Economie groeit minder Fijn op reis gaan. En alles perfect geregeld hebben. Wij helpen. ABN Bank Albeda in conflict met kabinet Dreiging guillotine inzet van kort geding RAF-leden mogelijk niet hier berecht Vooru een vraag1 Burgemeester breekt met ambtenaren Grote gevolgen voor bezuinigingen 'DA-fractie tegen kwijtschelding van schuld casino's Henry Kissinger naar Rotterdam CD A-lijsttrekkers ongerust na uitspraken Van Agt 13itnpeUjttt9 Staatscourant met onderscheidingen Protest in Vianen tegen sluipverkeer Raadsman tracht uitlevering Fransman te voorkomen 5 K3NDERDAG 11 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DIEPENVEEN De burgemees ter van de gemeente Diepenveen (bij Deventer), mr S. Crommelin, heeft zijn ambtenaren laten we ten dat hij alle persoonlijke ban den met hen heeft verbroken en dat hij in het vervolg slechts op zakelijke gronden met hen wil omgaan. Via zijn gemeentesecretaris heeft hij het nog geen twintig man ster ke gemeentepersoneel laten we ten dat hij van relaties in het persoonlijke vlak niet meer ge diend is. omdat „hun demonstra tieve aanwezigheid tijdens een raadsvergadering hem ten diep ste heeft gegriefd." Het conflict schuilt in de raads vergadering van 20 april j.l. over de op handen zijnde restauratie van het gemeentehuis (een oud landhuis in Schalkhaar, één van de vier kerkdorpen waaruit Die penveen bestaat). Burgemeester Crommelin vertolkte toen een minderheidsstandpunt, dat noch door zijn twee wethouders, noch door zijn ambtenaren werd ge deeld. De meerderheid besloot tot een aanbouw aan het gerestau reerde gemeentehuis, waarin een aantal gemeentelijke diensten kan worden ondergebracht, die nu nog in dependances gehuis vest zijn. De burgemeester wilde dat naar de behoefte daartoe eerst een onderzoek zou plaats vinden. Namens het gemeentepersoneel zei een woordvoerder ons gisteren verbaasd te zijn over de houding van de heer Crommelin. die al twintig jaar burgemeester van Diepenveen is. Zonder uitzonde ring heeft hij de ambtenaren mee gedeeld zelfs niet meer te willen delen in tractaties van jarige ambtenaren. Evenmin stelt hij er prijs op door zijngambtenaren te worden gefeliciteerd, wanneer hij zelf op 23 mei jarig is. In het verleden hebben zich, volgens de woordvoerder van het gemeente- personeel. nooit eerder dergelijke conflicten voorgedaan. Ook was volgens hem de massale belang stelling tijdens de bewuste raads vergadering van 20 april „meer belangstellend dan demonstra tief". Van onze sociaal economische redactie )EN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer jevestigd dat voor de komende jaren moet worden uitgegaan van gemiddeld drie procent ?conomische groei per jaar, in plaats van de 3,75 procent waarmee tot nu toe werd gerekend. Dit ïieuwe cijfer heeft omvangrijke gevolgen voor de bezuinigingsoperatie. let PvdA-Kamerlid Duisenberg zei forig jaar juni als minister van finan- iën in een toespraak in Leiden dat en kwart procent minder.economi- che groei betekent dat tussen nu en 1981 vier miljard gulden méér bezui nigd zou moeten worden. Een bijstel ling van driekwart procent van de groeinorm vergt dat twaalf extra be zuinigingen. bovenop de vier miljard die volgens Duisenberg vorig jaar in elk geval nog bezuinigd moes- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als de in Nederland gedetineerde RAF-leden Christof Wackernagel (26) en Gert Schneider (29) aan West- Duitsland worden uitgeleverd, zullen zij niet in Nederland wor den berecht wegens poging tot doodslag op drie Amsterdamse politiemannen. Dit delict zal in dat geval waarschijnlijk wel door de Westduitse justitie ten laste worden gelegd. Volgens de Amsterdamse officier van justitie mr. H. E. van Renesse. die dit gisteren meedeelde, sluimert de Nederlandse strafzaak tegen Wac kernagel en Schneider, zolang nog ;een beslissing is genomen over hun uitlevering en hun verzoek om als vluchteling erkend te worden. In bei dé gévallen is de beslissing aan de minister van justitie. Met betrekking tot het asielverzoek staat beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State open. