Begin bouw Zoetermeers stadshart Van der Luit Verkiezingsmotto VVD: 'Leven en laten leven' Huisvuilophaaldienst Gemeente Delft 'De ambtenaar' mag in Zoetermeer niet bouwen Eerste paal voor politie- en brandweerbureau Beelaerts: beide locaties in Zoetermeer reserveren Natuurgebied Wennetjessloot in Den Haag opengesteld Begrafenissen -Crematies Haagse liberalen willen meer veiligheid burger CDA wil Rijnsburg agrarisch houden KIEZEN VOOR DE RAAD VVD Zoetermeer: tweede rijksweg naar Den Haag Ratten komen er in Delft niet in WOENSDAG 10 MEI 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Een tekening van hel politie- en brandweerbureau, de eerste bouwactiviteiten in het Zoetermeerse stadscentrum. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Met enkele jaren vertraging is dan eindelijk met de bouw van Zoetermeers stadscentrum begonnen. Gisteren gaf minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) het startsein door de eerste paal te heien voor het politie- en brandweerbureau. In het stadscentrum dat naar verwacht in 1987 voltooid zal zijn, komen verder een stadhuis, een bioscoop, winkels, kantoren, woningen, horecabedrijven en sociaal-culturele voorzieningen. Pas nadat Zoetermeer al vier wijken heeft aangepakt en de discussie over de vijfde wijk hevig woedt, gaat de groeigemeente zijn stadshart bou wen. Het wordt omsloten door alle wijken en is bereikbaar via een stel sel van hoofdwegen Wandelaars en fietsers krijgen via eigen paden toe gang. Reizigers met de sprinter kun nen op twee stations uitstappen. De binnenstad van Zoe termeer zal uit verschillende kernen bestaan, die fa segewijs gerealiseerd zullen worden. Het binnenste deel van het stadscen trum bevat warenhuizen, een super markt en allerlei winkels. Daarnaast worden stedelijke voorzieningen als gemeentehuis, politiebureau, post kantoor. dubbelbioscoop, hotel, res taurants en sportcentra gereali seerd. In het meer westelijke deel van het zeventig hectare grote ge bied worden voornamelijk kantoren gebouwd. Ook het busstation wordt in dit gebied gepland. Kernen Begin 1980 wordt begonnen met het gebied ten zuiden van de Zoeter- meerlijn, de kern die aansluit aan het dorp De overige twee kernen, beide overwegend woongebied, wor den het laatst gebouwd Een van die woongebieden komt op het terrein waar nu het tijdelijke winkelcen trum Soeterweijde staat De plannen voor het stadscentrum zijn gebaseerd op de verwachting dat Zoetermeer zal uitgroeien tot een stad van 100.000 inwoners, al lijkt het Inwonertal nu meer te groei en naar 80.000 a 90.000. Het centrum moet aldus de enkele jaren gele den geformuleerde doelstellingen meer bieden dan winkels en waren huizen: „Het moet het hart van Zoe termeer worden, een plaats waar mensen elkaar kunnen ontmoeten, informatie opdoen, uit kunnen gaan, kunnen werken en wonen." Loco-burgemeester Nagtegaal sprak gisteren ondanks het feit dat ein delijk met de bouw van het stads centrum is begonnen de vrees uit dat het stadshart met hartstilstand wordt bedreigd. Middenstanders uit het oude dorp van Zoetermeer heb ben bij de Kroon bezwaar gemaakt tegen de manier waarop de winkels in het plan zijn gesitueerd; zij zou den liever een verbinding willen zien met de Dorpsstraat. De gemeente heeft dergelijke ideeën verworpen, omdat de Dorpsstraat als winkel straat een eigen plaats met een eigen karakter moet behouden. Door de Kroonprocedure dreigt nu vertra ging. De heer Nagtegaal drong er bij minister Beelaerts op aan te bevor deren dat de procedure spoedig kan worden afgesloten. Kritiek De Zoetermeerse burgemeester kriti seerde het provinciaal bestuur dat de gemeente geen nieuwe vergun- Van een onzeY verslaggevers ZOETERMEER Minister Beelaerts van Blokland (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) vindt dat zowel de noord- als de zuidwijk van Zoetermeer in beschou wing genomen moeten worden als nieuwe bouwlocatie. In een later sta dium kan dan bekeken worden wel ke wijk als eerste „aan snee" komt en of daarna ook de andere wijk nog gebouwd dient te worden. De minister zei dit gisteren nadat