolger van Rinus Michels, die samen met Johan Cruijff de Spaanse club gaat verlaten. Het Spaanse sportdagblad „As" maakte echter bekend dat Cruijff opnieuw in onderhandeling was met de New York Cosmos, de club waar ook Beckenbauer voor speelt en dat Cruijff reeds een contrart voor tien wedstrijden had geaccepteerd. PISTOIA De Westduitser Dietrich Thurau heeft de vierde etappe van de Ronde van Italië, een tijdrit over 25 kilometer van Larciano naar Pstoia, gewonnen. Hij maakte een tijd van 31 minuten en 28 seconden, hetgeen een gemiddelde snelheid is van 47,650 kilometer per uur. De Italiaanse wereldkampioen op de weg Francesco Moser werd tweede in 31,35 en de Noor Knud Knudsen eindigde als derde in 31,38. DE Belg Johan de Muynck werd zesde en behield de leiding in het algemeen klassement. Roy Schuiten bezette met 32,36 de negende plaats ln deze rit tegen het uurwerk. VM eupp«:l. Dietrich Thurau (w<fl) de 25 km ln 31 minuten en 78 seconden, 2. Francesco Moser (Ita) 31.35.3 Knud Knudsen (Noo) 31.38.4. Roger de Vlaemlnck (Bel) 31.53. 5 Oluseppe Saronni (Ita) 32.05. 6. De Muynck (Bel) 32.12. 7. Vlsentlni (Ita) 32.27. 8. Beertogllo (Ita) 32,27. 9. Schuiten (Ned) 32.36. 10. Battaglln :Ita) 32.41. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. De Muynck (Bel.) 15 uur 13 minuten en 47 seconden 2 Thurau (WD1.) op 8 seconden. 3. Moser (Ita) op 0 15.4 Knudsen (NOO) op 0.18.5. De Vlaemlnck Bel.) op 0.33. 6 Saronni (Ita.) op 0 45, 7 VlaenU- al (Ita.) op 0.57.8. BertogUo (Ita.) op 1 minuut en 1 seconden. 9 BattagUn (Ita.) op UI, 10. Jo- ïansson (Zwe.) op 1.26. RONDE VAN SPANJE De Spanjaard Vicente Belda heeft de zestiende etappe van de Ronde van Spanje, een rit over 208 kilome ter van Miranda de Ebro naar Ampu- ero, gewonnen. Hij maakte een tijd van 6 uur. 49 minuten en 21 secon den. De Italiaan Giuseppe Passuello werd tweede en de Belg Willy Spran- gers derde. De Fransman Bernard Hinault be hield de leiding in het algemeen klas sement. Zestiende etappe: 1. Vicente Belda (Spa) 6 uur. 49 minuten en 21 seconden. 2. Oluseppe Passuel lo (Ita, op 1.06.3. WUly 8prangers (Bel) op 2.13.4. Gonzalo AJa (Spa) op 2.48.5. Domingo Pemrena <8pa) z.L. 6. Felix Perez (Spaop 3.46.7. Bernard Qulflen (Tra) x.t RONDE VAN MIDDEN-NE DERLAND Met zijn overwinning in Ronde van Midden-Nederland bewees Frits Pi- rard eens te meer dat hij best een goed beroepsrenner kan zijn. De 23- Jarige geblokte Bredanaar is daar zonder meer geschikt voor. Hij heeft niet alleen een sterk lichaam, maar bezit ook een uitstekend koersin- zicht. Deze beide eigenschappen hielpen hem gisteren aan de overwinning in de midweekse klassieker. Het was zijn achtste dit seizoen, zijn tweede in een grote koers na de Grote Prijs van Essex in Engeland. Tijd voor de overstap naar de profs? „Ik wil best." zei Plrard in stadion Galgenwaard. „Ik zit eigenlijk te wachten op een telefoontje uit Frankrijk van de ploeg van Joop Zoetemelk en Leo van Vliet." Het is voor Pirard te hopen dat het telefoongesprek niet te lang meer uitblijft, anders dreigt hij te verzanden in het korps „be jaarde" amateurs, dat weliswaar in Nederland toonaangevend is. maar in welk milieu slechts achteruitgang te constateren is. Op 23-Jarige leeftijd kon hij nog met jeugdige frisheid twee vaandeldra gers uit die categorie: Frits 8chür (28) en Ad Tak (26) verslaan. De „eeuwige" amateurs Schür en Tak waren Pirards medevluchters in de finale van een vlakke koers, die de eerste 158 kilometers alleen een har de temposlag was. Ruimte voor ont snappingen was er gewoon niet. De wedstrijd begon pas in Renswou- de na 123 kilometer. Tien sterken vormden een vluchtgroep. tien even sterken brachten de aansluiting tot stand. De rest van het inmiddels sterk uitgedunde veld was verslagen. De finale werd ingeluid door Arie Hassink, de routinier uit de ploeg van Herman Krott. De winnaar van de laatste Olympla's Ronde zag Tak goed volgen en even later ook nog het vijftal Baadjou. Plrard. Schür, Boom en De Nijs aansluiten. Has sink wilde echter meer. Hij demar reerde opnieuw, maar werd ander maal ingelopen. Juist dat moment koos Pirard om toe te slaan. Zijn ploegmakker had de kopgroep ver moeid. Pirards demarrage, zes kilo meter voor Utrecht, werd dan ook alleen beantwoord door Schür en Tak. Pirard waande zich onmiddel lijk winnaar. „Ik wist dat ik de snel ste zou zijn als het op een eindsprint zou aankomen." De Bredanaar deed het anders en mooier. Bij het binnen rijden van het stadion versnelde hij opnieuw en reed hij zijn medevluch ters op tien meter achterstand. Zo bewees hij rijp te zijn voor het harde prof milieu. 