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De CDA-fractie in de Ëeede Kamer heeft „ernstige be- ikingen" tegen kwijtschelding de 40 miljoen gulden belasting schuld van de casino's. Dit stand punt zal de fractie zonodig vandaag in een motie neerleggen in het inter pellatie-debat dat van PvdA-zijde is aangespannen over de belastingzaak van de casino's. De CDA-fractie heeft gisteravónd lang vergaderd over deze kwestie. De meningen liepen ver uiteen. Een deel Ivan de fractie, voornamelijk de pro- jltestants-christelijke Kamerleden «(ARP. CHU) waren vierkant tegen «kwijtschelding van de schuld. Een gander deel. vooral katholieken (KVP). vonden dit wel een goede oplossing. Uiteindelijk werd het compromis dat de regering erop zou worden gewezen dat kwijtschelding ongewenst wordt geacht door het CDA, maar dat de fractie niet de regering op voorhand zal willen dwingen een voorstel tot kwijtschel ding in te dienen. De casino's zijn indertijd mogelijk geworden door een wetswijziging op initiatief van KVP en WD, ARP en CHU hebben zich tot het laatst tegen deze wetswijziging' verzet. De beslissing van de minister wordt binnenkort verwacht, nu de Hoge Raad. in navolging van de reöhtbank in Den Haag. uitlevering van Wac kernagel en Schneider toelaatbaar heeft geacht. Een voor de beide RAF-leden negatieve beslissing kan niet meer door de Raad van State ongedaan worden gemaakt, omdat de rechter zich daarover al heeft uitgesproken. Waar dit met betrek king tot het verzoek óm asiel niet het geval is. kan wel een beroep op de Raad van State worden gedaan. Wackernagel en Schneider werden op 10 november 1977 in Amsterdam gearresteerd na een vuurgevecht met de politie, waarbij zij op drie politiemannen schoten en een hand granaat wierpen. West-Duitsland heeft mede op grond van deze schiet partij. hoewel die zich in Nederland heeft afgespeeld, om uitlevering van de twee RAF-leden gevraagd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De oud-minister van buitenlandse zaken van de Vere nigde Staten, dr. Henry Kissinger, zal op 25 september in de Rotter damse Doelen een lezing houden met als thema: De volgende 25 jaar. een mondiaal perspectief. De heer Kissinger komt naar Rotterdam op uitnodiging van de directie van het Groothandelsgebouw, welk gebouw dit jaar het 25-jarig bestaan viert. Kissinger maakt in september een reis langs enkele Europese landen. Volgens de directie van het Groot handelsgebouw betekent de komst van Kissinger een erkenning van het feit dat het Groothandelsgebouw in de loop der jaren is uitgegroeid tot een internationaal handelscentrum. ten worden. De minister ging hierbij ervan uit dat de lonen niet extra gematigd zouden worden. Gebeurt dat wel dan zouden de extra bezuini gingen tot 1981 teruggebracht kun nen worden tot één miljard per kwart procent minder economische groei, dus drie miljard extra wanneer de groeinorm wordt verlaagd van 3,75 naar 3 procent gemiddeld per jaar. Concurrentie In de Kamer zei minister Van Aar denne gisteren dat door de lagere groeinorm de bezuinigingsoperatie, zoals die door het vorige kabinet op stapel was gezet, „niet de effecten zal hebben die ervan verwacht konden worden." Er zijn nu op andere terrei nen inspanningen nodig. Voor de mi nister staat voorop dat de concur rentiekracht van het Nederlandse bedrijfsleven hersteld moet worden. Drs Van Aardenne wil daarbij niet de weg bewandelen van afscherming van de eigen markt voor produkten uit het buitenland. Premier Van Agt heeft gisteren de Tweede Kamer laten weten dat de bezuinigingsnota