hij de eerste paal voor het stadscentrum van Zoetermeer had geslagen. In het ontwerp-streekplan Zuid-Holland West heeft het provinciaal bestuur het gebied ten zuiden van rijksweg en spoorlijn voorbestemd als bouw locatie, maar de Zoetermeerse ge meenteraad prefereert Zoetermeer- noord om van de nieuwe stad een meer afgerond geheel te maken. Vol gende week wordt het ontwerp- streekplan in Provinciale Staten vastgesteld. Dat was gisteren voor loco-burgemeester Nagtegaal een re den om er bij de minister over te klagen dat Zoetermeer de vrijheid ontnomen dreigt te worden een keu ze over eventuele uitbreiding te ma ken. Als de provincie vasthoudt aan Zoetermeer-zuid, zal de gemeente een Kroonprocedure aanspannen al dus de heer Nagtegaal. hetgeen er volgens hem ongetwijfeld toe zal lei den dat de bouwproduktie van Zoe termeer gaat stagneren. Nagtegaal wilde dat de minister tijdverlies zou voorkomen en een duidelijke uit spraak zou doen. Volgens minister Beelaerts moet de beslissing over de bouwlocatie Zoe termeer afgewogen worden op het niveau van het streekplan. „Maar het provinciaal bestuur heeft net als de rijksoverheid de plicht te decen traliseren. Het moet de verlangens van Zoetermeer dat al zoveel erva ring en bestuurskracht bezit bij het uitvoeren van een groeitaak, zwaar laten tellen. „Er moeten wel zeer zwaarwegende redenen zijn om daar van af te wijken" aldus de minister. Hij wees er op dat Zoetermeer en Den Haag niet los van elkaar gezien konden worden: „Zoetermeer heeft een belangrijke taak in het gewest.' Zoetermeer is al gestart, andere bouwlocaties moeten nog aan de lijn verschijnen." ning wil geven om zand te winnen uit de plas In het recreatiegebied Noord- Aa. „Wij hebben goedkoop zand no dig. Als we ergens anders zand van daan moeten halen, zal de zandprijs zeker een kwart hoger liggen: daar door worden de woningen duurder en komt de geplande uitbreiding van het recreatiegebied Noord-Aa niet van de grond." De heer Nagtegaal richtte op de mi nister de harte kreet Zoetermeer de nodige injecties te geven opdat „wij niet hetzelfde lot ondergaan als zove le andere experimenten." Voor het politie- en brandweerbu reau (die samen ook een gymzaal krijgen) is een bedrag van 24 miljoen gulden nodig. Het brandweerbureau krijgt een 22 meter hoge oefentoren. Onder het complex wordt een par- keerkelder gebouwd voor vijftig wagens. DEN HAAG Met het uitzetten van een grote hoeveelheid kikkervisjes in de „Wennetjessloot" hebben wet houder Vink en staatssecretaris Wal lis de Vries van CRM het gelijknami ge natuurgebied in het zuid-oosten van Den Haag gisteren geopend. De kikkervisjes bevonden zich in een bootje, dat vanuit het midden van het water door de staatssecretaris naar de kant was getrokken. „Met de openstelling van Wennet jessloot Is een parel toegevoegd aan de randstedelijke groengordel lopen de vanaf Ockenburgh via Madestein, naar de Uithof", aldus staatssecreta ris Wallis de Vries. Als wethouder overtuigde hij In 1975 de gemeente raad al van de noodzaak van een kleinschalige wandel- en watersport- gebied. Hiertoe werd 5'/. mUjoen gul den beschikbaar gesteld, waarin CRM voor 75% deelnam. De staats secretaris was verheugd, dat bij de overgang van Den Haag naar Mon ster en het WesUand nu voorzien is in een natuurlijk ontspanningsge bied Uit het gemeentearchief van Mon ster blijkt, dat de naam „Wennet jessloot" al in 1378, zeshonderd jaar geleden gebruikt werd. Aan het eind van de zestiende eeuw gebruikte de schutterij van Den Haag het gebied en uit de archieven blijkt, dat om streeks 1620 de waard van „Het Gul den Vlies" er zijn tuinfeesten hield. De „Wennetjessloot" was oorsprdn- Rouwkamers te Leiden cn Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leidia, Willem de Zwijgcrlaan 179 Postbus432 2300AK Leiden, telefoon 071-14 26 44* Waarnaar. Deijlerweg 127. telefoonOI75I-I 24 36 Katwijk. Heirvuuistraal 10. telefoon 01718-1 51 85 VaondMca.Hyacinthstraat 7. telefoon 01717-59 85 kelijk een vaart met een breedte van tien tot vijftien meter. Hij is over een lengte van 950 meter verbreed tot circa 