1 Frita Plrard (Breda) 186 Icm in 4.16 28; 2. TrtU 8chür (Dldami z t3 Ad Tak (Oud-Oastcli z t 4 Jan de NI Ja (Adam) op 25 sec5 Ane Ha-wUik (Noede) z.t; 6. Henk Boom (Dordrecht) z.t7 Jo Baadjou (SltUrd) z.t.; 8. Wlm Lug ten burg (Zuid laren) op 55 «cc 9 Oerrle Möhlmann (Beekber gen) z.L; 10. Plet Maas (Huybergcni z t. LEIDEN In de eerste finale wed strijd voor de Nederlandse basketbal- titel won Leiden gisteravond in een matige wedstrijd met 95-86 van Punch Punch heeft een sterke ploeg, steu nend op de inbreng van Billy Taylor, Jimmy Woudstra en Jan Sikking, die. zoals Den Bosch gemerkt heeft, bijkans onverslaanbaar ls, wanneer Rudy Jackson en Toon van Helfte- ren de geest hebben. Hoe denkt Hen ny Blom Jackson In toom te kunnen houden? Mag Toon van Helfteren van hem rustig aanleggen? Jackson schijnt in vorm te zijn, maar lk zal in de verdediging niet extra op hem letten. Hij heeft name lijk één zwakke plek. Hij doet in de eerste minuten erg veel maar kan dat conditioneel niet volhouden. Door mijn centers de break mee te laten lopen wordt Jackson conditio neel gesloopt. Dat heeft de voor gaande vier wedstrijden ook ge werkt. Van Helfteren mag voor mij in het begin schieten. Zijn verdedi ger valt terug. Pas wanneer blijkt dat hij op schot is, zal ik een speler op hem zetten. Maar zij vormen niet mijn probleem. Dat is Billy Taylor. Hij is een speler die binnen vijf mi nuten vijftien punten kan maken; wanneer Punch in de problemen komt. houdt hij de ploeg in de race. Gelukkig heb ik in Mitchell Plaat en Sid Bruinsma twee van dergelijke spelers. Nee, Collins ls niet zo'n spe ler. Collins is een killer, degene die het karwei afmaakt, als de tegen stander op instorten staat. Hij heeft nog het meeste weg van Johan Cruijff. Ook hij houdt constant twee verdedigers bezig, waardoor de ga ten vallen waarvan ander spelers kunnen profiteren. HIJ is dan wel de topscorer, maar ook een teamspeler, die niet Jaloers ls. wanneer de ande ren van zijn uitschakeling profi teren." Leiden speelt de eerste thuiswed strijd in de Groenoordhal en de tweede in de Ahoy'-hal. Andermaal wordt het voordeel van de bekend heid met de eigen omgeving opgege ven voor een groot aantal toeschou wers. Is dat niet erg riskant? Ten slotte ging het ln de tweede wed strijd tegen Donar bijna mis. „Ja. ik heb weer voor het publiek gekozen. Het was deze keer echter niet zo een moeilijke beslissing als tegen Donar Tenslotte lag daar de moeilijkheidsfactor theoretisch ho ger. In de 5 mei-hal heb ik honderd procent kans, in de Groenoordhal tachtig, maar dat risico neem ik. Ik weet, wat het is voor twintig man publiek te spelen en dat heeft zeker ln mijn beslissing meegespeeld. Het belangrijkste argument is dat het publiek er recht op heeft onze wed strijden te zien. Wat heeft het voor zin om kampioen te worden zonder publiek? Het kan ons het kampioen schap kosten, maar als het mis gaat, zal lk nooit zeuren overeen onbeken de hal en zo. Ik wil niet dezelfde grote fout als het betaald voetbal maken: het negeren van het pu bliek Henny Blom heeft dit seizoen al de nodige voorspellingen gedaan die la ter uitkwamen. Kan hij vertellen, wie kampioen van Nederland wordt? „Tegen Den Bosch zouden het twee wedstrijden geweest zijn. Tegen Punch zouden het er ook drie kun nen worden doordat we nu favoriet zijn. We winnen thuis en dan wordt het waarschijnlijk moeilijk de spe lers voor de wedstrijd van zaterdag weer met belde benen op de grond te krijgen, maar Lelden wordt kam pioen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21