volgens plan half juni tegemoet kan worden gezien. De Tweede kamer kan hierover dan nog vóór het zomerreces debatteren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De CDA-lijsttrekkers in de Haagse regio hebben bij hun partijgenoot, minister-president Van Agt. ongerust aan de bel getrokken naar aanleiding van diens uitspra ken over eventuele bezuinigings maatregelen. De CDA-ers willen op zo kort mogelijke termijn een onder houd met de premier. Het initiatief tot het versturen van het ongeruste telegram is genomen door de CDA-lijsttrekkers van Den Haag en Zoetermeer, W. du Chati- nier en mevr. H. van Leeuwen. Deze beide oud-kamerleden hebben de steun verkregen van hun collega lijsttrekkers uit Rijswijk (J. Kor- tink). Voorburg (J. L. Bergen). J. C. van Erp (Leidschendam). Nootdorp (A. G. van der Sande) en Wassenaar (H. J. Otte). Volgens de Haagse CDA-er Du Cha- tinier heeft Van Agt met zijn uitspra ken begin deze week in Harderwijk „een hoop onrust gezaaid onder de ambtenaren". Hij meent dat de rechtspositie van de ambtenaren aangetast kan worden, wanneer de bezuinigingen inderdaad uitgevoerd worden. „Maar ik vraag mij af of die onrust nodig is. Wij hebben er begrip voor dat er bezuinigd moet worden. Maar begin niet met dergelijke uit spraken. voordat het kabinet een duidelijk besluit genomen heeft", al dus Du Chatinier. „Het gaat om din gen die niet zo plezierig zijn. Het betreft ambtenaren, die al extra ge pakt worden door de voorgenomen plannen om rijksdiensten naar het Noorden te verplaatsen." Bij de ABN kunt u niet alleen een prima vakantie boeken, u kunt er ook alles regelen om die vakantie werkelijk onbezorgd te maken. Zo zijn er natuurlijk ABN Reisverzekeringen met zeer bescheiden dagpremies van f 1,-tot f2,- per persoon. U kunt allerlei extra's meeverzekeren als u wilt. En dan de vragen over reisgeld? Wat voor cheques of vreemd geld moet u meenemen naar het land van bestemming? Waaraan moet u in bepaalde landen in het bijzonder denken? Uw ABN-kantoor helpt u alles op tijd in orde te maken en geeft u enige nuttige wenken mee. Die staan in de folder: 'Al uw reiszaken vlot geregeld'. Stuur mij de folder 'Al uw reiszaken vlot geregeld' Dhr./Mevr.: -Tel.: - Plaats: Ik heb een rekening bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd.O.D. 50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam. I Vervolg van pagina I (de meerderheidsuitspraak van 21 april) bijzonder, omdat een dergelij ke constructie (directeur mag verga deringen bijwonen en toespreken) politiek gezien kan worden als terug komen op het zelfstandige karakter van de ondernemingsraad, en boven dien de overlegprocedure mijns in ziens nodeloos ingewikkeld maakt. Ook het VNO (grootste werkgevers verbond) heeft te kennen gegeven niet te hechten aan een dergelijke constructie." Albeda besluit zijn brief met: „Ik zou er dan ook nog maals met kracht voor willen pleiten dat geen beslissing in de bovenbe doelde zin wordt genomen." Vanuit de rechtervleugel in de rege ringscoalitie van CDA en WD is al kritiek geuit op de rol van minister Albeda in het kabinet. Vorige week schreef de Nijmeegse KVP-hoogle- raar Duynstee in een krant dat Albe da, net als vroeger Den Uyl, zijn standpunt niet laat afhangen van de redelijke discussie in het kabinet, maar van wat de vakbeweging ervan vindt. Duynstee vond zelfs dat Albe da zou moeten aftreden. Goede relatie FNV-voorzitter Kok noemde vorige week in een radiodebat met minister Albeda vier punten waaraan het wetsontwerp voor de nieuwe onder nemingsraden zou moeten voldoen: De directie mag geen deel meer uitmaken van de ondernemingsraad. De vraag wie de verplichte over legvergaderingen van raad met di rectie mag voorzitten, moet worden overgelaten aan de ondernemingen zelf. De raad moet in beroep kunnen gaan bij de rechter tegen elke beslis