50 meter, waarmee een water sportgebied is ontstaan, speciaal be doeld voor kanovaren en visvangst. Een gedeelte van de bij de verbre ding vrijgekomen grond Is aange wend voor de aanleg van heuveltjes, ruiter-, fiets- en voetpaden, moeras achtige plassen en speel-, lig-, en bloemweiden. De „Wennetjpssloot" is. in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Madestein, bij uitstek geschikt voor de natuurge- meter en -vorser. Door het gebied kleinschalig op te zetten hoopt men op den duur te bereiken, dat nergens meer blijkt, dat het gebied is aange legd. De oevers zijn zacht; bij de aanleg van de paden is gebruik ge maakt van materialen, waar op den duur gras op kan groeien. De beplan ting is zo gekozen, dat zij vogels aantrekt voor nesten bouw. Directeur H. J. Bos van de Dienst Gemeenteplantsoenen verklaarde, dat in overleg met de Bewoners- NS' tali DEN HAAG „De WD wil het Haagse centrum aantrekkelijk houden. Daarbij vindt z o 1" vooral de veiligheid van de burgers belangrijk. De burgers moeten achter de politie staan oo ieU qua mentaliteit." Zo begon lijsttrekker Lien Vos-van Gortel gistermiddag haar toelichting of ha: het program waarmee de Haagse WD de gemeenteraadsverkiezingen ingaat. De titel van het WD-program is „Leven en laten leven". „Een goed liberaal principe," aldus voorzitter Van Bemmelen van de Haagse af deling van de WD. Mevrouw Vos ging In op enkele specifieke verlan gens van haar partij, zoals het be vorderen van eigen woningbezlt. Als voorbeeld noemde zij de Hout- wijk. waar de belangstelling voor koopwoningen het aanbod verre overtreft. De WD wil dat er aandacht be steed wordt aan achterstandsitua- tles, zoals bijv. bij de stadsvernieu wing, maar die aandacht moet niet eenzijdig gericht zijn op de urgen- tiegebieden, aldus mevrouw Vos. „Want voor dat je het weet zijn andere gebieden bij gebrek aan aandacht en zorg ook in urgentie- gebieden veranderd. Behalve be strijding van de momentsituatie mag de grote lijn niet uit het oog worden verloren." Onderwijs In het programma pleit de WD voor veelvormig onderwijsaanbod en dringt erop aan dat er bij het in de toekomst te verwachten teruglo pend aantal leerlingen in Den Haag genoeg verscheidenheid van onder wijs blijft. De WD meent dat de overheid dient zorg te dragen dat druggebruik, alsmede excessen op het gebied van alcoholgebruik en roken op scholen wordt vermeden. Over de plannen van het gemeente bestuur moet volgens de partij meer duidelijkheid bestaan. Open heid en openbaarheid moet worden betracht door beleidsvoornemens tijdig en goed toegelicht openbaar te maken. De WD verwacht niet dat de vor ming van een college van b en w evenveel moeilijkheden zal opleve ren als vier jaar geleden. „De PvdA is nu zo verstandig geweest van tevoren te zeggen met de WD te willen praten," aldus de huidige fractevooizitter in de raad F. Ras- senaar. De WD vindt dat er bij de vorming van een beleidsprogram ma allereerst gezocht moet worden naar de punten van overeenstem ming. „Dat zal ongeveer 70 procent zijn. Terwijl die goeie dingen wor den uitgevoerd kan je altijd nog redetwisten over de rest. Vaak is het doel niet verschillend, maar de wijze van uitvoering." aldus me vrouw Vos. RLJN8BURG In het verkiezings- progranrt van het CDA Rijnsburg wordt voortdurend nadruk gelegd op het agrarische karakter van het dorp en de noodzaak dat zoveel mogelijk te behouden. Ohderne- mingen in de agrarische sector en de ondernemingen die daarmee nauw verbonden zijn, zijn van on misbare betekenis voor de verdere ontwikkeling van de Rijnsburgse samenleving, aldus het CDA. Volgens de christen-democraten moet het Rijnsburgse beleid ge richt zijn op de versterking van die „eigenheid", hetgeen onder meer neer komt op een forse uitbreiding van de agrarische sector, het open leggen van het gebied „Klooster- schuur" voor de kassenbouw, de aanleg van landbouwontsluitlngs- wegen, oprukkende bebouwing met name in het Buitengebied tegengaan, steun aan de nieuw bouw van de bloemenveiling „Flo ra" en rekening houden met de bloemen- en groentehandel. In het verkiezingsprogramma, dat