Stenen getuigen' moeten jerk Vermaning steunen ROSA de enige medium sherry die echt thuishoort in zo'n klassiek scoonerglas öscoonerglazen krijgt! DEVROUW NEEMT BEZIT VAN HETKOLBERT. Jonge administratieve hredaktie-assistent Verkopen tweedehands bijna verdrievoudigd Gonzalez Byass leVol L%Li*ant Meestal zonder deugdelijke garantie Documentaires over isoleren van gevangenen Nederland levert munitie aan Irak en Üaoedie-Arabië Typisch C&A weer! Een nieuwe mode verovert terrein. Die hoogst flatteuse jasjes zijn zalig om er even bij te hebben. Fijn om te kombineren bij 'n rok of 'n broek. En die kombinatie zorgt weer vooreen frisse nieuwe verschijning. Goed dat ze bij C&A de prijs van die jasjes ook leuk houden. 't Is goed besteed bijC&A. _en opeens kun je weer een heieboel kleren dragen Een prima kombineer kotbert van polyester wd en geheel gevoerd. (38-46) I20r Verbaas vrienden en vriendinnen met dit slank gesneden katoenen kolben Kunstleren mouwstukken en brede revers, longen jeugdig.(36-42) 59r Frisse nieuwe verschijning? Beleef het zetf in d.i betaalbare kolbert van puur katoen. Fijn streepje en gladde voering. (36-47) 89r H Jan Sloothaak EN In het Drentse Drouweneizand wordt deze week een tentoonstelling geopend, die nen getuigen" heet, een naam met een dubbele bodem. Het gaat niet alleen om archeologische isten, maar ook om stenen die getuigen moeten zijn in de zaak van de amateurarcheoloog t Vermaning. Rond 70 amateur-archeologen stellen er vondsten tentoon. Zo vindt men er veer 800 stenen uit een collectie van in totaal 2.500 stuks op 120 vindplaatsen in Nederland. Harige Tjerk Vermaning werd juni van het vorig jaar in Assen rdeeld tot een maand voor in lelijk wegens oplichting. In ho- - leroep zal de zaak straks op- r dienen voor het gerechtshof in rarden. Waarschijnlijk in sep- er. Vermaning komt dan ook ten nieuwe advocaat, mr. R. van .- (olen uit Assen. iwe feiten tiental mensen dat nooit heeft ld. dat Vermaning archeologi- vondsten aanmeldde die in wer- u theid vervalsingen waren, heeft indschoen opgenomen. De heer orn, directeur van het Natuur- risch museum te Drouwener- zegt: „Er zullen nieuwe feiten voren komen in het hoger be- De verdedigers van Verma- hebben altijd misnoegd gerea- op het feit, dat aanklagers van mateur-archeoloog, met name dr. H. Waterbolk en drs. Durk ert van het Biologisch-Archeo- ch Instituut (BAI) te Gronin- twee jaar lang de tijd hebben om zich voor te bereiden. Di- daarna kwam de rechtszaak te- Vermaning. Eigenlijk pas daar- de voorbereiding van de ver ging echt op gang komen. het groepje dat Vermaning wil nen, behoort ook Jan Evert ch, indertijd technisch mede- er yan het BAI in Groningen, tich onder meer bezighield met idministratief Indelen van vond en dergelijke en die met ziekte- if is gestuurd, nadat hij zich ten te van Vermaning uitsprak. On der meer ook prof. ir. D. Goosse, directeur van het Instituut Interna tionale luchtkartering te Enschede, ir. J. C. Franssen en A. M. Wouters (amateur-archeologen van naam die zich vanaf het begin al voor Verma ning hebben ingezet), de heer B. Beersma, hoofd van het Researchla- boratorium van KSH in Foxhol, ma ken deel uit van het groepje voor vechters van Vermaning. Zij menen fouten te hebben ontdekt in de we tenschappelijke rapporten, die aan de beschuldiging ten grondslag liggen. liggen er grote vondsten. Men ziet ook dat als bewijs, dat dit argument dus nooit alleen op Vermaning kan Oorlog Sinds de zaak-Vermaning is gaan spelen, is het oorlog tussen veel ama teur-archeologen en het BAI in Gro ningen. Van de uit geheel Nederland afkomstige amateurs die nu in Drou- wenerzand gaan expsoeren, zijn er nog maar zeer weinigen die hun vondsten meldden. De heer Horn: „Het heeft geen enkele zin meer om onder de huidige omstandigheden nog vondsten te melden. De stenen uit geheel Nederland komen uitein delijk terecht bij het BAI en daarom worden ze stelselmatig afgekeurd, als er bijvoorbeeld geen windlak op zit." Windlak is een glanslaag die volgens drs. Stapert aanwezig moet zijn op alle werktuigen uit de oudheid. Eén van de argumenten die tegen Vermaning waren aangevoerd, was dat zijn