sing van de directie in zaken waarin de ondernemingsraad bevoegdheid heeft. De bevoegdheden van de raad moeten worden uitgebreid zoals was voorgesteld in het oude wetsontwerp van Boersma. Het wetsontwerp, zoals het morgen in de ministerraad op tafel komt. geeft de FNV-voorcitter alleen op het laatste punt bevoegdheden zijn zin. Inzake het eerste punt directie niet in ondernemingsraad ligt er nog het conflict tussen Albeda en de rest van het kabinet. Inzake het tweede punt bepaalt het wetsont werp dat de directeur de overlegver gadering voorzit tenzij hij zelf zulks niet wenst. Het beroepsrecht der de punt wil het nieuwe wetsont werp niet toestaan voor benoemin gen van directieleden. Albeda contra CNV Opmerkelijk is dat Albeda's stand punt nu dicht ligt bij dat van de FNV en ver van dat van het CNV. de christelijke vakcentrale waarmee Al beda steeds nauw verbonden is ge weest en waarvoor hij een aantal jaren heeft gewerkt. Het CNV vindt de ondernemingsraad een orgaan van de onderneming als samenwer kingsverband van mensen, en meent daarom dat de directeur volwaardig lid van de raad moet blijven, zij het niet automatisch als voorzitter. Vorige week zei Albeda in het radio debat dat het CNV nog te weinig gevoel heeft voor de zelfstandigheid van de ondernemingsraad. Albeda verwees naar onderzoek van prof Mulder van de stichting bedrijfskun de waar Albeda zelf ook hoogleraar was tot hij minister werd. Daaruit blijkt dat de directeur in de raad licht een overwicht krijgt door zijn meerdere deskundigheid en informa tie. „Ik dacht vroeger ook wel anders over de verzelfstandiging van de on dernemingsraad." aldus dr Albeda (AOVERTENTIE) de Nederlandse Likeur van 'n DE KUYPER-product Het wetsontwerp voor nieuwe onder nemingsraden is een van de vier maatschappijhervormde voorstellen die het kabinet-Van Agt aantrof in de erfenis van het kabinet-Den Uyl. AMSTERDAM - Bij het vermelden in onze krant van de mogelijkheid om de buitengewone staatscourant van 28 april, waarin de koninklijke onderscheidingen vermeld werden, te bestellen blijkt een fout gemaakt te zijn. Het gironummer waarop 1,80 gestort moet worden was ver keerd. Gestort moet worden op giro 425300 ten name van Staatsuitgeve rij en Drukkerijbedrijf te Den Haag. met vermelding 'voor staatscourant 28 april met onderscheidingen'. Onze verontschuldigingen voor mogelijk ongerief. VIANEN Enkele inwoners van Vi anen hebben gistermorgen actie ge voerd tegen het sluipverkeer in deze plaats. Met vier vrachtwagens werd de Lekdijk afgesloten om te verhin deren dat auto's deze weg gebruiken om de files te ontlopen voor de Lek- brug bij Vianen en Lexmond. De blokkade werd even voor negen uur opgeheven; tegen de vier vrachtwa genchauffeurs is proces-verbaal op gemaakt. De actie van gisteren werd niet ge voerd door een onlangs door de acht politieke partijen in Vianen opge richt actiecomité, dat van de over heid maatregelen eist om het sluip verkeer tegen te gaan en dat aan dringt op bespoediging van de aan leg van de nieuwe verbinding Lex- mond-Vianen-Utrecht en directe as faltering van de nieuwe rijksweg 27 tussen Lexmond en Vianen. Minister Tuynman (verkeer en waterstaat) heeft gisteren gezegd dat de aanbe steding van rijksweg 27 nog deze maand zal plaatsvinden. Dat bete kent dat de weg eind 1979 gereed is. Volgens de minister is het uit ver keerstechnisch oogpunt niet moge lijk eerder tot een oplossing te ko men, zoals het actiecomité eist. Een daarvan, de wet investeringsre kening. is thans in behandeling bij het parlement. Een tweede, de grondpolitiek. waarop het kabinet- Den Uyl is gevallen, is door het kabi net-Van Agt nog niet opgevat. De overige twee ondernemingsraden en vermogensaanwas-deling beho ren tot het terrein van minister Albe da van sociale zaken, en hebben bei de al aanleiding gegeven tot span