de titel „Samen op weg" draagt, wordt verder onder andere gepleit voor een bouwnota waarin de plan nen voor de komende jaren vast gesteld worden, een welzijnsbeleid, waarin alle ruimte wordt geboden opdat zwakkeren op particuliere basis worden geholpen, een onder zoek naar de mogelijkheid een moeder-mavo op te richten, het stichten van een nieuwe openbare bibliotheek en de Inrichting van een oudheidkamer. Volgens het CDA dient de gemeente te active ren dat een duurzaam contact wordt gelegd met een gemeente in de derde wereld, die dan als „adop tie-gemeente" kan worden be schouwd. Ook moeten de uitwisse lingen met de partnergemeente Siegen (West-Duitsland) bevorderd worden. Het program Is verkrijgbaar bij G. Verheij, Kon. Julianalaan 85, tel. 01718c22326. dj ten m; Ier lel ah stadscentrum aan te leggen, grot aandacht aan de bestrijding val Bei vandalisme (onder andere in de on le li derwijsprogramma's), een goedi ona kinderopvang, aandacht voor d listl jeugd en voor de ouder wordend) wo: mens in Zoetermeer, en voor eei laai veelsoortige werkgelegenheid. M< I Ine' liet VERKIEZINGS- !St tvc he ZOETERMEER De plannen voor een tweede rijksweg van Zoe termeer naar Den Haag moeten uit de ijskast gehaald worden vindt de Zoetermeerse WD-afdeling. In het verkiezingsprogram pleit de WD voor betere wegverbindingen met Delft, Rotterdam, Leiden en Den Haag. .Met de sterk overbelaste rijksweg 12 en de voor massaal verkeer ongeschikte Voorweg kan niet worden volstaan. Bij verdere uitbreiding van Zoetermeer wordt de situatie nog erger", aldus de WD. De liberalen verlangen een „open, op de burger, gericht bestuur; een beleid dat erop gericht is de burger, waar mogelijk, zelf te laten beslis sen en initiatieven te laten ont plooien." De WD maakt zich daar om sterk voor „het betrachten van openheid en openbaarheid, het sti muleren van inspraak, participatie en zelfwerkzaamheid, het stimule ren van inspraak, participatie en zelfwerkzaamheid van de burger en het streven naar een evenwichtige rechtsbescherming yan de indivi duele burger." De WD verlangt in Zoetermeer op het gebied van de ruimtelijke orde ning en woningbouw een doelbe wust, evenwichtig en dynamisch beleid dat onder meer gericht is op een evenwichtige groei van de ge meente. meer beschutte koopwo ningen en premiekoopwoningen en een snelle aanpak van het stads centrum: „Daarvoor moet de huidi ge besluiteloosheid worden door broken." Verder verlangt de WD onder meer voortzetting van het onder zoek om stadsverwarming in het AGENDA CDA-VROUWEN Een ministe mu en twee staatssecretarissen spre rde ken vanavond In Kunstmin. Boele ië kade 67 te Gouda op een bijeen eke komst van het CDA-Vrouwenbe ju raad Zuid-Holland. De spreekstert reei zijn mevrouw Gardenièrs-Berend kaï sen (minister van CRM), mevrouw Haars (staatssecretaris van CRM - >bei emancipatiezaken). £d i D'66 Jan Terlouw, fractieleideijt wt van D'66 in de Tweede Kamer de spreekt zaterdag 20 mei in de jen Stadsgehoorzaal te Leiden (10.3C uur) voor de adviesraad van de" partij. FORUM LEIDEN De CDA-hon-_ geren in Zuid-Holland organiseren) donderdag 11 mei in de Stadsgi hoorzaal (Breestraat 60) te Leidenj een discussieavond over „collegi vorming". Forumleden zijn de lijst-F trekkers van de drie grote partijen in Leiden, PvdA-wethouder H. van Dam, CDA-lijsttrekker H. Driessen en VVD-lijsttrekker F. Kuijers. De avond begint om 20 uur. PIET VINK Wethouder Pietti Vink, lijsttrekker voor de PvdA in Den Haag, spreekt donderdag 11 e mei om 20 uur in de Ontmoetings- eu.3 kerk (hoek Aaltje Noordewier- &li! straat/Louis Davidsstraat) op een Pvda-vergadering. bon- erei«l Isge-B idenl ege|L i L LEIDSE BEJAARDEN Verte- genwoordigers van alle politieke partijen, die in Leiden aan de ge meenteraadsverkiezingen deelne men, komen donderdag 11 mei om 14 uur naar het dienstencentrum lef Tuinstadwijk (Herenstraat 45) op uitnodiging van Leidse bejaarden organisaties. De bejaarden hadden er behoefte aan in discussie te tre den met de fractieleiders van de Leidse politieke partijen. Mededelingen over bijeenkomsten of