vondsten zo groot waren, dat het gewoon ongeloofwaardig werd. Dat argument wil men met de nu georganiseerde tentoonstelling be strijden. Ook van andere amaterus Nieuwe vuistbijl Vermaning zelf kwam gisteren met een nieuwe vuistbijl op de proppen die hij twee weken geleden zegt te hebben gevonden in de afgraving Blauwmeer. Een soortgelijke bijl van dezelfde vindplaats (de zogenaamde Blauwmeer-bijl) was één van de werktuigen die volgens het BAI ver valst was. Ook andere amateurs heb ben inmiddels bij het Blauwmeer gezocht en volgens de groep rond Vermaning zijn er honderden stuk ken gevonden, waaronder krabbers, speerpunten en zogenaamde afsla gen (splinters die bij het maken van de stenen werktuigen afvielen). Vermaning zelf daarover: „Men kan zien, dat niet alleen Vermaning zulke vondsten doet, maar ook anderen. Het gaat om stenen waarvan dezelf de sporen voorkomen als op die waarop Vermaning werd veroor deeld. Volgens de groep rond Verma ning zijn er ook bij de tentoonstel ling in Drouwenerzand diverse ste nen van verschillende vinders die soortgelijke sporen vertonen. „Soms komen ze er wel op voor, soms ook niet. Dat geldt ook voor de stukken van Vermaning. Die bewuste sporen pasten echter niet in de theorie van drs. Stapert en daarom beschouwde hij ze als vals, maar Stapert in feit een geoloog en geen archeoloog baseerde zijn theorie op een té ge ring aantal stenen. Die sporen zeg gen echter niets," zo meent men. BEKENDMAKING UITVOERING WET AMBULANCEVERVOER leputeerde Staten van Zuid-Holland brengen ter algemene Kennis, dat ter verkrijging de door hen te verlenen vergunningen als bedoeld in artikel 2. eerste lid. onder a, van Wet ambulancevervoer de hieronder vermelde verzoeken zijn ingekomen: m aanvrager: Gevestigd te: Aantal ambulance auto's l. Meeuwenoord Zn. b.v. Noordwijkerhout 2 Fa. Prins en van Delft Oegstgeest 5 J G. van Dooren B.V. Hillegom 1 Gebr de Jong Leiden B.V. Leiden 6 Eigenbrood en Zn. Lisse 2 Taxicentrale Noordwijk 2 Gemeente Leiden (G.G. en G.D.) Leiden 3 Stichting Ambulancevervoer „De Verpleging" Katwijk 2 j Gemeente Rijswijk (G.G en G.D.) Rijswijk 3 lèemeente 's-Gravenhage (G.G en G.D.) 's-Gravenhage 13 «Gemeenschappelijke Regeling G. en G.O. Woorburg/Leidschendam Voorburg 3 ■lekenhuis „Het Witte Kruis" 's-Gravenhage 8 Ambulancedienst „Zoetermeer" Zoetermeer 3 Taxi Ambulancevervoer V.d Meer 's-Gravenzande 1 Taxi Ambulancevervoer W. P M. v. Veen Monster (Poeldi|k) 1 Ambulancebednjt Rooney jr. B.V. Rotterdam (Hoek v. HoHand) 2 Taxibedrijf Fransen B V Naaldwijk 1 Gemeente Rotterdam (G.G. en G.D.) Rotterdam 20 Regionale Bedrijfsgeneeskundige Dienst voor het havengebied van Rotterdam en omgeving Rotterdam 3 A. C. H Felman Zn. Ziekenvervoer -Heilevoetsluis Hellevoetskiis 3 i Ridderkerkse en Barendrechtse Ongevallen en Ziekendienst Ridderkerk 5 Taxibedrijf M. J. Lievaart Zn. Rozenburg 2 Ambulancebedrijf Nijholt B.V. Oostvoorne 2 Taxibedrijf Overgauw B.V. Zuidland 1 Niemantsverdriet B.V. Spijkenisse 2 Fa. A de Baan Brielle 1 Silo Ziekenvervoer B.V. Rotterdam Bornkamp Ziekenvervoer B V. Rotterdam 20 Garage van Helden Boskoop 2 M den Hartog-Renders Schoonhoven 2 Nederlandse Rode Kruis. afd. Bodegraven-Zwammerdam Bodegraven 1 Stichting Gouds Ambulance Vervoer Gouda 4 Gemeente Siiedrecht (Gemeenteziekenhuis) Sliedrecht 1 Het Streekziekenhuis Gorinchem Gorinchem 2 Stichting „Het Ziekenhuis" Leerdam 1 Zieken- en Ambulancedienst van Vliet Alblasserdam 1 Gemeente Papendrecht Papendrecht 1 Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken, afd Groot-Ammers Groot-Ammers 1 Vereniging tot aankoop en exploitatie van een ziekenauto voor Zwijndrecht en Omstreken Zwijndrecht 3 Nederlandse Rode Kruis, afd Ouddorp Goedereede (Ouddorp) 1 tnghebbenden worden in de gelegenheid gesteld vóór 10 juni 1978 eventuele waren tegen deze aanvragen schriftelijk in te dienen bij Gedeputeerde Staten moemd. Koningskade 1 te 's-Gravenhage. 's-Gravenhage. 9 mei 1970. Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland. M. Vrolijk, voorzitter. J. de Vries, griffier. heeft plaats voor een in part-time dienst De kans is aanwezig dat de funktie uitgroeit tot een volledige funktie in wisseldienst. De werkzaamheden bestaan o.a. uit het verdelen van post en telexkopij, het telefonisch opvragen en het invul len van marktberichten etc. Het wordt verricht in twee telkens opeenvolgende weken tussen 09.30 en 18.00 uur, gevolgd door telkens twee weken vrij. Vereisten: opleiding op mavo-niveau. Enige kennis van de Engelse taal Sollicitaties kunt u richten, bij voorkeur voor 19 mei a s aan de personeelsafdeling van de Volkskrant. Wibautstraat 148-150. Am- Verdamt a v. de heer D. van der Windt. TROUW/KWARTET PRS 11 - H 13 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS-radio zendt vanmorgen negen uur de eer ste van vier programma's uit over het isoleren van gevangenen. In de eerste twee uitzendingen wordt naar aanleiding van het geïsoleerde op sluiten van de RAF-leden Folkerts, Wackernagel en Schneider nagegaan wat er gebeurt met mensen als ze volledig van anderen worden geïso leerd en alleen worden gelaten met hun emoties en gevoelens. Prof. dr. N. W. de Smit, hoogleraar in de psychiatrie en het strafrecht van de VU te Amsterdam, tevens dis trictspsychiater van het ministerie van justitie, meent dat de mens in de isoleercel te maken krijgt met psy chologische ondervoeding, wat scha delijk kan zijn voor de persoonlijk heid. Ook wordt ingegaan op een isolatie- proef van vier vrijwilligers in het geneeskundig centrum van vliegveld Soesterberg. UTRECHT De verkoop van gebruikte personenauto's in Nederland is in de afgelopen tien jaar bijna verdrievoudigd: van 658.000 stuks in 1967 tot 1,8 miljoen vorig jaar. De gemid delde prijs van een gebruikte auto was vorig jaar 4.500 gul den en de omzet in deze bran che bedroeg ruim 7 miljard gulden. Dit verklaarde de heer J. J. van der Sluys, hoofddirecteur van Gebr. Nef- kens, de Nederlandse Peugeot-im- porteur. Volgens hem gaat een ge bruikte auto ruim vijf jaar mee en bedraagt de kilometerstand rond 90.000, terwijl de consument zo'n auto koopt bij een dealer van het merk (eenderde), bij andere autobe drijven en handelaren (eenderde deel) en bij particulieren. „Toch bestaat de tendens dat er meer en meer onderling tussen parti culieren wordt verhandeld", aldus de heer Van der Sluys. die opmerkte dat de consumentenvoorkeur met name uitgaat naar merk en type (36 pet) en de prijs (22 pet). Volgens de hoofddi recteur hebben vorig jaar 110.000 ge bruikte auto's een ANWB-keuring ondergaan en bijna 80 procent van de gebruikte auto's met een officiële garantie kregen de zogeheten BO- VAG-garantie. Desondanks wordt slechts bij ongeveer 15 procent van alle transacties een of andere vorm van garantie gegeven. Dat betekent, dat vorig jaar van de 1,8 miljoen tweedehands auto's er ongeveer 1.5 miljoen geen deugdelijke garantie kregen. DEN HAAG (ANP) Irak en Saoe- di-Arabië krijgen militair materieel, zoals munitie en infra-roodkijkers, uit Nederland. Volgens het Stock holm International Peace Research Institute neemt Nederland in de rij van wapenleveranciers aan de derde wereld de achtste plaats in. met een totale waarde van 214 miljoen dollar in de periode van 1970 tot 1976. Veer tig procent van deze uitvoer gaat naar het Midden-Oosten, met als be langrijkste afnemer Iran. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken wordt aan Israël niet geleverd. Argentinië is in Zuid-Amerika met zes procent verre weg de belangrijkste klant van Ne derland. Amerika leverde in de Jaren 70-76 voor 12.303 miljoen dollar aan wa pens aan de derde wereld, 38 procent van het wereldtotaal. De tweede plaats werd ingenomen door de Sow- jet-Unie (11.057 miljoen dollar. 34 procent van het totaal), gevolgd door Engeland (3.076 miljoen. importeurANDRÉ KERSTENS B.V. - TILBURG Want Rosa heef) wat geen andere /\V($ /15lt II heeft (behalve dan de andere ËJ\J1 óm* HUl» W sherry's van Gonzalez Byass). Voller, zonniger. Dat moet je zien, f C Oil C ruiken, proeven in hel klassieke liiiIlu*vliO Om dc hals van de fles Rosa zit een label. Spaar er 6. Stuur ze op. met een cheque van f 6,- en u krijgt ze alle zes binnen een paar weken thuis.* Zolang de voorraad strekt! JEREZ XÉRÈS SHERRY 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13