ning in het kabinet-Van Agt, (ADVERTENTIE) wie 't eerst een eekhoorn ziet vragen 4.999 fietsenmakers „Vindt u echt dat er meer zout in moet? Mijn sokken worden echt niet schoner van zout." (ADVERTENTIE) Dat Nilfisk schoon maakmachines kunnen meehelpen aan een nog efficiëntere Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/DEN HAAG In een uiterste poging het leven van de 26-jarige Fransman Stéphane Viaux-Peccate te sparen, zal de Rotterdamse advocaat mr. W. L. Nouwen in een kort geding tegen de staat eisen dat zijn cliënt niet aan Frankrijk wordt uitgeleverd. Het geding dient dinsdag voor de president van de rechtbank in Den Haag. De staatssecretaris van justi tie, mevrouw mr. E. A. Haars, heeft besloten de van moord verdachte Fransman uit te leveren, nadat naar haar me ning voldoende waarborgen waren gegeven dat een moge lijke doodstraf niet ten uit voer zal worden gelegd. De raadsman, die eraan twijfelt of de garanties toereikend zijn. heeft de Raad van State tevergeefs gevraagd de uitle vering op te schorten Gisteren heeft de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State zich niet ontvankelijk verklaard, omdat de rechter zich al over de toelaatbaarheid van de uitlevering heeft uitgespro ken. Volgens de raadsman werd dit argument gisteren voor het eerst in een zogehe ten AROB-procedure gehan teerd. Over de toelaatbaarheid van de uitlevering is geoordeeld door achtereenvolgens de rechtbank in Groningen en. in cassatie, de Hoge Raad Beide colleges konden, an ders dan de staatssecretaris, de mogelijkheid dat de Fransman ter dood zal wor den gebracht, niet in hun overwegingen betrekken Garantie Nadat de Hoge Raad uit spraak had gedaan, heeft het ministerie van justitie de Franse regering gevraagd te garanderen dat na een even tuele veroordeling tot de doodstraf gratie wordt ver leend. Bij honorering van een gratieverzoek, door de Fran se president, wordt de dood straf in gevangenisstraf omgezet. Volgens het ministerie van justitie kan Frankrijk de kans dat de doodstraf wordt voltrokken, niet volledig uit sluiten De grootst mogelijke garantie zou hierin bestaan dat de Franse regering toe zegt de president van Frank rijk te zullen adviseren de doodstraf, zo die wordt opge legd. niet ten uitvoer te laten brengen Volgens de raadsman van Peccate is het hem niet be kend welke garantie Frank rijk in dit geval heeft gege ven Naar zijn zeggen heeft hij slechts te horen gekregen „dat uit de toezegging van de Franse regering voldoende waarborgen voortvloeien voor de verwachting dat de doodstraf niet ten uitvoer zal worden gelegd". Gelet op de omstandigheden dat Frankrijk juryrecht spraak kent en dat de Franse president niet ter verant woording kan worden geroe pen als hij besluit geen gratie te verlenen, vreest de verde diger van Peccate dat de dreiging van de guillotine door de toegezegde garanties geenszins is weggenomen Zijn client is er naar zijn zeg gen van overtuigd dat zijn laatste uur heeft geslagen, wanneer hij over de grens wordt gezet Peccate wordt door Frank rijk verdacht van moord op twee politiemannen, ge pleegd bij een bankoverval in de Ardèche in augustus vorig jaar. Hij werd later in Gro- ningen aangehouden, toen de politie naar voortvluchtige RAF-leden zocht Herziening Als Peccate toch wordt uitge leverd. Is het volgens zijn raadsman zaak dat het met Frankrijk gesloten uitleve ringsverdrag wordt herzien Dat verdrag, gesloten in 1895. - bevat geen ultzonderlngsbe- paling die betrekking heeft* op de doodstraf. Hoewel die In Nederland is afgeschaft, bindt dit verdrag nog steeds de Nederlandse overheid Staatssecretaris Haars heeft gistermiddag laten weten niet tot uitlevering van Pee- cate te zullen overgaan, zo lang in het aangespannen kort geding geen uitspraak Is* 'gedaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3