gebeurtenissen in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen op 31 mei kunnen gezonden worden naar Dagblad Trouw, regio-redac tie, postbus 101, Den Haag voor de rubriek „Kiezen voor de raad." :gii gri larie ief i ;mo er i ken po lor n. I ref B en w: geen contact met woningbouwvereniging ZOETERMEER De plannen van de onlangs opgerichte wo ningbouwvereniging „De Ambtenaar" voor de bouw van 400 koopwoningen in Zoetermeer voor ambtenaren met een inkomen tot 36.000 gulden hebben weinig kans ooit verwezenlijkt te worden. groep Uithof nog meer ontwerpen voor recreatiegebieden zijn ge maakt Deze zijn Inmiddels met een concept-begroting aan het college van b. en w. toegestuurd. Zonetarief DEN HAAO De Haagse afdeling van de PSP is fel tegen het Invoeren van een zonetarief voor het openbaar vervoer In Den Haag. Het gemeente bestuur en de HTM moeten zich tot het uiterste tegen dit voorstel van minister Tuijnman verzetten, aldus de PSP. die het zonetarief ziet als „een verkapte tariefsverhoging van het openbaar vervoer". Daarnaast zou het bestaiingasysteem zo onover zichtelijk zijn dat met name niet- regelmatige gebruikers van het openbaar vervoer definitief van ge bruik zullen gaan afzien. De partij wijst er verder op dat binnenstads- bewoners. die door sanering en sloop naar de buitenwijken zijn gejaagd, nu in de hoogste tariefgroep van het zonestelsel vallen „Het is een on rechtvaardig systeem", zo meent de PSP In een reactie van b. en w. op dit initiatief wordt gesteld, dat er nog geen enkel officieel verzoek van de woningbouwvereniging bij de ge meente is binnengekomen en wordt voorts ontkend, dat er van onder handelingen tussen de gemeente en de vereniging sprake zou zijn. Met het oog op de verplaatsing van overheidsdiensten naar Zoetermeer, had de snel groeiende vereniging een ontwerp laten maken voor 400 koop woningen: 120 woningen voor specia le doelgroepen, zoals bejaarden, ge handicapten en alleenstaanden; 60 huizen in de vrije sector en 220 als premiekoopwoningen. De prijzen va rieerden van 157.000 gulden voor een zeskamerwoning tot ongeveer 100.000 gulden voor een driekamer woning. Het doel van de vereniging, huisves tingsvoorzieningen te creëren voor in Zoetermeer geplaatste ambtena ren met een gemiddeld tot laag inko men. zou volgens de plannen tevens verwezenlijkt kunnen worden door de leden zich achter een anti-specu- laüebeding te laten stellen. Bij ver koop van een huis zou dit eerst aan de vereniging aangeboden moeten worden. De gemeente ziet echter geen aanlei ding van de eerder Ingenomen be leidslijn af te wijken, die slechts klei ne groepen .zelfbouwers" toestaat hun plannen te realiseren. Het colle ge stelt zich hierbij ten doel een zo groot mogelijke diversiteit in de bouw te bevorderen. Op dit moment zijn er besprekingen met ofwel aanvragen van zestien ver schillende groepen. Bij uitvoering van de plannen van deze organisa ties zullen de komende jaren alle beschikbare terreintjes een bestem ming hebben. Van onze correspondent DELFT -Het college van b. en w. van Delft voelt nog steeds niet voor het loslaten van een aantal ratten in de binnenstad ten behoeve van de film „Nosferatu" van de Duitse regisseur Werner Herzog. In een gisteren gehouden raads vergadering bleven b. en w. bij de eerder genomen beslissing: de ratten komen er niet in. Hiermee negeert het college het advies van Neerlands rat- tenkenner bij uitstek Maarten 't Hart. Deze beweerde eerder dat het loslaten van de voor de film gebruikte ratten volledig onschuldig was. Als bewijs daartoe had hij maandagoch tend tijdens de opname op de markt in Delft een tiental rat ten losgelaten. |EL inh fcle; Dldi anu t cc lani in 1 ligd 1-vi dig kani ach g b s d tn. sn ügc irei ram ikei Kt r laai psU De Directeur van Openbare Werken van Delft maakt bekend, dat in verband met 2e PINK STERDAG (MAANDAG 15 ME11978) bet opha len van huisvuil en het ledigen van containers van die dag zal plaatsvinden op DINSDAG 16 MEI 1978. Oü trli [ge ed< leu c bi lel i koi roe* m l t v nd- Hm: chu

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6